VIDEO De 1 ianuarie, presedintele Traian Basescu a purtat la gat un lant primit cadou de la familie, pe care scria: Te iubim, Bobita, Ioana, Maria

de M.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 ianuarie 2009, 11:21 Actualitate | Politic


Misterul lantului de aur afisat de presedintele Traian Basescu in prima zi a anului, la intalnirea de la Palatul Foisor, s-a lamurit duminica seara, la Realitatea TV: seful statului a tinut sa trimita bijuteria la postul de televiziune, astfel incat publicul sa inteleaga ca a purtat respectivul lant din ratiuni de traditie familiala.

Potrivit Realitatea TV, in familia Basescu exista o traditie prin care bijuteriile primite cadou sunt purtate de sarbatorile de iarna. Or, lantul fusese primit cadou de Traian Basescu de la sotia sa si de la cele doua fiice ale sale, Ioana si Elena.

Lantul, de tip militar, are inscriptionat, alaturi de datele de identificare ale presedintelui - Basescu Traian, grupa B3 RH pozitiv, 4.XI.1951, si un mesaj din partea familiei sale: "Te iubim, Bobita, Ioana, Maria."

Lantul afisat vizibil la gatul presedintelui a socat presa din Romania, in conditiile in care, pana acum, singurele bijuterii pe care le-a purtat seful statului au fost verigheta si ceasul.

Imaginile lui Traian Basescu cu lantul de aur la gat au fost surprinse de presa la finalul intalnirii informale din 1 ianuarie, la care au participat membri ai Guvernului, sefii celor doua Camere ale Parlamentului, alaturi de directorii SRI si SIE.

"Eu am invitat ministrii, demnitarii care si-au petrecut sarbatorile pe Valea Prahovei, sa ne vedem si sa petrecem o zi placuta, in compania sotiilor. Nu am dat sfaturi ministrilor", a spus atunci presedintele Basescu.

Imbracat lejer, cu camasa si pulover, presedintele a afisat la gat un lant de aur care a facut multa valva.


REALITATEA.NET - Inscripţie pe un... lanţ de preşedinte: Băsescu Traian, grupa B3 RH pozitiv, 4.XI.1951






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4408 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    dece atat de tarziu??? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 12:46)

    genial [anonim]

    dece ata de tarziu acest articol? trebuia sa apara imediat dupa emotzinantul mesaj al realitatzii. dupa emisiunea 'economica'. nu? atzi salvat patria. credea ca are prezident manelist. acu' a aflat: ca are tata de familie unita cu traditzii in purtarea bijuteriilor de familie de anul nou. frumos. multzumim. cenzuratzi!
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne, uite ce a ajuns presa din Romania... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:33)

    Ovidiu [anonim]

    Doamna Dragotescu...de cati ani de studiu al jurnalismului este nevoie, pentru a vorbi, asa emotionant ca dvs, despre un lant de aur...

    Nici nu vreau sa ma gandesc unde urmeaza sa il mai cautati pe Basescu pentru a-i gasi bube...
    • +1 (3 voturi)    
      Ceva gros sub lenjerie... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:08)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Dragoteasca se pare ca este fetisista, dupa ce a vazut ceva "gros" atarnindu-i la gat, sub lenjerie, lui Basescu, urmeaza sa-i descopere ceva "gros" atarnandu-i mai jos de mijloc, tot sub lenjerie... Wow, mancatzi-ash, asta da jurnalism... Corina, nu ne mai fierbe, vrem amanunte!
  • 0 (0 voturi)    
    UNDE E PROBLEMA ?! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:35)

    Dan [anonim]

    Nu are voie omul sa po
  • +3 (5 voturi)    
    UNDE E PROBLEMA?! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:37)

    Dan [anonim]

    Nu are omul voie sa poarte o bijuterie?! Nu inteleg pe cine si de ce a deranjat acest lucru!...
  • +5 (5 voturi)    
    Ma intreb si eu niste intrebari (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:39)

    hahalera [anonim]

