C.P. Tariceanu: In ultima saptamana Guvernul a cheltuit un miliard de euro

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:18 Actualitate | Politic


Fostul premier Calin Popescu Tariceanu a sustinut, vineri, la Constanta, ca deficitul bugetar a crescut din cauza cheltuielilor facute de ministere, care nu au tinut cont de veniturile in scadere, in ultima saptamana cheltuielile depasind un miliard de euro, transmite NewsIn.

Liderul PNL a raspuns, intr-o conferinta de presa, la acuzatiile presedintelui Traian Basescu, care a spus ca Guvernul Tariceanu a actionat iresponsabil in 2008. “Am mari indoieli in priceperile de natura economica ale domnului presedinte. Cred ca, prin Constitutie, are alte responsabilitati. Dansul intra pe terenul Guvernului. Vrea sa vorbeasca in numele Guvernului, dar deja ne obisnuim, ca dansul este acum si premier”, a spus Tariceanu.

El a explicat ca performanta economica a unui Guvern se masoara in cateva elemente cheie si anume cresterea PIB, cresterea puterii de cumparare, venituri, salarii, pensii, urmarirea inflatiei, ca nu cumva aceste castiguri sa fie erodate, crearea unui numar de locuri de munca pentru a avea cat mai putini asistati sociali, ceea ce s-a urmarit in 2008. El a afirmat ca singurul lucru pe care actualul guvern trebuia sa il faca era sa opreasca cheltuielile.

“Trebuiau ca, asa cum am facut noi, sa puna la un moment dat frana la cheltuirea banului public. Pentru ca, de cealalta parte, nu se inregistrau veniturile scontate programate din cauza crizei. Au venit la guvernare si s-au apucat de numirea secretarilor de stat, de negocierea posturilor, agentii, prefecti. E la indemana oricui, a ministrului de finante, care e in functie. Nu e nevoie de ordonante de urgenta. A ramas robinetul deschis. Trebuiau sa inchida robinetul”, a spus fostul prim-ministru.

El a mai afirmat ca, din aceasta cauza, in ultima saptamana s-au facut cheltuieli de peste un miliard de euro. “Stiti ca s-au facut in ultima saptamana cheltuieli de peste un miliard de euro? Sunt neprofesionisti. Asta e dovada si domnul Basescu stie lucrul asta. Daca ar fi stiut ce sa faca si sa inchida robinetul la vreme, atunci sigur probabil nu ar fi avut de ce sa se planga. De robinetul deschis au profitat si administratiile locale si ministere conduse de domniile lor. Probabil nu au vrut ori nu au stiut”, a concluzionat liderul liberal.
 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3171 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Tariceanu este instorie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:46)

    Razvan007 [utilizator]

    Nu il mai bagati atata in seama. Mie mi-au ajuns magariile pe care le-a facut ca premier. Nu am nevoie de nici o lectie sau avertisment de la acest om.
    • -6 (18 voturi)    
      lasa dezinformarile (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:42)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

      Acum ca le da in bot la astia si le demonstreaza ca sunt diletanti cu totii incepand cu prezidentul, nu va mai convine
      Ar trebui sa-i ignoram pe cei care spun adevarul?
      De ce oare?
      • 0 (10 voturi)    
        chiar (Vineri, 16 ianuarie 2009, 21:28)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Da chiar, de destepti ce-au fost Tariceanu si-a marit veniturile de 50 de ori iar Patriciu de sute de ori (primul din Romania, bre) conform principiului partidului "Prin noi insine... pentru noi insine... pe spinarea prostilor".
        Noul guvern nu inchide robinetele pe care el le-a deschis pana a golit totul. Degeaba le mai inchizi ca tot nu mai curge nimic.
        • -2 (6 voturi)    
          Poate ai si ceva dovezi? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:28)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

          mai mult ca sigur nu ai, la fel cum nu are nici unul din sustinatorii FSn.
          • +1 (1 vot)    
            Comment sters de user (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 3:33)

            sadwank [anonim] i-a raspuns lui un roman

            • 0 (0 voturi)    
              nu stiu (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 14:54)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui sadwank

              dar se poate demonstra cu acte daca a mintit sau nu. ca sunt informatii publice.
          • +2 (2 voturi)    
            sunt (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 10:48)

