Traian Basescu: Fac un apel la romani sa mearga la vot. Avem nevoie de un Parlament care sa reprezinte vointa romanilor, si nu indiferenta lor

de A. Neagu, V. Marin     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2008, 19:15 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
"Motivul pentru care doresc sa fac o declaratie privind alegerile din 30 noiembrie este legat de ceea ce indica sondajele - o slaba participare la alegerile din 30 noiembrie. Fac un apel la romani sa participe la vot. Avem nevoie de un Parlament care sa reprezinte vointa romanilor, si nu indiferenta lor ", a afirmat, joi, presedintele Traian Basescu, in cadrul unei declaratii de presa sustinute la Palatul Cotroceni.

Cele mai importante declaratii ale sefului statului:

  • "Avem nevoie de un Parlament care sa ii reprezinte pe toti romanii si de un Guvern care sa vina cu solutii in contextul crizei economice."
  • "Fac un apel la romani sa participe la vot din doua motive:
  • 1) In Romania a inceput sa se resimta criza globala si criza economica va continua sa afecteze tara in perioada urmatoare. De aceea avem nevoie de un Parlament responsabil, care sa ia masurile necesare pentru diminuare efectelor crizei.
  • 2) Modul de desfasurare a alegerilor - noua lege care introduce votul uninominal - este prima oara cand politicul a raspuns dorintei romanilor de a vota persoane si nu liste de partid."
  • "Pentru prima data, vor fi alese persoane, nume, si nu liste de partid, datorita introducerii votului uninominal".
  • "Pentru prima data, responsabilitatea alegerii parlamentarilor e impartita intre partidul care i-a nominalizat si electorat."
  • "In acest fel, parlamentarii vor avea o responsabilitate mai mare si vor fi mai legati de colegiul electoral."
  • "Avem nevoie de un Parlament care sa reprezinte vointa romanilor, si nu indiferenta lor."
  • "Pentru ca noi, astazi, sa putem vota liber, au murit oameni. Suntem datori sa le respectam jertfa."
  • "Poate vom gasi resurse ca la balcoanele noastre, in casele noastre, sa arboram un steag, cu ocazia Zilei Nationale. Aceste alegeri sunt incarcate de o simbolistica aparte, se implinesc 90 de ani de la Marea Unire", a incheiat seful statului.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia de presa a presedintelui Traian Basescu.



















3699 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    prezenta la vot (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:49)

    stefan v [anonim]

    Pentru dreptul de a vota liber au murit oameni in 89.
    • -17 (27 voturi)    
      Asa si (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:06)

      viorel t [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      N-am semnat nimic, nu ma poate obliga nimeni sa stau acasa indiferent de argumente.
      • +9 (19 voturi)    
        Esti un bou... (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:34)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui viorel t

        ...unul din aia de se plan ani de zile dar nu fac nimic ca sa schimbe ceea ce nu e corect in viata lor.
        • -8 (16 voturi)    
          Si eu ma declar atunci BOU (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:01)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui un roman

          ...este dreptul meu sa NU ma duc sa votez si este absolut nedelicat si nedemocratic sa fiu condamnat pentru asta

          ...nu ma mai luati cu mortii din decembrie 89 pentru ca ei nu au murit ca sa-i cante Liiceanu si Traian Ungureanu ode lui Basescu, precum alea dedicate de Vadim lui Ceausescu...improprietarirea cu morti este un cliseu si este iarasi o chestie lipsita de delicatete si respect

          ...singurul care merita votul meu era Tariceamu care i-a dat cu flit mitocanului si a reusit un mandat complet de 4 ani de DREAPTA , cum numai roscovanii Vacaroiu si Nastase au mai avut ...numai ca pe ei nu i-a haituit nici un presedinte deraiat

          ...Tariceanu si deci PNL meritau votul meu si pentru cota fixa aplicata cu consecventa pentru a nu mai lasa loc la smecherii ...cota diversificata anuntata de PSD va oferi oportunitatea, dar numai pentru anumiti oameni ai muncii, sa se strecoare PE NEMERIT la cateoria saraci si sa fenteze fiscul

          ...am mai spus insa ca nu pot sa votez
          PNL ul intrucat uninominalii de pe buletin sunt odiosi....in special individa numita Mariana Campeanu care in 3 luni de ministeriat a injectat mai multa propaganda egalitarista de stanga decat PRM, PSD si PC la un loc in 4 ani

