UPDATE Valeriu Turcan: Presedintele va urma calea legala in cazul afirmatiilor lui Claudiu Saftoiu privind interceptarile telefonice. Comunicat SIE: Nu efectuam activitati de interceptare

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:06 Actualitate | Politic


Purtatorul de cuvant al Presedintiei, Valeriu Turcan, a declarat miercuri ca presedintele va urma calea legala in cazul afirmatiilor lui Claudiu Saftoiu legate de interceptarile telefonice. "Presedintele considera ca Parchetul trebuie sa se autosesizeze in acest caz", a adaugat Turcan.

Declaratii Valeriu Turcan:

  • Administratia Prezidentiala ii solicita d-lui Saftoiu sa probeze afirmatiile legate de interceptarile telefonice.
  • Afirmatiile domnului Saftoiu sunt iresponsabile si neadevarate iar presedintele va urma calea legala.
  • Daca exista persoane care spun ca au primit informatii privind viata privata sau politica a unor cetateni romani, pozitia presedintelui este urmatoarea: respectivele persoane se fac vinovate de tainuire.
  • Presedintele nu a solicitat de la sefii serviciilor secrete informatii despre viata unor cetateni romani.

Fostul sef al SIE, Claudiu Elvis Saftoiu, a declarat, marti la Realitatea TV, ca a aflat de la presedintele Basescu ca acesta stia tot ce discutau la telefon ceilalti lideri politici. Administratia prezidentiala a dat un comunicat in care infirma cele declarate de Saftoiu.

"Eu am aflat de interventii politice care se bazeaza pe informatii si interceptari ilegale, acum un an, acum doi ani, si am aflat de la presedintele Romaniei ca el stia ce vorbeau Iliescu si Mircea Geoana", a declarat Saftoiu.

Fostul sef al SIE a avut o noua interventie telefonica pe Realitatea TV sustinand ca nu stia direct de la presedintele Basescu ca acesta isi asculta adversarii politici ci ca si-a dat seama de aceste lucruri din declaratiile publice ale presedintelui.

"Eu nu vreau sa cred ca dl presedinte al Romaniei se bazeaza pe simple barfe. E clar ca se baza pe informatii primite de la servicii secrete, dar nu pot preciza de la cine. Vedeti declaratiile si iesirile publice ale presedintelui in perioada suspendarii sale si vedeti ca anticipa miscarile adversarilor politici. Nu mi-a zis mie persoanal, dar mi-am dat seama din declaratiile sale publice", a declarat fostul sef al SIE.

Si fostul presedinte Emil Constantinescu a solicitat, miercuri, constituirea in regim de urgenta a unei Comisii Parlamentare care sa cerceteze veridicitatea afirmatiilor pe care le-a facut Claudiu Saftoiu, fost consilier prezidential pentru Siguranta nationala, aparare si ordine publica, fost director SIE, cu privire la faptul ca presedintele Basescu ar detine informatii referitoare la importanti lideri politici din Romania, in urma unor interceptari telefonice ilegale.

Parchetul nu se autosesizeaza in cazul Saftoiu

Ministerul Public informeaza ca Parchetul nu se sesizeaza din oficiu, intrucat "din afirmatiile lui Claudiu Saftoiu, exprimate prin doua declaratii publice referitoare la acelasi subiect, nu rezulta elementele unei fapte penale determinate",- conditie prevazuta de procedura penala pentru autosesizare, relateaza Mediafax.

SIE nu efectueaza activitati de interceptare a comunicatiilor, ci doar de valorificare prin inregistrare a rezultatului interceptarii realizate de autoritatea nationala competenta

"In virtutea obligatiei ce incumba Serviciului", anunta un comunicat oficial al SIE, "in cursul anilor 2007 si 2008, urmare a unor afirmatii grave ale unor persoane aflate, la acel moment, in functii de inalta demnitate publica, SIE a raspuns tuturor solicitarilor adresate atat de Comisia SIE cat si de Comisia comuna parlamentara de ancheta abilitata sa verifice informatiile furnizate cu privire la interceptarea comunicatiilor, referitoare la suspiciunea de incalcare a normelor legale in materia interceptarii comunicatiilor telefonice." In cursul anului 2007, comisiile parlamentare au derulat trei actiuni de control pe aceasta tema la sediul SIE, dintre care doua inclusiv in spatiile tehnice, mai arata comunicatul.

