Emil Constantinescu: SIE imi dadea rapoarte despre sotiile ambasadorilor

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:02 Actualitate | Politic


Emil Constantinescu
Foto: AGERPRES
Emil Constantinescu a declarat miercuri, la Realitatea TV, ca, in perioada in care era presedinte al Romaniei, Serviciul de Informatii Externe ii furniza informatii despre nevestele ambasadorilor.

"Fiecare serviciu incearca sa castige bunavointa presedintelui. De la SIE, de pilda, am primit informatii despre ce faceau sotiile ambsadorilor in ambasade", a afirmat Emil Constantinescu.

Aceasta declaratie vine dupa scandalul declansat de fostul sef al SIE Claudiu Elvis Saftoiu, care afirmase marti ca presedintele Basescu stia ce vorbeau la telefon liderii politici.

Emil Constantinescu a declarat ca a interzis, la momentul respectiv, continuarea unor astfel de practici de urmarire.

In prima parte a mandatului lui Emil Constantinescu (1996-2000), Serviciul de Informatii Externe era condus de Ioan Talpes (9 aprilie 1992 – 31 iulie 1997). Succesorul lui Talpes la conducerea SIE a fost Catalin Harnagea (30 iulie 1997 – 1 februarie 2001).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4298 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Ha ha ha ! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:14)

    tara prostilor [anonim]

    Pai stia ca te interesau fustele
    Cu asta te-au si agatzat ca sa lasi balta PNTCd-ul si sa dai tara pe mana PSD

    Idiotule fudul acum esti prieten cu structurile pentru ca le-ai dat Romania pe tava in 2000
    • +8 (10 voturi)    
      Eu nu pot sa il vad omul asta (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:21)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui tara prostilor

      Pentru mine, cea mai mare dezamagire ca politician este domnul Constantinescu.

      Nimic nu este mai patetic decat un om cu intentii bune, dar care nu poate sa faca nimic pentru ca nu il duce capul. Asta este esenta lui Constantinescu.
  • +7 (13 voturi)    
    Oare chiar suntem o tara de tampiti? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:14)

    Ovidiu [anonim]

    Constantinescu nu isi da seama ce efect au declaratiile lui pentru imaginea Romaniei, si a romanilor in general...

    Chiar tre sa ne spalam sosetele murdare in capul a 20 de milioane de oameni, cati au mai ramas in tara ???

    Spune tot, Constantinescule, ce ti-au spus unii presedinti despre altii si care sotie cu cine si-a inselat sotul...

    Mai aveti poze cu Faur Isaia cand i-a dat cu cerneala peste barba lui asta....?? Ar fi momentul potrivit sa le puneti pe site...

    Mai stie cineva care era porecla amaratului asta, cand era presedinte?
    • -3 (9 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:53)

      fredy [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      pentru ca are onestitatea de a-ti spune in fata, cutumele celor care ii platesc din banii mei? probabil ca tu i tu esti un adept al "rufelor care se spala in familie", ar daca crezi ca ceva se mai poate spala in interiorul acestei "familii", atunci esti dus rau

      da asta se intampla in pana in 96, iar din 2000 a revenit....

      chiar asa de interesant crezi ca suna pentru cei de dincolo bunele manieere ale celor din sie? pe aia ii intereseaza mai degraba cum sa nu fie furati, violati, omoriati de "romani" ca mailat, aljial sau cum drac ii zice la asta ultimu

      iar de basescu...de cand cu povestea celor 7 barci in portul francez...ma astept la orice
      • +2 (4 voturi)    
        onestitatea lui = (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 23:25)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui fredy

        EGAL "M-au invins" asa ca eu nu il cred pe domnul Constantinescu.
    • +1 (9 voturi)    
      Tzapu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:54)

      Scientician [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Corect, niciodata n-o sa auzim, nici macar de la Bush, despre care se zice ca nu e prea inteligent, aspectele mai putin kosher care s-au intamplat in timpul "administratiei" lui(si chestii ne-kosher exista in toate "administratiile" oricat de evoluate sunt ele).