          ...avand in vedere optiunile mele cred ca in cazul meu presedintele da o derogare si nu se supara daca stau acasa

          ...ii promit ca la anul ma duc 100% ca sa dau un vot prin care sa sterg tampenia facuta ...si de mine...acum 4 ani ...prin punerea lui in capul trebii
      • +1 (1 vot)    
        CINE NU MERGE LA VOT, VOTEAZA RAUL MAI MARE! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 1:11)

        o aritmrtica simpla [anonim] i-a raspuns lui viorel t

        Pare paradoxal, dar asa este: cine nu merge la vot ajuta partidele cele mai putin dorite sa obtina rezultate mai bune, deoarece simpatizantii acestor partide se duc in masa, aproape toti la vot. O sa dau un singur exemplu (fara ca sa am ceva impotriva persoanei): simpatizantii lui Tökes desi au vemit cu mic cu mare la vot, nu i-ar fi putut asigura procentul necesar pentru a fi declarat ales, daca s-ar fi prezentat la vot 2/3 din electorat. Numai participarea redusa a electoratului la vot a facut posibila alegerea lui. Deci nu este adevarat ca refuzand sa votam, nu influentam rezultatul scrutinului. Din contra i-l influentam in modul cel mairau posibil. Refuzand sa votam raul mai mic, i-l favorizam de facto pe cel mai mare!
    • +5 (13 voturi)    
      Votez, dar... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:08)

      yzzy [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      Mi-am dat votul doar partidelor de dreapta din '90 încoace. Pe la începutul campaniei eram hotărâtă să nu mai votez, ar fi fost prima oară, dar aşa de dezamăgită de toată clasa politică am fost. Sunt şi în continuare. Mă duc la vot, dar nu ştiu cu cine să votez, probabil va fi un vot de blam asupra întregii clase politice.
      Sper să nu fie ca anul trecut:
      "Cine nu votează, contează",
      deoarece prin slaba prezenţă la vot va fi amendat tocmai progresul de care are nevoie ţara!
      • 0 (0 voturi)    
        până şi americanii ne "interzic" să votăm (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 2:15)

        teca [utilizator] i-a raspuns lui yzzy

        http://www.youtube.com/watch?v=gs0_aud_Mjk
        Oare de ce ei pot şi noi nu?
        Aici nu mai e vorba de bani, nici de avans tehnologic, nici de putere militară.
        E vorba doar de voinţă.

        Iar în ceea ce priveşte "cu cine să votezi", poate că n-ar strica să arunci o privire şi aici
        http://www.romaniacurata.ro/alegeri-parlamentare-2008.html
    • -13 (25 voturi)    
      Esti un fraier (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:38)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Nu au murit oameni ca sa merg eu la vot. Au murit sa iesim din comunism si idiotenie si din 1000 de alte motive, si pentru ca erau satui. Din comunism poate am iesit, din idiotenie nu. Esti la fel de prost ca o musca beata.

      In Romania daca te duci la vot nu faci decat sa ajuti toti smecherii sa se imbogateasca. Vrea cineva sa merg la vot? Sa-mi dea bani, multi bani.
      • +14 (22 voturi)    
        fraier?! (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:09)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Bunul simt ma provoaca sa iti spun un adevar trist: puterea ta de abstractizare e ZERO. Oamenii care au murint in 89 au murit pentru o idee, pentru libertate, pentru ca tara sa treaca dintr-un regim comunist intr-o democratie bazata pe libertate si drepturile omului.
        Ei bine dragul meu Scriitor pe Forum da-mi voie sa iti spun ca unul dintre principiile democratiei e votul, iar tocmai despre asta e vorba aici. Faptul ca tu nu intelegi o asemenea replica denota doar ca esti foarte prost. Nimic altceva, iar parerea ta (de rahat) va fi probabil luat ca atare. Tu esti genul de manelist care si-ar tatua "ILIESCU" pe tot spatele daca ti-ar da bani nu-i asa?!

