Marea discriminare. Cum se pierd mii de voturi

de D.T.     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 16:27 Actualitate | Politic


Cetatenii romani care au viza de resedinta intr-un oras din Romania nu pot vota in colegiul in care locuiesc, ci trebuie sa se deplaseze la adresa unde au domiciliu. In schimb, regula nu se aplica cetatenilor romani din strainatate, care pot vota doar cu pasaportul chiar daca au resedinta in Spania sau Italia, de exemplu, dar si-au pastrat domiciliul in Romania. Teoretic, n-ar trebui sa exista o diferenta intre un cetatean cu viza de resedinta la Madrid si unul cu resedinta la Bucuresti. Practic, primul poate vota la Madrid, dar al doilea nu poate vota la Bucuresti sau oriunde in Romania.

Diferenta pe care noul sistem de vot uninominal, valabil in 2008, o face intre cele doua tipuri de cetateni este complet aberanta, cel putin in cazul cetatenilor romani care au resedinta intr-o tara din interiorul Uniunii Europene.

De exemplu, un cetatean cu domiciliul in Cluj, dar care are viza de resedinta in Bucuresti nu poate vota in colegiul unde locuieste efectiv, ci trebuie sa bata drumul pana la Cluj. Este cazul tuturor studentilor, cam 700 de mii la numar, muncitorilor sezonieri etc. Ei nu mai pot vota pe liste suplimentare, ci trebuie sa se intoarca acasa ca sa poata vota. Pe langa ei, sunt oameni de afaceri, familii cu mai multe proprietati care si aleg sa locuiasca in alt loc decat adresa de domiciliu inscrisa pe buletin.

Practic, toti cei care in ultimii ani s-au mutat dintr-o localitate in alta dar si-au pastrat pe buletin vechea adresa nu vor putea vota ca in anii trecuti pe listele suplimentare, pentru ca noul sistem de vot exclude aceasta posibilitate. Tuturor, votul le este conditionat de o deplasare. Sunt obligati sa o faca daca vor sa-si exercite un drept constitutional.

Regula nu se aplica insa celor cateva milioane de cetateni romani aflati in strainatate, care pot vota in baza pasaportului si in baza unui document care atesta ca au o resedinta legala in statul unde locuiesc. In mod normal, si cetatenii care locuiesc pe teritoriul Romaniei ar trebui sa poata vota acolo unde au resedinta, exact la fel ca romanii care traiesc in afara granitelor dar si-au pastrat domiciliul in tara.

Abia din 2012, cand ar urma sa fie utilizate cartile de alegator si registrele electroale, cetatenii vor putea vota in raza colegiului unde locuiesc efectiv, adica vor putea vota si pe baza vizei de resedinta.

Reprezentantul Biroului Electoral Central, Marian Muhulet, a declarat ca “legea este clara” si ca nu crede ca este vorba “de o discriminare”. 



















2291 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ba e acelasi lucru (Duminică, 30 noiembrie 2008, 16:57)

    mioara [anonim]

    in romania poti vota la oricare sectie de votare din colegiul caruia ii apartii
    principiul e acelasi pentru toti
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este deloc acelasi lucru (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:35)

      n534663 [anonim] i-a raspuns lui mioara

      Mioara,

      Mai citeste textul inca o data si apoi pronunta-te. Atata vreme cat trebui sa votezi in colegiul caruia ii apartii cum se face ca romani facand parte dintr-un colegiu di Cluj dar domiciliind in Madrid pot vota, iar oameni facand parte din acelasi colegiu din Cluj, dar domiciliind in Bucuresti sau Timisoara nu pot vota?
      Legea este foarte clara, dupa cum spun si cei de la BEC, nu pot vota.
      Deci este discriminare.
      Acest lucru a fost sesizat de multe ori de care diverse persoane in cauza, dar nu s-a facut nimic.

