Peter Eckstein-Kovacs, numit consilier prezidential pentru minoritati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 ianuarie 2009, 14:26 Actualitate | Politic


Peter Eckstein-Kovacs
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu, a semnat, marti, decretul privind numirea lui Peter Eckstein-Kovacs in functia de consilier prezidential pentru minoritati, informeaza un comunicat al  Administratiei Prezidentiale, remis HotNews.ro.

Peter Eckstein-Kovacs s-a nascut la 5 iulie 1956 la Cluj-Napoca, este de profesie avocat si este membru UDMR, fiind liderul platformei liberale din aceasta formatiune. Peter Eckstein-Kovacs nu a intrat in Parlament la alegerile din 30 noiembrie 2008, cand a candidat in colegiul senatorial 2 din Cluj-Napoca, dupa incheierea mandatului de senator din legislatura 2004-2008. Potrivit NewsIn, Eckstein-Kovacs a obtinut la alegerile parlamentare 20,34% din voturi in Colegiul 2 din Cluj, fiind devansat de Serban Radulescu (PD-L), care a adunat 47,73% din voturi.

In perioada 2004-2008, Peter Eckstein-Kovacs a fost presedintele Comisiei Juridice din Senat, functie din care a demisionat pe 4 martie 2008 in semn de protest fata de respingerea ordonantei privind functionarea Agentiei Nationale de Integritate in forma initiala si, de asemenea, in semn de protest fata de pozitia grupului parlamentar UDMR in acest caz.

In calitate de senator, Peter Eckstein-Kovacs a sustinut acordarea unor drepturi civile cuplurilor de persoane de acelasi sex, care sa permita acestora mostenirea bunurilor comune si obtinerea de credite bancare, potrivit Wikipedia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1457 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 6 ianuarie 2009, 14:47)

    Einstein [anonim]

    Bine BASE...stati-ar in gat.
    Eckstein -Avocatul personal al lui Arpad Paszkany, pentru cei care nu stiu domnul acela care atunci cand a fost incoltit de DNA pentru terenurile julite de sub Polus a scris o scrisoare disperata "domnului presedinte" care a luat imediat apararea "bunului clujean". Sa nu uitam sa mentinam si ca e finantatorul principal al partidului portocaliu.
    Bravo BASE, da-i dulaului ciolan ca vine campania electorala prezidentiala si ai nevoie de sponsori...stati-ar in gat decretul de matroz chior...bou sa fie al de te mai voteaza odata.
  • +3 (3 voturi)    
    Peter Eckstein-kovacs- O numire inteleapta (Marţi, 6 ianuarie 2009, 14:47)

    Maria [anonim]

    ma bucura numirea lui Kovacs in acest post deoarece este o persoana competenta si cu o verticalitate pe care multi n-o au!
  • +3 (3 voturi)    
    Eckstein-Kovacs (Marţi, 6 ianuarie 2009, 15:47)

    Gore [anonim]

    Este cel mai potrivit consilier prezidential pentru minoritati! Bravo Base!
  • -3 (3 voturi)    
    Omagiu (Marţi, 6 ianuarie 2009, 16:10)

    ceaunel.... [anonim]

    Tovar.....sscuzati....domnule Traian Basescu va multumim din inimile noastre de boi de v-am votat pentru modul luminat in care ne "ocarmuiti" hai ciokolom tatuca!
  • -2 (2 voturi)    
    rusine (Marţi, 6 ianuarie 2009, 16:25)

    dan [anonim]

    acest eckstein a fost presedintele comisiei parlamentare care a anchetat cazul nepoata lu norica nicolai.. aceea nepoata care a iesit se zice pe geam in timpul ce aceasta comisie judeca situatia, iar eckstein se facea ca ploua.
  • +2 (2 voturi)    
    precizare (Marţi, 6 ianuarie 2009, 16:36)

    elaxxx [utilizator]

    pentru toti neghiobii care comenteaza pe langa
    ar fi cazul sa va intrebati pe unguru bulan cine il reprezinta, si sincer fata de marko, tokes si alte relicve, eckstein macar e om.
  • +2 (2 voturi)    
    decizie inteleapta (Marţi, 6 ianuarie 2009, 17:59)

    clujean [anonim]

    una dintre putinele decizii intelepte ale Capitanului sper din tot sufletul sa reziste domnul Ekstein ca a mai avut presedintele oameni deosebiti ca si consilieri si au cam plecat de la palat. Sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      nu zau? (Marţi, 6 ianuarie 2009, 23:18)

      alt clujean [anonim] i-a raspuns lui clujean

      de retrocedarile catre bisericile maghiare (pe baza unor acte cel putin discutabile) a aproape intreg centrul Clujului ai auzit? manastire-ntr-un picior, ghici ciuperca ce casa de avocatura facu isprava?
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Marţi, 6 ianuarie 2009, 18:17)

    ela [anonim]

    nu-s fan baselu dar numirea lui eckstein e un lucru bun..e unul din putinii unguri normali la cap..
  • +1 (1 vot)    
    corect (Marţi, 6 ianuarie 2009, 18:20)

    tepes [anonim]

    Trebuie sa acceptam odata ca si maghiari sint romini si trebuie sa facem sa nu se simta straini in Rominia pt. ca este si patria lor.Cit despre dl.Kovacs cred ca este un om bun si corect,de asa oameni are nevoie tara asta nu sovini si denigratori si de o parte si de alta,sa-i lasam pe acestia prada uitarii.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Presedinte (Marţi, 6 ianuarie 2009, 19:09)

    Laur X [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Credeam ca nu ma uimeste nicio decizie a dvs.
    Felicitari !
    A bon entendeur salut !