Rezultate finale

Parlamentarii de Bucuresti: PD-L are 17, PSD/PC are 14, PNL are 7. Dan Voiculescu e senator!

de Departamentul Politic     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 14:08 Actualitate | Politic


 documente
(02 Dec 2008) PDF, 51KB
Biroul Electoral Municipal a anuntat, marti, repartizarea mandatelor de parlamentar pentru Bucuresti. PD-L are 5 mandate de senator, in timp ce PSD a obtinut 4. La Camera Deputatilor, democrat-liberalii au obtinut 12 mandate, iar PSD 10.

Iata repartizarea mandatelor pentru Bucuresti:

SENAT (11 mandate)

PD-L - 5 mandate
PSD - 4 mandate
PNL - 2 mandate
UDMR - 0 mandate


CAMERA DEPUTATILOR (27 mandate)

PD-L - 12 mandate
PSD - 10 mandate
PNL - 5 mandate
UDMR - 0 mandate


Unde sunt doua mandate

Cele 38 de mandate anuntate marti de BEM au fost repartizate in prima faza a redistribuirii voturilor obtinute de parte. Birourile electorale de circumscriptie, asa cum este BEM, pot sa atribuie mandate doar in masura in care partidele obtin, intr-un judet sau in Municipiul Bucuresti, un numar de voturi mai mare decat coeficientul electoral (acesta din urma este raportul dintre numarul de voturi valabil exprimate si numarul de mandate din judet). Voturile ramase nefolosite in urma acestei proceduri sunt centralizate de BEC si vor fi folosite in a doua faza a redistribuirii.

Bucurestiului ii corespund 40 de mandate, 28 de deputati si 12 de senatori, iar BEM a atribuit doar 38, astfel ca ultimele 2 vor fi atribuite in ultima faza a redistribuirii. Aceasta va fi realizata de Biroul Electoral Central in functie de numarul de mandate ramase nedistribuite, de restul de voturi din dreptul fiecarui partid si de lista in ordine descrescatoare a candidatilor din fiecare colegiu neatribuit.


Senat

Democrat-liberalii Anca Boagiu, Vasile Blaga, Cristian Radulescu, impreuna cu social-democratii Cristian Diaconescu si Ecaterina Andronescu vor ocupa locuri de senator, alaturi de Dan Voiculescu (PC) si de liberalul Crin Antonescu, potrivit calculelor reprezentantilor partidelor in BEM.

PD-L a obtinut cinci mandate de senatori in colegiile 4, 5, 6, 11 si 12, acestia fiind: Anca Boagiu - 39,39%, Vasile Blaga - 49,54%, Cristian Radulescu cu 48,32%, Radu Alexandru Feldman - 41,47% si Gabriel Mutu - 40,52%.

PSD a obtinut in Capitala cinci mandate de senatori: Cristian Diaconescu - 41,82%, Dan Voiculescu - 44,88%, Catalin Voicu - 45,25%, Sergiu Nicolaescu si Ecaterina Andronescu - 48,82%.

PNL a obtinut doua mandate de senator in colegiile 2 si 7, acestia fiind Crin Antonescu si Cristian Topescu. 29,80%.

Camera Deputatilor

Democrat liberali Theodor Paleologu, Elena Udrea si Silviu Prigoana, alaturi de social-democratii Oana Mizil, Sergiu Andon si Rodica Nassar si de liberalii Bogdan Olteanu, Ludovic Orban si Alina Gorghiu vor ocupa locuri de deputati, potrivit calculelor reprezentantilor partidelor in BEM.

PDL a obtinut 12 mandate de deputat in colegiile 4, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 24, 25 si 28, acestia fiind: Costica Canacheu (40%), Brandusa Novac (35,30%), Theodor Paleologu (40,82%), Sulfina Barbu (49,1%), Cristian Petrescu (46,75%), Stefan Pirpiliu (47,9%), Dan Radu Zatreanu (44,44%), Silviu Prigoana (58,96%), Croitoru Catalin, Florian Geanta (39,66%), Elena Udrea (43,43%) si Danut Liga (43,26%).

PSD+PC a obtinut in Capitala mandate de deputat in colegiile 5, 6, 7, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23 si 26, acestia fiind: Daniela Popa, Georgian Pop (33,40%), Rodica Nasar (39,81%), Florian Popa (33,96%), Sergiu Andon (33,56%), Florina Jipa (36,24%), Doina Burcau (41,25%), Oana Mizil (50,72%), Dumitru Chirita (36,47%), Aurelia Vasile (51,07%) si Damian Florea (29,16%).

