Programul de guvernare 2009-2012: cota de impozitare de 16%, deficit bugetar de maxim 2,5% si TVA redus la 5% pentru alimente de baza

de M.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2008, 12:05 Actualitate | Politic


 documente
(16 Dec 2008) PDF, 1MB
Guvernul Coalitiei PD-L-PSD isi propune, pentru anul 2009, o crestere economica de 3,5%, un deficit bugetar de maxim 2,5% din PIB, mentinerea cotei de impozitare de 16% si introducerea unui TVA diferentiat de 5% pentru alimentele de baza, potrivit Programului de guvernare pentru perioada 2009-2012.

Principalele cifre:
  • Crestere economica de 3,5% in 2008, 4,5% in 2010, 5,5% in 2011 si 6% in 2012
  • Inflatia: 5% in 2009, 4% in 2010, 3,5% in 2011 si 3% in 2012
  • Cota de impozitare la 16% si compensatii si deduceri fiscale pentru persoanele cu venituri mici.
  • TVA redus la 5% pentru alimente de baza, concomitent cu cresterea TVA la produse de lux la 25%.
  • Perceperea unei TVA de 19% si la tranzactiile imobiliare efectuate in scopuri comerciale de catre persoane fizice.
  • Salariu minim brut de 500 euro la data intrarii Romaniei in zona Euro si cresterea alocatiei de stat pentru copii, in perioada 2009-2012, la suma de minimum 200 RON
  • Cresterea salariului mediu brut nominal pe economie in perioada 2009-2012 cu aproximativ 60%
  • 6% din PIB pentru educatie
  • Minim 2% din PIB pentru cheltuieli de aparare si pana la 2,38% pe proiecte concrete
  • Finalizarea coridorului IV pan-european Nadlac – Constanta (total 855 km) la nivel de autostrada pana in anul 2012, cu exceptia tronsonului Sibiu-Pitesti (120 km) ce va fi realizat prin concesiune cu finalizare in 2013-2014
  • Finalizarea, pana in 2010, a liniei de metrou 1 Mai – Laromet (3,1 km - 2 statii)
  • Inceperea lucrarilor la linia 5 de metrou Ghencea - Drumul Taberei - Eroilor - Universitate - Pantelimon, cu finalizarea primului tronson Ghencea - Eroilor pana in 2012
  • Nivelul mediu al subventiilor pentru toate tipurile de sprijin acordate sectorului agricol va fi anual de 1.500 lei/hectar.
  • Extinderea suprafetei de paduri la 30% din suprafata Romaniei, in urmatorii 4 ani

Coalitia isi propune implementarea unui sistem fiscal-bugetar sustenabil, care sa asigure consolidarea fiscala si reducerea deficitului bugetului general consolidat la cel mult 2,5 % din PIB in anul 2009, in concordanta cu obiectivele Programul de Convergenta.

Programul vorbeste si despre "impozitarea suplimentara a castigului care nu este efectul unui merit specific evident al agentului economic, ci este generat de factori conjuncturali externi".

De asemenea, se are in vedere scutirea de impozitul pe profitul reinvestit in progresul tehnologic si introducerea sistemului forfetar de impozitare pentru anumite activitati si societati.

"Programul de guvernare este elaborat intr-un context international caracterizat printr-o profunda criza financiara si economica globala", se arata in primul dintre cele 29 de capitole ale documentului.

Reducerea lichiditatilor in sectorul financiar-bancar, inasprirea conditiilor de accesare a creditelor pentru populatie, cresterea numarului de persoane aflate in imposibilitatea de a-si rambursa ratele si dobanda la creditele bancare, scaderea puterii de cumparare si a calitatii vietii sunt cateva dintre efectele crizei economice in Romania, identificate in document.

La capitolul Educatie, programul de guvernare stabileste "repozitionarea sociala justa a cadrelor didactice" printr-o salarizare corespunzatoare si prin introducerea unor trepte profesionale de excelenta. 

In cursul zilei de marti, ar putea fi stabilita si structura noului Cabinet. Deocamdata, potrivit Realitatea.net, cabinetul Boc se construieste pe aceeasi temelie, PD-L-PSD, precum si pe acelasi principiu, al paritatii. Noul executiv ar putea avea 19 ministere, fata de 16 ale actualului Executiv si patru functii de ministru delegat.

Guvernul Boc - varianta de lucru (Realitatea.net)
  • Ministerele PSD
    • Agricultura - Ilie Sarbu
    • Transporturi - Liviu Dragnea
    • Comunicatii - Dan Nica
    • Aparare - Gabriel Oprea
    • Externe - Cristian Diaconescu
    • Afaceri Europene - Titus Corlatean
    • Munca - Marian Sarbu
    • Tineret si Sport – Nicu Banicioiu
    • Dezvolatare regionala si locuinta – Ion Toma
    • Comert si IMM–uri - Constantin Nita
  • Ministerele PD-L
    • Justitie – Corneliu Barsan
    • Energie, industrii – Adriean Videanu
    • Sanatate - un expert cu domiciliul in SUA
    • Administratie si Interne - Vasile Blaga
    • Finante - Ionut Popescu, Gheorghe Pogea sau Theodor Stolojan
    • Mediu - Sulfina Barbu
    • Educatie - Daniel Petru Funeriu
    • Cultura - Sever Voinescu
    • Turism - Monica Iacob Ridzi
  • Ministrii Delegati
    • Relatia cu parlamentul - Anca Boagiu
    • Reforma Administrativa - Ion Calin
    • Buget - Stefan Viorel
    • Activitatea de cercetare - Dumitru Oprea

















13731 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    varza (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:16)

    gion [anonim]

    vai de capul nostru, se duce tara de ripa
    • +6 (20 voturi)    
      vorbim vorbe (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:52)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui gion

      De ce nu explici?
      E usor sa te trezesti vorbind, ca prostul....

      Spune-ne si noua de ce e varza acest program.

      Sau vorba aia:"Hop si Gion ca e si el om"

      Doua vorbe-un ban nu costa. Iar carcoteala e sport national la romani.
      • 0 (12 voturi)    
        Foarte simplu (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:20)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Pentru ca enunta doar niste scopuri (pomeni electorale continuate in marea majoritate).

        Linii de metrou??? Scopul guvernului e sa faca linii de metrou?

        Ca sa nu mai amintesc de justitie, ca vad ca nici ei nu amintesc.

        Nu-mi imaginam un program mai jalnic, nici daca era PSD-ul singur la guvernare.
        • +5 (7 voturi)    
          Atentie se inchid usile (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:48)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui sile

          Cat timp metroul e in subordinea Ministerului Transporturilor si nu la Primarie, Guvernul se ocupa de aceasta investitie.
          Metroul e o investitie care poate crea locuri de munca, - deci in niciun caz nu e ceva "varza".
        • +3 (3 voturi)    
          ? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:54)

          Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Daca esti asa destept poti sa-mi zici tu de cine tine metroul ?

          Daca crezi ca de primarie mai citeste...
          • -1 (3 voturi)    
            vanatoaru' obosit (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:28)

            ;) [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

            un Guvern al Romaniei trebuie sa rezolve exclusiv problemele Romaniei. Metroul respectiv este in Bucuresti, si desi Bucurestiul face parte din Romania, aceasta NU este o problema de interes national.

            Dar cum electorii indobitociti sunt cei mai multi in Bucuresti e normal sa ii adoarma pe ei cu astfel de programe de 2 bani.

            La fel a facut Boculetz si cu Clujul. Astfel PD-L si-a castigat 2 orase... folosind banii Romaniei exclusiv in Bucuresti si Cluj.

            Eu le-as aduce aminte noilori nostri guvernanti incolori ca Romania numara 20 mil de oameni... in scadere...
            • +3 (3 voturi)    
              ce gluma buna (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:15)

              Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui ;)

              Fiecare minister tb sa rezolve ariile pe care le acopera.

              Min Transporturilor are metroul in aria sa asa ca e normal sa se apuce de treaba.

              In bucuresti traiesc peste 2 milioane de locuitori adik mai mult de 10% din populatia tarii deci mi se pare o prioritate

              Din cate stiu Boc a facut super treaba la Cluj si ma indoiesc ca i-a facut pe banii Romaniei dat fiind ca el este primar de 4 ani si ceva iar in aceasta perioada cam PNL a fost pe la putere din cate imi amintesc.

              legat de electori nu am ce sa comentez ca pare-se ca esti pe alta lume daca poti sa afirmi ca in bucuresti sunt cei mai...
              • 0 (0 voturi)    
                esti cam prost informat (Miercuri, 17 decembrie 2008, 7:57)

                Tim [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

                Culmea e ca Boc a facut la Cluj TOTUL pe banii Romaniei. Aparea acum 2 ani in Capital un reportaj in care se arata ca Clujul foloseste doar fonduri guvernamentale, spre deosebire de alte orase. Cred ca ai uitat ca PD-ul a fost la putere pana acum nici 2 ani. De vreu an jumatate e adevarat ca nu mai au alocate fonduri si imediat Boc s-a si plans pentru ca el DEPINDEA de banii aia. Oricum omul asta e 0 economic si asta s-a vazut de cand a propus TVA diferentiat in functie de salarii :)))))
            • +2 (2 voturi)    
              Dalilumba (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:25)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui ;)

              Adica in Bucuresti sa nu se mai faca nicio investitie nu? Nici in Cluj? Gata, sistam investitiile in aceste doua orase. F...uck'em!

              In alta ordine de idei: DA, Metroul trebuie trecut in subordinea Primariei Capitalei,care trebuie sa continue investitiile.

