UPDATE Gabriel Oprea a demisionat din functia de ministru de interne. Dan Nica, propus interimar

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:30 Actualitate | Politic


Gabriel Oprea renunta la functia de ministru
Foto: AGERPRES
Ministrul de interne, Gabriel Oprea, si-a anuntat marti demisia din functia de ministru al administratiei si internelor, in urma scandalului iscat in PSD dupa numirea lui Virgil Ardelean la sefia serviciului secret al MAI. 

Oprea a precizat ca nu a acceptat numirea in functii a unor persoane impuse pe alte criterii decat competenta. "Se pare ca am deranjat", a explicat el.

Premierul Emil Boc a acceptat demisia lui Gabriel Oprea, la mai putin de o ora dupa declaratia publica a acestuia. Ulterior, premierul Emil Boc a inaintat propunerea ca vicepremierul Dan Nica sa fie desemnat in calitate de ministru interimar al MAI.

Principalele declaratii facute de Gabriel Oprea:

  • Nu am fost lasat sa-mi indeplinesc obiectivele asumate prin mandat si nu vreau sa creez tensiuni care sa afecteze in vreun fel actuala alianta aflata la guvernare.
  • Romania are nevoie de un guvern stabil care sa promoveze o politica coerenta.
  • Aceasta imi este credinta si va asigur ca niciodata nu voi renunta la demnitate, la onoare sau la profesionalism.
  • S-a cerut excluderea mea pentru ca nu am acceptat oameni impusi pe alte criterii decat competenta.
  • Potrivit legii, ministrul inainteaza propunerile de ocupare a functiilor din aparatul central al ministerului.
  • In ceea ce priveste directiile care formeaza aparatul tehnic, e dreptul ministrului sa desemneze persoanele care ocupa aceste functii.
  • Am vrut sa conduc MIRA, nu vreau sa plimb mapa sau sa fiu un ministru marioneta, un ministru caruia ii dicteaza grupurile de interese.
  • Fata de partid, consider ca mi-am facut datoria in mod exemplar, si o arata rezultatele organizatiei pe care o conduc.
  • Interesul tarii, al actualei guvernari, este de a performa in toate domeniile.
  • Consider ca am avut o conduita politica fara repros.
  • Am preluat acest minister si am intentionat sa formez o echipa competenta.
  • Principiul meu a fost ca in MIRA nu se va face politica de grup sau politica lui Gabriel Oprea.
  • Se pare ca am deranjat.
La ora la care Gabriel Oprea isi anunta demisia din functie, premierul Emil Boc se afla la Palatul Cotroceni, pentru a discuta cu presedintele Traian Basescu.

Luni, presedintele PSD, Mircea Geoana, a anuntat retragerea sprijinului politic pentru Oprea si a cerut demisia acestuia din partid, urmand ca la interne sa fie numit un alt ministru.

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat marti ca, daca premierul Emil Boc nu il va revoca pe ministrul de interne, Gabriel Oprea, PSD se va retrage de la guvernare iar "PD-L isi va face guvern cu Oprea".

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia ministrului de interne.

















6037 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    Domnule Basescu, nu il revocati pe Oprea. (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:39)

    Adrian [anonim]

    O tara civilizata nu isi poate permite sa schimbe ministrii ca pe sosete dupa cum vrea Vanghelie.
    • -1 (15 voturi)    
      v-a luat Base neuronu... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:29)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Intr-o tara civilizata presedintele era obligat sa-l revoce dupa retragerea sprijinului politic. E inadmisibil sa te sune partenerul de coalitie, sa spui ceva, si apoi sa faci opusul. Oprea oricum era un ciocoi pe stil nou...Atat. A primit conducere de doctorat la UN AN dupa ce si-a luat doctoratul...Numirea lui a fost o greseala si PSD trebuie sa si-o asume...Acum au reactionat normal.
      • +1 (7 voturi)    
        ce conduce? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:43)