PNL a obtinut cinci mandate de deputat in colegiile 1, 2, 3, 22 si 27, acestia fiind: Bogdan Olteanu (26,68%), Dan Stamate Budurescu (25,83%), Ludovic Orban (28,78%), Alina Gorghiu (23,68%) si Cornel Pieptea (18,99%).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11235 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    PE TARA: (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:14)

    adrian [anonim]

    http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/COMUNICAT_PRAG.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      Corectie (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:32)

      Dan Dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Colegiul 27 nu merge la PNL sub nici o forma.

      Mandate de deputat de Bucuresti, SIGURE:
      PDL - colegiile 4, 8,9,10,11,12,13,14,15,24,25
      PSD - colegiile 5,6,16,18,19,20,21,23,26
      PNL - colegiile 1,2,3,22

      Variabile in colegiile 7 si 17, in functie de cui ii revine la redistribuirea nationala mandatul ramas:
      Daca revine PSD atunci colegiile 7 si 17 merg la PSD
      Daca revine PDl atunci colegiul 7 merge la PDL si 17 la PSD
      Daca revine PNL atunci colegiul 7 merge la PSD si 17 la PNL
      Daca revine UDMR atunci colegiul 7 merge la PSD si 17 la UDMR


      Mandate de senatori de Bucuresti, SIGURE:
      PDL colegiile 4,5,6,11,12
      PSD colegiile 3,8,9, 10
      PNLcolegiile 2,7
      Colegiul Senat 1 merge la partidul care va primi mandatul la redistribuire.
      In cazul mandatul revine UDMR atunci UDMR ia colegiul 7 si PNL colegiile 1 si 2


      http://www.thinkopolis.eu/ultima-ora/Bucuresti-Deputati-si-Senatori-
      • 0 (0 voturi)    
        Corectie la corectie (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:43)

        Dan Dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui Dan Dumitrescu

        27 merge la PNL
        28 la PDL
  • 0 (6 voturi)    
    de ce atatea mandate? (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:24)

    daniel [anonim]

    poate explica cineva de ce avem nevoie de atatia parlamentari pentru bucuresti? si anume 38?
    • -3 (11 voturi)    
      ca sa ne suga mai bine (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:32)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      raspuns la obiect
    • +3 (3 voturi)    
      pentru ca sunt multi bucuresteni (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:33)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui daniel

      mandatele se dau proportional cu numarul de locuitori .. bucurestiul avand aproape 2 milioane de votanti are un numar corespunzator de mandate
    • +4 (6 voturi)    
      Nu avem (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:34)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Nu avem nevoie. Un deputat la ~70.000 de locuitori şi un senator la ~160.000 înseamnă foarte mulţi parlamentari.
      Repartiţia pe Bucureşti derivă din aceste calcule (Bucureştiul nu este suprareprezentat, dacă asta întrebi retoric mai sus), şi arată explicit cât de mulţi parlamentari avem în total.
    • +3 (11 voturi)    
      explicatie (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:34)

      bolka [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ca sa contrabalanseze, in mica masura, parlamentarii de dabuleni, mizil etc
    • +1 (7 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:36)

      nicu_dicu [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      EREVAN: "poate explica cineva de ce avem nevoie de atatia parlamentari pentru bucuresti? si anume 38? "

      R: Sa sforaie pe 3 voci
    • +2 (8 voturi)    
      de ce atatea ... (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:37)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ca sa manance si gura lor ceva, clar!
      macar acum vom putea merge, teoretic, sa-i tragem de urechi daca nu fac ceva si pentru alegatori. o fi bine, o fi rau....
    • +3 (11 voturi)    
      Populatia (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:37)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui daniel

      E raportat la numarul populatiei - daaaaah
      ai 1.800.000 cetateni cu drept de vot: 12 senatori adica un senator la 150.000 locuitori, 27 deputati, adica un deputat la 66000 locuitori cu drept de vot. cum e in toata tara.
      stiu ca la voi la poplaca, atunci cand va adunati 10 e aglomeratie, dar Bucurestii sunt ceva mai mari.

