Marian Oprisan: Putem lucra atat cu PD-L, cat si cu presedintele Traian Basescu

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2008, 13:04 Actualitate | Politic


Marian Oprisan
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD Vrancea, Marian Oprisan, crede ca social-democratii pot sa colaboreze cu PD-L, unde "sunt profesionisti si oameni cu care se poate lucra si cu care putem trece un guvern cu care sa rezolvam problemele Romaniei". Oprisan, care este si presedintele Consiliului Judetean Vrancea, a adaugat ca PSD poate lucra "inclusiv cu presedintele Romaniei, pentru ca si el este responasabil", iar "Basescu nu se poate juca cu viitorul romanilor si al Romaniei".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de Marian Oprisan:
  • nu discutam despre congrese ale PSD, PNL sau PD-L
  • tema congresului este o tema falsa, creata de presa
  • cea mai mare sarcina a viitorului guvern este sa transforme Romania in santier de constructii
  • noi discutam despre formarea unui guvern puternic
  • noi discutam cu cele patru partide de pe esichierul politic: PD-L, PNL si UDMR
  • cetatenii Romaniei si colegii nostri din PSD trebuie sa aiba incredere in ceea ce facem noi in Bucuresti
  • eu prefer o varianta lipsita de politica
  • criza mondiala, dublata de erorile grave ale PNL si PD-L, trebuie stopata
  • nu mai putem vorbi de interese inguste politice, ci de interesul national al Romaniei
  • numai in acest mod responsabil, cu barbati de stat care sa se aseze la masa si sa discute, categoric ca cei 22 de milioane de romani sa nu platesasca costurile crizei care urmeaza in 2009 si 2010
  • esecurile guvernului Tariceanu sunt foarte clare
  • dupa 4 ani de guvernare de dreapta in Romania n-a ramas nimic in urma lor
  • e nevoie de o majoritate puternica care sa sustina un guvern puternic, de profesionisti care sa rezolve probleme romanilor
  • PSD are o forta mare, este un partid popular, cu o doctrina social-democrata moderna, a carui putere sta in primul rand in suma liderilor de valoare pe care ii are in plan local si central
  • si in PD-L sunt profesionisti si oameni cu care se poate lucra si cu care putem  trece un guvern cu care sa rezolvam probleme in Romania
  • putem lucra inclusiv cu presedintele Romaniei, pentru ca si el este responasabil
  • eu personal nu pot sa spun ca nu am increde in presedintele Romaniei
  • nici presedintele Traian Basescu nu se poate juca cu viitorul romanilor si al Romaniei
  • eu cred ca trebuie sa ne gandim in primul rand la cetateni si la tara inainte de a folosi in loc de creier alte ganduri care ne indeparteaza de la scopul final al dicutiilor noatre: problema cetatenilor Romaniei
  • n-a spus nimeni ca renuntam la functia de prim-ministru






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1145 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    PSD+PDL=LOVE=FSN (Joi, 4 decembrie 2008, 13:13)

    solutia imorala [anonim]

    Vai de mama noastra daca se reface FSN. Ne vedem in Congo.
  • 0 (0 voturi)    
    mi-au dat lacrimile (Joi, 4 decembrie 2008, 13:14)

    gruia [anonim]

    Sunt profund impresionat de preocuparea pentru interesul national pe care o arata alesii nostri - dragii de ei !
    • 0 (0 voturi)    
      Eu ii pot lucra pe toti, nu numai pe Base sau PDL (Joi, 4 decembrie 2008, 17:17)

      Hrebenciuc [anonim] i-a raspuns lui gruia

      Baronul de Vrancea are nevoie de fonduri substantiale de la guvern pentru pomenile din feuda lui. Nu-i pasa lui de ideologii, termen lung si alte finetzuri. vrea la guvern, imediat, nu conteaza ca e cu Basescu, UDMR, cu Tariceanu sau cu Tantza.
      Oameni adevarati domle' care "stie ce vrea" :)
  • +2 (6 voturi)    
    sigur,mafiotule! (Joi, 4 decembrie 2008, 13:16)

    clujean [anonim]

    pesedistii pot lucra atat cu pedele cat si cu basescu, doar sunteti fesenisti cu totii!
  • +1 (1 vot)    
    Un imbecil spagar (Joi, 4 decembrie 2008, 13:29)

    emilian pop [anonim]

