Ludovic Orban candideaza din partea PNL la presedintia Camerei Deputatilor: Traian Basescu va incerca sa transforme Romania intr-o republica prezidentiala de tip fost sovietic, in care Parlamentul si Guvernul sa devina o anexa a sa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 19 decembrie 2008, 19:04 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Vicepresedintele PNL Ludovic Orban candideaza din partea liberalilor la sefia Camerei Deputatilor, cu toate ca initial, Bogdan Olteanu fusese nominalizat pentru aceasta functie. Decizia a fost luata vineri de liberali, in cadrul unei sedinte de grup parlamentar, potrivit NewsIn.

"Am constatat ca este mai utila o candidatura a unui reprezentat care nu ocupa, conform deciziei noastre, o pozitie in Biroul Permanent. Este de fapt o candidatura prin care PNL isi afirma vointa de a duce toate bataliile, oricat de multi ar fi adversarii in Parlament, batalii pe care le avem de dat pentru apararea democratiei, pentru o guvernare in folosul cetateanului si pentru respectarea Constitutiei, a legilor si procedurilor democratice", a afirmat Ludovic Orban, citat de NewsIn.

El are insa sanse mici sa obtina conducerea Camerei Deputatilor. Potrivit protocolului de colaborare semnat intre PSD si PD-L, conducerea Senatului revenea PSD, conducerea Camerei Deputatilor va reveni PD-L. Propunerea democrat-liberalilor pentru aceasta functie este Roberta Anastase, fost europarlamentar.

Ludovic Orban a explicat, insa, ca decizia PNL de a candida la sefia Camerei Deputatilor, in ciuda sanselor mici, reprezinta un semnal de alarma: "Comisia prezidentiala a finalizat proiectul de modificare a Constitutiei, prin care, in mod evident, Traian Basescu va incerca sa transforme Romania intr-o republica prezidentiala de tip fost sovietic, in care Parlamentul si Guvernul sa devina o anexa a presedintelui. Candidez pentru a da un semnal ca PNL e hotarat sa poarte toate bataliile pe care le va avea de dat indiferent daca sansele de castig nu sunt cele mai mari si, de asemenea, dam un semnal prin care aratam ca suntem dispusi sa luptam impotriva oricarei tendinte de instituire in Romania a unui regim de putere prezidential", si-a motivat Orban decizia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















669 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Zi-le tu ... (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:20)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    .. Orbaneee !

    Canta-ne ceva ! Cicalacacichicea !
  • +2 (4 voturi)    
    Du-te ba (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:28)

    stefan2008 [utilizator]

    Din cauza unor gunoaie ca tine nu exista DREAPTA in Romania!
    N-ai nici o problema cu securistii si comunistii, dar ai o problema cu Basescu.
    • 0 (2 voturi)    
      asa este ... (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:21)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      si eu am o problema cu Basescu: Nu suport mincinosii! Traind in Romania, cred ca realizezi de cate ori imi vine sa vars intr-o zi.
  • 0 (2 voturi)    
    Ludovique (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:29)

    PNL-ist [anonim]

    Bai Ludo, du-te nene si mai baga o cantare. sau un dans. By the way, ai grija ca vine iarna; stii tu, sofat, gheata, accidentati (sau nu?!). Laaaasaaaa-neeee. Ca tine sunt cu milioanele in Romania: prosti si fuduli
  • 0 (2 voturi)    
    pnl (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:46)

    dan [anonim]

    are si acest om un fix:"basescu"
  • 0 (2 voturi)    
    secu (Vineri, 19 decembrie 2008, 19:51)

    Sandu [anonim]

    Puiul de securist toarna diversiuni aiurea. Citeam de Obama cum isi face el dragutul guvernul ales de el singur, singurel. Dupa capul plin de rachie al unora presedintele ar trebui sa-si puna numai dusmani prin guvern si parlament ca sa fie democratic. Care dracu de presedinte nu-si alege oameni credinciosi lui in orice functie ar fi !? Fie el presedinte de tara, de club de fotbal, de sindicat sau orice altceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Toata stima ... (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:24)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      pentru Obama. L-a pus vicepresedinte, chiar pe omul care l-a criticat. Asta imi aminteste de Carol I care l-a pus aghiotant personal tocmai pe conducatorul Repuilicii de la Ploiesti. Ori Carol I a fost cel mai mare roman cu putinta (de unde rezulta ca pentru a fi un mare roman, nu trebuie sa fii roman).
  • -2 (2 voturi)    
    E bine ca Dl Orban continua (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:35)

    Cristina [anonim]

    Incerc sa-mi imaginez cum ar fi aratat aceste negocieri daca in locul PSD ului ar fi fost PNL ul
  • -2 (2 voturi)    
    candideaza la presedintie (Vineri, 19 decembrie 2008, 20:40)

    gurka [anonim]

    dovedesti ca esti capabil. arata ca stii ce-i aia democratie (adica puterea poporului). care popor, nu-i asa, trebuie sa decida el executivul, si nu plutocratia de partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Orbane (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 7:04)

    Montrealezul [anonim]

    iarasi esti beat, alta placa nu mai ai ca de cand am tot auzit placa asta?
    Vorba intre noi, cu parlamentari ca tine si prietenii tai mai bine republica prezidentiala. Uita te la SUA sau Franta ce rau o duc.
    Pacat de PNL care a ajuns pe mana unora ca tine.
  • +1 (1 vot)    
    Va aduceti aminte ? (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 11:46)

    Mendebilul [anonim]

    cand Nastase il compara pe Base cu Lukashenko ? A ajuns si Orban la aceeasi concluzie... mai ciudat e ca azi Nastase si Base = love...