      Pe de alta parte, si observatiile altor forumisti sunt corecte. "Lucratorii" respectivi au vrut sa-i faca un favor. Stiau ca omul era interesat.
    • -2 (6 voturi)    
      Chestia asta (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:22)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cu spalatul sosetelor in fata a 20 de milioane de romani se numeste transparentza si este una din bazele democratiei.

      Poporul are dreptul sa stie tot ce fac cei pe care i-au pus acolo sus, indiferent aca sunt penibile sau nu!
      Asa e in toate democratiile.

      Poate mai scoateti acpul la lumina si deschideti ochii si astia de sub capac, adica in Romania.
      • +2 (6 voturi)    
        cred ca exagerezi un pic (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:05)

        florin [anonim] i-a raspuns lui un roman

        daca primea info despre ambasadori care puteau fi folosite in interesul romaniei ar fi trebuit sa taca pramatia. Orice tara are servicii secrete. Sa nu fie folosite impotriva propriilor cetateni. Sau tu vezi cumva dosarele CIA si secret service la CNN?

        nu fi naiv
    • +1 (5 voturi)    
      Porecla era (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:42)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Tapul
  • 0 (6 voturi)    
    servicii secrete sau tabloide? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:20)

    rsbl [utilizator]

    Treaba diferitelor servicii este sa afle tot ce misca atat in tara cat si in afara, si sa raporteze unor persoane competente. Cei care au acces la aceste informatii ar trebui sa se supuna secretului de stat si in momentul in care deschid gura despre asa ceva sa fie bagati la tradare.
    Daca Constantinescu ar pune Romania mai presus de orice, mai ales ca fost presedinte, ar avea grija sa nu pomeneasca nimic care ar pune in lumina proasta tara. A avut cativa ani in care sa ia niste decizii. Acum daca mai vrea sa faca ceva, sa faca lobby de tara.
    • +1 (3 voturi)    
      Serios? (Joi, 22 ianuarie 2009, 0:31)

      Zev [anonim] i-a raspuns lui rsbl

      Si care erau persoanele competente? Talpes si Virgil? Ilici si Emil? Fiul coanei Zoe? Intai gaseste si/sau numeste competentii aia, si dupa aia da, ai tot dreptuls a spui asta.
  • +9 (13 voturi)    
    Dintre toti mediocrii... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:21)

    Adrian [anonim]

    ... unii sunt mai penibili decat altii. Basescu ramane pana acum cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania, drama acestei tari este ca si cel mai bun presedinte al ei este un politician mediocru. De Constantinescu ce sa mai vorbesc. Nu-mi vine sa cred ca un fost presedinte al Romaniei se comporta in halul asta.
  • +3 (9 voturi)    
    si? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:22)

    AlexA [anonim]

    Si concluzia??? Sau punem asa informatii pe masa, la manipulare?

    Concluzia mea este ca dl. constantinescu vrea atentie si bani.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:23)

      Brutus [anonim] i-a raspuns lui AlexA

      Constantinescu nu a fost niciodata presedintele Romaniei!
  • +6 (6 voturi)    
    greseala (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:22)

    roxana [anonim]

    Cătălin Harnagea (n. 1 aprilie 1958, Bucureşti) este un inginer şi jurnalist român, care a îndeplinit funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe în perioada 1997-2001, iar Emil Constantinescu a condus Romania intre anii 1996 - 2000....asa ca nu prea cred ca Ioan Talpes a condus SIE pe vremea lui Constantinescu...DECI CUM RAMANE?
  • +2 (6 voturi)    
    jalnic (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:29)

    j [anonim]

    Si ce iti mai dadeau serviciile secrete?dar calugarul Vasile?Ai fost si ai ramas cel mai jalnic presedinte pe care l-a avut Romania.Frustat, incapabil,mincinos,vesnic nemultumit,plin de sine, care a uitat ca a dezamagit milioane de romani care l-au votat cu speranta de schimbare in mai bine si s-au ales cu o paiata care chipurile imita pe Cuza.
    • 0 (4 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:49)

      vali [anonim] i-a raspuns lui j

      Sunt perfect de acord cu tine .
      Asa este! Ai maaaare dreptate.
  • +1 (5 voturi)    
    rapoarte (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:34)

    atent [anonim]

    este normal ca serviciile sa monitorizeze toate persoanele cu responsabilitati de stat,car si rudele acestora,in orice tara civilizata este la fel
  • +1 (7 voturi)    
    Politie politica! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:55)

