Mircea Geoana: PSD e partidul care a primit cele mai multe voturi si are pretentia legitima sa numeasca un prim-ministru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:18 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
"Este evident ca partidul care a primit cele mai multe voturi are o pretentie legitima sa numeasca un prim-ministru", a afirmat miercuri liderul social-democrat Mircea Geoana. "Am primit mandat de la colegii de partid sa incepem discutii exploratorii cu toate celelalte trei partide care au intrat in Parlament."

"Pentru PSD exista si varianta ramanerii in opozitie", a mai spus Mircea Geoana, adaugand ca "Romania are nevoie de un Guvern cu o sustinere ampla. In acest moment, Romania are nevoie de o majoritate extrem de larga, mai ales in conditiile de criza economica de anul viitor."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2435 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Care mi-ai luat GPS-ul? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:30)

    Cosmonautul Geoana [anonim]

    Ca de obicei, Geona joaca la perfectie rolul de pacalici bine coafat si gargaragiu in timp ce gashca baietilor smecheri din PSD (Mitrea, Nastase, Sarbu) duc adevaratele negocieri si ii dore-n steagul cu trandafiri de ce spune Geoana pe la tv :))
    Pariez ca nici macar ministru nu va fi Geoana daca intra PSD la guvernare cu PDL-ul.
    PDL are cele mai multe mandate, conform constitutiei Basescu e cel care numeste prim-ministrul, Geoana are sansa 0,01% sa fie pe postul ala.
    PDL-ul e sigur la guvern si Basescu joaca cum vrea cu factiunile din PSD si PNL.
  • +4 (4 voturi)    
    chiar daca (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:30)

    marius curca [anonim]

    domnul Geoana ar fi indreptatit sa fie atat de vehemet, ma intreb si eu: cum poti forma, tu, un partid de stanga, o coalitie cu un partid de dreapta (PNL), pentru a guverna??

    Domnule Geoana, esti ridicol!
    • +2 (2 voturi)    
      Simplu frate (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:45)

      yoyosm [anonim] i-a raspuns lui marius curca

      motiveaza alianta dintre stanga si dreapta cu vesnica metafora "interesul national". deci "interesul national" cere politicienilor de stanga sa se uneasca cu cei de dreapta ;)
    • -1 (1 vot)    
      inca unu care zice de ceva aberant (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:06)

      spectator [anonim] i-a raspuns lui marius curca

      ideologiile politce poate erau valabile acuma 10-20 de ani da uitate prin europa crezi ca aia mai tin cont ca unu ii de stanga si altu de dreapta
      PS pana acuma cum crezi ca era guvernu
    • 0 (0 voturi)    
      este f posibil... (Joi, 4 decembrie 2008, 10:00)

      eroeg [anonim] i-a raspuns lui marius curca

      si,din pacate ,ma tem ca asa va fi.
      de ce este posibil? simplu.ciolanul nu are culoare,este la fel pentru toti si la cat sunt de
      dornici de a ajunge la putere si cat sunt de antibasescu,foarte usor se poate forma coalitia psd-pnl-udmr.,de fapt coalitia celor 322.
  • +8 (8 voturi)    
    asa mircea nu te lasa! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:33)

    vali.d [anonim]

    ajuta-l pe base in negocieri,tine-o pe a ta si ai mare grija la spate, ca stii ca cu adi nu-i de gluma, mai ales ca inca 4 ani in opozitie o sa se plictiseasca rau si refularile trebuie si ele descarcate cumva.sanatate si vaselina din partea mea!
  • +5 (7 voturi)    
    Corect (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:37)

    msg4u [anonim]

    Corect dar partidul cu cele mai multe voturi este PD-L, domnule Geoana, nu incercati sa ignorati faptul ca PDS+PC are cele mai multe voturi. E interesant cum ignorati partidul PC si cum il lingusiti cand aveti nevoie...mie sila de voi

    Numai bine si la mai multe esecuri in continuare,
    msg4u
  • +5 (5 voturi)    
    nenea (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:37)

    ekek [anonim]

    nenea geoana nu poate sa taca din gura sa para inteligent. el trebuie sa dovedeasca in fiecare ocazie oferita ca e prostanac.