              Insa pana atunci, e in subordinea Guvernului - si acesta trebuie sa continue aceste investitii - precum si altele, in alte orase.
      • +7 (11 voturi)    
        Varza de Bruxel (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:27)

        radu sinescu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Pentru ca a scazut pretul la grau pe plan international la jumatate, prezul la benzina a scazut de la 3,45 la 2,86, pretul la carcasa de porc a scazut de la 90 lei la 65 lei, iar pretul la paine a ramas acelasi sau chiar a crescut, pretul la carne de la 16,5 a crescut la 18,9 iar un ou de la 0,18 a ajuns la0,5. Supermarketurile au acum alta strategie si au crescut o multime de preturi si asa mai departe. Vom avea TVA de 5 % si preturi cu 14% mai mari caci cresc salariile si costurile in special la BMV-uri, Ferari, Porsche, pentru mama, tata, fica, fiul, bunica si bunicu, pentru vila din Sinaia dar si pentru aia din Predeal si pentru cea din Honolul si pentru cea de la Canes.
        • +4 (6 voturi)    
          ... (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:42)

          starchaser [utilizator] i-a raspuns lui radu sinescu

          as vrea sa pot sa iti dau 10 de +, pentru ca ai mare dreptate.
        • +1 (7 voturi)    
          Numai sofisme (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:55)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui radu sinescu

          pe post de varza....

          Adica un guvern PNL-UDMR (ca actualul guvern) nu ar face acelasi lucru? Asta au facut pana acum, guvernantii tariceni. Au tot furat si au facut varza tara si cresterea economica. Bugetul la fel (cam multa varza dar suntem in post la urma urmei)

          Afirmatia caruia am raspuns eu era ca programul e varza - nu erau previziuni despre ce nu vor face guvernantii. Asa ca, daca poti, combate programul prezentat, nu veni cu sofisme.

          Pe acest principiu poti spune ca toti fura. I-am vazut in actiune in ultimii doi ani pe penalisti....acum, ca sa emit si eu un sofism, a venit randul celorlalti.

          Asa-i mai bine?
        • +2 (2 voturi)    
          problema e competitia (Marţi, 16 decembrie 2008, 22:16)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui radu sinescu

          Problema e competitia intre supermarketuri ... cat timp o sa fie coada de o ora la iesirea din Carrefour, nu vor scade preturile. Poate dupa ce mai intra cateva lanturi de supermarketuri pe piata o sa vedem niste scaderi.

          Deocamdata scutirea de taxe e doar o gura de aer pentru magazinele mici din cartiere.
      • +4 (6 voturi)    
        De ce cred eu ca se duce tara de rapa. (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:50)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        In primul rand tot ni se servesc vorbe. "Vom face, vom drege". Cum vorbele sunt ieftine si usor de zis, de ce nu si "vom exploata planeta Marte de resurse" pana in 2012?
        Nimic despre cum. Numai ce "vom".
        In plus dobiectivele chiar asa virtuale cum sunt se bat cap in cap: salariul minim ajunge la 500 de euro, dar inflatia scade; TVA-ul scade, taxele scad, dar banii pentru infrastructura si marirea salariilor cu 60 la suta vin la buget (de unde oare); cresc subventiile, alocatiile, dar cheltuim si la aparare, ca ne trebuie si avioane de lupta.
        Niste obiective facute nu in bataie de joc, pentru ca poate bataia de joc ar presupune ca electoratul nu-si da seama, ci doar guvernantii, ci in sfidare. Ei stiu ca noi stim. Dar o fac oricum.
        Lasand palavrageala de 2 bani deoparte, sa ne atintim atentia asupra faptelor: ca sa mearga bine caruta, carutasul trebuie sa stie unde vrea sa mearga ca prima conditie.
        Ori la noi domnul carutas tocmai ne spunea ca vom avea un premier pe 4 ani si de fapt a fost pe 4 zile.
        Un bun conducator este esential pentru a putea trece cu brio prin criza, si un bun conducator se masoara dupa cat de bine isi numeste oamenii.
        Si oricata incredere ai intr-un om, in fata realitatii trebuie sa cedezi: domnul Basescu nu si-a ales bine oamenii de cand a fost numit Presedinte.
        Cum va struni un astfel de conducator slab o gloata ahtiata de ciolan in perioada de criza?
      • +1 (7 voturi)    
        de ce e varza? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:52)

        hun [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        e varza pentru ca se vorbeste numai de cheltuieli, subventii si cresteri ale salariilor. dar de unde bani? daca nu se sprijina companiile cu reducerea taxelor & impozitelor si a birocratiei. la anu' vine criza si in romania si ei vorbesc de cresterea salariilor, plantarea de paduri, aparare, educatie si subventionarea agriculturii. de unde bani de metrou si autostrazi? pina la alegerile din 2009 ro o sa fie in faliment euro 5 lei, inflatie 20%, deficit 100% si crestere -5%.
        • -1 (7 voturi)    
          Si cui trebuie sa multumim? (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:06)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui hun

          Nu actualului Guvern, care a distrus tara, a batjocorit cresterea economica si a violat, cu perversiuni, bugetul?
          Spui ca vine criza, ca si cum ar veni trenul- gata, vine criza in 2009! Pe 1? pe 2? Pe 5, prima zi lucratoare? La ce ora?

          De unde scoti cifrele acestea? 20% inflatie? Cumva din prognozele reale, tinute ascunse, ale guvernului taricean? Acum 2 luni ne bagati cu Romania Duduitoare! Acum apocalipsa. Si, da, de vina sunt cei care vin dupa voi...ca voi ati scapat se pare.

          Plantarea de paduri inseamna investitie - adica locuri de munca! Metroul la fel. Autostrazi la fel. Sunt fonduri europene care pot fi accesate pentru astfeld e investitii. Si poate ajuta si mediul privat, caci lopata cu care sapi sa plantezi pomul de la privat o cumperi. La fel si asfaltul, cimentul, cuiele, acele, bricele, caricele, coclenderele, si toate celelalte unelte cu care realizezi aceste investitii.
          Educatia e o investitie in viitorul tarii - ca sa nu mai plece romanul de la 16 ani, capsunar necalificat (si disponibilizat in timp de criza). Sau poate exista educatie fara bani?

          Am mai spus - in loc de argumente lansati sofisme. Asta arata neputinta.
          • +2 (6 voturi)    
            greu (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:18)

            attila [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            cu programul ala nu o sa mai vina nici o companie sa isi deschida fabrica in romania. vreti locuri de munca? ati ramas someri si nu mai aveti bani de rate? duceti-va in ungaria polonia slovacia
          • 0 (2 voturi)    
            pai, vine Sarbu la Agricultura (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:45)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            Pe vremea PSD a fost un jaf CUMPLIT in paduri - acu' o sa continue jaful, ca sa dea oamenilor de lucru... la plantari... si sa ajute IMM-urile la facut cazmale! :-p

            Ma rog! unele IMM ("ale lor") vor fi ajutate si sa faca drujbe - si gatere >:)
        • 0 (0 voturi)    
          v-ati uitat la cifrele din anexa? (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:06)

          anonimus [anonim] i-a raspuns lui hun

          astia sustin ca fata de 2008 in 2009 o sa creasca veniturile bugetare si o sa scada cheltuielile bugetare! Cum naiba cu toate promisiunile alea de cresteri de salarii, pensii, alocatii? cum pot scadea cheltuielile in conditiile astea? sa se uite niste economisti pe prognozele aslea, eu nu ma pricep, dar par facute din pix fara nicio baza reala!
      • +1 (1 vot)    
        mai vrei si explicatii? (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:34)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Vai cum imi aduc aminte de Boc pe 30 noiembrie seara ... "a castigat dreapta". Drept urmare vine cu programul asta evident populist si social de staga. la masuri anti-criza imi baga "Creşterea finanţării de la bugetul de stat a reabilitării termice a locuinţelor şi clădirilor administraţiei publice centrale şi locale". cresterea alocatiilor pentru copii este masura anti-criza (!) dar si obiectiv pentru buna guvernare (?). Apopo de buna guvernare gasesc si "Continuarea reformei sistemului electoral". Deci s-au inteles, il schimba. Alegerile si sistemul electoral. Nici nu apucam sa vedem pe bune care sunt efectele noului sistem macar pe un termen mediu si il si schimbam. Cele mai dragute chestii le gasim la transport: "Asigurarea legăturilor între marile oraşe cu trenuri intercity". Mama frate, Romania tara UE in anul de gratie 2008 pune asa ceva in programul de guvernare. Si ce de autostrazi o sa mai faca astia in 4 ani. Mai bine puneau nabii mai putin si se tin de ele. tot de la transporturi: "Reconstrucţia Gării de Nord Bucureşti prin transformarea zonelor adiacente în centru comercial; lucrările vor fi scoase la licitaţie internaţională pentru parteneriat public privat". Adica inca un mall, asta ne trebuie in Bucuresti, ca traficul feroviar sa se imbunatateasca. 25% TVA la poduse de lux. Punem pariu ca la lux o sa intre o gramada de chestii de bun simt care n-au nimic cu luxul? si ne mai cresc si impozitele pe cladiri ...
      • 0 (0 voturi)    
        mai vrei varza? (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:51)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        "Alocarea cotei defalcate de 47% din impozitul pe venit la bugetul local în funcţie de domiciliul fiscal al contribuabilului, nu al angajatorului". Adica daca esti din, sa zicem, Brasov, vii sa lucrezi la Bucuresti, insa domiciliul tau fiscal ramane la Brasov, vei imputi aerul si traficul cu masina ta in Bucuresti, vei ocupa un loc de munca in Bucuresti, vei contribui la dezechilibrul cerere-oferta imobiliara (vazare dar si inchiriere) in Bucuresti, vei toci asfatul si scanul din autobuz in Bucuresti, dar 47% din impozitul tau pe venit se va duce la Brasov, unde iti petreci cateva zile pe an. Foarte corect, n-am ce zice.
        si justitia si lupta anticoruptie, marota PDL, e taman capitoul 23 in programul de Guvernare, dupa orice altceva. si capitolul e subtirel, subirel, sa va fie clar ca n-o sa se mai intample nimic nici in domeniul justitiei.
        la ordine publica cuvinte goale de genul "Creşterea eficienţei activităţilor de prevenire şi combatere a corupţiei interne prin adoptarea unui plan de măsuri care să diminueze factorii de risc care favorizează corupţia şi prin restructurarea şi îmbunătăţirea activităţii structurilor interne care gestionează această activitate"
        la externe e de plans. prima chestie care apare este "Iniţiativă şi acţiune dinamică politico-diplomatică pentru punerea în valoare a statutului României, al şaptelea stat ca dimensiune şi potenţial în UE." e capitolul cel mai impanat cu figuri de stil de genul "Recuperarea potenţialului uriaş de colaborare cu ţările cu care avem în comun filonul latin: Franţa, Spania, Italia, Portugalia" sau "România îşi propune să devină o legătură indispensabilă a UE cu spaţiul de la răsăritul său, prin iniţierea unei noi dinamici a politicii de vecinătate estică a UE, care să aducă Ucraina şi Georgia mai aproape de cele 27 state membre".
        • +2 (2 voturi)    
          domiciliul fiscal (Miercuri, 17 decembrie 2008, 2:53)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui anonimus

          Domiciliul fiscal cred ca e localitatea de "resedinta", nu aia de "domiciliu": asa ca daca omu' are mutatie pe Bucuresti, aici e domiciliul lui fiscal ... posibil sa ma insel, totusi.