      Multumim frumos Pro-Democratia pentru bataia de joc de uninominal.
    • 0 (0 voturi)    
      of (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:53)

      margot [anonim] i-a raspuns lui mioara

      n-ai inteles nimic. exista o diferenta intre domiciliul care e trecut pe cartea de identitate si viza de flotant. despre asta e vorba.

      ceea ce in romania se numeste viza de flotant este o viza de resedinta. exact asa cum au cei care locuiesc in strainatate.

      iar daca cei din strainatate pot vota in colegiul aferent vizei de resedinta, de ce nu pot face la fel cei cu viza de flotant.

      daca incerci sa zici ca se poate vota cu viza de flotant, nu mai incerca. nu ai dreptate. daca ai uitat, studentilor le deconteaza guvernul drumul pana la adresa de domiciliul ca sa voteze.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:09)

      Patrick [utilizator] i-a raspuns lui mioara

      E clar ca e vorba de o discriminare,sunt multi plecati in concediu,sunt parinti care stau cu nepotii la copii lor in alta localitate iar virsta si lipsa banilor ii impiedica sa se deplaseze la localitatea unde au mutatia pe buletin,de ce pentru acestia si multi alti nu s-au gasit solutii iar pentru rominii din strainatate da.Ce au facut ,le-au trimis buletine de vot de la circumscripti unde au domiciliul in Romania?
    • 0 (0 voturi)    
      tu esti exemplul... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:43)

      razta.antipatica [anonim] i-a raspuns lui mioara

      pentru care tara asta este plina de prosti. esti romanul pe care balada miorita il reprezinta.
    • -1 (1 vot)    
      mai bine te-ai documenta (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:45)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui mioara

      ....sau ti-ai vedea de preocuparile preferate (telenovele, reviste de scandal...) decat sa comentezi pe langa subiect.
      • 0 (0 voturi)    
        >: (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:02)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        Ba nu comenteaza DELOC "pe langa subiect" - si TERMINA cu metodele badaranesti de intimidare, ca nu impresionezi decat cel mult neplacut!

        E vorba de discriminare CLARA - d.ex., eu de CE ar trebui sa-mi intrerup concediul (si sa mai dau si bani pe tren) ca sa pot vota?? Dar daca eram (ca acum 4 ani) la un seminar in strainatate??? Adica ar trebui ca toata Europa sa-si intrerupa activitatile numai pt. ca in Romania se voteaza - si pentru ca Legea electorala este tampita???
        • 0 (0 voturi)    
          pai bine mah si Cata ce zicea (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:02)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Bag seama ca si tie iti place Cosmo :)
          Am auzit ca baga pe ultima pagina pagini de colorat si creioane.

          Ba mai mult,pana si tu vezi ca ar fi discriminare pe cand MIOARA nu vede.
          Ciudat ca-i iei apararea, cred ca te uitai la o telenovela.... :)

          @Cata: esti un gentleman pe langa presedintele tarii (care le spune femeilor: pasarici, tiganci imputite si altele). NU pune la suflet.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt din Deva (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:55)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mioara

      Nu prea stii tu care-i treaba.
      In Timisoara mi s-a spus clar ca trebuie sa plec la adresa din CI.
  • 0 (0 voturi)    
    si toti cei care nu pot vota (Duminică, 30 noiembrie 2008, 16:57)

    comentator [anonim]

    ar fi votat PD-L, corect? deci din nou avem de-a face cu o mare frauda electorala...

    era la misto, asta in cazul in care esti prea suparat si nu mai judeci cum trebuie...
  • +2 (2 voturi)    
    observatie tarzie!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:03)

    razvan [anonim]

    cat de tarziu vine acest comentariu! orasele mari, vezi Bucuresti, vezi Cluj, Timisoara sunt pline de oameni care muncesc aici si locuiesc in chirie, au cel mult vize de resedinta (si nu ma refer aici la studenti, ci la oameni tineri 25-35 de ani, care au ramas sa munceasca dupa facultate in orasele acesta) si sunt sfidati in dreptul lor constitutional de a vota. Mai exact, acestora li se spune senin: mergeti acasa! Adica, daca stau de 8 ani in Cluj, dintr-o chirie intr-alta, si muncesc aici, trebuie sa bat zeci, sute de km pentru a vota pe cineva despre care nu am habar.
    sfidare! zic din nou... iar articolul asta e tarziu! si se mai mira ca nu merg romanii la vot!
  • +1 (1 vot)    
    . (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:06)

    Ivanu [anonim]

    oare se va stopa turismul electoral prin faptul ca un cetatean poate vota doar unde are domiciliul?
    • -1 (1 vot)    
      vaccin de HIV pentru picior fracturat! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      "Turismul electoral" NU il stopezi prin aia ca le interzici romanilor sa fie unde vrea muschiu lor in ziua votarii - "turismul electoral" se stopeaza prin pedepse mai bune pentru cei care lasa oamenii sa voteze de mai multe ori si, mai ales, prin metode de identificare BUNE!!!