    James Bond [anonim]

    Serviciile secrete din Romania cheltuie aiurea banii nostri facand lucruri care n-au absolut nici-o importanta pentru securitatea tarii. Daca ele nu ar exista nu ar fi nici o paguba ba din contra. Totusi au un rost politic cee ce nu e in regula...
  • -2 (6 voturi)    
    si chiar este vreo surpriza? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:01)

    Marian [anonim]

    Pana la urma trebuie sa ne resemnam: astea sunt serviciile secrete in Romania, asta a fost si este presedintele Constantinescu. Eu l-am votat candva si nu cred ca am vreo scuza ca am fost un fel de idiot. Macar am fost in deplina armonie cu ei, idioti fara frontiere- dar cu ambasadori!
  • 0 (4 voturi)    
    si altii (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:01)

    kronk [anonim]

    Si despre Nano,Sanda si Sana ce mai stiai?Ca doar Sana ti-a fost nora.Ca la parasit pe fi-tul Dragos mai tii minte?Pentru un miliardar belgian ce nu fac fetele.Citi litri de vodca a baut Sanda cit erai presedinte?Etc,etc..
  • +2 (6 voturi)    
    Constantinescu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:13)

    Anoni [anonim]

    Constantinescu e cel mai tare, cel mai bun si cel mai fain om!!!!! E vorba evident despre mine, nu despre idiotul de tiz al meu care a fost presedinte!
  • +3 (5 voturi)    
    Pe bune..?? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:48)

    EccE [utilizator]

    Hai Milica si nu ne zici si noua care sotie se f... mai bine? Milica esti cel mai bun amic al lui Iliescu, ni l-ai adus pe cap inca odata, si acum vrei sa il aduci a treia oara, calare pe un tzap cu barba..
  • +2 (4 voturi)    
    daca saftoiu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 20:53)

    directia 5 [anonim]

    a pus o caramida la viitoarea comisie de suspendare a pres.-felix isi cunoaste bine rolul-,constantinescu in mod iresponsabil arunca Ro intr o criza diplomatica
    Din pacate ,peste ani opinia d. Ratiu ,ca milut nu este decat un politruc ingamfat este inca de actualitate,pacat ca SENIORU a ascultat de Ana Blandiana siNicolae Manolescu -BINE INTENTIONATI-si a acceptat propunerea ca acest bufon s a devina candidatul CDR la presedentie,si s a nu uitam, acest saltimbac a avut si sustinerea pnl ,tocmai pt al indeparta pe d Ratiu -,si o data cu el si Ro de pe calea democratiei,-de a deveni primu pres. democrat al Ro
  • -1 (1 vot)    
    Delay cam mare! 9h (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:24)

    lupu' singuratic [anonim]

    Ma uit la ce ora a fost postata aceasta stire 19.02 azi 21.01.2009., pe cand interventia domnului pres. Emil Constantinescu, daca nu ma insel a fost undeva pe la orele 11.00 -12.00. Ce imi spune mie acest fapt? Ca scandalul numai poate fi stavilit.
    In alte conditii anumite stiri, afirmatii de pe televiziuni erau postate pe site-urile agentiilor de stiri aproape instantaneu. Aproape ca Breaking News. Ultima ora. In conditiile de fata au trecut vreo 9 ore pana a fi publicata, ceea ce imi spune ca in continuare presa nu este libera asa cum isi imagineaza unii. Ba din contra se dau anumite subiecte care sunt mult mai facile decat o astfel de stire.
    Asta e presa cand se afla pe taramuri miscatoare tinde sa ignore astfel de stiri, as inclina sa spun cu buna stiinta. Ca argumentatie m-as folosi de campania electorala, investirea lui Obama si altele. Cum sau mai bine spus la ce interval se actualizau acele stiri? O sa fiti surprinsi sa constatati ca la delay-uri de zeci de secunde.
  • +1 (3 voturi)    
    dobi (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:25)

    flo [anonim]

