O noua emisiune RFI-HotNews.ro: Discutia de luni, cu Dan Tapalaga

Sebastian Lazaroiu in dialog online cu cititorii HotNews.ro: E posibil sa avem o guvernare de doi ani

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2008, 14:00 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu in redactia HotNews.ro
Foto: Hotnews
Sociologul si consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu s-a aflat in redactia Hotnews.ro pentru un dialog online cu cititorii. Lazaroiu a raspuns la intrebari comentand primele rezultate ale scrutinului uninominal si modul in care ar putea arata viitoarea scena politica. Cele mai interesante intrebari se vor regasi intr-o noua emisiune realizata in parteneriat de HotNews.ro si Radio France International. "Discutia de luni", realizata de Dan Tapalaga, va putea fi ascultata in fiecare luni, de la ora 19.00, pe frecventele RFI sau pe HotNews.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • As vrea sa comentati daca se poate, (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:55)
    Andra [anonim]

    campaniile murdare construite de televiziunile PSD si PNL timp de 4 ani neintrerupt impotriva PDL - fie ca acesta a fost la putere, fie ca a fost in opozitie

    In ultimii 8 ani acest grup de televiziuni a devenit un monopol si a servit neincetat acelasi proprietar, PSD si PNL - fara a-si schimba stapanul vreodata

    ce efecte credeti ca au avut campaniile murdare non-stop in acesti ultimi 4 ani?
    M-ar interesa efectele asupra populatiei, asupra climatului public general, asupra democratiei,a participarii populatiei la decizie. Sau campania dusa de anumite televiziuni (dar in special de Realitatea) pentru crearea absenteismului si a "scarbei de politica" in special in randul oamenilor educati.

    Efectele acestor campanii sunt reversibile - sau se instaleaza permanent? Prin ce mijloace ar putea fi ele reversibile?

  • Intrebare (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:04)
    Peter Badesco [anonim]

    Domnule Lazaroiu, admitand ca PDL-ul va castiga 51% la alegeri, ( sau vor putea face o alianta de 51% ) credeti ca acestia vor putea implementa Vot Uninominal pur,...? atat de necesar Romaniei. Credeti ca Domnul Basescu va putea exercita destula influenta asupra unui Parlament favorabil 'lui',..si va putea convinge 'noii' Parlamentari de importanta schimbarii Constitutiei,..?
    Personal ( ca de altfel majoritatea romanilor ) sunt un sustinator al domnului Basescu, dar daca acesta se dovedeste a fi ineficient ( stim din cauza prerogativelor constitutionale ) in a putea 'produce' schimbari reale in viata noastra a tuturor,...atunci domnule Lazaroiu, va intreb,...la ce ne serveste sa-l avem Presedinte,..?

  • CONTROLUL TOTAL ASUPRA OPINIEI PUBLICE (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 11:41)
    Mira [anonim]

    "Opinia noastra publica la aceasta ora este complet contrafacuta, cu mijloacele propagandei negre, de la agenda la lideri de opinie."
    Alina Mungiu, Septembrie 2008

    Cand opinia publica e contrafacuta total, nu mai putem vorbi despre democratie, pentru ca democratia regleaza PROCESE REALE conform cu dorinte si asipratii REALE ale populatiei.

    Cand falsifici realitatea, faci oamenii sa "creada" ca exista o "majoritate" care "crede" ceva ce in realitate nu exista - si astfel scopul democratiei a disparut. Cine sunt beneficiarii? cei care pot falsifica realitatea.

    Cee ce se intampla acum in parlament, societatea civila si restul este chiar efectul ruperii romanilor de realitate prin falsificarea TOTALA a opiniei publice. Autorii: putini detinatori de media, toti apartinand ACELUIASI grup politic PSD+PC.

  • unde s a grestit?? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:32)
    raluca [anonim]

    in perioada in care pd (pd/l) l a avut drep motor de campanie pe traian basescu, acest partid a avut cele mai tari campanii - mesaj, comunicare, guerriladigitala. in aceasta campanie de departe a parut cel mai anost partid, fara o linie de campanie, pe internet nu a existat. care sunt cauzele pentru care pd/l arata ca un partid aflat in degringolada, ca un partid de 15%?? in aceste conditii pdl ul mai este demn sa se asocieze cu o personalitate precum traina basescu??? Presedintele nu ar trebui sa se delimiteze de pdl in perspectiva campaniei prezidentiale??

  • profilul premierului (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:15)
    cristibacu [anonim]

    care este profilul premierului care ar putea sa colaboreze cu presedintele ??? formula de guvernare care se va forma, indiferent care este aceasta, va ramane la guvernare pana in 2012, sau preconizati alegerii anticipate????

  • frauda electorala? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:46)
    dan ionescu [anonim]

    a fost frauda? de unde stia dl. Lazaroiu dinainte?

    Sebastian Lăzăroiu: Aş vrea să spun altceva, întâi legat de ce aţi spus că o să ştim la ora 21:00? Eu cred că e prima oară când nu o să ştim la ora 21:00. Părerea mea că de data asta până nu se numără ultimul vot nu vom şti exact scorurile. Vă spun şi de ce: sistemul de vot e nou. Institutele care fac exit-poll-urile trebuia să îşi adapteze, dar nu ştiu dacă au reuşit, eşantioanele, pentru a culege datele. Deci nu mai e ca pe vremuri, când aveam circumscripţiile electorale...
    Adrian Ursu: Chiar vorbeam înainte, e nevoie de vreo 660, spunea domnul Alin Teodorescu, de secţii de votare măsurate, faţă de 250 câte erau până acum.
    Sebastian Lăzăroiu: Exact, numărul de secţii de votare va creşte şi chiar şi aşa cred că putem să avem surprize. Scorul ne aşteptăm să fie relativ strâns. Cel puţin în sondajele de până acum n-am văzut un partid care să fie la o distanţă remarcabilă de celălalt, adică PSD şi PD-L. Şi atunci nu cred că cineva se poate b

  • daca inca n-ati raspuns la asta: (Luni, 1 decembrie 2008, 14:05)
    petcu [anonim]

    ce spuneti despre sondori (ma refer la cei care fac sondaje, nu la de-alde Patriciu)?

    Stiu ca ii cunoasteti, dar nu le luati, va rog, apararea.

  • incalcari ale legii (Luni, 1 decembrie 2008, 14:06)
    medusa [anonim]

    Va rog sa-mi spuneti cum considerati publicarea de sondaje exit-poll pe paginile unor ziare si pe cel al unei televiziuni (Realitatea tv) in chiar ziua alegerilor, incepand de la ora 10, adica in plin proces de votare. Este legal sau nu? A putut influenta participarea si votul unei parti din electorat?
    Multumesc.

  • Diferente uriase intre sondaje si rezultate (Luni, 1 decembrie 2008, 14:10)
    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Ultimele date BEC anunta revenirea PSD in frunte cu 34%, la foarte mica distanta de PD-L, cu 33, 8%. Sunt rezultatele obtinute dupa numararea a 92, 7% din voturi. Cum se explica faptul ca PSD si PD-L sunt acum umar la umar in timp ce INSOMAR si CCSB anuntau duminica seara o diferenta de 6 procente intre cele doua partide? Nu e o marja de eroare cam mare? Cum se explica?

  • mobilizarea tinerilor (Luni, 1 decembrie 2008, 14:11)
    alin baciu echipa de imagine [anonim]

    Preyenta slaba a tinerilor la vot se datoreaza intre oarecare masura si faptului ca studentii n/au putut vota in orasele universitare. De exemplu in staful din care am facut parte peste 50% dintre ei nu au plecat acasa sa voteze, pentru ca era nevoie de ei in echipa. Plus distanta mare pana acasa. Dar, un alt motiv pentru care nu au votat este absenta unui program concret si atragator pentru tineri din partea partidelor. Fiecare avea ceva in program dar s-a trecut mult prea usor peste asta si s-a insistat pe ceva ce prinde mai mult la cei care in mod traditional voteaya pentru a le atrage votul. Ce parere aveti?

  • intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:16)
    carmen dumitrescu [anonim]

    1. Din ce partid credeti ca va nominaliza presedintele un premier, avand in vedere rezultatele oficiale facute publice pana la aceasta ora? Sau ar putea fi o persoana din afara oricarui partid politic?
    2. Cum comentati diferenta dintre rezultatele institutelor de sondare a opiniei publice (facute publice duminica seara) si cele oficiale (facute publice luni dimineata)?