    pai nu ei au votat legea? pai nu ei au vrut aberatia de redistribuire? noroc ca e basescu la carma si l linisteste, ca daca pica puterea deciziei pe manuta lu' prostanac, am "cac*at steagu'"

    hai basescu, hai pdl
  • +8 (8 voturi)    
    Comportament de copil obraznic: (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:38)

    eonel [anonim]

    " Vreau jucaria: vreau prim-ministru! Vreau! Vreau!! VREAAAAAUUUU!"
    Ei, de nu ti-l ia Bunicutza de urechi, cat de curand...
    • +7 (7 voturi)    
      nu e in stare... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:43)

      ekek [anonim] i-a raspuns lui eonel

      e mai degraba "VLEAU,VLEAU"
    • +5 (5 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:02)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui eonel

      Geoana e dus cu pluta, frate. Unde scrie ca un partid numeste primul ministru???
      • -4 (4 voturi)    
        esti comunist rau (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:09)

        spectator [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        cea mai comunista afirmatie de pana acuma ii normal ca un parid sa numeasca candidat pentru prim ministru.Daca presedintele refuza ignora partidu si lumea care o votat acel partid. Cum se numeste un presedinte care ignora poporul DICTATOR
        • +3 (3 voturi)    
          mai citeste dom' Spectator... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:41)

          Cornel [anonim] i-a raspuns lui spectator

          Citeste constitutia.
          Presedintele e obligat sa puna prim ministru din partidul care obtine 50% + 1.
          Cat are PSD-ul?
        • 0 (0 voturi)    
          ba pardon (Joi, 4 decembrie 2008, 1:15)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui spectator

          eu comunist nu-s... dar mataluta nu intelegi nimic din ce se petrece in lumea asta. Esti nevinovat ca un copil. Somn usor.
  • +5 (5 voturi)    
    vorba aia... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:44)

    gabi [anonim]

    prostu nu e prost destul daca nu e si fudul. q.e.d
    • -5 (7 voturi)    
      Daca taceai... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gabi

      ...filozof ramaneai mataluta!

      Ar vrea PDL-ul sa aiba macar un ministru de o competenta dovedita ca cea a lui Geoana de la Externe, insa nici daca pui telescopul Hubble nu gasesti vreunul!

      Dar continuati sa-l ridicati in slavi pe "salvatore de la patria" alias onor Traian Basescu...
      • +2 (4 voturi)    
        Ce are catelu cu purcelu? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:35)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui Alex

        matale te-ai dus la vot sa votezi cu tov Basescu?
        Sau cu tov Geoana?
        sau inca astepti cei 25kEuro promisi ...:P
      • +1 (1 vot)    
        Hai sa fim seriosi (Joi, 4 decembrie 2008, 7:52)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Geoana competent? Ori esti ironic si eu nu inteleg ori esti indoctrinat rau de tot. Geoana e un traseist care pentru "fonctie" e in stare de orice. Pentru a ramane ambasador in State se declara taranist din tata-n fiu. Iar la externe a facut o gramada de gafe, pe care posturile straine le-au pus imediat pe tapet, dar la noi cine sa le pune antenele felixiste? Tatuca l-a caracrterizat perfect.
        Pe de alta parte in momentul actual din pacate nu avem alternativa la Basescu. Mai sper ca pana la prezidentiale va aparea dar nu prea se anunta nimeni.
  • +5 (5 voturi)    
    please... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:50)

    updater [anonim]

    Va rog frumos, anuntati-l careva pe Geoana ca au fost alegeri care se numesc uninominale. Ceea ce inseamna ca se numara mandatele, nu procentele!
  • +4 (4 voturi)    
    amice ... tu ai vrut varianta asta de uninominal ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:53)

    turistul [anonim]

    si in america a iesit presedinte bush desi avea mai putine voturi decat al gore (care castigase 'popular vote'-ul). asa ca ciocu mic, pdl ul are mai multi parlamentari si e dreptul lor sa faca guvernul.
  • +1 (5 voturi)    
    FSN (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:56)

    teo [anonim]