    Cind casti cura gindeste,ca faci tara de ris.Ai fost ,esti si vei fi un nimic.
  • +2 (4 voturi)    
    Constantinescu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 21:31)

    Aron Deleanu [anonim]

    si Saftoiu se bucura de aceeasi credibilitate.Iliescu aproape ca nu l-a facut "prostanac"pe Safticiu in seara asta la Felix-TV.
  • +2 (4 voturi)    
    tovarasul secretar beobe (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 22:24)

    Scarba de scarbiti [anonim]

    Domnule scarbit, ramaneti retras, pentru linistea mea si a celor multi care v-ar da cu putina cerneala in barba si ar sterge din memorie domnia matale. Sunteti la fel cu acei copii mici care spun "si eu am.. si eu am..." ca sa nu se lase mai prejos.
  • +1 (1 vot)    
    Alta jigodie.... (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:46)

    judex1 [anonim]

    Pe linia Ciuvica, Saftoiu, Antena 3, Realitatea TV, tot inainte tovarasi!
    Pai daca a primit astfel de informatii, de ce nu a iesit la TVR, la ora de maxima audienta, sa avertizeze asupra ilegalitatilor? O face acum in scopuri parsive de manipulare. Stiti care sunt patronii si finantatorii acestor lepre de ultima speta? Nastase si Patriciu. Iar toata manipularea cu asa-zisa dictatura si ascultarea telefoanelor este pusa la cale tot de Nastase si Patriciu si realizata prim mass media controlata de ei si slugile lor, Voiculescu si Vantu. Tare mai iubesc acesti ipochimeni pe romani si tare le mai vor binele ?! Imi vine asa o greata!
  • 0 (0 voturi)    
    SIE IMI DADEA.. (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:47)

    rov [anonim]

    eu doar atata am retinut,
    i-as da si eu.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e rusine ca am votat pe tipul asta (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:54)

    eu [anonim]

    punct
  • 0 (0 voturi)    
    "Constantinescu cel intelept" (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:04)

    cititor [anonim]

    "De 2050 de ani, de la infintarea statului unitar Dac su conducerea lui Burebista" (aceasta era formularea tipica in discursurile oficiale) pana in zilele noastre Romaniea nu a avut un conducator mai prost ca Emil Constantinescu. Ce bine ar fi daca ar tacea si nu ar mai aparea, am putea sa mai uitam dezamagirea care ne-a produs-o. Oare de ce vrea sa se bage singur in seama? Mai deunazi la un post TV ne-a spus ca urmeaza sa se deplaseze undeva in Vest (nu am retinut unde) sa conceieze niste oameni de afaceri cu privire la situatia din Estul Europei. Probabil ca erau oameni de afaceri handicapati mentali. Pe cine sa conseieze si in ce domeniu?
  • 0 (0 voturi)    
    numai la noi........ (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 1:06)

    satisitul [anonim]

    NU EXISTA NATIE PE LUMEA ACEASTA-NICI MACAR TIGANII- CI NUMAI ROMANII SUNTEM IN STARE SA NE PUNEM FUSTELE IN CAP SI SA NE IMPROSCAM CU ZOAIE. EMILE MARE ITI ESTE OFTICA !
  • 0 (0 voturi)    
    EMIL (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:51)

    MATEI [anonim]

    constantinescu si guvernul ciorbea se fac "vinovati" de 9 ani de crestere economica succesiva datorita reformelor facute de acestia printre care amintesc:a accelerat privatizarea �i restructurarea industriei de stat,a adoptat legea de restituire a terenurilor agricole �i p�durilor confiscate de regimul comunist, legea de acces la dosarele intocmite de poli�ia politic� a fostului departament de securitate, legea bugetelor locale, legile decombatere a corup�iei �i a sp�l�rii banilor.au fost modificate �i completate legea administra�iei locale, codul penal, garan�iile pentru respectarea drepturilor omului in procesele penale Si civile.in concluzie au facut pasul de schimabare a mentalitatii comuniste a cetatenilor care ne tragea in JOS