Ultima zi inainte de nominalizarea premierului. Ce fac partidele politice

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2008, 16:08 Actualitate | Politic


Cu o zi inaintea nominalizarii premierului, partidele prefera discretia. Fara declaratii, fara intalniri oficiale de negocieri, politicienii stau in umbra, unii asteapta, iar altii fac guverne prin intermediul telefoanelor. PNL si-a pregatit parlamentarii pentru opozitie, UDMR si minoritatile sunt in stand-by, iar liderii PSD si PD-L isi impart fotoliile in ministere si Parlament.


  • PD-L si PSD isi impart functiile. Conform unor surse din ambele partide, liderii PD-L si PSD negociaza intens ministerele si fac primele nominalizari pe functii. Astfel, fotoliul de premier si cel de presedinte al Camerei Deputatilor ar reveni democrat-liberalilor, in timp ce PSD ar detine sefia Senatului (prin Miron Mitrea)  si functia de prim-vicepremier cu atributii pe externe (Mircea Geoana).
Scenarii de Guvern

In lista unui eventual Guvern PDL-PSD se regasesc, pana la aceasta ora, multi fosti ministri. Astfel, Marian Sarbu ar putea prelua din nou Ministerul Muncii, Dan Nica - Ministerul Comunicatilor, Iulian Iancu - Ministerul Comertului, Mihai Tanasescu - Ministerul Finantelor.

De cealata parte, PD-L ar merge cu Radu Berceanu la Transporturi, Vasile Blaga la interne, Adriean Videanu - Ministerul Dezvoltarii Regionale. In ceea ce priveste portofoliile de la justitie, educatie, sanatate, agricultura si mediul nu s-a stabilit ce persoane vor fi nominalizate.  

  • PNL s-a pregatit de opozitie. Liderul Calin Popescu Tariceanu s-a intalnit, marti, la Parlament, cu toti deputatii si senatorii. Potrivit unor surse parlamentare, scopul intalnirii a fost instruirea liberalilor pentru atitudinea pe care trebuie sa o adopte in opozitie. Tariceanu le-a comunicat acestora ca singura solutie in momentul de fata este pregatirea pentru opozitie, dar nu a exclus nici posibilitatea unei rasturnari de situatie.

Mai exact, presedintele liberalilor le-a sugerat acestora ca trebuie sa fie pregatiti si pentru noi negocieri in cazul in care mariajul PSD-PD-L nu se va finaliza.

  • Liderii UDMR au avut mai multe convorbiri telefonice cu liderii PD-L, insa nu au primit nici o garantie ca vor intra la guvernare. Marko Bela a declarat marti ca este convins ca UDMR va fi cooptat la guvernare, amintind ca face parte din aceeasi familie politica europeana cu PDL.

"Am ajuns la consens in legatura cu problemele majore. Aceasta colaborare e posibila cu PDL si datorita faptului ca facem parte din aceeasi familie europeana, Partidul Popular European", a declarat Marko Bela.

  • Dupa discutiile esuate de luni seara cu premierul Calin Popescu Tariceanu, reprezentantii minoritatilor altele decat cea maghiara asteapta numirea premierului de catre Traian Basescu si, sunt dispusi sa sustina orice Guvern care se va forma.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2364 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    rusine PD-L! Basescu s-a compromis! (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:41)

    sandu [anonim]

    sinteti compromisi! A face intelegeri cu banditii se plateste scump pina la urma! Va prevad un viitor sumbru, veti fi considerati d eorice om serios ca niste hahalere meschine si ticalosite! Rusine Basescu!
    • -3 (5 voturi)    
      vezi ca faci clabuci (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:00)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui sandu

      si te-a durut in poponeatza cand liberalii,cica adevarul partid de DREAPTA se mozolea cu psd-ul pentru sustinere guvernamentala iar patriciu zbiera in gura mare ca liberalii sunt mai apropiati de psd; halal dreapta.
    • +4 (4 voturi)    
      Clarificari (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:00)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Ce nu s-a clarificat deocamdata...
      Cosmonautul lui Geoana o sa fie de la PDL sau de la PSD? Ca nu cred sa prinda asa un post PC-ul...
      • 0 (0 voturi)    
        De la PSD (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:32)