    Coalitia PSD+PDL, cu Stolojan prim-ministru, este FSN-ul de dupa debarcarea lui Roman din 1991. Am votat cu PDL cu speranta ca acesta reprezinta dreapta, dar orice aliere cu PSD, pentru mine reprezinta o imensa dezamagire.
    • -1 (3 voturi)    
      Geoana (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:10)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui teo

      prietene daca ai votat pd-l crezana ca asti reprezinta dreapta habar nu ai de politica !tu stii programul lor e
      stii de unde vin?crezi ca daca te desparti de parinti si nu mai vorbesti cu eiesti strain? nu tot de-al lor esti
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar is de dreapta! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:46)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui dragos

        Doar daca nu le-ai citit programul poti sa afirmi ca nu-s partid de dreapta.

        In ciuda faptului ca s-au desprins din FSN, ca de altfel majoritatea partidelor non-istorice, a durat o vreme pana sa se dumireasca ce vor de fapt. Da' in timp ce mai toate partidele desprinse din FSN s-au dovedit a fi pe buna dreptate numite "emanatii", PD, ulterior PDL, a reusit sa isi gaseasca o identitate proprie. Chior sa fii si ar trebui sa-ti dai seama, unless nu gandesti de loc, ci te tii doar de clasificari.

        Daca iei programele PDL si PNL si le compari, ai sa vezi ca apropierea e destul de mare. Faptul ca un partid e de dreapta nu inseamna implicit ca n-are voie sau interes sa implementeze si masuri de protectie sociala.

        Diferenta marcanta dintre PDL si PNL este importanta acordata unor chestiuni fundamentale, cum ar fi notiunea de proprietate. PDL, in ciuda originii sale FSN-iste, ia mult mai in serios la nivel programatic proprietatea decat PNL, care se da partid istoric, dar s-a demonstrat clar a fi doar o alta "emanatie", la momentul in care un anume proaspat imbogatit practic a numit un guvern doar cu scopul de a scapa de o investigatie penala temeinica.
  • +3 (3 voturi)    
    ...nu e clar? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:57)

    Alex [anonim]

    ...in constitutie scrie ca presedintele alege P.M. si ca parlamentul isi da girul, atat pentru P.M. cat si pentru restul guvernului. Nu inteleg ce pretinde Geoana? Procentele lui nu au nici o valoare conform actualei legi. Conteaza exclusiv presedintele tarii si parlamentul. Presedintele pentru ca numeste guvernul, iar parlamentul pentru ca prin motiune de cenzura poate revoca guvernul. Procentele nu pot face nici una nici alta.
  • +3 (3 voturi)    
    Prostanel, (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:04)

    ina eyre [utilizator]

    adu-ti aminte de " spune-i da, spune-i pa", pe care il repetai ca slogan la suspendare, cind te adresai si celor, te citez "din copaci".
    Sursa: discursul de la Pitesti.
  • +4 (4 voturi)    
    geoana umbla cu minciuna (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:06)

    pacaleala [anonim]

    bai geoana, iar ai uitat cate maini ai?
    iti spun eu: 2.
    voturile la care faci tu referire sunt obtinute de o alianta si nu de un partid. alianta este PSD+PC...

    deci ciocu mic si joc de glezne
  • +2 (2 voturi)    
    iara??? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:07)

    starchaser [utilizator]

    Iara vi tu sa ne vorbesti? Pe bune, eu cred ca acest Geoana e pus acolo numai ca o marioneta... iar ceilalti trag sforile pe la spate... partea hilara este, ca acest Geoana chiar se crede seful partidului, si vointa lui e lege...
  • +3 (3 voturi)    
    Reintrarea in normal (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:12)

    Leon [anonim]

    Ma asteptam ca PSD-ul sa inceapa circul revendicarii dreptului de a forma guvernul din secunda 2 dupa anuntarea rezultatelor (neoficiale) ale repartizarii mandatelor de parlamentar. Aveam deja un sentiment de disconfort vazind ca PSD-ul tace. Lucrurile nu mai erau acolo unde le stiam, cu PSD-ul un partid de borfasi buni de gura.