          Cretinismul asta cu "domiciliul" ar trebui sa se opreasca ... bine ca nu se pune viza pe buletin cand iesi din judet.

          Preturile la chirii au urcat pentru ca pensionarii cu apartamente mari nu mai sunt motivati sa inchirieze, de cand le plateste guvernul o parte din intretinere: sede omul comod in proprietatea lui valorand 0.25 milioane de Euro si ia bani din impozitele celor care dau 300 de euro chirie ca sa poata munci in Bucuresti. Acum 10 ani majoritatea anunturilor de inchirieri erau pentru camere cu proprietarul ... acum le numeri pe degete.
          • +1 (1 vot)    
            domiciliul fiscal e exact pe dos (Miercuri, 17 decembrie 2008, 10:01)

            anonimus [anonim] i-a raspuns lui emilper

            Domiciliul fiscal este by default la domiciliul contribuabilului. Daca contribuabilul doreste, poate opta ca domiciliul fiscal sa fie la localitatea de resedinta. Asta prespune hartogaraie, drum la admin. financiara. Nu vad de ce s-ar obosi prea mult cei care sunt salariati si deci care nu prea au treaba cu admin. fin. Pentru PFA, liber profesionisti etc e mai de inteles sa faca totusi alegerea, insa cunosc destule cazuri in care raman cu domiciliul fiscal in localitatea de bastina si isi roaga parintii, fratii etc sa le depuna declaratii, platesca impozitele etc.

            Sunt de acord ca prostia cu domiciliul trebuie sa inceteze, dar nu cred ca o sa scapam vreodata. Ar trebui sa conteze numai unde ai resedinta, adica locuiesti, si atunci propunerea ca impozitul pe venit sa se imparta intre localitatea unde locuiesti efectiv si cea unde iti petreci un numar de ore la munca zilnic are si un sens. Contribui acolo unde si consumi. Insa cum au propus-o ei cu domiciliul fiscal iese o aberatie.
      • -1 (1 vot)    
        alte ciudatenii (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:53)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        voi intelegei ceva din "Relaţiile politice tradiţionale de parteneriat cu China trebuie fructificate în primul rând economic. Vor fi stimulate investiţiile chineze în România începând cu infrastructura, cu respectarea reglementărilor europene în materie şi vor fi promovate, în acelaşi timp, interesele comerciale româneşti în China". Adica multii kilometri de autostrada o sa fie facuti de chinezi?
        • +2 (2 voturi)    
          china are bani in plus (Marţi, 16 decembrie 2008, 22:40)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui anonimus

          adica tov. din China au bani cu care nu au ce sa faca la ei acasa, pentru ca si-au cam absorbit excedentul de forta de munca, salariile au inceput sa creasca si nu le mai renteaza sa investeasca la ei: merg in Vietnam sau India, unde muncitorii prost calificati sunt inca mai ieftini, sau in Estul Europei unde sunt mai aproape de piete, nu mai au de luptat cu protectionismul european si e mai usor de investit decat in EU15.

          "Autostrazile" de la noi sunt doar pomana pentru Bechtel et. comp., de aia nu se agita nici un guvern sa le termine: are sens sa construiesti autostrazi in zonele cu mari aglomerari urbane. O sa avem autostrazi construite la timp si bine cand se vor aduna hotelierii de pe valea Prahovei sau de pe litoral sa faca lobby, sa le ajunga turistii mai repede, mai relaxati si cu chef mai mare de cheltuit.

          Cine moare dupa autostrazi, sa isi aduca aminte:
          1. autostrazile trebuie si intretinute
          2. "autostrada" e doar un statut juridic ... multe autostrazi din zone mai "civilizate" sunt facute cu tehnologie din anii 1860, adica tarmac: macadam stropit cu pacura, sa nu se ridice praful, si nu sunt mai late decat DN1.

          Mai degraba ar trebui extinse instalatiile portuare in Constanta (cand ai coada de 10 - 15 vase care asteapta in larg sa primeasca intrare in port sa fie descarcate, ai o problema), Galati si Braila, terminat canalul Dunare-Bucuresti si intarite terasamentele cailor ferate care leaga porturile de orasele industriale si rafinarii, ca din cauza traficului f. mare din ultimii ani se cam scufunda (de aia se fac 5 ore de la Buc. la Constanta).
  • +9 (11 voturi)    
    O opinie (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:20)

    AndreiSe [utilizator]

    Credeti ca domnul Stolojan va fi ministru de finante? Dupa ce a renuntat la locul din capul mesei? Oricum cred ca este mai bun decat Ionut Popescu. Nu il cunosc pe domnul Pogea.
    In orice caz cam multe ministere si cam prost impartite. protocolul care prevede impartirea pe feude (ministere date cu totul, judete la fel) nu poate conduce decat la doua lucruri: limitarea scandalurilor intre ei pe fondul unor contracte cu statul tot mai "profitabile pentru ambele parti"
    • +6 (6 voturi)    
      E mai bun dar... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:55)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

      Nu cred ca ar fi de acord cu reducerea TVA la alimente de baza. Normal ar fi fost sa zica ce l-a deranjat. Scopul guvernarii stabile este salvarea tarii
      Cred ca Ionut Popescu ar musca. A zis ca pe el personal nu-l deranjeaza inflatia.......... E ultimul lucru la care se gandeste.
      Din programul asta eu citesc scris cu font de 24 FMI. Aduceti FMI ca tara moare de tatari si PSD se piaptana
  • +12 (16 voturi)    
    Tot de astia scosi de la naftalina? (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:22)

    FLORIN [anonim]

    Cel putin jumate sunt haine vechi scoase de la naftalina de Basescu & Iliescu. slabut guvern. Speram sa avem oameni noi cu CVuri beton.
    • -1 (1 vot)    
      pai altii nu-s, naiba sa ne ia! (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:25)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      de ce nu fac si ai nostri ca prin UK, unde partidul/partidele in opozitie sa aiba specialisti pe fiecare domeniu ministerial, eventual si cu echipa, sa ii stie si lumea, sa stie si ei subiectul si cand ajung la putere sa nu vina ca parasutati la ministerul respectiv? am vota si noi mai in cunostina de cauza iar luptele post-electorale pentru ciolan s-ar muta in curtea fiecarui partid si s-ar consuma tot timpul, cresand concurenta in interiorul partidelor, nu circul de genul celui la care asistem in prezent.
    • 0 (2 voturi)    
      aia lucreaza la multinationale (Miercuri, 17 decembrie 2008, 2:56)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      Oamenii noi cu CV-uri beton lucreaza la multinationale ...
  • +16 (18 voturi)    
    NU - Liviu Dragnea (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:24)

    Bartti [anonim]

    Pentru Ministerul Transporturilor Liviu Dragnea nu e potrivit. A avut foarte multe afaceri murdare în judeţul Teleorman. E incult, îngâmfat şi rău.
    • -3 (9 voturi)    
      de ce nu, a dovedit ca e un bun om de afaceri (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:30)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui Bartti

      Pai si ce crezi ca daca a avut afaceri in jud. Teleorman (padure nebuna) nu poate sa aiba in toata tara acum? Abia s-a specializat! Si nu e vorba de impulsionarea investitilor bugetare in infrastructura? Asta nu inseamna drumuri? Deci unde or sa fie banii? la minister sau la acoliti lui Dragnea?
    • +9 (9 voturi)    
      Daca i-ar da afara pe inculti si pe rai din Guvern (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:35)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Bartti

      ar ramane foarte foarte putini.... si majoritatea ar fi ingamfati..
    • -3 (9 voturi)    
      Deci e bun.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:35)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Bartti

      Stie sa faca bani pt partid? Stie! Deci ce vrei mai mult decat asat???
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:39)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Bartti

      Asa este, asta mi-a sarit si mie in ochi
    • +2 (2 voturi)    
      NU - Constantin Nita (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:10)

      Iacobuta [anonim] i-a raspuns lui Bartti

      Iar asta o bataie de batjocura nationala ! Haiducul care ia de la saraci. S-a facut cunoscut in campanie cu "intrarea in legalitate a averilor"
      Cat despre cum este el cam om: sub orice barem
      • +2 (2 voturi)    
        . (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:36)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Iacobuta

        Vai de Gioana daca se prezinta cu asa ceva! N-are credibilitate
      • -2 (2 voturi)    
        Ministrul comrtului ! (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:00)

        cioara vopsita [anonim] i-a raspuns lui Iacobuta

        Doamne sfinte! Nu mai votez in viata mea!!!!
    • +1 (1 vot)    
      dovezi aici (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:12)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Bartti

      bagati in browser asta: ziare.com/Un_lider_PSD_cere_instantei_sa_interzica_o__fituica_pedelista_-276849.html
  • -2 (8 voturi)    
    Incepe bine.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:40)

    judex1 [anonim]

