VIDEO Adrian Nastase: Am foarte mari rezerve in a candida la Presedintie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2009, 12:12 Actualitate | Politic


Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a anuntat luni, inaintea sedintei Biroului Permanent al PSD, ca nu intentioneaza deocamdata sa candideze la alegerile prezidentiale de anul acesta, sustinand ca PSD, ca partid secund intr-un Guvern controlat de Traian Basescu, are sanse putine de a-si sustine un candidat propriu.

"In acest moment am foarte mari rezerve in a candida la Presedintie. Imi este clar ca partidul, in aceasta pozitie secundara pe care o are acum la guvernare, in aceasta alianta care este practic controlata si coordonata de Traian Basescu, ar avea dificultati in a-si sustine un candidat propriu", a declarat Nastase.

Nastase a precizat ca asteapta decizia PSD-ului in acest sens, cel mai probabil la primul Congres al partidului, din primavara, pentru a lua o hotarare definitiva in aceasta privinta.

Mai mult, liderul PSD considera ca ipoteza aparuta in presa germana potrivit careia partidul l-ar sacrifica pentru a determina CE sa ridice monitorizarea  pe justitie este o speculatie: "Cred ca este vorba de o speculatie. Sigur exista intentia de a se folosi Comisia Europeana pe post de sperietoare pentru a se justifica presiunile politice interne. Eu nu cred ca este vorba de colegi din cadrul PSD", a spus Adrian Nastase.

Pe de alta parte, presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, considera ca, prin atacul direct la adresa lui Adrian Nastase din articolul aparut in presa germana, se incearca o discreditare a liderului PSD deoarece acesta este cel mai puternic contracandidat al lui Traian Basescu in cursa pentru Presedintie. De asemenea, Iliescu crede ca solicitarea procurorului general Codruta Kovesi, adresata Parlamentului, privind inceperea urmaririi penale a lui Adrian Nastase este "cam suspecta".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1219 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Salvarea:Presedintia. (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:47)

    Nevoiasul [anonim]

    Adriene, cred ca pt Romania cea mai mare sansa ar fi sa te aiba presedinte. Avem nevoie de un cataclism socio - economic care sa ne duca pe fundul prapastiei. De acolo n-o sa mai avem unde cadea. Si vom incepe sa urcam.
    Poate dupa ce vei fi presedinte vei putea sa iti vezi de celula ta fara probleme. Hai ca te votez si eu!
    Apropo. Ce dracu facusi cu Bechtelu? Vezi ca e groasa....s-au cheltuit sute de milioane de euro si in afara de comisionul tau aia n-au facut nimic pe aici....se impute treaba rau...
    • +5 (5 voturi)    
      of (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:23)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui Nevoiasul

      Vai, ma doare sufletu ca eziti sa candidezi.
      Atunci, eu cum sa nu ezit sa te votez.
      Am afla si noi in campanie cum e cu imunitatea, ouale, matusa Tamara, termopanele, casele, vs flota, casa Mihaileanu, omar.
      Sa vedem care-i cea mai reusita afacere a mileniului . M-am razgindit, nu mai ezit: 99.999999999999999% Nu.
      Totusi succes in alte alegeri . Poate o sa fii ales sa fii sacrificat.
    • 0 (0 voturi)    
      una din rezerve e la Guantanamo .. (Luni, 26 ianuarie 2009, 22:32)

      Fidel Bonapartistul [anonim] i-a raspuns lui Nevoiasul

      unde il asteapta o celula recent eliberata de un afgan !
  • +4 (4 voturi)    
    intai si-au bagat un deget in gura Justitie, (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:55)

    Ovidiu [anonim]

    dupa aia au bagat o mana....

    dupa ce au vazut ca a intrat o mana, au bagat si mana celalata..

    apoi au bagat degetele de la picior...

    apoi un picior si cand au vazut ca nimeni nu zice nimic, au bagat si celalalt picior....

    Acum se incearca scoaterea picioarelor din gura Justitiei, si Nastase si restul inculpatilor striga .. ABUZ !!

    Vi se pare normal ca un cercetat penal sa vorbeasca despre candidatura la Presedentie?

    Ce acopera mai exact imunitatea? Acopera si pedofilia? Dar violul? Dar crima? Pana unde merge?

