Calin Popescu Tariceanu: Am serioase indoieli legate de soliditatea acestei coalitii. Retragerea lui Theodor Stolojan nu este intamplatoare

de A. Neagu, V. Marin     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2008, 15:19 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: AGERPRES
"Cred ca astazi s-a intamplat un lucru grav si regretabil. Nu cred ca Romania are nevoie de astfel de situatii de incertitudine intr-un moment in care tara are nevoie cat mai repede de un Guvern", a afirmat premierul inca in exercitiu, Calin Popescu Tariceanu, referitor la retragerea lui Theodor Stolojan din cursa pentru fotoliul de premier si desemnarea, de catre seful statului, a lui Emil Boc.


Cele mai importante declaratii ale lui Calin Popescu Tariceanu:

  • "Sper ca negocierile pentru formarea viitorului Guvern sa se incheie cat mai repede. Theodor Stolojan nu avea sprijin politic in propriul partid, iar acest lucru era evident", a adaugat Calin Popescu Tariceanu.
  • "Stiam ca domnul Stolojan are anumite labilitati care din pacate s-au confirmat. De la inceput a fost o alegere gresita. A jucat zilele acestea un rol cu totul si cu totul minor."
  • "Am serioase indoieli legate de soliditatea acestei coalitii, care acum ies la iveala. Retragerea lui Theodor Stolojan nu este intamplatoare", este de parere liderul liberal.
  • "Nu stiu daca domnul Boc va avea capacitatea necesara sa se impuna din punct de vedere politic."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4461 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    fix ..pe linga (Luni, 15 decembrie 2008, 15:29)

    don jose [anonim]

    intamplatoare va fi de acum incolo prezenta dvs in politica citroene
    • +3 (11 voturi)    
      cu siguranta... (Luni, 15 decembrie 2008, 15:37)

      rc [anonim] i-a raspuns lui don jose

      cu siguranta ca tariceanu intra pe hotnews si citeste fix mesaju tau de2 lei
      • -2 (4 voturi)    
        Prea pui la suflet "rc",Tariceanu e istorie (Luni, 15 decembrie 2008, 16:01)

        Fuscus [anonim] i-a raspuns lui rc

        Chiar ca nu mai intereseaza comentariile lui ,altii fac jocurile !
        • +1 (3 voturi)    
          Nu te intereseaza, dar ai intrat sa citesti :) (Luni, 15 decembrie 2008, 17:23)

          iulia [anonim] i-a raspuns lui Fuscus

          cum vine asta?
          • +1 (1 vot)    
            E balul liberalilor aici si lumea nu stie ? (Luni, 15 decembrie 2008, 20:57)

            Fuscus [anonim] i-a raspuns lui iulia

            Va luati adio intrun cadru organizat si cu Tariciu omul lui Patriciu pe post de Mafalda?
    • -1 (1 vot)    
      .. (Luni, 15 decembrie 2008, 22:46)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui don jose

      nu imi dau seama cum ti-au aprobat astia comentariul asta prost
  • -3 (9 voturi)    
    principii si labilitati (Luni, 15 decembrie 2008, 15:30)

    im [anonim]

    Stolojan nu are "anumite labilitati" ci este un om dint-o bucat, cu principii, nu c/ politica ca mai toti dintre voi...
  • +4 (8 voturi)    
    Boc NU e in stare sa fie PM (Luni, 15 decembrie 2008, 15:31)

    sg [anonim]

    E o palarie mult prea mare pentru el. Nici Basescu nu vrea sa fie si premier, ii trebuie cineva care sa stie sa conduca, dar sa si raspunda la comenzile sefului.
    Cat ne costa in rating-ul de tara derapajele astea?
    • +3 (3 voturi)    
      rating de tara (Luni, 15 decembrie 2008, 19:00)

      alex [anonim] i-a raspuns lui sg

      Ne-a costat deja de la faza cu salariile profesorilor... acuma nu se mai intampla nimica oricat s-ar foi astia pana sa puna un prim-ministru.
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 decembrie 2008, 15:34)