    Important este sa se desfiinteze acele Agentii in care "dormeau" clientii politici pe salarii nesimtite. Majoritatea ministrilor propusi, cel putin pentru principalele ministere, sunt profesionisti. Daca vor manifesta seriozitate si responsabilitate, marea surpriza nu va fi demisia lui stolojan. ci Geoana+Boc. Le dorec succes si putere sa demonstreze clantailor ca pot face ceea ce trebuie pentru Romania si romani. Repet, as fi preferat o alta guvernare, dar asta au vrut romanii si o alta solutie nu a fost posibila. Sa avem rabdare si sa vedem ce se va intampla. Oricum, ca roman care dorestele binele tarii sale, vreau o schimbare in bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Clantaii, lozincile si bocii (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:21)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Ceva asa ca tine?
      Esti sigura ca asa au vrut Romanii???
      • 0 (6 voturi)    
        Da, asta au vrut romanii! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:31)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Rali

        Daca vroiau altceva, ar fi mers la vot si rezultatele ar fi permis combinatia fireasca. Din pacate, asta au vrut romanii, inclusiv romanii pnl-isti.
        • -1 (5 voturi)    
          Combinatia fireasca? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:51)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Eu ma intreb care e aia. Eu zic ca asta care a iesi este, este singura care intretine conflictul in care ii place lui Base sa traiasca. E plina de oameni santajabili, de boci si stolojeni, de iepurasi si ogari care sa fuga dupa ei.
          Cei care nu au votat, dupa parerea mea au ales. Nu-i intereseaza ce se intampla, e alegerea lor.
          Cat despre PNL, parerea mea e ca stau bine in opozitie!
        • +3 (5 voturi)    
          au vrut, pe dracu'! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:51)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Le-a fost cumva prezentata lista asta INAINTE de a merge la vot???

          Eu imi amintesc ca aceia care au votat PD(L) au votat pentru ca astia se laudasera ca sunt IMPOTRIVA PSD - NU ca sa ii aduca in guvern!!!
        • +1 (3 voturi)    
          iar PNL-istii au votat normal! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:52)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Au votat cu PNL, ca doar NU or fi votat cu PSD - sau cu astia de pe lista, pentru ministere!
          • -1 (1 vot)    
            Tu si cu Rali de mai sus.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:16)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            sunteti foarte nesatisfacute. Sa propunem, deci, PDL sa plece de la guvernare si sa lase sa se formeze un guvern PSD/PNL/UDMR. De asemenea, Basescu sa nu mai candideze. Ai alte solutii?
            • 0 (2 voturi)    
              Gresala de sex (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:17)

              Rali [anonim] i-a raspuns lui judex1

              Sunt barbat,
              Solutie: sa isi dea un glont in cap.
              Si-a batut joc de votul meu in 2004 si in 2008 cu cei 322 care vroiau sa il suspende.
              Un gainar si un mitocan, asta am ales ca presedinte! Bine macar ca m-am trezit iti urez somn usor!
              • -1 (1 vot)    
                Scuze, dar credeam ca putem discuta... (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:52)

                judex1 [anonim] i-a raspuns lui Rali

                in mod serios. Acum, inteleg ca ati ramas cu "sechelele" de la propaganda electorala.
                • 0 (2 voturi)    
                  Codruta are dreptare... (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:43)

                  Rali [anonim] i-a raspuns lui judex1

                  Un guvern minoritar era o solutie.
                  1 PDL nu-l mai suport, deoarece si-a batut joc de mine ca locuitor al Bucurestiului. A durat 1.5 ani reabilitarea Sos. Oltenitei si acum e plina de gropi si de santuri. Au turnat asfalt si apoi l-au taiat ca sa traga diverse alimentari electrice. Acum la 6 luni e plin de santuri. Iar cretinu' de Videanu e ministru!!!
                  2 Basescu mi-a inselat increderea cand a aparut ca o floricica sustinand PDL in campanie la locale, desi nu avea voie. Asa cum am votat cu el pt ca mi se parea o magarie ce fac cu suspendarea cei 322, asa mi s-a parut o magarie si ceea ce a facut el!
                  • -1 (1 vot)    
                    Nu am alt raspuns... (Marţi, 16 decembrie 2008, 18:06)

                    judex1 [anonim] i-a raspuns lui Rali

                    Important este sa se desfiinteze acele Agentii in care "dormeau" clientii politici pe salarii nesimtite. Majoritatea ministrilor propusi, cel putin pentru principalele ministere, sunt profesionisti. Daca vor manifesta seriozitate si responsabilitate, marea surpriza nu va fi demisia lui Stolojan. ci Geoana+Boc. Le doresc succes si putere sa demonstreze clantailor ca pot face ceea ce trebuie pentru Romania si romani. Repet, as fi preferat o alta guvernare, dar asta au vrut romanii si o alta solutie nu a fost posibila. Sa avem rabdare si sa vedem ce se va intampla. Oricum, ca roman care doreste binele tarii sale, vreau o schimbare in bine.
                    • 0 (0 voturi)    
                      minciuni sfruntate!!! (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:46)

                      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

                      NU asta au vrut romanii! Romanii (fraieri) care au votat cu PD(L) au votat cu ei pentru ca spuneau ca sunt IMPOTRIVA PSD!!!

                      Si iata-i, acum, pe PD-isti, aducandu-i, in brate, pe PSD-isti la guvernare!

                      I-ati MINTIT pe cei care v-au votat! - iar acum mintiti in continuare, sustinand ca "asta au vrut romanii"!

                      MINCINOSILOR!
            • 0 (0 voturi)    
              solutii (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:47)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

              Da, sa faca un guvern minoritar!
              PNL a reusit sa conduca astfel timp de 2 ani - asa ca se poate!
              Cat priveste "satisfactia"... deh! pai, nu toata lumea are exercitiul autosatisfacerii, ca altii... >:)
              • -1 (1 vot)    
                credeam ca ai sa te trezesti.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:41)

                judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                macar in al 25-lea ceas. Ma faci sa rad, guvern minoritar ca PNL. Pai, PNL a fost guvern minoritar. Asa se numeste un guvern PSD/PNL/UDMR? Da, este clar, pierd vremea dialogand cu voi. Mai discutam peste vreo 6 luni, daca ai sa mai fii pe forum (banuiesc ca ti-ai primit banii de la Finkelstein si Andronic, desi ultimul e cam pungas si s-ar putea sa va dea teapa).
                • 0 (0 voturi)    
                  bani? >: (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:43)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

                  pana una-alta tu esti acela care isi schimba discursul, in functie de ce bani primeste! nu-ti e rusine???

                  toata toamna, ori de cate ori am intervenit pe forum, m-ai invinuit ca as fi de partea psd! - acum, tu esti ala care sustine ca psd ar fi "bun la guvernare" - si mai ai obraz sa scrii aici, pe forum???

                  cine e "platit"? si de cine??? poate tu, din banii mei - pe la institutia aia "bugetara", unde semnati statele de plata pt. diverse diversiuni!

                  nerusinatilor!!!
                  • 0 (0 voturi)    
                    ma acuzi degeaba.... (Miercuri, 17 decembrie 2008, 7:48)

                    judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    Eu nu am sa spun niciodata ca PSD este bun. Dar, afirm cu toata responsabilitatea ca un guvern PDL/PSD este mai bun si mai eficient decat un guvern PSD/PNL, cum era gata-gata sa avem, daca nu se razgandea Geoana. Nerusinati sunt cei care mint si manipuleaza, iar tradatori sunt cei care vand Romania petrpatricienilor si lui Iliescu. Sau, te faci ca nu stii?
  • +4 (6 voturi)    
    tiparitul banilor e rentabil (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:41)

    gurka [anonim]

    grea stiinta arritmetica asta. noroc ca nu pomenesc de inflatie. asta chiar va dudui.
  • +6 (6 voturi)    
    Constantin Nita (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:41)

    Cercu [anonim]

    nu-i stiu pe ceilalti, dar daca ati ales dupa acelaesi criterii de moralitate si competenta pentru Comert si IMM-uri pe Constantin Nita, imi dau seama ce guvern de 2 bani o sa fie! Si apoi ce mai cauta Stolojan?! El nu mai trebuie nominalizat pentru nici un post in guvern! dealtfel sa-si dea demisia si din parlament si sa plece acasa! sa-si vada de sanatate!
    Pare sa fie o bataie de joc de mari dimensiuni! Ei s-au sataurat sa-i atentionam, au devenit imuni! iar noi mai bine ne vedem de treburile zilnice inclusiv de posibilitatea de a pleca din tara asta de incapabili si mincinosi, pentru a ne schimba in cel mai bun caz cetatenia! e rusinos sa fii roman cu asa guvernatori si politicieni mici!
    • +2 (2 voturi)    
      * (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:19)

      Monica [anonim] i-a raspuns lui Cercu

      Inainte de 1989, la firma la care lucram, am observat ca se promova in functie dupa criterii de partid dar si din motive mai ciudate... Uneorii cei promovati erau de o prostie cumplita (pe plan profesional) si stateau implantati ani buni pe scaunele lor nemeritate pana cand pensia ar fi pus capat stralucitei lor cariere....
      Am intrebat si eu odata pe "sefu" dece l-au adus inapoi in scaun pe unul din asta (dupa ce fusese sanctionat totusi) si mi-a spus ca oricum "are salariul mare si trebuie sa MUNCEASCA SI EL CEVA PENTRU ASTA." Adica daca tot au bani multi sa le dam si functii !
  • +4 (8 voturi)    
    Ce minciuni... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:43)

    Rali [utilizator]