  • castigatorii alegerilor si viitorul premier (Luni, 1 decembrie 2008, 14:25)
    Codrin Scutaru [anonim]

    Domnule Lazaroiu, avand in vedere ca nici un guvern viitor nu poate exclude PNL, nu credeti ca PNL a castigat alegerile? Daca PD-L sau PSD ar face guvern impreuna, PDL si-ar da foc la valiza in sensul ca ar distruge principala sa tema de campanie, muscarea PSD. Daca gPSD va face guvern cu PNL si va fi propus Cristi Diaconescu, va fi acceptat de presedinte? Sau mai degraba Mihai Razvan Ungureanu pentru binele suprem al refacerii aliantei DA?

  • institute de sondare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:25)
    antonim [anonim]

    toti au gresit metodologia, toti au avut erori nepermis de mari.

    De ce atata amatorism? Puteti estima?

  • scenarii de guv si mandat in perioada de criza (Luni, 1 decembrie 2008, 14:30)
    Monica [anonim]

    1. In conditiile in care avem un partid de stanga cu ~33%, unul de centru dreapta care a acumulat tot o treime din voturile valid exprimate si unul de dreapta cu 18% care sunt cele mai plauzibile scenarii de guvernare?

    2. Este destul de probabil ca partidele care vor guverna in urmatorii ani sa piarda alegerile din 2012 si sa scada mult sub procentul de azi. In conditiile acestea, mi se pare paradoxala determinarea partidelor de a ajunge la guvernare. Dvs. ce credeti? Este posibil ca un partid care preia mandatul intr-o perioada de criza sa-si conserve electoratul dupa cei 4 ani de mandat? Orice masuri ar lua, nu va putea evita in intregime efectele crizei.

    Multumesc

  • fara opozitie (Luni, 1 decembrie 2008, 14:30)
    presedinte [utilizator]

    vad ca evitati sa raspundeti la aceasta intrebare!!!!

    dle Lazaroiu ne puteti spune care sunt formulele de guvernare luate in calcul la Cotroceni??? in eventualitatea unei guvernarii pdl - psd, nu credeti ca vom avea un deficit de democratie?? pnl ul nu este capabil sa asigure o opozitie dura. plus ca probabil vom avea pentru prima data si udmr ul in opozitie. ce democratie va fi in romania cu cele mai puternice partide la guvernare si cu o opozitie formata dintr un partid de 17% in care principalii liderii se pare ca nici nu vor intre in parlament si cu un udmr care abia a trecut pragul de 6%. sau asta isi si doreste traian basescu - un parlament in care sa nu mai existe opozitie?????

  • Premier de la PSD? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:37)
    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Mircea Geoana: Suntem in fata. Este clar ca vom castiga alegerile. PSD va da noul prim-ministru. Cum comentati?

  • mesajele partidelor (Luni, 1 decembrie 2008, 14:39)
    antonim [anonim]

    puteti comenta un pic mesajele partidelor in campanie?

    Si de ce Bucurestiul a devenit mai PSD-ist decat inainte?

  • intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:45)
    klin1211377215 [utilizator]

    de ce nu se prezinta estimari in numar de mandate, care sunt in definitiv numerele relevante?

  • imagine versus procente (Luni, 1 decembrie 2008, 14:45)
    Iulian [anonim]

    Care este raportul dintre diferenta aritmetica si cea imagologica in rezultatul acestor alegeri ?
    Multumesc anticipat!

  • intelectualii unde sunt? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:47)
    alinbaciu echipa de imagine [anonim]

    O majoritate covarsitoare a celor care au votat sunt cu 10 clase. Vom avea un parlament al celor cu 10 clase? Este o dovada de inteligenta din partea intelectualilor doar sa stea de-o parte si sa comenteze ?

  • Intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:49)
    Andreea [anonim]

    Spuneati mai devreme ca "e posibil sa nu avem o guvernare de 4 ani, ci de doi ani". Va ganditi la un guvern cu care sa se depaseasca criza economica si apoi la o posibila rasturnare de putere?
    Multumesc

  • activisti para-politici (Luni, 1 decembrie 2008, 14:53)
    anton [anonim]

    buna ziua,
    sinteti de acord ca trustul intact practica un activism politic mascat sub haina jurnalismului ? de ce activistii para-politici (hâdea & co.) (organizati dupa modelul trupelor para-militare) nu pot fi contabilizati ca publicitate electorala ?

  • De ce a fost blocat votul emigratiei? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:54)
    Silvia [anonim]

    Cum a fost posibil ca in capitala UE, Brussels mai mult de 30% dintre romani, majoritatea lucrand in Comisie dar si studenti sa nu fie lasati sa voteze cu acte belgiene temporare de rezidenta? A ajuns Romania sa spuna ce act este valabil si ce nu in Belgia? Sunt profund scarbita de modul in care MAE a gestionat acest proces. As putea spune mai mult - platim niste diplomati degeaba, atata timp cat ei putea merge pana la sectia de politie din colt si intreaba daca un om care are numar ID national este rezident legal in Be sau nu? Daca nici asta nu stiu ce pretentii sa mai ai atat de la ei cat si de la serviciile externe? Doar daca au avut comanda sa blocheze votul din afara tarii!

  • Ce partide vedeti in viitorul Guvern? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:55)
    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Mai avem cateva minute si dezbaterea se incheie. Reiau o intrebare care revine insistent din partea cititorilor. Care partide, din cele patru partide care au trecut pragul electoral, vedeti in viitorul guvern? Cine are sanse slabe sa intre? Cu nume, va rog.

  • P.N.L. - aroganta fara acoperire (Luni, 1 decembrie 2008, 14:56)
    Cristian [anonim]

    Personal nu inteleg aroganta celor din conducerea PNL care au impresia ca se va face o licitatie pentru cooptarea lor la guvernare...

    Mi-as dori sa aflu parerea Dumneavoastra referitoare la viitoarele miscari ale acestui partid. Parerea mea este ca vor merge cu PSD chiar cu riscul de a avea la alegerile viitoare soarta PNTCD.

    Multumesc anticipat!

    P.S. Diaspora cum o fi votat?

  • voturi contra plata (Luni, 1 decembrie 2008, 14:58)
    anton [anonim]

    vedeti posibila interzicerea mitei electorala ? dincolo de cumpararea votului in ziua alegerilor (suiveica, foto, etc), ma gindesc la interzicerea pomenilor electorale de tip mazare (ajutoare lunare, mese zilnice gratuite de 1 luna incoace) sau transformarea lor in indemnizatie baneasca





4556 vizualizari

  • As vrea sa comentati daca se poate, (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:55)

    Andra [anonim]

    campaniile murdare construite de televiziunile PSD si PNL timp de 4 ani neintrerupt impotriva PDL - fie ca acesta a fost la putere, fie ca a fost in opozitie

    In ultimii 8 ani acest grup de televiziuni a devenit un monopol si a servit neincetat acelasi proprietar, PSD si PNL - fara a-si schimba stapanul vreodata

    ce efecte credeti ca au avut campaniile murdare non-stop in acesti ultimi 4 ani?
    M-ar interesa efectele asupra populatiei, asupra climatului public general, asupra democratiei,a participarii populatiei la decizie. Sau campania dusa de anumite televiziuni (dar in special de Realitatea) pentru crearea absenteismului si a "scarbei de politica" in special in randul oamenilor educati.

    Efectele acestor campanii sunt reversibile - sau se instaleaza permanent? Prin ce mijloace ar putea fi ele reversibile?
    • Plus, (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:34)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Andra

      - iarasi, insa, numai daca se poate, daca aveti evaluari in legatura cu aceste lucruri -
      as vrea sa stiu: daca nu exista mijloace ca efectele acestor campanii (asupra populatiei, in primul rand) sa poata fi anulate, atunci, la ce putem sa ne asteptam de acum inainte, pentru viitor, dpdv al acestui mod de a face politica prin campanii murdare non-stop ?
    • pentru Andra (Luni, 1 decembrie 2008, 14:02)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andra

      E adevarat. Si eu sunt ingrijorat de efectele acestor campanii de presa care duc la demobilizare si produc un sentiment de oboseala civica. o sa va dau un exemplu chiar de ieri de pe antena 3: au prezentat o lunga perioada imagini in direct de la partia Clabucet - un fel de tentatie pentru bucuresteni "nu mergeti la vot, mergeti la partie".
      • manipularea tv (Luni, 1 decembrie 2008, 14:32)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        si credeti ca r fi fost mai bine daca televiziunile ignoru faptul ca la munte este zapada??? cred ca este deja o usoara paranoia marca cotroceni, ca tot ce se da la televizor este manipulare
  • Intrebare (Vineri, 28 noiembrie 2008, 17:04)