        Lepadaturi ca tine imi fac greata!
        • 0 (2 voturi)    
          nu exagera.... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:37)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mihai

          imi pare rau de toti cei care au murit la revolutie dar, cu tot regretul, democratia a fost adusa de altii, din exterior. cind au votat "liber", romanii au votat masiv pentru continuarea sistemului comunist prin comunistii din rindul 2. asta este tristul adevar. din fericire influienta benefica din exterior a continuat si astfel avem acum un fel de democratie aproape auto-sustinatoare. totusi, daca n-ar exista influienta din exterior, ne-am intoarce la un sistem de dictatura, asa cum tocmai a reinceput intre anii 2000-2004 cind presa "libera" era controlata de guvern.

          acum avem alta belea: un presedinte analfabet politic. el isi inchipuie ca tara are nevoie de un parlament "reprezentativ". daca parlamentul ar fi cu adevarat reprezentativ pentru poporul real, ne-am intoarce la dictatura.
      • +7 (13 voturi)    
        Fraier esti (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:36)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        si probabil ca habar nu ai ce a fost comunismul, nu-ti dau mai mult de 20 de ani in nici un caz.
      • +9 (11 voturi)    
        Aloo, stati linistiti la locurili voastri (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:20)

        Regina Noptii [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Stii cum era sa te plimbe Judiciaru` cu duba pentru ca li s-a parut ca ai comentat ceva sau ai avut un coleg de liceu care era ciocofonist si in lipsa de altceva te turna ca fumezi Marlboro si ai blugi Winston si asculti RFE samd? ei, eu stiu. De aia o sa ma duc sa votez.
      • +1 (5 voturi)    
        .......... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 8:57)

        iuly [anonim] i-a raspuns lui cristi

        si daca nu vom iesi la vot sa nu ne plangem ca, comunismul ne va conduce din nou!!! CEL PUTIN SA VOTAM IMPOTRIVA PARTIDULUI " COMUNIST" CARE INCEARCA SA AJUNGA LA PUTERE !!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Dumnezeu sa-i ierte! (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:21)

      Bob [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Au murit pentru ca au vrut altii. La fel au murit si studentii in '90 la Universitate, de ei nu mai spune nimeni?
      Oricum traiasca tatuca Iliescu si toata clica lui. La urma urmei si PD-L-ul tot din ei se trag mancai-ar taticul de simpatici.
      Eu nu merg la vot, macar pentru sentimentul egosit de bagat iar unghia-n gat ca am votat niste hoti imputiti. Asa stau frumos si spus: voi i-ati vrut, eu n-am votat.
      Bla-bla, suntem niste mase manate de oameni destept: Uuuu vine criza, criza. Da nene vine criza si ce facem? Salarii mai mari la toti de la nasu mare mancati-as ca ie alegeri!!! Daca e sa o luam asa, pai Tari a fost super drept. S-a susu pe ele de alegeri si a facut cum era mai bine pentru tara, teoretic, ca dupa 1-2 sapt a dat si el sa nu zica lumea ca e caine.
      Pfff, indiferenta, pai aia la tara voteaza cu cine le-a dat un tricou sau o pelerina, ce pisici mai conteaza votul meu? Aia o sa mearga gloata si asta e. Plus toate furturile "inexistente" de la vot.
      La naiba, toti sunt niste hoti si pentru asta eu nu merg la vot. Sa se gandeasca ca peste 4 ani o sa fie mult mai rau daca nu schimba ceva in bine.
      • 0 (4 voturi)    
        Probabil ca tu nu vei merge la vot... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 7:11)

        FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui Bob

        Nici o problema. Vor veni pensionarii, amarastenii, manelistii, cei prostiti si manipulati si pomanagii si vor alege in locul tau. Soarta ta este pe mana astora. Si, la fel, viitorul tarii. Nu vei merge la vot, nu vei mai avea dreptul nici macar sa te lamentezi.
      • +2 (4 voturi)    
        Bobule ,prietene (Vineri, 28 noiembrie 2008, 7:59)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Bob

