UPDATE Liviu Dragnea, propus de PSD ca ministru al Internelor

de L.P., M.M.     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2009, 13:15 Actualitate | Politic


PSD l-a propus luni pe vicepresedintele Liviu Dragnea pentru functia de ministru al Administratiei si Internelor, dupa un vot unanim al conducerii partidului. Postul devenise vacant dupa retragerea sprijinului politic si demisia lui Gabriel Oprea.

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat, inaintea sedintei de luni a coalitiei, ca il va propune pe Liviu Dragnea pentru aceasta functie.

"E o decizie importanta, pentru ca este un minister important", a afirmat Dragnea, luni dimineata, adaugand ca pentru acest post va exista un singur candidat.

Dragnea: prioritatile mele vor fi siguranta copiiilor in scoli, a cetatenilor in strada si descentralizarea reala a administratiei

Liviu Dragnea, propus de PSD pentru functia de ministru al Administratiei si Internelor, a declarat luni ca prioritatile mandatului sau vor fi siguranta copiiilor in scoli, a cetatenilor in strada si descentralizarea reala a administratiei .

"Am luat aceasta decizie grea pentru ca a considerat ca, poate, o bruma de experienta pe care am acumulat-o poate ajuta aceasta tara si acest domeniu al adminsitratiei publice", a spus Dragnea.

El a precizat ca nu are nicio garantie ca Traian Basescu va accepta nominalizarea sa, dar si-a exprimat speranta ca seful statului va fi de acord cu aceasta propunere.

Presedintele PSD, Mircea Geoana, a precizat ca a discutat telefonic atat cu premierul Emil Boc, cat si cu Traian Basescu, aceasta propunere. "Am convingerea ca noul ministru isi va intra in atributiuni in termen foarte scurt", a comentat el.


In ceea ce priveste numirea secretarilor de stat, Mircea Geoana a precizat ca ii va lasa lui Liviu Dragnea ragazul necesar pentru preluarea functiei, dar si-a exprimat speranta ca in cateva zile se rezolva si aceasta problema.

El a subliniat insa ca "sefia DGIPI nu va fi politizata".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1593 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Cu batul printre gard (Luni, 19 ianuarie 2009, 13:34)

    dl K [anonim]

    Traian Basescu are nevoie de un an linistit inaintea alegerilor prezidentiale iar PSD face tot posibilul sa-l zgandare, sa-l provoace, sa-l faca sa-si iasa din calmul nespecific lui in care presedintele s-a retras.

    Desigur ca cineva trebuie sa deconteze nota de plata si acestia suntem noi, cetatenii, care vom culege roadele razboiului tacut dintre PSD si Traian Basescu. Iar pe langa noi, PDL va pierde si el, silit fiind de Traian Basescu sa intre la guvernare(poate ca era mai bine pentru ei o guvernare PSD-PNL) si apoi sa inghita cat cuprinde de la PSD. Si are flacai strasnici si potenti PSD-ul....
  • -4 (4 voturi)    
    vai de noi (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:27)

    ela [anonim]

    am votat cu pd-l impotriva psd..acu -i vad de mana...prost sa fie ala care mai merge la vot..baronii se perinda pe la tv...noi prostii stam si ne uitam cum si-au batatu joc de votul nostru..rusine voua politicienilor
    • 0 (0 voturi)    
      Solutie (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:05)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ela

      Solutia nu este sa nu te duci la vot ci sa te duci si sa votezi ce trebuie.
  • +3 (3 voturi)    
    propunerea PSD-ului (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:40)

    votant [anonim]

    Lupul paznic la oi...
  • +2 (2 voturi)    
    DRAGNEA huooo (Luni, 19 ianuarie 2009, 14:46)

    EccE [anonim]

    Basescu ar trebui sa respinga pe acest om. motivul i(oficial): nu putem avea ministru de interne un personaj cu dosare penale pe rol. motivul ii (neoficial): acest cocalar imputit e din teapa lichelelor liberale promovate de deloc regretatul citroeanu. un mic mafiot, unealta a unor mari mafioti. psd incearca sa ii sape groapa lui basescu, incercand sa il provoace in fel si chip si apoi sa dea vina pe el ca e scandalagiu. INCA CEVA: romani, daca aveti in plan achizitia unei masini, sa nu fie citroen, care oricum sunt proaste si in acelasi pret sunt alte marci mai bune.
  • +2 (2 voturi)    
    propunerea PSD (Luni, 19 ianuarie 2009, 15:03)

    votant [anonim]

    Lupul paznic la oi...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-si propune domnul Dragnea e foarte putin! (Luni, 19 ianuarie 2009, 17:40)

    Constantin [anonim]

    Problema ordinii din scoli si descentralizarea pusa inaintea coruptiei imi suna de la bun inceput un fiasco. Probabil ca se doreste mai multa liniste in sanul administratiei. Contracte avantajoase cu statul?? Nu exista asa ceva....
    Cine este acest Dragnea ? Stie cineva mai multe despre el? Domnule Dragnea va informez ca problema reala a acestei tari ramane inalta coruptie si ca daca vreti ca istoria sa va retina va trebui sa va propuneti probleme de fundament!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD a pierdut Teleormanul dupa Ilfov! (Luni, 19 ianuarie 2009, 18:22)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    PSD o sa mai ramana doar cu sectorul 5. Toti stiam ca PSD nu are oameni competenti, dar ca sa nu gasesti macar un om imaculat la Interne, e groasa rau. PSD nu are decat hoti si incompetenti!
  • 0 (0 voturi)    
    =)) (Luni, 19 ianuarie 2009, 19:30)

    bogdan [anonim]

    Lol, sa nu mai cumpar Citroen ca le vinde Tariceanu:)), si nici inghetata ca are sau avea Base firma, si nici sa nu mai alimentez de la Rompetrol ca sa falimenteze Patriciu:)), super tare logica ta! Apropo Tari pe langa Boc e TARE;)