Geoana: PNL ar fi disparut din Parlament in varianta de uninominal pur

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:09 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat sambata ca PSD a ajutat PNL sa obtina multe locuri in Parlament, acceptand actuala varianta de uninominal.

"A fost o decizie constienta in acel moment de a pastra in viata partidele mici si mijlocii", a declarat liderul PSD, aratand ca nu regreta aceasta decizie.

Geoana a subliniat ca daca se introducea un sistem de vot uninominal pur, PNL "ar fi disparut din Parlament".

„In acel moment ar fi ramas decat doua partide in Parlament. A fost o decizie constienta in acel moment, nu am stiut ca legea va fi facuta atat de imperfect”, a declarat Geoana.

Intrebat daca este adevarata afirmatia lui Viorel Hrebenciuc potrivit careia a existat o intelegere cu PNL ce trebuia anuntata in noaptea alegerilor, Geoana a spus ca a existat un anumit tip de dialog cu liberalii, fara a oferi insa detalii. "A existat un anumit tip de dialog cu PNL in ultimii doi ani, a fost evident. Dar cred ca trebuie sa spunem lucrurile dupa consultarile de duminica si dupa o decizie finala". 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2866 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    asa de imperfecta (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:13)

    Matei Gruber [anonim]

    'imperfect' nu are grad de comparatie
    • +2 (4 voturi)    
      Corect, insa e vorba de un "prostanak" (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:53)

      Domnu profesor [anonim] i-a raspuns lui Matei Gruber

      Nu uita ca e din partidul lui Vanghelie, jumate din pesedisti trebuie alfabetizati.
      Pariez ca Hrebenciuc a semnat acorduri "confidentiale" cu toate partidele, n-ar mira pe nimeni, e ocupatia sa de zi cu zi !
    • -2 (4 voturi)    
      Mai profesorule, ca altfel nu pot ca sati spun! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:58)

      Vanghelie PSD [anonim] i-a raspuns lui Matei Gruber

      Adica io nu pot zice "e atat de ecelent" cand imi place o costitza cu fasole?
      Si mie domnu Oprescu mi se pare mai mult decat imperfect, atat de imperfect e ca si primar. Nu ca mine cares atat de cel mai bun si cares cel mai tare ca si primar, clar?
        ()
    • -2 (4 voturi)    
      Grade de comparatie-celsius (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:07)

      Prostacu' de la Tanacu [anonim] i-a raspuns lui Matei Gruber

      Mai imperfect decat perfectul este un grad de comparatie al imperfectului vis-a-vis de perfect.
      Ca de exemplu un anumit politician care e mai prost decat desteptul.
        ()
    • 0 (2 voturi)    
      gramaticaaaaaaa (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:32)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Matei Gruber

      "in acel moment NU ar fi ramas DECAT..."
      cum vorbiti mai?!
        ()
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO!!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:25)

    jooo [utilizator]

    Mintea "prostanacului" cea de pe urma!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    gramatica asta (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:33)

    zaraman [anonim]

    ar fi ramas "decat" doua........uff, grea e gramatica asta pentru unii, mai grav este ca se vorbeste din ce in ce mai mult asa prin Bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      suna aiurea nu? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:41)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui zaraman

      stau sa ma gandesc de ce ne voteaza astia negativ... oare s-o fi schimbat asa limba romana de cand n-am mai fost pe acolo?! deja incep sa imi fac griji...
  • +5 (5 voturi)    
    Stie cineva unde se afla declaratia integrala a lu (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:49)

    PNL: PSD - sau nimic ! [anonim]

    a lui Hrebenciuc? E de-a dreptul si peste poate ! oamenii au stabilit nu un protocol obisnuit ci unul de preluare a puterii pentru totdeauna in Romania !

    Oare cum se numeste asta in termeni politici?
    Despre ce e vorba de fapt aici ?
  • +3 (3 voturi)    
    cine stie? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:55)

    Miky [anonim]

    Mai grav este ca unul care face asemenea greseli vrea sa fie prim-ministru. In asemena situatii se vede cat de cult este omul.
    Cine stie ce note a avut Geoana la Limba romana?
  • +1 (1 vot)    
    cei patru evanghelisi au fost trei (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:01)

    acidutzu [anonim]

    Domnul Mircea cel Viteazu,care sta si ,,,,arde gazu,sa pricepem oare ca traiul in concubinaj cu PNL-ul din trecuta legislatura va da ghes ,va da speranta pentu un nou inceputAcum nu mai poate continua in halul asta e nevoie de un certificat,mai mult decit prenuptial.Nasol moment,birfa politca, n-o luti in serios ,umbla vorba prn oras ca va pregatesc coledzi debarcarea?!
  • +1 (1 vot)    
    mafiotii (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:08)

    Covaci [anonim]

    Mare pacat ca nu s-a indeplinit prezicerea lui Geoana. Daca s-ar fi intamplat asa ii iertam prostanacului cateva drame din multiplele lui ticalosii.
  • +1 (1 vot)    
    Santaj mascat transmis PNL (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:19)

    mihaela [anonim]

    Asa imi pare mie. Adicatelea, daca semnati intelegerea cu PDL, atunci si noi vom demasca amanunte interesante despre intelegerea noastra din ultimii doi ani... Pesemne ca PSD, Mircea Geoana cu precadere, ataca pentru ca daca nu intra la guvernare pierde... fotoliul de presedinte PSD va avea alt locatar...