        Petre Anghel [anonim] i-a raspuns lui Tim

        La ce fel de conducere de doctorat va referiti? Sa nu ziceti ca vorbiti (scrieti) serios, ca nu cred ca face fata unei dictarii pentru trecere in ciclul al doilea...
        • +1 (3 voturi)    
          shh (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:22)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui Petre Anghel

          Sa privim la dictariile noastre inainte sa lansam acuze...
    • 0 (0 voturi)    
      Asta-i civilizatia deocamdata (Marţi, 13 ianuarie 2009, 22:40)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      O tara civilizata nu isi poate permite ca un individ numit de partid in functia de ministru, sa sfideze conducerea acestui partid.
      Sau votul uninominal o fi o greseala, poate ar trebui alesi direct si ministrii (eventual pe 7 ani). Ca sa-si duca la sfarsit maretele lor proiecte.
  • +7 (21 voturi)    
    Oprea (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:04)

    analistul [anonim]

    Este o chestiune interna a psd-ului(fost pdsr,fost pcr) pe care trebuie sa si-o rezolve singuri.Daca schimbam ministrul de cate ori grohaie Vanghelie vom ajunge in curand sa cautam zilieri pentru aceasta functie.
    • -1 (19 voturi)    
      usurel! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:06)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui analistul

      schimbarea lui Oprea e perfecta, numirea lui a fost o tampenie! e chiar culmea sa le ceri pesedistilor sa accepte, ca pe unul de-al lor, un tradator de-al lui Basescu!
      • +3 (15 voturi)    
        clujeanule (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:20)

        filadel [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Numirea care a fost o timpenie a fost facuta de cei care vor o schimbare perfecta. Numit de pesedisti, dat jos de pesedisti, ce-are a face Basescu aici.???? Timp de trei saptamini Oprea a fost bun. Acum nu mai e ca s-a ofensat bunicuta!

        Pai ce vrea pesedeul asta?
      • 0 (10 voturi)    
        usurica Koloszvar (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:21)

        analistul [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Schimbarea nu era necesara daca Oprea nu era numit.Cat despre tradator, tu,care esti clujean iti dai seama ca in psd e greu sa gasesti unu fara astfel de performante!(cu mici exceptii)
      • +8 (16 voturi)    
        You missed the point.... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:26)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Nu le cere nimeni nimic pesedeilor, nici nu le-a cerut vreodata...ce tot circul asta cu "Oprea omul lui Basescu"?! Nu EI, pesedeii, l-au numit, cu surle si trambite - vorba aia- PRIMUL minister ales de PSD la negocieri -?! Acuma, brusc, e vina lui Basescu si a PDL-ului ca se sfasie astia intre ei (apropo, le urez pofta buna si mult spor). Devine o moda la Nastase et comp: cand iese vreo paruiala in PSD si pierde gasca lor, e clar mana criminala a lui Basescu; cand, dimpotriva, castiga ei, e pur si simplu un exercitiu democratic, fireste, pentru ca toata lumea stie ca PSD-ul este mai curat si mai democrat (sic!) decat PDL-ul
    • +1 (1 vot)    
      Nu fii trist (Marţi, 13 ianuarie 2009, 22:53)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui analistul

      Nu inteleg,de ce atata framantare pentru un psd-ist?
      Existau oameni cinstiti,capabili,...in psd?
      Oprea era singura exceptie?
      AAAAAAA!!!! Poate omul si-o fi marturisit undeva convingerile democrat-liberale?
  • +8 (12 voturi)    
    sangeee... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:14)

    tsunami [utilizator]

    vreau sa vad sange...

    hai baieti, nu va lasati, acum.

    lupta intre hiene...

    eu ma pregatesc de alegeri anticipate. cine-ar fi crezut ca criza americana va provoca o criza la guvernarea hienelor

    heeeaaaaaaa....
  • -2 (14 voturi)    
    Cine castiga? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:20)

    coins.ro/politic [anonim]