      CE naiba s-a facut cu "cartile" alea "de alegator"? Cam cate mil. euroi a costat tiparirea si distribuirea lor??? De CE asta???
  • +1 (1 vot)    
    sigur (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:06)

    stefan [anonim]

    S-ar rezolva din probleme daca s-ar permite votul anticipat. Desi asta in Romania ar putea duce la mari fraude.
    -Presedintii sectiilor de votare ca si cei din comisie sa fie independenti si sa aiba statut de angajati temporari ai autoritatii electorale.
    -Cine spune ca in strainatate e simplu sa votezi se insala. Distantele sunt mari, iar numai o sectie de votare la consulat sau ambasada are o capacitate de maxim 2000-2500 de votanti, iar cozile sunt asa de mari incit iti taie pofta. Pe cind cei ce ar putea vota sun mult mai multi.
    Nici unul din partidele din Romania nu vrea cu adevarat voturile celor din diaspora. Ele reflecta o cu totul alta realitate. Cei din afara nu pot fi cumparati cu 2Kg de zahar, un telefon mobil sau un video.
    Iar listele speciale totdeauna au fost un motiv de scandal si de aratat cu degetul intr-o parte sau alta.
  • 0 (0 voturi)    
    in starinatate, nu se poate vota! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:07)

    Anca [anonim]

    In strainatate, este o mare porcarie! Nu se poate vota daca nu ai resedinta aici!
    Daca faci studii sau lucrezi provizoriu intr-o companie, cum e si cazul meu, nu ai actele necesare sa votezi!
    Deci ne exclud...nu pot sa-mi exprim dreptul!
    • 0 (0 voturi)    
      dati-i in judecata >:) (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      Dreptul de a alege (si de a fi ales) e un drept constitutional - dati-i in judecata pe astia care nu v-au lasat sa votati (respectiv Guvernul) - si pun pariu ca o sa castigati, la Curtea Constitutionala ;)

      Imi pare rau ca, totusi, sunt acasa - ca daca nu eram ii dadeam in judecata si eu ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Votati (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:14)

    www.khris.ro [utilizator]

    problema este ca dreapta pierde aceste mii de voturi
  • +1 (1 vot)    
    lege? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:17)

    GXG [anonim]

    poate sa spuna cineva daca este legal votul d-nilor tariceanu si geoana, care au votat in colegiile in care candideaza si nu la resedintele de pe buletin?
  • -1 (1 vot)    
    Ba, aia din afara tarii sint emigranti (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:23)

    Dan_Bruma [anonim]

    De altfel emigrantii au chiar si un colegiu special. Colegiu pentru diaspora. Astia din Romania nu sint emigranti daca pleaca de la Cluj sa stea la Bucuresti ca flotant. Sau voiai sa se faca un colegiu special pentru flotanti?
  • +1 (1 vot)    
    ingradirea grava a dreptului de vot (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:25)

    sempere [anonim]

    Mii de cetateni nu voteaza la aceste alegeri din cauza ca nu sunt in localitatea unde pe buletin figureaza ca au domiciliul. Nici cei cu viza de flotant nu voteaza (cazul meu).
    Mai sunt asa: militari, persoana aflate in delegatie, in tranzit, in concediu, care nu si-au facut mutatia, etc.)

    In alte tari in aceasta situatie exista diverse alternative: votul cu procura (in Franta) sau prin corespondenta (in SUA 20% din cetateni voteaza prin corespondenta).
    Cei din strainatate oricum trebuie sa demonstreze resedinta in tara respectiva.
  • 0 (0 voturi)    
    OBAMA presedinte (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:28)

    alb si negru [anonim]

    sloganul : "Nu vota pe ALB, voteaza pe NEGRU"
    ar fi fost bun sa implice poporul.
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:28)

    radu [anonim]

    am votat in strainatate si pentru aceasta a trebuit sa prezint un document care sa demonstreze resedinta in tara respectiva + cartea de identitate din romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu este nici o discriminare! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:31)

    FairPlay [anonim]

    1. Dle D.T. va rog sa cititi legea! Este extrem de clara si nu este nici o discriminare intre cetatenii romani.
    2. Ministerul Educatiei a introdus special o zi libera pentru ca toti studentii sa-si poata exprima votul in localitatea in care apartin.
    • 0 (0 voturi)    
      si care-i chestia??? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui FairPlay