      mai bine taceai
      • +2 (8 voturi)    
        la mine la poplaca (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:56)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        sunt 16 milioane de locuitori! ;)
        • +1 (3 voturi)    
          I-ha-I-ha-yo (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:06)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui daniel

          Dragule poti fi paysan si daca domiciliezi in NewYork (sau in ce alt oras cu 16 milioane de locuitori locuiesti). Statutul de taran, cand e dat peiorativ, nu se refera la origine urbana sau rurala, ci la comportament, educatie, mod de-a fi.
          • +1 (1 vot)    
            replica (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:22)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            catalin,

            nu ma intereseaza parerile tale despre mine. am retinut explicatia data care e folositoare.

            daca mai ai ceva inteligent de adaugat o sa citesc cu placere altfel "la revedere!"
    • +3 (3 voturi)    
      Norme (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:38)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Pentru ca exista niste norme de reprezentare: un deputat la 70000 de persoane si un senator la 160000 (asta daca nu ma insel). In functie de populatia din judet/municipiu si de aceasta norma de reprezentare s-a determinat si numarul de mandate pentru fiecare camera.
    • +2 (2 voturi)    
      nu sunt 38, sunt 40! (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:47)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui daniel

      sunt 22 de colegii pentru Camera si 12 pentru Senat. Impartirea din articol e cea de la nivel de circumscriptie banuiesc. De aia le lipseste cate un mandat la fiecare camera, alta explicatie n-am. Daca-i asa, restul se redistribuie la nivel national. Din socotelile mele, ambele se duc la PSD.

      Cat despre numarul mare de colegii in Bucuresti, exista si o alta intrebare: cum naiba le-au taiat astia, ca sunt complet tampite. Sunt colegii cu aproapre 90.000 de cetateni cu drept de vot si altele cu mai putin de 40.000. Deci daca teoretic numarul de colegii e stabilit pe baza normei de reprezentare din Constitutie, in practica se intampla o mare magarie. Sunt deputati care vor reprezenta de 2 ori mai multi cetateni decat unii dintre colegii lor!
      • +1 (1 vot)    
        erata (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:54)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Am vrut sa scriu 28 de colegii pentru Camera, nu 22. Scuze.
      • 0 (0 voturi)    
        Lipsesc Deputati 10 si Senat 7 (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:23)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Sunt 28 colegii la deputati, nu 27
        Colegiul lui Nastase a fost foarte mic.
        http://www.ziarulprahova.ro/articol~categorie-politica~stire-44963~cum-au-votat-prahovenii.html
        Cu 13mii de voturi nu este foarte reprezentativ
        La colegiul 1 din Ploiesti PDL-istul a luat 25mii de voturi si a avut abia 38%
        Mare redistribuire nu cred ca s-a facut la nivel national, mai ales pentru Bucuresti cu numarul lui imens de colegii. Ar fi trebuit sa fie un sector echivalent cu un judet ! La posta asa este
  • +2 (4 voturi)    
    Oare daca am avea in total 38 reprezentanti (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:28)

    Ovidiu [anonim]

    in Parlament nu ar fi suficient sa reprezinte toata tara?

    E normal sa avem un numar de deputati si senatori egal cu cel din SUA si o tara de 15 ori mai mica???

    Daca si americanii ar face ca noi ar trebui sa aiba 10.000 de oameni in Congres...

    De aia nu se misca nimic in Romania, ca sunt prea multi si se calca pe picioare iar suma vectorilor da 0.

    Ce simplu ar fi si pentru presa sa stie ca sunt 38-40 de lideri, alesi de popor, si aia ne reprezinta.

    Si noi am intelege mai bine care ne reprezinta, si care nu.

    Si cei care merg acolo, gata cu afacerile, sa ii preocupe doar grija cum sa ajute Romania.
    • -1 (3 voturi)    
      solutia perfecta... (Marţi, 2 decembrie 2008, 14:56)

      ignat [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      este de un singur reprezentant pentru intreaga tara. si ar fi chiar perfecta, pentru ca acesta exista deja!
    • 0 (2 voturi)    
      aici batea si intrebarea mea (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:02)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      multam ca te-ai prins unde batea intrebarea! eu acum nu locuiesc in romania ci intr-un oras cu 16 mil locuitori care in mod normal ar da de 7-8 ori mai multi parlamentari.

