Marile aberatii dupa uninominal. Cine rateaza Parlamentul, desi a iesit pe primul loc 

de Luminita Parvu, Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 15:58 Actualitate | Politic


"Aberatiile" uninominalului romanesc
Foto: AGERPRES
Un candidat UDMR intra in Parlament cu 1.000 de voturi. Pe de alta parte, sistemul de redistribuire a mandatelor scoate din joc candidati plasati pe primul loc in colegiul lor, precum Ionut Popescu, Adrian Paunescu, Norica Nicolai. Acelasi sistem de redistribuire produce situatii ciudate, in care un candidat se claseaza pe primul loc in colegiul sau, dar nu intra in Parlament. A doua situatie bizara este cea in care un candidat se claseaza pe locul 2 sau 3, dar prinde totusi mandatul de senator sau deputat.

Adrian Paunescu (PSD) a castigat locul 1, cu 30,08% din sufragii in Hunedoara, dar nu intra in Parlament la redistribuire.

Norica Nicolai (PNL) nu va obtine cel de-al treilea mandat de senator, desi a iesit pe primul loc, cu 45 %, in colegiul in care a candidat. Nicolai i-a avut contracandidati in colegiul 2 Senat din Calarasi pe democrat-liberalul Constantin Dumitru, care a obtinut 33,60% din voturi, si pe Ion Neagu, candidat din partea Aliantei PSD+PC, care a avut 17,52%.
 
Ionut Popescu (PD-L) a obtinut primul loc in colegiul sau cu 34,82% din voturi, dar pierde la redistribuire. Se pare ca locul de senator de Bucuresti il va lua liberalul Crin Antonescu, plasat pe pozitia doi.

Ludovic Orban (PNL), Bogdan Olteanu (PNL), Sergiu Nicolaescu (PSD) s-au clasat pe locurile 2,3 in colegiile in care au candidat, dar au sanse foarte mari ca, dupa redistribuire, sa obtina fotoliile de parlamentari. Un caz aparte este cel al candidatului UDMR Ana Farkas, care a obtinut putin peste 1.000 de voturi intr-un colegiu din Brasov. La redistribuire va intra in Camera Deputatilor.

Ludovic Orban (PNL), candidat in colegiul 2 Bucuresti, s-a clasat pe locul al doilea cu 28,78%, in fata sa situandu-se Irinel Cristin (PD-L) cu 32,92%. Cu toate acestea, la redistribuire, Orban este cotat cu sanse mari sa prinda mandatul de deputat.

Bogdan Olteanu (PNL), presedintele Camerei Deputatilor si seful de campanie al PNL, a obtinut locul trei in colegiul in care a candidat cu 26,68%. In schimb, la redistribuire, Olteanu va primi un nou mandat de deputat pentru ca a obtinut un scor mai bun in comparatie cu restul candidatilor liberali din Capitala.

Sergiu Nicolaescu (PSD), candidat PSD+PC in colegiul 1 Senat din Bucuresti, a obtinut locul doi cu 30,79%, fiind invins de democrat-liberala Cornelia Cazacu- 39,30%. Are sanse la redistribuire.

Cristian David (PNL), candidat la Senat in Vaslui, a obtinut locul doi cu 33,95% din voturi, fiind devansat de fostul prefect al judetului, Ioan Tibulca (PSD) cu 39,27%. David are totusi sanse sa ajunga in Senat prin redistribuire.

A castigat cu 1.178 de voturi. In Brasov, candidatul UDMR, Ana Farkas, a obtinut un loc de parlamentar la distribuire dupa ce in urma scrutinului a contabilizat doar 6,42% din voturile alegatorilor din colegiul 6, adica 1.178 de voturi, in timp ce candidatul PD-L din acelasi colegiu a castigat 44,04% din sufragii.

In Senat de pe locul trei. Ioan Ghise (PNL), candidat la Senat in colegiul 3 Brasov, va intra in Parlament de pe locul trei cu 15% din voturi, adica 6.580 de voturi exprimate.

In Camera Deputatilor cu 26%. Gabriel Tita (PSD) a obtinut 7.698 de voturi, adica 26,27% din sufragii. Tita s-a clasat doar pe locul trei in colegiul sau.

Purtatorul de cuvant al BEC, Marian Muhulet, a explicat pentru HotNews.ro doua dintre cazurile ciudate rezultate din redistribuirea mandatelor parlamentare.

Cazul1: Un candidat se claseaza pe locul 1 in colegiul sau, dar nu accede in Parlament.
"Explicatia este urmatoarea: desi s-a clasat pe locul intai, exista un alt candidat din acelasi partid care a obtinut un rezultat mai bun, adica a adus mai multe voturi. Prin reprezentarea proportionala, mandatele au ajuns celor care au mai multe voturi"

Cazul 2: Un candidat se claseaza pe locul 2 sau 3 in colegiul sau si intra in Parlament
"Acest candidat este un bun competitor si a strans mai multe voturi. De exemplu: intr-un judet cu cinci colegii, sa zicem Partidul 1 are dreptul la trei mandate, Partidul 2 la doua mandate si Partidul 3 la un mandat. Mandatele se acorda prima data Partidului 1, apoi celorlate partide, repartitia se face pe colegiile libere. Acest sistem avantajeaza pe cei care aduna cat mai multe voturi si duce la competitie intre candidatii din acelasi partid"

Cazul Tariceanu

Premierul Calin Popescu Tariceanu s-a clasat pe locul 1 in colegiul Ciofliceni cu 10.121 de voturi. La redistribuire, un alt candidat PNL Stefan Thuma, din Colegiul 3 Ilfov, ar putea castiga mandatul pentru ca are cu 18 voturi mai mult decat Tariceanu.

Cazul premierului Tariceanu a fost explicat pentru HotNews.ro de catre Cristian Parvulescu, presedintele ProDemocratia. "Este o situatie foarte simpla. Cand nimeni nu castiga colegiul cu 50%+1 atunci se merge pe redistribuire. Se stabileste numarul de mandate care ii revin unui partid. In Ilfov din cate stiu PNL are dreptul la un mandat de deputat. Astfel acest mandat de deputat este adjudecat de catre candidatul cu cele mai multe voturi."

Nota: Informatiile despre candidati nu sunt oficiale, cifrele fiind vechiculate de agentii de presa, televiziuni sau ziare locale. Birourile Electorale Judetene sunt in plin proces de redistribuire a mandatelor, dupa care vor stabili cine intra in Parlament.

















24892 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    vot uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:15)

    dacianova [anonim]

    Ce fel de vot uninominal mai e si asta???? Te duci la vot, votezi, si iese ala de pe locul 3!!! Ori sunt eu greu de cap, ori s-au schimbat regulile matematice!! Sincer, anul asta am stat in dubii la faza cu votarea (sa ma duc ori nu), si-am fost pana la urma. Dar va jur ca peste 4 ani nu o sa ma mai prinda nimeni pe la vreo sectie de votare. Auzi, sa iasa ala de pe locul 3... :(
    • +1 (3 voturi)    
      Ei au facut legea (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:40)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Si e iesit o timpenie, dupa cum se vede. Algoritmu lu' peste cu redistribuirea :)))
      • +1 (5 voturi)    
        normal (Miercuri, 3 decembrie 2008, 3:50)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        Geba are dreptate, dar totusi, stai sa te gandesti, ar trebui impuse teste de inteligenta inainte de intrarea in parlament, un fel de examen de admitere, independent de cate voturi ai, poti fi admis doar daca faci peste 110. (desi cred ca ar impune o lege care sa permita intrarea si cu peste 50 ca altfel n-ar mai fi candidati)
        Nici eu nu sunt de acord ca romanii sunt toti prosti sau ca daca esti in danemarca esti mai destept (ceea ce de altfel nici nu a spus) dar are dreptate: ati fost la referendum pentru uninominal? Ati votat parlamentari puscariasi? Ati fost la vot pe 30? Daca romanii stiu sa isi distruga sansele care vin spre ei atunci isi merita soarta! Care era ideea in a alege sa fi reprezentat de un puscarias? Aia TE reprezinta?! TE SIMTI?! Care sunt valorile morale? Ce valoare are legea?! Cine poate lua atitudine impotriva sarlatanilor daca fiecare din noi credem ca asa e normal si bine, sa faci ilegalitati si sa ajungi in parlament? Va simtiti bine cand va uitati in oglinda? Nu ii intreb pe parlamentarii puscariasi ci pe voi care ii votati?
    • +37 (45 voturi)    
      Analiza la rece (la propriu) (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:13)

      Geba [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Nu numai ca e ABERANT dar voi ignorantilor care n-ati inteles nimic cand Basescu facea referendum pentru "Vot Uninominal In Doua Tururi de Scrutin" nu aveti de ce a va plange astazi dupa alegeri. V-ati dus sa votati la referendum?
      Cum isi permite poporul asta de mamaligi sa mai ridice glasul cand el e PRIMUL vinovat de tot ce se intampla in Romania din '90 incoace? Nu el il vota pe Iliescu 110%? Nu el jubila cand veneau minerii in bucuresti? (aa pe urma n-a mai fost bine, dar atunci era ok). Nu acelasi popor de tampiti a votat de fiecare data pe cine a votat? Nu tot el prefera de fiecare data intai sa injure inainte sa priceapa ceva?
      Nu sant rau, dar de secole poporul asta nu se trezeste (in pofida imnului national) dintr-un motiv simplu, e lenes, ignorant si cu un coeficient de inteligenta in medie redus. Asta e.
      Apropo va salut din Danemarca.
      • -20 (32 voturi)    
        alt destept! (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:48)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Geba

        aia cu va salut din Danemarca m-a dat gata.
        Ce, daca esti in Danemarca te crezi superior? Nu fa prost un popor intreg, asta dovedeste ca nici tu nu intelegi care sunt dedesupturile politicii in Romania. Nu ne jigni pe cei care muncim in tara.
        • +15 (17 voturi)    
          hai noroc (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:24)

          Gorgo [anonim] i-a raspuns lui minos

          Te salut si eu din Suedia.

          Si pe tot poporul roman. Aici se munceste bine, se traieste bine si statul ma respecta.
          • 0 (2 voturi)    
            Salut Suedia (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:40)

            Nefericitu [anonim] i-a raspuns lui Gorgo

            Cum ai ajuns acolo? Felicitari .Sfaturi pentru ceilalti nu ai ? NU cred ca mai exista urma de speranta pe aici, as vrea sa plec sa uit de porcariile si de cretinii care inca ii mai voteaza pe alde Hrebe, Nascase si restul. Ma gindesc ca nu mai e mult si iliescu va reveni presedinte....
        • +12 (16 voturi)    
          alt manelist (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:42)

          V [anonim] i-a raspuns lui minos

          "Nu ne jigni pe cei care muncim in tara.". E hilar. Auzisem de mult o vorba... "noi muncim, nu gandim" - se potriveste de minune. Daca te simti prost, poate ca ceva adevar exista. A cui e vina pentru ca lumea a stat acasa in loc sa voteze la referendumul pentru uninominale adevarate? A cui e vina pentru ca mafiotii care ne-au nenorocit din 89 incoace au luat 34% in loc sa se alature PRM-ului? V-a tinut acasa cineva cu forta? V-a obligat cineva sa puneti stampila pe Nastase? NU, doar PROSTIA v-a tinut de mana. (si imi cer scuze daca TU personal nu faci parte din cei ce nu au votat, ma refer la MAJORITATEA romanilor care au stat acasa si pe care ii consider niste STUPIZI).
          • +2 (4 voturi)    
            :) nu i-ai bagat pe toti in oala (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:31)

            Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui V

            Adauga-i si pe cei care sau dus la vot si "IN SEMN DE PROTEST" l-au anulat. Tot ce au facut a fost sa creasca procentul unui alt partid.