        Andro [utilizator] i-a raspuns lui kolo

        ...ca doar geoana a avut o asa idee geniala.
    • +1 (3 voturi)    
      cuvinte inteligente (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:02)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Incerc sa iti inteleg frustrarea dar las-o mai moale omule. E parerea ta nu e singura parere si poti sa spui mai civilizat., argumenteaza, eu ma consider un om serios desi nu gandesc ca si tine. Poate se sesizeaza si un moderator.
      • +1 (1 vot)    
        Toate ca toate dar de Base... numai de bine? (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:04)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui vlad

        "Incerc sa iti inteleg frustrarea dar las-o mai moale omule. "

        Pai da, chiar asa, cum indraznesti sa te iei de Basescu cand liberalii sunt de vina ca Basescu reface FSN-ul.
        Chiar asa, cat tupeu!
        Alo, un moderator ceva, ... militia, secu...?!
    • 0 (4 voturi)    
      Banditii (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:08)

      radu.b [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Draga domnule, "banditii" enununtati de Dv. imi sunt si mie extrem de nesuferiti si dezgustatori, Problema este insa ca au fost votati intr-o masura considerabila, care nu se poate neglija. Aceiasi situatie am avut-o si in Germania unde partidul meu a facut coalitie cu social-democratii (aici trebuie spus , oameni de o cu totul alta calitate decat PSD-ul roman !) Compromisul este inerent politicii, de ne place ori ba. Nu ne ramane decat scrasnitul din dinti.
    • -1 (1 vot)    
      Asa-zisa compromitere a lui Basescu (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:18)

      ina eyre [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      Un guvern minoritar n-ar face fata unui atac pesedisto-penelist concentrat. PSD a invatat destule in ultimii 2 ani. Santajul unui guvern minoritar.
      Apoi, tot un guvern minoritar ar trebui sa-si tot asume raspunderea pe legi fara suport in parlament. Ar fi un guvern, ce va sta mai mult la parlament.
      Guvern PSD-PNL cu Tariceanu prim ministru ar fi un alt dezastru. Ma intreb, daca vom mai putea scrie pe bloguri, daca Nastase ar fi oarece ministru intr-un asemenea guvern?
      Pumni in gura presei, realizarile guvernului, numai maci si margarete. Ca in 2000-2004. Va e dor?
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo Base` (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:53)

    marcel [anonim]

    Cea mai buna alegere pt PDL. la ora actuala
    S-a facut intelegeri atatia ani cu ultranationalistii de la UDMR in timp ce acestia ne jigneau in fata si nimeni nu a pomenit nimic de rusine. Brusc ati devenit sensibili la problemele de doctrina. Mai luati o pauza.
    • -1 (5 voturi)    
      asa e ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:05)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui marcel

      traiasca comunismul! traiasca ziua de 8 mai 1921, ziua eterna a partidului nemuritor. la naiba cu europa! adio democratie.
      Bravo romani. Iar ati facut-o lata. Asa va trebuie, neam fara noroc, tara fara destin!
    • +2 (2 voturi)    
      Stanisoara este omul lui Energy Holding ! (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:05)

      Elefterie [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Cititi evz din 5 martie 2008 si aflti cine este domnul Stanisoara -sotia are post TV in Severin si a facut reclama la greu pt Energy Holding !
      Nu va e clar ce hram poarta acoperitul ?
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo Base` (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:53)

    marcel [anonim]

    Cea mai buna alegere pt PDL. la ora actuala
    S-a facut intelegeri atatia ani cu ultranationalistii de la UDMR in timp ce acestia ne jigneau in fata si nimeni nu a pomenit nimic de rusine. Brusc ati devenit sensibili la problemele de doctrina. Mai luati o pauza.
    • -2 (4 voturi)    
      Marcele ,toti criticii sunt liberali sau rataciti (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:11)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui marcel

      PDL+ PSD este cea mai buna solutie a momentului !PNL este o anexa a Rompetrol si gata de orice tradare impotriva lui Basescu si a PDL acum sau altadata ! Nu exista liberal onest ,toti sunt mercenari ai Patricidului !
  • 0 (0 voturi)    
    Ultimele pregatiri inaintea atacului. (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:57)

    Stefan A. [anonim]

    Se impart ultimele scaune si fotolii pentru a conduce administratia de stat si in special bugetul de stat,vaca de muls atit de draga.
  • -2 (8 voturi)    
    Ba chiar deloc..! (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:57)