    Cum poti sa scazi deficitul bugetar si sa cresti o gramada de cheltuieli?
    Asta nu ,,ecsplica'', poate dand afara din personal, ceea ce nu se poate ca vin alegerile pt Traian. Totul e o abureala pt prosti.
    Si proasta aia de Boiagiu, cred ca il are pe Base la mana cu vreo filmare, ca altfel nu imi explic de ce apare constant in guvern!!
    • +1 (3 voturi)    
      eh, Baselu... >:) (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Baselu zicea ca o stie de Boiagiu de pe cand ii vedea chiloteiii, pe vremea cand ea se juca prin nisip... a aparut si in presa, cauta pe google ca gasesti... >:

      Acu'... nu stiu pana pe la ce varsta s-o fi jucat ea prin nisip...
  • +7 (9 voturi)    
    ?????!!!!! (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:46)

    Ionescu [anonim]

    "Sanatate - un expert cu domiciliul in SUA" Ce-i aia? Asa-l cheama? Atunci care-i numele de familie? Sua sau "un expert"?
    • +2 (2 voturi)    
      daca stiu domiciliul (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu

      ... inseamna ca ii cunosc si numele, dupa o minima logica - oare de CE nu ii dau numele? Care o fi motivl pt. care e atat de "secret"?
  • +8 (10 voturi)    
    Domnilor, sa-nceapa jaful... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:58)

    Ministru Sinistru [anonim]

    Cine e ala "un expert cu domiciliul in SUA". Are macar cetatenie romana?
    • +2 (4 voturi)    
      Da (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:21)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ministru Sinistru

      Din păcate trebuie să aibă cetăţenie română (nu ştiu dacă constrângerea a fost relaxată la cetăţenie europeană), altfel n-ar putea să fie ministru. Dar n-ar strica deloc dacă ar fi chiar un american cu domiciliul în SUA.
      • +2 (2 voturi)    
        Ar fi bine... (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:46)

        Ministru sinistru [anonim] i-a raspuns lui aqualung

        ...sa fie chiar un american cu domiciliul in SUA. Poate va baga un vaccin obligatoriu impotriva tampeniei...

        He-hei, cocoseii Mosului...
  • +7 (11 voturi)    
    misoginism la psd (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:02)

    medusa [anonim]

    PSD care se lauda ca e un partid din marea familie socialista europana ce adera la valorile stangii, bla bla bla N-A PROPUS NICI O FEMEIE in functiile ministeriale.

    Intr-o Europa in care partidele de stanga se intrec in a forma guverne 50/50 femei-barbati (vezi Spania, Franta), PSD-ul de la noi e interesat de alte lucruri.

    Pai se poate, dle Geoana?
    • -2 (4 voturi)    
      E o prostie (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:38)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui medusa

      E o prostie si iesi in pierdere daca numesti femei pe functii doar ca sa faci cifrele. Poti sa te duci la multinationalele "politically correct" sa le intrebi cate pierderi au bugetate pe faptul ca trebuie sa mentina nu stiu ce procent de femei in functii unde nu dau randament. Sorry.
      • +3 (3 voturi)    
        numiri pe criterii de competenta? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:54)

        medusa [anonim] i-a raspuns lui Serban

        @serban, as fi de acord cu tine daca numirile s-ar face exclusiv pe criterii de competenta. Imi spui ca "barbatii de Stat" sunt promovati pe criterii de competenta? Hai nu zau?
        Daca cumva crezi altceva, te contrazic zicandu-ti ca exista destule femei competente in tara asta, dar care sunt date la o parte din cauza unor prejudecati de ev mediu.
      • +2 (2 voturi)    
        ei, da.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:00)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Serban

        Ca Marii Infractori (care au iesit la iveala in ultima vreme) din domeniul bancar TOT "femei" or fi fost!
        Multinationalele alea au facut si vreun studiu ADEVARAT din care sa reiasa EXACT procentul de pierderi provocate de femei vs. procentul celor provocate de barbati?
    • 0 (0 voturi)    
      lasa ca problema o rezolva programul de guvernare (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:29)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui medusa

      care zice ca o sa bage limite minime de reprezentare "feminina" si in Parlament si in Guvern. Pana atunci insa, femeile la locurile lor ... pe margine! de ce sa promovam femei acum, ca sa capete experienta si sa fie "pe bune"? lasa ca le promovam mai tarziu, bagand conditii din astea tampite dar plitically corecte si o sa avem niste papitoaice bune de manipulat.
  • -3 (7 voturi)    
    guvern (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:05)

    alex [anonim]

    1. Cred ca Stolojan ar trebui sa fie ministru de finante.
    2. Cred ca in conditiile actuale e unul din guvernele bune pe care le putem avea. Oamenii din guvern nu sunt niste politicieni picati in ministere, majoritatea au experienta.
    • +3 (5 voturi)    
      ca doar n-o fi tampit stolojan (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:23)

      gurka [anonim] i-a raspuns lui alex

      asta e post de pogea sau ionut popescu. genul alora care te mint in fata. probabil ca vor scoate biruri noi pe banda rulanta, altfel dau faliment prin aprilie.
    • +3 (3 voturi)    
      Declinare (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:23)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Eu cred, tu crezi , noi credem, voi credeti.... Stolojan nu crede!
      • 0 (0 voturi)    
        crezutul asta (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:28)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Rali

        Eu am spus ce cred eu. Nu e obligatoriu sa credeti cu totii la fel ca mine, e bine ca am depasit comunismul in gandire.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu cred ca Stolojan (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:53)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Ar trebui sa iasa din viata politica, sa dispara si sa nu se mai auda de el. Sa se ascunda!
  • +5 (7 voturi)    
    Metrou la guvern? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:05)

    votatoare [anonim]

    Auleuuuu, de cand guvernul face metrou? Ca atunci maretzul primar de Bucuresti si consiliul local ce treaba mai au? Halal obiectiv pentru 4 ani, sa mai facem 4 statii de metrou. Bravos, natiune!
    • +1 (1 vot)    
      MT (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:24)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui votatoare

      Aşa ar fi normal, nu? Ca metroul să fie treaba autorităţilor locale. Ei bine, nu stau aşa lucrurile. Ministerul transporturilor e ăla care deţine toate drepturile asupra metroului, şi cel de la care se aşteaptă extinderea lui (şi nu sunt doar 4 staţii, sunt mult mai multe, linia din Drumul Taberei ar trebui să aibă vreo 10)
      • +1 (1 vot)    
        metrou (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:23)

        alex [anonim] i-a raspuns lui aqualung

        metroul ar trebui sa fie la municipalitate si nu la guvern. asta e descentralizarea pe care o vrea guvernul pdl-psd?

        la fel si aeroporturile, si garile etc.
  • +3 (5 voturi)    
    TVA pt alimente (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:09)

    tudose [anonim]

    Facem pariu ca tot o sa avem cele mai scumpe alimente,cu tot tva-ul de 5%?
    • 0 (4 voturi)    
      si daca scad TVA (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudose

      de unde or sa aiba incasari la buget???

      Din marirea preturilor, LOGIC!
      • 0 (0 voturi)    
        Cam depasesti anumite limite! (Miercuri, 17 decembrie 2008, 1:31)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Tu fatuca esti un geniu nedescoperit!
        Dar de cand este in competenta Guvernelor marirea si scaderea preturilor de pe piata libera?
        Daca tu esti fraiera si comoda si te duci sa cumperi numai de la un Mall care are preturile cele mai piperate este treaba ta!
        Guvernul nu are nicio parghie sa stabileasca preturile pietii.
        Vad ca esti cea mai activa forumista,cea mai infocata analista,cea mai deceptionata persoana.
        Asa reactionezi si-n viata de zi cu zi?
        Tu nu ai casa,masa,copii sau alte obligatii si ocupatii?
        Lasa lumea sa-si spuna parerea,ca fiecare vorbeste ptr.sine.
  • +3 (5 voturi)    
    TVA (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:09)

    Cosumator [anonim]

    Reducerea TVA la alimentele de baza nu va insemna automat scaderea preturilor la aceste produse. Asa e in Romania.
    Cand s-au scumpit carburantii, toti furnizorii au sarit, normal, cu scumpirea corespunzatoare a preturilor. Acum, cand pretul carburantilor scade, furnizorii nu au nimic de comentat.
  • +4 (6 voturi)    
    SOCANT!! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:13)

    Serban [anonim]

    Ce inseamna salariu minim brut de 500 EUR pana in 2013? Mai intram in zona Euro in 2013?? nu se zice nimic de asta... Se pare ca mai dureaza. Oricum, ca sa ajunga salariile la 500 EUR se pot face doua lucruri, dintre care unul e viol de-a dreptul:

    1. Cresc exporturile => mai multi euro pe piata => scade euro in raport cu leul DAR = deflatie = naspa pentru producatorii cu piata orientata spre RO

    2. Cresc fortat salariile la bugetari si astfel obliga patronii sa le creasca si ei ca sa mai aiba angajati = trebuie sa creasca preturile = INFLATIE.