    Cred si eu ca baronu vrea ca Romania sa fie un "santier de constructii", mai ales ca si-a facut omu firma de betoane, sa castige un ban cinstit.
  • -1 (3 voturi)    
    sta spune ca: (Joi, 4 decembrie 2008, 13:31)

    un roman [anonim]

    "dupa 4 ani de guvernare de dreapta in Romania n-a ramas nimic in urma lor" pai nu aau guuvernat pnl-ul si pe la spate dar evident psd?
  • +1 (1 vot)    
    Doctrina, mama ei... (Joi, 4 decembrie 2008, 13:32)

    emiian pop [anonim]

    Tare faza cu "partid popular, cu o doctrina social-democrata moderna, a carui putere sta in primul rand in suma liderilor de valoare pe care ii are in plan local si central". Adica el si ei, cu ei ...
    Multi, da prosti
  • 0 (2 voturi)    
    Imi vine (Joi, 4 decembrie 2008, 13:32)

    lsm [anonim]

    sa vomit!!! Pana acum de ce nu au putut lucra cu pdl si presedintele??? Oprisan nu face parte din cei 322? Mi-e sila!
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 4 decembrie 2008, 13:52)

    ileana [anonim]

    Dar noi nu vrem sa lucrati cu PD-L ...nici cu Traian Basescu!
    Pe Basescu chiar mizam sa stie ca nu vrem alianta cu PSD!!!
    Aloooooo la Cotroceni se aude?!!!!!!!!!!!!
    Nu vrem alianta cu PSD!!!!!!!!! si "solutii imorale"cu Motanul Felix!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      dar ce vrei ? (Joi, 4 decembrie 2008, 15:37)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui ileana

      emigrare in canada, sua, it, ...a nu stai ca nici pe acolo nu mai are nimeni nevoie de noi...
      aha si atunci , as vrea sa ma poata tine mama, tata, tara la mine acasa ...!!!!!

      dar ptr. asta vreau o mama ....vreau si un tata responsabil ..care sa-si permita sa ma intretina ....si probabil asa voi ajunge sa fiu si eu un tata responsabil la randul meu si nu unul care sa-si alunge copiii pe afara ..iar in final probabil vom avea si o tara asa cum meritam !!!!

      omule, iubeste tot ce te inconjoara !!!
  • +1 (1 vot)    
    "putem lucra" (Joi, 4 decembrie 2008, 14:01)

    gigi [anonim]

    ce stie asta sa lucreze??? stie el ce inseamna sa munceasca?? marsh d'aici, mafiot nenorocit
  • +1 (1 vot)    
    Oprisan = SNAPAN (Joi, 4 decembrie 2008, 14:04)

    Zoro [anonim]

    Hop si nea 'Ion ca si el e om!
    Iata noul GURU de Focsani al PSD!!
    Tocmai oprisan ... Un SNAPAN de cea mai joasa speta!
  • 0 (0 voturi)    
    sd (Joi, 4 decembrie 2008, 14:30)

    sd [anonim]

    SI pentru noi cind o sa luptati? macar asa de ochii lumii.
  • 0 (2 voturi)    
    Un derbedeu cu 'Scoala Profesionala' (Joi, 4 decembrie 2008, 14:45)

    Rudolf Kruger [anonim]

    Un derbedeu - aboslvent de scoala profesionala - beneficiind de o conjunctura 'luminoasa' - ajunge presedinte de CJ. Evident intr-un judet vai-mama-lui - am numit judetul Vrancea, judet care traieste din bugetul centralizat (pentru cine nu stie Vrancea primeste de la bugetul centralizat DE PATRU ORI MAI MULT DECAT VIREAZA. E si cazul Vasluiului, Botosaniului, Gorjului, Ialomitei, etc. Evident ca o populatie care traieste in proportie de 75% din ajutoare de somaj/ajutoare sociale/pensii etc. va vota orbeste cu PSD-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Marian Oprisan (Joi, 4 decembrie 2008, 16:05)

    o vranceanca [anonim]

    Domnule Marian, locul dumneavoastra nu este la conducerea CJ VRANCEA, ci la puscarie!
  • 0 (0 voturi)    
    oare... (Joi, 4 decembrie 2008, 16:06)

    egroeg [anonim]

    ce va spune dl.Oprisan daca pdl va finaliza cu pnl-udmr tratativele? tot asa de buni si frumosi o sa-i vada pe pdli-sti?
  • 0 (0 voturi)    
    dfg (Joi, 4 decembrie 2008, 21:42)

    unu [anonim]

    mutantu asta ce cauta in politica? biata tzara ce-a mai ajuns.