    Peter Badesco [anonim]

    Domnule Lazaroiu, admitand ca PDL-ul va castiga 51% la alegeri, ( sau vor putea face o alianta de 51% ) credeti ca acestia vor putea implementa Vot Uninominal pur,...? atat de necesar Romaniei. Credeti ca Domnul Basescu va putea exercita destula influenta asupra unui Parlament favorabil 'lui',..si va putea convinge 'noii' Parlamentari de importanta schimbarii Constitutiei,..?
    Personal ( ca de altfel majoritatea romanilor ) sunt un sustinator al domnului Basescu, dar daca acesta se dovedeste a fi ineficient ( stim din cauza prerogativelor constitutionale ) in a putea 'produce' schimbari reale in viata noastra a tuturor,...atunci domnule Lazaroiu, va intreb,...la ce ne serveste sa-l avem Presedinte,..?
    • pentru Peter Badesco (Luni, 1 decembrie 2008, 14:04)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Peter Badesco

      Daca e sa fim realisti uninominalul in doua tururi nu va putea fi implementat decat daca exista doua partide, care au majoritate larga in Parlament, si care vor fi avantajate de un sistem bi-partid. Pentru ca de fapt uninominalul in doua tururi conduce la un sistem bi-polar.
  • As dori sa comentati... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 9:20)

    Mircea [anonim]

    As dori sa comentati urmatoarea idee: marele rau astazi,in societatea romaneasca, deci marele rau al tarii, este faptul ca acum nu mai exista un arbitru al vietii sociale si politice. Constitutia, asa cum a fost ea facuta, ii oferea aceasta putere sefului statului. Dar aceasta prerogativa a functionat doar in legislaturile in care sef al statului era Iliescu. Este clar ca aici e o problema! Curtea Constitutionala nu are notorietatea unui arbitru national, prin felul in care a fost construita si constituita. Justitia nu este un arbitru al legalitatii, caci este ea insasi imorala si acopera ilegalitati. Societatea civila nu mai are la noi nici mijloace si nici notorietate, caci s-a facut tot ce era posibil sa fie discreditata, prin cele mai perfide mijloace. In societatile nedemocrate, armata
    indeplinea din cand in cand acest rol. Si atunci sa ne miram ca politicienii nostrii, grupati in centrul de putere care este parlamentul, fac ce vor muschii lor?
    Ce solutie vedeti? Se poate construi o societate democratica fara un asmenea for de control al moralitatii si legalitatii?
    • CONTROLUL TOTAL ASUPRA OPINIEI PUBLICE (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 11:41)

      Mira [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      "Opinia noastra publica la aceasta ora este complet contrafacuta, cu mijloacele propagandei negre, de la agenda la lideri de opinie."
      Alina Mungiu, Septembrie 2008

      Cand opinia publica e contrafacuta total, nu mai putem vorbi despre democratie, pentru ca democratia regleaza PROCESE REALE conform cu dorinte si asipratii REALE ale populatiei.

      Cand falsifici realitatea, faci oamenii sa "creada" ca exista o "majoritate" care "crede" ceva ce in realitate nu exista - si astfel scopul democratiei a disparut. Cine sunt beneficiarii? cei care pot falsifica realitatea.

      Cee ce se intampla acum in parlament, societatea civila si restul este chiar efectul ruperii romanilor de realitate prin falsificarea TOTALA a opiniei publice. Autorii: putini detinatori de media, toti apartinand ACELUIASI grup politic PSD+PC.
      • pentru Mira (Luni, 1 decembrie 2008, 14:05)

        Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mira

        nu as fi atat de pesimist. sunt de acord ca presa incearca sa distorsioneze substantial realitatea politica. cu toate acestea votul de ieri a fost foarte echilibrat.
        • A. Mungiu - nu eu :) (Luni, 1 decembrie 2008, 15:06)

          Mira [anonim] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

          Inteleg ca nu vreti sa raspundeti deschis. Am mai intalnit astfel de atitudini, insa intrebarea ramane iar fenomenul produce efecte masive, cum a fost absenteismul de ieri. "Echilibrat" nu spune nimic despre votul de ieri. Absenteismul masiv e orice in afara de echilibru.
    • "Arbitru" national, social si politic :) (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 12:34)

      Mira [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      E destul de infricosator ce propui. Un arbitru, atat al vietii sociale cat si politice, cat si la nivel national, ar inseamna o PUTERE foarte mare in mana unui singur om sau a unei singure institutii, deci un fel de PUTIN vopsit “democratic”. Un arbitru ar trebui sa dispuna de forta/puterea de a *impune* partilor o solutie mediata, iar a pune atat de multa putere in mana unui singur om sau institutie e un lucru foarte periculos.

      In realitate INTR-O DEMOCRATIE institutiile statului trebuie sa poata realiza fiecare dintre ele o "mediere", pt. ca medierea se face intre interesele cetatenilor si stat - atat intre interesele "reprezentate" (de partide, parlament, etc) cat si cele "ne-reprezentate" de partide, parlament, guvern, etc.

      Cum "mediaza" parlamentul cu cetatenii, sau cu partidele - am vazut: legi importante ale justitiei, cum ar fi mentinerea stabilitatii DNA ceruta atat de cetateni cat si de Comisia Europeana au fost si sunt in pericol permanent.

      Din alt punct de vedere, cand exista partide care au capacitatea de a CONTROLA OPINIA PUBLICA medierea devine lipsita de scop, pentru ca scopurile insesi ale "opiniei publice" - adica ale cetatenilor – sunt contrafacute.

      Am sa revin cu ceva din experienta ultimilor 4 ani de mediere a presedintelui actual.
  • Mediere (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 13:14)

    Mira [anonim]

    CONSTITUTIA ROMANIEI : "În acest scop, Presedintele exercita functia de mediere între puterile statului, precum si între stat si societate. "

    Constitutia spune deci ca: Presedintele este Mediator "între stat si societate".

    Stat =PUTERE+Institutiile sale
    Societate="cetateni fara de putere"
    Presedintele este deci MEDIATOR intre PUTERE si Cetateni

    ● Intre PUTERE (=Stat, Institutii, Partide) si societate(=cetatenii fara de putere) nu poti sa fii mediator decat sustinand interesele societatii, deci interesul PUBLIC - adica acele interese care nu sunt sustinute sau reprezentate de "putere" – sau, IMPOTRIVA carora puterea actioneaza direct prin institutiile statului.

    A sustine interesele societatii nu inseamna ca Presedintele lupta impotriva clasei politice, ci inseamna a pune presiune pe clasa politica CA SA REALIZEZE LUCRURI BUNE cu puterea pe care o detine – in interesul, si al celor „reprezentati” si al celor „ne-reprezentati”- de aceasta clasa politica.
    Mai inseamna a pune presiune pe clasa politica pt. a corecta ceea ce clasa politica face rau dpdv al interesului public.

    In Romania ceea ce lipseste insa este un element esential pt. o democratie, si anume, ar fi nevoie ca opinia publica sa nu fie controlata politic (sau sa existe macar o oarecare concurenta pt. controlul opiniei publice intre partide).
  • campania si sfatuitorii (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:21)

    radu [anonim]

    domnule lazaroiu, s a scris si speculat in presa ca ati fi fost consultantul de campanie al pdl. daca este adevarat de ce ati acceptat acest lucru??? prin natura functiei de consilier prezidential ar trebui sa fiti impartial!!!!!
    • pentru radu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:08)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui radu

      impartialitatea consilierilor prezidentiali este o forma de ipocrizie publica pe care eu nu o impartasesc. conform legii consilierii prezidentiali pot fi membri de partid. si au fost cazuri in toate cele trei administratii. eu nu sunt membru in nici un partid politic, dar sunt un simpatizant al PD-L. uneori am mai dat un sfat liderilor de acolo. sigur, pe ceea ce ma pricep sa fac. dar multi ar fi surprinsi sa alfe ca de-a lungul timpului au beneficiat de sfaturile mele si oameni de la alte partide.
      • impartialitatea (Luni, 1 decembrie 2008, 14:22)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        acordatoi sfaturi si acum alotr partide politice??? am ainteles ca n strategia de campanie a psd ului a fost "furata" de la dvs????
        • catre presedinte (Luni, 1 decembrie 2008, 14:39)

          Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui presedinte

          da, exista o istorioara de care stiu si eu, legata de sloganul PSD (votezi pentru tine), care a fost "imprumutat" dintr-o strategie initiala a PD-L. Interesant este ca PSD a investit foarte putin in creatie in aceasta campanie si foarte mult in media. In creatie nu au investit deloc pentru ca au mers pe ideea de "imprumut".
  • unde s a grestit?? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:32)

    raluca [anonim]

    in perioada in care pd (pd/l) l a avut drep motor de campanie pe traian basescu, acest partid a avut cele mai tari campanii - mesaj, comunicare, guerriladigitala. in aceasta campanie de departe a parut cel mai anost partid, fara o linie de campanie, pe internet nu a existat. care sunt cauzele pentru care pd/l arata ca un partid aflat in degringolada, ca un partid de 15%?? in aceste conditii pdl ul mai este demn sa se asocieze cu o personalitate precum traina basescu??? Presedintele nu ar trebui sa se delimiteze de pdl in perspectiva campaniei prezidentiale??
    • pentru raluca (Luni, 1 decembrie 2008, 14:10)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui raluca

      nu vad care ar fi motivul pentru care presedintele ar trebui sa se delimiteze de PD-L. si nu inteleg nici sensul intrebarii. la alegerile prezidentiale de anul viitor diferite partide vor sustine diferiti candidati la functia de presedinte.
      • criza de lider (Luni, 1 decembrie 2008, 14:52)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        pdl ul este un partid fara lider iar "performanta" atat de la locale cat si de la parlamentare a reflectat acest lucru. nu Traian Basescu a facut o greseala cand a lasat un presedinte marioneta in locul sau le pd???lipsa de lidership in acest partid nu i va dauna la alegerile prezidentiale???
  • ce va face presedintele ???? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:54)

    raluca [anonim]

    potrivit exit poll ului pdl va pierde alegerile parlmentare. in cei patru ani de mandat, presedintele a fost un personaj conflictual., desi rolul lui era cel de mediator. este interesant cum in acest context, presedintele conflictual se va aseza la masa cu reprezentantii psd, pnl si pdl pentru a negocia o majoritate parlamentara.????
  • profilul premierului (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:15)

    cristibacu [anonim]

    care este profilul premierului care ar putea sa colaboreze cu presedintele ??? formula de guvernare care se va forma, indiferent care este aceasta, va ramane la guvernare pana in 2012, sau preconizati alegerii anticipate????
    • pentru cristibacu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:11)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui cristibacu

      eu cred ca este esential sa fie o persoana competenta si de incredere.

      Posibil sa nu avem o guvernare de 4 ani, ci de doi ani. Dar e greu de anticipat in acest moment.
      • De ce de doi ani? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:16)

        Dan.Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        Spuneati ca e posibil sa nu avem o guvernare de patru ani, ci de doi ani. Adica? De ce de doi ani?
        • pentru Dan Tapalaga (Luni, 1 decembrie 2008, 14:20)

          Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

          Pentru ca anul viitor va fi un an dificil din punct de vedere economic. Posibil sa fie chiar si anul urmator. Daca se va ajunge la o larga coalitie (ceea ce nu stim acum, pentru ca nu avem rezultatele finale ale alegerilor) formula trebuie aplicata pe un termen limitat pana vor trece efectele crizei si situatia se va stabiliza.
      • profil premier (Luni, 1 decembrie 2008, 14:28)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        nu prea intelegem ce inseamna persoana de incredere???exista in psd persoane de incredere?? ne spuneti ca peste doi ani este posibil sa avem din nou alegeri?? adica altii bani cheltuiti cand tara se afla in criza!!!
  • Intrebari (Luni, 1 decembrie 2008, 9:54)

    Stefan Glod [anonim]

    1.De ce credeti ca s-a fixat Ziua de Alegeri intr-o perioada atit de proasta? Este foarte clar ca atunci , cind in Romania exista citeva zile libere toti pleaca la munte , la tara , in strainatate etc? Se pierd atitia bani , se pierde si oportunitatea de a ne educa in spiritul democratiei!...Se poate gasi o alta solutie practica...

    2.De ce atitea intrebari si comentarii asupra solutiei ,ACUM , dupa alegeri - cind , de fapt , aceste rezultate sunt previzibile de mai mult timp.
    Parca vrem , cu tot dinandinsul sa ne facem de treaba...Cred ca , in mod normal , AZI sau MAINE , Dl.Basescu putea sa anunte Guvernul- fara probleme...

    3.Auzeam azi-dimineata la RFI , ca OBAMA a numit in guvern numai specialisti , indiferent , de culoarea politica...
    Cred ca Dl.Basescu ar trebui sa fie transant - sa nu mai lase timpul sa curga si sa clarifice lucrurile; ar putea sa-l ia alaturi si pe Dl.Iliescu , care a avut , aseara , o pozitie lucida ; in ciuda pozitionarii lui catre Stinga , ne poate directiona sa gasim o solutie buna si rapida...


    4.Comentariu...Nu ma pot abtine sa nu remarc atitudinea Dlui Geoana de aseara , in declaratii; parca e frica sa spuna adevarul - cred ca ar cistiga mult mai mult , daca ar fi mai transant- oricum , s-a bucurat prea devreme...a avut o atitudine copilareasca... de liceean - vorba Dlui Iliescu....
  • frauda electorala? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:46)

    dan ionescu [anonim]

    a fost frauda? de unde stia dl. Lazaroiu dinainte?

    Sebastian Lăzăroiu: Aş vrea să spun altceva, întâi legat de ce aţi spus că o să ştim la ora 21:00? Eu cred că e prima oară când nu o să ştim la ora 21:00. Părerea mea că de data asta până nu se numără ultimul vot nu vom şti exact scorurile. Vă spun şi de ce: sistemul de vot e nou. Institutele care fac exit-poll-urile trebuia să îşi adapteze, dar nu ştiu dacă au reuşit, eşantioanele, pentru a culege datele. Deci nu mai e ca pe vremuri, când aveam circumscripţiile electorale...
    Adrian Ursu: Chiar vorbeam înainte, e nevoie de vreo 660, spunea domnul Alin Teodorescu, de secţii de votare măsurate, faţă de 250 câte erau până acum.
    Sebastian Lăzăroiu: Exact, numărul de secţii de votare va creşte şi chiar şi aşa cred că putem să avem surprize. Scorul ne aşteptăm să fie relativ strâns. Cel puţin în sondajele de până acum n-am văzut un partid care să fie la o distanţă remarcabilă de celălalt, adică PSD şi PD-L. Şi atunci nu cred că cineva se poate b
    • pentru dan ionescu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:12)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui dan ionescu

      imi amintesc ce am spus. pur si simplu am anticipat realitatea de astazi pentru ca stiam ca institutele nu sunt pregatite de noul tip de vot. am mai spus atunci si ca e posibil sa avem o diferenta intre castigatorul dupa votul popular si castigatorul dupa numarul de mandate. sa vedem daca se confirma. acum pare ca da... dar nu vad de unde ideea de frauda daca am spus dinainte lucrurile astea.
  • fara opozitie?? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:58)

    raluca [anonim]

    dle Lazaroiu ne puteti spune care sunt formulele de guvernare luate in calcul la Cotroceni??? in eventualitatea unei guvernarii pdl - psd, nu credeti ca vom avea un deficit de democratie?? pnl ul nu este capabil sa asigure o opozitie dura. plus ca probabil vom avea pentru prima data si udmr ul in opozitie. ce democratie va fi in romania cu cele mai puternice partide la guvernare si cu o opozitie formata dintr un partid de 17% in care principalii liderii se pare ca nici nu vor intre in parlament si cu un udmr care abia a trecut pragul de 6%. sau asta isi si doreste traian basescu - un parlament in care sa nu mai existe opozitie?????
  • Legea 247!? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:09)

    Tom Cruise [anonim]

    Ce ziceti?
    Cand se finalizeaza?
  • efecte pe termen mediu si lung (Luni, 1 decembrie 2008, 11:11)

    Andra-Andreia [anonim]

    Care sunt posibilele variante de guvernare, sustinute de presedintie si care sunt efectele acestora pe trmen mediu si lung atat asupra Romaniei cat si asupra romanilor din diaspora?
  • CUM? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:13)

    Ioana Sofia [anonim]

    1. Cum va explicati diferenta atat de mare intre rezultatele sondajelor de opinie si cele oficiale? 2. Ce inseamna un parlament fara PRM, dupa 20 de ani?
  • procentele reale (Luni, 1 decembrie 2008, 11:18)

    doina [anonim]

    As dori sa stiu cum se explica tehnic diferentele de procente pe care le-au anuntat exit-poll-urile si procentele reale obtinute de partide. De ce nu se pot face estimari mai aproape de realitate?
    • Frica (Luni, 1 decembrie 2008, 12:38)

