Interviu HotNews.ro

Iosif Koto, deputatul cu 34 de voturi: Eu nici nu am vrut sa fiu ales. Campania mi-am facut-o mai mult pe mail

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:05 Actualitate | Politic


Candidatul UDMR, Iosif Koto, castigatorul unui mandat de deputat cu 34 de voturi, a comentat pentru HotNews.ro sistemul uninominal, despre care spune ca e prost si ca va trebui schimbat. Koto este de parere ca a ajuns in Parlament in mod nejustificat, nici macar el nu spera sa ocupe un fotoliu de parlamentar. Viitorul deputat UDMR sustine ca este o nedreptate faptul ca alti candidati care au castigat mii de voturi nu au intrat in forul legislativ.  Koto a povestit pentru HotNews.ro ca nu si-a facut campanie nici in Africa, nici in Asia si ca majoritatea voturilor le-a primit de la romanii din Israel pe care i-a cunoscut in Cluj.

Rep: Ati castigat un loc de parlamentar cu 34 de voturi. In opinia dumneavoastra este bun sau rau sistemul uninominal?
Iosif Koto: In principiu, acest sistem ar putea sa aduca mai multi oameni de calitate in Parlament. Ca toate inceputurile, are insa foarte multe imperfectiuni. Eu cred ca una dintre primele sarcini ale noului Parlament este sa perfectioneze acest sistem.

Rep: Sunt candidati precum Norica Nicolai sau Doru Ioan Taracila care au strans peste 10.000 de voturi dar n-au intrat. Dumneavoastra cu 34 de voturi, ce legitimitate aveti in Parlament?
I.K. Sigur, sunt oameni de calitate. In afara de Norica Nicolai, mai sunt si altii precum domnul Eckstein care ar merita sa fie in Parlament. Avem nevoie de ei in Parlament pentru ca au o experienta vasta. Eu cred ca este vorba de o gresala a sistemului. Sigur, pe de-o parte, unii au ratat un loc in Parlament, dar sunt si cazuri in care au fost alesi oameni de calitate. Si eu cred ca voi aduce un plus in Parlament deoarece am o experienta de 40 de ani si am ocupat diferite functii importante.

Rep: Daca peste patru ani se va pastra sistemul uninominal ati candida intr-un colegiu uninominal din tara?
I.K. Categoric nu. In primul rand, din cauza varstei pentru ca peste patru ani o sa am 74 de ani si nu cred ca as mai face fata. Ca sa fiu sincer eu nici acum nu am vrut sa intru, dar daca asa a fost sa fie am sa raman.  

Rep: Ce proiecte aveti pentru romanii din Asia si Africa?
I.K. Pot sa va spun ca eu am antecedente, pentru ca am avut doua mandate in cadrul Ministerului Invatamantului unde m-am ocupat si de departamentul relatii externe. Am tinut legatura cu comunitatile din diaspora. Am realizat in premiera un manual pentru evreii din Romania. Eu am sa propun in cadrul Parlamentului infiintarea unor agentii prin care relatiile cu romanii din aceste zone sa fie mai apropiate. Nu numai ei au nevoie de noi, si noi avem nevoie de ei, mai ales pe relatiile economice.

Rep: Cum v-ati facut campanie, prin ce zone ati ajuns?
I.K. Dupa cum am spus, eu nici nu ma asteptam sa fiu ales. Nu am ajuns in niciuna din aceste zone. Campania am facut-o mai mult pe mail. Stiti, acolo sunt zone neelectrificate, zone salbatice. Cred ca voturile le-am primit din Israel. A fost aici in Cluj un grup din Israel si i-am cunoscut la o piesa de teatru, probabil ei m-au votat. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5644 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    frumos (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:10)

    mihai [anonim]

    om de bun simt!
    • +6 (8 voturi)    
      bravo (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:00)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui mihai

      la cat de mult bun simt are, chiar merita mai mult decat altii sa fie parlamentar.
  • -1 (11 voturi)    
    congo (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:12)

    starchaser [utilizator]

    dupa ce o sa emigram in Congo, el o sa ne reprezinte... nu?
    • 0 (6 voturi)    
      deja este tentanta destinatia :)) (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:26)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui starchaser

      deja este tentanta destinatia :))
      Cu asa oameni de calitate, jos palaria
  • +3 (9 voturi)    
    I love Romania (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:13)

    george [anonim]

