Situatia din Bacau: Viorel Hrebenciuc a cistigat "din prima", Chiuariu intra si el in Parlament

de George Florea     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 14:37 Actualitate | Politic


PSD-istii bacauani Viorel Hrebenciuc, Iulian Iancu si Gabriel Vlase si-au reinnoit mandatele de parlamentar, obtinand peste 50% din voturi in colegiile in care au candidat, transmite Rompres.

Si liberalul Ionel Paler va reveni in Parlament dupa redistribuire. Noii deputati ai judetului Bacau vor fi Gheorghe Antochi (PSD+PC), presedinte-director general al holdingului Agricola International, inginerul informatician din Onesti Valeriu Vreme, din partea PD-L, colegul sau de partid Vasile Gherasim, fost primar al sectorului 1 Bucuresti, precum si liberalii Mihai Banu, actualul director al Directiei Generale pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Bacau, si fostul ministru al justitiei, Tudor Chiuariu.

Singurul care a obtinut in judetul Bacau peste 50% din voturi pentru Senat este social-democratul Catalin Mardare, care astfel isi reinnoieste mandatul. A mai obtinut accesul in Senat si fostul secretar general al Guvernului, liberalul Gabriel Berca.

Pentru celelalte doua mandate destinate judetului Bacau in Senat situatia este incerta, existand doua posibilitati de a obtine mandatele: fie Maria Mitrea (PSD+PC) si Vasile Nistor (PD-L), fie Doru Simovici (PD-L), presedintele Camerei de Comert si Industrie Bacau, si Sabin Cutas (PSD+PC), senator in legislatura trecuta din partea conservatorilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3033 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca si asta.... (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:42)

    judex1 [anonim]

    ar trebui sa-i multumeasca lui Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultat alegeri Bacau (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:49)

    moira2004 [anonim]

    Biroul Electoral de Circumscriptie Bacau a stabilit coeficientii electorali ai partidelor care au trecut pragul electoral. La Senat, fiecare partid va primi cate un mandat, urmand ca al patrulea mandat, cel de pe colegiul 2, sa fie stabilit la distributia nationala. Astfel, in Senat vor intra Radu Catalin Mardare (PSD), Gabriel BERCA (PNL) si Doru Simovici (PDL).

    La Camera Deputatilor PSD va primi patru mandate, PDL trei si PNL doua. Si aici mai ramane de stabilit cui va fi atribuit un mandat, cel de pe colegiul 1, unde s-au confruntat Tudor Chiuariu, Constantin Draganuta si Svetlana Zaharia.

    Cei patru deputati PSD sint Viorel Hrebenciuc, Gabriel Vlase, Gheorghe Antochi si Iulian Iancu. De la PDL merg la Bucuresti Adrian Popescu, Valerian Vreme si Vasile Gherasim iar de la PNL - Mihai Banu si Ionel Palar.

    Rezultatele finale oficiale vor fi date publicitatii diseara, in jurul orei 18.00.
  • +1 (3 voturi)    
    NU PRICEP !!!! (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:59)

    CUM? [anonim]

    ce le-a dat alegatorilor, de a intrat iar in parlament?
    un om hulit de ani de zile de presa, nu a avut niciodata nici un merit si totusi e votat?
    Prostie, lipsa de informatie?
    Nu exista nici o alta posibilitate la Bacau? Atunci mai bine nu se prezentau la vot!
    • +2 (2 voturi)    
      e de priceput (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:23)

      j [anonim] i-a raspuns lui CUM?

      Daca a candidat in mediul rural bineinteles ca au iesit din prima.
    • +4 (4 voturi)    
      A facut pe dracu-n 4! (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:23)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui CUM?

      In primul rand, Hrebe a fost intr-un colegiu exclusiv rural. Si, pentru ca e baiat destept si nu se culca pe-o ureche, s-a apucat de asfaltat ulite, de renovat camine culturale, de facut terenuri de fotbal si alte nimicuri de-astea care au mers direct la inima alegatorului (cu cel mult 10 clase, agricultor etc.).

      In unele comune a obtinut si 80% dintre voturi, in mare parte pentru ca, daca nu ar fi asfaltat el, nu ar fi asfaltat nimeni!

      In al doilea rand, contracandidatii sai erau aproape necunoscuti si nici nu au avut resurse financiare ca sa-si permita sa ii puna piedici.

      In al treilea rand, 75% dintre primarii din comunele respective sunt primari PSD+PC.

      Hrebe a fost castigator inca din momentul in care i-a fost anuntata candidatura.
      • +1 (1 vot)    
        asfaltare etc. (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:44)

        samu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

        Draga Andreea,
        Exact ai dreptate in ceea ce spui, adica daca nu ar fi asfaltat el nu ar fi asfaltat nimeni. Intreb eu cum dracu se poate ca dupa 18 ani satele noastre arata cum arata?
        de ce nu a fost nici un candidat care din iunie in loc sa scoata cateva milioane pentru panouri si alte prostii sa asfalteze sau sa betoneze o ulita.
        Stii cu cat se poate face 40 de m de drum betonat?
        iti pun eu ca viceprimar care asta fac: din 2400 de lei. in satul meu nimeni nu a facut asa ceva acum avem 450 de m de drum betonat de 6 luni.
        • +1 (1 vot)    
          Felicitari!! (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:10)

          Andreea [anonim] i-a raspuns lui samu

          Adevarul e ca in satele noastre problema e un pic mai complicata....In momentul in care se vorbeste despre modernizare, se aduc in discutie cel putin 3 mari probleme: apa curenta, canalizarea si asfaltarea! Nu poti asfalta pana nu le rezolvi pe primele doua (adica poti, dar e inutil!!!)