    Doi se bat si-al treilea castiga. PSD si PDL se cearta (intre ele si in interior), iar PNL sta cuminte si acapareaza electorat ;) - www.coins.ro/politic
    • -3 (19 voturi)    
      Vezi de treaba! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:27)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui coins.ro/politic

      Singurul partid care manifesta respect pentru electoratul sau este PDL, care isi spala rufele in familie, fara scandal si balacareala (vezi cazulStolojan). Numai la PSD si PNL este mahala, chipurile "democratie".Sa vezi ce incepe si la PNL cat de curand ?!
      • +1 (7 voturi)    
        Ma faci sa rad (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:05)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        PDL isi respecta electoratul? prin aducerea la guvernare a PSD-ului?! prin refacerea FSN-PCR-ului?!

        Spune-ne, pentru asta ai votat tu PDL?!
        • +1 (5 voturi)    
          O luam de la capat? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:00)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Ai uitat de ce pregatise Hrebenciuc si Olteanu, la porunca lui Iliescu si Patriciu? PSD/PNL iti pria mai bine, probabil?! Ora 9,21 nu-ti mai spune nimic? Se pare ca la unii tradarea este o adevarata vocatie !!!
          • +1 (3 voturi)    
            Abureli (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:41)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui judex1

            Nu exista nici o dovada ca PNL ar fi guvernat alaturi de PSD, doar fumigene lansate de PDLsi de trepadusii lor (ca si tine).

            Ideea e ca atunci cand s-ar fi putut realiza o alianta puternica de dreapta Basescu a dat cu piciorul de doua ori!

            Uiti ce a declarat Sarbu? Basescu a urmarit ideea de guvernare alaturi de PSD de 2 ani incoace! Adica el a scos PD-ul de la guvernare in speranta ca PNL-ul va cadea si FSN-ul se va reface mai repede (adica prin 2007!

            Orice ai spune tu realitatea este ca PDL-ul condus de marele carmaci a decis sa aduca la guvernare PSD-ul si PC-ul (asa numita solutie imorala, sustinea Base n 2004!).

            Asa ca lasa teoriile ca la aia sunt toti romanii buni din nastere, practica ne omoara (si la propriu si la figurat)!
            • 0 (0 voturi)    
              .. (Marţi, 13 ianuarie 2009, 23:21)

              starchaser [utilizator] i-a raspuns lui un roman

              subscriu opiniei tale. Totul a fost orchestrat de "marele carmaci"
            • 0 (0 voturi)    
              Este clar, este inutil sa continuam... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 9:51)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui un roman

              ai idei putine, dar fixe. Oricum, retine, nu toti sunt prosti sa se lase
              se manipulati!
        • +1 (3 voturi)    
          si PNL? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:25)

          Alegatorul turmentat [anonim] i-a raspuns lui un roman

          ....si daca faceau alianta cu PNL era mai bine? Macar PSD are oameni profesionisti, ca de f*r*t toti o fac.
      • +2 (4 voturi)    
        sa mori tu? :)) (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        asa "respect pt. electoratul tau" ca, dupa ce toata campania electorala ti-ai bazat-o pe "anti-PSD", sa aduci PSD la guvernare?

        Asta era gluma saptamanii? :))
      • +1 (5 voturi)    
        ce vorbesti acolo?? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:50)

        starchaser [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        PDL? partidul asta manifesta respect fata de electorat? tu te auzi ce vorbesti? Nu rasufla nimik pentru ca TOATE deciziile sunt luate de un singur om (a.k.a presedintele tarii, care, constitutional, nu are voie sa se implice). Toti sunt o apa si un pamant, TOTI. Care PDL, cel care sa aliat cu PSD?? Tu chiar crezi ca vor binele Romaniei? In locul tau, eu as gandi de 100 de ori inainte sa debitez prostii. Sa traiesti bine!
        • -1 (3 voturi)    
          Alta varianta? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:32)