    Adrian I [anonim]

    La vremuri de criza,solutii de criza....am votat si voi vota in continuare PDL-ul.Nu mi se pare o tradare atata timp cat programele vizate de PDL se vor derula in continuare.
    Avand in vedere situatia la nivel European si semnele din tara vsv criza financiara,ma astept ca viitorul guvern PDL-PSD sa faca de 100 de ori treaba mai buna decat fostul cabinet citroen.
    Sa auzim de bine de la toti romanii !.
    • 0 (2 voturi)    
      categoric (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:15)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Adrian I

      pai da! cu siguranta si prima masura ar trebui sa fie marirea salariilor profesorilor cu 50%. doar au promis c-o vor face si unii si altii... sa se uite toata lumea cu fundul la noi cat de prosti suntem... toti se sparg in figuri sa reduca costurile si noi marim salariile cu 50%... felicitari
  • 0 (0 voturi)    
    pt sandu (Marţi, 9 decembrie 2008, 17:57)

    senatoru pnl [anonim]

    si ce e cu asta?ai rabdare si o sa regreti ce spui acum la cald(daca esti de buna credinta)
  • +3 (7 voturi)    
    de ce o sa emigrez... (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:04)

    Anonim [anonim]

    Nu o sa emigrez pentru ca PDL face o alianta cu PSD.
    Nu, pentru ca stiam ca politica e curva.
    Dar in schimb, voi emigra pentru ca romanii de rand sunt atat de curve incat pupa unde au scuipat si spun ca PDL + PSD e cea mai buna solutie la ora actuala.
    • 0 (2 voturi)    
      PDL + PSD nu este cea mai buna solutie... (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:16)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      este doar singura posibila, avand in vedere rezultatele scrutinului. PNL a tradat dreapta si prefera pe Iliescu si Patriciu.
      • +3 (3 voturi)    
        dar cam miroase a tradare... (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:56)

        anghel [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Cica PNL a tradat dreapta, preferandu-i pe Iliescu si Patriciu... Ce sa inteleg, ca Mitrea si Oprisan sunt atunci variante morale si necesare? Fiti impartiali va rog si observati ca este vorba despre acelasi tip de tradare si nu dati vina numai pe PNL... ei macar n-au facut-o pe fata si nu au dat acces PSD-ului la guvernare
        • 0 (2 voturi)    
          Am un singur comentariu... (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:34)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui anghel

          Tradarea de tara este cel mai imoral lucru. Si stiu foarte bine ce spun.
        • +1 (1 vot)    
          Aici gresesti foarte tare! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 1:20)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui anghel

          Diferenta intre a guverna PE FATA cu PSD si a GUVERNA PE DIN DOS a fost atata de mare incat nu s-a putut oficializa in 2 ani. Mai gandeste-te inainte de a scrie.
          A fost o coalitie pe sub masa. Daca nu esti de acord, poate-mi spui cum de a rezistat un guvern super-minoritar 2 ani in conditiile in care presedintele le-ar fi mancat ficatii.
          Sunt prin provincie si pot sa-ti confirm ca singurii care au primit bani au fost reprezenantii PNL si PSD.
          E mult mai MORAL PE FATA decat PE SUB MASA.

          In ceea ce priveste tradarea, astept sa vad ce se intampla cu aceasta coalitie. Se pare ca n-au fost destui nici cei care au votat cu PSD nici cei care au votat PD-L. Ce-ar trebui acuma, sa facem doua tari? Daca vor calca pe bec, o sa-i mai intalnim peste 4 ani. Calm si rabdare. Eu stiu sa fac ceva, tu stii sa faci ceva si toti cei care scriu aici traiesc din altceva decat politica. Ei n-au de ales, trebuie sa vina si peste 4 ani si-or sa vrea votul nostru. Noi nu-l vrem pe al lor, e atata de simplu...
      • +2 (2 voturi)    
        Amice, nu prea le ai cu logica (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:06)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui judex1

        PDL + PSD = FSN = guvernare = Alianta facuta de Basescu.
        PNL = opozitie.