    Asta e clar de Guinness Book. Pe o insula cu 500 de locuitori din mijlocul Pacificului nu ajungi in sfatul batranilor cu doar 34 voturi. Suntem de neegalat in toata imensitatea universului cosmic, care este.
  • +16 (18 voturi)    
    un om onest, sincer & modest.. BAFTA !!! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:14)

    Ovidiu [anonim]

    ma bucur ca a intrat el in locul lui Norica...

    macar are bunul simt sa recunosca ca a intrat dintr-o greseala...

    Prefer sa stiu acolo un om care face manuale pentru minoritati si merge la teatru, decat unul care canta muzica usoara sau prezinta Floooooorin Calinescu !!
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:20)

    RA [anonim]

    Bine ca nu a intrat bietul om cu zero voturi in parlament. Ciudata situatia actuala in care politicieni care au votat legea se mira de efectul redistribuirii voturilor. La momentul cand ma documentat in ceea ce priveste sistemul uninominal nu am retinut acest neajuns ca fiind asa de nedrept.
    • 0 (0 voturi)    
      neajuns (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:49)

      Stinga Dreptaciu [anonim] i-a raspuns lui RA

      "La momentul cand ma documentat in ceea ce priveste sistemul uninominal nu am retinut acest neajuns ca fiind asa de nedrept. "
      Drept, drept asta a fost sistemul.
      Mai puneti mina si mai cititi inainte de a sari cu gura.
      G.W. Bush a pierdut votul popular in 2000 dar a cistigat alegerile.
      BQ in Quebec a obtinut acum citiva ani majoritatea parlamentara desi a pierdut votul popular cu 3%.
      Nu va mai tot mirati ca prostii.
  • +13 (15 voturi)    
    Asta nu e atitudinea corecta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:32)

    capcaunul [anonim]

    D'le Koto.. ca ai intrat cu 34 sau 3 milioane nu conteaza. Conteaza sa fii un om integru, si sa te gandesti dincolo de interesele UDMR sau ale altora. Ca te-au votat 34 nu reflecta decat ca nu prea au avut chef de alegeri. Daca esti un om integru, inseamna ca sistemul e perfect, a favorizat un om cinstit in fata cine stie carei panarame cu mii de voturi.

    Asta nu e atitudinea corecta, nu te simti complexat fata de ceilalti minotauri. Vezi-ti de treaba si lupta ptr noi, si totul va fi parfum. Mult succes!
  • -4 (4 voturi)    
    tara de KKT (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:42)

    anonim [anonim]

    din pacate, odata cu alegerile de anul acesta, s-a dovedit inca o data ce tara de 2 lei suntem. fara cuvinte...
    • +1 (1 vot)    
      de doi lei esti tu si atitudinea ta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 22:33)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Din cauza celor ca tine sintem unde sintem. Daca tu nu iti respecti poporul tau si tara ta, cum poti cere altor popoare sa ne respecte? Acum, hai, ia viteza!
  • +3 (5 voturi)    
    Asta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:53)

    ina eyre [utilizator]

    demonstreaza perfect zicerea: nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se (mai) nimereste...LOL!!!
    Altfel, bafta, nimeritului!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Multa bafta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:56)

    ion [anonim]

    Bravo, ai grija sa nu te lasi corupt si sa-ti faci treaba si poti sa ai un viitor frumos alaturi de alti romani cinstiti.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu a vrut... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:57)

    Anonimu venetian [anonim]

    Frumos, cum a zis si mihai..

    Si e posibil ca dl Koto sa fie o adevarata revelatie. Se poate ca acesti oameni, neinteresati initial de a intra in Parlament, odata ajunsi acolo sa fie suficient de motivati pentru a se ridica peste multi din politicienii de cariera care, in cel mai bun caz, dorm in jurul lor.