            Bravo lor ... calde "salutari", din Bucuresti de data asta, pentru toti care striga fara stampila sau cu vot anulat.
          • +3 (7 voturi)    
            DESPRE VINA (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:12)

            DURAS [anonim] i-a raspuns lui V

            ai dreptate, si tu, si geba, dar pe jumatate.
            are poporul o mare parte din vina, dar, indiferent de situatie, nimeni nu are dreptul sa arunce cu noroi in popor.
            adevarat, unii au ramas aici, sa munceasca, altii au dat bir cu fugitii, cautand un loc linistit si un blid de linte.
            lasitatea e un pacat mai mare decat prostia.
            nu am votat niciodata cu comunistii, nu am lipsit niciodata de la vot, si voi vota pana ce se va schimba ceva in tara asta. nu ne pot invinge, chiar daca se pare ca detin controlul in tara(se stie despre cine e vorba)
            oricum,in alta tara, chiar si atunci cand crezi ca esti respectat, tot tolerat esti.
            • +1 (1 vot)    
              lasitate? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:05)

              olandezu [utilizator] i-a raspuns lui DURAS

              Stai acolo sa lupti intr-adevar sau nu iti da mana sa lupti intre straini? :) Stai tu linistit ca cei ce pleaca numai de lasitate nu sufera.

              Un banc, preluat de pe un forum hotnews, nu mai stiu de unde din pacate:

              Puiul vierme isi intreaba mama vierme:
              - Mami, noi locuim intr-un rahat, nu?
              - Da, puiule!
              - Si ne place aici?
              - Nu, puiule!
              - Si nu am putea sa locuim si noi intr-un mar, cum fac alti viermi?
              - Ba da, puiule!
              - Si de ce nu ne mutam?
              - Pentru ca aici ne-am nascut!
              • 0 (2 voturi)    
                stai acolo, ca stai bine! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:12)

                duras [anonim] i-a raspuns lui olandezu

                Daca numele DURAS iti spune ceva, ceea ce nu cred, ti-ai da seama ca nu stau aici din cauza ca nu am reusit sa emigrez(pana si Mailat a reusit).
                Oricum, muncesc si nu mor de foame nici in Romania.
                Problema e ca nu doar ca nu sunt un vierme, cum tu si altii ca tine cred, dar am radacini adanci, deci sunt VERTICAL, adica am COLOANA.
                Merg si in Olanda, am fost asta vara, te-am vazut, biet roman dezradacinat, mi-e mila de tine, te astept acasa.
                • +1 (1 vot)    
                  bineinteles (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:55)

                  olandezu [utilizator] i-a raspuns lui duras

                  probabil ai fost jignit. Daca e asa, tu asti ala care da sens negativ postarii mele, nu eu :)

                  Idea este insa asa: refuz sa fiu definit pe viata de locul in care m-am nascut. Locul nasteii nu nici un motiv de mandrie nici de rusine pentru mine. Nu am ales eu locatia ... Dar pot sa aleg ce sa fac cu viata mea si unde.

                  Strict din punctul de vedere al alegerii facute, cei ce pleaca din RO nu sunt nici mai buni nici mai rai decat cei ce aleaga sa ramana.

                  Cei care se dau de ceasul mortii cu sacrificiul maret pe care-l fac ramanand in tara insa, sunt, eh ... cu un orizont mai limitat, ca sa zic asa. Un fel de "voi n-ati mancat salam cu soia" modern.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu e chiar asa... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:11)

                    duras [anonim] i-a raspuns lui olandezu

                    ... nici nu am intentia de a blama pe cineva pentru alegerea facuta in ceea ce priveste locul unde e mai bine de trait.
                    Partea trista e ca ticalosii au facut din noi un popor de dezbinati(de prostie categoric, nu poate fi vorba, nu sunt nici francezii, nici olandezii sau americanii mai destepti ca noi sau ca altii).Poate ranjesc in clipa de fata vazand cum romanii se cearta intre ei, acum cand nu mai conteaza cine esti, de unde vii si incotro te indrepti.Noi, romanii am trecut prin multe, vom strabate si perioada asta gri.
          • 0 (0 voturi)    
            stupizenia (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:31)

            donache [anonim] i-a raspuns lui V

            Stupide sunt partidele care si-au pus niste candidati de toata jena. Eu de exemplu am fost pus in urmatoarea dilema: as fi votat cu candidatii PD-L ptr. a sustine partidul in parlament dar nu am putut ptr. ca, dupa parerea mea, nu merită nici un vot (si prin asta nici partidul) Pe de alta parte, candidatii PNL erau cat de cat OK, votabili in viziunea mea, dar nu am vrut sa sustin PNLul , un partid care s-a curvasarit cu PSDul in ultimii 2 ani. Am avut niste principii pe care nu am vrut sa le incalc asa ca nu am votat. De data asta am ales sa nu mai votez "raul cel mai mic", e prima oara cand nu am votat. Am fost stupid?
            • 0 (0 voturi)    
              si eu am facut la fel (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:54)

              cm [anonim] i-a raspuns lui donache

              SUnt de acord cu ce zici.De aia nu m-am dus nici eu. Or fi ei PDL si vreau sa ii sustin din tot sufletul, dar nu au decat sa se conformeze si ei si sa puna candidati nepatati, ca nu pot sa sustin un candidat patat. Ceea ce vrem cu tot e ca lupta anticoruptie sa fie eficace, atunci nu putem sa votam un corupt, si nici cu adversarii, da-o-ncolo de treaba.
              Acum o sa isi sparga capetele cine cu cine sa se alieze. In fine, oricare ar fi ala care ajunge la guvernare, are de gerat criza, asa ca va iesi foarte smutucit din aventura care urmeaza.
        • -2 (2 voturi)    
          Esti un adevarat /! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 5:55)

          Ion Ion [anonim] i-a raspuns lui minos

          Eu te salut din Canada!!!
        • +3 (3 voturi)    
          Ma abtin cu greu sa nu te jignesc... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:04)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui minos

          Ti s-au dat raspunsuri decente si corecte. Ce te deranjeaza, ca domnul respectiv este in Danemarca sau ca nu ai catadicsit sa mergi sa votezi la referendum si ti-ai adus, astfel, inteligenta contributie la actuala solutie? Asta se intampla si se va intampla si in continuare, datorita nepasarii, nesimtirii si prostiei noastre. Noi suntem cei mai vinovati. asa ca trebuie sa ne suparam pe noi, nu pe altii care ne spun adevarul.
          • -2 (2 voturi)    
            ce spui? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:03)

            hernandez [utilizator] i-a raspuns lui judex1

            am auzit ca mai sunt locuri in Danemarca ...dispari daca nu-ti convine, si lasa-ne pe noi ASA!! a fos rau, f rau, acum e mai bine... iar toate astea fara ajutorul celor care si-au pus palma-n c... si au pelcat iar acum dau cu noroi acolo unde au crescut si s-au format!
            • +2 (2 voturi)    
              Raspuns lui hernandez (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:46)

              Fanica din Dubai [anonim] i-a raspuns lui hernandez

              Fii mai atent cand vorbesti de pus palme in c... si plecat, ca banii astia trimisi de cei pe care, mi se pare mie sau ii cam dispretuiesti?! echilibreaza in cea mai mare masura balanta de plati a Romaniei. Napoleon spunea odata, nu stiu daca era unul din momentele alea celebre cand facea n-spe lucruri deodata, ca tara ta nu e cea unde te-ai nascut, ci cea care te hraneste. Totusi noi astia pe care cu drag si spor ii cam defaimezi continuam sa ne sustinem familiile si totodata si tarisoara. Asta in comparatie cu mare parte din patriotii ramasi acasa si al caror principal hobby e sa chiuleasca dupa principiul timpul trece, leafa merge... Si cu banii astia mai si construim pe acasa, mai si investim, tot la gandul ca odata ne vom intoarce.
            • +2 (2 voturi)    
              ori est icapabil sa intelegi, ori.... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:02)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui hernandez

              intentionezi sa enervezi pe altii. Noi suntem vinovati, adica si tu si eu, astia care traim in Romania si nu suntem in satre sa schmbam lucrurile in bine. Nimeni altcineva nu da cu noroi in noi decat tot NOI. In rest, vad numai balacareala la niste comentarii realiste si de bun simt. Mai straduieste-te, poate reusesti sa-ti depasesti nivelul
            • 0 (0 voturi)    
              un proverb (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:34)

              q1953 [utilizator] i-a raspuns lui hernandez

              Prostul daca nu e si fudul!!!
        • 0 (0 voturi)    
          lasa ca sunt astia de i-ati ales voi destepti (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:19)

          ada [anonim] i-a raspuns lui minos

          te-ai intrebat oare cati dinte cei ce au participat la alegeri au dosare penale?cati dintre ei au probleme cu legea in general? Pe aia i-ati ales.....Si ptr ca tt zici tu ca e bine aici in Romanina, tii minte zicala cu lupul care isi schima parul dar naravul ba'?
          Asa o sa patim si in urmatorii 4 ani ca lupii astia nemancati....Si uite asa ne conduc pe noi "penalii" astia, alesi cu voturile mamaitzelor de la tzara si a betivilor de prin toate carciumioarele satesti.....
        • +2 (2 voturi)    
          Jugnitu lu' peste (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:33)

          Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui minos

          Minos, poporul asta este prost! Este realitatea cruda!

          Nivelul de inteligenta emotionala a romanilor sta alaturi de cea din Rusia, Ucraina, Albani, Uganda,...si alte tari de rahat.

          Dar, atentie, nu este vorba de toti cei care traiesc/au trait in Romania ci de majoritate.

          Noi, ceilalti platim oalele sparte ale astora. Unii se satura si pleaca. Foarte bine pentru ei foarte rau pentru ceilalti ca procentul prostimii mai creste putin.
        • +1 (1 vot)    
          nu te poate face nimeni prost (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:55)

          olandezu [anonim] i-a raspuns lui minos

          fiecare e asa cum e :)
      • -16 (20 voturi)    
        vot (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:24)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Chestia cu Danemarca e tare! Esti un frustrat care face foamea in, probabil, cea mai socialista tara din europa si nici n-ai sta nici nu te-ai intoarce. Ce doua tururi, vrei ca un partid care are 35% sa ocupe 65% din parlament? Stai pe burta si fa economii, ca ai taxe mari cat China de platit statului danez, fiindca esti destept si nu vrei sa platesti in tara...
        • +1 (1 vot)    
          da, dar (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:31)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          da omule, dar statul ala, cu taxele face ceva bine, nu da pomeni si nici nu fura 70% din bani.
      • +11 (15 voturi)    
        nu sunt numai eu... (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:32)

        V [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Gandim exact la fel. Zilele astea simt o rusine apasatoare ca m-am nascut roman (as scrie "r"-ul cu cea mai mica litera posibila). Cum zicea cineva destept: Romania e o tara frumoasa dar e pacat ca e locuita (de romani). Popor de prosti, hoti si lenesi dar cu pretentii de "smecheri". Felicitari omule, ramai in Danemarca, adu-ti cu tine rudele sau prietenii care merita si uitati de natia asta de manelisti stupizi.
      • +13 (15 voturi)    
        foarte adevarat :))) (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:34)

        mda... din pacate [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Buna analiza la rece! Un popor retard care isi merita conducatorii.
        Tipa ca nu vrea corupti dar pune stampila pe ei la alegeri.