        Deci cum tradeaza PNL-ul care intra in opozitie?
        • 0 (0 voturi)    
          lasa ce le ai tu... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 0:26)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          era vorba de ultimi 2 ani ai PNL-ului, dar tu nu stii ca probabil inca nu aveai drept de vot la suspendarea lui Base!
  • 0 (0 voturi)    
    Toti fura ! (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:15)

    bran [utilizator]

    Problema adevarat este ca multi din Parlament ne fura in fiecare zi indiferent de doctrina sau partid. Asta o fac mereu fara sa le pese de popor. Toti o fac.
    O sa votez politicianul care va promite ca fura mai putin . Restul e tacere.
    • +1 (1 vot)    
      Si PDL-ul?!?!?!?! (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:34)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bran

      Grav daca abia acum ti-ai dat seama.
      Suna cumva mesajul tau a resemnare/aprobare a aliantei cu PSD-ul (gen, ce mi-e PNL-ul, ce mi-e PSD-ul)???
      AAA?
  • +3 (3 voturi)    
    hai sa ne furam singuri caciula (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:21)

    rica venturiano [anonim]

    Ca PDL si-a aruncat la cos discursul din ultimii 4 ani doar ca sa puna mana pe ciolan mai inteleg. Nu inteleg, insa, de ce fanii sedusi si abandonati ai PDL-ului neaga evidentzele si inventeaza scuze de rahat pentru reinvierea FSN-ului (vezi adrian I de mai sus). Cu oameni ca astia, daca maine ar invia Ceausescu si ar pune mana pe putere, sigur s-ar umple internetul de comentarii cum ca asta e cea mai buna solutie pentru tzara. Voua nu va e scarba de voi?
  • +1 (1 vot)    
    ALO!!! Ati capiat? (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:23)

    kolo [anonim]

    nu va mai opriti din argumente pro si contra psd-pdl-pnl-pc-udmr. lasa-i domne sa-si faca ce guvern vor.

    intrebarea interesanta e: de la ce partid va fi cosmonautul propus de geoana? ia sa va vad: de la pd-l sau de la psd?
  • -2 (4 voturi)    
    PDL-PSD (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:25)

    koharit [utilizator]

    de acord cu adrian,,,e singura solutzie la ora actuala,,,lasatzi tinguelile cu ce a fost in trecut,,ne asteapta vremuri grele,,,,avem nevoie de un guvern PUTERNIC SI AUTORITAR .....ce a fost in trecut e de domeniul istoriei ( daca merita sa fie) numai poate fi schimbat,,,sint convins ca uni politicieni au invatzat din greseli si nu le vor repeta
  • 0 (2 voturi)    
    fara udmr (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:40)

    luk [anonim]

    Daca gasesc un lucru pozitiv in colaborarea PDL-PSD este ca udmr va ramane in opozitie. Cand a stat in guvern cu PNL domnul Marko nu era in familia popularilor europeni impreuna cu PDL?
    • 0 (2 voturi)    
      mi se ... (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:38)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui luk

      rupe de UDMR.
      Alta consolare n-ai gasit?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce voi face eu si multi dintre cunoscuti? (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:43)

    Marius [anonim]

    E simplu.
    Nu voi mai vota niciodata PDL si pe Basescu.
    Foarte multe persoane cu care am vorbit azi, sustinatori ai PDL, vor face acelasi lucru.
    Pacat ca s-a ajuns aici, insa toti o consideram ca pe o tradare.
    • +1 (1 vot)    
      termina ca-mi dau lacrimile (Miercuri, 10 decembrie 2008, 1:54)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Sa nu-l votezi pe Basescu ca-i chel si urat. Voteaza-l pe contracandidatul lui. Chiar, cine e? Nastase? Tariceanu? poate Vadim?
  • +4 (4 voturi)    
    sa ramii perplex (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:55)

    sandu [anonim]

    Ori sinteti naivi ori chiar nu ati priceput nimic! Adica puscariabilii Nastase si Mitrea credeti ca au venit la guvern ca sa scoata Romania din criza? Voi chiar nu vedeti ce argumente aduceti? Nastase poate fi bagat la puscarie pt minim 20 de ani, iar singura lui ocupatie va fi sa distruga justitia complet ca sa nu il mai atinga nimeni niciodata. Pt el e vital, il doare in cot de someri sau de salariile profesorilor. Mitrea la fel, Voiculescu la fel etc. Iar voi veniti si vorbiti de program de criza. Au furat acum 4 ani, au furat in timp ce PNL-ul era chipurile la guvern, iar acum voi credeti ca de miine nu o sa mai fure ci o sa ne ajute pe noi sa cistigam mai mult. Ma asteptam macar aici pe forum la ceva idei. Cel putin paralela cu Germania m-a lasat paf
  • +3 (3 voturi)    
    ma amuza (Marţi, 9 decembrie 2008, 18:58)

    titi [anonim]