      Ahernar [anonim] i-a raspuns lui doina

      Sunt destule zone in tara in care trebuie sa-ti fie frica daca se afla ca votezi cu cine nu trebuie. Probabil din cauza asta unii au declarat una si au votat alta .
  • Distribuire (Luni, 1 decembrie 2008, 11:34)

    Radu [anonim]

    Intrebare : dupa stabilirea castigatorilor din " primul
    tur " ( 50% + 1 ) , repartizarea mandatelor se face
    in functie de Restul voturilor sau de Totalitatea lor
    ( adica incluzand si pe cele ale mandatelor deja acordate ) ,?
  • Doua intrebari. (Luni, 1 decembrie 2008, 11:39)

    Stefan Apalaghie [anonim]

    1-De ce tinind cont de milioanele de romani aflati in strainatate cu forme legale, nu a fost instituit un sistem de vot prin posta sau internet? A fi obligat sa faci sute de KM pentru un drept fundamental este complect divers de a face 10 minute pe jos pina la sectia de votare. Procentul de votanti in strainatate reflecta aceasta problema.
    2- Proiectul de buget pe anul 2009, bazat pe date optimiste privind cresterea PIB nu a fost aprobat. Tinind cont ca lipsesc 30 de zile pina la sfirsitul anului, tinind cont ca trebuie timp pentru formarea noului guvern dar si a noului parlament, nu riscam sa intram in noul an fara un buget legal , cu tot ce implica acest fapt ?
  • dreapta sau de fapt stanga? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:43)

    Mircea Covalski [anonim]

    1. Oare electoratul fostului PD (eminamente de centru stanga), inglobat acum in marele PD-L, a sesizat si practic (nu numai declarativ) trecerea partidului spre dreapta? Sau au votat din inertia ramasa de la siajul dlui Basescu? Asta deoarece dl Boc spune ca a castigat dreapta, dar de fapt populatia a avut in intentie stanga si doar schimbarea de doctrina, nesezizata de multi, a facut sa iasa asazisa dreapata (reprezentata acum de fapt doar de PNL).
    2. Avem (aveam) nevoie si de o componenta nationalista in spectrul politic actual? (apropos de iesirea din parlament a PRM dupa 20 ani si de esecul PNG)
  • a inceput campania presidentiala (Luni, 1 decembrie 2008, 11:45)

    raluca [anonim]

    incepand de azi 1 decembrie 2008, traian basescu a intrat in campanie electorala prezidentiala. Ne va dezvalui noua fata a presedintelui, fata pe care i ati fabricat o cu multa truda, dvs, dle Lazaroiu. Il vom vedea pe presedintele mediator, care va forma o majoritate care sa scoata tara din criza.
    1. isi va pune basescu un premier de paie, care sa i asigure un castig in 2009 fara dureri de cap???
    2. ce va face t. basescu daca si viitorul premier va intoarce armele impotriva sa??
    3. ce va face traian basescu, daca intr o formula de guvernare pdl/psd, social democatii vor decide sa il sustina pe adrian nastase candidat la presidentie??sau psd va arunca in lupta vesnicul iepure electoral - pe criti diaconescu???
    • pentru raluca (Luni, 1 decembrie 2008, 14:46)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui raluca

      1. un premier de incredere si competent
      2. de aceea e nevoie de incredere
      3. PSD are evident constrangeri in a intra la guvernare alaturi de PD-L
  • votul uninominal (Luni, 1 decembrie 2008, 11:48)

    gogu piru [anonim]

    D-ule Lazaroiu as dori sa stiu cum se poate implementa , aplica realmente , votul uninominal.Sa ma explic: as dori ca sa-l cunosc pe cel care ma va reprezenta in Parlamentul Romaniei, cum sa fac ?, ca cei pe care i-am votat, nu-i cunosc nu stiu ce vor sa faca pentru localitatea care i-a trimis in Parlament. Ar trebui campania electorala inceputa de bun simt cum spunea d-ul Paleologu jr. nu sa muradarim orasele si satele, cu tot felul de afise.Si cind credeti ca va fi dat publicitatii primii infractori care mituiesc populatia saraca sa-i voteze(vezi film in Bucuresti cartier primar vanghelie), cine ii poate sanctiona?
    La fel se prezinta situatia si in sate vezi rasturnare de scor la locale -primaria orasului Baneasa , jud. Constanta, turul 2 hopa psd-ul , au venit special seful Consiliului Judetean. Acelasi lucru il vad la psd in localitati mai putin informate.
    Multumesc pt timpul acordat
  • Monopolul televiziunilor (Luni, 1 decembrie 2008, 12:24)

    Andra [anonim]

    Partidele care detin monopolul televiziunilor in Romania (PSD+PC+PNL) nu si-au construit acest monopol pentru electoratul *LOR*, format din tarani semi-alfabetizati si pensionari disciplinati care nu comenteaza actiunile partidului.
    Pt. aceste partide pericolul nu a venit niciodata din interiorul lor, ci din exterior, de la oamenii care nu voteaza PSD
    PSD+PNL+PC si-au creat acest monopol de presa pentru *NOI* - cei care nu-i vom vota niciodata - dar care putem deveni periculosi daca maine ne-ar trece prin cap sa votam toti *impotriva* lor.

    CONSECINTE:
    Daca la 39% prezenta la vot PDL si PSD sunt umar la umar, ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca aceste TELEVIZIUNI n-ar fi reusit sa pacaleasca oamenii destepti ca *toti sunt la fel* si *nu merita sa votati*.

    Alta consecinta negativa pentru noi este faptul ca pe criza economica cei care controleaza opinia publica detin controlul situatiei indiferent *cine este la putere*.
    Deci, in orice situatie, ei castiga.

    In orice forumula la guvernare, indiferent cu care dintre ei doi, PSD sau PNL – PDL va fi singurul partid care va avea presa acestor doua partide – adica practic TOATA presa - in opozitie permanenta cu el
    Acest lucru se va transforma intr-o demonizare si mai mare decat pana acum (daca mai este posibil) a PDL, ca urmare, PDL va plati singur efectele erodarii la guvernare pe vreme de criza ca PNTCD - iar dupa terminarea crizei va disparea practic din istorie.

    INTREBARI:
    Cum va explicati faptul ca inteligenta romanilor pare (acum in acest moment) sa fi fost depasita de inteligenta si tehnica manipularilor. Exemplu: nu am vazut la niciun intelectual sau personalitate publica efortul de a lupta cu aceasta manipulare extrem de simplu de demontat : „toti sunt la fel”.
    Daca manipularile vor curge si se vor intensifica in acest ritm si vor deveni tot mai dificil de dezamorsat, mai ramane vreo speranta pentru democratie in Romania? N-ar trebui poate sa adaptam conceptul la realitate?
  • Erori (Luni, 1 decembrie 2008, 12:34)

    gusti [anonim]

    Ce ne puteti spune de metodologia si instrumentele folosite de aceste institute de sondaj (de casa).
    Mai sunt ele credibile?
  • :) (Luni, 1 decembrie 2008, 13:44)

    owl [anonim]

    De ce erau aia de la A3 asa veseli pe la 18 - mai ca sareau in sus de fericire - si asa de nervosi la final? Ce s-a intamplat in acest interval orar?
  • Bun venit (Luni, 1 decembrie 2008, 13:58)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Domnul Sebastian Lazaroiu se afla in redactia HotNews.ro
    Bun venit tuturor. Incepem
    • ce va face presedintele (Luni, 1 decembrie 2008, 14:05)

      presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

      potrivit exit poll ului pdl va pierde alegerile parlmentare. in cei patru ani de mandat, presedintele a fost un personaj conflictual., desi rolul lui era cel de mediator. este interesant cum in acest context, presedintele conflictual se va aseza la masa cu reprezentantii psd, pnl si pdl pentru a negocia o majoritate parlamentara.????
  • Campania online (Luni, 1 decembrie 2008, 14:04)

    alin baciu - echipa de imagine [anonim]

    Legat de campaniile online, avem un model de succes, campania lui Obama. La noi , in aceasta campanie electorala ce impact a avut campania online si daca a fost mai eficienta cea de guerilla sau campania oficiala cu site-urile candidatiloe sau cele lansate de partide?
  • Formare guvern (Luni, 1 decembrie 2008, 14:05)

    Mugur Isarescu [anonim]

    Care partide ar trebui sa formeze viitorul guvern (din perspectiva interesului poporului roman)?
    Multumesc
  • daca inca n-ati raspuns la asta: (Luni, 1 decembrie 2008, 14:05)

    petcu [anonim]

    ce spuneti despre sondori (ma refer la cei care fac sondaje, nu la de-alde Patriciu)?