    Sper sa nu realizam ca o selectie aleatorie a parlamentarilor din cadrul populatiei active ne-ar fi mai favorabila decat rezultatul unor alegeri clasice. Istoria recenta ne sugereaza ca nu suntem departe de asa ceva... dar asta ar ramane un pur exercitiu teoretic, pentru o lume ideala.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:48)

      ge [anonim] i-a raspuns lui Anonimu venetian

      cu siguranta o alegere aleatorie nu este cu nimic mai prejos decat selectia din randul celor afiliati la un partid.. si nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:48)

      ge [anonim] i-a raspuns lui Anonimu venetian

      cu siguranta o alegere aleatorie nu este cu nimic mai prejos decat selectia din randul celor afiliati la un partid.. si nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
  • +2 (6 voturi)    
    acest om e de admirat (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:03)

    sempere [anonim]

    Dl Koto imi face impresia unui om modest, sincer, cu bun simt. Desi a fost avantajat de sistemul uninominal, recunoaste deschis ca e un sistem nedrept, ca trebuie schimbat.
    E uimitor ca mai exista si oameni cu asa sinceritate debordanta.
    Ii va doresc multa bafta.
    • +1 (3 voturi)    
      impresia... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:36)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui sempere

      corect... dar ce altceva ar putea zice in situatia data? raspunsul este unul modest, sincer si cu bun simt.. sper sa avem aceeasi impresie despre dl Koto si peste 4 ani! Mult succes!
  • +2 (6 voturi)    
    Trebuie să ai şi noroc în viaţa asta :D (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:11)

    Mackensen [anonim]

    Cred că Domnul Koto pur şi simplu şi-a dat numele pt ca să iasă numărul necesar stabilit prin lege. Nici el nu s-a aştepta să iasă dintr-un colegiu ca asta.
  • 0 (2 voturi)    
    mirarea dlui 34 de voturi ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:16)

    m.nicolae [anonim]

    Dle kato, sunteti un om cinstit si onest, caracterul, educatia si modestia dvs.va face legitim chiar la cei 70 de ani. Va felicit PENTRU SINCERITATEA DVS si ma uit la alesii poporului sa mai gasesc unu la fel. Faptul ca au ramas pe afara, fara fotolii moi , secretare, masini cu sofer si bufet de pomana, salarii cat douazeci de palmasi, pensii de nababi si afaceri la indemana pentru ei si neamurile lor - mascarici, manelisti,mahalagii,patrioti si hartisti cu pretentii de intelectuali este singurul succes din 30.11.crt. Priviti cum a intrat dl Tariceanu in parlament si vedeti ce parodie de algoritm avem in lege si sa cazi jos si mai multe , nu, - are pretentie sa fie si prim ministru !!!!????? Ori ii crede pe ceilalti prosti or cretini, cat tupeu !! ???? Merci,
  • +2 (4 voturi)    
    Ura pentru Koto! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:23)

    smc [utilizator]

    Desi a intrat in parlament ca la loterie, pare a fi un om cu mult mai mult bun simt decat altii. De exemplu lepra de Voiculescu.

    Nea Koto, daca tot esti acolo, fa ceva treaba si totul e ok.
  • +1 (3 voturi)    
    Bafta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:23)

    falco [anonim]

    Eu cred ca puteti face mai mult pt noi "fraieri" decit va face Nastase sau Voiculescu care sint interesati doar de scaunul lor ,
    Cred ca un om modest si sincer care nu e interesat de acel scaun este cel mai bun parlamentar pe care il putem avea , am vazut ce pot asa zisi politicieni de cariera . Dl Koto sper ca peste 4 ani sa fiti ales in acest parlament nu din intimplare , daca se va intimpla asta inseamna ca ati facut ceva pt tara asta si oameni ei , ati primit o seansa va rugam nu o ratati . Demostrati ca oameni integri pot face mai mult bine unei tari decit politicieni notorii si meschini . Inca odata BAFTA
  • -1 (1 vot)    
    Timp sau minima preocupare (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:24)

    Honey H [utilizator]