        Va salut din Bucuresti :))
      • +6 (10 voturi)    
        Perfect de acord (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:44)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Va salut si eu din Cehia. Apropo: Cehia nu e asa de dezvoltata si nici nu pot spune ca sunt civilizati ca danezii. Dar sa nu uitam: Bucurestiul nu arata nici ca Copenhaga si nici ca Praga si stiti de ce ? Pentru ca nici cehii si nici danezii nu au avut un Ceausescu sau un Iliescu... Cand Bucurestiul (si aici inteleg si Sofia) va arata ca Praga, ca Budapesta, ca Bruxelles, ca Madrid, ca Barcelona, atunci Romania va fi membru deplin al Europei. Pana atunci insa vom fi tot "clasa a doua".

        PS: Si nu, nu m-am dus la vot, pentru prima data de cand am acest drept. Pentru ca atunci cand la un restaurant ti se ofera mese proaste, schimbi restaurantul, nu o mananci (alegi) pe cea mai putin alterata... Da-mi sa am de unde alege, si apoi voi alege singur. Acum este ca si cum ma intrebi: si cum vrei sa te sinucizi - cu cutitul mare sau cu cel mic ? Dar poate eu nu vreau sa ma sinucid !
      • -4 (8 voturi)    
        satisfactie (Marţi, 2 decembrie 2008, 22:56)

        hammurabi [anonim] i-a raspuns lui Geba

        bine ca sunteti in Danemarca, ca sunt destui ca Dv pe aici...
      • +7 (7 voturi)    
        Bravo (Marţi, 2 decembrie 2008, 23:19)

        florin_f [utilizator] i-a raspuns lui Geba

        Geba, ai atins adevarul care o gandim cu toti dara n.o spunem.
        Stau si ma gandesc, cum dracu a ajuns unul deputat care e la inchisoare? -cum atatia din corupti sunt iara alesi si sustinuti, oameni!
        - suntem toti hoti si pungasi?
        numai inteleg lumea, da nici ea pe mine :-((
        • 0 (0 voturi)    
          s-a votat partidul (Miercuri, 3 decembrie 2008, 6:19)

          Nae [anonim] i-a raspuns lui florin_f

          Simplu, au votat partidul. Un lucru important care nu s-a luat in calcul la acest vot uninominal este modalitatea prin care afli informatii despre candidati (un banner sau un afis nu e suficient).
        • 0 (2 voturi)    
          las-o usor cu ala de la inchisoare (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:15)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui florin_f

          a fost arestat pe 18 noiembrie, desi ancheta incepuse cu un an in urma; asta pute a facatura politica de la o posta! in plus, e doar acuzat, nu condamnat.
      • +1 (3 voturi)    
        solutii (Miercuri, 3 decembrie 2008, 0:12)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Toata stima pentru comentariu, dar as dori o solutie, nu doar cea a fugii. Eu mi-am dorit-o pe vremea aceea, nu am putut si am zis ca raman aici sa schimbam ceva. Daca nu imi dai si o alta solutie, inafara de cea a renuntarii, nu pot sa te cred.
        • +2 (2 voturi)    
          De ce astepti solutii de la Geba? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:08)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Adi

          Da-ti singur solutii, sau sa ti le dea Nastase, Hrebenciuc, Voiculescu si Tariceanu care au intrat in parlament datorita nesimtirii si prostiei noastre si cu ajutorul nostru, al poporului roman care "munceste" acasa, in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:39)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Ai perfecta dreptate cu analiza, dar ai grija ca "ceva e putred in Danemarca".

        Salutations!
      • -2 (2 voturi)    
        aberantu-le (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:48)

        John [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Sincer sa fiu aberezi tu!
        Te salut din Romania, unde cei ce vor sa munceasca traiesc bine.
        Si pentru cei cu apropo va salut din..., mai intai verificati cum se "numara voturile" si apoi acuzati lenesii si ignorantii ramasi in tara...
        Noroc cu voi!
        Sa traiti bine acolo unde sunteti!
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:14)

        ada [anonim] i-a raspuns lui Geba

        sunt intrutotul de acord cu tine....problema este "cine" se duce la vot: pensionarii, somerii, cei cu 2 clase cel mult, etc....astia care au cazut in plasele sloganurilor de pe pancrde si din emisiuni....eu nu zic ca sunt eu "analist politic", chiar nu sunt, dar barem alegi sa votezi (din ce e pe piata) daca ai barem un pic de habar....nu asa....doar ca s votam....asta cred ca e prostia... se duc toti cioflingarii din politica (ca tipa cu paharul de apa de pe B1 TV) si sunt votai de "mediul rural"...asta votam =asta meritam
        Sedere placuta in frig.....
      • -2 (2 voturi)    
        Niste emigranti (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:51)

        Un mamalig lenes si prost [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Pe unii ii duce capul si sunt si muncitori, altii sunt corupti si topiti in sistem, altii emigreza si scriu in continuare rapoarte despre prietenii lor, e o natie variata si interesanta pentru cine mai are cum sa miste 2-3 neuroni.

        Cat despre Iliescu - daca ai votat cu el nu trebuie sa iti faci acum sepuku - omul mai greseste dar se mai si corecteaza.

        Te-ai trezit tu din Danemarca, fraiere, ca le stii pe toate.

        cu foarte putin respect,
        o mamaliga
      • 0 (0 voturi)    
        si in danemarca... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:00)

        daemon [anonim] i-a raspuns lui Geba

        Huh, era o vorba. Cred ca mama ta e tare mandra de tine.
      • 0 (0 voturi)    
        ni se potriveste comunismul? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:27)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Geba

        Sunt de acord cu tine si totodata ma intreb: cum e posibil ca locuitorii Bucurestiului din Sectorul 4 sa-l voteze pe Voiculescu?
        Si atunci ma gandesc: e corect cand spunem ca in Romania comunismul a fost impus?
        Intradevar, a fost adus de sovietici, dar ni s-a potrivit ca o manusa. Era in deplina concordanta cu trasaturile noastre: lene, dezinteres, invidie.
        Nici vorba de anticomunism.
        Asa explic eu alegerea lui Voiculescu de catre niste oameni cu un nivel de informare. superior celui la nivel national.
    • +1 (5 voturi)    
      a cui e vina? (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:24)

      Roxana [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      problema cu este cu "votul uninominal", ci cu modul in care legea alegerilor a fost scrisa si adoptata de Parlament.

      votul uni-nominal e simplu: ai 50%+1 vot in turl 1 - teste ales. Daca nu, intri intrun al doile tur de scrutin, unde castiga candidatul cu cele mai multe voturi. Dar, bine inteles, in Romania legea nu e asa de simpla....

      oricum, eu ma bucur ca "s-a" curata Parlamentul cat de cat, si, peste 4 ani, putem sa-i tragem la raspundere pe cei pe care i-am ales...aceasta este frumusetea votului uninominal..alesii raspund in fata alegatorilor, altfel, nu sunt re-alesi.

      sau poate e doar naivitatea mea si cred ca, in timp, vom avea si noi o clasa politica cu princii si dorinta/puterea de a schimba ceva.
      • +3 (3 voturi)    
        uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:45)

        croco [anonim] i-a raspuns lui Roxana

        vina e a alora de la ProDemocratia care au ales un sisste 'uninominal' care s-a procaticat in america Latina (parca in Argentina).
        Normal ar fi asa - deoarece e competie - invingatorul ia TOT. Nu conteaza ca are 99% sau 9%. Daca e pe primul loc e calificat.
        In sport (competitie) se face redistribuire?
      • -1 (1 vot)    
        mda (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:06)

        Andro [utilizator] i-a raspuns lui Roxana

        cred ca e naivitatea.
    • -4 (4 voturi)    
      uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:31)

      florin [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      intra in parlament 3-ul din alta parte, dar si 1 & 2 de acolo; inaintea 1-ului din colegiul tau. asta e semnificatia.

      in orice caz, eu am votat impotriva uninominalului anul trecut. iar acum, fiind in strainatate temporar, n-am putut vota pentru tara mea, pentru ca nu eram la mine in sector :P
    • +3 (3 voturi)    
      ce vot uninominal e asta? (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:17)

      pop [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      e ala inventat de imbecilii de la prodemocratia: o strutzo-camila, care, chipurile, ar fi reprezentativa pentru tara noastra. in loc de un cinstit uninominal in 2 tururi de scrutin, ne-am trezit cu o aberatie inventata de niste imbecili.
      • +2 (2 voturi)    
        uninominalul? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:34)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui pop

        Pai e uninominalul care a iesit din referendum. Nu l-a impus nimeni. Prin absenta de la referendum, idiotii acestui popor au hotarat. Si asta pentru ca "inteligentii" nu s-au dus la referendum, cum nu au facut-o nici acum, la vot.
    • -3 (7 voturi)    
      Nu esti greu de cap, esti (Marţi, 2 decembrie 2008, 20:38)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      batut in cap! Si ce daca unul a luat locul 3, daca are mai multe voturi decat altul care a iesit pe locul 1 in alt colegiu?
      Ce e asa de greu de inteles?
      Iti dau un exemplu pentru prosti, poate te ajuta: sunt 10 atleti care alearga 100 de metri pe doua piste separate, 5 pe una si 5 pe alta.
      Pe prima pista castiga A cu 9,6 secunde, iar pe cea de-a doua B cu 9,9, iar locul doi este C cu 9,8 secunde.
      Se stabileste clasamentul final: locul 1 este B, iar locul doi C, care a iesit pe locul doi pe pista lui.
      A, care a iesit pe primul loc pe pista lui, va fi pe locul 3, ceea ce te va frusta pe tine.
      La urmatoarea votare iti recomand sa te abtii, pentru ca nu e bine ca idioti ca tine sa decida soarta Tarii.
      • +2 (2 voturi)    
        greseala de rationament, prea multa simplificare (Miercuri, 3 decembrie 2008, 3:57)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        si totusi este o mica problema in rationamentul tau: nu ai luat in considerare suporterii (care in sistemul de votare sunt esentiali) Oare ar mai fi obtinut acelasi scor daca ar fi "alergat pe alta pista"??? Poate da, poate nu! Aici este mica (uriasa) problema...
        P.S. nu e frumos sa le spui altora prosti pe forum, mai ales daca e posibil sa fii printre ei...
      • +1 (1 vot)    
        Cursa? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:59)

        cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        Ce fel de intrecere este aia in care fiecare incearca sa scoata mai multe secunde?
        Lasand asta la o parte, daca sunt foarte putini oameni votanti intr-un colegiu ei risca sa nu mai fie reprezentati de nimeni. Ce te faci cu acestia. Ei pe cine trag la raspundere? In ce masura a contat votul lor?
    • +1 (1 vot)    
      vot uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 22:52)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      E foarte simplu - sistemul de vot pe care il propuneti voi (si Basescu) duce la pierderea reprezentivitatii votului minoritar - daca PD-L castiga peste tot cu 35%, de fapt avea 100% din Parlament si conducea Romania, desi doar 35% dintre noi l-au votat. Prin redistribuire se asigura faptul ca PD-L va avea 35% din Parlament, PNL 18%, etc. Si motivele sunt simple: 1) uninominalul este o tampenie, pentru ca degeaba alegi un parlamentar - de fapt, ai nevoie de vreo 200 ca sa votezi o lege, deci ceea ce alegi de fapt este partitul si 2) asta se vede din faptul ca unii candidati au iesit cu ditamai scorurile, desi nimeni nu stie cine sunt (pentru ca alegatorii au votat partidul, nu candidatul).
    • +1 (1 vot)    
      Aberantii neinformati (Miercuri, 3 decembrie 2008, 6:53)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Autoarea articolului precum si ceilalti comentatori nu inteleg un fapt - NU SUNT ATATEA LOCURI IN PARLAMENT CATE LOCURI 1 SE POT INTAMPLA IN COLEGII SI JUDETE.