    [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    sunteti istorie (Luni, 15 decembrie 2008, 15:37)

    sunteti istorie [anonim]

    sunteti istorie
  • -1 (7 voturi)    
    vei fi un nimic (Luni, 15 decembrie 2008, 15:47)

    florin [anonim]

    Stimabile tariceanu in istoria PM-lor Romaniei vei fi un nimeni. Tot timpul vei fi asociat cu patronul firmei importatoare de Citoen care a fost interesat numai de propriul buzunar
  • -2 (6 voturi)    
    Tradatorul varza (Luni, 15 decembrie 2008, 15:51)

    moto GP [anonim]

    Nenorocitul de actual PM mai ca nu plange, ca i se ia ciolanul...
  • +3 (3 voturi)    
    uffffffff (Luni, 15 decembrie 2008, 15:57)

    liviu_ [utilizator]

    mai marcar acu cand urmeaza criza
    nu puteti sa lasati la o parte interesele proprii si sa va uniti si sa luptati impreuna pentru binele tarii????
    e chiar asa greu?
  • -1 (3 voturi)    
    Ioi Doamne... (Luni, 15 decembrie 2008, 16:00)

    zet [anonim]

    Nu mai vrea stolo? hip hip hura, we (pnl) are back in bussines! orbane, sari in masina si fugi la cotroceni sa vorbesti cu marinaru (ai grija cum conduci, trotuarele sunt pline). Crine, iesi pe sticla si explica la popor ca PNL este indreptatit sa intre la guvernare, deoarece am fost in opozitie in ultima saptamana. Hasoti, vorbeste cu PSD si zi-le ca PNL este gata sa se inhame la treaba, cu conditia sa dea primul ministru in caz ca se aliaza cu PDL, apoi vorbeste cu PDL si zi-le ca nu vrem neaparat prim ministru, ci doar in cazul in care ne aliem cu PSD, si cu PDL nu ne vom alia niciodata. Uf... sunt PM din nou.
  • +2 (6 voturi)    
    frustrare (Luni, 15 decembrie 2008, 16:04)

    Radu [anonim]

    nu ca mi-ar placea de tariceanu, dar nu pot sa nu rad de frustrarile celor care au votat cu pdl... ati fost pacaliti rau rau rau si nici macar nu aveti decenta sa recunoasteti ca nu v-ati asteptat la asa ceva nicio clipa. incoruptibilii v-au tradat... ha ha ha....
    • -2 (2 voturi)    
      mai frustrat (Luni, 15 decembrie 2008, 16:36)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      m-as fi simtit daca s-ar fi realizat planul lui tariceanu cu guvern psd-pnl si prim ministru psd.

      prefer prim ministru de la pdl bre "liberalule".
      • +3 (3 voturi)    
        rau mai mare vs rau mai mic (Luni, 15 decembrie 2008, 17:08)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui cucu

        chiar nu-mi place tariceanu (asa incepusem si mesajul anterior). furstrat sunt foarte tare pentru faptul ca in colegiul in care am votat eu, singurul nume cunoscut era vadim... deci da, sunt frustrat din punctul asta de vedere: nu am avut cu cine sa votez.
        ca sa revin, problema este ca in tara asta exista doar doua optiuni: un rau mai mare si un rau mai mic.... si asta se datoreaza in mare parte lui Zeus (parerea mea). chiar e asa complicat sa pui un prim ministru ca isarescu si sa-ti consumi energia incercand sa-i convingi pe baietii de la pdl, pnl, psd sau udmr sa-l sustina? parerea mea este ca basescu ar putea realiza chestia asta daca ar vrea... dar nu vrea. el vrea sa controleze totul. si pe unul ca isarescu chiar nu l-ar putea controla.... atat. raman cu frustrarea mea
        • +2 (2 voturi)    
          Ar fi bine (Luni, 15 decembrie 2008, 17:27)