        asa este stai acasa si tricoteaza ti un tricou cu nr.10 pe spate, de ce sa te zgarai pe ochi a 2 zi ,mai bine a 2 zi cu un sentiment de superioritate care iti este oferit de 'stat ul acasa' poti iesi in str. si sa exclami : bai gloata,pentru un carnat si o bere, i ar ai adus pe capu' meu 'super' destepti ca tari///
        Sti de ce aia de la 'tara' se aleg cu o pelerina,un tricou ,un mic si o bere ?simplu ,aia in' ignoranta' lor au inteles ca vot ul este o 'afacere' ,ca ei fac o afacere proasta este o alta poveste,atunci cand si noi 'orasenii' vom intelege ca vot ul chiar este o 'afacere' personaje 'super destepte' nu vor mai triumfa .
    • 0 (2 voturi)    
      Sistem neconstitutional ? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:55)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Da, dreptul de a alege liber a fost unul din dezideratele Revolutiei si unul din punctele Proclamatiei de la Timisoara. Da, au murit
      oameni pentru asta, si inainte, si in timpul Revolutiei, si dupa Revolutie, insa se pare ca inca nu putem alege liber.

      Caz concret: eu am lipsit cateva saptamani tin Romania, plecat cu serviciul, iar acum trebuie (obligat fortat) sa ma deplasez duminica
      asta in provincie la parinti pentru niste treburi urgente. Domiciliul il am in Bucuresti.

      M-am interesat la biroul electoral al sectorului 6, unde locuiesc, si iata ce am aflat: actualul sistem de vot nu-ti permite sa votezi in alta parte decat in circumscriptia de domiciliu. Deci sistemul ma pune in imposibilitatea de a alege, imi ia dreptul la vot care este "inalienabil si garantat" asa cum scrie in Constitutie.

      Una din doua:

      - ori am fost prost informat si atunci exista interese ca cetatenii sa fie dezinformati;
      - ori actualul sistem de vot este neconstitutional din moment ce ma priveaza de un drept inscris in Constitutie.

      Candva, pe vremea cand inca nu exista sistemul uninominal, puteam vota in anumite conditii si
      in alte circumscriptie decat cea de domiciliu. Inteleg ca exista liste unice per colegiu, dar cred ca daca exista bunavointa se putea imagina un sistem care sa rezolve si situatii de genul acesta.

      In concluzie, cu ce e mai bun actualul sistem de vot, decat cel vechi? Uite ca vreau sa votez, dar nu am cum ...
    • -4 (4 voturi)    
      Pentru Stefan (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:37)

      Logica [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Cred ca logica ta (voit sau din prostie) e putin gresita, mai precis incompleta.

      Oamenii au murit pentru ca au fost manipulati de cei care te cheama azi la vot. Dreptul de vot inseamna optiunea de a vota, nu obligatia.

      Ca vorba aia: "As vota, dar n-am cu cine..."

      Asta suna si pentru aplaudacii care baga plusuri!
    • 0 (0 voturi)    
      si fratele meu a murit! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:14)

      nitu [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      ei au murit pentru libertate iar noi am devenit din ce in ce mai indiferenti.ce fel de tara lasam copiilor nostri?
  • -1 (9 voturi)    
    cloaca voastra (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:51)

    ticu [anonim]

    de politicieni nesimtiti au distrus romania.
    voi nu ne mai reprezentati pe noi cei multi. sanatatea, invatamintul si sistemele de protectie pt tineri si pensionari nu exista. e un valmasag fara viitor ptr romania. criterii de rahat ajuta infractori sa conduca romania si sa fie prezenti in parlament. acum ne vreti pe noi partasi again la planurile voastre. aratai ca promovati altfel de oameni, cu MBA, cu studii cu structura vertical nu hoti si tradatori de tara.
    • +3 (5 voturi)    
      Ei promoveaza ce vor ei (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:37)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui ticu

      dar tu poti acum sa votezi ce vrei tu, asa ca la vot cu tine!
      • +1 (3 voturi)    
        esti slab (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:47)

        Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Nu ai ce sa votezi ce vrei tu. NU AI. Uite, ia colegiul unde e vaca aia de Udrea, mai este gurista Luminita Anghel si inca cateva nulitati. Ce cacat sa votezi acolo? Votezi ce vrei tu din 5 tampiti, marfa.
  • +14 (20 voturi)    
    Din pacate, Mr. Basescu predica ca Moise in (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:54)

    Ovidiu [anonim]

    pustie...

    Romanii inca nu au ajuns la un nivel in care sa zica... Gata, asa nu se mai poate, nu las pe altii sa decida viitorul meu..

    Romanii inca isi vand viitorul ptr o punga de orez sau o litra de ulei...

