Emil Boc are un apartament in Cluj, un Peugeot si peste 150.000 de lei in conturi

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 10:52 Actualitate | Politic


 documente
Potrivit declaratiei de avere publicata luni pe site-ul Guvernului, premierul Emil Boc detine un apartament intr-o zona centrala din Cluj Napoca si un autoturism Peugeot. Pe numele primului ministru sunt deschise mai multe conturi de peste 150.000 lei, 11.000 euro si 2.500 dolari.

Astfel, Emil Boc enumera in declaratia de avere:
  • Un apartament de 63,35 mp, situat in Cluj Napoca, strada Louis Pasteur 52, cumparat impreuna cu sotia in 1995. Valoarea acestuia se ridica, potrivit declaratiei premierului, la 44.317 RON.
  • Un autoturism Peugeot fabricat in 2007, ce valoreaza 8.452,8 euro si a fost cumparat in sistem leasing de la Eurial Leasing SA, cu un avans de 25.700 RON.
Primul ministru mentioneaza si un autoturism Dacia Solenza in valoare de 4.500 euro, instrainat in iulie 2007, prin contract de vanzare-cumparare.

Din categoria activelor financiare, premierul detine sase conturi de depozit, unul de card si o polita de asigurare, dupa cum urmeaza:
  • Depozit in lei la BCR, deschis in 2000: 92.000 RON.
  • Depozit in lei la Banca Transilvania, deschis in 1999: 30.000 RON.
  • Depozit in lei la BRD, deschis in 1998: 36.000 RON.
  • Depozit in lei la Banc Post, deschis in 1999: 5.000 RON.
Premierul mai are depozite in valoare de 11.000 euro si 2.449 dolari la ING, BRD si Banc Post. Circa 58.000 RON sunt mentionati in conturi de card deschise la ING, BRD, Banc Post si Banca Transilvania. De asemenea, are o polita de asigurare ING.

In ceea ce priveste veniturile din salarii, de la Primaria Cluj Napoca Emil Boc a obtinut, in 2008, 58.964 RON. De la Universitatea Babes-Bolyai, a primit un salariu total de 53.972 RON. Sotia premierului, Oana Boc, este lector universitar la catedra de Lingvistica generala si semiotica a Facultatii de Litere din cadrul aceleiasi universitati si a castigat, in 2008, 22.529 RON.

In ultima sedinta de Guvern din 2008, Boc a solicitat tuturor ministrilor sa isi depuna declaratia de avere pana pe 5 ianuarie, potrivit prevederilor legale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4943 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:14)

    clujean [anonim]

    strada Pasteur nu e chiar centrala, e mai de centru-sud, asa ceva!
    • -6 (6 voturi)    
      corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:30)

      LJ [anonim] i-a raspuns lui clujean

      "Clujanule"...strada Pasteur...e ultracentrala langa gradina Botanica...Centru -Nord
      • +6 (6 voturi)    
        corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:38)

        tibi [anonim] i-a raspuns lui LJ

        Pasteur e in cartierul Zorilor, in zona de Sud a orasului....Deci nu e nici centru, nici periferie....
      • +7 (7 voturi)    
        corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:47)

        Un vecin [anonim] i-a raspuns lui LJ

        Pasteur incepe de aproape din centru si se continua pina la capatul Zorilor, langa varianta Zorilor - Manastur. Boc sta aproape de capat, pe langa sensul giratoriu (WakeUp pt cei din Cluj). Acolo stau si eu, si daca zona aia este centrala, atunci jumatate de cluj pot sa spun ca este zona centrala. Oricum este o zona foarte buna. Un apartament cu 3 camere pe acolo se invarte acum pe la 80000 Euro.
      • -1 (3 voturi)    
        bei romani... (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:30)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui LJ

        ...ia vedeti-va voi de strazile din orasele vostre si nu va mai dati atata cu presupusul, ca va faceti de mandra minune!
        auzi la el ..."centru-nord"...intoarce harta invers, baiete!

  • -6 (6 voturi)    
    completare (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:21)

    sutu [anonim]

    http://sutu.ro/2009/01/05/extemporal-cu-emil-boc/
  • -3 (3 voturi)    
    cat e apartamentul? (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:22)

    SM [anonim]

    44 000 RON? adica 15 000 EUR. unde in Cluj pe strada Pasteur?

    si 44 000 EUR e un pret mic pentru zona respectiva.
    • +2 (2 voturi)    
      tulburelul (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:42)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui SM

      l-a luat in '95, dupa sarbatori sint indicate citricele.
    • +5 (5 voturi)    
      EVALUARE PTR> FISC (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:03)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui SM

