Radu Berceanu: PD-L doreste sa fie numarul 1 la guvernare si sa dea un premier

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:50 Actualitate | Politic


Radu Berceanu
Foto: AGERPRES
"PD-L doreste sa fie numarul 1 la guvernare, sa fie principalul partid de la guvernare si sa dea un prim-ministru", a afirmat, miercuri, vicepresedintele PD-L, Radu Berceanu, intr-o declaratie televizata, adaugand, insa, ca "pretentiile PNL sunt exagerate".

In ceea ce priveste presupusa intalnire care ar fi avut loc marti seara intre intre lideri ai PD-L si PSD, Berceanu a declarat: "Credeam ca voi sunteti oameni seriosi si stiti ce se intampla aicea. Da' ce, n-avem voie sa ne ducem la masa? Nu a fost niciun lider PSD acolo."

"Mai erau 30 de persoane in restaurant in afara de noi, ne-am dus la masa. Nu a fost niciun lider PSD acolo. PDL nu a purtat nicio discutie cu liderii PSD."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2139 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    chelnerii (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:55)

    zeus [anonim]

    chelnerii erau inscrisi in psd, din pura coincidenta
    • +3 (3 voturi)    
      Domnule Basescu, nu tradati idealurile aliantei (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:05)

      majoritatea tacuta [anonim] i-a raspuns lui zeus

      E vorba de alianta D.A. Un guvern PDL+PSD=TRADARE=FSN versiune noua.Solutia-guvern PDL minoritar sau PDL+PNL.
      • -1 (1 vot)    
        alianta (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:31)

        unroman [anonim] i-a raspuns lui majoritatea tacuta

        Daca PSD+PDL=tradare, atunci PDL +PNL+UDMR ce este ?
        Banuiesc ca rationati ca atat PNL+UDMR vor pune conditii si multi patricieni se vor pune la adapost .

        Sarcina presedintelui e una ingrata, scrutinul a nascut un hibrid stangacio-dreptaci cu 4 capete .
  • +5 (5 voturi)    
    GUVERN PDL+PSD=TRADARE (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:58)

    cineva [anonim]

    E VORBA DE TRADAREA IDEALURILOR ALIANTEI D.A. Daca Basescu accepta asta e complice la tradare si nu va mai fi ales presedinte. Solutia salvatoare-Guvern PDL+PNL.
    • 0 (2 voturi)    
      Pur teoretic, e CRIZA nu e TRADARE (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:21)

      oro [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Ce vreau sa spun este ca prima prioritate este trecerea cu bine a crizei, ceea ce va fi foarte greu de realizat oricum
      Criza insasi poate pune in stand by reforme fundamentale, educatie, sanatate, justitie.

      in al doilea rand ALIANTA ESTE DEMULT TRADATA si desfacuta de PNL care a preferat sa ajute PSD sa revina - iata - pe scena poltiica in loc sa-l "ajute" sa se reformeze si sa mai astepte un mandat in opozitie

      Altfel spus, daca te aliezi acum cu PNL dupa ce PNL a guvernat cu PSD, e absolut acelasi lucru, e ca si cum ai face alianta cu PSD.
      In plus, PNL va face ce a facut si intre 2005 si 2006 adica va guverna indirect si PENTRU PSD, iar la timpul potrivit, dupa terminarea crizei, va aduce din nou PSD la putere ca in 2007

      Altfel spus PNL=PSD dpdv al evolutiei si strategiei lor pt. viitor fata de PDL.

      Nu mai vorbesc de circul si scandalul pe care-l vor face Antenele si RTV impotriva PDL - nu si a PSD sau PNL, INDIFERENT care dintre ele va fi la guvernare cu PDL.

      Dar circ si scandal vor face Antenele si RTV impotriva PDL INDIFERENT daca sunt in opozitie sau la putere. La putere vor reusi insa sa erodeze definitiv PDL asa cum au facut cu PNTCD in '96-2000.
    • -2 (2 voturi)    
      GUVERN PDL+PSD=TRADARE (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:48)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui cineva

      de ce sa fie tradare?
      care alianta DA? ...atunci despre PNL ce se poate spune, acolo nu a fost tradare?

      in momentul de fata cel mai solid si capabil guvern nu poate fi decat PD-L si PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Lucrurile sunt clare si simple.... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:02)

    judex1 [anonim]

    Ceea ce conteaza cel mai mult in acest moment este maturitatea, responsabilitatea si respectul fata de votanti ale castigatorii alegerilor, respectiv PSD, PDL, PNL, UDMR (fiecare in felul sau si cu meritele sale, PC nu poate intra in discutie). Daca fitzele vor prevala intelepciunii, atunci va trebui sa ne multumim iar cu agonia si neputinta. Este nevoie acum de formarea unui guvern de profesionisti capabil sa duca tara cu succes prin vremurile grele care ne asteapta. Trebuie sa inteleaga toti ca, de aceasta data, sunt la mana presedintelui si, in nici un caz, acesta nu va accepta o solutie potrivnica PDL. Deci este evident, totul se va invarti in jurul PDL.
    • -1 (5 voturi)    
      incredibil, dar sunt de acord cu tine (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:17)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui judex1

      imi doresc un guvern minoritar PDL, fara nicio alianta. in acest fel marinaru' va avea exact ce si-a dorit: presedintia, PM si guvern PD-L...exact ca in Bucuresti: "dati-mi consilieri si rastorn pamantul" si am vazut ce s-a intamplat mai departe...asta ca sa terminam odata cu mitul orange...

      si apropo de ce trebuie sa fie PM PD-L? acum 4 ani intr-o situatie identica si chiar mai clara in favoarea PSD, marinaru' a numit un PM al aliantei de mare kko...poate vine dl boc sa ne explice :)
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:25)

        zet [anonim] i-a raspuns lui comentator

        • 0 (0 voturi)    
          :) (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:57)

          comentator [anonim] i-a raspuns lui zet

          nu inteleg de ce-am luat minus, ca doar sunt pro guvern PD-L...:) sau sunt unii care cum vad nick-ul, baga minusurile...

          oricum, asta a fost un raspuns clar, fara echivoc si pe intelesul tuturor...acum am inteles :)
      • -1 (1 vot)    
        In ciuda mistourilor.... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:01)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui comentator

        orice roman care gandeste si vrea sa fie respectat, va gandi cu capul si nu cu alt organ. Prin urmare, orice este posibil. Ca om de dreapta, evident, doresc un guvern PDL/PNL, dar, daca liberalii fac mofturi si manifesta lipsa de respect fata de alegatori, atunci cei maturi si responsabili trebuie sa actioneze cu curaj si sa nu aplece urechea la toate provocarile. FSN-ul s-a dus, nu mai exista de mult, asa ca nu mai tine. Cine nu vrea sa-si respecte poporul si votantii, sa mearga in opozitie si isi vor primi rasplata cuvenita.
  • -1 (1 vot)    
    nu s-au intalnit cu psd (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:03)

    gigi [anonim]

    daca era sa se intalneasca cu PSD, in niciun caz nu o faceau in ochii lumii, deci clar a fost pura coincidenta
  • -2 (2 voturi)    
    PNL...... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:24)

    agora [anonim]

    Am nefericita impresie ca PNL e un fel de UDMR 2;
    Poate ar fi in aceste conditii solutia : PD-L -PSD????
    • -2 (2 voturi)    
      Probabil ca lipsa de respect si intelepciune.... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:03)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui agora

      a conducatorilor actuali ai PNL vor determina aceasta solutie, desi mai sunt si altele, chia fara PNL si UDMR.