          Alegatorul turmentat [anonim] i-a raspuns lui starchaser

          Niciun partid nu ar fi putut guverna singur. Decat sa fi ales PNL prefer ca PDL sa aleaga PSD, cu toate ca sunt anti PSD din principiu, PNL mi-a lasat un gust prea amar ca sa-i mai suport la putere. Nu au oameni competenti, sunt slabi si fu** mai mult ca PSD.
          PDL a fost condamnat sa faca alianta cu PSD, pentru ca nu te poti alia cu unii pe care Basescu i-a adus la putere iar ei te-au injunghiat pe la spate [a se vedea excluderea de la putere a PDL]. Asa ca ...?!
        • 0 (0 voturi)    
          Eu traiesc bine... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:05)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui starchaser

          chiar mai bine decat as fi fost condus de o coalitie PSD-Iliescu/PNL-Patriciu...si mai bine decat atunci cand ne conducea Iliescu si Constantinescu. Sa nu uitam ca Basescu macar a condamnat comunismul in mod oficial (in timp ce Bogdan Olteanu ascundea Legea Lustratiei prin sertare, ce ti-e si cu partidul asta de "dreapta", PNL?!), a trimis dosarele de securitate la CNSAS si a dat peste mana hotilor nationali, care turbeaza si il ataca permanent. Apropo, ai si tu vreun interes in acest sens? Parca prea le iei apararea hotilor si nemernicilor !?
    • +2 (12 voturi)    
      cine se cearta? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:34)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui coins.ro/politic

      in povestea cu Oprea s-a certat PSD cu PSD. PDL a stat cuminte si n-a spus decat ca e problema PSD in care ei nu se amesteca.
  • +5 (11 voturi)    
    Daracu Oprea (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:25)

    Olinici Valentin [anonim]

    Atunci cand a ajuns ministru (strict pe criterii de performanta, concurs miss, etc.) nu a stiut ce pretentii au sefii lui de partid... a crezut ca face ceea ce vrea, sau considera ca este mai bine pentru natie...
    Daca nu i-au placut conditiile de ce a acceptat functia???
  • +5 (15 voturi)    
    Pe cine deranjeaza "Vulpea" (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:34)

    judex1 [anonim]

    Mie, personal, acest individ nu-mi inspira prea mare profesionalism. Totusi, se pare ca ceva rezultate spectaculoase a avut. Virgil Ardelean a deranjat, de-a lungul anilor, interesele economice ale unor grupari apropiate de Adrian Nastase, Ion Iliescu, Viorel Hrebenciuc si Marian Vanghelie
    Acest blestm al Romaniei, Ion Iliescu, complotist de profesie, kgb-ist si tradator, vrea sa destabilizeze tara. Nu scapa nici un moment. Acest ticalos, care l-a asasinat pe Ceausescu si a ucis aproape 1000 de romani dupa luarea puterii, a readus la putere toti cominternistii, bolsevicii si kgb-istii,a blocat calea Romaniei catre civilizatie si prosperitate timp de 18 ani si nu se lasa nici acum. S-a inhaitat cu alti hoti si tradatori, Nastase, Vanghelie si Hrebenciuc si, impreuna cu mass media obedienta, condusa de Voiculescu, Vantu si Patriciu, vor sa controleze Romania politic, social si economic, sa ne tina departe de lumea europeans si civilizata, la cheremul lui Ivan. Niste nemernici de ultima speta. Nu-i intereseaza decat interesele lor meschine. Si...nu ne mai desteptam odata sa-i eliminam din aceasta tara si viata noastra ?!
    • +3 (7 voturi)    
      PSD........................................ (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:02)