      Adica romanii care nu-s "la domiciliu" sunt numai studenti???
  • 0 (0 voturi)    
    mii de basarabeni nu au putut vota (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:19)

    aurel stratan [anonim]

    in republica moldova mii de cetateni romani cu domiciliul in romania dar resedinta efectiva la chisinau s-au prezentat degeaba la portile misiunilor diplomatice ale romaniei. ofiterii misiunilor nu le-au permis sa voteze, chiar daca acestia stiau pentru cine vor vota la locul de domiciliu.
  • -1 (1 vot)    
    foarte bine. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:14)

    weebp [anonim]

    ca se intampla asa.. altfel, iar eram inundati de stiri imbecile cum ca autocare intregi se plimba prin tara si voteaza pe liste suplimentare,contestatii inutile, etc.. daca vrei sa votezi, mergi acasa.. nu vad nici o discriminare.. maine e 1 dec., zi libera, asa ca nu vad nici o problema
  • +1 (1 vot)    
    foarte frustrant (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:16)

    micsunica [anonim]

    Adica domnul Tariceanu, care a modificat legea sub acest aspect prin ordonanta de urgenta, si a anulat pur si simplu dreptul constitutional al multor cetateni, vine acum cu tupeu si ne indeamna sa mergem la vot.
    Am fost. Si nu m-au lasat sa votez. Ca cica sa ma duc 500 km sa votez.
    Dar pe domnul Tariceanu, candidat fiind, legea il lasa sa voteze acolo unde candideaza, desi nu are acolo domiciliul. Ce are sula cu prefectura? Ce are dreptul de a alege cu dreptul de a fi ales?
    Adica ti se garanteaza dreptul de a alege doar pentru a te putea vota pe tine insuti.
    Fooaaarte ciudat.
    Din pacate, tocmai electoratul lor, activ, dinamic si "circulant", a luat-o sus de data asta.
    E foarte frustrant.
    Nu vad logica acestei discriminari intre cetatenii candidatii si cetatenii necandidati, vorbesc exclusiv din perspectiva exercitarii dreptului de A ALEGE.
    Este tipic pentru guvernantii romani ca, atunci cand nu pot rezolva o problema, sa o omoare pur si simplu. Adica, onor guvernul nu a fost in stare sa gaseasca masuri eficiente pentru a impiedica situatii precum cele de la locale, cand s-a abuzat de resedinta, asa ca s-au gandit sa se reteze dreptul de vot al tuturor celor cu resedinta, in loc sa verifice realitatea si legalitatea vizelor de resedinta respective, au zis las ca va taiem noi macaroana.
    De ce la alegerile generale (chiar uninominale) trebuie musai sa votez la domiciliu, cand la locale (tot uninominal si vorbind totusi de administratie locala) pot vota si la locul de resedinta, cu conditia desigur a vechimii de cel putin 6 luni a vizei.
    De asemenea, nu vad, la randul meu, ratiunea discriminarii intre cetatenii romani cu resedinta in tara si cei cu resedinta in strainatate. E stupid.
    E mai usor sa mergi din Bucuresti (localitatea de resedinta) in Cluj (localitatea de domiciliu), ca sa iau exemplul dl. Tapalaga, decat, spre pilda, din Debrecen / Ungaria (localitatea de resedinta) in Oradea (locul de domiciliu)?
    Dezamagitor, domnule Tariceanu !
  • 0 (0 voturi)    
    Viza de flotant nu e act de identitate (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:19)

    mil [anonim]

    Sa o luam pe rand, ideea e ca trebuie sa votezi o singura data. Daca ai viza de flotant pe Timisoara, si buletin pe o cumuna sau orasel satelit...poti foarte simplu s avotezi de doua ori. Daca se spunea, flotantii voteaza in localitatea de resedinta...veneau alti nemultumiti, care se duceau in WE asta acasa si nu puteau vota.

    Daca ai acte titlu de sedere in Franta si buletin pe Romania...mai greu votezi de doua ori deci nu mai e nevoie sa impui un colegiu.

    Apoi mai e o chestie, colegiile au fost decupate pe declaratiile de adresa de pe cartile de identitate...nu pe adresele de flotant. Imi inchipui ca s-a incercat o echilibrare a lor pe cifrele respective. Deci e prea tarziu s ane lamentam.

