VIDEO FOTOGALERIE Cariera lui Theodor Stolojan in imagini: premier in 1991, negocieri cu Miron Cozma, relatia cu Ion Iliescu

de George Florea     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 13:58 Actualitate | Politic


FOTOGALERIE Cariera lui Stolojan
Fost premier "de criza" al Romaniei intre 1991-1992, participant la negocieri cu minerii lui Miron Cozma, fost om de incredere al lui Ion Iliescu, partener cu Traian Basescu la sefia Aliantei DA - iata doar citeva dintre reperele carierei politice a noului premier, Theodor Stolojan.

Vezi celebra secventa VIDEO a renuntarii la candidatura pentru presedintie (2004):










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12768 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    Ati uitat de inainte de 89' (Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:02)

    Anonim [anonim]

    Pe cei 3, Iliescu, Basescu si Stolojan ii leaga legatura bolnavicioasa cu securitatea.
    • -4 (14 voturi)    
      Ce mai bun prim-ministru !!! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 18:58)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      nu este un alt roman mai bine pregatit profesional pentru aceasta functie !
      • +12 (16 voturi)    
        daca-ti place, ia-l acasa (Joi, 11 decembrie 2008, 7:21)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        spala-te cu el pe cap!
    • -5 (5 voturi)    
      asa e (Miercuri, 10 decembrie 2008, 20:06)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nici pe legatura domnului Patriciu -> petro liberalii nu am uitat-o. Mai ai exemple?
      • 0 (2 voturi)    
        n-am uitat! (Joi, 11 decembrie 2008, 9:50)

        clujman [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        inainte de 89, Patriciu era inspector la Secu iar Base sef vaporean la Rotterdam; un control facut de Patriciu a descoperit niste hotii teribile facute de Base cu bani pt. reparatia navelor; Patriciu l-a raportat la Secu iar Base a fost dat de pamant (atat cat era dat un om de baza al Secu, nu mai mult); de aici ura cu spume a lui Base pt.Patriciu; alte detalii mai doresti?
        • -2 (2 voturi)    
          basescu (Joi, 11 decembrie 2008, 17:04)

          j [anonim] i-a raspuns lui clujman

          Las-o jos ca macaie!Extraordinar ai descoperit America!Partidul in care cotizezi este cumva PNL?Basescu nu mai este flebetea mea ,dar nu pot sa nu iau atitudine cand miros jigodiile!Patriciu al tau inainte de '89 scurma prin desert prin tarile arabe.Daca ce spui tu ar fi fost adevarat ,de mult ati fi iesit la inaintare cu povestea aceasta,nu l-ati fi iertat nici in mormant tinand cont de relatiile "cordiale " pe care le-ati avut cu el.Asa ca du-te si-l pupa in bot pe Patriciu ca merita, el v-a lasat pe tusa.
    • +8 (12 voturi)    
      n-au uitat (Joi, 11 decembrie 2008, 7:20)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      nu vor sa stie
    • 0 (2 voturi)    
      Corect...la nivel de folclor (Joi, 11 decembrie 2008, 9:01)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      insa nu a fost dovedita niciodata...
  • +1 (15 voturi)    
    Cariera lui Th. Stolojan (Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:30)

    Renata [anonim]

    In fiecare etapa pe care am parcurs-o de la Revolutie incoace, am avut de infruntat situatii neasteptate si foarte dificile carora a trebuit sa le facem fata conform contextului socio-politic de atunci. Daca d-L Stolojan a stat de vorba cu minerii nu este grav dimpotriva, s-a concentrat asupra situatiei respective si a rezolvat-o. faptul ca este propus pentru functia de Prim ministru ma bucura mult deoarece este o persoana serioasasi foarte competenta profesional. Avandu-i pe Mugur Isarescu la BNR si pe Tanasescu la finante, cred ca Romania va trece usor, fara convulsii majore peste criza mandiala care se prevede ca ar veni si la noi. Ii urez sanatate, norocsi succes!
    • +1 (9 voturi)    
      Vorbeste gura fara tine (Miercuri, 10 decembrie 2008, 15:43)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Renata

      Cine a fost premier in 91-92?