    Deci cum facem cu cei 500 EUR sau mai exista si o solutie magica?
    • +2 (2 voturi)    
      Solutia magica! (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:53)

      Medelin [anonim] i-a raspuns lui Serban

      3) Salariul minim va fi de 500 de euro pentru ca salariul maxim va fi plafonat la 550 de euro, cu tot cu sporuri!
  • +6 (8 voturi)    
    Vai de capul nostru.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:17)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    1. Costica Nita e un notoriu mafiot brasovean. La IMM-uri se pricepe doar din prisma unuia care a capusat cat se poate de intens institutiile de stat. Bravos!
    2. TVA redus la alimente de baza?! Tot cu gogorita asta defileaza PSD+PC. In buzunarul omului de rand nu se va simti deloc. La o paine de 1,60 RON pretul va scadea la 1,45. Halal castig! Insa in bugetul de stat se va simti din plin. Este o tampenie majora sa reduci exact din veniturile care se colecteaza facil si sunt baza bugetului. De ce nu se ridica TVA-ul la masinile mai scumpe de 25000 EUR la 30%?! Sau la iahturi? Sau la ATV-uri? Sau, sau, sau.....
    • 0 (0 voturi)    
      tva pentru lux (Miercuri, 17 decembrie 2008, 9:36)

      Thheo [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Se mareste TVAul pentru produsele de lux, mai citeste odata cu atentie articolul si documentul.
      Din pacate o sa aflam pe pielea noastra ce inseamna produs de lux.. daca baga de exemplu masini peste 8k eur ca fiind de lux, sa vezi ce mai cumparam noi masini noi..
  • +6 (8 voturi)    
    Videanu ? Nu v-a ajuns ca primar? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:20)

    sg [anonim]

    Acest personaj trebuie sa fie verificat in legatura cu Bugetul si cheltuielile facute pe durata mandaului ca primar. Si asa ar fi urmarit penal!
    • 0 (4 voturi)    
      Mie mi-a ajuns (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:35)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui sg

      Se pare ca PDL nu i-a ajuns :P
  • +3 (3 voturi)    
    Aceiasi (eterna) Marie cu alta palarie... (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:36)

    S [anonim]

    "Piatra pe piatra, dumping social, raiul finantistilor", cam asa s-ar sintetiza programul (noului ?!) guvern.
    Nimic despre crearea de locuri de munca, politici pentru tineret, sanatate. Nimic de competenta si calitate.
    Daca cineva crede ca muritorul de foame va profita de scaderea TVA-ului la alimente de baza, se inseala. Cat despre produsele de lux, ele oricum sunt cumparate la Roma, Londra sau Paris.

    E grav ce se pune la cale, daca nu vom interveni, in 2012 vom fi "tara tuturor", mai putin a romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      produsele de lux (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:42)

      tito [anonim] i-a raspuns lui S

      mai degraba produsele de lux pt Romani sunt :carnea ,uleiul, laptele, curentul....adica lucruri de stricta necesitate....
      Deci se cam contureaza viitorul Romaniei...
  • +2 (2 voturi)    
    Trageti voi concluziile: (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:36)

    Serban [anonim]

    "Modificarea legislaţiei privind modalităţile şi condiţiile de participare la licitaţiile pentru lucrările necesare îmbunătăţirii infrastructurii de transport, eliminând principiul „cel mai mic preţ câştiga”, care s-a dovedit păgubos şi introducând respectarea termenelor parţiale drept condiţie de reziliere unilaterală a contractului.

    Modificarea legislaţiei privind contestaţiile la adjudecarea lucrărilor privind infrastructura de transport prin introducerea unei taxe de contestare ce se pierde în cazul respingerii contestaţiei."
  • +1 (3 voturi)    
    2000 km autostrada?? (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:48)

    Serban [anonim]

    Mie mi-au dat doar 1099 finalizati. Restul e "inceperea lucrarilor" adica VAX. Sau daca e guvernare PSD/PDL oferta e la jumate?
  • +5 (5 voturi)    
    Si Agentiile? Jos cu ele! Urgent! (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:54)

    paul son [anonim]

    Aici e malaiu'! La Agentiile Guvernamentale. Aceste capuse populate de lingai si pilosi incompetenti cu salarii astronomice. Si sunt cu mult mai multe decat cele 19 ministere.

    Vad ca si la ministere n-au rezistat Fesenistii si le-au majorat cu 3! Ca sa-i faca minister lu' Monica Iacob Ridzi (duduia care a angajat-o la Bruxelles ca "ajutor pe europarlamentar" pe Baseasca jr. - aia cu buzele umflate cu silicon, daca nu stiati).

    Ion Toma si C-tin Nita sunt niste handralai cu gena mafiota in sange. Vad ca pun laba pe doua ministere cheie - acolo unde se-nvart miliardele de EURO promise de la UE.

    Boangiu este o tzatza incapabila, de o prostie fara egal.

    AdriEan Videanu, papitoiul pomadat, tre' anchetat urgent pentru spaga nerusinata care a incasat-o la semnarea contractului pe 10 ani pentru Raliul de Masini de Fitze din jurul Casei Poporului.
    • -1 (1 vot)    
      Bune descrieri.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:11)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui paul son

      Acum, vino si cu niste propuneri serioase. banuiesc ca preferi pe Vozganian, Orban, Atanasiu/Bijboaca, Adomnitei, Chiuariu, Crin Antonescu....etc. Sunt tare curios sa vad si eu cat de profund esti?!
    • 0 (0 voturi)    
      apropo dd Boagiu (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:34)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui paul son

      tzatza nu cunosc aca e sau nu, dar incapabila l-a facut KO pe Nicolae Serban la alegeri. datorita ei am scapat de acest individ discutabil. E o bila alba pentru duduie.
  • 0 (4 voturi)    
    Trezeste-te, nea Boc (Marţi, 16 decembrie 2008, 13:57)

    mariana [anonim]

    Ca nu mai esti primar, sa faci statii de metrou si alte alea! Si mai schimbati componenta guvernului, sa va creada macar cei care v-au votata (PDL sau PSD, totuna), ca dupa comentarii nu sunteti pe placul nimanui!
  • +4 (4 voturi)    
    Cel mai bun guvern, ever! (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:09)

    johnny [anonim]

    Lista cu membrii guvernului iti da un asemenea sentiment de siguranta incat ai putea renunta, chiar si platind penalitati, la biletul "one-way" Bucuresti-Brazzaville! Deja am observat ca se lucreaza la intarirea digurilor de malul tuturor raurilor din tara astfel incat viiturile de lapte si miere (cu TVA redus la 9%) sa nu se reverse peste luncile patriei! Si sa nu uitam de cainii cu covrigi in coada, avand in vedere abundenta de grane cu care ne va blagoslovi Culita Tarata (atentie!, faina de cea mai buna calitate avand in vedere ca toata tarata ramane la producator). De-acum va trebui sa nu ne mai miram de operele de binefacere pe care le vor face cei pe care, cu rautate, unii ii numesc "regii asfaltului"! Acestia, la fel ca in cazul gropii Glina, vor pune punga de la punga si vor construi in 4 ani fix 836 de km de autostrada gratuit (!), doar diferenta pana la 1300, cat ne-a promis partidul vicelui, urmand a se achita cu nu mai mult de 500 milioane de euro/km. Atata doar ca, datorita intarzierii exproprierilor si a studiilor de fezabilitate pentru cei 836 de km, se va incepe cu construirea diferentei pana la 1300 de km! Normal, avand in vedere generozitatea majestatilor lor, licitatiile devin inutile!
    Atat componenta guvernului, mai ales prin prestanta si autoritatea deosebite ale premierului, cat si detaliile programului de guvernare, reprezinta cele mai bune asigurari ca Romania nu numai nu va simti deloc criza care-i bantuie pe altii dar ne va aduce in situatia ca, la fel ca in Singapore, la sfarsitul fiecarui an fiscal sa ne fie returante o parte din taxele pe care le-am platit pe perioada fiscala respectiva, altfel Romania riscand sa se adanceasca intr-un excedent bugetar greu de controlat!
    La fel ca in cazul majoritatii celor care castiga premiile cele mari la loto, atata bunastare care se intrevede mi-a intunecat mintile, astfel incat va trebui sa ma opresc aici cu viziunile edenice, lasandu-va pe dumneavoastra sa umpleti de culoare restul tabloului!
    • +3 (3 voturi)    
      5% (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:49)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Scuze nici nu mi-am dat seama ca n-am fost suficient de optimist si-am scris 9% TVA in loc de 5%, ceeace, nu-i asa?, e o diferenta care se va simti "big deal" in bugetul fiecaruia dintre noi!
      Gata!, fug acum ca s-ar putea sa pierd locul din fata la marele spectacol care se prefigureaza in stagiatura 2009-2013!
  • +5 (5 voturi)    
    Iar la final ... cireasa de pe tort. (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:11)

    Serban [anonim]

    Ce veti vedea mai jos este ultima fraza care incheie programul de guvernare prin pagina de prognoza a principalilor indicatori macro-economici (PIB, inflatie, etc):

    [BOLD]Notă: Valoarea prognozată a indicatorilor macroeconomici prezintă un grad de relativitate cauzat de incertitudinile existente, pe fondul crizei financiare şi economice.[/BOLD]

    Loooooool! Ma duc la culcare. Astia habar n-au. Si nici nu-s asuma nici o raspundere. ROFLMAO!!
  • +5 (7 voturi)    
    preaiubitii Clujeni a lui Boc ....... (Marţi, 16 decembrie 2008, 14:25)

    drakishar [anonim]

    sunt lasati cu ochii in soare . muahahahahahahahahahahahaahh

    asa ne trebuie daca am votat PD-L in proportie de 80%.

    Clujenilor- autostrada Nadlac- Constanta trece in cel mai bun caz la o distanta de 150 km minim pe langa noi .

    GG BOC !!!!!! Clujean adevarat ! om de carcter frate.

    Asa domnule lupatate pentru visu lui Zeus : autostrada Nadlac-Constanta !

    Felicitari clujenilor !

    apropo vand casa in CJ, pret 1 mil euro(superoferta !) ! Vreau sa emigrez in germania !
    • 0 (2 voturi)    
      clujeni sunt prea inteligenti pt tine (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:01)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui drakishar

      MAi baiatule mai, nu stiu ce ai mai vrea.Autostrada transilvania e inceputa si trece pe langa cluj??Este.Sti care e cel mai aglomerat drum din tara??Daca nu sti iti spun eu ,DN7 adica varianta culoarului IV pe care o blamezi atata fara nici o logica.