    Ma amuza teribil enervarea, dezamagirea patetica, logoreea televizionistica, deciziile... emigrante. Reveniti-va! Suntem doar o masa de manevra. Si noi si altii de pe alte meridiane. Ocupati-va sa va faceti frumoase zilele pe care le mai aveti. Iubiti-va, vedeti filme, cititi, imbatati-va daca aveti chef, traiti-va viata. Lor nu le pasa de noi. Si nici de sentimentele noastre. Si nici de asteptarile noastre. Ei vor putere, televiziunile vor audienta, jurnalistii au orgolii de Mafalda. Sa fim seriosi! Ocupati-va cu viata voastra si a celor pe care ii iubiti.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru ca suntem prosti. (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:24)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui titi

      Ar trebui sa iesim in strada sa le dam foc la sediu si atunci sa vezi cum le pasa. Asta e cea mai mare prosteala de la revolutie incoace. Sa bati toba 4 ani ca PSDul e rau si corupt si apoi sa te aliezi cu el. Ii doresc moarte politica lu Basescu pentru decizia asta.
      • +1 (1 vot)    
        Ding-Dong, Ding-Dong... bine punctat (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:41)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        Incep romanii sa deschida ochii... deja au fost toate permutarile posibile de HOTI la guvernare si rezultatul e acelasi.

        Ne-au furat, i-am vazut, i-am urat.... ce ramane de facut?
        Asteptam interventia divina?
        Poate un fulger sa-i traznesca?
        Eu unul nu asta am de gand!
        • +1 (1 vot)    
          Alte lacrimi, alta emotie (Miercuri, 10 decembrie 2008, 1:59)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          "Incep romanii sa deschida ochii". Pai tu de ce crezi ca avem ca imn Desteapta-te Romane?! :)) Ca sa nu atipim dracu cand ne fura astia cu totul bre! Zic sa-ti vezi de afacere sau de servici, ca in nadejdea lor nu-ti plateste nimeni COTA UNICA :)).
          O sa fie nitica criza si pe aici. Pe la anul cand o sa fie cam multi fara job, o sa uitam urgent de tradari si fantezii cu politicieni. Stai pana in aprilie in tara si-o sa vezi tu ce-i p-aci. Lasa-i incolo si nu mai pune la suflet, zau!
  • -1 (1 vot)    
    P.S.D-P.N.L. -P.C.- U.D.M.R ..1 (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:07)

    Badea Ioan [anonim]

    tot "o apa si-un pamint "! i-i doare in "spate" din ce partid provin !
    necazul hotilor !!!
    nastase-patriciu-voiculesc -etc.! s-ar putea sa de-a "socoteala" ! asta-i ce-i doare !
    nu doctrinele s-au "apartenenta politica " !
    de acea prim ministru+justitia trebuie mentinute de pd-l ! . sub nici o forma nu trebuie "lasati din latz " se-i de mai sus si complicii lor !
    am mare incredere in presedintele traian basescu !
  • +1 (1 vot)    
    Traiasca trandafirii !!! (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:12)

    Fratele PDL-ist [anonim]

    Ii salut frateste pe toti PDSD-istii.
    Ce tare suna: Ei cu ei, noi cu voi !
    "Ei" sunt fraierii care-au votat PDL-ul.

    Hai, "sa traim bine", cum o spunea marele inaintas.

    Ba, sa va spun eu, roadem si noi ciolanul cat o tine.
    Praduim de rupem.

    De fraierii de votanti nu va faceti griji; aia care maraie nu sunt importanti. Aia importanti sunt de-ai nostri si rod si ei un oscior.