            Codruta [anonim] i-a raspuns lui un roman

            Chiar Tariceanu s-a laudat public ca i-au crescut veniturile de 50 de ori in acesti 4 ani iar la Patriciu spun clasamentele din top 300 sau 500. Iar acum se vede deficitul bugetar, deficitul de cont curent (cel mai greu de acoperit dupa cum spune d-ul Lazea), lefurile uriase la clientela PNL si PSD (75.000 roni pe luna mi se pare complet imoral).
            Doi ani au guvernat PNL-PSD (FSN) iar vreo 14 ani numai FSN. Vrem sa scapam de ambele sisteme.
  • +7 (19 voturi)    
    cine vorbeste? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:49)

    marian [anonim]

    ia uite cine vorbeste? mai e si obraznic, tariceanu asta.
  • +13 (21 voturi)    
    Gura pacatosului (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:50)

    Gimmy [anonim]

    Te contrazici ca un fraier, Taricene!
    Pai ori ati inchis voi robinetul si astia l-au deschis, ori era deschis bine mersi si "a ramas robinetul deschis".

    Orice ai face, un lucru e clar: v-ati batut joc la modul porcesc de bugetul asta, stiind clar ca nu puteti obtine mai mult de 20% la alegeri si stiind ca indiferend ce se va intampla, voi veti sta in opozitie, lasandu-i pe altii sa scoata castanele din foc!
    • -3 (13 voturi)    
      ai minte scurta (Vineri, 16 ianuarie 2009, 20:59)

      matei l [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      Cine batea din pinteni sa se mareasca salariile si pensiile, cine baga motiuni de cenzura ca sa se mareasca salariile cu 50% si cine s-a vazut obligat sa dea ordonante de urgenta, chiar si neconstitutionale, pentru a stopa betia electorala?
      Impartea Boc si cu Geoana la promisiuni si pomeni electorale de parca erau doi copii de gradinita care se laudau care este mai tare si au supus guvernul Tariceanu unei presiuni enorme. Si cu toate acestea, Tariceanu repeta intr-una ca nu sunt bani. Probabil cu aceasta atitudine cat de cat responsabila au reusit liberalii sa urce la 20%, chiar daca in sondaje aveau 12%.
      • 0 (0 voturi)    
        e drept (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:18)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui matei l

        Ai dreptate Matei, numai pdl-isti nu vad clar lucrurile. In plus, imediat ce au ajuns la putere au luat "masuri" de economisire: au creat un post de viceprimministru cu 35 de posturi (din care 11 consilieri personali), un minister pentru Elena Udrea cu 381 de posturi, si cate altele. Ca sa prosteasca multimile sau apucat de ordonante neonstitutionale care lovesc in amaratii de pensionari (sigur presedintele urmarea si altceva, deblocarea "sistemului" din MAPN si MI), dar nu s-au gandit la amarati. Ii dau inainte cu "sistemul nesimtit" (daca nu ii era rusine spunea si Boc "sistem ticalosit", a schimbat totusi un cuvant), danad exemple care ar fi putut fi rezolvate punctual.
    • 0 (8 voturi)    
      La asta nu m-am gandit (Vineri, 16 ianuarie 2009, 21:03)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

      Desi era destul de previzibil. Cu alte cuvinte, PNL a facut knock-out bugetul pentru a obtine voturi in plus. Sansa foarte mare era ca nu ei sa fie cei care vor repara chestia asta, iar orice problema care apare dupa guvernarea lor este "din vina"
      noilor guvernanti.
  • -10 (12 voturi)    
    fiscul sau camatarii (Vineri, 16 ianuarie 2009, 18:53)

    mihai [anonim]

    de la fisc umbla in disperare pe la toate firmele sa incaseze bani .eu le-am spus ca le dau m--e sa-mi puna sechestru pe masini . anul asta nu voi plati niciun ban mafiotilor de la guvern.
    • +13 (15 voturi)    
      adica? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:12)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Nu inteleg... daca ai de dat bani la fisc de ce nu ii dai? Eu ti-as lua masinile, nu as pune sechestru pe ele. Si ti-as inchide firma. Si dupa aia poti sa iti dai m--e singur.
      • -8 (10 voturi)    
        ptr. alex (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:46)

        aaa [anonim] i-a raspuns lui alex

        alex, tu primesti pensie din banii platiti la stat de Mihai, asa ca daca el nu va mai plati, tu vei lua ceea ce-i doresti tu...
        Mihai insa v-a ramane cu masinile....
        • +3 (7 voturi)    
          asa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:49)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aaa

          e, v-a ramine, dar mai ales v-a... Pacat ca patriciu nu va invata si limba romana. Dar de la un tigan, pardon rrrrom, slugoi kgbist nu poti a ceri si asta, e deja prea mult.
      • +5 (5 voturi)    
        LOL! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:46)