    Acum sa va zic clar, in Franta stiu cazuri concerte de oameni care au apartament in Paris, dar isi declara domiciliul in casa parinteasca. Daca vor sa voteze se duc la adresa specificata pe cartea de identitate.

    Si stire proaspata, pana la ora 16 la Paris votasera 250 de persoane, era pustiu...o fi discriminare, dar e pozitiva, si nici asa nu are efect.
    • 0 (0 voturi)    
      ???????? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mil

      UNDE sa ai viza de flotant, mai! daca nu pe actul de identitate?

      Vrei sa zici ca aceia care au conceput legea asta atat de cretin, au gandit asa ca tine???

      Mai! spune drept: tu esti Tariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    no, dracie (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:36)

    micsunica [anonim]

    Mil, nu stiu ce stii tu ca este viza de flotant de ne spui ca nu e act de identitate.Viza de flotant se pune pe actul de identitate, asa ca nu ai cum sa votezi de doua ori.
  • 0 (0 voturi)    
    scandal (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:49)

    ioan timisoara [anonim]

    nu stiu daca e corba de discriminare, daca la ora 14 au votat in strainatate 9000 de oameni (din ca 2-3 miliioane de alegatori) asta spune tot. Si impotriva romanilor din strainatate.
    Faptul ca milioane de romani (in tara +in strainatate) nu pot vota e cel mai mare scandal. Actuala lege electorala incalca grav constitutia.

    Insa acest articol vine cu o intarziere de multe luni daca nu ani. Pt ca toate aceste consecinte ale legii electorale erau evidente demult, si au fost tacute sub tacere pana in ziua alegerilor.

    In Romania nu mai exista votul unversal.
    • 0 (0 voturi)    
      fuse orare (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:25)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ioan timisoara

      In strainatate mai functioneaza si chestia cu fusele orare - d.ex. in Toronto (care-i plin de romani) votarea se va termina pe la ora 4 dim. (ora noastra) iar in Los Angeles si mai tarziu ;)

      Si, na! chiar am un prieten si in Thailanda - cine mai stie cati romani or fi imprastiati si pe unde si pe ce fuse orare; daca-mi aduc bine aminte, in 2004 Basesacu a castigat "la mustata" pt. ca, in ultima clipa, vazand ca Nastase sta exagerat de bine (dar nu suficient cat sa fie sigur) s-au mobilizat romanii din strainanate ;)

      Asa ca... mai avem timp sa vedem cum e cu prezenta la voturi - dar oricum, nu cred ca va fi chiar nemaipomenit de buna :(
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot vota si ? ...cui ma adresez ? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:10)

    Clau [anonim]

    da, este o mare discriminare si sunt printre cei care nu au cum sa voteze, avand resedinta in Bucuresti iar domiciliul in Sibiu

    stie vreo fata de pe stalp care doreste sa fie azi votata cat mi-ar lua sa ajung la Sibiu ? chiar si cu masina daca as merge....?

    si unde depun sesizare ? plangere ?
  • 0 (0 voturi)    
    VOT (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:28)

    pusy_55 [anonim]

    Cred ca este discriminare,trebuia gasita o modalitate de vot in locul in care te gasesti,si poate ar fi fost necesar a se folosi si acele carti de alegator care au costat o groaza de bani.Nu pot sa-mi exprim o parere despre cei din strainatate dar nu cred ca sunt in acest moment prea interesati de votul romanesc ci mai mult de situatia lor materiala generata de criza economica.Si totusi nu carentele sa zicem a legii electorale au impiedicat AZI romanii sa voteze ci INDOLENTA.Pacat
  • 0 (0 voturi)    
    VOT (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:30)

    pusy_55 [anonim]

    REVIN: romani va puteti duce la vot,nu DOARE!
  • 0 (0 voturi)    
    discriminare clara (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:02)

    tavi [anonim]

    Este clar ca s-a facut discriminare orice ar spune Mr Muhulet. Trebuia sa mai aratam o data ca suntem romani si ne pricepem foarte bine sa ne dam cu stangul in dreptul.
    Asta poate arata si faptul ca politicienilor nostri le convine prezenta scazuta la urne, chiar daca pe sticla fac apeluri la oameni sa mearga la vot.
    Eu si sotia avem flotant la Bucuresti si am fost la votare, dar ni s-a spus ca nu putem vota decat la Timisoara, unde avem domiciliul stabil.
    Daca ei se cred atat de importanti ca eu sa fac un drum de 20 de ore doar pentru ca sa pun o stampila pe o bucata de hartie, inseamna ca habar nu au pe ce lume traiesc ... sau, poate chiar au habar si asta vor sa se intample.
  • 0 (0 voturi)    
    mizerie.... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:43)

    monica L [anonim]

