Emil Boc: Niciun partid nu a obtinut majoritatea dupa alegeri, asa ca decizia privind nominalizarea premierului trebuie sa ii apartina sefului statului. Avem dreptul moral sa impunem un premier de la PD-L

de A. Neagu, V. Marin     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:46 Actualitate | Politic


Emil Boc
Foto: AGERPRES
"Ceea ce am spus pana acum ramane valabil - asteptam rezultatele oficiale ale alegerilor, care vor fi anuntate maine de BEC. Speram ca rezultatele oficiale vor confirma ca PD-L are cu 3 mandate parlamentare mai mult decat PSD.  Niciun partid nu a obtinut 50% la alegeri, asa ca seful statului va fi decisiv in desemnarea premierului. Credem ca avem un drept moral sa impunem un premier de la PD-L, dar nu avem dreptul constitutional, fiindca nu am obtinut majoritatea absoluta in Parlament", a afirmat, miercuri, liderul PD-L, Emil Boc.

"Niciun partid nu a obtinut majoritatea absoluta. In aceste conditii: 1. asteptam rezultatele BEC 2. asteptam invitatia sefului statului la Palatul Cotroceni pentru consultari 3. nu vom intra in discutii cu nicio formatiune politica, asteptam invitatia sefului statului la consultari. Decizia privind nominalizarea unui premier trebuie sa ii apartina presedintelui."

Emil Boc a mai adaugat ca "PSD si PNL doresc functia de premier cu toate ca nu au nici macar majoritate relativa. Decizia este in mana presedintelui. Nu incepem nicio negociere pana la consultarile de la Cotroceni. PD-L a castigat cel mai mare numar de colegii - 196."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1765 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    STOP ALIANTEI IMORALE PDL+PSD (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:52)

    majoritatea tacuta [anonim]

    Daca Basescu accepta desemnarea unui premier al aliantei PDL+PSD mortii din decembrie 1989 se vor rasucii in mormant. Domnule Basescu, ignorati pretentiile liderilor PDL CARE VOR LA CIOLAN CU ORICINE, CHIAR SI CU HREBENCIUC. Domnule Traian Basescu declansati alegeri anticipate daca sunteti un adevarat om politic. Nu cedati la santaj.
    • +2 (2 voturi)    
      majoritatea din panama (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:06)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui majoritatea tacuta

      Daca vrei sa negociezi, evident nu spui dinainte ca ai o singura optiune ...asadar spui ca ai mai multe, inclusiv PSD, chiar daca nu ai de gand sa discuti cu ei decat de forma ... ce-i asa de greu de priceput ?

      Altfel, ce negociezi, cand petro-liberalii cer pozitia de prim-ministru iar tu declari public ca doar cu ei vrei sa faci guvernul? Aia pot cere orice, cu nerusianre, iar tu trebuie sa cedezi ...

      La anticipate n-o sa se ajunga, pentru ca al doilea nominalizat o sa fie votat in parlament, chiar daca face guvern numai cu minoritatile nationale ...
      duh ...ce greu e sa gandesti cand n-ai cu ce ...
      • +1 (1 vot)    
        SINGURA SOLUTIE-ALEGERI ANTICIPATE (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:42)

        majoritatea tacuta [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        sa se repete alegerile parlamentare simultan cu cele prezidentiale.
    • 0 (2 voturi)    
      lasa mortii in pace (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:07)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui majoritatea tacuta

      mortii din decembrie s-au rasucit in mormant cand a venit Iliescu la putere, cand am avut de ales intre Vadim si Iliescu, intre Basescu si Nastase.. acum cred ca deja au obosit sa se tot suceasca saracii..ca au murit degeaba.. Basescu nu e decat un alt comunist, asa cum singur recunostea. Intoarcerea la matca....
    • +3 (3 voturi)    
      Mergeti la vot ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:13)

      Absenteist imbecil [anonim] i-a raspuns lui majoritatea tacuta

      Daca nu mai vreti astfel de aliante "contra-natura", mergeti naibii la vot, nu mai stati acasa si criticati. Mergeti si votati masiv un partid, sa nu mai fie nevoie de aliante, santaje, compromisuri, etc.
      Daca PSD urca in barca cu Basescu e un partid distrus, Basescu ii va lucra in permanenta cu ciolanul puterii, ii va dezbina pe pesedisti, va atrage la PDL un maxim de alesi PSD si chiar de la PNL, apoi va declansa criza de guvern, alegeri si va spera sa obtina in sfarsit majoritate clara.
      PDL e dirijat clar de Basescu, PSD de cine naiba e condus? De un grup, de mai multe grupari, de Geoana sau Iliescu?
      Iar daca PDL are prim-ministrul, acest partid va decide in final pe orice propunere venita de la ministri PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      Base nu prea are variante (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:22)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui majoritatea tacuta

      Chiar daca el desemneaza premierul, tot de negocierile dintre partide depinde determina compozitia guvernului si daca acesta va trece sau nu de votul de incredere in parlament.