        Gimmy [anonim] i-a raspuns lui alex

        Pai asa se va si intampla!
    • +9 (13 voturi)    
      Esti o lepra (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:43)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Adica tu castigi bani dar nu-ti platesti taxele?!
      Si mai ai si curaj sa declari public, esti cumva frate cu Mazare?!
  • +9 (15 voturi)    
    'Taricene nici nu sti ,cat de mic incepi sa fi' ! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:30)

    Eneas [anonim]

    In cateva luni ,Romania va afla ce escroc a condus guvernul timp de 4 ani ! Nastase e mic copil ,ramane pe locul 2
  • +7 (11 voturi)    
    Cine este Cod Postal Tariceanu ? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 19:51)

    Laur X [anonim]

    Stie cineva cine estew acest domn-tovaras...
    este acelasi cu .... duduie economia....
    • +2 (6 voturi)    
      Stiu eu (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:53)

      dmelu [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      tariceanu e un tampit care a intrat cu motocicleta pe contrasens
  • -5 (11 voturi)    
    tericeanu (Vineri, 16 ianuarie 2009, 20:26)

    gaumont [anonim]

    Citesc cu interes comentariile voastre .........
    1. Tericeanu are dreptate : cresterea PIB, inflatia, nr somerilor, etc pe aceste considerente judecam performanta economica.
    2 robinetul a fost deschis de PDL si PSD nu numai ca nu au un program de guvernare veritabil dar sunt si incompetenti in marea majoritate . Premiul Nobel al incopetentei mai ales pt PDL.
    3 Oare vrem alegerea din nou a unui mascarici securist fost atasat naval al României la Anvers, acesta este rolul PDL
    • +1 (1 vot)    
      Tariceanu, stai jos! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 13:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui gaumont

      E posibil ca parte din actualii ministri sa fie incompetenti, dar nu cred ca ii depasesc pe Adomnitei, Chiuariu, Vosganian, Nicolaescu, Remes.
      Acestia au fost monumente de incompetenta!
  • +7 (11 voturi)    
    CARICEANU - OUTSIDER! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 21:14)

    NICK [anonim]

    VA IMPLORAM!
    NU MAI DATI STIRI CU SI DESPRE ACEASTA NULITATE.
    TREBUIE SA UITAM DE EL;
    CARICEANU ESTE UN VIS URIT PENTRU ROMANIA SI PNL. A DISTRUS PNL SI A PUS ROMANIA PE "BUTUCI". NO COMMENT!
    • -4 (8 voturi)    
      Vezi (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:32)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui NICK

      ca ai apasat din greseala pe CapsLock, mascariciule.
      • +4 (8 voturi)    
        Amu poti sa meri in sula (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:54)

        ghrthg [anonim] i-a raspuns lui un roman

        si sa-i sufli lui motocicleanu in dos.Papagalii dracu
    • -2 (2 voturi)    
      Pe ce lume traiesti? (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 14:08)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui NICK

      Ce criterii (daca ai vre-unele) ai cand apreciezi o guvernare? Daca important este standardul de viata si democratia atunci guvernul Tariceanueswte numarul 1. Daca te iei dupa gargara atunci sa-ti traiasca guvernul Basescu-boc-geoana ca probabil va bate toate recordurile de prost management!
      Altfel te aia grija de veniturile impozate alew lui Tariceanu si Patriciu. Apropos ,vezi ca Patriciu investeste in Romania in timp ce altii fug cu banii sau dau afara oameni. Tot asa o fi si cu avertismentul ca anularea taxei pe vehicule SH o sa distruga industria romaneasca? Ar trebui ca aia de la Dacia sa vi-o traga in bot la pesedisti si pedidisti ca v-a durut in cot de ei.
      Sa te vad cand o sa-ti cada marinarul de pe punte ce dracu o sa mai zici!
  • +5 (9 voturi)    
    corect (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    macar de s-ar fi cumparat niste loganuri de 70000 de euro. Chiar, taricene, citroen nu vinde ma masini de politie din alea bengoase, la vreo 100 mii bucata?
  • -5 (7 voturi)    
    cum (Vineri, 16 ianuarie 2009, 23:56)

    gabriela [anonim]

    cum a cheltuit guvernul asta banii?Care-i dovada?
    nu mai cred nimic, vreau dovezi si asta nu fac dar arunca doar cu noroi, vreau dovezi, cu inscrisuri!
    oare in tara asta nu mai e legea aia a calomniei?
    cred ca de asta au scos-o, ar fi intrat prea multi sub incidenta ei.
  • +4 (8 voturi)    
    tradiceanu - fiinta care a tradat alianta (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:15)

    newyorkezul [utilizator]

