CNS: UDMR nu mai poate refuza, invocand obligatii politice, promovarea autonomiei Tinutului Secuiesc

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2008, 18:40 Actualitate | Politic


Presedintele Consilului National Secuiesc (CNS), Balazs Izsak, a solicitat Uniunii Democrate Maghiare din Romania sa isi asume un rol activ in referendumurile care vor avea loc in Tinutul Secuiesc si in promovarea in Parlament a proiectului referitor la statutul de zona autonoma a Tinutului Secuiesc, anunta Rador.

"Singurul viitor acceptabil pentru Tinutul Secuiesc il reprezinta autonomia, iar in interesul promovarii acesteia trebuie sa isi uneasca fortele societatea civila, consiliile locale si parlamentarii care reprezinta aceasta regiune", sustine Balazs Izsak, intr-un comunicat pe internet.

Acum, UDMR nu mai poate refuza, invocand unele obligatii asumate fata de partenerii de coalitie, promovarea ideii de autonomie a Tinutului Secuiesc, precizeaza el.

Potrivit presedintelui CNS, "Romania va deveni patria comuna a tuturor cetatenilor sai in momentul in care acestora le vor fi asigurate in mod egal drepturile fundamentale ale omului, printre care si dreptul la autodeterminare".

"Trebuie sa acceptam ca pe o realitate faptul ca insiruirea pericolelor nu ii mobilizeaza pe alegatorii maghiari, care, prin absenteism, doresc sa arate ca vor sa isi cladeasca viitorul nu pe pericole si pe intelegeri politice de moment, ci pe legi, institutii si obligatii asumate prin acorduri internationale", sustine Balazs Izsak.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1173 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    serios? (Marţi, 16 decembrie 2008, 18:52)

    Andrei [anonim]

    Teatru ieftin. Bat pariu ca Marko Bela l-a pus pe asta sa iasa cu declaratii despre autonomie. Nici acum nu le vine sa creada ca nu-s indispensabili la guvernare. Cred ca nici cei din PCR nu erau asa ingusti la minte.
    • 0 (0 voturi)    
      Naivitate (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:48)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Oare chiar asta sa fie dorinta maghiarilor? Daca e chiar asa, cred ca au o mica problema si anume "minoritatea" de peste 90%. Mirosul ciolanului naste mici monstrii.
  • -1 (1 vot)    
    parmentarii ?... (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:01)

    Louis [anonim]

    ...
  • +1 (1 vot)    
    pur si simplu (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:14)

    atreus [anonim]

    irelevanti
  • +6 (6 voturi)    
    Presedintele...Consiliu National...ioi ishtenem... (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:01)

    Cristian [anonim]

    Deci marele presedinte al marelui consiliu,pe de asupra si national....declanseaza referendumuri...nu referendum....pentru respectarea obligatiilor internationale.....
    Bai nene ...iar nu ti-ai luat medicamentele????
    Sau esti "Racnetul Panoniei'????
  • +4 (6 voturi)    
    autonomie (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:10)

    j [anonim]

    Chiar asa ingusti la minte sunteti?D-lor poate ati uitat ca Ungaria si Romania fac parte din UE si NATO?Cum veti putea sa deveniti autonomi,prin ce mijloace?Invocand un nou KOSOVO?Sunteti ridicoli, ati obtinut drepturi in ac.tara pt.minoritatea maghiara cum nici n-ati visat!Cine credeti ca in plina criza mondiala isi va bate capul cu pretentile voastre absurde?Uite acum ,comunitatea internationala nu are alta treaba decat sa raspunda la unele capete infierbantate de palinca!
  • +1 (3 voturi)    
    ce ziceti? (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:19)

    eux [anonim]

    vorbiti in vant deoarece nu va va baga nimeni in seama. Iata inca un motiv sa ma bucur ca UDMR nu a intrat in parlament. Si inca un motiv sa ma bucur: rezultatul slab pe care l-au obtinut. Asa ca vira la voi in tara
    • +1 (1 vot)    
      ...si inca ceva (Marţi, 16 decembrie 2008, 21:13)