      are cineva mai multe informatii despre medii ale persoanelor puse in astfel de pozitii administrative comparand cu alte tari? ma intreb cat de multi sefi/reprezentanti pe cap de locuitor avem si cat tb sa suporte fiecare cetatean din taxele sale.

      nefiind conectat la modul cum functioneaza lucrurile mie imi suna clar a ineficienta, mai ales ca mai avem si reprezentantii la nivel local/judetean vezi primarii si prefecturi.
  • +5 (5 voturi)    
    "Dan Voiculescu e senator" (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:40)

    gigi [anonim]

    Asta da tristetze... :((((
    • +2 (2 voturi)    
      :( (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui gigi

      as impinge pana la doliu chiar!
    • +2 (2 voturi)    
      tara lu peste (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:02)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      no comment . animaux-ul e senator :(((
    • +1 (1 vot)    
      Nu pot sa cred (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:20)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Toata stima pentru bucuresteni, de felul cum au votat, dar nu pot sa cred ca unii dintre voi l-ai facut senator pe mafiotul de Voiculescu. Pacat.
    • 0 (0 voturi)    
      sa-i pupe mainile..... (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:56)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      lui Tariceanu si Parvulescu, care au readus in parlament toate scursurile.
  • +1 (1 vot)    
    Este varza sistemul (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:50)

    Lili_1024 [utilizator]

    Eu i-am votat in colegiul meu pe cei de la PDL care au si iesit pe primele locuri. Special am mers la vot sa nu intre in Parlament Crin Antonescu si Ludovic Orban. Dar surpriza niciunul din cei care au castigat procentual nu intra in Parlament!!!! De ce m-am mai dus sa votez?
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:04)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui Lili_1024

      e un sistem facut de un mare aritmetician din PSD (nu glumesc), sustinut de un ONG care cica vrea democratie.

      Traiasca democratia originala, tavarishici!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:10)

      aph [anonim] i-a raspuns lui Lili_1024

      ...ai fost la vot, cand cu referendum-ul pentru uninominal? Si eu ma uitam aseara la TV cat de afectati erau cei de la PSD si PNL ca noul sistem de vot este prost gandit... Iar noi, care am fost duminica la vot, ar trebui probabil sa ne uitam la ei ca la niste parlamentari proaspeti, care n-au nimic de-aface cu cei care au facut legile pana acum. Din nou, noi suntem tampiti iar ei sunt niste destepti, ca de-aia ii voteaza pulimea la fiecare 4 ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Serban Nicolae (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:03)

    Eduard [anonim]

    Sa speram ca Serban Nicolae nu ajunge senator nici dupa redistribuirea nationala si uite asa s-ar vedea unicul avantaj al votului uninominal: mai trimitem si acasa pe cei care nu deranjeaza si ne calca pe nervi...
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor Voiculescu si Andon.... (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:16)

    judex1 [anonim]

    sa-i pupati mainile conului Tariceanu ca v-a readus in parlament!
  • -1 (1 vot)    
    Tara de cretini (Marţi, 2 decembrie 2008, 16:57)

    Moromete [anonim]

    In acest sistem de vot sustinut de idiotul de Parvalescu obtii un procent bun peste ( 40%) dar este parlamentar unul cu 15%. Boii care au sustinut acest sistem l-au numit uninominal cand se vede clar ca este PROPORTIONAL.
    Este rezultatul cretinitatii ordonantei lui tariceanu sustinuta de fostii 322. Ambitii nesimtite.
    Abia acum au reprezentarea nesimtiriii lor.
  • +1 (1 vot)    
    Succesuri PD-L (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:09)

    oschy [anonim]

    PD-L va avea in Camera Deputatilor ca lider de grup pe valoroasa Elena Udrea.
    Romania va ajunge pe cele mai inalte culmi cu astfel de conducatori
    • +1 (1 vot)    
      de ce esti suparat.... (Marţi, 2 decembrie 2008, 17:23)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui oschy

      doar ti-au reintrat in parlament Hrebenciuc, Nastase, Mitrea, Voiculescu si Andon? Numai ca, stii ceva? Trei voturi in plus la PDL inseamna cel putin anihilarea lui Nastase, Hrebenciuc si Voiculescu. Apropo, ce se mai aude de Serban Nicolae?
      • 0 (0 voturi)    
        stai linistit, n-a intrat! (Marţi, 2 decembrie 2008, 18:23)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Colegiul lui l-a luat Anca Boagiu la redistribuire!