Ion Iliescu: Prezenta scazuta la vot reflecta o oboseala a romanilor si o stare de dezamagire fata de politicienii actuali

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:02 Actualitate | Politic


Ion Iliescu la vot
Foto: AGERPRES
Presedintele de onoare al PSD Ion Iliescu a votat in jurul orei 11:45 la Liceul Jean Monnet din Capitala. Acesta a fost insotit la urne de sotia sa, Nina.

"Pentru alegatori, procedura uninominala este mai simpla", considera fostul presedinte al Romaniei, care a fost nevoit sa se intoarca la comisia din sectia de votare, dupa ce a intrat la cabina, pentru a cere cateva lamuriri.

"Este o anumita oboseala a oamenilor de aceasta competitie politica si o stare de dezamagire", a spus Iliescu, explicand prezenta scazuta de la vot. "Absenteismul e un semnal de alarma pentru oamenii politici.  A fost o campania electorala cam zgomotoasa si fara masuri concrete", a precizat acesta.

In ceea ce priveste optiunile romanilor la alegerile de duminica, Ion Iliescu a declarat: "Au ramas trei partide mari, pe care romanii le-au vazut si la putere si in opozitie" si a spus ca se asteapta ca din noul parlament sa faca parte "patru partide - cele trei partide mari si UDMR, plus cateva aliante minoritare".

Intrebat daca oamenii vor vota indivizi sau partide, odata cu noul sistem de vot uninominal, Iliescu se asteapta sa fie o varianta combinata, dar a precizat ca "a fost mai bine pentru candidati, pentru ca au avut contact direct cu oamenii", iar cetatenii au putut sa judece mai exact si oamenii care ii vor reprezinta, nu doar partidul.



















400 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    da (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:43)

    gigi [anonim]

    da, reflecta scarba fata de Iliescu si oamenii din politica adusi de el...
  • +2 (2 voturi)    
    L-ati ars pe nea Nelu? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:44)

    Alin [anonim]

    Mai cititi o data ce-ati scris, inainte de a arunca textul pe site, fratilor! Cum adica " a fost nevoit sa se intoarca la comisia din sectia de votare, dupa ce a intrat in urna"? In urna intra doar ce-a mai ramas din om dupa ce a trecut prin cuptorul crematoriului... si nu se mai intoarce!
  • +2 (2 voturi)    
    s (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:48)

    jiji [anonim]

    obosit e el....si nu am pe cine vota....in judetul meu..asta e.....nu merg..toti sunt patati
  • +1 (1 vot)    
    "Politicieni actuali" SUSTINUTI DE PSD (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:51)

    - [anonim]

    "dezamagire" sustinuta de psd

    "televiziuni" cumparate de psd

    "saraci" care voteaza pe cei mai multi bogati

    ****

    asa arata viitorul vostru construit de psd dragi absenti.
  • +1 (1 vot)    
    GRESIT (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:52)

    gresit [anonim]

    Gresit .. Slaba participare reflecta scarba romanului pentru toate partidele si asa zisii politicieni din toata tara..daca era doar pentru actuala putere atunci veneau multi la vot sa o schimbe...tot nu ai invatat nimic in atatia ani de politica nene
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu uitam (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:32)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui gresit

      Pana una alta? Cine e vinovat pentru miile de morti de la lovitura de stat din decembrie 1989?
  • +1 (1 vot)    
    Da, ne-am saturatd e voi (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:01)

    Cristi [anonim]

    Are dreptate d-l Iliescu, sunt dezamagiti de politicienii actuali, in aceeasi masura si de politicienii trecuti si viitori ... M-am saturat sa vad ca Iliescu da lectii de politica ... De cate ori ii vad fata imi amintesc de minerii din Piata Universitatii si de circul ala numit "Revolutia romana", de "teroristi" si de "golani" ... Are dreptate d-l Iliescu, m-am saturat si am sa fac si eu ce-au facut atatia buni romani: am sa plec in Canada!
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:05)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Ion Iliescu: "Prezenta scazuta la vot reflecta o oboseala a romanilor si o stare de dezamagire fata
    de politicienii actuali"

    Ei na? Pe bune?
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE, 'nea Nelu!!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:30)

    Dana [anonim]

    Nu ti-e rusine, criminalule, sa faci declaratii de genul asta?! Ca voi ati adus tara in halul in care se afla!
  • 0 (0 voturi)    
    lehamitea (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:36)

    ciampas [anonim]

    Oare nu va dati seama ca lehamitea, neincrederea, scarba fata de ceea ce sa intampla sunt lucrurile pe care le simt romanii. Aveti o mare, Mare vina pentru toate astea. ar trebui sa v-o asumati. una am sperat in 89 si alte ne-aati oferit.
  • 0 (0 voturi)    
    lehamitea (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:36)

    ciampas [anonim]

    Oare nu va dati seama ca lehamitea, neincrederea, scarba fata de ceea ce sa intampla sunt lucrurile pe care le simt romanii. Aveti o mare, Mare vina pentru toate astea. ar trebui sa v-o asumati. una am sperat in 89 si alte ne-aati oferit.
  • 0 (0 voturi)    
    a fos nevoit sa ceara lamuriri (Duminică, 30 noiembrie 2008, 14:27)

    maria [anonim]

    Aoleu,asa redus e .....