      Buhac [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Aveti dreptate .
      A venit timpul sa spuna si tara nu si sa reactioneze normal la astfel de atitudini.
      Cine ar fi crezut ca pana la urma mintea de pe urma a PSD-ului este VANGHELIE .
      Daca este , este
      Daca nu este , nu este ,
      Asta este .
      Murphy.
      Gheorghe Buhac
    • -2 (6 voturi)    
      Auzi... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui judex1

      vezi ca ai nevoie de tratament! Intelegi tu de care...
      • -1 (3 voturi)    
        Daca incepi iar cu marlanii... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:54)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Alex

        iti voi raspunde pe masura. N-ai sapte ani de acasa? Parintii tai nu te-au educat, sau nu au avut timp fiind ocupati cu hotia, ca vad ca prea ii aperi pe hoti si pe corupti? Sau, poate se ascundeau de securitatea care vana kgb-isti?!
    • +1 (1 vot)    
      Ai pus punctul pe I judex1... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:23)

      greuceanu [anonim] i-a raspuns lui judex1

      ...insa putin cam prea dur. Nu cred ca solutia pentru bunul mers al lucrurilor in Romania ar fi eleminarea sau exilarea cuiva.

      Consider ca este mult mai benefic sa nu mai comentam ca niste "gaite" pe toate forumurile si pe diversitatea de tematici (care nu fac altceva decat sa ne distraga atentia de la lucrurile importante...) si sa incepem sa facem ce este important pentru noi insine in primul rand, apoi pentru cei din jurul nostru, urmeaza sa facem pentru comunitatea locala lucruri valoroase si in final, vom avea forta, taria si increderea sa facem lucruri importante si la nivel national.

      Din nefericire, noi vrem totul azi si daca se poate chiar de ieri. Ne place sa faca altii totul si noi doar sa beneficiem...scuza noastra cea eterna este "...ca doar de-aia platim impozite...!!!" Uitam ca vremurile s-au schimbat si oamenii odata cu ele...

      Referitor la articolul de mai sus, la pct 5 din declaratia lui Oprea este binevenita completarea....

      ...Potrivit legii, ministrul ...neaservit politic si intereselor de grup... inainteaza propunerile de ocupare a functiilor din aparatul central al ministerului...

      In incheiere, va propun infiintarea unui Club Pro Romania in care sa ne propunem cateva obiective economice, si altele... clare, pe care sa le ducem la indeplinire. Ce spuneti? N-ar fi mai bine sa facem asta in loc de a barfi, eticheta si acuza pe oricine de orice?
      • -1 (3 voturi)    
        Ai dreptate.... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:57)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui greuceanu

        stai sa vedem cum vor evolua lucrurile. Trebuie sa fim uniti, pentreu ca ni se pregatesc lucruri foarte urate. Nu-si pune nimeni deloc intrebarea de ce au trecut 18 ani si Romania nu a facut un pas inainte? Oare de ce si din cauza cui? Ia mai recititi postarea mea, poate veti intelege. Eu nu fac altceva decat sa arat adevarul si sa avertizez. Evident ca cei care vor raul romanilor ma ataca, dar le voi riposta pe masura.
    • -1 (1 vot)    
      aaaoleuuu!! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:46)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      deci vrei sa zici ca in guvernarea PSD (2000 - 2004) l-au tinut pe tusa, ha?

      Ia'n te uita cine-mi era judex! >:))
    • 0 (0 voturi)    
      Ceausistule (Marţi, 13 ianuarie 2009, 23:26)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Sarmanul de tine,il regreti pe Ceausescu,si il vezi pe Baxexu,un demn urmas.
      D-aia iti pute tot ce face psd-ul(voi astia ,sustineati ca astia "e"corupti cu totii.Ati aflat ca Oprea era singura exceptie?
      Ai un mare handicap daca n-ai observat ca toate partidele au "cominternisti,kgb-sti,bolsevici"...
  • -7 (11 voturi)    
    PSD - Basescu : 1 - 0 (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:39)

    nitry [anonim]

    PSD - Basescu : 1 - 0
  • +1 (7 voturi)    
    Capitan avansat succesiv de presedinte (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:46)