      Daca ai citi o declaratie de avere ai vedea ca la bunurile imobile se cere valaorea de impozitare . Si onor fiscul la atita evalueaza pr. impozitare un apartament de 66 mp. Valoarea de vinzare e altceva. E poate fi acum 44000 Euro si peste o luna 10.000 Euro. depinde de criza . Deci cam asa este ce declaratia de avere . Nu este de vina nici D-nul Boc nici alt personaj care completeaza o astfel de declaratie .
  • +7 (7 voturi)    
    BRAVO. (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:36)

    cela [anonim]

    Cam atit ar trebui sa aiba toti care s-au ocupat de politica . Pt ca nu poti sa faci o treaba bine daca rsti si investitor si senator si medic si profesor si membru in CA -uri si cite si mai cite , Dar D-le Boc o casa ptr. familia ta ar trebui sa faci . Ca sint oameni mai simpli care au totusi o casa . Sper sa nu se descopere ca totusi aveti si nu au fost trecute in declaratie . Succes in continuare .
  • -2 (4 voturi)    
    corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:37)

    bucurestean [anonim]

    are vreo importanta?
    orcicum, a "muncit" f mult, se vede...
    • +8 (10 voturi)    
      corectie (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:48)

      LJ [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      cam atat poate sa stranga cineva care munceste la in tara asta...nu fura...stiu ca pana in 95' Boc locuia in Camin studentesc in Hasdeu...si de muncit munceste, poate sa o confirme oricine il cunoaste.
      • -6 (6 voturi)    
        DA.... (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:11)

        amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui LJ

        .... se vede ca a muncit...ardelenteste. daca in 1995 statea in camin iar 4 ani mai tarziu avea aceste depozite (vezi mai sus)...rezulta ca in cca 5 ani a strans ceva bani la banca (deci fara banii cheltuiti in mod curent).

        oare cum a reusit? Inteleg ca la CJ se gandeste mai incet si de-asta nu v-ati prins pana acum
        • +1 (1 vot)    
          de avocatura ai auzit? (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:55)

          claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui amadeusz

          inainte de 2000 a fost avocat
    • +6 (6 voturi)    
      A "muncit" (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:19)

      ha [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Trec rar prin CJ, am fost in vara si am trecut din nou acum 2-3 zile. Sincer, se vad diferente. Daca in vara nu erau aparate pentru parcari, acum sunt. Si unde se parca aiurea, erau politisti dand amenzi (doar din trecere am vazut 2-3 cazuri de politisti dand amenzi). O parcare devenise banda, probabil din cauza inghesuielii (langa biserica din centru). Vreau sa vad acelasi lucru in Bucuresti.
      Dar e mai usor sa aruncam vorbe-n vant...
  • +6 (6 voturi)    
    averi fabuloase ale prim ministrului (Luni, 5 ianuarie 2009, 11:53)

    poc [anonim]

    pasteur nu e ultracentral apartamentul face ceva mai mult de 44000 dar in euro ceea ce nu se compara cu ceilalti talentati politicieni mioritici
    dar boc are o avere fabuloasa: 2 michidute adica pe portofelele vii pe dl. buda si dl. tise afaceristi notorii si speculanti ordinari cu regn politic care profita de relatiile lor cu dl prim(ar)ministru.
    boc nu e manjit dar umbrele sale da
    cine stie, stie! asa ca puteti considera averea lui boc un capitol de speculatii ratat cel putin deocamdata.
    omul e chiar onest!
  • +5 (5 voturi)    
    sarac (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:03)

    marius d. [anonim]

    cred ca e cel mai sarac dintre membrii guvernului (sau printre cei mai modesti). asa da.
  • +5 (5 voturi)    
    Solenza (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:22)

    Lucian [anonim]

    Imi place de Boc, m-am intalnit cu el intr-o frizerie destul de modesta, cand a iesit a plecat cu Solenza, el o conducea singur.Era primar de cateva luni atunci.
    • -3 (3 voturi)    
      eh, s-a mai schimbat omul (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:59)

      merca [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      inainte de a fi primar era chiar un dulce; dupa aceea, s-a inconjurat de mafioti si a devenit arogant si populist; pacat, branza buna in burduf de caine...
  • -4 (4 voturi)    
    Si voi chiar credeti? (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:55)

    Piciu' [anonim]