    Stiu ca ii cunoasteti, dar nu le luati, va rog, apararea.
    • petcu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:17)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui petcu

      Nu ii apar. Dar pur si simplu nu cred ca e vorba de manipulare, ci de lipsa de profesionalism
  • incalcari ale legii (Luni, 1 decembrie 2008, 14:06)

    medusa [anonim]

    Va rog sa-mi spuneti cum considerati publicarea de sondaje exit-poll pe paginile unor ziare si pe cel al unei televiziuni (Realitatea tv) in chiar ziua alegerilor, incepand de la ora 10, adica in plin proces de votare. Este legal sau nu? A putut influenta participarea si votul unei parti din electorat?
    Multumesc.
    • pentru medusa (Luni, 1 decembrie 2008, 14:17)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui medusa

      pe televiziuni nu s-au publicat rezultate partiale la ora 10 si nici mai devreme de ora 21.00. In unele ziare sau pe bloguri au aparut. Aici nu exista restrictii.

      Sigur, regula este sa nu fie publicate estimari pana la incheierea votarii. Ceea ce ati vazut cred ca erau profile de votanti (cine a votat pana la ora respectiva)
      • va contrazic (Luni, 1 decembrie 2008, 14:38)

        medusa [anonim] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        Realitatea tv a publicat astfel de articole inca de la ora 14,00.

        Va dau link cu un astfel de articol publicat la ora 19,00:
        http://www.realitatea.net/potrivit-primelor-estimari--psd-conduce-in-preferintele-alegatorilor_403131.html

        La Cotidianul au exista 3 articole:
        „Să ne pregătim pentru o guvernare PSD” (articol publicat pe la ora 14,00)
        http://www.cotidianul.ro/sa_ne_pregatim_pentru_o_guvernare_psd-66124.html

        „Ultimele cifre: PSD scade un pic, ceilalţi staţionează” (publicat pe la ora 16,00)
        http://www.cotidianul.ro/ultimele_cifre_psd_scade_un_pic_ceilalti_stationeaza-66158.html

        Cifre noi, luaţi de colea… (articol publicat pe la ora 19,00) http://www.cotidianul.ro/cifre_noi_luati_de_colea-66195.html

        S-a incalcat legea, insa nu inteleg de ce nimeni nu a luat nici o atitudine. De fapt... daca presa incalca legea, cine sa ia atitudine, nu-i asa?
        • e usor de ocolit (Luni, 1 decembrie 2008, 15:02)

          anton [anonim] i-a raspuns lui medusa

          legea electorala, in franta s-au publicat exit-pollurile pe siteuri elvetiene si belgiene francofone care nu incalcau nici o lege, deci ...
  • Diferente uriase intre sondaje si rezultate (Luni, 1 decembrie 2008, 14:10)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Ultimele date BEC anunta revenirea PSD in frunte cu 34%, la foarte mica distanta de PD-L, cu 33, 8%. Sunt rezultatele obtinute dupa numararea a 92, 7% din voturi. Cum se explica faptul ca PSD si PD-L sunt acum umar la umar in timp ce INSOMAR si CCSB anuntau duminica seara o diferenta de 6 procente intre cele doua partide? Nu e o marja de eroare cam mare? Cum se explica?
    • pentru dan tapalaga (Luni, 1 decembrie 2008, 14:15)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

      institutele nu si-au adaptat metodologia de esantionare la noul tip de vot. nu a fost vorba de manipulare, ci pur si simplu de superficialitate si o anumita doza de lipsa de profesionalism. s-au folosit esantioane adecvate votului pe lista. votul uninominal presupune o diversitate mult mai mare de situatii electorale care nu pot fi captate cu acuratete prin aceleasi metode.
      • Manipulare? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:24)

        Dan.Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        Spuneti ca institutele nu si-au adaptat metodologia de esantionare la noul tip de vot. Cum trebuiau sa procedeze? Excludeti pur si simplu posibilitatea unei manipulari coordonate? De exemplu, exit-poll-urile INSOMAR si CCSB seamana ca doua picaturi de apa. In schimb, sondajele anuntate inainte de alegeri nu seamana deloc. Asta ce metodologie mai e?
        • pentru Dan Tapalaga (Luni, 1 decembrie 2008, 14:30)

          Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

          Metodologia pentru uninominal inseamna un volum mai mare al esantionului si un alt tip de selectie. Nu vreau sa intru in amanunte tehnice. Exclud posibilitatea unei manipulari coordonate, pentru ca ii stiu pe multi din cei care lucreaza in aceste institute. Isi permit poate manipulari cu trei-patru saptamani inainte de vot. Dar nu la sondajul la urne. Cine greseste la sondajul la urne are mult de patimit pe piata. Isi pierde din credibilitatea. Sondajele din ultima saptamana dadeau un trend ascendent pentru PSD+PC. Dar scorurile ramaneau echilibrate.
  • mobilizarea tinerilor (Luni, 1 decembrie 2008, 14:11)

    alin baciu echipa de imagine [anonim]

    Preyenta slaba a tinerilor la vot se datoreaza intre oarecare masura si faptului ca studentii n/au putut vota in orasele universitare. De exemplu in staful din care am facut parte peste 50% dintre ei nu au plecat acasa sa voteze, pentru ca era nevoie de ei in echipa. Plus distanta mare pana acasa. Dar, un alt motiv pentru care nu au votat este absenta unui program concret si atragator pentru tineri din partea partidelor. Fiecare avea ceva in program dar s-a trecut mult prea usor peste asta si s-a insistat pe ceva ce prinde mai mult la cei care in mod traditional voteaya pentru a le atrage votul. Ce parere aveti?
    • pentru Alin Baciu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:26)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui alin baciu echipa de imagine

      Are legatura si cu faptul ca studentii nu au putut vota. Dar au putut merge gratuit la domiciliu sa voteze. Cred ca sunt alti factori mai importanti care explica absenteismul la tineri:
      1. desi in statistici sunt 29% romani intre 18-30 de ani, in realitate in tara nu sunt mai mult de 22%
      2. tineri sunt din ce ince mai putin interesati de viata politica, pentru ca exista o serie intreaga de alte "atractii" zilnice.
      • atractii sau circ? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:50)

        margot [anonim] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        credeti ca asta e principala cauza pentru care tinerii sunt mai putin atrasi de viata politica, atractiile zilnice?

        eu as spune mai degraba ca nu au nicio motivatie sa devina interesati de circul continuu cu care e asociata politica de vreo 10-12 ani incoace. Nu vi se pare mai realist?
  • intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:16)

    carmen dumitrescu [anonim]

    1. Din ce partid credeti ca va nominaliza presedintele un premier, avand in vedere rezultatele oficiale facute publice pana la aceasta ora? Sau ar putea fi o persoana din afara oricarui partid politic?
    2. Cum comentati diferenta dintre rezultatele institutelor de sondare a opiniei publice (facute publice duminica seara) si cele oficiale (facute publice luni dimineata)?
    • pentru Carmen Dumitrescu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:23)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui carmen dumitrescu

      Nu vreau sa anticipez ce va face presedintele. Eu cred ca trebuie sa fie un premier "politic" (adica dintr-un partid), dar e greu de spus acum cum va fi configurata majoritatea, pentru ca, dupa cum vedeti nu e clar deznodamantul. Macar si psihologic conteaza ce partid are un parlamentar in plus. Aritmetica parlamentara insa nu se va impotmoli in acest parlamentar, sunt convins. Dar avem teoretic trei coalitii stabile formate din doua partide. Daca se va aplica criteriul ideologic atunci una are castig de cauza.
      • adica (Luni, 1 decembrie 2008, 14:52)

        marin [anonim] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        ce partide isi respecta ideologia in ultimii ani in romania? cum poate un partid sa treaca de la stanga, la dreapta si sa-l creada cineva ca se bazeaza pe o ideologie? cum poate un partid istoric de dreapta sa dea in ultimele luni de guvernare mai multe masuri stangiste decat a dat guvernul de stanga?

        unde sunt ideologiile si cui ii mai pasa de ele in viata politica?
  • criminalii (Luni, 1 decembrie 2008, 14:21)

    n-are importanta [anonim]

    Crede-ti ca securistii, kgb-istii, bolsevicii, comunistii si colaborationistii, care de de vreo 65 de ani incoace aproape ca au distrus biologic poporul roman prezenti si astazi peste tot (si ei si puii lor degenerati gentic si programati), vor raspunde vreodata pentru sutele de mii de morti, furturi si distrugerea tarii sau peste vreo 50 de ani vom cam dispare de pe harta?