"Concluziile verificarilor efectuate de aceste Comisii, exprimate public sau transmise Serviciului, evidentiaza faptul ca SIE a respectat integral dispozitiile legilor romane in materie. Totodata, s-a constatat ca SIE nu efectueaza activitati de interceptare a comunicatiilor, ci doar de valorificare prin inregistrare a rezultatului interceptarii realizate de autoritatea nationala competenta, exclusiv in cazuri de siguranta nationala."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2762 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    dar cu ALRO cum ramane? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:09)

    dl K [anonim]

    Acum vreun an si ceva, imi amintesc ca dl Basescu a intervenit intr-un tolcsou la TVR la care era invitat C.P. Tariceanu si a spus ca investitorii de la ALRO i s-au plans ca trebuie sa mearga cu sacosa cu bani la guvern pentru a primi energie electrica. Gestul a fost, in opinia mea, mult mai grav decat ceea ce a facut frustratul de Claudiu Saftoiu. Nu imi amintesc ca presedintele sa fi produs vreo dovada in sprijinul afirmatiilor sale. Mai mult chiar, cei de la ALRO au negat public ca s-ar fi plans presedintelui de asa ceva.

    Sincer, eu ii cred si pe Saftoiu referitor la telefoane, si pe presedinte referitor la spaga data de ALRO, insa nu asa trebuie sa procedeze un fost sef SIE si un presedinte in functie. Mahalagioi amandoi.
    • -4 (4 voturi)    
      sa ce (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:55)

      no_name [anonim] i-a raspuns lui dl K

      sa se sesizeze sa ce ?
      ca dupa intelegerea lui, la care are dreptul, d-l saftoiu a observat ca basescu stia ziua ce faceau geoana cu iliescu noaptea. nu zisa nici ca base n-ar fi un clarvazator, nici ca ghiciurile ii erau ajutate de vreun ravas al serviciilor secrete. ba chiar nu zise, explicit :), adica tacu vartos.
      zise doar ca lui asa i se paru.
  • -3 (9 voturi)    
    Hotul !!! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:29)

    Nicolae [anonim]

    Hotul striga hotiii !!!
    Cum ramane cu valiza de documente despre adversarii politici adusa de "Vulpea" de la doi si un sfert ????
  • -4 (6 voturi)    
    Un ordin impartial: (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 16:36)

    Impartialul [anonim]

    Parchet, autosesizeaza-te, ca de nu jar mananci!
  • +4 (4 voturi)    
    Bravos Elvis! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:17)

    alibaba [anonim]

    Ce s-a trezit si asta sa se bage in seama!
    Bine a facut base ca v-a dat afara de la Cotroceni si pe tine si pe adormita de nevasta-ta. Numai sfaturi proaste ii dadeau astia 2 lui base; si alea veneau direct de la seful lor de partid- patriciu.
    Acum se trezeste adormitul asta de elvis cu gura deschisa si mai mananca niste ...poate-poate il baga si pe el cineva in seama; bine ca nu mai scrie articole pe hotnews ca adormeam si nu reuseam sa le citesc.
    • -1 (3 voturi)    
      cacofonistul Elvis a inceput sa planga (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:25)

      Ferdinando [anonim] i-a raspuns lui alibaba

      ....la o emisiune de ratati la antena 3 -unde am vazut si alte panamale ca Norica mutanta , Robert Negoita mai prost ca vasile Turcu de la Dinamo ,anal-istul "militar' Tudor etc
      bineinteles ca nimeni nu mai stie cine e Saftoiu , de unde mananca Saftoaica ,cine a furat democratia si ,in final care baba se marita cu papagalul !Tipic pentru antene
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:36)

    bed [anonim]

    interesant ! Un fost sef al unui serviciu de informatii sa divulge informatii despre superiorul sau. Am impresia ca aceste informatii trebuie sa fie secrete. Nu se depune un juramant ?
  • +4 (4 voturi)    
    De necrezut (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:01)