    Legea electorala si intreg sistemul de vot sint inca o porcarie in Romania. M-am saturat sa votez ca sa trimit mobilez autoritatile statului cu persoane cu iq-ul cit circumferinta taliei...
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptul la vot (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:49)

    Claudiu T. [utilizator]

    E frustant sa ajungi acolo, sa ai viza de flotant de peste 5 luni si sa nu poti vota. Printre altele stau la aceeasi adresa de doi ani, dar mi-am facut viza de flotant anume pentru acest vot. Mi-au luat acest drept si am mai si pierdut doua zile ca pe la politie de pomana.
    Sa-i ia dracu pe toti !
  • 0 (0 voturi)    
    Halal Democratie (Luni, 1 decembrie 2008, 11:41)

    Luminita [anonim]

    Suntem o tara de fraieri care nu stiu sa isi apere drepturile. Legea este clara intr-adevar, dar e discriminatorie prin faptul ca limiteaza drepturile unora dintre noi de a vota, date fiind caile intortochiate si aberante ale sistemului socio-administrativ romanesc. Consitutia ne garanteaza dreptul la vot, iar modalitatea de implementare a acestei legi nu ar trebui sa ne impiedice pe nici unul dintre noi sa ne exersam acest drept, idiferent de situatia economica, geografica, sociala samd in care se gasim. Acesti indivizi, alesi de public!, ar trebui sa deserveasca interesul public, si anume acela de a facilita participarea la vot a tututor romanilor indiferent de circumstante. Si nu ar fi necesar sa reinventam roata; sunt atatea modele pe care le-am putea copia si aplica la contextul dat din Romania, daca ar fi bunavointa si competenta. Dar, pana atunci, dreptul la vot al fiecaruia dintre noi ramane mai degraba inca una dintre promisiunile deasarte ale democratiei romanesti...
  • 0 (0 voturi)    
    nici eu nu am putut vota (Luni, 1 decembrie 2008, 14:38)

    angela [anonim]

    Eu am rezidenta in strainatate, unde locuiesc pe baza cardului diplomatic al sotului.

    Nu am putut vota insa, intrucat singurele legitimatii diplomatice recunoscute de BEC sunt cele ale angajatilor Ministerului de Externe, iar noi suntem diplomati ai Uniunii Europene.

    Asa ca nu e adevarat ca poti vota doar cu pasaportul. Noi am avut si pasaport, si card diplomatic, dar nu am putut vota.

    Colegii de la ambasada, care au acelasi tip de card (diplomatic), au putut.
  • 0 (0 voturi)    
    studenti - lipsa informare (Marţi, 2 decembrie 2008, 1:18)

    Anca [anonim]

    Sunt studenta in Cluj si a trebuit sa merg pana in Bacau ca sa votez. Si am mers la vot! Faptul ca nu am stiut niciun nume de candidat, nu am recunoscut nicio fata sau ca nu am gasit candidaturi serioase si programe de guvernare pe internet... cu totul alta treaba. In Cluj de exemplu, 30 de zile tot am vazut afise, sloganuri, intalniri cu alegatorii. Ce ar fi trebuit sa fac ca sa pot vota in cunostinta de cauza in Bacau? Sa nu merg la cursuri si sa ma duc acolo sa vad ce programe electorale au? Si asta tinand cont ca eu o sa stau in Bacau maxim 1 luna in fiecare an pentru urmatorii 5 ani? Daca tot se fac uninominale ar putea sa gandeasca un pic sistemul astfel incat lumea sa poata vota pentru acel colegiu in care vor sta in urmatorii 4 ani!
    Si... de cate ori ati auzit de votul alb la televizor? sau in ziare? la radio? Pentru prima data in acest an aceste voturi vor fi numarate si vor fi puse intr-o statistica... daca chiar aveam intentia sa protestam trebuia popularizat acest tip de vot... si dupa ce 40 -50...-80% din votanti vor vota in alb... poate se va schimba ceva in Romania... pana atunci, absenta la vot nu va schimba nimic.
    Si, la fel zic si eu, cam tarziu acest articol!