    'A existat un anumit tip de dialog cu PNL in ultimii doi ani, a fost evident. Dar cred ca trebuie sa spunem lucrurile dupa consultarile de duminica si dupa o decizie finala'
    • -1 (1 vot)    
      cum adica 'in ultimii doi ani' ? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:29)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      pnl a fost mereu 'calu Troian' al comunistilor in sanul fortelor democrate din Romania ,multe actiuni intreprinse de 'liberali' incepand cu refuzul lui campeanu la propunerea Seniorului de a boicota alegerile din Duminica Orbului si de a participa la o coalitie a fortelor democrate ca o contrapondere la fsn,participarea la guvernare alaturi de psdr in '91,'pacturi' semnate de 'aripioare' liberale alaturi de clica lui iliescu,si toate culminand cu refuzul lui tariceanu de a tine alegeri anticipate in '05 ,alegeri unde psd nu ar fi trecut de 20%,cele doua partide s au sustinut reciproc la 'vedere' in ultimii 2 ani,psd a sustinut guv.tary in parlament iar tary a contribuit decisiv prin acordarea de fonduri catre administratia locala psd la scorul electoral obtinut de psd la ultimile alegeri
  • +2 (2 voturi)    
    Gura pacatosului... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:31)

    laur_bz [anonim]

    Se pare ca baietii nici nu au stiut bine ce au votat din moment ce abia acum si-au dat seama cat de "imperfecta" e legea , asa cum se exprima Prosta-nacul! Iar noi suntem cobaii unor asemena idiotzi...
    Of Doamne!
  • +1 (1 vot)    
    PNL- in afara Parlamentului (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:34)

    KANT [anonim]

    Este posibil, dar cum procedura a fost cea care a fost , PNL este acolo, fara tagada !.
  • +2 (2 voturi)    
    este (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:50)

    Straja [anonim]

    Desteptii lui papuc nu merg la vot ca sunt luati de fraieri. Se cred mari inteligenti daca nu se duc sau daca lasa voturile albe. Celalta mare majoritate habar n-au cu ce se mananca politica, multi sunt si analfabeti, asa ca merg la vot pentru o suta, o mie sau cati lei or fi. Habar n-au ce se intampla apoi cu tara, pe ce maini a incaput. Partidul cu strategia cea mai desteapta scoate banii pentru cumpararea voturilor fraierilor iar pe ceilalti ii imbrobodeste ca toti poiticienii sunt niste mafioti ticalosi si, daca se duc la vot, sa lase buletinele albe. Strategia a reusit si asa a ajuns PSD mare partid castigator, prin cumparare de voturi, diversiune, frauda. Asta-i strategia si cine vrea sa-i ia puterea de la PSD trebuie sa foloseasca numai aceeasi strategie. Sa fie de invatatura la urmatoarele alegeri. Programe de guvernare, lupta anticoruptie, dreptate, cinste, nu exista si nu conteaza absolut de loc.
  • +2 (2 voturi)    
    pnl rusine (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:11)

    ups [anonim]

    pnl a acceptat basca comunista a lui iliescu pe capul bratienilor ! jenant !
    • 0 (0 voturi)    
      mai am un singur doar (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:46)

      mai am un singur doar [anonim] i-a raspuns lui ups

      Decat o vorba sa-ti mai spun:

      Nu lipsa gradului de comparatie a adverbului e problema, ci prezenta lui "decat" in locul lui "doar". Iare de ce nu ma mira ca nimeni nu a sesizat adevarata eroare?
  • 0 (0 voturi)    
    nu am stiut ca legea va fi facuta atat de imperfec (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:07)

    gabriel [anonim]

    Saracutul de tine, NU AI STIUT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dar unde te aflai , draguta ???

    Ai vrea tu sa fi disparut PNL- ul, nu pupi tu asa ceva , nici daca te duci la biserica cu acatistul !

    Zau, nene Geoana, fata mea de 18 ani are o vorba _ " ma lasi ? " .......
  • +1 (1 vot)    
    reprezentativitate (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:40)

    dxro [utilizator]

    asa zisul uninominal "pur" unde castiga primii clasati are un defect esential - nu este reprezentativ
    daca s-ar fi aplicat la alegerile din 1992 de exemplu ar fi dus la un parlament 100% FSN
    la fel si acum PDL+PSD(care sunt tot vechii colegi din FSN-ul din 92) ar fi fost singuri in parlament.
    Cred ca am uitat prea repede vremurile alea cu partidul unic....