      E si normal sa se sustina aceasta ruta din simplu motiv ca e cea mai aglomerata ruta.Stai linistit ca oricum nu se face din bani romanilor cum se face autostrada transilvania ci din bani UE, de asta o tot amanata de 18 ani.Daca se punea priministru din focsani tb facuta o autostrada Bucuresti -Focsani doar ca PM era de acolo??
      Te-as mai intreba ce era clujul inainte sa vina Boc la primarie si ce a ajuns acuma??
      • 0 (0 voturi)    
        am o supriza pentru tine (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:37)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui make21

        autostrada Bucuresti-Focsani e in programul de guvernare. Sa ajunga si Oprisan mai repede la Bucuresti, de!
  • +2 (2 voturi)    
    le ce foloseste (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:03)

    Codruta N [utilizator]

    un Minister al Turismului???
    Ca parca mai fusese unu... pe vremea PSD, cu un tip, Spagathon, la conducere...
    De fapt, chiar: CE face ministerul acela, intr-o "economie de p(a)iata?
    • +2 (2 voturi)    
      fac bani.... (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:39)

      teodor popescu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      sti ce face ? BANI pt campaniile vitoare si pt eventualele cunostinte prieteni nepoti care au mai aparut
    • 0 (0 voturi)    
      ti sic eu la ce foloseste (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:38)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      la excursii in Valea Jiului, avand in vedere cine e persoana propusa pentru acest minister.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e un program sustenibil (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:16)

    dan [anonim]

    1. Nu se vorbeste in el de criza ! Am uitat, pe noi nu ne afecteaza !
    2. Ca sa poata face ceea ce zic e nevoie de sustinere financiara care se poate face prin imprumuturi sau prin productie. De obicei cei care vor veni la guvernare, pe vremea cand au mai fost la guvernare ca FSN sau altfel, au facut-o prin imprumuturi pe care le-au 'redirectionat'.
    3.Recuperare de tva la imobiliare sa faca de la agentii imobiliari ! Ce-i ala scop comercial ? Vinzi casa ca sa te muti in una mai mare sau sa faci un bussines.Oricum taxele de timbru la notariat te omoara si 99% din declaratiile notariale sunt facute pe minim.
    4.Agricultura cu subventii de genul asta, va fi in continuare de subzistenta.
    5.Multi din cei nominalizati au mai fost ministrii, si la guvernare, si am vazut ce stiu sa faca !
  • +1 (1 vot)    
    aberatie in educatie (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:32)

    Mihail Neamtu [anonim]

    priorităţile iraţionale stabilite de noul Guvern al României, într-un timp de criză economică şi penurie financiară: mai multă birocraţie, mai multă administraţie, mai multă sindicalizare, mai mulţi bani scoşi de la buget, mai puţină competiţie cu spaţiul privat (nici vorbă de home-schooling!), pe scurt: extinderea şcolii pentru copii cu vârsta de trei ani! Vom desăvârşi astfel separarea copilului de căldura căminului, de valorile familiei, şansa unei copilării cu adevărat libere. Este o ocazie în plus de manifestare a zbirilor îndoctrinării după normele omogenizate de UE. “Înger-îngeraşul meu” va fi înlocuit cu o litanie bruxelleză pentru multiculturalism şi diversitate. În numele “binelui comun”, Guvernul PDL-PSD va instala proverbiala zicală: CEI TREI ANI DE ACASĂ… Să sperăm într-un protest minimal al organizaţiilor din societatea civilă (Bisericile tradiţionale, asociaţiile pro-familia).


    http://grupareaaproape.wordpress.com/2008/12/16/o-prima-masura-a-guvernarii-cu-socialistii-statul-isi-extinde-gheara-prin-sistemul-de-educatie-timpurie/
  • +1 (1 vot)    
    AM PUS_O CU ASTIA>>>> (Marţi, 16 decembrie 2008, 15:35)

    teodor popescu [anonim]

    Va dati seama ca va sarii tot in aer ....cu 5% tva pe produse alimentare, o sa luam doar paine si zahar mai ieftin (sa traiasca ei cu zahar ) realizati ca va exploda tot si o sa avem tva de 25 % la aproape toate produsele???? iar acea crestere salariala de unde credeti ca se va suporta?...realizati ca suntem ,probabil in cel mai mare cacat din...89 ..pana acum? Ideea e ca ne-am ars rau de tot tura asta....si o sa o tragem ,rau si mult ca astia dupa ce se lipesc de scaune nu mai pleaca asa curand
  • +2 (2 voturi)    
    ce banalitati...fratilor sa ne imbatam cu apa rece (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:04)

    tito [anonim]

    Programul de guvernare 2009-2012:
    "1. Salariu minim brut de 500 euro la data intrarii Romaniei in zona Euro si ...

    2. Cresterea salariului mediu brut nominal pe economie in perioada 2009-2012 cu aproximativ 60%"
    - va-ti prins???
    ca sa reamintesc ca BNR prognoza ca 2014 data posibila a intrarii Romaniei in zona Euro.
    iar la punctul 2. dansii doresc 60% crestere a salariului minim in 4 ani adica de la 540RON cat e acuma la undeva la 875RON(totul perfect si realistic pana aici) dar asta ar insemna ca in perioada 2012-2014 pana la intrarea in zona euro salariul ar trebui sa creasca(calculand cu paritatea euro-RON de astazi) de la 875RON la 500EURO
    adica o crestere de aproximativ 125% in 2 ani....IMPOSIBILLL!!!trebuie sa fii cretin sa deschizi televizorul si sa ii asculti pe copii aia de clasa a III a care au scris programul asta!!!!!!!!
    un alt punct,
    "Nivelul mediu al subventiilor pentru toate tipurile de sprijin acordate sectorului agricol va fi anual de 1.500 lei/hectar." - la cat de jalnica e situatia in acest sector in Romania nu e nici negru sub unghie din cat ar trebui acolo, dar domnii nostri sunt mai interesati de construcitia de linii de metrou si autostrazi, ca doar de acolo iese comisioanele(Nastase+Bechtel)+ ca iti mai poti face si campanie pe seama rezultatelor.


    oricum parerea mea e ca nu o sa vedem realizat nici macar 10% din acest program pt ca doi oameni nu pot manca din acelasi ciolan in acelasi timp+ criza internationala nu o sa ierte pe nimei, iar din cate se vede programul e realizat cu estimarile actuale

    ....sa vedem ce ne rezerva viiitorul............
  • +2 (2 voturi)    
    viitorul program (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:05)

    marius [anonim]

    Pentru aplaudicii nostri simpatici va aducem pe aceasta cale la cunostinta:
    2013 - ajungem pentru prima oara in Cosmos
    2014 - ajungem pe Luna
    2015 - ajungem pe Marte dupa o scurta escala pe Luna
    2016 - colonizarea planetei Marte este terminata
    2017... vom reveni cu amanunte
  • +1 (1 vot)    
    Punctul patru e complet aiurea!!!! (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:41)

    Nostradamus [anonim]

    Haaa...?
    Punctul 4 din program zice asa: Perceperea unei TVA de 19% si la tranzactiile imobiliare efectuate in scopuri comerciale de catre persoane fizice. Haaa...? Adica?????????????
    Ce dracu' inseamna "in scopuri comerciale"?
    Cumva, daca-l vand pt profit? Dar daca-l vand cu acelasi pret cu care l-am achizitionat? Sau cu mai putin? Si se plateste TVA-ul pentru doar pt profitul realizat? Sau pentru intreaga valoare de vanzare a apartamentului? Pt ca, in acest caz, e o suma imensa pt o persoana fizica! 19%!!!
    In plus, daca sunt persoana fizica si vand un apartament vechi, de ce sa platesc TVA cand persoana de la care l-am cumparat inainte nu a platiti nimic la randul ei? Si daca persoana care-l cumpara de la mine o sa-l vanda la randul ei, o sa mai plateasca inca o data TVA-ul iar statul o sa incaseze iar si iar acest TVA? Pai apare o grava problema pt ca o firma isi recupereaza TVA-ul, dar o persoana fizica nu are aceasta posibilitate.
    Iar daca apartamentul se vinde de multe ori, statul o sa incaseze la nesfarsit acest TVA de fiecare data cand acesta este vandut? Deci daca apartamentul se vinde de 5 ori, statul o sa incaseze contravaloarea sa doar din TVA? Pt ca, repet, o prsoana fizica nu poate sa recuperze TVA-ul!
    Atunci de ce sa nu faca acest lucru si la masinile second hand (mai ales la alea scumpe), si la toalele din talcioc, sau la merele de la piata? Pai e o discriminare mai mult decat tembela!
    Decat sa faca asta, nu mai bine verifica provenienta banilor cu care se cumpara aceste bunuri? Adica sa te oblige sa dovedesti legalitatea acestori bani. Pt ca asa se mai taxeaza banii negrii din economie, iar sursele de coruptie se diminueaza simtitor.
    Nu mai zic ca eludarea acestei prevederi legale se poate face usor trecand apartamentul pe firma si vanzand apoi firma cu tot cu activele ei, deci cu apartamentul. Sau se recurge la donatie.
    Oricum, tembela idee!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      am o veste proasta (Marţi, 16 decembrie 2008, 20:44)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus

      si la donatie platesti acelasi taxe ca la vanzare-cumparare. cica sa se evite evaziunea. Deci daca vrei sa faci un bine cuiva si sa-i donezi o casa trebuie sa te pregatesi si cu banii pentru taxe. Ca doar tre' sa "donezi" si la stat. Cum naiba sa mai impulasionezi spirtul filantropic la romani in conditiile astea?
  • 0 (0 voturi)    
    consecinte (Marţi, 16 decembrie 2008, 16:43)

    io [anonim]

    deh..vai si amar..din pacate astea sunt consecintele faptului ca nu ai pe cine alege; din pacate nu exista o formatiune politica care sa vrea sa functioneze pentru bunastarea nationala; la noi politica se face pe grupuri de interese..noi cu noi, si ei cu ei; din pacate situatia e sumbra ..nu se intrevede nimic bun la orizont..as zice ca asta e un moment prielnic pentru aparitia unei noi forte politice care sa nu aiba de a face cu acesti "politicieni veritabili". Problemele exista fiindca nu se vrea, nu fiindca nu se poate.Nu a cerut nimeni minuni, ci doar minime dovezi ca se face ceva.Atat.Din pacate, astazi nu poti infiinta un partid fara o forta economica puternica in spate, care cu o mana da si va lua cu zece. Probabil ca singura solutie ar fi un miliardar un pic nebun care sa dea fara sa ceara innapoi..lucru putin probabil.Singura solutie ar ramane in cazul asta sindicatele..dar si astea sunt controlate tot politic.Concluzia : nici o sansa sa se mai schimbe ceva
  • +1 (1 vot)    
    toata lumea se plange (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:21)

    a [anonim]