    Imre [anonim]

    capitan trecut in rezerva cu gradul de maior ajunge general locotenent, iar un veteran de razboi nu poate fi avansat general....
  • 0 (8 voturi)    
    Vanghelie (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:51)

    elis [anonim]

    se pare ca in psd dicteaza ........almanahe.L am auzit spunand "subtil" la adresa lui Basescu sa aiba succesuri cum a gresit fica lui pronuntand.Daca era altul era ceva dar asa.... macar fata asta este tanara fara experienta si sigur a facut o de emotie dar Vangheie este un circar analfabet care dicteaza in psd,Am ajuns foarte rau daca ne conduce un maimutoi ca asta.Si Geoana si mai rau.Asa ca vai de noi.
    • -3 (3 voturi)    
      Sincer (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:56)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui elis

      ma doare in fund daca o persoana cu (sau mai bine zis fara) educatia si cultura lui Vanghelie face greseli, la fel fac toti cei care din multe motive nu au avut parte de o educatie adecvata (de multe ori nu din vina lor).

      Dar cand vad copii de presedinte, fost capitan pe del mai mare vas comercial al Romaniei, care cica sunt educati samd, dar fac greseli de genul celor pe care le-am auzit, tare imi este ca e o problema intre urechile persoanei respective.

      Ziceti voi ce vreti pe Vanghelie il duce capul mai mult decat pe anumite odrasle.
    • +1 (1 vot)    
      cum a gresit fica (Marţi, 13 ianuarie 2009, 23:53)

      jorjepetrescu [utilizator] i-a raspuns lui elis

      Micutule basexist,daca nu stii nici tu cate i-uri trebe in diverse situatii,taci.
      " macar fata asta este tanara fara experienta"! Nu!Nu e vorba de experienta,ci de agramatism,datorat educatiei precare.Odrasla de intelectual nu are voie sa fie agramata,reflexele vorbirii corecte invatate de la parinti nu tradeaza niciodata!
      Dar,ca sa fim drepti,un om poate avea valoare,daca o dovedeste,chiar fara deprinderea vorbirii corecte!
  • -1 (1 vot)    
    cioace (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:07)

    pesedistu care nu doarme [anonim]

    al doilea tovaras "o virgula in trecere" care inerveaza pesedeul si pe tovarasii geana si paranghelie cred ca a vazul luminita de la capatul cotroceniului si a vrut sa dea un tun alb pentru zile negre. nu de alta dar ministrii pesedeului cam stau cu sabia lui da...mucles deasupra capului si tre sa se grabeasca sa-si faca o vizuina calduta pana nu vine urmatoarea luna plina si nu-i inghite mareea.
  • 0 (2 voturi)    
    Revocare Ministru (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:13)

    Lakatos Alfred [anonim]

    Pcat ca in Romania nu se merge inca pe competenta. Nu stiu daca Gabriel Oprea ar fi avut aptitudinile necesare conducerii acestui minister. Este pacat ca in Romania, partidul si interesele acestuia sunt mai presus de lege. Atata timp cat ministrul trebuie sa-si desemneze echipa nu inteleg de ce Tovarasu' Geoana nu il lasa sa-si faca treaba. Din acest comportament rezulta ca ceilalti ministrii sunt aserviti politic si nu sunt decta niste "maimutoi" scosi la inaintare.
    Rusine guvernarii actuale ........
  • 0 (2 voturi)    
    Efectele miscarii oprea, mai tirziu.... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:46)

    monica L [anonim]

    Maurul si-a facut datoria.
  • +2 (2 voturi)    
    PENAL ACEST OPREA (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:47)

    JAH-BUL-ON [anonim]