    Mult zgomot pentru nimic. Asta-i marea problema a Romaniei, lantul lui Basescu! La ce se agita o gramada de jurnalisti sa dezbata "misterul" lantului prezidential? Pe cine, exact, intereseaza treaba asta? Si cui foloseste? Exista vreo lege care sa interzica presedintelui sa poarte un lant la gat? Si daca tot trebuie sa dezbatem tema asta (ridicola in opinia mea), de ce aceasta dezbatere se poarta la realitatea tv, care se doreste a fi o televiziune de stiri profesionista, si nu la OTV? Ca dupa ce misterul Elodiei a fost elucidat, lantul presedintelui ar pica la fix! Pana la urma, asta dovedeste doar "profesionalismul" unor jurnalisti gen Corina Dragotescu, care in cel mai pur spirit otv-ist creeaza subiecte "senzationale" din nimic, latra impotriva lui Basescu indiferent ce-ar face acesta si care, odata cu retragerea lui Basescu, vor reveni la anonimatul care i-a consacrat. Penibililor!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Cine pe cine reprezinta? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:44)

      socrate cu cucuta [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Treaba asta chiar intereseaza! D-le. eu daca scuip pe strada si injur e treaba mea dar Basescu prin functia sa de presedinte este reprezentantul oficial al statului! El nu poate, nu are libertatea mea de a se comporta cum vreau, asa cum fac eu. El are in jur o multime de oameni platiti de mine si de dumneata sa se comporte , sa vorbeasca etc. etc. cum trebuie nu cum ii place lui. Eu pot face asta pentru ca ma reprezint pe mine dar el nu, pentru ca a fost ales sa ne reprezinte pe toti si e platit pentru asta. Daca considerati ca imaginea lui cu camasa descheiata si lant la git, vorbind impleticit "ca a petrecut cu sotiile demnitarilor" e ok, e problema dvs.. Pentru mine nu, eu o consider jignitoare si e o dovada a faptului ca nu-si indeplineste sarcinile care-i revin din fisa postului.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt (partial) de acord (Duminică, 11 ianuarie 2009, 16:51)

        hahalera [anonim] i-a raspuns lui socrate cu cucuta

        De acord cu dvs. pana la un punct. Desi nu sunt contribuabil al Romaniei, sunt perfect de acord ca presedintele tarii sa aiba o conduita adecvata functiei si ca platitorii de taxe au dreptul sa-i monitorizeze atent acestuia conduita. Insa a te lega de lantul omului este cam penibil. Sunt de acord ca imaginea impleticita a presedintelui, din 1 ianuarie, n-a fost una care sa-i faca cinste, insa raman la ideea ca nu lantul a fost cel care-a stricat-o. Oare daca n-ar fi avut acel lant la gat ne-am fi declarat multumiti de imaginea presedintelui? Ca mie, personal, singurul lucru care m-i s-a parut in neregula a fost faptul ca era abtziguit, desi, sa recunoastem, pana la urma nu era intr-un cadru oficial ci la un banal "team-building". Sa nu ne pierdem in detalii nesemnificative, sa incercam sa vedem padurea in ansamblul ei si nu doar o adunatura de copaci mai mult sau mai putin uscati, ca sunt sigur ca, in calitate de platitor de taxe, sunt lucruri care ar trebui sa ve preocupe mai mult decat un banal lant.
      • +2 (2 voturi)    
        dezbatere (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:51)

        j [anonim] i-a raspuns lui socrate cu cucuta

        asta a fost tema dezbatuta in ultima sedinta de partid a PNL-ului?
  • +1 (1 vot)    
    Ce stire este si asta? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:20)

    dan [anonim]

    Am si eu o intrebare: asta e stire? Chiar era necesar sa apara pe Hotnews.ro? Va rog sa fiti mai selectivi cu privire la ce dati pe site. Lumea va stie de seriosi. Ar fi pacat sa ajungeti un site de duzina.
  • -3 (3 voturi)    
    ???? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 14:22)

    pop ioan [anonim]

    oare de la blonda elena ce o fi primit...????
  • -2 (2 voturi)    
    Un gest frumos (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:22)

    MTV [anonim]

    Corect.Cinste familiei.Dar noi,Base,pe care ne termini psihic prin modul cum iti exerciti mandatul,cu ce sa te rasplatim?Cu un lant si o bila legate de un picior!Pe bune si fara ura!M-am saturat de tine!Lasa-ne sa respiram,sa traim bine,dar fara tine!
    • 0 (0 voturi)    
      de gustibus (Duminică, 11 ianuarie 2009, 16:01)

      un soldat [anonim] i-a raspuns lui MTV

      placute de genul multdiscutatei, au o semnificatie mult mai reala in confruntarile armate (poate si in marina?) - grupa sangvina pentru o eventuala transfuzie de sange in urma unei rani grave, cand nu mai e timp pentru a o determina, sau pentru recunoasterea unui cadavru mutilat .
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:35)

    Kiril [anonim]

