Tariceanu: Guvernul Boc a lasat deschis robinetul de cheltuieli bugetare si a decontat lucrari fara sa verifice daca sunt executate

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:49 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, fostul premier Calin Popescu Tariceanu, a declarat marti, la Cluj-Napoca, ca Guvernul Boc a facut plati neverificate unor firme, in ultima luna a anului 2008, si ca a scapat cheltuielile de sub control.

„Pe ultima parte a anului trecut, din cauza ca nu au controlat cheltuielile, au scapat haturile si s-au cheltuit asa, vazand cu ochii, un miliard si jumatate de euro, pe care nu stiu nici ei sa explice pe ce s-au dus. (...) Trebuie vazut daca in spatele acestor facturi de care vorbeau, care au venit catre plata, se gasesc bunuri si servicii care au fost achizitionate, lucrari de investitii care au fost executate sau numai, firmele respective, profitand de naivitatea actualilor guvernanti, au trimis aceste facturi catre incasare, fara ca ei sa fi prestat aceste obligatii contractuale si numai sa doreasca sa isi incaseze banii”, a declarat Tariceanu in cadrul unei conferinte de presa, transmite NewsIn.

Fostul premier a mai acuzat Guvernul Boc ca s-a ocupat cu numiri de ministri si secretari de stat, in loc sa inchida robinetul bugetului central.

„Primul lucru pe care trebuie sa il vedem este daca acesti bani au fost cheltuiti cu adevarat de guvernul meu, sau nu cumva, odata ajunsa la Palatul Victoria, echipa domnului Boc, se ocupa de alte lucruri mult mai profunde legate de interesul national cum ar fi numire domnului Oprea la MAI sau a generalului Ardelean, prin discutii pe la ora doua noaptea si cu blocarea Monitorului Oficial. Deci, daca domniile lor, odata instalate la Palatul Victoria, au crezut ca acestea sunt prioritatile Romaniei, va anunt ca s-ar fi putut foarte bine sa fi uitat robinetul de la buget, de la capitolul de cheltuieli deschis si, ca atare, sa ne trezim cu cheltuieli efectuate in ultimele zile ale anului, care nu erau corelate cu veniturile”, a mai spus fostul premier.

Calin Popescu Tariceanu sustine ca, in ultima luna a anului, ordonatorii de credit care folosesc bani publici se grabesc sa incaseze bani guvernamentali, insa el a tinut sa verifice daca solicitarile sunt justificate.

Acesta a incheiat spunand ca spera ca Guvernul Boc sa faca macar jumatate din cat a reusit sa faca Guvernul Tariceanu in cei patru ani de mandat. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















811 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Nu stiu uni cum sunt dar ... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:01)

    M-Teo [utilizator]

    Nu stiu daca pe altii ii deranjeaza dar pe mine ma enerveaza rau pacaliciul asta de Tariceanu. Din cate vad in ultima vreme a aparut cu niste afirmatii "foarte interesante". Pe langa ca el e destept si toti ceilalti toti sunt prosti acest fost premier " copetent ", ajuns acum in opozitie, comenteaza de mama focului.
    Pai, ce ai facut tu 4 ani crezi ca a fost bine ? Sau mai bine spus : Ce ai facut 4 ani ?
    Nimic. Ti-ai batut joc de o tara intreaga.
    "Felicitari" si ciocul mic.
    • +3 (3 voturi)    
      se perpeliceanu in opozitie pentru public (Marţi, 20 ianuarie 2009, 20:17)

      nasha Reta [anonim] i-a raspuns lui M-Teo

      ..sa zica una lume ;"uite ca mai traieste asta,frate " ?!
      toata lumea stiind ca a murit prin electrocutare cu un os de peste
  • -5 (7 voturi)    
    boc (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:02)

    OVIDIU [anonim]

    a facut ceva bine bocanila asta???

    va rog sa enumeram ce a facut bine pana acum!ma framanta chestiunea.....
    • +3 (3 voturi)    
      Tu esti taricene ? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:25)

      bocanila [anonim] i-a raspuns lui OVIDIU

      Tu esti Taricene ? faci valuri aici?
  • +6 (6 voturi)    
    Daca facturile ar fi fost primite (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:10)

    Ovidiu [anonim]

    la inceputul lunii Decembrie, ar fi insemnat ca aveau termenul de plata cuprins intre 15 si 30 de zile.