      Poate invatati din istorie macar in 24lea ceas.
    • -2 (10 voturi)    
      Competenta profesionala? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:38)

      vasilica [anonim] i-a raspuns lui Renata

      Nu stiu pe ce planeta locuiti dumneavoastra, dar sa spuneti ca o sa fim bine datorita lui Isarescu si Tanasescu, cred ca aveti ceva probleme.
      Doar pentru faptul ca o sa aplicam politica strutului si o sa stam cu capu' intre urechi nu inseamna ca domnii sunt buni profesionisti.
      Cred ca daca petreceti prea mult in Romania, prin comparatie cu alti "faliti" locali, dl. Isarescu pare profesionist, dar cadrul de comparatie nu e cel potrivit.
      In tara orbilor, chioru' e imparat!
    • -1 (1 vot)    
      TANASESCU e omul lui PATRICIU. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:58)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui Renata

      Tanasescu e omul lui PATRICIU din PSD asa ca nu vad ce ar cauta in Guvernul al carui premier (TS) este din partea PD-L.
    • +10 (12 voturi)    
      ce pupic zemos! (Joi, 11 decembrie 2008, 7:26)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Renata

       da si mie/ o simbrie (marita) si-o sa suflu in trompeta! dar pana atunci, imi aduc aminte de altele: de nationalizarea valutei, de apologia "monopolurilor naturale" (asta pe cand era liberal) si chiar si de cum stia sa dea cu capu-n geam!
  • -1 (13 voturi)    
    La fel ca si Iliescu si Basescu. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 17:00)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Stolojan nu e cu nimic mai prejos decat bunicuta si marinarul.
  • +1 (9 voturi)    
    un pic de istorie: dl. stolojan (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:54)

    Anna [anonim]

    Inainte de '89 era sef la Ministerul Finantelor peste relatiile financiare externe ale Romaniei. Adica: rambursarea anticipata de credite externe (lucru care a fost ideea lui desi nu se mai spune nimic despre asta azi) si relatia cu Crescent a lui Voiculescu. In '82 a fost cel care a interzis continuarea abonamentelor bibliotecii nationale la revistele din strainatate pe motiv ca "se iroseste valuta pe prostii inutile".

    A fost mana dreapta a lui Iliescu; in '91, Iliescu l-a inlaturat pe Petre Roman din functia de prim ministru chemand minerii, din cauza ca Petre Roman avea idei prea reformiste pt Ilici. L-a instalat pe Stolojan in loc, de unde putem deduce ca Stolojan era mai putin reformist, pe placul lui Ilici. Sau macar controlabil / santajabil.

    In '93 a nationalizat valuta.

    A ajuns la Banca Mondiala, de unde a fost dat afara in suturi din cauza ca, in timp ce lucra acolo, a aparut in presa spunand diverse lucruri mizerabile despre Banca.

    L-am vazut ultima oara in februarie 2007, intr-o conferinta unde la inceput vorbea relativ normal, apoi s-a dezlantuit intr-o tirada de vituperatii irationale de au ramas toti participantii cu gura cascata, desi majoritatea celor prezenti erau mai curand de partea lui si impotriva lui tariceanu si a pnl.

    Toate astea le spun in conditiile in care am votat pdl. Bine ca toata familia mea a infundat puscariile comuniste ca eu sa ajung in 2008 sa votez FSN cu stolojan in frunte.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce le sti tu pe toate ca un om mare (Miercuri, 10 decembrie 2008, 23:52)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Anna

      Cand ziceai ca a nationalizat valuta? In 93? Mai gandeste-te. Ar fi fost culmea sa o nationalizeze cand deja nu mai era prim ministru. De ce a fost dat afara de la BM ? (unde a fost angajat dupa ce a nationalizat valuta) Ai cumva dovezi?

      PS Tu ai fost cumva conceputa in puscarie de vi cu traznai d-astea?
      • -3 (3 voturi)    
        lasati,maestre (Joi, 11 decembrie 2008, 9:54)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        nu te lega de fleacuri; vorba e ca individul a distrus cinstite, luandu-le valuta din banci si lasand fara concurenta firmele mafiote care tineau paralele in alte parti! asta a fost, de fapt, motivul acelei confiscari de valuta: sa sprijine mafia rosie! alte detalii?
        • +3 (3 voturi)    
          uite sa pricepi si tu (Joi, 11 decembrie 2008, 11:18)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Uite si detalii:

          Pentru toti copii carora le place aceasta expresie pentru a aduce argument contra Stolojan. Poate erati prea mici in 91 92 insa dupa mineriade (multumim tovarashe iliescu) finantarea externa a fost in acea perioada ZERO, iar rezervele valutare sau ma rog lichiditatea era inexistente (de ordinul a catorva zeci de mii de euro in devize) deci mai putin decat un jeep mai rasarit. Prin nationalizarea valutei s-a evitat incetarea platilor externe , mai pe scurt falimentul fata de strainatate. Tot in acea perioada bancile au fost recapitalizate (ca sa fie devalizate apoi de catre fosti securisti) si s-a facut primul pas catre economia de piata prin liberalizarea preturilor. Din pacate a trebuit sa asteptam inca vreo 7 ani pentru liberalizarea cursului de schimb, si liberalizarea pietei de capital (partiala) care a fost facuta tot de catre un tehnocrat.