    Dece nu vreti sa vedeti ca dupa ce a fost propus si acceptat in graba (ca toti romanii sunteti beti si in ajun de Craciun si dupa) a venit apoi timpul-dupa anul nou- sa se mai uite si Basescu si PSD-ul prin doasrul lui Oprea. Ce au vazut: un penal, mafiot si corupt; un impostor si un om de paie. Atit de santajabil ca nici un partid nu se poate baza pe el. Nu a adus destui suporteri (Iordanescu, Netoiu) ca sa ii tina sapatele. Dar masca de "onorabilitate" a lui Oprea va cadea cind se va face public doasrul sau penal si afiliatiile lui! Bine ca -sau trezit aia care au gresit si l-au numit! Cel putin asa nu ajungeti detot de risul Europei-si al US, care v-a avertizat cine e Oprea!
    • 0 (2 voturi)    
      Macar... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:37)

      Alegatorul turmentat [anonim] i-a raspuns lui JAH-BUL-ON

      Daca l-ar fi dat afara pentru dosar ar fi fost bine, numai ca l-au dat afara pe motiv de 'Ardelean'. Asa ca teoria nu tine.
      Ei l-au votat ca propunere, il stiau de mult ca nu a cazut ieri de pe marte, numai ca nu a vrut sa faca cum vor ei si 'out'.
      N-are nicio treaba cu 'dosarul', totul e 'esti cu noi sau impotriva noastra'
  • +1 (3 voturi)    
    vanghele (Marţi, 13 ianuarie 2009, 20:43)

    popys [anonim]

    Vanghele ce personaj nu cunosc amanunte decit de la tv. Vanghele un incult dar ce ai trebuie lu ilici &company decit analfabeti gen Vanghele sa se auda Gabriel Oprea general altceva armata este altfel este alta riguare alt cod, Vanghele un aprozarist parca asa zicea el ca a avut taraba in piata daca nu ma insel , nu sint PSD-ist generalu se preda in fata unui aprozarist sintem vai viata noastra.
  • 0 (2 voturi)    
    Iata cine ne conduce! ... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 21:25)

    Adrian [anonim]

    ... in caz ca mai aveati nevoie de inca o dovada.

    Daca la Ministerul de Interne dicteaza:
    - un hot = Oprisan,
    - un escroc = Dragnea,
    - un incult = Vanghelie,
    adica cei care au sarit primii cu gura mare impotriva numirii gen. Ardelean, inseamna ca am ajuns rau de tot.
    Nu or fi baietii astia de la Interne usa de biserica(ma refer la lucratori, nu la conducatori) dar daca le dai un sef dupa chipul si asemanarea celor trei de mai sus, atunci o sa ne ducem dreaq.

    Iar politicienii (toti) au mai dat o dovada (mai era nevoie?) ca nu conteaza decat interesul personal. Iar de cetatenii acestei tari o sa-si mai aminteasca doar in urmatoarea campanie electorala.

    Mai e cineva dintre voi care se mai duce la vot? Eu nu!
  • +1 (1 vot)    
    Multi dar prosti (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 2:09)

    Dan [anonim]

    Nu intentionez sa scriu despre integritatea individului pt ca inca nu cunoastem dedesubturile povestii. Dar ma amuza (de ani) "[nu] a acceptat demisia....". Tovarasi guvernanti! Demisia este un act de vointa unilateral. Demisia nu se cere si nu se accepta. Se "da"! Numai in infecta politica romaneasca a ultimilor 19 ani si un pic exista asa ceva. Cand un dobitoc de politician roman cerea aprobarea demisiei si, normal, nu i se acorda, urma la fel de normalul "eu mi-am dovedit onestitatea dar daca nu ma lasa sa ma retrag...". Am inteles: suntem fraierii vostri. Suntem sursa voastra de [super] bunastare. Oricum faceti, cu o nesimtire rar intalnita, ce vreti. Dar ... chiar asa?
  • +1 (1 vot)    
    Citesc si ma minunez... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 9:56)

    judex1 [anonim]

    Multa prostie si rautate mai este pe lumea asta ?! Urata viata traiesc unii din cei care posteaza si incerca sa contreze adevarul. Nu au inteles inca un lucru simplu: adevarul nu poate fi ascuns sau distrus, el exista tocmai pentru ca este adevar! Mi-e mila de ei, incep sa semene tot mai mult cu Vanghelie.