    Nu trebuie neaparat sa raspundeti, macar ca tema de meditatie.........
  • castigatorii alegerilor si viitorul premier (Luni, 1 decembrie 2008, 14:25)

    Codrin Scutaru [anonim]

    Domnule Lazaroiu, avand in vedere ca nici un guvern viitor nu poate exclude PNL, nu credeti ca PNL a castigat alegerile? Daca PD-L sau PSD ar face guvern impreuna, PDL si-ar da foc la valiza in sensul ca ar distruge principala sa tema de campanie, muscarea PSD. Daca gPSD va face guvern cu PNL si va fi propus Cristi Diaconescu, va fi acceptat de presedinte? Sau mai degraba Mihai Razvan Ungureanu pentru binele suprem al refacerii aliantei DA?
    • pentru Codrin Scutaru (Luni, 1 decembrie 2008, 14:35)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Codrin Scutaru

      Nu stiu de ce nici un guvern nu poate exclude PNL. Sigur ca, in cazul de fata, in care nu exista un invingator clar, trebuie aplicat un alt criteriu. Probabil cel ideologic. Si am remarcat cu totii ca dreapta (sau cei care se pretind de centru-dreapta) a castigat majoritatea. Dar acestea sunt date de intrare. Sa asteptam validarea mandatelor si pe urma vedem...
  • institute de sondare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:25)

    antonim [anonim]

    toti au gresit metodologia, toti au avut erori nepermis de mari.

    De ce atata amatorism? Puteti estima?
    • pentru antonim (Luni, 1 decembrie 2008, 14:32)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui antonim

      Si eu sunt surprins. Cu atat mai mult cu cat eu insumi am atras atentia public acum 6 luni asupra riscului de eroare si chiar cu o saptamana inainte intr-o emisiune televizata. am spus ca va fi un scor strans si am anticipat ca institutele nu sunt pregatite pentru estimarea rezultatelor ce decurg din uninominal. uneori inveti din practica...
  • scenarii de guv si mandat in perioada de criza (Luni, 1 decembrie 2008, 14:30)

    Monica [anonim]

    1. In conditiile in care avem un partid de stanga cu ~33%, unul de centru dreapta care a acumulat tot o treime din voturile valid exprimate si unul de dreapta cu 18% care sunt cele mai plauzibile scenarii de guvernare?

    2. Este destul de probabil ca partidele care vor guverna in urmatorii ani sa piarda alegerile din 2012 si sa scada mult sub procentul de azi. In conditiile acestea, mi se pare paradoxala determinarea partidelor de a ajunge la guvernare. Dvs. ce credeti? Este posibil ca un partid care preia mandatul intr-o perioada de criza sa-si conserve electoratul dupa cei 4 ani de mandat? Orice masuri ar lua, nu va putea evita in intregime efectele crizei.

    Multumesc
    • pentru Monica (Luni, 1 decembrie 2008, 14:50)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Monica

      1. Oricare scenariu este posibil (combinatii de doua sau trei). Cert e ca avem nevoie de o majoritate puternica si oameni competenti in guvern. Vine o perioada grea din punct de vedere economic.
      2. Un argument sa apara aranjamente pe doi ani, dupa care sa fie relansata competitia politica prin alegeri anticipate (stiu, greu de realizat, dar poate se mai schimba si Constitutia pana atunci)
  • fara opozitie (Luni, 1 decembrie 2008, 14:30)

    presedinte [utilizator]

    vad ca evitati sa raspundeti la aceasta intrebare!!!!

    dle Lazaroiu ne puteti spune care sunt formulele de guvernare luate in calcul la Cotroceni??? in eventualitatea unei guvernarii pdl - psd, nu credeti ca vom avea un deficit de democratie?? pnl ul nu este capabil sa asigure o opozitie dura. plus ca probabil vom avea pentru prima data si udmr ul in opozitie. ce democratie va fi in romania cu cele mai puternice partide la guvernare si cu o opozitie formata dintr un partid de 17% in care principalii liderii se pare ca nici nu vor intre in parlament si cu un udmr care abia a trecut pragul de 6%. sau asta isi si doreste traian basescu - un parlament in care sa nu mai existe opozitie?????
    • pentru Presedinte (Luni, 1 decembrie 2008, 14:42)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui presedinte

      Exista diverse formule luate in calcul. Argumentul pe care il aduceti in discutie se afla printre "pro" si "con". Dar sunt o multime de argumente pentru o formula sau alta. Conteaza mult rezultatul final. Vorbim dupa validarea mandatelor.
      • fara opozitie (Luni, 1 decembrie 2008, 15:04)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        nu ati dat un raspuns concret. mai mult ti mentionat chiar si varianta de trei partide la guvernare. in acest conditi eu va intrebam cine v mai asigura opozitia dura de care este nevoie in orice stat democratic????
  • Premier de la PSD? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:37)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Mircea Geoana: Suntem in fata. Este clar ca vom castiga alegerile. PSD va da noul prim-ministru. Cum comentati?
    • pentru Dan TApalaga (Luni, 1 decembrie 2008, 14:41)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

      Posibil ca dl, Geoana sa aiba o noua dezamagire. Si anume, exista posibilitatea ca PD-L sa obtina mai multi parlamentari decat PSD, chiar daca PSD ar obtine cu 0,5% mai mult decat PD-L. Pe acest sistem de vot. Pe care dl. Geoana l-a votat in Parlament.
  • mesajele partidelor (Luni, 1 decembrie 2008, 14:39)

    antonim [anonim]

    puteti comenta un pic mesajele partidelor in campanie?

    Si de ce Bucurestiul a devenit mai PSD-ist decat inainte?
    • pentru antonim (Luni, 1 decembrie 2008, 14:44)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui antonim

      Pot comenta mesajele. PNL a avut un mesaj corect, dar cam atat. Un mesaj de partid care vrea sa-si conserve scorul.
      PSD a "imprumutat" mesajele de PD-L. PD-L a avut un mesaj bun" ei cu ei,noi cu voi", dar cred ca la un moment al campaniei ar fi trebuit sa faca o schimbare a mesajului. Ar fi castigat mai mult. Era vorba de context.
    • pentru antonim (Luni, 1 decembrie 2008, 14:48)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui antonim

      Am ramas dator cu a doua intrebare.

      Da, e interesant cum Bucurestii nu mai sunt fief-ul dreptei. Teoria mea este ca in Bucuresti se petrece deja tranzitia electorala - adica trecerea la stanga occidentala - votata de tineri, intelectuali, etc. (categorii care pana acum votau dreapta la noi).
      • trecrea la stanga (Luni, 1 decembrie 2008, 15:09)

        presedinte [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian Lazaroiu

        oare nu sorin oprescu a dat tonul la trecerea spre stanga occidentala?? poate in 2009 va da tonul la aceasa trecerea a oraselor mari spre stanga, fireasca de altfel.
  • intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:45)

    klin1211377215 [utilizator]

    de ce nu se prezinta estimari in numar de mandate, care sunt in definitiv numerele relevante?
    • pentru klin (Luni, 1 decembrie 2008, 14:57)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui klin1211377215

      e dificil sa faci estimari in numar de mandate pe sistemul actual de vot, cata vreme nu ai rezultate finale. algoritmul este relativ complicat. dar cred ca partidele au deja niste simulari.
  • imagine versus procente (Luni, 1 decembrie 2008, 14:45)

    Iulian [anonim]

    Care este raportul dintre diferenta aritmetica si cea imagologica in rezultatul acestor alegeri ?
    Multumesc anticipat!
    • pentru Iulian (Luni, 1 decembrie 2008, 14:55)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iulian

      Deja avem o rasturnare de situatie imagologica. Ieri erau unii mai veseli, azi ei sunt mai tristi. E important cine cred oamenii ca a castigat aceste alegeri. E importanta definitia care se va impune in final. A castigat un partid? A castigat dreapta? A castigat o alianta? E important pentru gradul de sustinere pentru viitorul guvern.
  • intelectualii unde sunt? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:47)

    alinbaciu echipa de imagine [anonim]

    O majoritate covarsitoare a celor care au votat sunt cu 10 clase. Vom avea un parlament al celor cu 10 clase? Este o dovada de inteligenta din partea intelectualilor doar sa stea de-o parte si sa comenteze ?
    • pentru alin baciu (Luni, 1 decembrie 2008, 14:53)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui alinbaciu echipa de imagine

      stiti care este ponderea celor care au sub liceu in populatia adulta a Romaniei? In jur de cincizeci si ceva la suta. Deci daca au votat cincizeci si ceva la suta persoane sub liceu ei sunt doar reprezentativi, atata tot.
  • Intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:49)

    Andreea [anonim]

    Spuneati mai devreme ca "e posibil sa nu avem o guvernare de 4 ani, ci de doi ani". Va ganditi la un guvern cu care sa se depaseasca criza economica si apoi la o posibila rasturnare de putere?
    Multumesc
    • pentru Andreea (Luni, 1 decembrie 2008, 14:52)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andreea

      Ma gandeam pur si simplu la un aranjament politic intre partide pentru depasirea crizei. Nu e o rasturnare de putere si o relansare a competitiei. Probabil ca in vremuri de criza e nevoie de mai multa solidaritate. Dupa ce trece criza e nevoie de mai multa competitie.
  • Intrebare (Luni, 1 decembrie 2008, 14:50)

    Ovidiu [anonim]

    De ce nu se transeaza odata problema absenteismului prin actualizarea listelor de votare prin inregistrare explicita inainte si/sau prin simpla prezenta la vot. Este un procedeu civilizat si mult mai curat decit variante auzite pe la televiziuni ca amenzi, obligativitate,etc..