          Toma [anonim] i-a raspuns lui Radu

          Ar fi o idee extraordinara, dar singura problema e ca Isarescu a declarat in cateva randuri, in ultimii 4 ani, ca nu vrea functia de premier asa ca desi ar fi cea mai buna solutie acuma nu cred ca se va intampla.
        • +2 (2 voturi)    
          N-ai cu cine... (Luni, 15 decembrie 2008, 17:49)

          kolo [anonim] i-a raspuns lui Radu

          niste tarani, totzi e-activistii astia ai pdl si pnl. ce sa mai vorbim de simpatizantii psd. astia chiar cred ca schimba opinii postind tampenii pe forumuri:)))
          singurul lor crez e "daca nu esti cu noi esti impotriva nostra".
          atitudine de mineri, ce sa mai...
  • +1 (3 voturi)    
    simpatic (Luni, 15 decembrie 2008, 16:13)

    bogdan [anonim]

    Desi am votat cu PDL dupa toata maimutareala din ultimele zile si apropiere de PSD, Tariceanu incepe sa imi devina din ce in ce mai simpatic si regret ca nu l-am votat.
  • +2 (4 voturi)    
    Mars si te aliaza cu PDLul ba citroene (Luni, 15 decembrie 2008, 16:20)

    FLORIN [anonim]

    Si tu esti o cauza la problemele actuale. Capul in pamant si mergi la negocieri cu PDLul. Lumea ar fi foarte bucuroasa sa avem guvern de dreapta si nu struto-camila aia de corupti.
    • -2 (2 voturi)    
      Cum sa se linguseasca? (Luni, 15 decembrie 2008, 17:15)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      El??marele conducator al PNL-ului, papusa lui Patriciu sa se linguseasca pe langa Base si PDL??vai doamne poi isi pierde toata demnitatea oferita drept ofranda lui Patriciu. I s-a dus toata puterea politica si in loc sa ii lase pe altii la conducerea partidului ca sa faca ceva, sa scoata partidul din kk el da declaratii. Sunt cateva declaratii oke sau care contin un sambure de adevar, dar mai taricene lasa frate fraiele ca oricum nu stii sa conduci un partid. Altii mai buni!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Pai da, lui i se pare absurd... (Luni, 15 decembrie 2008, 17:17)

    Me [anonim]

    Pai da, lui i se pare absurd sa iti mai scape scaunul de premier odata ce ai pus dosul pe el. El ar fi vrut sa mai tina de scaunul respectiv si cand a iesit pe locul 3, normal ca nu-l poate intelege pe unul care nu are de gand sa duca tara in pragul colapsului de dragul unui post din care sa-si protejeze stapanii...
  • -2 (2 voturi)    
    motocicleanu (Luni, 15 decembrie 2008, 19:21)

    sharkey [anonim]

    ti-ai dat seama ca nu mai esti PM si incepi sa papi rahatel ? hai lasa, nu mai fi suparat, du-te si prezinta-ne p podium niste chilotei, cum faceai tu in vremurile bune... daaaaaa... oricum mai sus de nivelul asta n-ai sa fii niciodata... de prezentat chilotei pe scena, imi pari f bun... poate te vede naomi... ha ha ha !!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Si o gaina are un IQ mai mare ca a lui Tariceanu (Luni, 15 decembrie 2008, 23:37)

    pippolino [anonim]

    Sa lasam la o parte faptul ca majoritatea parlamentarilor sunt corupti, facand abstractie de partid. Totusi mereu m-a urmarit acest paradox. Cum pot doi oameni atat de retardati, credeti-ma, Tariceanu si Olteanu au IQ-ul unei gaini. Va pot confirma acest lucru de la colegii lor de liceu, sunt chiar retardati. Cum au ajuns unde au ajuns, nu pot sa inteleg. Ca sa furi la scara asta, trebuie sa fii totusi smecher sau nu?