UPDATE Aproape 22.200 de romani votasera la sectiile din strainatate pana la ora 22

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:14 Actualitate | Politic


Ministerul Afacerilor Externe a anuntat ca, pana la ora 22, la sectiile de vot deschise in strainatate au votat aproximativ 22.200 de cetateni romani.

Participarea cea mai numeroasa s-a inregistrat la sectiile de vot nr. 118 si 119 din Chisinau, sectia de vot nr. 90 de la Castellon De La Plana si sectia de vot nr. 37 din Torino.

Corespondentul HotNews.ro din Italia, Miruna Cajvaneanu, a transmis ca, pana la ora 17:00, la Trieste votasera 70 de alegatori, la Trento - 117,  270 la Padova, 320 la Treviso, 600 la Milano.

La ora 23.00, ora Romaniei, raman deschise 44 de sectii de votare din cele 221 de sectii de vot organizate in strainatate.

Primul scrutin uninominal pentru Camera Deputatilor si a Senatului din Romania se va incheia in strainatate in sectiile de pe Coasta de Vest a SUA, ultimele sectii care se inchid fiind cele organizate la Los Angeles, Seattle, San Francisco, Sacramento, Las Vegas, Orange County, Riverside si Portland, luni, la ora 7 (ora Romaniei).

MAE a anuntat aceste rezultate pe baza informatiilor primite de la misiunile Romaniei din strainatate.



















467 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ??? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:30)

    Octavian Ion [utilizator]

    Credeti ca asta ne intereseaza la ora asta? Cati romani din afara tarii au votat?
  • 0 (0 voturi)    
    Putini putini (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:37)

    Andrei [anonim]

    Cam slaba prezenta la vot in diaspora. Doar atati romani avem peste granita? Prea multi ilegali sau prea multa nepasare? Cred ca e varianta a 2-a.
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:52)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Normal ca prea multa nepasare, oamenii aia de-afara nu sunt "iradiati" zilnic de mass-media din RO. Ei afla rezultaele concrete: autostrazi, venit, nivel de trai. Cand vezi ca PSD UDMR PDL PNL au fost la putere rand pe rand sau deodata etc, si nu s-a facut NIMIC, CUM SA TE MAI DUCI LA VOT?
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Luni, 1 decembrie 2008, 0:24)

        dixit [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Ion

        pur si simplu nu m-am dus la vot ca nu am vrut :)) acelasi lucru o sa fie si daca votez eu sau nu. politicienii romani tot vor cauta sa se imbogateasca prin orice mijloc, omenii vor fi la fel de nesimtiti, soselele vor la fel de prost intretinute, autostrazile vor fi invizibile, trenurile vor fi jegoase....ce rost are sa ma duc sa votez sa imi pierd timpul aiurea in fata ambasadei romane, cu dragii de functionari publici romani, cand pot petrece o duminica placuta in familie? ce rost are sa votez pentru o tare cu care nu mai am nimic de-aface? emigrare placuta dragii mei concetateni, cu pesedelul la putere si criza economica la orizont.....
    • 0 (0 voturi)    
      Să nu generalizăm... (Luni, 1 decembrie 2008, 0:21)

      Paganel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ... deoarece sunt şi destui români, profesori sau studenţi, aflaţi în străinătate, cei mai mulţi - cu bursă. Aceştia nu au cu ce dovedi că au reşedinţa acolo, deci, dintr-un foc - nu votează. Asta mi s-a întâmplat şi mie... M-am bucurat două zile că pot vota, luându-mi-se în calcul cererea pentru actul de reşedinţă... La Ambasadă, azi, mi s-a explicat că nu pot vota, că de fapt e doar o cerere care încă nu e înregistrată, în fine, chestii birocratice... Care chestii, deşi Constituţia garantează dreptul la vot al tuturor românilor adulţi care nu au probleme cu "bila", încalcă legea fundamentală...
    • +1 (1 vot)    
      london (Luni, 1 decembrie 2008, 0:46)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      pt ce sa ma duc sa votez ? la cate se intampla nu vad nici o solutie viabila din partea actualilor candidati si pana la urma nici partea altora. si, in cele din urma sa ma duc sa votez ca sa`i vad pe cei de la ambasada cum te l**g in f**d acum , iar daca mergi cu alte ocazii si probleme pe la ei nici cu scara nu le ajungi la nas. mai satisfactoare a fost o intalnire la bere cu prietenii .
    • 0 (0 voturi)    
      s-a gasit tapul ispasitor! (Luni, 1 decembrie 2008, 1:01)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      La multi ani, Andrei!