      Nu este o aberatie daca cineva "pe primul loc" nu intra in parlament. Acel cineva pe primul loc nu este de fapt pe primul loc, ci pe locul 2, 3, 7, daca se ia in calcul proportia generata de partide. Si este normal sa se ia, pentru ca NU SUNT ATATEA LOCURI IN PARLAMENT PENTRU FIECARE LOC 1.

      Sistemul de vot romanesc reprezinta o ponderare uninominala a unui sistem bazat pe distribuirea voturilor catre partide.

      Deci va rog nu va mai aberati apocaliptic.
    • 0 (2 voturi)    
      la referendum ati fost? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:25)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Cand a fost referendumul pentru uninominal ati fost? S-a dat Basescu de ceasul mortii sa bage uninominalul in doua tururi, ca sa nu se ajunga in situatia asta. L-a bagat cineva in seama?
    • +1 (1 vot)    
      paunescu, nicolai,tariceanu (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:05)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui dacianova

      UN vot extraordinar. Daca Nicolai cu Tariceanu si mai ales Paunescu stau pe bara, am o satisfactie reala. Daca pe aceasta lista ar mai fi intrat si nastase si Mitrea dadeam petrecere. Apropo de Paunescu, el chiar este un scuipat pe fata democratiei, daca marele jeg care facea cantari pentru tatal poporului si era toata ziua cu ciolanul in gura acum ne da lectii de democratie. Si n-ar fi rau sa dea coltul cu nevasta-sa cu tot intr-un accident de masina in care o tampita sa o ia pe contrasens 100 metri intr-un gipan fara pic de consideratie pentru alti membri ai societatii. Dar poate ar fi prea frumos. Poate ca nu merita sa scape de puscarie si ar trebui sa-si petreaca acolo ultimii ani de viata, ea pentru vietile pe care le-a luat fara jena si el pentru toti martirii din perioada comunista.
    • 0 (0 voturi)    
      graitor (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:12)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      un muzicolog mi-a spus ca, dupa toate regulile stiintifice, folclorul actual in Romania este reprezentat de manele! cu asta sper ca am spus si explicat totul.
    • 0 (0 voturi)    
      Sistem electoral majoritar (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:29)

      Sisteme electorale [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Se vorbeste aiurea de sistemul de vot uninominal! Nu exista sistem electoral uninominal!! Sistemul actual este unul mixt, MAJORITAR cu o componenta de proportionalitate. Votul majoritar este mai inechitabil fata de cel proportional, deoarece nu tine cont de rezultatele unui partid/candidat la nivelul votului popular.
      Modalitatea de desemnare a candidatilor/alesilor poate fi uninominala sau pe liste. Poti sa exprimi votul fie pentru un partid (lista de candidati stabilita de acesta) fie pentru un cadidat individual.
      Deci avem sistem electoral
      Majoritar vs. Proportional si
      Pe liste (partid) vs Uninominal.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, stai acasa data viitoare (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:40)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui dacianova

      Da, mai bine stai acasa data viitoare. Ce rost are sa vii la vot cand poti sa-i lasi pe pomanagii (= pensionari, asistati sociali si altii din categoria 2 kile de ulei = 1 vot) sa-ti decida viitorul.
      Poate n-ar strica niste teste de inteligenta si ptr. votanti, nu numai pentru candidati..
  • +11 (13 voturi)    
    Norica nu intra? (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:18)

    Eltin [anonim]

    Un singur lucru bun cu uninominalu asta pina acum...Norica sta afara. Doamne ajuta si ..la mai mare.
    • +6 (6 voturi)    
      Alt lucru bun... (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:15)

      Andro [utilizator] i-a raspuns lui Eltin

      ... ar fi ca Tariceanu nu ia mandatul. Dar cred ca se aranjeaza ceva pt Sefu'.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord ... (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:42)

      bustiuci [anonim] i-a raspuns lui Eltin

      aşa ziceam şi eu .... o treabă bună .. începutul "deratizării" ...
      • +1 (1 vot)    
        cam aiurea (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:38)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bustiuci

        da, e o mica deratizare... dar am scapat de soricei si au intrat sobolanii.
  • 0 (2 voturi)    
    Ptr un adevarat uninominal peste 4 ani (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:18)

    Papillon [anonim]

    Toate astea vor trebui sa dea de gandit ptr ca la urmatoarele alegeri sa nu mai dam dovada de originalitate damboviteana si sa utilizam un mod de scrutin uninominal majoritar cu un tur. Astfel, primul pe lista va intra automat in parlament fara sa mai exista redistribuiri.
  • +3 (3 voturi)    
    Colegii disproportionate prea mult (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:19)

    sile [anonim]

    Mai nene, mi-am pus capul la contributie si am inteles. E vorba ca nu esti in competitie doar cu cei din alte partide ci si cu cei din propriul partid.
    Dar totusi, ramane o mare porcarie: faptul ca avem colegii atat de disproportionate. Este aberant sa avem diferente atat de mari, de la 40.000 la 90.000 de votanti. Si e nedrept ca unul care a castigat 40% din voturi sa fie "scos" din cursa de colegul sau de partid cu 27%. Singurul merit al celui cu 27% fiind ca a candidat intr-un colegiu mai mare.

    Se pare ca asta o sa il manance si pe Tariceanu. Nu a invatat lectia de la PSD: daca tot te duci la tara si dai cu banul, macar sa fi sigur ca iei peste 50%. Trebuia sa fuga undeva in Calarasi, departe de lumea libera si liberala :)
    • -2 (2 voturi)    
      Mai incearca, cu informatii noi... (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:08)

      siegmar [anonim] i-a raspuns lui sile

      Nu, n-ai inteles bine! Nu exista diferenta de „marime” intre colegii. Toate colegiile au aceeasi populatie (numeric vorbind), numai ca sunt candidati care iau un procent mai mare pe fondul unui absenteism mare si sunt batuti de unul cu un procent mai mic, la un absenteism mai mic.
      „Succesul” se calculeaza in numar de voturi, in valoare absoluta, nu in procente.
      Asa ca nu-i nici o nedreptate aici! 40% poate sa insemne mai mult, in cifre absolute, decat chiar 40%.
      • +1 (1 vot)    
        ba exista diferente enorme! (Marţi, 2 decembrie 2008, 19:42)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui siegmar

        Am dat exemplu in alt post legat de Norica si teapa pe care a luat-o. Dar il repet pentru ca sile are dreptate si merita sustinuta ideea lui. La Calarasi sunt 2 colegii pentru Senat. Colegiul S1 are 169.031 alegatori inscrisi pe listele permanente, S2 are 99.197! Cum ti se par tie astea egale?! Conform rezulatelor pe circumscriptia Calarasi PNL are dreptul la 1 mandat, PDl-ul la altul. Care se distribuie avandu-se in vedere raportul dintre numarul de voturi primite si coeficientul electoral (care e acelasi pe intreaga circumscriptie). Deci departajarea a facut-o numarul de voturi primite in cifra absoluta. Dar sansele unui candidat intr-un colegiu mic la un numar cat mai mare de voturi in cifra absoluta sunt net inferioare fata de cel dintr-un colegiu mai mare, presupunand ca prezenta la vot e oarecum aceasii intr-o circumscriptie. Cu cat colegiile sunt mai apropriate ca nr. de alegatori sansele se egalizeaza, insa tot ar face diferenta mobilizarea alegatorilor dintr-un colegiu.
      • +1 (1 vot)    
        lui siegmar (Marţi, 2 decembrie 2008, 21:40)

        mary [anonim] i-a raspuns lui siegmar

        Gresit, colegiile difera ca nr. de alegatori
  • -3 (5 voturi)    
    vot uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:20)

    dan [anonim]

    asta e, cel mai corect sistem de vot este cel proportional. daca era vot uninominal pur cu doua tururi de scrutin puteam asista la mult mai multe aberatii, in care puteai avea 10% din voturi pe tara si niciun loc in parlament, cum a fost cazul in Franta acum citiva ani.
    • +3 (3 voturi)    
      As prefera o situatie ca asta (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:24)

      Andro [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Trebuie sa votezi un candidat si sa iasa ala pe care l-ai votat - daca partidul are ceva voturi si nici un reprezentant in parlament poate ca partidul ala nu are oameni pe care electoratul sa-i perceapa ca fiind capabili. Poate ca partidul are cel mai bun program posibil - doar ca nu are oameni care sa-l puna in aplicare si atunci nu prea ia voturi.

      Oricum din toate metehnele pe care le au sistemele electorale - le-as prefera pe alea ale uninominalului pur.
  • -2 (4 voturi)    
    Marile aberatii - lucruri absolut firesti (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:21)

    Uninominalu' [anonim]

    "Marile aberatii" - e un titlu potrivit pentru un articol de informare?
    Trecand peste aberatia de titlu... e absolut firesc sa se intample astfel din moment ce structura parlamentara trebuie sa reprezinte structura voturilor.
    In cazul unui uninominal pur, un partid ca pnl... de exemplu... ar fi obtinut probabil 6-7% din parlament desi a fost votat de aproape 20%, iar psd sau pd peste 45% din parlament.
    Care varianta e mai aberanta?
    "Aberatiile" de care vorbiti le puteti regasi si in Germania, Franta sau in orice stat care are ca sistem de alegere reprezentarea proportionala.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai e aberatie (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:37)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Uninominalu'

      Cand sistemul se numeste "uninominal" si constati ca locurile se impart "proportional".
    • +2 (2 voturi)    
      Tot ABERATII raman (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:00)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Uninominalu'

      Vezi cum razbate comunismul din oameni? Nici nu-si dau seama. Desi UNINOMINAL e mai important partidul deca OMUL.
      Cu alte cuvinte nu este drept ce este drept. Tot mai dreapta este opinia/interesul de gloata, de gramada, de cireada. De ce sa castige OMUL ala care s-a batut in ograda lui in fata oamenilor care il cunosc si a castigat in fata concurentilor directi, in conditii EGALE. Pai NU. Sa castige un neica nimeni cu de 10 ori mai putine voturi, dar care vezi doamne cumuleaza voturile de la alte 10 neica nimeni din acelasi partid. Caci cam asta este.