    Nimeni nu poate fi obligat sa voteze, dar daca stie dinainte ca nu o va face nu vad de ce ar mai dori sa fie luat in evidenta..
  • activisti para-politici (Luni, 1 decembrie 2008, 14:53)

    anton [anonim]

    buna ziua,
    sinteti de acord ca trustul intact practica un activism politic mascat sub haina jurnalismului ? de ce activistii para-politici (hâdea & co.) (organizati dupa modelul trupelor para-militare) nu pot fi contabilizati ca publicitate electorala ?
    • pentru Anton (Luni, 1 decembrie 2008, 15:01)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui anton

      Si pe mine ma deranjeaza acelasi lucru la trustul Intact. Ca nu isi asuma optiunile. Si vor sa para echilibrati.
  • De ce a fost blocat votul emigratiei? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:54)

    Silvia [anonim]

    Cum a fost posibil ca in capitala UE, Brussels mai mult de 30% dintre romani, majoritatea lucrand in Comisie dar si studenti sa nu fie lasati sa voteze cu acte belgiene temporare de rezidenta? A ajuns Romania sa spuna ce act este valabil si ce nu in Belgia? Sunt profund scarbita de modul in care MAE a gestionat acest proces. As putea spune mai mult - platim niste diplomati degeaba, atata timp cat ei putea merge pana la sectia de politie din colt si intreaba daca un om care are numar ID national este rezident legal in Be sau nu? Daca nici asta nu stiu ce pretentii sa mai ai atat de la ei cat si de la serviciile externe? Doar daca au avut comanda sa blocheze votul din afara tarii!
    • pentru Silvia (Luni, 1 decembrie 2008, 15:03)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Silvia

      E nevoie de votul prin corespondenta. Nici eu nu inteleg de ce nu exista suficienta vointa politica in acest sens. Poate anul viitor.
  • Ce partide vedeti in viitorul Guvern? (Luni, 1 decembrie 2008, 14:55)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Mai avem cateva minute si dezbaterea se incheie. Reiau o intrebare care revine insistent din partea cititorilor. Care partide, din cele patru partide care au trecut pragul electoral, vedeti in viitorul guvern? Cine are sanse slabe sa intre? Cu nume, va rog.
    • pentru Dan Tapalaga (Luni, 1 decembrie 2008, 14:59)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan.Tapalaga

      Raspunsul meu este acelasi. Oricare din cele patru partide are sanse sa intre intr-o formula de guvern. Depinde mult de definitia situatiei. A castigat dreapta? Ne trebuie un "guvern de criza"? Avem nevoie de stanga - protectoare? Partidele urmeaza sa defineasca aceasta situatie.
  • P.N.L. - aroganta fara acoperire (Luni, 1 decembrie 2008, 14:56)

    Cristian [anonim]

    Personal nu inteleg aroganta celor din conducerea PNL care au impresia ca se va face o licitatie pentru cooptarea lor la guvernare...

    Mi-as dori sa aflu parerea Dumneavoastra referitoare la viitoarele miscari ale acestui partid. Parerea mea este ca vor merge cu PSD chiar cu riscul de a avea la alegerile viitoare soarta PNTCD.

    Multumesc anticipat!

    P.S. Diaspora cum o fi votat?
    • pentru Cristian (Luni, 1 decembrie 2008, 15:00)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristian

      PNL este foarte ne-omogen in interior cand vine vorba de coalitii la guvernare. Ca si PSD. Cred ca toata lumea asteapta sa vada care va fi candidatul desemnat la functia de premier.
  • voturi contra plata (Luni, 1 decembrie 2008, 14:58)

    anton [anonim]

    vedeti posibila interzicerea mitei electorala ? dincolo de cumpararea votului in ziua alegerilor (suiveica, foto, etc), ma gindesc la interzicerea pomenilor electorale de tip mazare (ajutoare lunare, mese zilnice gratuite de 1 luna incoace) sau transformarea lor in indemnizatie baneasca
    • pentru Anton (Luni, 1 decembrie 2008, 15:04)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui anton

      cred ca trebuie facut mai multa pentru prevenirea mitei electorale. Sunt retele organizate care actioneaza cu mult timp inainte de vot. Ele pot fi identificate si anihilate.
  • Multumim si va asteptam la RFI (Luni, 1 decembrie 2008, 15:03)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Dezbaterea s-a incheiat. Multumim cititorilor pentru intrebari, domnului Lazaroiu pentru raspunsuri. Va astept insa la Radio France International incepand cu orele 19. Cele mai interesante teme conturate aici le vom intoarce pe toate fetele, tot cu domnul Lazaroiu, in emsiunea Discutia de luni, difuzata incepand cu orele 19 la RFI.
    Toate cele bune
  • Vin si alte raspunsuri (Luni, 1 decembrie 2008, 15:06)

    Dan.Tapalaga [hotnews.ro]

    Domnul Lazaroiu promite ca va raspunde si la alte intrebari postate deja, in viitorul apropiat, in limita timpului disponibil. Asa ca stati pe faza.
  • contabilizarea voturilor (Luni, 1 decembrie 2008, 15:07)

    Gogul [anonim]

    1. Votul în alb vi se pare o solutie? Poate fi considerat ca un vot efectiv? Cine are avea mai mult de pierdut de pe urma lui?
    2. De unde mai vin voturile ce au mai ramas a fi contabilizate? Strainatate, sate? Care ar fi regiunile fruntase si cele codase la numararea voturilor, daca ele exista?
    3. De ce avem aceasta întârziere în aflarea rezultatelor din circumscrimtii? în Germania, Franta ele circula pe crawl practic instantaneu cu rezultatele votului popular la nivel national? Aseara, se cunostea doar soarta a 3 candidati si mie mi se pare o lipsa de respect la adresa cetatenilor din celelalte circumscriptii!
  • FORMULA DE GUVERNARE 3-2-1 (Luni, 1 decembrie 2008, 15:07)

    CLAUDIU [anonim]

    cum vedeti urmatoarea formula de guvernare?:
    tariceanu-prim ministru
    stolojan-presedintele senatului
    blaga-presedintele cam.deputatilor
    si dupa 2 ani inversare intre blaga si tariceanu????
  • vot rural sau vot pragmatic/comercial? (Luni, 1 decembrie 2008, 15:11)

    freelancer [utilizator]

    Se va repeta scenariul unei guvernari PSD + PNL? Este arhicunoscuta colaborarea pe parte de business intre membrii celor doua curente politice.
    Din punctul dumneavoastra de vedere, cine a interpretat gresit strategia de PR la nivel rural: PDL sau PNL? Asta avand in vedere ca schemele electorale, or diplomatic numite "Public Relations " ale PDSR-ului vechi si actual PSD sunt si ele cunoscute si/sau nebanuite oficial ca "modus operandi"?
    Cat de posibila este o intelegere intre PDL si PNL, in varianta unui Stolojan - prim ministru si schimbarea lui Tariceanu de la carma PNL (un partid de frustrati la vreme de pierdere a unor alegeri)?
    Care va fi pretul unei noi cooptari a UDMR intr-o formula de guvernare? Pasapoarte speciale de intrare in Transilvania?
  • presedintia (Luni, 1 decembrie 2008, 15:49)

    vasile [anonim]

    As dori sa-mi raspundeti daca mai are rost sa organizam alegeri prezidentiale.