    anna [anonim]

    sint pensionara si nu sintanalist politic dar mi se pare strigator la cer ca un om care a avut o functie importanta sa declare cu nonsalanta din secretele care le-a impartasit si pentru care a jurat si banuiesc a fost retribuit pe masura. Ori si-a pierdut mintea sub alte presiuni. Asa ceva nu se poate!!!!!!.La rce cu el,
    declanseaza un alt scandal in loc sa -i mobilizeze la treaba pe noii alesi.Mare rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    valorificare prin inregistrare ... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:02)

    valorificare prin inregistrare ... [anonim]

    ce naiba inseamna asta? ca SRI (autoritatea competenta) intercepteaza si paseaza caseta la Sie care o pastreaza si o asculta? asta nu ii disculpa apopo de eventuala incalcare a legii prin folosirea acestor informatii la altceva decat la trimiterea in judecata a unora care au savarsit infraciuni la siguranta nationala sau sunt pe cale sa savarseasca. Pe Iliescu si pe Geoana ii cerceteaza cineva pentru asa ceva? Nu s-a auzit si nici nu prea cred. Sau inseamna altceva valorificarea asta? Din neclaritati din astea se nasc suspiciunile apropo de interceptari. Nu ma intereseaza numai cine baga microfonul in priza fara mandat in cazuri justificatre ci si cine are informatia si o foloseste aiurea.
  • +3 (5 voturi)    
    iresponsabil (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:08)

    marian [anonim]

    saftoiu este un iresponsabil. cum poti sa arunci astfel de afirmatii, explozive de fapt, fara sa ai cea mai mica dovada. asa pe vorbe, zvonuri, ne-am saturat de astea. sa-l dea in judecata sa ii arda fulgii daca il ia gura fara sa stie ce spune.
  • -3 (3 voturi)    
    Tardiv. Se inceraca manipularera/spalarea? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:24)

    lupu' singuratic [anonim]

    Presedintele considera ca Parchetul trebuie sa se autosesizeze in acest caz

    Lasati ca s-au sesizat altii de a trebuit sa retracteze dl. Saftoiu. E tardiv acum. Nimic nu ma poate convinge acum, vorba aia raul a fost facut.

    Cum ar trebui sa interpretez eu aceste fapte:

    1. "Eu am aflat de interventii politice care se bazeaza pe informatii si interceptari ilegale, acum un an, acum doi ani, si am aflat de la presedintele Romaniei ca el stia ce vorbeau Iliescu si Mircea Geoana", a declarat Saftoiu.

    Asta s-a intamplat la emisunea "16 18". Da? La ora 18 aflii ca dl. Saftoiu invervine pentru a face asa zise nuantari.

    2. Fostul sef al SIE a avut o noua interventie telefonica pe Realitatea TV sustinand ca nu stia direct de la presedintele Basescu ca acesta isi asculta adversarii politici ci ca si-a dat seama de aceste lucruri din declaratiile publice ale presedintelui.

    Chiar asa de prosti sa fim? Ii las pe altii. Eu unul sustin acceasi credinta ca este asa cum am stabilit.

    Inca doua aspecte: 1. Dl. Saftoiu afirmase cu tarie chiar cu fermitate in prima interventie. 2. Privind interventia prin telefon de la Rtv cat si cea de la Sinteza Zilei avea cu tot un alt glas chiar timid as putea zice. De ce oare? Din nou intrebarea: CHIAR ASA DE PROSTI PUTEM FI?

    "Administraţia Prezidenţială face apel la mass media să trateze cu maximă reticenţă astfel de afirmaţii, care reprezintă intoxicări fără nici o bază reală şi cu o evidentă tentă politică"

    "Preşedintele a dezminţit, prin intermediul serviciului de presă, solicitînd totodată ziariştilor să manifeste multă circumspecţie faţă de aceste declaraţii"

    Reticenta, intoxicari, circumspectie.

    Dar cele doua, trei interventii ale dl. Saftaoi le pot interpreta ca fiind intoxicatie? Si apropo la ce ora Administratia Prezidentiala a emis comunicatul?