    Daca iese PSD asteptati-va la un faliment economic al Romaniei...poate chiar un default...

    trist Mitica, trist..
    • 0 (0 voturi)    
      nesmitire psd-ista (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:04)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      PSD sunt ei insisi in faliment. Cred ca s-au gestionat aiurea fondurile pentru campanie, sau or fi fost deturnate, mai stii ?

      Nu stiu ce s-a intamplat in alte parti, insa in Bucuresti sectorul 6 au avut nesimtirea crasa de a pretinde bani de la cetateni pentru continuarea campaniei electorale intrucat "au ramas fara fonduri". Acum vreo cateva zile am gasit in cutia mea postala o scrisoare de la PSD prin care eram vehement rugat si aproape amenintat sa le donez 100 RON pentru continuarea campaniei. Scrisoare cu antetul PSD, cu culorile partidului, semnata de Geoana si de ...

      Culmea nesimtirii: "dati-ne bani ca sa va putem fura linistiti 4 ani de zile ...".
  • +12 (16 voturi)    
    Dreptul de a vota (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:58)

    Maia [anonim]

    Si eu consider ca e mai bine sa ne chinuim sa alegem de unde nu avem, iar argumentul spus mai sus e foarte bun si as adauga ca, daca nu te implici, atunci nici nu ai dreptul sa fii nemultumit. Insa faptul ca nu se poate vota decat acolo unde ai domiciliul stabil ma impiedica sa votez si sunt sigura ca sunt destul de multi in situatia mea.
    • +10 (14 voturi)    
      si eu am de facut 180 de km dus-intors... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:36)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Maia

      .... si cu toate astea ma duc s a votez. Ma gandesc ca votul meu si al sotiei chiar conteaza si sper din tot sufletul sa fie inca multi altii ca mine care sa faca acelasi lucru. Cand ma gandesc ca e posibil sa vina PSD-ul inapoi la putere, nu mai conteaza ca fac drumul asta asa de lung doar ca sa pun o stampila.
    • +12 (16 voturi)    
      distanta (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:30)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Maia

      Maia eu am de facut 500 de km pana in localitatea unde pot vota. Si ma duc sa votez. Daca nu as face-o nu as putea sa critic sau sa ma plang de ce vor face cei din parlament/guvern.
      Am cunoscut oameni din alte tari (Cipru de ex) care zburau peste un continent pentru a merge sa voteze in tara lor (pentru ca nu era permis votul la ambasade).
      Deci se poate. Fa o vizita pana 'acasa' si cu ocazia asta voteaza.
      • 0 (2 voturi)    
        nu este normal ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:15)

        tavi [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        Ti se pare normal sa bati atata amar de drum pentru a vota ? Sa nu intelegi gresit, aprob constiinta ta de cetatean, ca si ideea de a merge la vot, dar asa ceva nu este normal.

        vezi postul meu de mai sus despre neconstitutionalitatea sistemului ...

        Normal ar fi fost ca orice Cetatean Roman sa poata vota oriunde in tara asta !!!

        Actualul sistem de vot este voit gandit pentru a incuraja absenteismul, pentru ca te leaga de o circumscriptie de vot, mai abitir decat cel vechi.
  • -4 (14 voturi)    
    alegeri (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:58)

    daniel [anonim]

    Problema e ca lumea nu stie pe cine sa voteze...daca sa continue cu astia sau sa revina la trecut.Daca ar exista si varianta Abtinere atunci ar vota toata lumea.
    • +8 (12 voturi)    
      Lumea nu stie (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:39)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      Lumea n-are decat sa se informeze daca nu stie, altfel nu are cum s se dezvolte.
      Sau voi aveti impresia ca o sa ne dea cineva mura in gura toata viata ca pe vremea comunistilor?!
  • +17 (19 voturi)    
    Mergeti la vot! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:03)

    Andrei [anonim]

    Mergeti, oameni buni, la vot!