    Ceea ce era de asteptat se intampla....toti va plangeti de rezultatul alegerilor. Sunt foarte curios cate persoane dintre cele care au postat aici au votat...ca oameni ce va credeti responsabili, probabil majoritatea a facut acest lucru.
    De ce nu v-ati pus aceste intrebari inainte de a vota si pe urma sa luati decizia votului. Voi nu vedeti ca populatia romaniei nu este altceva decat o masa de manevra a politicienilor. Le-ati dat votul iar acum ei va rasplatesc pentru asta. Acesti oameni (inclusiv in campanie) nu au spus niciodata nimic, doar au vorbit. Toti vor sa combata coruptia dar aproape toti sunt corupti iar cei care nu sunt nu au ce face pentru ca sistemul in sine este corupt. PNL, PSD, PD-L, etc...toate partidele au participat la jaful national si ca urmare niciunul nu doreste aflarea sau stoparea acestui fenomen.
    Toti stiti cazuri de coruptie si probabil multi dintre voi pot aduce dovezi dar aveti cui da aceste informatii? Nu cred. Credeati ca in urma votului vostru se va schimba ceva in acest sens sau in oricare alt sens?
    Pana la urma ne meritam soarta...voturi cumparate cu cateva sute de RON, primari filmati cu camera ascunsa care-si recunosteau strategia pentru alegeri bazata pe fabricarea de dosare impotriva concurentilor, puscarias devenit senator si exemplele pot continua dar romanii au mers la vot, unii dintre ei au dat interesul national pentru cateva milioane vechi. Hai sa recunoastem, nu mai exista prea multe sanse pentru Romania si pentru noi. Singura concluzie pe care o trag este ca ne place sa ne traga nimicurile astea de oameni tepe dupa tepe, la fiecare alegeri mai luam o teapa iar noi am mers sa votam...nu de alta dar ultima teapa fusese cam demult. Iar acum ce facem? discutam pe forumuri, ne plangem, ne dam cu parerea, ne intepam unii pe altii pentru simplu motiv ca unii au impresia ca sunt mai inteligenti sau mai coerenti decat altii. Nu va convine situatia? Faceti ceva....din pacate nu prea vad ce pentru ca raul a fost deja facut...
    • +1 (1 vot)    
      "faceti ceva..dar nu prea vad ce " (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:45)

      io [anonim] i-a raspuns lui a

      Nu stiu daca mi-ai citit comentariul dar sar peste asta. Tocmai asta e problema ca nu prea avem ce face si faptul ca ne arati asta nu ne ajuta cu nimic. Ar fi fost mai utila o posibila solutie, chiar si una nebuneasca.Ar fi fost un punct de pornire.Eu unul cred ca alternativa este fondarea unei forte noi politice, nealterate de fosti demnitari, corupti samd. Dar crezi ca e posibil in ziua de azi in Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      Am fost la vot (Marţi, 16 decembrie 2008, 21:36)

      Casiana [anonim] i-a raspuns lui a

      Desi as fi vrut sa nu mai votez PNL am votat um liberal la CDep. pt ca e un om cinstit si respectabill (din orasul meu) Am votat si PLD la senat chiar daca era un vot in alb. Ambii au ajuns in parlament. Dar unde dai si unde crapa? Se pare ca nu conteaza
  • +1 (1 vot)    
    tva imobiliare (Marţi, 16 decembrie 2008, 18:18)

    razvan [anonim]

    Deci sa inteleg bine......daca eu imi vand apartamentul meu care e pe persoana fizica trebuie sa platesc impozit la stat 19% ???? Mah voi politicienii sunteti nebuni ? Pai in Romania si-asa sunt scumpe casele, acuma mai bagati si chestia asta sa se scumpeasca ? Nu vedeti ca piata imobiliara e si-asa blocata din cauza BNR-ului ? Sunteti cretini ? Doamne Dumnezeule in ce tara traiesc....
    Asta e plan anticriza sau procriza ?
    Iar cu taxa auto cum ramane ? De ce nu scrie niciunde despre asta ? E incredibil cata bataie de joc la adresa populatiei. Oare cat mai inghitim mult ?
  • +1 (1 vot)    
    programul de guvernare. (Marţi, 16 decembrie 2008, 18:35)

    pusy_55 [anonim]

    ce ma intereseaza pe mine de la tara de metroul lor din buceresti,de ce guvernul face discriminare,vrem si la noi in sat metrou.restul pe hartie se pare ca arata bine,fara a putea intra insa in detalii.cu unii ministrii am bubii in privinta integritatii morale sau zis pe sleau "au fost pusi acolo sa fure mai bine".nu pot spune mai mult,si eu sunt intrigat de majorarea tva la vanzarea de imobile,dar nu am inteles bine si nu pot comenta. tva 5% la alimente de baza-suna f.f.frumos dar nu cred asa ceva!!!!!!!!!!!!!!!!! 25% la articole de lux-care sunt acestea- vedem.oricum am votat si m-am pacalit cu pdl,psd,basescu si guvernul care a iesit.va creste in sondaje pnl.
  • 0 (0 voturi)    
    reducerea TVA nu este solutia... (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:27)

    Mincaciosul [anonim]

    ... fiindca pretul alimentelor de baza nu se va reduce cu nici un ban. Singura solutie este controlarea pretului la raft, exact ca in cazul tigarilor. Adica sa fie stabilit un pret maxim de vinzare. Ei nu si-au dat inca seama ca daca se anunta mariri de salarii preturile la alimente explodeaza?
  • 0 (0 voturi)    
    'dascalii"???? (Marţi, 16 decembrie 2008, 19:45)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Si cu parasutele de 'dascali" care i-au adus la guvernare pentru celebra crestere de 50% ce se face?
    Teapa, nu? Ce-i drept hahalerele isi merita soarta.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi ramanem tot ca prostii (Miercuri, 17 decembrie 2008, 0:06)

    Aprostachioaiei [anonim]

    Un program de vis...de adormit...Dormi linistit, partidul fura dela tine,
    Vor iesi in suturi peste 4 ani, tara va fi tot in dezastru...
    Va fi si mai rau, acum trebuie sa tinem doi mari hoti. Peste 4 ani in disperare, vom alege pe cei ce acum vor sta pe tusa si o sa maraie.
    Acum vor fura deodata doua mari partide, cum n-a mai fost....Ce-i un Partid ?, =care-si pace "partea" leului.
  • 0 (0 voturi)    
    Lege si pt. impozitul imobiliar (Miercuri, 17 decembrie 2008, 1:12)

    mara [anonim]

    Pe cand o lege si pt. impozitarea si controlul Fiscului a celor care inchiriaza sau vand case dupa bunul lor plac, la preturi fara nicio noima si nu platesc niciun impozit la stat ca toata lumea in alte parti ale UE unde suntem si noi?Asta nu-i economie subterana?
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu o prevedere (Miercuri, 17 decembrie 2008, 5:46)

    clujean [anonim]

    "impozitarea suplimentara a castigului care nu este efectul unui merit specific evident al agentului economic, ci este generat de factori conjuncturali externi"; as mai adauga nevoia unor controale la sange si a impozitarii oricui, fara sa tinem seama de interventii "sus" sau de proteste de strada; daca samsarii de masini vechi ar fi rupti in impozite credeti ca ar mai spurca strazile cu "proteste"? asa, vezi bisnitari de doi lei bucata cum traiesc boiereste fara sa munceasca si fara sa plateasca un leu taxe! deci da, sa se impoziteze tare orice castig nemunict
  • 0 (0 voturi)    
    de unde? (Miercuri, 17 decembrie 2008, 8:26)

    j [anonim]

    Toate bune si frumoase,dar de unde bani?
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:17)

      mark [anonim] i-a raspuns lui j

      tu nu ai auzit de imprumuturi externe?
      tu daca vrei sa-ti iei un apartament si nu ai bani...nu iti iei un credit?
      hai sa fim un pic mai destepti! :)
      • 0 (0 voturi)    
        ca cei care sunt dati afara din casa pt neplata ? (Miercuri, 17 decembrie 2008, 17:50)

        x [anonim] i-a raspuns lui mark

        Si dobanda la imprumuturile externe ramane pentru guvernarea viitoare? Credeti ca n-am facut suficiente imprumuturi fara cap pana acum?
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 decembrie 2008, 9:09)

    liviu_ [utilizator]

    pe hartie suna bine... acum problema e cum o sa fie in realitate ...
    • 0 (0 voturi)    
      toate tarile ne vor invidia (Miercuri, 17 decembrie 2008, 11:10)

      mark [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      asa zic si eu....o sa fie mai frumos decat in paradis...o sa vedeti. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine mai Tarziu decat niciodata (Miercuri, 17 decembrie 2008, 9:30)

    Pensionar [anonim]

    In sfarsit!!!! Conservatori reusesc sa impuna scaderea TVA la alimentele de baza. Mai ramane de vazut cum se vor conforma comercianti, oricum felicitari pentru consevatori!!! Atentie BASE!!! Acum vor trai mai usor si cei cu pensii mici!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capu vostru (Luni, 29 decembrie 2008, 2:28)

    lex [anonim]

    tara moare de foame si voi faceti metrouri. ba prostilor da-ti de munca la lume si bani si sa vede-ti ca cererea industriala va creste si sar produce mai mult. si investiti bani in cercetare ca sa nu mai depindem de alti ca de asta in romania costa totul mai mult ca nu producem in tara aproape nimic cumparam totul din afar