    Omul a fost ales de cei care il cunosc...personal! Multi, putini l-au desemnat sa-i reprezinte, pentru ca el i-a convins cu ceva. Bravo! Ar fi foarte bine daca toti alesii ar fi in mod real (nu din TV) cunoscuti votantilor lor. Am avea o imagine schimbata in Parlament ... bunaoara la capitolele bun simt, caracter, respect fata de cei din jur. Nu vom mai auzi ca nu stiu ce ales, ....mai apoi ministru...ne da salarii. Au parlamentarii fabrica de bani? Am convingere ca prin uninominal vom invata cum pot lucra oamenii care se stiu alesi de vecinii lor sau de colegii de breasla. Pare ca Incep partidele sa regrete uninominalul....de parca unii ar fi batuti in cuie pe fotoliile parlamentare. De ce sa auzim iar balacareli pentru diverse alte interese? Nu vreau sa mai aflam despre alte matusi si noi invarteli, privind tot la TV candidatul zonei in care locuim? Ma intreb cati mizileni si-au cunoscut alesul si cati au auzit de el? Ehe...Alta e cand il votezi pe cel cunoscut. Nu?Facem primi pasi spre ceea ce inseamna... comunitar?
  • +1 (1 vot)    
    din greseala? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:29)

    Metrosexual [anonim]

    "Ca sa fiu sincer eu nici acum nu am vrut sa intru, dar daca asa a fost sa fie am sa raman."

    Domnule Koto, daca nu ati dorit sa intrati atunci de ce ati mai candidat? Totusi nu este o joaca, nu-i asa?
    Daca tot ati mai castigat in notorietate, speram sa nu fiti doar un pasager in trenul puterii in urmatorii 4 ani.
    Va uram succes!
  • +1 (1 vot)    
    Voturile... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:41)

    Gyoji [anonim]

    Nu e chiar atat de extrem si domnul Koto n-ar trebui sa se simta stanjenit: a intrat in parlament pe baza a 34 de voturi directe, plus alte mii de voturi indirecte care au fost date UDMR-ului pe numele altor candidati. Asta-i sistemul, si e greu ca toata lumea sa inteleaga ca produce si rezultate extreme. Rezultatul alegerilor ar fi fost mult mai limpede daca am fi avut un sistem uninominal adevarat, nu doar cu numele, dar din pacate nu s-a realizat asta, cine a fost la referendum stie de ce.
  • +1 (1 vot)    
    felicitari! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:44)

    anonim [anonim]

    Se dovedeste ca la noi prostia functioneaza ca factor ponderator al hotiei. Au facut o lege electorala stramba sa le iasa unora ploile, insa au facut-o si prost, introducand in ecuatie hazardul care pare a functiona in favoarea noastra! Domnul Koto s-ar putea sa fie un exemplu. Inceputul e bun, omul dovedeste bun simt, sa speram ca si continuarea va fi la fel si, desi a ajuns la noroc in Parlament, o sa isi faca treaba. Eu ii tin pumnii!
  • 0 (0 voturi)    
    egalitate de sanse (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:53)

    foo [anonim]

    Dupa cum se vede noul sistem acorda o egalitate de sanse nesperata. Adica e de ajuns sa te voteze un numar de persoane dintr-un cerc restrans de prieteni. Acum indiferent daca esti cunoscut sau nu, indiferent daca doresti sau nu poti sa ajungi in parlament. Ajunge doar sa te inscri si ai mai multe sanse decat la loto categoria a 3-a.

    Cat despre sinceritatea domnului Koto toata lauda. Macar vedem o calitate la aceasta persoana.
  • 0 (0 voturi)    
    Necunoscute sunt caile... Uninominalului (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:54)

    ALex [anonim]

    Domnule Koto, la cat de mult bun simt aveti, probabil ca chiar meritati sa ajungeti in parlament. Va doresc sa fiti mult peste parlamentarii cu traditie carora bunul simt le lipseste cu desavarsire. De asemenea, mult succes in activitate.
  • 0 (0 voturi)    
    e o greseala a BEC (Joi, 4 decembrie 2008, 0:48)

    Arpad bacsi [anonim]

    Daca va uitati pe pagina de web a BEC, se vede clar ca a fost o greseala de transcriere in centralizarea datelor, locul respectiv de parlamentar revine clar PNL!