    Se pune acum la indoiala credibilitatea sursei? :)) Dar dl. Saftoiu nu are propietate termenilor, nu isi are cizelat vocabularul?
    • 0 (2 voturi)    
      @lupu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

      Lupule, tu ai incurcat problemele.
      Tu chiar nu te-ai convins ca baselu stie tot? chiar se lauda cu asta. Nu stiu de unde, poate le intuieste.
  • -3 (3 voturi)    
    unu (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:29)

    unu [anonim]

    Logica a la Prigoana: sunt sigur ca nu se fac interceptari ilegale pentru ca oamenii politici nu vorbesc lucruri importante la telefon pentru ca stiu ca pot fi ascultati.
  • -1 (1 vot)    
    Tardiv. Se inceraca manipularera/spalarea? II (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:38)

    lupu' singuratic [anonim]

    Nu o sa ma faceti niciodata sa gandesc cum vreti voi. Nu sunt un caine! Asa ca trebuie sa va intrebuintati serios.
    Familia Saftoiu nu a fost cumva apropiata presedintelui. Dna. Saftoiu fost consilier al presedintelui; isi da demisia; dl. numit sef SIE face cam acceasi remarca si este obligat sa-si de-a demisia.

    Ei bine poate fi interpretat acest gest ca o razbunare dar nu ma incalzeste deloc.

    Atunci daca mie imi cere-ti sa cred celelalte versiuni atunci cum se explica pozitia fostului pres. Emil Constantinescu.
    Este foarte clar ca se incearca o diversiune. Distragerea atentie de pe acest subiect destul de hot in Romania. Si inca ceva "Gura pacatosului adevar graeste"!

    Sunt sigur ca o sa se abata jihadul asupra mea din partea oamenilor inregimentati politic (blogarilor) Asta este cand esti un om care nu ai partipriuri politice.
  • -1 (1 vot)    
    Circumspectie, reticienta, intoxicari? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:51)

    lupu' singuratic [anonim]

    "Preşedintele a dezminţit, prin intermediul serviciului de presă, solicitînd totodată ziariştilor să manifeste multă circumspecţie faţă de aceste declaraţii"

    O intrebare pt. adm prezidentiala, presedinte si sa zicem intreaga cklasa politica.

    De ce acum? De ce in acest caz? Aceasta manifestare si multa circumspectie?

    Au fost multe alte cazuri cand rasufla ceva si nu s-a manifestat atata circumspectie in ceea ce privea acele fasaieli.

    Sa va aduc aminte cateva: biletul doamnei Udrea, cazul Catabos, cazul Patriciu, cazul Orban?

    Alea ce au fost? Insemna ca razbunari daca in acest caz se solicita circumspectie ca si cum dl. Saftoiu ar fi bolnav si nu are propietatea si discernamantul celor afirmate.
    Imi cereti acuma sa-l consider pe dl. Saftoiu bolnav la cap? NICIODATA. Cel putin in acest caz.

    Circumspectie, reticienta, intoxicari? De ce numai in acest caz?
  • 0 (2 voturi)    
    papagal (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:03)

    luk32 [anonim]

    Va dati seama cine a fost in fruntea SIE?
    Ar trebui dat un exemplu, bagat un pic la parnaie micutul, prea e prost.
    Trebuie sa existe pe undeva un angajament de confidentialitate, chiar si cu termen redus. Ca sper ca nu exista vreun dubiu ca l-a incalcat. Asta in afara cazului cand are dovezi clare ca s-au facut interceptari ilegale, ipoteza in care e complice.
  • +2 (2 voturi)    
    fraierul (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:40)

    j [anonim]

    Impins de la spate de nevasta-sa si cred ca la SIE a ajuns tot datorita ei aburindu-l pe Basescu,a vrut sa arate si el ca un om politic.Fiind mai mare palaria decat el,rotofeiul s-a bagat prea mult in seama si a inceput sa dea pe goarna verzi si uscate,cand si-a dat seama ca a imbulinat-o a incercat sa-si retraga afirmatiile,dar porumbelul a zburat si uliul de la Cotroceni vrea sa-l vaza la frigare.