          Avand in vedere ca sunt din colegiul lui Hrebe, imi cam pot da cu parerea si pot spune ca primarii care au acceptat sa li se asfalteze drumurile sunt mult prea incompetenti ca sa isi ridice probleme de genul acesta sau sa se gandeasca ei cum sa faca sa foloseasca rational banii publici.

          Pe de alta parte, sunt si primari care au asfaltat drumuri nationale cu fonduri europene, care au proiecte si pentru strazi si pentru canalizare si asa mai departe... Pentru ei, Hrebe a renovat caminul cultural si a facut terenuri de fotbal...
          • 0 (0 voturi)    
            continuare (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:22)

            samu [anonim] i-a raspuns lui Andreea

            Vis-a-vis cu asfaltarea drumurilor nationale acestia nu sunt de competenta primariei ci apartin de CNADNR.
            Inteleg punctul tau de vedere cu primarii din colegiul lui Hrebe dar asta nu schimba situatia la oamenii care de 18 ani stau in aceleasi conditii.
            Intr-adevar sunt primarii care stie sa foloseasca banii rational (al nostru nu este) dar sunt putine si banii stii ca niciodata nu ajung.
            Nemai vorbind ca o multi oameni destepti au saturat (si eu am saturat) si ocolesc pe departe primariile si functiile de conducere (eu nu am fost suficient de destept) si ca atare nu ai ce face decat sa alegi pe mai putin prost deci satul tau tot va ramane acolo unde a fost si ca atare o asfaltare oricand e binevenit.
    • +1 (1 vot)    
      Niste propaganda si niste studii sociologice (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:47)

      dragon [utilizator] i-a raspuns lui CUM?

      Daca vrei sa iesi sigur tre sa te asiguri ca participi la un colegiu unde lumea e cu PSD-ul, dovedit din alegerile anterioare, nu te duci pe un colegiu unde stii ca te alearga lumea cu ciomegile... I-a prostit pe oameni cu niste asfaltari, care sunt bune numai ca troc electoral, inca de la alegerile trecute, si asta e o mita electorala care ramane in mintea ruralului. Si apoi mai sunt cei care au interesele protejate de PSD, iar tot familionul acestora voteaza cu "ai nostri".
    • 0 (0 voturi)    
      Nici n-ai "cum" sa pricepi!!! (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:22)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui CUM?

      Mai bine taceai si nu puneai intrebari timpite.
      Ai dreptate ca a fost prostie sau lipsa de informatie dar nu acum ci la alegerile din 2004 cind 51% din bacauani l-au votat pe Basescu si putin mai inainte l-au schimbat pe Sechelariu.
  • -1 (1 vot)    
    Rep. andrea (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:14)

    samu [anonim]

    Draga Andreea,
    Sa-ti pun si povestea cu canalizarea si cu apa.
    Mai intai am terminat facultatea la Cluj (de origine bihorean) si am cumparat o casa de pamant pentru ca consideram o garsoniera cu 30.000 EUR scump la un sat in apropierea Clujului.
    Am vrut sa fiu consilier si am ajuns viceprimar (e o poveste lunga oricum regret si acum) primesc cca. 1650 lei salariu (nu din aceasta traiesc ci din firmele mele care se ocupa cu turism si transport persoane).
    Pentru 3 comune si pentru un cartier al Clujului (stii si noi copiem Pipera unde Gigi Becali are vile cu fose septice) acum 2 ani (suntem 16 dupa marea revolutie) Consiliul Judetean a facut un studiu de fezabilitate pentru introducerea apei (fara canalizare) atunci era har-mar intre PDL si PNL (orasul si judetul) ca atare nu s-a inceput lucrarile apoi PDL a ajuns la putere si in judet insa nu mai sunt bani ca atare noi facem un nou proiect care urmeaza sa fie depus la FEADR acum includem si canalizarea deci va fi si mai scump.
    Proiectul este in curs de elaborare si va dura ceva timp pana cand va fi depus dupa aia trebuie vazut daca vor fi bani sau nu etc.
    Bun, eu am saturat sa umblu prin noroi si am apucat cu vecinii sa strangem bani si sa turnam beton 3m latime si asa am calculat costul de mai sus. Avand in vedere ca aceasta va tine cca. 4-5 ani deci cand vom ajunge (daca primim banii) cu canalizare atunci se sparge si se reface din nou. Daca nu peste 5 ani spargem noi si facem din nou.
    Trebuie sa ai in vedere faptul ca eu am 30 de ani si o sa mai traiesc cel mult inca 40. 4 ani inseamna 10% din acest 40. Eu nu vreau sa umblu prin noroi 10% din restul vietii mele. Nu vreau ca copii mei sa joaca in noroi (care daca se ingheata blocheaza roata masinii) etc. Asa ca si semenii mei din Romania vreau sa traiesc o viata normala si daca statul nu este in stare sa asigura nu am incotro decat sa fac eu pentru mine.