    M-am linistit. Intr-adevar, e absolut normal ca partidul care a obtinut cel mai mare numar de voturi intr-un sistem uninominal (unde conteaza doar mandatele de parlamentar) sa formeze guvernul.

    Uninominal sa fie, primesc, dar sa facem guvernul dupa proportional. Sau proportional sa fie, primesc, insa sa intru in parlament cu uninominalul.
    • +1 (1 vot)    
      PSD face presiune (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Prin declaratiile lu' Geoana PSD incearca doar sa inculce unei parti din populatie ideea ca e absolut justificat si corect ca premierul sa fie dat de PSD. Chiar daca treaba asta nu are nici un ecou pe moment, daca Base numeste premier din alta parte, chestia se va razbuna la anu', cand o sa aibe loc alegeri prezidentiale - sau cel putin asa spera PSD.

      In alta ordine de idei, dat fiind ca Base se revendica permanent ca fiind reprezentantul poporului, daca treaba prinde la suficient de multi prostanaci, sau suficient de multi prostanaci suficient de vocali, Base va avea o problema la o data mult mai recenta, daca PSD nu va fi cel putin reprezentat in guvern.

      Am mai zis-o de obosesc: cea mai buna solutie pt. Base si PDL e obtinerea unor posturi cheie in guvern si parlament, si realizarea unui guvern de larga coalitie. Din moment ce nici un partid nu a obtinut majoritatea absoluta, si din moment ce se poate realiza o impartire a scaunelor din guvern in asa fel incat fiecare sa capete ce considera el important, formal cel putin nimeni n-ar trebui sa comenteze. Si fiecare partid ar primi parghiile necesare ca sa iasa bine de la guvernare sau sa-si rupa gatul.
  • +3 (3 voturi)    
    De obicei. . . . (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:20)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . .sunt politicos si nu atribui nimanui epitete.Dar. Nu ma pot abtine sa nu intreb? Baiatul asta e in toate mintile? Partidele numesc primii-ministri? El nu a auzit de Presedinte, de Constitutie ,de art. 103 din ea? Sau e atat de disperat incat vede numai negru in fata ochilor. Si apoi de ce tot scoate din ecuatie PC. PSD+PC era formula corecta pe care trebuia sa o foloseasca.
  • +1 (1 vot)    
    stati cam rau cu aritmetica,dle Geoana. (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:31)

    EGROEG [anonim]

    daca PSD mergea singur in alegeri si obtinea voturile respective...aferim boier matale...
    dar scadeti voturile lui Voiculescu si poate mai stati pe coada voastra.
    daca nu erau Nastase,Herebenciuc,Iliescu.-Voiculescu.mai ca ar fi de luat in seama o alianta PSD-PDL,dar cred ca de preferat este o alianta PDL-PNL-UDMR,ca ,intre raul rosu si raul Tariceanu si cativa ai lui,mai putin periculosi sunt cei din urma.
    • +2 (2 voturi)    
      Exista sanse ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:53)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui EGROEG

      ... ca raul Tariceanu sa fie semnificativ slabit.

      Anume, la vremea cand PDL a fost inlaturat marlaneste de la guvernare, Patriciu avea interese majore ca justitia sa nu functioneze, asa ca a compus un guvern penibil, dar care sa fie clar dedicat trup si suflet protejarii sale. Acuma insa, Patriciu a vandut tot, si poate usor muta banii in strainatate (daca n-a facut-o deja), asa ca n-are de ce sa mai insiste - mai ales ca nu vad de ce ar cheltui ceva daca nu-i musai.