    !
  • +5 (5 voturi)    
    Cat Tupeu! (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:57)

    Dan [anonim]

    Cat tupeu la individul asta penal. Isi imagineaza ca-l mai voteaza dracu!
  • +6 (6 voturi)    
    sfat (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:03)

    Mos In Roata [anonim]

    Ca unul care am trecut prin multe il sfatuiesc pe Adrian Nastase sa se retraga din viata publica si politica
    • +3 (3 voturi)    
      si mai bine (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:07)

      Al Draqu [anonim] i-a raspuns lui Mos In Roata

      si mai bine s-ar retrage din viata . pur si simplu.
  • -4 (6 voturi)    
    Politica (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:11)

    Nicolae [anonim]

    In 5 ani justitia n-a facut nimic si acum se apuca ,nu vi se pare dubios.
    Se acuza dar nu se probeaza.
    Se rasfoieste o crte cu mainile murdare pana cand nu se mai vede scrisul .
    Vi-l meritati pe Basescu !!!
    Securist-Anvers,Mincinos-Casa,Afacerist fratele e cu baietii destepti,fata cu Luxten,Educt :gaozarilor,licurici si frumos de pica !
    • +7 (7 voturi)    
      Adi+Nicolae=? (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:28)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Mai Nicusoare,cine,sau ce esti tu de te dai asa de solidar cu Adi.Nu crezi ca e timpul sa se faca dreptate?Nu crezi ca a trecut destul timp de cand tot amanati prezentarea in Justitie?Ce mai era de probat?Lucrurile sant mai mult decat clare!Ce bine era pe timpul raposatului aniersat azi,dadeati dispozitie de la Partid si se aranja totul! Atentie-SE STRANGE LATZUL!!!
    • +1 (1 vot)    
      pentru probarea vinovatiei.... (Luni, 26 ianuarie 2009, 20:06)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      ...domnului Nastase , acesta ar trebui sa se si prezinte in fata unei instante de judecata. Ori el fuge ca dracul de tamaie de instantele judecatoresti. Nu credeti ca ar disparea orice dubiu daca mandrul om AN ar fi primul care ar fi interesat sa inlature orice urma de suspiciune? Dar cum naiba sa se prezinte el in fata justitiei cand are atatea "schelete in dulapurile sale" din multele sale proprietati imobiliare? Nu e nebun sa ajunga sa le duca dorul pentru un numar insemnat de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    are bani sa ne-ngroape pe toti (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:19)

    hic sunt leones [utilizator]

    asa ca nu va faceti griji ca va fi vreodata condamnat, din pacate va trebui sa-l suportam in viata politica asa cum a trebuit s-o facem si cu tovarasul Iliescu.
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca dl. Iliescu se iseala in privinta nemtilor (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:21)

    raresh [anonim]

    Se inseala amarnic in privinta nemtilor. Am increderea ca presa germana este ceva mai profesionala decat cea romaneasca si nu este vorba despre o discreditare voita. El se discrediteaza suficient si singur, pentru cine are ochii si urechile deschise.
  • +4 (4 voturi)    
    De fapt e asa (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:42)

    Laur X [anonim]

    Adrian Nastase: Am foarte mari rezerve in a candida la presedintie .....
    pentru ma pregatesc sa dau cu subsemnatul la DNA si sa maninc chiftelute la Jilava
  • +5 (5 voturi)    
    da' cin' te cere? :)) (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:45)

    Codruta N [utilizator]

    Nu candida... lasa... vom supravietui si acestei tragedii nationale... >:)
  • +2 (2 voturi)    
    ???? (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:40)

    Zamolxisz [anonim]

    Nu mai candida d-le Oua Clocite, si nici dumneata d-le Zambet Tamp Comunist si nici dumneata d-le Timonier Beat Flota Furat si nici dumneata d-le StoloBoc si nici d-ta d-le Kalt A. Bosch, si nici d-ta d-le Interceptor Voi Cu Lescu si nici d-ta stimabile Medicamente Nevrotic Tudor si nici d-ta d-le GG King Palat si nici dumneata d-le Citroen Motocileteanu si nic d-ta d-le Mark O'Bela si nici d-ta d-le Taiat Copac Atilla si nici d-ta d-na Fusta Blonda Sparta Udrea sau Necunoscuta Missa Padurii Roberta.

    Sigur ar fi mai bine pentru noi, ceilalti....
  • +2 (2 voturi)    
    Si noi... (Luni, 26 ianuarie 2009, 16:51)

    robert.b [utilizator]

    Domnu' Nastase! Si noi avem foarte mari rezerve sa mai candidati la presedintie. De fapt, la orice. Mai bine stati naibii acasa... Sau la mititica, daca se poate si sunteti dragutz.
  • +2 (2 voturi)    
    Poate... (Luni, 26 ianuarie 2009, 17:27)

    Vorbe goale [anonim]

    ...presedintele vreunei asociatii de detinuti....