      Or fi si multi ilegali, nu stiu, ca eu sint "legala". Ideea e ca America inca n-a votat si noi, asitalalti a trebuit sa calatorim zeci, poate sute de km (eu am facut 90 de mile) ca sa votam. Comparativ cu prezenta din tara (de toata super-jena), cred ca nu pe noi cade vina ca o sa va fie voua mai rau cu PSD cap de afis, ci tot pe voi care "deziluzionati" si "dezgustati" ca niste printese delicate, v-ati abtinut, lasnd decizia pe fragilli umeri ai babelor rurale asistate soial. Sa speram ca n-am dreptate. Sorry si numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e nici o nepasare !!! (Luni, 1 decembrie 2008, 0:40)

    Diaspora [anonim]

    Au schimbat legea si nu s-a mai putut vota cu buletinul sau cu pasaportul ( rusine PSD , PNL !!!) , trebuia dovedita rezidentza printr'o viza (acum, când nu mai exista vize) sau O ATESTATIE DE LA PREFECTURA, pai cine pierde o zi ca sa ia o atestatie ???? Asha ca inclusiv studentii ( care s'ar fi putut legitima simplu, cu un carnet de student si pasaport ) NU AU PUTUT VOTA !!!

    E O RUSINE !!!!

    Rusine, Romania !!!
  • 0 (0 voturi)    
    resedinta (Luni, 1 decembrie 2008, 1:11)

    ioana [anonim]

    Lamuriti-mi si mie treaba cu studentii: ei locuiesc sub cerul liber? Nu au o camera in camin/gazda, nu se duc la doctor? Nu ma pricep la alte tari, dar in Anglia daca esti inregistrat la doctor iti da un carton cu adresa pe el. C'mmon people!
    Problema de fapt este ca nimeni n-a scris pe siteul MAE ca ne trebuie dovada adresei. Zice acolo ca viza (in care nu e specificata adresa) e suficienta. Eu am avut noroc ca m-au crezut pe cuvint pentru ca nu am avut dovada adresei exacte.
  • 0 (0 voturi)    
    Listele se scriu cu mana (Luni, 1 decembrie 2008, 1:29)

    calogero [anonim]

    Deci am fost la vot la Padova. Am fost fiindca chiar daca nu prea mai stau in Romania poate intr-o zi am sa mai dau si pe acolo si vreau sa gasesc ceva schimbari. N-am schimbat eu lumea cu votul meu dar macar am dat un semn ca exist si ca ii observ pe politicieni.

    Au votat putini si fiindca pana te trec pe lista dureaza 5 minute - listele nu exista le scriu pe loc -verifica buletinul daca e valabil, verifica buletinul italian daca e valabil, scrie CNP si adresa din romania, scrie adresa din italia. Totul la mana si timpul trece. In plus erau doar 2 stampile.

    Daca ar avea listele gata pregatite ar dura mai putin si ar putea vota mai multi. Nici lumea nu s-a prea inghesuit ca cei din strainatate majoritatea nu le mai pasa ce e in romania.

    Eu zic ca e o lege buna fiindca tocmai turistii electorali au fost eliminati. Iar cei ce se plang de acte - puteati sa va organizati mai dinainte ca data alegerilor se stia.