    "A rămas robinetul deschis. Trebuiau să închidă robinetul. "Adica daca el , marele TRADATOR, a lasat robinetul deschis patru ani ca sa se scurga toti banii veniti de la cei ce muncesc afara, a fost "responsabil", iar astialalti, care preiau o" economie care duduie, a 7-a din europa, " bla, bla, bla, sunt iresponsabili. Mai bine numara-ti voturile jigodie, ca te-au bagat in parlament pe usa din spate. Si spune-mi si mie, care sunt aici in America, unde or sa vina romanii ( care o duc asa de bine datorita tie) sa-si cumpere case ca vreau sa ma mut si eu acolo....
  • +3 (3 voturi)    
    EXTRAORDINAR (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 8:38)

    Ghiulea [anonim]

    Mai nea Tariceanule, lasa-ne ,duteee in insule,macar ai bunul simt si nu mai vorbi.O sa vezi si tu peste 2-3 luni cam ce catastrofa ai putut face in tara asta.
    Nu mai iesi din barlog pana pe la vara.
    Sictir
  • +3 (3 voturi)    
    De tot rasul!!!! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 11:08)

    Sorin IONESCU [anonim]

    Calin Anton POPESCU TARICEANU a fost un neavenit, un tip constipat si frustrat, in fruntea celui mai slab guvern din istoria Romaniei!In afar de servilism si clientelism politic nu a reusit sa promoveze nimic!!!!este un impostor, sa taca definitiv!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    imbecil (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 11:24)

    Stapanu [utilizator]

    hal de logica de fost PM la Ro:
    “Am mari indoieli in priceperile de natura economica ale domnului presedinte. Cred ca, prin Constitutie, are alte responsabilitati. Dansul intra pe terenul Guvernului. Vrea sa vorbeasca in numele Guvernului, dar deja ne obisnuim, ca dansul este acum si premier”.
    Stai jos, bo*le, maine sa vii la scoala cu tac-tu Dinu tuns ...
  • 0 (0 voturi)    
    voi fi liberal (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 17:58)

    timisoreanul [anonim]

    Nu am fost membru in nici un partid dar ma voi inscrie la PNL. Mi-am dat seama ca perioada de guvernare a lui Tariceanu a fost cea mai benefica Romaniei asa ca voi deveni liberal si il voi vota pe Tariceanu la presedentie in eventualitatea ca va candida.
    Privind din afara cred ca atat Antonescu cat si Orban sunt cu preferinte PSD si PDL.
    Tariceanu are ca singure preferinte PNL!!!!
    Bravo Tariceanu, te votez de acum inainte!!!
  • +1 (1 vot)    
    nerecunostinta (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 18:57)

    constantin [anonim]

    dupa ce au ajuns sa guverneze conjutural sinu au indreptat aproape nimic din sistemul ticalosit din contra l au consolidat prin legi speciale acum vor sa dea si lectii.Tericeanu sa si inumere euroii si sa taca !.Orice pacatos trebuie sa tina o perioada de cercetare a pacatelor si numai dupa aceea sa vorbeasca.Vai de liberalii care il mai accepta
  • 0 (0 voturi)    
    hehe... (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 18:57)

    jiji becali [anonim]

    o fi fost Tariceanu si PNL-ul cum au fost... dar sa vedem cu PDL si PSD cu comanda marinerului cat de bine vom trai! si asta n-are legatura cu criza ci cu foamea din hotii astia... am rezistat pana acum pe baricade in tara asta, dar acum o sa ma car cel putin pana revine PNL-ul la putere... tara de cretini care stiu doar sa injure si sa voteze cu cele mai mari lepre care exista: PLD-isti si PSD-isti.
    CUM ati putut uita cat s-au injurat reciproc PDL si PSD in campanie si acum sunt frati si vorbesc frumos intre ei? CUM poti sa ai incredere in acesti demagogi? De ce merg impreuna? Ca sa FURE impreuna si sa va tipe in fiecare zi ce jale e... o sa saracim toti si nu din cauza crizei... ci pentru ca se va fura mai mult! Daca Tariceanu si PNL furau, in conditiile in care MArinarul si cu PSD+PDL erau cu ochii pe orice greseala a guvernului, DE CE NU AU INTERVENIT? De ce nu au ridicat degetul? Pentru ca NU s-a furat! D-aia! Staul e tara asta! Caii stau in STAUL - ca sa nu se inteleaga altceva...