    La rezultatele partiale, In fisierul rezul/Anexa%206A.pdf
    in tabelul de la pct. 8 pe pozitia 101 e PNL, dar apoi la pct. 9 acel mandat a trecut subit la UDMR :)

    Da-mi place ca a iesit stirea in toate ziarele ca sa se mire toti prostii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 4 decembrie 2008, 8:55)

    Kotooshu [anonim]

    Puteam sa pun pariu ca domnul Koto apartine minoritatii japoneze din Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    de bun simt ar fi..... (Joi, 4 decembrie 2008, 11:23)

    pe plaja in bujumburu [anonim]

    sa isi dea demisia de onoare. iar locul sa ramana neocupat si la fel si dna 1000 de voturi din brasov....atunci vom vedea cat de mult bun simt au. este irefutabil faptul ca vor fi influentati de partid
  • +1 (1 vot)    
    Inadvertente articol (Joi, 4 decembrie 2008, 14:09)

    Berzelius [utilizator]

    Stimate d-le Attila Biro,
    In calitatea Dvs de autor ar fi fost frumos ca in paragraful de introducere al articolului (primul, cel care se afiseaza cu prioritate in lista de stiri pe scurt) sa pastrati EXACTITATEA sensurilor declaratiilor domnului Koto.
    Sunt cateva declaratii pe care le-ati rastalmacit si care nu se regasesc in continutul interviului, dar care, in forma in care le-ati formulat, dau o nota de efect articolului:
    1. "Candidatul UDMR [...] a comentat [...] sistemul uninominal, despre care spune ca e prost si va trebui schimbat".
    Domnul Koto n-a spus in niciun moment ca acest sistem "e prost" doar ca "are foarte multe imperfectiuni", ceea ce nu este deloc acelasi lucru. De asemenea a spus ca Parlamentul trebuie "sa perfectioneze acest sistem" si in niciun caz nu a mentionat faptul ca ar trebui schimbat, iarasi o mare diferenta.
    2. "Viitorul deputat UDMR sustine ca este o nedreptate faptul ca alti candidati care au castigat mii de voturi nu au intrat in forul legislativ."
    In niciun moment dl Koto n-a rostit macar cuvantul "nedreptate"! El a spus ca aceia sunt oameni "de calitate" si "care ar merita sa fie in Parlament"... "Eu cred ca este vorba de o gresala a sistemului."
    3. "majoritatea voturilor le-a primit de la romanii din Israel pe care i-a cunoscut in Cluj".
    Afirmatia este Falsa! Domnul Koto a spus "A fost aici in Cluj un grup din Israel si i-am cunoscut la o piesa de teatru, probabil ei m-au votat." A se sublinia cuvantul PROBABIL.

    Am lucrat intr-o vreme si eu ca jurnalist si pot sa va spun ca denaturarea acestor declaratii nu va face deloc cinste. Ati modificat sensurile unor declaratii pentru a face articolul mai "apetisant" pentru cititor. Dvs ca jurnalist ar fi trebuit sa pastrati exactitatea relatarii persoanei intervievate.
    Astept mai mult profesionalism de la Dvs si de la colegii Dvs. pentru ca eu (si nu numai eu) consider ca OBIECTIVITATEA si EXACTITATEA trebuie sa fie calitatile principale ale meseriei de jurnalist.
    • +1 (1 vot)    
      Ok! (Joi, 4 decembrie 2008, 15:03)

      Zoro [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      Daca Berzelius, spune corect , ca meserias nu pot decat sa-l sustin.
      Jurnalistica poate foarte usor ... re-ruta sensurile expresiilor lb.RO. Mai ales daca este un interes!

      Oricum dl. Koto se arata la prima vedere un om echilibrat!
      Iar parerile despre dl. Eckstein -daca sunt cele exprimate - sunt reale.
      Din pacate FF putini oameni de acest gen si la UDMR si la celelalte partide.
      Despre Taracila si Nicolai : NICI O PAGUBA!

      Ducaaaa-se!
      Si poate isi iau cu ei si NEPOATELE, FINII, AFACERILE etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Koto vs Zero (Joi, 4 decembrie 2008, 15:18)

        TNT [anonim] i-a raspuns lui Zoro

        A ajuns Dl. Koto in Parlament cu 34 de voturi? E ok ,sint altii care au ajuns acolo cu 34 IQ , asa ca pensinarul poate sta si el linistit in fotoliul lui cum stau si restul . Cand vad ce nulitati au ajuns in Parlament mai ca ma bucur pt Koto asta !