      Cu actuala structura a parlamentului, un premier PDL, un sef de senat PDL si putini dar esentiali ministri PDL e cred ca cea mai buna afacere pt. PDL. Daca seful camerei e dat la PSD, si Vosganian ramane pe economie dar nu pe finante, PDL ia justitia, internele si eventual externele, raman suficient de multe ministere de impartit intre PNL si PSD. PSD daca capata educatia si sanatatea are toate parchiile care-i trebuie ca sa isi puna in aplicare planul de reforme in plan social, PNL daca are economia are cam tot ce-i trebuie ca sa poata lucra dupa programul propriu. Dar si PDL are asigurat ceea ce e promisiunea cea mai mare si grava promisiune a sa: sa faca justitia sa functioneze.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul numirii premierului (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:12)

    unroman [anonim]

    Democratia a esuat la aceste alegeri , mintite cu televizorul, deoarece nu se poate vorbi de o majoritate parlamentara. Va urma compromisul !

    Ma tem de o alianta conditionata cu UDMR , PSD sau PNL.
    Sarcina presedintelui este una ingrata.
    I-as sugera presedintelui sa mearga pe o personalitate tehnocrata, gen Mugur Isarescu.
    Poate ar fi o masura justa.
    • 0 (0 voturi)    
      Isarescu nu vrea (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:26)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui unroman

      El e multumit (si constient de marea responsabilitate pe care o are) pe postul de guvernator al BNR. Daca era ministru de finante, si-l dadea jos Tariceanu, eram acuma in buda rau de tot, mult mai rau decat suntem, pe finante.

      Chestia e ca aici undeva vad si eu o problema: vad oameni pt. posturi de ministri, dar nu vad pe nimeni pe post de premier. Aici cred eu ca e greul si pt. Base: daca-l pune pe Stolo premier, nu are pe nimeni marcant la finante, care sa-i tina piept lu' Vosganian, daca ii da lu' Vosganian si finantele si economia, justitia va fi rau de tot faultata. Blaga are internele scrise pe frunte, nu e interesat de scaunul de premier. Asa ca nu stiu.
  • +1 (1 vot)    
    De ce toata lumea il face comunist pe Basescu ? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:22)

    Cecilia [anonim]

    Buna ziua!

    Imi puteti explica si mie de ce de vreo cateva zile vad nenumarate comentarii cum ca presedintele Basescu e comunist? De ce pana acum nu apareau?

    Se incearca cumva sa se gaseasca puncte in comun intre PSD si PD-L pentru o posibila alianta?

    Cecilia
    • 0 (0 voturi)    
      Astia-s raspandacii ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:29)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Cecilia

      Daca te uiti bine, exista frecvent comentarii cu tragere la tema la mai toate articolele. Densitatea de comentarii de gen se inmulteste in momente critice.

      Cred eu ca pe moment se incearca punerea sub presiune a lu' Base prin intermediul creearii unui curent de opinie. Treaba e concertata cu o campanie TV la fel, am impresia. Noroc ca pe de-o parte la publicul de pe hotnews nu prea prinde, pe de alta parte Base a demonstrat in mod repetabil ca asta la el nu prea tine.

      Pe de alta parte, dat fiind ca si ai de organizeaza asa ceva ar trebui sa stie cat de slabe sanse de succes are actiunea lor, probabil ca nu prea mai au alte cai de atac, si-s disperati. Desi efectul campaniei in mod cert nu va fi nul.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Boc (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:35)

    ALex [anonim]

    A studiat democratia la Moscova: acolo unde democratia este impusa. Negociem, dar iti impun pe cine sa numesti si mai sunt si moral pe deasupra. =))

    Cat despre mori, vor continua sa se tot rasuceasca ca la protap inca vreun secol, pana cand a treia generatie de poluati cu comunism dupa Ceausescu va fi in morminte iar mentalitaile lor uitate. Brucan era mic copil cu ai lui 25 de ani...