    Ce bine, frate, ca am ajuns iarasi la putere, alaturi de unii experimentati in furtisaguri ca fratii PSD-isti.
    O sa avem noi grija sa nu ne friga si sa fure mai mult ca noi.
  • 0 (2 voturi)    
    ei (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:24)

    Gica Hagi [anonim]

    Nu se poate guverna in liniste daca nu se cade la o intelegere. Cu PNL, imbuibati, ingamfati, iude, nu se poate face nimic. I-a ridicat Stolojan si Basescu de i-au pus in jiltul cel mare iar ticalosii si-au batut joc. I-a demis pe PLD-isti, l-au suspendat pe Base, ar pregati o noua suspendare, ar intoarce tara cu fundul in sus. E mare lucru sa faci aliante pentru a-ti atinge scopul. Churchill si ceilalti s-au aliat cu Stalin (un criminal) pentru a-l termina pe Hitler (alt criminal). De era dupa voi nu s-ar fi intamplat ca va pierdeati onoarea (ha!). E o mutare foarte inteleapta pentru acest moment. Totul e sa nu scapi haturile. S-ar putea sa fie adevarata spalare a PSD. Vad ca marii mafioti nu sunt impinsi in fata (Tamara Nastase, Felix diabolicul, Mazare, Nicolicea, Sergiu Andon, Ilici bolsevicul e tinut deoparte). Sa speram ca e de bine. Nu poti totdeauna sa faci ce vrei. Daca imbecilii nu s-au dus la vot iar PSD-ul a mobilizat pe toti romii, acum trebuie sa inghitim. De cand e lumea se spune ca trebuie sa te faci frate cu dracul ca sa treci puntea. S-o trecem si-apoi vedem ca si urmasii lui Churchill au schimbat pozitiile vis a vis de criminalul Stalin.
    • 0 (2 voturi)    
      Invers... (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:28)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Gica Hagi

      PNL avea DUBLU procentajului PD cand s-a facut alianta D.A. .
      Traian Basescu a ajuns presedinte pentru ca s-a retras candidatul PNL.

      E exact invers decat cum zici tu, dar in rest e OK.
      • +1 (1 vot)    
        Asa-i (Miercuri, 10 decembrie 2008, 1:35)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        De aia a tipat Taricescu alaturi de Iliescu sa-l dea jos pe Basel. Multa moralitate, multa onoare, multa multa multa
  • 0 (0 voturi)    
    resemnarea (Marţi, 9 decembrie 2008, 23:36)

    vlad_s [anonim]

    Totul e din vina noastra!!! Cind astia au pus alegerile pe 30 noiembrie, NU TREBUIA in pana mea sa mergem la mici si la fripturi sau mai stiu eu pe unde ci sa iesim la vot, cu bunici, cu parinti, cu frati si poate ca altfel erau procentele (nu mai zic mandatele) !!! Ne meritam soarta...
  • +2 (2 voturi)    
    Daca e sa emigram... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 2:29)

    Luk [utilizator]

    Sa o facem pentru ca nu suntem in stare sa ne ridicam aici. Pentru ca nu avem timp sa faca astia 1.000 km de autostrazi si ne riscam vietile pe DN-urile patriei. Pentru ca poti cumpara toti medicii dintr-un spital si sa mori cu un tampon de vata in splina, pentru ca-ti trebuie un milion de avize de la un milion de functionari ca sa poti face ceva, pentru ca iti iau jumatate din cat faci si-ti dau inapoi interdictii si taxe. Pentru ca nu avem timp sa invete profesorii si sa se faca mai cald in clase pana ne cresc copiii. Astea-s motive serioase, mult mai serioase decat alianta PD-L-PSD. Am trait cand a iesit Iliescu cu 86%, cand l-a urcat in avion pe ex-rege, cand au venit minerii, cand a clacat Constantinescu, cand ne-a ras in nas Tradicescu si cand l-au suspendat pe Basescu. O sa traim in continuare si vom mai vedea. Pe curand!
  • +1 (1 vot)    
    de ce nu le-o fi drag..... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 8:50)

    agora [anonim]

    Inttrebare: de ce sunt UDMR atat de "disperati" sa intre la guvernare? De dragul Romaniei? Pai ne-au spus ce simt ei pentru Ziua Nationala a Romaniei...
    Daca PD-L are si el tinicheaua UDMR de coada e mare pacat pentru ei Logic si cinstit ar fi sa ramana UDMR in opozitie asa cum zice PSD iar noi sa vedem la lucru doar PD-L si PSD Cu cat mai putini la guvernare cu atat mai mare responsabilitatea Nu-si mai pot arunca unii altora esecurile si toate se vor face la vedere De ce nu le-o fi drag la UDMR in opozitie ?????