    Hai ca-mi place, ar fi al doilea personaj "sarac dar cinstit" hahaha. As vrea sa stiu si ce poseda urmatorii: parintii domnului Boc, parintii Oanei Boc, eventualii frati si surori ai sotilor Boc, cam ce afaceri fac., etc. Si nu in ultimul rand, ce folos ca Boc are un apartament de 10 mii koko, cand o sa aduca la furat o ceata de sarlatani cu mazele goale.
    • +3 (3 voturi)    
      amice..slab.. (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:27)

      cj [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      exact ce spuneam despre miticii nostri de toate zilele, convinsi mereu ca exista o conspiratie ceva, cineva care ii fura, un loc de dat spaga, ceva care sa implice smecherii cu "koko"... Mai scoatetisi voi capul din balcani si treceti peste munti, in europa. Parintii lui stau intr-un sat langa cluj, sunt niste oameni simpli de la tara, nu se ocupa cu afaceri de zeci de koko (da, recunosc, m-ai fermecat cu expresia asta). si, trebuie sa fiu sincer, si eu ma indoiesc ca toti cei care au venit odata cu el sunt curati, dar asta e o poveste fara nici o finalitate si paradoxal..sunt alesi in mare parte, de noi cei cu stampila in mana. (sau poate mai mult, de cei care nu au pus mana pe ea anul trecut..)
      • -3 (3 voturi)    
        sa ni pupi (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:24)

        florin [anonim] i-a raspuns lui cj

        cu tot cu ardealu tau. cei mai mari hoti acolo sunteti, odata cu boc. inchideti voi ochii si o sa saraciti de tot
        • +1 (1 vot)    
          mda..cum ziceam... (Marţi, 6 ianuarie 2009, 10:12)

          cj [anonim] i-a raspuns lui florin

          Citeste si tu mai atent sa vezi cata lipsa de caracter razbate din comentariile rautacioase la adresa unui concetatean de-al meu pe care il cunosc si il respect, la fel ca majoritatea de aici si o sa intelegi marea diferenta de cantitate a bunului simt despre care vorbesc. Iar comentariul tau nu face decat sa imi intareasca spusele. iti multumesc pentru ajutor si mai putin pentru pareri.
  • +5 (5 voturi)    
    simplu (Luni, 5 ianuarie 2009, 13:00)

    cj [anonim]

    ceea ce apare in declaratia lui e o dovada de realism si bun simt. Si indiferent cat se va incerca o discreditare a lui, cu iz de Dambovita, nu cred ca va avea vreun rezultat. Da, e tip plin de bun simt si modest. Asa cum chiar zicea cineva mai devreme, conducea o Solenza, iar acum un Peugeot cat se poate de normal. Are un apartament intr-o zona aproximativ buna, dar nu exclusivista, iar viata sa e una absolut normala. Banii din conturi sunt cel putin normali pentru un om calculat, cu un venit normal. Singurul regret e ca a ramas orasul fara un foarte bun coordonator, sper in schimb sa reziste cu bine intr-o pozitie delicata in care se afla acum.
  • -3 (3 voturi)    
    Sunt curios cine ii plateste leasingul la 'Pejo... (Luni, 5 ianuarie 2009, 13:09)

    Emil si detectivii [anonim]

    ...nu de alta dar leasingul pt o persoana fizica e o afacere proasta pt ca nu ai nici un fel de castig fiscal.

    Pe de alta parte, Boc-poc avea suficient bani ca sa cumpere Pejo-ul cu banii jos...deci...WEIRD!!

    O fi una din formele de spalare a banilor...desigur cea mai neinsemnata dintre cele la vedere...
    • +2 (2 voturi)    
      :))) (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:27)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Emil si detectivii

      deja va omoara teoriile astea ale consiratiilor :))
      n-am nimic impotriva sa speculezi unde e cazul...da la declaratia asta de avere speculatii ca ale tale sunt de un evident prost-gust si rea-intentie. las-o jos ca macane!
    • +3 (3 voturi)    
      Sunt curios daca sti ce vorbesti (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:32)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Emil si detectivii

      ... nu sunt bucurestea sa fac bani din tunuri si nu am 15.000EUR prin casa asa ca leasingul e cea mai buna solutie pt orice am normal (creditul la banca e mult mai scump, daca mai reusesti sa faci credit in zilele astea). Se vede ca habar nu ai si probabil tot dacia lu taticu o conduci.
      ... numai un prost cumpara cu banii jos o masina , sau unul care trebuie sa se scape repede de ceva bani furati...
      ... spalatul banilor copilas se face altfel nu prin leasing unde ai de depus o gramada de acte si dovezi de parca te insori cu firma de leasing...
      Deci mai cresti, mai invata sa castigi si tu un ban din salar sau din afacerea ta mica si onesta si nu mai lua ca model manelisti si pungasi ce se dau mari cu BMW-ul furat din germania. Apoi poate o sa vezi si tu altfel lumea si ce inseamna un om normal ca Boc nu un smecheras de bucale cu matusi si donatori secreti.
  • -1 (1 vot)    
    Semnatura (Luni, 5 ianuarie 2009, 16:11)

    Gix [anonim]

    Pai de ce nu e semnata declaratia?
  • -1 (1 vot)    
    de pensiunea din rachitzele nu vorbiti? (Luni, 5 ianuarie 2009, 21:21)

    GhitzaTheOutLaw [anonim]

    pensiunea maria din sat. sute de mii de euroi
  • 0 (0 voturi)