      Asa ca daca se negociaza abil, s-ar putea ca partea din PNL care ajunge sa fie reprezentata in guvern sa nu fie aia pro-Patriciu.
  • +1 (1 vot)    
    PSD (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:44)

    j [anonim]

    L-am ascultat pe Crin Antonescu si am ajuns la concluzia ca PNL-ul mai scade din pretentii in privinta prim-ministeriatului.Liberalii dupa spusele lui Crinisor s-ar uni mai degraba cu PSD-ul si nici intr-un caz cu PDL-ul.Cine face jocurile in PNL?Patriciu.Toata lumea a uitat de omul din umbra din PNL a carui obtiune a fost dintotdeauna PSD-ul cand este vorba de o alianta.Numirea lui Geoana ca prim-ministru ar conveni de minune multora din cele doua partide aflate in discutie,usor manevrabil ,ce aranjamente profitabile nu s-ar putea face in spatele lui.Numai ca mai este si Basescu pe acolo care nu l-ar desemna niciodata pe aceasta functie.
    • +2 (2 voturi)    
      De-aia e importanta sefia senatului pt. PDL (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:58)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui j

      Daca presedintele, premierul si seful senatului sunt PDL, orice manevra bazata pe subterfugii de influentare a formarii guvernului sau de fortare a unei remanieri ulterioare ar fi clar fara sanse de succes. Cum nimeni din parlament n-are pofta de anticipate, clar Patriciu nu mai are aceleasi parghii ca acum cativa ani pt. a influenta guvernul. Bineinteles, in conditiile in care se reuseste un sef al senatului PDL. PDL ar fi mai avantajat sa forteze anticipate, daca poate, decat sa renunte la premier si sef de senat PDL, chiar daca da alte portofolii importante (aparare, integrare europeana, industrie, agricultura, dar nu justitie, interne si finante).
  • 0 (0 voturi)    
    da, da ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 19:28)

    Eu [anonim]

    ... de ziua ta(cor)
  • 0 (0 voturi)    
    "PROSTANACUL" - Iliescu dixit (Miercuri, 3 decembrie 2008, 21:37)

    weiss [anonim]

    Nu degeaba i se spune prostanacului pe nume !
    E incredibil cum poate sa debiteze atitea si atitea imbecilitati pe banda rulanta, cu un aer senin si impacat cu sine; poate doar Videanu ii mai seamana...
  • +1 (1 vot)    
    Adevaratul nr. de voturi obtinut de PSD (Joi, 4 decembrie 2008, 9:25)

    Alex [anonim]

    Geoana repeta intr-una (ca un papagal, bineinteles) ca PSD-ul are cele mai multe voturi. FALS ! Pe site-ul BEC se pot vedea toate procesele verbale finale si se poate afla numarul de voturi obtinut de fiecare candidat. Din curiozitate, am adunat numarul de voturi obtinute de candidatii PC iar realitatea este urmatoarea:
    Camera Deputatilor: PC 115.128 voturi, PSD 2.164.321 voturi, PDL 2.228.860 voturi;
    Senat : PC 175.936 voturi, PSD 2.177.032 voturi, PDL 2.312.358 voturi;
    Adica, PDL are 32,36% PSD 31,43% la Camera Deputatilor
    iar la Senat PDL 33,57%, PSD 31,61%.
    ESTE ABSOLUT SIGUR SI CORECT CALCULAT !
    Candidatii PC din alianta PSD+PC se pot gasi pe net foarte usor. Din astia 4 au obtinut mandat de deputat si unul de senator. Deci PSD are 110 + 48 = 158 de mandate in Parlament.. Nici daca PSD absoarbe complet PC (juridic) nu se va putea spune ca PSD a obtinut cele mai multe voturi, PENTRU CA NU ASTA A FOST REALITATEA LA ALEGERI.
    Deci, cine isi ia greaua sarcina de a-l destepta pe Geoana ? (Am vrut sa spun, cine il va trezi, ca de desteptat e imposibil).
  • 0 (0 voturi)    
    legitimitate morala (Joi, 4 decembrie 2008, 11:25)

    gica [anonim]

    Ne-a explicat cum a fost cu revolutia, mineriadele si instrainarea 'legala' a economiei, bancilor, petrolului ca sa ne vorbeasca de legitimitate morala ?
  • 0 (0 voturi)    
    Si partidul care a furat ? (Joi, 4 decembrie 2008, 21:49)

    Rollo Tomasi [anonim]