          copy paste partial de la un coment ce l-am facut in alt articol
    • +1 (3 voturi)    
      maman ,nu te mai chinui ....jetanpri (Joi, 11 decembrie 2008, 11:03)

      Fuscus [anonim] i-a raspuns lui Anna

      "Nationalizarea " valutei de care tot gargarisesti fost o actiune in conditii de criza economica maxima la care ne-a adus guvernarea cominternista in '93!
      valuta provenea in principal din plata datoriilor la creditele furnizor pe care le-a dat statul comunist roman tarilor arabe in mod deosebit, pentru exportul de echipamente si instalatii,fabrici "la cheie " din anii '80 si care dupa' 90 erau insusite pe nedrept de casele de comert securiste care pastrau valuta si dadeau fraierilor de producatori leii tramvai cand ajunsese inflatia la 100% datorita politicii de distrugere economica a tarii promovate de cominternistii lui Roman sub patronajul kgbistului Iliescovici
      romanii,karenino , aveau prea putina valuta in banci daca ai fi trait pe vremea aia ai fi stiut macar atata lucru
      iar puscaria ai infundato cu familia ta daca ai furat ceva sau ati ucis ,"politici" din 1963 nu mai existau
  • -2 (2 voturi)    
    care este video fotogaleria??!! (Joi, 11 decembrie 2008, 0:19)

    jambon [anonim]

    in titlu va referiti la o video fotogalerie. aveti un paragraf si un video linkuit din youtube. unde este fotogaleria? unde este stirea? unde este continutul pentru care am dat click?

    asta e o tzeapa ca oricare alta, pe care o sa o reclam la opc. sa va fie rusine!
  • -1 (7 voturi)    
    90-isti. (Joi, 11 decembrie 2008, 0:55)

    Silwyu Brukhan [anonim]

    Vechii piloni ai puterii din Romania. Hahahahahahaha! Iliescu Ilici, Roman (kaput), Stolojan "Return of the Mummy" from the bathroom, Vacaroiu 4ever, Basescu Sensual.

    Mai adaugati 20 de ani la aia 20 pe care vi i-am dat ca sa invatati democratie. Mwahahahahaha........
  • -1 (5 voturi)    
    analiza plansului băsescian (Joi, 11 decembrie 2008, 1:56)

    Robert [anonim]

    Dl. Basescu - un actor politic de nota 10 - stiti ca plansul artificial se invata
    - un talent de nota 10 pt. ca oamenii reactioneaza la tot ce zice, face, plange, (ar putea chiar basii) cu admiratie - asta e caracterul "noblesse" pe care nu toti o avem.
    - un posibil perdant, daca nu "iese" guvernul asta "ca-n filme"
    Impresie mare, fapte putine.

    Acuma in sfarsit partidul PD(L) are ocazia să se reîntoarcă la origine, şi , prin fapte responsabile să se regăsească din nou pe el însuşi.

    Să nu mai vorbim depre gaşca de foşti comunisti-manelişti.

    Hai Băse !!!
    Ai realizat ce a ce tot ai vrut timp de 4 ani, cam intersant ai condimentat supa (in Romania, mai putin PNL, stie ce inseamna ideologie politică - dar si ei mai au ceva de invatat - dar macar au o coloana vertebrală), dar să sperăm că nu sărim de pe barca Ta, pt. că marea e mai puţin amară, şi nicidecum sărată.

    Felicitări pt. politicieni noştri neresponsabili şi fără un pic de obraz.
  • +9 (15 voturi)    
    nu mai pariez! (Joi, 11 decembrie 2008, 7:19)

    eeeuuuu [utilizator]

    am pariat ca se reface fsn-ul si uite ca am avut dreptate. am pariat ca zebra o sa-l desemneze pe zombi-"draga stolo" premier si uite ca iar am castigat. ce sa mai pariez? c-o sa se aleaga praful de noi? mi-e frica sa nu castig si de data asta! si inca o chestie, bobocilor: maidanezul care-si tot baga gatul in jbiltul hingherului sa nu se intrebe cum de-a ajuns manusi!
  • +1 (3 voturi)    
    O rusine! (Joi, 11 decembrie 2008, 9:36)

    razvan [anonim]

    In tara asta nu se mai poate sta. Este de-a dreptul scarbos ce se intampla acum pe scena politica. Cum se mai pot uita dimineata in oglinda
    O RUSINE !!
  • -1 (1 vot)    
    fotogalerie... (Joi, 11 decembrie 2008, 9:58)

    trecatoru [utilizator]

    unde e domle fotogaleria?