      Cezar [anonim] i-a raspuns lui eux

      abia astept sa apara acel partid care sa culeaga voturilor nemultumitilor absenti de la votul din noiembrie si sa-i scoata pe maghiari si secui din parlamentul Romaniei...pentru totdeauna!
    • 0 (0 voturi)    
      inca ceva (Marţi, 16 decembrie 2008, 23:00)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui eux

      poate nu ai aflat inca, dar udmr chiar este in parlament..
      • +1 (1 vot)    
        Propaganda ieftina = tensiuni inutile (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:33)

        mihaiu [anonim] i-a raspuns lui Thheo

        Faptul ca UDMR este in parlament este dovada ca exista aceasta "autodeterminare" de care vorbeste acest Balazs Izsak. Acel 6% reflecta foarte clar faptul ca sunteti totusi in minoritate. O minoritate care din pacate se incapatineaza cu obrasnicie sa accepte realitatea. E foarte usor de inteles insa, ca nu toti maghiarii sund de acord cu aceaste ideei primitive de separare pe criterii etnice si au mai inteles ca adevarata miza e defat ciolanul.
  • +2 (2 voturi)    
    ok (Marţi, 16 decembrie 2008, 21:34)

    valentin rusu [anonim]

    vreau si eu o diferentiere dintre maghiari si secui odata pt totdeauna va rog va multumesc si asa scapam de ei
    nam nimic impotriva secuilor atata timp cat recunosc separarea de maghiari dak intelege cineva ce spun.sa se renunte la drapelul cu trei culori rosu alb verde shi sa aiba drapelul lor impreuna cu drapelul romaniei asa ar ttrebui
  • +2 (2 voturi)    
    Mult visata separare etnica (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:10)

    liviu [anonim]

    Scenariu; Autonomie Harghita, Covasna, Mures foarte bine am scapat de voi desfintam restul scolilor unguresti din tara pt ca fara aceste judete sunteti mai putini decat tiganii si toti suntem fericiti ca nu mai auzim toata ziua de falsele voastre probleme. .......dar ce facem cu minoritatatea romana din acel tinut autonom.....ca o sa vrea si ei autonomie....
  • +1 (1 vot)    
    Politicienii lui peste (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:42)

    marius [anonim]

    Balazs Izsak, Marco Bela, László Tőkés, Vadim, Funar sunt nume care trebuie sa dispara de pe scena politica. Ideeile si princiipiile lor primitive care au ca baza separarea pe criterii etnice nu au ce cauta intr-o democratie europeana.(punct)
  • 0 (0 voturi)    
    Ungur corect...unde esti tu oare? (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:28)

    viorel [anonim]

    Sunt de acord ca maghiarii sa aiba reprezentanti in parlament dar sa fie "oameni" nu...... Daca predicile europarlamentarului László Tőkés (care nu rateaza nici un moment sa loveasca Romania sub centura) chiar reprezinta pozitia maghiarilor atunci cei 94% chiar au motive intemeiate sa-i urasca si sa-i disconsidere pe cei 6% care dau cu stampila fara sa gandeasca..... Ma tot intreb unde e ungurul ala corect ......sau e doar un mit?
  • -1 (1 vot)    
    AUTODETERMINARE (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:31)

    ROMAN [anonim]

    Potrivit presedintelui CNS, "Romania va deveni patria comuna a tuturor cetatenilor sai in momentul in care acestora le vor fi asigurate in mod egal drepturile fundamentale ale omului, printre care si dreptul la autodeterminare".


    Rusine sa fie obrazului celui ce ca Romania nu e patrie comuna cand ei nu se comporta ca demni fii ai acestei patrii, punand gaz pe foc cu actiuni iredentiste. Acestia ar trebui judecati pentru ceea ce fac fara tagada.
  • -1 (1 vot)    
    Obrasnicie (Miercuri, 17 decembrie 2008, 12:57)

    diana [anonim]

    Asta e obrasnicie, auzi la ei "autodeterminare" dar aia 6% din parlament ce dreaq determina? Astia nu mai au nici urma de bun simt. Asemenea atitudine ma face sa cred ca am fost mult prea toleranti si a inceput sa li se cam urce la cap
  • 0 (0 voturi)    
    Pofta mare (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:06)

    mircea [anonim]

    Alooo domnu Boc, domnu Basescu voi chiar nu-i auziti ce idei au????? Sau va faceti ca nu auziti?. Pe astia vroiati sa-i luati cu voi la guvernare?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo PSD (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:09)

    dorin [anonim]

    Partea buna e ca acum stiu unde sa-mi directionez votul ca sa nu mai pupe guvernare obrasnicii astia cu 6%.
  • -1 (1 vot)    
    Jalnici (Miercuri, 17 decembrie 2008, 13:16)

    mihai [anonim]

    Da-i la ungur un deget ca iti ia toata mana. Ma bucur insa ca s-a sesizat in sfarsit si clasa politica.