      Fratilor. Pai daca este UNINOMINAL, nu partidul mai primeaza si procentele lui acumulate din mizeria unor 2-10%.
      Orice s-ar zice adevaratul vot uninominal nu poate duce decat la invingatori clari, validati de numarul in valoare absoluta de voturi PROPRII. Nu de la partid. nu din alt colegiu. Nu din alt judet, Nu din alta tara. De acolo de unde a candidat el.
      Altfel e NEDREPT oricat de shmecher ai fi tu sa-mi explici mie povestea cu cocosul rosu.

      In final, nu e un lucru rau avantajarea partidelor mari. Creerea AUTOMATA de majoritati. Nu lasarea ei in ceata totala (ca acum) la latitudinea unor negocieri aproape imposibile pe alocuri, cu compromisuri enorme. O sa vedeti mai tarziu.
      • -2 (2 voturi)    
        Alegeri europene (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:57)

        Uninominalu' [anonim] i-a raspuns lui Dan

        "Vezi cum razbate comunismul din oameni?"
        Vad. Cand cineva are alta opinie decat a ta e comunist. Bine gandit.
        Nu vreau sa te contrazic, dar vreau sa iti dau un exemplu: alegerile europene.
        Parlamantul european a reglementat desfasurarea alegerilor parlamentare prin sistemul - lista. Acelasi sistem care l-am avut si noi pana de curand. Pentru noi este un sistem comunist, nedrept, etc, iar pentru parlamentarii europeni este un sistem echitabil si corect (din moment ce l-au adoptat).
        Ce prosti sunt europenii astia cu listele lor si ce destepti vom fi noi cu sistem uninominal pur sange (oare de ce majoritatea tarilor cu traditie democrata au renuntat la sistemul uninominal pur?)
        In rest... ramane cum am stabilit! ;)
        • 0 (0 voturi)    
          lista (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:04)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Uninominalu'

          Da sa zicem ca alegerile sa fie pe lista singura problema ii ca de 20 de ani tot aceleasi persoane au fost in parlament ca pe listele alea noi alegatorii nu aveam nici un cuvant de spus asupra modului in care erau pusi oamenii. Acuma intr-o oarecare masura partidele trebuie sa fie ceva mai atente pe cine unde propun. Sistemul nu ii chiar bun nici acuma, de exemplu nu mi se pare corect cum s-a impartit colegiile la mica intelegere intre partide, trebuia sa existe anumite criterii bine stabilite de o terta persoana/organizatie si pe baza lor sa se fac colegiile. Iar nu mi se pare corect ca orice candidat poate candida din orice colegiu, da niste pomeni si a ajuns in parlament . Sunt curios cat de des a mers Geoana prin dabuleni in ultimii 4 ani sau tariceanu prin ilfov si multi altii. Sistemul actual este destul de bun chiar si faza cu redistribuirea, numai mai trebuie cizelate unele lucruri
        • 0 (0 voturi)    
          uninominal vs liste (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:00)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Uninominalu'

          Uninominalul fragmenteaza poporul si, in viitor, tara: de ex partidul A obtine în zona A 50,1% în fiecare din 10 colegii si obtine astfel 10 deputati; partidul B obtine in zona B 70% în fiecare în 10 colegii si obtine tot 10 deputati. Adunând însa voturile, în fapt partidul B a obtinut mai multe voturi decât partidul A ! deci un vot din zona A nu mai e egal cu un vot din zona B ! astfel se oficializeaza "fiefurile electorale": pâna acum erau doar o expresie jurnalistica, acum devin oficiale si se divizeaza, politic si cultural, poporul !
          Votarea pe liste mentine egalitatea 1 vot in zona A = un vot in zona B si astfel se respecta principiul de unitate a poporului.
      • -1 (1 vot)    
        eroare! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:23)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Dan

        pt a aplica (rezonabil) un sistem uninominal pur e nevoie de un electorat muuuuuult mai educat si cu simt civic mult dezvoltat fata de ce avem noi! am auzit nu putini spunand ca au votat PD-L pt. ca e cu dl. Basescu, desi habar nu aveau cine e candidatul in cauza! vrei sa ne trezim cu un partid care ia totul pe motiv ca alegatorii sunt retardati? pana om avea un electorat ca lumea (eventual prin conditionarea dreptului de vot de un examen de cunostinte civice si politice) tot sistemul proportional e mai bun; n-am chef sa fiu condus de reprezentantii celor multi si prosti, fara suparare!
  • +4 (6 voturi)    
    V.U. (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:24)

    Peter Badesco [anonim]

    Numai in Romania se poate intampla asa ceva , cata inteligenta.
    Cica Vot Uninominal ,...in care se calculeaza coeficientul ( nu de catre populatie ) si se imparte la coeficientul electoral si se atribuie ( nu de catre popor ) la prima distribuire si pe urma se atribuie in urma redistribuirii nationale ( nu de catre popor ) prin voturi venite de la alte judete. Ati inteles ,..nu ,..? Mai simplu ar fi ,..nati-o franta ca ti-am dres-o. V-a vorbit Basescu de Vot Uninominal ,..n-ai inteles nimic si nu cred ca e cazul sa va mai intrebati si de ce .
  • +3 (3 voturi)    
    6 din 49 (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:26)

    Razvanica [anonim]

    merge aici melodia alora de la fara zahar. asa au fost alegerile astea, ca la loterie. nu conteaza ccu cine a votat lumea, conteaza cine a avut noroc la zaruri... asta lege serioasa frate, s-a gandit mult parvulescu cand a venit cu ea. mai bine puneau pe o lista toti candidatii si faceau random.

    ps: pacat de ionut popescu, dar poa' sa fie ministru de finante si fara sa fie in parlament.
  • +10 (10 voturi)    
    Excelent ! (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:26)

    Leica [anonim]

    Mai multe vesti bune decit proaste. Bine ca nu mai doarme paunescu in parlament si nici pe gospodina vesnic catindata la justitie Norica n-o s-o mai vedem asa de des.
    Pacat de Ionut Popescu, cel care a fortat la propriu introducerea cotei unice. Nu apare des la tv dar fiecare interventie e profesionala si nu foarte politica, respect. Sa ne reamintim ca a fost destituit de moliceanu (ii cam tremura gusa acum ca nu e sigur de scaunel si imunitate) cind a refuzat al n-spelea ajutor catre falimentara Tractorul Brasov.
  • +3 (3 voturi)    
    notati-va cate voturi a luat Tariceanu (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:27)

    Ovidiu [anonim]

    si notati cat are Stefan Thuma

    Tariceanu are 10.121
    Thuma are 10.121+18=10139

    Aceste cifre se vor schimba si Tariceanu va ajunge pe primul loc.
  • +7 (9 voturi)    
    voturi (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:32)

    Lili_1024 [utilizator]

    Sunt foarte revoltata! Eu i-am votat in colegiul meu pe cei de la PDL care au si iesit pe primele locuri. Special am mers la vot sa nu intre in Parlament Crin Antonescu si Ludovic Orban. Dar surpriza niciunul din cei care au castigat procentual nu intra in Parlament!!!! De ce m-am mai dus sa votez?
    De ce as mai veni data viitoare daca votul nostru nu a contat?
    • 0 (0 voturi)    
      Ba conteaza (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:45)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Lili_1024

      Votul tau conteaza, dar probabil se numara in alta parte decat in colegiul tau.

      Intrebare: ai fost la referendumul pentru votul uninominal?
      • +6 (6 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:55)

        Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui smc

        Singurii vinovati suntem noi cei care nu ne-am prezentat la vot pt uniniminal si care am crezut ca se va adopta oricum si fara votul nostru.
        Vorbesc foarte serios.
    • -2 (2 voturi)    
      ghhrt (Marţi, 2 decembrie 2008, 21:07)

      .gkşţh [anonim] i-a raspuns lui Lili_1024

      Frustata mica si foarte revoltata, daca nu au castigat cei pe care i-ai votat tu, inseamna ca te-ai dus degeba la vot?
      • 0 (0 voturi)    
        vot (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:46)

        Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui .gkşţh

        Cei pe care i-am votat eu au iesit primii. Nu era vorba doar de votul meu.
  • +3 (5 voturi)    
    sa mai adaugam (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:36)

    gigi [anonim]

    Mai putem adauga trei exemple din Alba

    1. Oana Badea - 40,9 % dar merge in Parlament Radu Coclici - 16,1 %

    2. Stefan Bardan - 39,9 % dar merge in Parlament Teodor Atanasiu cu 30 %

    si cea mai tare
    3. Nicolae Dobra - 48,78 % si merge in Parlament Gheorghe Feneser cu 22 %.

    Votul romanilor a fost furat. Rusine!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      fii pe pace (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:24)

      albanezu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      a intrat si dl. Dobra
    • +1 (1 vot)    
      sa respectam regulile, chiar daca nu ne plac ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:03)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      sa respectam regulile, chiar daca nu ne plac !
  • +5 (7 voturi)    
    Varianta asta de uninominal e o porcarie (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:43)

    Marius [anonim]

    Eu inteleg uninominalul astfel: iese cel care are cele mai multe voturi. Castigatorul ia totul.
    Nu redistribuiri si alte rahaturi din astea.
    E o porcarie actuala varianta.
    Mai da-l dracului si procentul de 5 %. De ce mama dracului la partide trebuie sa fie minim 5 %, insa pe de alta parte sunt acceptati independenti.
    Daca e unul foarte bun si ia 50% + 1, trebuie sa intre in Parlament. Chit ca vor fi din 50 de partide. E bun, inseamna ca in circumscriptia respectiva oamenii l-au ales prin vot direct si merita sa ajunga in Parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      partidele, turmele, gloatele... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:57)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Si eu sint de parere ca era mai bine cu uninominal pur. M-am saturat de gastile de infractori, organizate sau adapostite sub denumirea de "partide".
      Vreau sa aleg OAMENI, si nu ma intereseaza ce partide intra, cite procente au, cite locuri au prins in parlament, etc. Chiar nu exista o posibilitate sa renuntam la aceste turme, numite "partide" si care vin cu o gramada de legaturi si dependente invizibile si dubioase?
      Presupunind ca raspunsul este "nu", mi se pare incorect argumentul impotriva uninominalului pur, cu reprezentativitatea celor cu citeva procente. Ai oameni buni in partid, cistigi. Competitia este mai directa, si nu este loc de "aranjamente" interne in partide.
      De asemenea, in cazul uninominalului pur, nu vad rostul pragului de 5%. Asa se elimina ezitarea alegatorilor care simpatizeaza un candidat ce face parte dintr-un partid cu un procentaj mic.
  • +2 (2 voturi)    
    O distorsiune colosala (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:45)

    mihai [anonim]

    Totul e distorsionat. Precum politicienii, asa si legile asa si tara. De ce nu se poate un sistem de votare bazat pe majoritate simpla ? Ar reflecta mult mai corect dorinta alegatorilor, asa prosti cum sunt. Si mai radeam de americani cu electorii lor... Asa cum este legea acum, nu conteaza prea mult daca votantii te vor pe tine, esti capabil si integru. Cine hotaraste e o formula stupida, aproape o loterie. Vine si te i-a un stupid/a necunoscut/a.
  • +3 (5 voturi)    
    Sistem mixt (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:53)