    Traian Basescu ara grupa sngvina B. Asta inseamna ca origile lui sunt in Asia. Tatar, turcmen, tigan, tatjik...Interesant! Poate ca asa putem explica dominanta lui comportamentala.
    • +1 (1 vot)    
      sau... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 16:54)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Kiril

      japonez? nepalez? birmanez? arab? evreu? Nu, atunci vietnamez, sigur. Sau laotian? Chinez, asta e! In fine...
    • +1 (1 vot)    
      Atata perspicacicate... (Duminică, 11 ianuarie 2009, 17:09)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui Kiril

      ma emotioneaza, vorba maestrului Dinica :)
    • +1 (1 vot)    
      ai uitat (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:54)

      j [anonim] i-a raspuns lui Kiril

      unul din atributelre speciale ale acelor care au ac.grupa -sunt inteligenti-ceea ce nu se poate spune in cazul tau.
    • 0 (0 voturi)    
      dom'le ce deductii... (Luni, 12 ianuarie 2009, 16:36)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Kiril

      deci judecand la fel de pripit ca tine, daca tu ai scris gresit "origile" eu trag concluzia ca esti un bolovan incult... interesant, nu?:))
  • -1 (1 vot)    
    ???? (Duminică, 11 ianuarie 2009, 15:37)

    belamy [anonim]

    ....babelor!....ori nu stiatzi de 4 ani ca avem un presh. manelist...?
  • 0 (0 voturi)    
    Parca Romania ar stai intr-un lant (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:51)

    lupu' singuratic [anonim]

    Cine alta decat RTV sa se schimonoseasca. Are pretentii de mare televiziune de stiri. E vizibil. Se vede cu ochiul liber ca RTV este o televiziune sociala de mahala. Asta ma interesa pe mine? Ce purta dl. Basescu pe dedesubt?
    Si nu ma doare faptul ca este o televiziune sociala ci mahalagismul la care se deda. Au deschis atatea batalii. Uite taxa nu e taxa. Au ampretat oamenii, au strans semnaturi pt. taxa auto, au dus oamenii la zidul realitatii sau mai bine zis la zidul imortalitatii, au deschis razboiul legii 230. Si ce sa vezi numai latrat. Doar razboaie mediatice si pe deasupra si pierdute.
    Revenind la chestiune cu lantul. Pesemne nu are romania gaze ca se impiedicase de-un lant.
    Basescu face gafe dupa gafe. Este luat la misto de Putin si stau acum intr-un lant.
    Axa Londra - Washington - Bucuresti. Nu numai dl. Basescu a fost terfelit in fata unei lumi intregi ci intreg poporul - 22.000.000 loc. Daca ma uit pe site-ul MAE dl. mai sus mentionat afost foarte izolat si nu el ci Romania. S-a intalnit cu Sirieini, Palestinieni etc. Unde este renimita axa? Nu observati ca suntem un popor izolat.
    Politica de mahala, televiziuni de mahala.
  • -1 (1 vot)    
    Cinism si sarcasm (Duminică, 11 ianuarie 2009, 19:58)

    lupu' singuratic [anonim]

    Lucrurile astea trebuiesc tratate cu cinism si sarcasm.

    "Lantul, de tip militar, are inscriptionat, alaturi de datele de identificare ale presedintelui - Basescu Traian, grupa B3 RH pozitiv, 4.XI.1951, si un mesaj din partea familiei sale"

    Oare de ce? Se pierde dl. pres? Oricum este pierdut. Cine il gasesti are recompensa Steaua Romaniei in Grad de Cavaler. Oare asa o fi? Sa-l aduca cineva un pic cu picioarele pe pamant.
  • +1 (1 vot)    
    Rugaminte pt. Dragoteasca (Duminică, 11 ianuarie 2009, 20:15)

    lupu' singuratic [anonim]

    Am o rugaminte daca mi-ai adus lantul lui Basescu adumi si mie o caldare cu curent.
  • 0 (0 voturi)    
    zise: (Duminică, 11 ianuarie 2009, 21:50)

    al mai manelar [anonim]

    PSD-istuuu , mai are si lantz acuma ca tot sunt manelistii psd-isti ... e vorba de 'regasirea' sinelui in 'poala' FSN urat!!urat ...
  • 0 (0 voturi)    
    corina si lantul (Duminică, 11 ianuarie 2009, 22:29)

    cristian [anonim]

    Ochiul ager al Corinei a dibuit numaidecat lantul
    "lat cat doua degete" de la gatul presedintelui.
    Ideea a fost prinsa din zbor de lacheii lui Felix asa ca cele doua mari televiziuni de stiri au avut mai bine de doua saptamani un subiect gras. Se spune ca Realitatea TV a devenit o televiziune de mahala.
    Mai corect ar fi : deservita de ziaristi de mahala.
  • 0 (0 voturi)    
    Lantul (Luni, 12 ianuarie 2009, 14:53)

    petre [anonim]

    Asta este: suntem neam de cocalari