    Un lucru imposibil, pentru ca toti care lucreaza cu statul termenul de plata este 60-90 de zile.

    Deci, pentru a fi platite in decembrie,trebuie sa fi fost receptionate in perioada septemrie-octombrie, de catre baietii domnului Tariceanu.

    Nu este vorba de robinetul deschis, este vorba de angajamente facute de guvernul Tariceanu.

    O predare de stafeta fair play ar fi fost ca ministerul anterior sa ofere toate informatiilor celor ce preia fraiele, nu sa isi dea demisia dupa anuntarea rezultatului alegerilor, ca sa nu mai aiba cine sa faca predarea.

    Nu-i nimic, am un presentiment ca DNA-ul va afla si care este misterul acestui "robinet deschis" al domnului Tariceanu...

    Nastase va avea nevoie de un coleg de camera.
    • -2 (2 voturi)    
      ce-are prefectura cu tine? ca sa zic asa (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:52)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pai mai barbate...pe ele scrie termen 60 de zile dar se pot plati pe loc...NU??
      E posibil sa exagereze Tariceanu dar la stat poti elibera factura azi si azi se vireaza banii...daca esti baiat "destept"... Daca tu primesti banii dupa 60 sau 90 de zile , la finalul termenului asta inseamna ca esti cinstit, nu si "destept" :)))))
      Asa ca sa gandim inainte de toate :)
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 ianuarie 2009, 21:36)

        [anonim] i-a raspuns lui judex

  • -1 (1 vot)    
    ce-i drept e stramb.. (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:17)

    Dedalus [anonim]

    In toti anii ultima luna are multe cheltuieli, deoarece nu se pot trece facturi peste an.

    Asta e ceva obiectiv si indiferent de cat de tare (sau mai putin tare) il iubeste cineva pe Tariceanu.

    Chletuieli multe si aiurea a facut, se poate verifica, dar asta trebuie in primul rand documentat, nu aruncat asa din gura peste umar, si in al doilea rand nu ma pot abtine sa nu spun ca are dreptate in ce priveste prioritatile: nu numirile sunt o problema, ci modificarea legislatiei in mod concret pentru a permite cheltuirea eficienta a fondurilor de investitie.

    Apoi, trebuie neaparat redusa birocratia care omoara IMM-urile, singurele de la care mai asteptam ceva in acest timp de criza.

    Ca firmele mari ("strategice" ) am vazut ce fac: taie cheltuieli, concediaza angajati si muta fabricile.

    Nu vad nimic din asemenea masuri - vad doar ca il critica pe Tariceanu (repet, chiar daca au dreptate, trebuie sa documenteze ce spun) si se ocupa cu declaratii sforaitoare si mutari de persoane de colo -colo.

    Mi-e si teama sa nu ajungem ca Ungaria mai acum un an-doi sau ca Grecia in 2008...
  • +5 (5 voturi)    
    joker (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:19)

    fermierul [anonim]

    Asta e incredibil, daca el stia ca se intampla asta de ce n-a spus atunci?? Asa de mult i-a pasat de bugetul Romaniei? Raspunsul e evident nu, si cred ca explicatia e simpla: cei care au cheltuit sau s-au facut ca cheltuie banii sunt mai ales administratiile locale de la PNL, la care Tariceanu le-a dat bani in ultimele momente ale mandatului. Si acum vine cu un tupeu maxim si spune ca altii sunt de vina pentru o hotie la care el a fost cel mai mare complice.
  • -5 (5 voturi)    
    tariceanu... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:36)

    nnn [anonim]

    ca tariceanu, dar e vai de noi cu boc asta. In ultima luna au putut doar sa:
    1. spuna cat de rau a fost guvernul Tariceanu(fara sa ofere un document in sprijinul afirmatiei)
    2. sa numeasca tot felul de persoane in tot felul de functii
    3. sa promita mariri de pensii si salarii
    4. sa pretinda va vor sa micsoreze cheltuielile.