    Leopold Bloom [anonim]

    Este un sistem mixt "ziaristilor" copy/paste de la hotnews,care este un compromis intre uninominalul pur (gen presedintii de consilii judetene din alegerile locale) si votul proportional pe liste (consilierii local de exemplu).
    Mai bun un titlu de tabloid decat un articol bine documentat despre sistemele electorale.
    Rinocerii si reflexele lor.
  • +8 (8 voturi)    
    un scaun subred in minus (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:55)

    extruder [anonim]

    nu-i ajung porcului de paunescu atatia ani in parlament? sa mai motaie si acasa la el.

    iar trisoarea de norica nicolai sa stea prin magazine la cumparaturi si sa lase locul liber.

    de ionut popescu imi pare rau, restul sa se angajeze undeva in sectorul privat sa vada cum e, trantorii.
  • +6 (6 voturi)    
    de cine am mai scapat... (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:57)

    ionut [anonim]

    Am scapat si de Mitica Dragomir si de Vadim.
  • 0 (8 voturi)    
    Fac ceva pe votul uninominal actual (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:00)

    Mircea [anonim]

    Ce scarba imi e.
    Ce mama dracului s-au bagat papagalii aia de la Pro Democratia sa propuna o varianta care e culmea tampeniei.
    Si-au batut joc de votul meu si de vointa mea.
    Sa-mi zica ceva, ca-i scuip direct in fata.
    Mama lor de neneorociti !!!
    • 0 (0 voturi)    
      plângaciosu' ! ofticosu' ! roade osu' ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      plângaciosu' ! ofticosu' ! roade osu' !
      daca nu poti sa faci tu legea, macar o respecti !
  • +3 (5 voturi)    
    Paunescu afara (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:05)

    trecator [anonim]

    bine ca am scapat de Adrian Paunescu si de Vadim. Sunt si lucruri pozitive cu votul asta uninominal. Pacat ca Mitrea si gashca lor de sharlatani au prins, rusine sa le fie celor ce i-au votat. La fel celor din Dolj si Constanta care au ales PSD pe linie. C asa nu mai vorbim de Felix Voiculescu. Se pare ca in continuare "bad publicity is good publicity".
  • +6 (6 voturi)    
    Referendum: (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:07)

    ascuns [anonim]

    Toate comentariile, inclusiv cele ale ziaristilor, pe acest subiect sunt inutile. A existat sansa de a avea un sistem cu adevarat uninominal: am stat acasa ca era tot urat afara. Adica majoritatea a stat acasa. Eu am fost si am votat si la acel referendum.
    De aici vorba: da-i Doamne romanului mintea de pe urma!
    Tardiv de data asta.
    Cum-necum, baselu' o nimeri si cu asta (dupa Chiuariu, Cioroianu, tata Norica, si multe altele)....A zis ca n-o sa ne placa - nu ne place.
  • +2 (2 voturi)    
    e foarte bine! (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:08)

    Florin [anonim]

    nici unul din ei nu este de regretat ;-) asa ca.....
    Norica.. bine ca sa dus, sper sa dispara de pe scena politica, ceilalti.. moste comunisti.
    Orban, minciunila, iata ca lumea nu la uitat.
    Draci candidati, asta e vointa boborului :-))
  • -3 (3 voturi)    
    primul in toate (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:13)

    a lu Nastase [anonim]

    Uninominalul made in Romania este un moft. Nu numai ca produce tot felul de surprize ilogice, dar de cand s-au terminat alegerile si pana azi se vorbeste numai de partide: Psd in sus si-n jos, Pdl la fel, etc. Iar pe scena sta bine catarat nea Traian care nu se da dus nici cu buldozerul. Cred ca intr-un top al prostilor, ar fi pe primul loc nu numai intre ei , dar si intre idioti. Si cabotini.
  • +1 (1 vot)    
    "Vot uninominal" (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:18)

    Leto-II [anonim]

    Daca citeati inainte ati fi putut vedea ca asa zisul vot uninominal, asa cum e acum va permite astfel de "aberatii" :) Doar nu credeati ca baietii cu ochii pe os vor permite o schimbare radicala a votarii "pe liste".
    Problema mai grava e alta:
    Un parlamentar castigator cu 1000 de voturi are aceeasi reprezentare ca unul care a castigat cu 10000 ;) Asta e democratia: Votul unui geniu care chiar face ceva pentru comunitate este egal cu votul unui excroc care fura comunitatea:d Cu reprezentarea e chiat mai frumos :d
    Sa va fie de bine, nanasilor!
  • +4 (4 voturi)    
    Corectie (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:28)

    suki [anonim]

    Desi poate ca e corect matematic sistemul asta de redistribuire, ati omis miezul problemei: e total incorect dpdv moral. Ma refer a faptul ca avem colegii uninominale, si fiecare isi voteaza candidatul in functie de proiectele lui. Dar la urma, onor istetilor de la PRO DEMOCRATIA ... ne trezim cu placuta surpriza de a fi reprezentati de un candidat total necunoscut, de la un alt partid cu doctrina si idei eventual total opuse, ca sa nu mai zic ca iti mai vine si unul votat de max. 1000 persoane. Dar ia sa il intrebati pe Cristi Pirvulescu.... o sa va explice savant cit de bine si de corect e totul... Ok, dar fata de cine???
  • +2 (2 voturi)    
    uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:51)

    croco [anonim]

    Inspirat din gandirea unei junte militare din America Latina - acolo s-a aplicat sistemul asta.
    Aia de la Pro ... n-au gasit alt tip care sa se potriveasca cu interesele "de sus". Cam cine credeti ca a sugerat celor de la Pro... sistemul?
  • -2 (2 voturi)    
    nu-i chiar asa de negru dracul (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:56)

    sadman [utilizator]

    Pana la urma, absolut nici unul din cei care au iesit pe "primul loc" cu 30%, nu merita sa intre in parlament. Intrau daca scoteau peste 50%. Asa ca in loc de un tur 2 de alegeri, mai bine sa se gaseasca o metoda sa se distribuie restul de locuri, si se distribuie dupa performanta partidului , ca nu stiu dupa ce altceva. Din goana dupa senzational se scot in fata doar exemplele negative. Fiecare dintre candidati stia ca trebuie sa scoata scor bun in competitie cu ceilalti colegi. Si o sa stie foarte bine asta la alegerile viitoare. Si va fi in folosul nostru , al alegatorilor asta.
    • +1 (1 vot)    
      omului trist (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:13)

      croco [anonim] i-a raspuns lui sadman

      intr-o competite cel ce ajunge pe primul loc - ala ia medalia de aur. Iar ceilalti AU PIERDUT. Asta e spiritul competitiei. Castigatorul ia TOT.
      Si nu distribuie la ailalti decat ... zambetele.
      • 0 (2 voturi)    
        dar care mai zimbeste cateodata (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:45)

        sadman [utilizator] i-a raspuns lui croco

        Nu cred ca ar fi fost OK nici daca din Cluj de exemplu, plecau 14 parlamentari de la PDL, cum s-ar fi intamplat daca erau uninominal pur. Abia atunci incepeau adevaratele probleme, si as fi vazut aici bocete si suparari.
  • +1 (1 vot)    
    ignoranta (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:26)

    ioan timisoara [anonim]

    cei care acum se mira de rezultatele "uninominalului" isi dovedesc ignoranta totala, si faptul ca nu s-au informat.

    Sistemul de vot nu e uninominal, e proportional in colegii uninominale. Repartizarea cum rezulta ea acum a fost intentionata asa si a fost votata de toate partidele inclusiv PDL si cu acceptul lui Basescu. Nu zic ca e cea mai buna, insa e in logica legii. niciunde nu s-a vorbit ca toti primii clasati intra. Intra cei care au peste 50 % iar restul sunt repartizati in functie de scor insa indeplinind proportionalitatea.

    Daca se vrea intrarea tuturor primilor clasati in parlament ar trebui adoptat sistemul german. Acolo jumatate din parlamentari sunt alesi uninominal, iar cealalta jumatate se compleateaza prin redistribuire pt a reflecta proportionalitatea. Pt asta ar trebui ca numarul colegiilor sa fie jumatate din numarul total al parlamentarilor.

    Votul uninominal majoritar (cu doua tururi de scrutin) se practica doar in Franta si chiar si francezii vor sa-l schimbe pentru ca duce la rezultate absolut distorsionate.

    Inca ceva : sunt unii (cei care vorbesc de candidatul cu programele sale individualepentru colegiu). Astia fac o mare confuzie, parlamentarul nu e primar!!!
    • +1 (1 vot)    
      Bune explicatii (Marţi, 2 decembrie 2008, 22:20)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ioan timisoara

      Zau ca mi se pare mai corect sistemul german. Aici ramai cu o mare frustare, ca practic se creaza o mini-competitie la nivel de colegiu: x cu y si cu z. Iar in final z cu 15% din voturi intra in parlament. Vezi cazul Ghise de la PNL, care a prins parlamentul cu 15%. Electoratul a incercat sa ii dea un sut in dos, dar sistemul si bafta in final l-au dus inapoi
  • 0 (0 voturi)    
    uninominal (Marţi, 2 decembrie 2008, 21:35)

    mary [anonim]

    Norica Nicolai, Adrian Paunescu s.a. sunt printre "clocitorii" legii votului uninominalului. Se pare ca in acele momente faceau parte din familia galinaceelor, adica a gainilor. Acum sufera si cine nu trebuie.
  • +1 (3 voturi)    
    Si... finis coronat opus... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 0:26)

    OZ [anonim]

    ...partidul de pe locul doi pe tara, obtine doamnelor si domnilor mai multe locuri in parlament decat partidul de pe primul loc!! Super tare! Asta a fost vestea cea mai buna! Mai buna decat vestea ca am scapat de Vadim, de Mitica Dragomir, de Paunescu, de Norica, si de alti fosti-viitori lideri sindicali de la Metrou. Mi-ar fi placut sa-i vad mecla lu' Geoana si sa-l aud cum ne mai explica el ca partidul lui a castigat alegerile.
    Sistemul e prost, dar e mai bun decat sistemul cu liste, pentru ca de data asta alegatorii fac lista. Imi pare rau ca Nastase, Geoana, Ponta si ceilalti comunisti "premianti" n-au avut parte macar de tahicardia de 48 de ore a lui Tariceanu sau Orban. Poate acum nu mai aveam nevoie de atatea ace pentru papusile voodoo...
    • 0 (0 voturi)    
      ........... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:53)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui OZ

      Din moment ce totul e o mare brambureala, iti inchipui cu cat a fost furat PRM?
      sau, dupa mintea ta, numai la casele mari au avut loc furturi din astea? :))
      ma Mitica, maaa!...
  • 0 (0 voturi)    
    Tara lui PAPURA-VODA (Miercuri, 3 decembrie 2008, 1:38)

    Razvan [anonim]

    Tara lui PAPURA-VODA, chiar suntem blestemati. CUM scoate unul capul din RAHAT si NU este in CLICA cum sa-i taiem capul ...
    Trebuie sa fim fericiti in PUTOAREA asta. NU va mai plangeti, luati atitudine ca si IULIAN URBAN Senator proaspat
  • +1 (1 vot)    
    Morar inspira Europa (Miercuri, 3 decembrie 2008, 3:10)

    Musculin [utilizator]

    La Gala Premiilor "European Voice" desfasurata aseara, 2 decembrie, la Palatul Bursei din Bruxelles sub patronajul premierului belgian Yves Leterme si cu concursul sefului lui Geoana pe linie de partid, Poul Nyrup Rasmussen, presedintele Partidului Socialistilor Europeni, procurorul-sef al Departamentului National Anticoruptie, Daniel Morar, a fost desemnat "Inspiratia Anului 2008" in urma miilor de voturi exprimate de-a lungul a 50 de zile de cititorii revistelor "The Economist" si "European Voice", organizatoarele acestei Gale, devenita in 8 ani de existenta unul din evenimentele de referinta ale scenei politice si diplomatice din "capitala" Europei.

