Oana Mizil, Silviu Prigoana si Aurelia Vasile sunt singurii candidati din Bucuresti care au locul asigurat in Camera Deputatilor. Dan Voiculescu a obtinut 44,88%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2008, 12:17 Actualitate | Politic


Oana Mizil, candidata Aliantei PSD+PC, Silviu Prigoana, de la PD-L si Aurelia Vasile, reprezentanta PSD+PC, sunt singurii candidati din Capitala care si-au asigurat locul in Camera Deputatilor, dupa centralizarea de catre Biroul Electoral Municipal a voturilor din 95,51% din sectiile de votare, anunta NewsIn.

Oana Mizil a obtinut deja un scor de 50,72%, Aurelia Vasile a obtinut si ea 51,07% din voturi, iar Silviu Prigoana, 59,01%.

Alti candidati cu notorietate din Bucuresti mai au de asteptat pana cand vor afla daca au obtinut un mandat de deputat: Bogdan Olteanu a obţinut un scor de 26,60% din voturi, Ludovic Orban - 28,78%, Gigi Becali - 14,95%, Elena Udrea - 43,52%, Luminiţa Anghel - 28,38% din voturi, Sulfina Barbu - 49,04%, iar Mariana Campeanu - 18,09%.

Pentru Senat, rezultatele parţiale pe Bucuresti arata ca Vasila Blaga a obţinut 49,53%, Ioan Talpes - 34,36%, Dan Voiculescu - 44,88%, Ecaterina Andronescu - 48,82%, Crin Antonescu - 29,74%, Cristian Diaconescu - 41,82% si Anca Boagiu - 39,44%.

In Colegiul 2 pentru Senat, Ionut Popescu (PD-L) e creditat cu 34,61%, Răzvan Teodorescu (PSD+PC) - 28,89%, Crin Antonescu (PNL) - 29,74%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2731 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dati toate cifrele corect (Luni, 1 decembrie 2008, 12:34)

    tirolez [utilizator]

    Putin incorect, Crin Antonescu e sub Ionut Popescu, deci mai are de asteptat la coada redistribuirii.
  • +5 (5 voturi)    
    Voiculescu! (Luni, 1 decembrie 2008, 12:57)

    smc [utilizator]

    Cat de tampit poti sa fii sa votezi Voiculescu in Bucuresti?
    • +2 (2 voturi)    
      f tampit !! (Luni, 1 decembrie 2008, 13:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui smc

      nu imi pot inchipui ce-o fi in creierele alora care l-au votat pe Voiculescu!!! sunt pur si simplu consternat
        #showComment()
  • +1 (1 vot)    
    Intoxicare? (Luni, 1 decembrie 2008, 13:20)

    nicu [anonim]

    La Realitatea Tv tocmai l-au anuntat pe Voiculescu ales din prima!!!
  • -1 (3 voturi)    
    marea abureala (Luni, 1 decembrie 2008, 13:44)

    gicu [anonim]

    Ce atata consternare ca a fost votat felix mai baieti?sau voi nici acum nu ati priceput?simplu...nu conteaza cine voteaza conteaza cine numara voturile!!!asa ca...restul e o mascarada...sa fim seriosi,cu ce s-a remarcat voiculescu pana acum?!nimic!alegerile au fost furate!cine mai crede ca e pe cinstite sa se duca in continuare la vot...oricum cu 36% din populatia care a votat,viitorul parlament nu are nici o legitimitate!
  • 0 (0 voturi)    
    miziloaica??! felix !!? prigoana??! (Luni, 1 decembrie 2008, 16:35)

    un roman [anonim]

    Dumnezeule, unde am ajuns ! Astia erau numai buni de bagat la puscarie, nu in parlament !
    • 0 (0 voturi)    
      pai.. seamana.. (Luni, 1 decembrie 2008, 18:41)

      alin [anonim] i-a raspuns lui un roman

      parlamentul romaniei seamana mult cu o puscarie, difera doar conditiile "de lucru", in rest.. clientii sunt alesi pe criterii identice si obiectul muncii e acelasi