    Tara arde si boc se joaca. De ce nu s-a ocupat de un plan anticriza? SUA, UK, Germania, Franta, UE se preocupa cu criza. Boc anunta ca o sa ia masuri sa sprijina persoanele cu venituri mici.

    Asta este politica economica? asta este reactie in fata unei crize ecomonice ca cea in care aflam?

    Tariceanu a facut prostii, dar macar venise cu un plan anticriza, cu un buget, cu recunoasterea faptului ca nu poti promite mariri de 50% de salari- semnale importante pentru investitori, pentru firme care au nevoie de stabilitate la nivel fiscal si de politica economica

    Daca nu incep o data sa se ocupe de tara, o sa ajungem foarte rau.
  • +5 (5 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:42)

    costi [anonim]

    Guvernul Boc a depus juramantul pe 22 Decembrie seara. Pe 23 Decembrie ministrii s-au dus sa preia posturile.Pe 24 Decembrie ,miercuri a fost prima zi de lucru cu vechii oameni din subordinea ministerelor .deci liberalii . apoi 25-28 Craciunul .Luni 29,marti 30,Miercuri 31 Decembrie zile in care daca s-au facut plati s-au facut tot pe filiera liberala si facturi avizate la plata de ministrii liberali. Deci Tariceanu minte ,Profita de credulitatea oamenilor si minte .
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu minte (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:03)

    swolf [utilizator]

    Minte ca intotdeauna. Nimic de spus in plus
  • +4 (4 voturi)    
    culmea tupeului (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:03)

    eu [anonim]

    Mda... ete cine-i cu gura mare acuma!!! Cel mai destept premier pe care l-a vazut Romania!
    Vai de capu' nostru!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Tactica lui Tari (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:24)

    costi ionita [anonim]

    Acum cand tari risca sa fie prins el neaga.Nu se apara.neaga.Ataca.Are o tactica.Este foarte constient de ce face.Tactica lui este negarea prin minciuna si manipularea adevarului.Si minte ca sa scape.Tactica lui impune negarea continua si pernanenta pana cand se pierde din vedere obiectul negarii si discutia isi pierde sensul.daca tari nu va fi dovedit mincinos prin date exacte care sa contrazica fara dubiu minciunile lui,va scapa.Isi va castiga dreptul sa ne minta.Este o tactica pe care toti vorbitori liberali au fost antrenati sa o foloseasca.Face parte din scenariul de final de mandat de a scapa fata curata .
    • -3 (3 voturi)    
      foarte amuzant (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:55)

      judex [anonim] i-a raspuns lui costi ionita

      Ca puneai Tariceanu sau Basescu acolo era acelasi lucru...textul mergea la fel...lasa ca scapa Base cu fatza curata sa va mai traga clapa cu cate o alianta din asta de manelisti :)))))
  • +4 (4 voturi)    
    Cine vorbeste despre cheltuieli.. (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:44)

    sile [anonim]

    Aoleu, Taricene. Adica Boc ar trebui sa aiba macar jumatate din realizarile tale.

    Cum sa inteleg asta? Daca matalutza ai reusit un deficit de 5% in 2008 (un real succes, nu?), Boc sa reuseasca macar 10% in 2009

    Nene Tari, critica si matale pe alte parti, dar despre cheltuielile scapate din frau poate ar fi mai bine sa ai ciocul mic.
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu,tehnica lui Alibaba (Marţi, 20 ianuarie 2009, 23:03)

    El [anonim]

    Hotul sriga hotiii!!!