    Castigarea acestui premiu de catre Daniel Morar confirma inca o data interesul europenilor pentru continuarea eforturilor anticoruptie initiate in timpul ministeriatului Monicai Macovei, cea care l-a desemnat pe Morar la conducerea DNA, si reprezinta un avertisment foarte clar adresat noilor parlamentari romani, precum si partidelor care negociaza in aceste zile formarea Guvernului, de a inceta sa obstructioneze lupta anticoruptie si de a acorda un sprijin mult mai mare lui Macovei si Morar in incercarile lor de a reforma Justitia romaneasca.

    Ceilalti castigatori ai celei de-a VIII-a editii a Premiilor "European Voice" sunt:

    European of the year 2008: Meglena Kuneva, comisarul european pentru protectia consumatorului

    EU Official of the Year 2008 and Most Valued European: Jean-Claude Trichet, presedintele Bancii Centrale Europene

    National politician of the year 2008: Nicolas Sarkozy, presedintele Frantei

    Commissioner of the year 2008: Stavros Dimas, comisarul european pentru mediu

    MEP of the year 2008: Claude Turmes, politician ecologist din Luxemburg
    • -1 (1 vot)    
      usurel cu Morar! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:31)

      modrogan [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      cititorii acelor ziare nu stiu decat ceea ce li s-a scris acolo, iar acele ziare au o anume orientare! de pilda, despre transformarea DNA intr-o arma politica in folosul lui Basescu nu le-a spus nimeni nimic, despre ineficienta absoluta (desi extrem de costisitoare) a actiunilor DNA tot nimic, asa ca... e ca si cu acuzatiile din anii 90 la adresa Romaniei, cum ca ii discrimineaza pe tigani; a trebuit sa apara posibilitatea migratiei masive a tiganilor in Vest pt ca aia sa-si dea seama care e realitatea.
      • +1 (1 vot)    
        usurel cu usurelu.... ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:05)

        modrogan [anonim] i-a raspuns lui modrogan

        DNA este singura institutie de justitie LAUDATA in toate rapoartele comisiei Europene din 2005 si pana astazi, adica, INDIFERENT de regim Politic, PDL+PNL sau PSD+PNL, deci e INDEPENDENTA politic.

        Cauta la parlament si CSM chestii de subordonare POLITICA a justitie, acolo spune Comisia Europeana ca se gasesc aceste chestii.

        Sa spui ca DNA nu e o institutie eficienta inseamna sa MINTI pur si simplu.
        Este pt. prima oara in istoria Romaniei cand exista demnitari cercetati, demnitari care fug de justitie in parlament si demnitari trimisi in judecata - IN TIMPUL UNUI SINGUR MANDAT.

        Vezi aici (inclusiv motivele pt. care marii rechini PSD-isti isi amana procesele in justitie:
        “DNA NU FACE NIMIC”
        http://axum3.wordpress.com/

        Asa ca astazi, datorita Monicai macovei a lui traian basescu si PDL nu mai vorbim ca pana in 2004 cu venin si dezamagire despre politicieni suspectati de coruptie dar "uitati" imediat ce trece campania electorala, ci in sfarsit vorbim de lucruri concrete, care se vad acum si arata ca NU TOTI SUNT LA FEL:

        PSD ***CEI MAI MULTI alesi cu dosare penale
        ----------------------------------------------------------------

        Cine face legea. Viitori parlamentari care au probleme in justitie

        http://www.gardianul.ro/Cine-face-legea.-Viitori-parlamentari-care-au-probleme-in-justitie-s125458.html
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt aberatii! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 3:40)

    observator [anonim]

    sunt element de originalitate ale democratiei romanesti!
  • 0 (0 voturi)    
    explicatie (Miercuri, 3 decembrie 2008, 4:23)

    castaboca [anonim]

    va rog, imi explica cineva daca redistribuirea se face la nivel de circumscriptie sau per ansamblu?

    daca e la nivelul intregii tari, iar circumscriptiile nu au un numar absolut exact de alegatori cu drept de vot, sitemul este complet viciat.
  • +1 (1 vot)    
    De ce plangeti si injurati acum? (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:16)

    judex1 [anonim]

    Multumiti-i lui Parvulescu, televiziunilor si analistilor "de bine" care ii promovau ineptia, PNL-ului si PSD-ului, infratite la guvernare si cu majoritate in parlament, tuturor romanilor ingalati si pomanagii pe care ne bazam ca sa constituim viitorul nostru. Ce ati facut fiecare din voi pentru a bloca aceasta nenorocire si pentru a avea conducatori capabili si cinstiti? Ati fost la referendumul lui Basescu? Ati fost la vot? Ati luat atitudine impotriva nemernicilor si manipulatorilor, sau va distrari cu Mircea Badea, Gadea, Cristoiu, Ciutacu si omul cu laptop-ul?
  • 0 (0 voturi)    
    O TIMPENIE , O HOTIE ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:22)

    mircea g [anonim]

    Acest sistem de redistribuire duce la denaturarea votului . Normal ar fi ca cel care a iesit cu cel mai mare nr de voturi dintr-un colegiu sa fie ales . Votantii dintr-un colegiu nu sint interesati de alte colegii si nu este normal ca voturile lor sa mearga spre candidati necunoscuti si care nu reprezinta interesul lor . Atita timp cit votul nu este obligatoriu ar fi perfect legal ca intr-un colegiu un candidat sa poata fi ales si cu doua voturi , in cazul ca lumea nu s-a prezentat la vot sau sint voturi nule . Asta e vointa colegiului si normal ar fi asa . Sa iei voturi , sa faci redistribuire , nu este decit un sistem de a face jocuri de culise , de a prostii alegatorii .
  • 0 (0 voturi)    
    this is wrong (Miercuri, 3 decembrie 2008, 7:35)

    sadwank [anonim]

    Trei chestii:
    1/ acest sistem de vot ii recompenseaza atit pe cei care string mai multe voturi intr-o circumscritie cit si pe cei care string mai multe voturi in cadrul partidului. E ca si cum, daca dai examen la facultatea F1 si si iei nota 7 dar ultimul intrat a avut 8, poti sa intri la facultatea F2 in locul unuia care a luat 9 cu conditia sa fi terminat acelasi liceu (adica sa fiti din acelasi partid).
    2/ de ce la mai zice "senator de Alba, sau de Dolj"? Sau de acum incolo nu le mai zice asa?
    3/ eu daca sint din Dolj de ce nu pot vota in Bucuresti din moment ce la un moment dat, e posibil ca votul meu sa fie redirectionat? Ei de ce au voie, fiindca sint smecheri?
  • 0 (0 voturi)    
    "nikolski" (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:03)

    satisitul [anonim]

    Unul din principalii autori ai noii legi electorale este senatorul NICOLICEA, SEFUL PSD MEHEDINTI .Tot individul asta constipat este principalul vinovat pentru care,pentru prima data 3.000.000 de romani aflati la munca in strainatate nu au mai putut vot-pai ce erau prosti ca doar ati vazut cu cine au votat cele cateva sute de romani stabiliti afara ?!
  • -1 (1 vot)    
    Votul uninominal. (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:11)

    Tudor Popescu [anonim]

    1. Acuma, cum sa va spun, de cel putin 4 sau 5 din cei sase pozati, ne-am cam saturat. Pacat ca sunt totusi asa de putini! Devenisera un fel de "profesionisti veterani "prin parlament, plafonati. Este bine ca au trebuit sa mai lase locul si unui val nou.De fapt acesta va fi unul din marile merite ale votului uninominal, adica , in timp, va curata Parlamentul de cei care nu au ce cauta acolo.
    2. Noua lege ref. votul uninominal a functionat bine in 95% din cazuri. Situatiile mentionate drept"bizare" sunt exceptiile , care confirma regula.
    3. Degeabe dl. Stolo si alti parlamentari fac clabuci acum, doar chiar ei au facut si aprobat legea in Parlament. De acum legea este a electorilor! PUNCT!
  • 0 (0 voturi)    
    Pro-Democratia Originala! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:36)

    Alien [anonim]

    Asa ar trebui sa se numeasca SRL-ul lui Parvulescu dupa simulacrul asta de uninominal!! Sau Asociatia "Anti-Democratia" ar fi mai nimerit!
  • 0 (0 voturi)    
    mistooooo (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:18)

    liviu_ [utilizator]

    tipic romanesc...
    totu suna excelent pe hartie, dar in practica e o mare tzeapa !!!
  • -1 (1 vot)    
    "Prostu rade de prosti" (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:24)

    MARIUS [anonim]

    ce tot comentati k nu o mers loomea la vot?... la vot nu au mers ce-i inteligenti deoarece nu aveau pe cine sa voteze?...pe cine sa votez? knd stiam k unu ii mai corupt si mai hot k altu?.... si cei din strainatate care o duc asa bine precum se lauda sa isi tzina pliscu ...dak is asa MARI ROMANI sa se intoarca in tzara nu sa stea in strainatate si sa dea comentarii k ei is mari "intelectuali" .... Voi sunteti tradatori de tzara ...nu aveti dreptu sa vorbiti despre ea ...ati fugit in loc sa incercati sa faceti ceva bun pt ea ..v-ati refugiat printre straini si acuma sunteti mari bascule ... Mai bine gura si lasati-ne cu ale noastre .... si sa nu uitati niciodata cuvintele "ROMANIA II PATRIA MEA SI AM SA IMI DAU SI VIATA PENTRU EA " ...si dak nu sunteti in stare sa fiti precum in cuvintele de mai sus...duca-va Dumnezeu departe sa nu mai auziti de Romania si sa muriti k niste tradatori de tzara fara onoare si fara speranta
  • -1 (1 vot)    
    cica... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:24)

    cristus [anonim]

    si cica s-a votat omul... !! Pe dracu ! Daca se vota omul, nu mai ieseau jigodii ca nastase sau elena udrea ! Oricum, ma bucur ca a castigat PSD multumita lui basescu. El a spart Alianta DA. Nu-i inghit nici pe aia, nici pe ceilalti, dar PD-L si PNL ar trebui sa se gandeasca mai bine daca merg tot pe mana "micului dictator" numit basescu.
  • -1 (1 vot)    
    comentatori (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:36)

    corneliu radu [anonim]

    Am impresia ca acest hotnews este pdlist 100% (dracii din psd si pnl versus sfintii si Dumnezeu basescu),iar ca comentarii (vezi mai sus "ca Copenhaga") sunt exprimari si pareri a unora care ,in 1989 ,se jucau in tarana.
    • -1 (1 vot)    
      base (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:57)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui corneliu radu

      ai dreptate. Spune aici ceva rau despre marinar si iti sar toti in cap. Ieri chiar m-a amenintat un aplaudac pdl-ist. Oricum, furt si coruptie ca in ultimii 4 ani nu s-au mai vazut la noi. Repet : sunt total apolitic !!!
  • 0 (0 voturi)    
    exceptii care confirma regula (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:46)

    fermierul [anonim]

    Nu inteleg de ce se face caz ca in unele locuri n-a iesit cum se astepta lumea. Aceleasi reguli s-au aplicat pentru toate partidele. Per total aceste 'anomalii' se compenseaza, si pana la urma exista o proportie intre numarul de voturi si de mandate.
  • 0 (0 voturi)    
    Jenibili (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:46)

    Adi [anonim]

    Ma umple de scarba actualul sistem, legislativ. Mai dihai decat peste tot in lume, infectiile umane(cu exceptiile de rigoare) numite parlamentari isi bat joc de noi o data la 4 ani in campanie cu promisiuni distractive si apoi zilnic prin "prestatia" lor.
    Cretin fuse ala de a inventat sistemul parlamentar, crezand ca asa se va face auzita "vocea poporului" prin reprezentantii ei cei mai de seama. De fapt ei se reprezinta pe sine si interesele lor meschine, ripostand cu "imunitatea" la orice acuza. In concluzie, e viciu de sistem.
    Am putea f bine sa alegem un colegiu de profesionisti (20-30 oameni, nu mai multi) care sa presteze legi k orice om la locul de munca. Concediat idaca nu dau randament.Noooo. Noi in schimb suportam din banul publik desentarea si dispretul unor inculti, dezastre umane, in stare pura.
    De acord cu cei din danemarca si cehia, cu o singura mentiune. au fost momente in istorie cand acest popor a dovedit mai mult. Din pacate foarte rare si indepartate, cu Burebista in frunte.
    Iar cei care reclama emigrarea ca ultima solutie sunt liberi sa o faca. Cu bne sau rele alegerea celor care raman in tara tine de motive personale carora nimeni nu se poate substitui. Nu ca ar fi bine pe aici, dar cate intrebari le putem pune si noi fratilor din departari...
    Au toate raspunsuri pozitive, fericirea e mare peste tot?
    • 0 (0 voturi)    
      Jenibil e altceva (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:32)

      LA [anonim] i-a raspuns lui Adi

      cand te vaiti dar nu cauti solutii. Solutiile sunt peste tot, si daca ai consuma energia asta in loc de vaicareala pe cautarea de solutii, ai avea si o satisfactie ... pt. ca, daca te uiti in urma, lucrurile se misca totusi din 2004 si pana astazi - cu sau fara vaicareli - asa ca de ce sa nu fii tu acolo unde ele se schimba, in loc sa fii in trena plangaciosilor

      Deci, solutii sunt parlamentul unicameral propus de PDL exista o initiativa legislativa si probabil se va face si un referendum pt. asta.
      Mai exista si o comisie la cotroceni pt. revizuirea constitutiei, mai exista si proiectele altor partide.

      Deci, there is plenty in loc de vaicareala.
  • 0 (0 voturi)    
    Gaura neagra (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:49)

    Dezamagitul [anonim]

    Ce simplu ar fi fost un uninominal in 2 scrutinuri prin care sa fi intrat in parlament doar cei cu 50+1%.Locurile neocupate ramaneau libere. Se produceau mai putine legi proaste!De ce trebuie musai ocupate locurile? Realitatea i-ar fi contrazis. Si am fi avut sansa sa avem cu cel putin 50% mai putini "alesi". Acum, cu darnicie,1/3 din alesi reprezinta vointa electoratului si 2/3 sunt jocuri "matematice", de mentinere a vechilor...Ce trist. Nu avem clasa politica, ci doar o imensa GAURA NEAGRA.
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominal= (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:50)

    Invincible [utilizator]

    sa iasa cine vor "ei", indiferent cu cum votam noi. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cazul porcunescu (Miercuri, 3 decembrie 2008, 9:51)

    cenaclul porcimea [anonim]

    Acest sistem de vot a fost foarte benefic in unele cazuri. Astfel, un individ precum paunescu pentru care nu se gaseste suficienta hartie igienica sa se stearga la gura de cat rahat a inghitit lingand ilustrele posterioare ale lui ceasca & lenuta poate acum sa sforaie si in alta parte decat Senatul Romaniei. Sunt "mot" neaos din Hunedoara (Brad) si am fost oripilat (precum multi de-ai locului) la gandul ca o astfel de scursoare abjecta ne-ar fi putut "reprezenta".
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu uitam (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:07)

      cristus [anonim] i-a raspuns lui cenaclul porcimea

      asta nu e nimic. Sa nu uitam ca nevasta-sa a UCIS 3 parsoane (o familie), lasand o fetita fara parinti si surioara. Si nu a patit nimic. Daca vreun simplu cetatean cu drept de vot ar face asta, oare ce s-ar intampla ?
      REPEDE MAI UITA ROMANII !!!
  • 0 (0 voturi)    
    http://plusvaloare.wordpress.com/ (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:04)

    taifun [anonim]

    http://plusvaloare.wordpress.com/2008/11/30/viermuiala-electorala/
  • 0 (0 voturi)    
    @Ioan (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:08)

    liviol [anonim]

    Da, ai dreptate pe undeva, in cazul in care s-ar fi delimitat colegii egale din punct de vedere al populatiei!
    In schimb ei au delimitat colegiile in functie de primariile de partid!
    De fapt, aici era toata miza!Nu va mai mirati si acuzati ca au iesit toti nenorocitii pt ca era evident ca se va intampla asa!
    Voi traiti la oras, unii peste granite...nu intelegeti ca la sate si in orasele mici se traieste ca akum 40 de ani(oameni slabi, needucati, usor manipulabili si usor de cumparat)Cum credeti ca majoritatea din acesti indivizi odiosi au iesit cu 50%+1. Ei nici nu isi doresc ca voi sa votati!Pt ei, votul alb era cea mai buna varianta!
    Ce nu am inteles eu este aberatia sistemului in Bucuresti!Aici chiar a fost o mare magarie si nimeni nu s-a sesizat! De ex ..cei care castigau in sectoarele cu populatie mica(gen sector 1) nu aveau nici o sansa pentru ca toate locurile partidului lor erau luate de colegiile castigate de acelsi par
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:10)

    Crisval [utilizator]

    Vad ca multa lume se plange de sistemul de vot, dar cati din cei care au postat au participat anul trecut la referendumul initiat de Traian Basescu?
  • 0 (0 voturi)    
    cand ne anuntati (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:37)

    zeus [anonim]

    cand ne anuntati daca au iesit la redistribuire?
  • 0 (0 voturi)    
    totusi,grohairea (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:18)

    oltenashu' [anonim]

    Pentru mine e ingrijorator ca dupa 20 de ani un om ca Paunescu mai ia si un singur vot,darmite sa mai si castige.Era sa zic "hai sa punem sarma ghimpata pe Carpati,sa se duca dracului de olteni nenorociti cu prostanacu' lor cu tot",dar in ultima clipa mi-am amintit ca bardul a castigat tocmai in HD.
  • 0 (0 voturi)    
    aberatii electorale!!!!! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:27)

    veronica [anonim]

    alegerile parlamentare sunt o gluma proasta
  • 0 (0 voturi)    
    sistem de rahat... (Miercuri, 3 decembrie 2008, 12:44)

    luci [anonim]

    constat cu uimire ca sunt multi care nu au inteles sistemul de vot...
    sa va spun ca s-a intamplat la noi in judet...
    sunt sase colegii de deputati si trei de senatori
    dupa numaratoare un partid a castigat din primul tur 3 mandate de deputati si un mandat de senator...
    dupa etapa a doua s-a stabilit ca partidului respectiv ii revin 3 locuri pentru deputai si doua locuri pentru senatori, deci a mai putut primi la redistribuire un loc de senator, restul de mandate de la deputati revenind altor partide, chiar daca s-au clasat pe locul doi sau trei...
    problema intervine acum, cand s-a publicat in ziare rezultatele votului, candidat care are 30.000 (treizecimii voturi), de la primul partid, a ramas pe dinafara, in detrimentul altuia care are 1.764 voturi...
    ce legitimitate are acest om in parlament? cati oameni reprezinta el?
    nu mai vorbesc de faptul ca am citi prin ziare ca sunt oameni cu mai putin de 1000 voturi si sunt in parlament...
    aici este buba, ei nu reprezinta vointa majoritatii electoratului, nu pot vota in numele a zeci de mii de oameni, dintr-un colegiu, in momentul in care a fost votat de cateva sute...
    cu ce au gresit electorii, daca ei au votat cu altcineva?(30.000, cazul de fata?)
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:29)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui luci

      Problemele apar datorita utilizarii a doua unitati de masura diferite:

      - o data se calculeaza numarul de mandate in functie de rezultatele pe judet

      - a doua oara se atribuie mandatele in functie de rezultatele obtinute in colegii pe principiul "omul si colegiul".

      In exemplul dumneavoastra daca cel cu 30.000 de voturi a fost al 4-lea in partidul cu 3 mandate, in mod legitim el nu avea ce cauta in parlament. Strigator la cer este ca in celalalt partid nu a plecat cel cu cele mai multe voturi DECAT DACA nu plecase inaintea lui altcineva din acel colegiu. Altfel, mandatul se va duce la primul candidat din acel partid care este intr-un colegiu din care nu a plecat nimeni!!!

      Sincer, cred ca este mai bine daca dintr-un colegiu cu rezultate indecise pleaca doi, pe baza clasamentului general pe judet, decat daca pleaca LA VOIA SORTII cate unul din fiecare colegiu. (acel LA VOIA SORTII se aplica la ultimii 1-2 parlamentari de pe lista unui judet si care, de regula, apartin PNL si UDMR datorita procentelor mici ale partidelor).
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:18)

    Mihai [anonim]

    La fel este si in Iasi, in colegiul 11, de unde va pleca in parlament o doamna ce a iesit pe locul 3 cu mai putin de 2000 de voturi!
  • -1 (1 vot)    
    Cum alergi de unu singur si iesi pe locul doi ! (Miercuri, 3 decembrie 2008, 13:21)

    dan [anonim]

    Fratiloooooooooor ! Am invins ! Chiar si Legile lui Murphy !
    Suntem singura natie din constelatie la care e posibil sa alergi intr-o cursa si s-o castigi de pe locul doi, trei !
    Asta ar fi cam alergarea de unu' singur si iesi pe locul doi !
    Foarte tare !

    ////
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominal (Miercuri, 3 decembrie 2008, 14:59)

    ionel hasotti [anonim]

    Bravo lui Mihai

    Pentru cine nu intelege sau se face ca nu intelege, apelam la sport , " c-asa-i in tenis " vorba regretatului Toma Caragiu.
    Asadar, joaca Federer cu Nadal : scor 3 la 2 pe seturi ( adica pe colegii ). Acum vedeti scorul : 7/6 , 7/6 , 0/ 6 , 0 / 6 , 7/ 6. Prin urmare , Nadal a luat mai multe game-uri , dar a pierdut mai multe seturi. Joc, set si meci pentru Federer.