    Este dreptul nostru, dupa care am plange daca ni s-ar lua.
    Convingeti-i si pe ceilalti sa mearga, indiferent de ce vor vota. Important este sa-i alegem noi pe cei pe care-i dorim si nu invers.
    Mai ales ca acum votam doar un om. Atat! Dupa aia putem sa-l injuram in liniste daca nu face ce trebuie.
    • -7 (9 voturi)    
      pe ce lume ai trai pana acu`? (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:42)

      Dan Micu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      sa`l injuram in liniste? esti cam penibil... vrei sa spui sa il injuram in timp ce ne ghiortaie matele de foame... in strada ca nu avem unde locui si chiriile sunt scumpe, sau tu crezi ca in mintea plina de deceptii si frustrari a romanilor mai e loc de liniste? amice...tu unde traiesti?
      • +9 (11 voturi)    
        mah! (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:14)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Dan Micu

        idea de baza a postului lui Andrei a fost "Mergeti la vot!" dupa cum foarte bine reiese din titlu. Asa ca termina cu speculatiile pe langa subiect si mai bine du-te la vot!
      • -1 (1 vot)    
        nu este deloc penibil (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:36)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Dan Micu

        sti ce este penibil ?faptu' ca la vot ies exact aia frustrati si carora le 'ghioraie' matele in burta si culmea voteaza 'schimbarea' fara sa realizeze ca nu s a produs nici o schimbare ca sa voteze 'schimbarea'
    • +10 (12 voturi)    
      Votul (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu sa-i injuram,ci dupa patru an sa le dam un sut ustarator!
      Odata si odata se va gasi mixtura acea potrivita si ptr.Romania.Cu absenta la vot nu se schimba nimic!
      Raman tot cei care au dus tara la mizeria asta!
      Si din pacate se va cade asa de rau ca nimic in lumea asta ne-ar ajuta sa ne mai revenim(in afara reintoarcerei comunismului)Nu stiu daca o sa ne placa!Explicati-le copiilor vostrii,care cunosc comunismul ca poveste,daca pot sa-si inchipuie o viata in acele conditii!Credca nu!
      Daca mergeti la vot mergeti ptr.voi,ptr.viitorul copiilor vostri.Mai avem putin si vom auzi f.des:
      "Stima noastră şi mândria, Adrian din România".
  • +16 (18 voturi)    
    MERGETI LA VOT (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:04)

    newyorkezul [utilizator]

    Votati cu cine vreti voi dar mergeti si votati ROMANI! Daca in 1990 nu am stiut cum e sa fii liber acum stim. Cine credeti voi ca e mai bun pe ala sa-l votati
    • 0 (2 voturi)    
      habar n-ai (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:49)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui newyorkezul

      in 1990 a fost cea mai mare prezenta la vot.
      si ce s-a ales?!
  • -10 (16 voturi)    
    la urne pentru... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:04)

    votant [anonim]

    Voteza , Geoana si Voiculescu
    • +8 (14 voturi)    
      psiho (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:29)

      Tanti [anonim] i-a raspuns lui votant

      Ai cazut in cap sau te-a apucat strechea? Geoala prostanacul, Felix excrocul Voiculescu ? Numai PSD/PC sau PNL sa nu votati, oligarhia mafiota trebuie data la umbra.
      • 0 (0 voturi)    
        Poporul n-a avut nimic impotriva counismului ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 14:19)

        Comunistul [anonim] i-a raspuns lui Tanti

        daca vreti sa scapati de nebunia care e azi in tara, votati anti pedelei votati anti-basescu!
        traiasca comunismul biruitor!
        la gunoi cu cozile de topor!
        • 0 (0 voturi)    
          mafia (Vineri, 28 noiembrie 2008, 22:38)

          Tanti [anonim] i-a raspuns lui Comunistul

          Poporul a iesit cu bratele goale sa-i infrunte pe comunisti. Ne curgeau lacrimile de bucurie ca scapam de comunisti. Comunistii insa au inhatat apoi puterea si au devenit mafioti oligarhi, cu averi pana la cer, crescute pe exploatarea romanului de rand. Ne-au jecmanit ticalosii zambind, cu flamurile rosii fluturandu-le pe la nas si turnandu-ne gogosi sforaitoare. Comunistii in frunte cu Felix diabolicul, Ilici bolsevicul, Tamara Nastase, Hrebenciucul rozaliu, Miki Spaga, Nicolicea tiriplicea, toti cu viloaie, masini si conturi grase in banci. Mare ordine au facut, ei calare noi pe branci.
    • +2 (8 voturi)    
      daca vroiai sa fii spiritual... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:40)

      MST 3K Werewolf [anonim] i-a raspuns lui votant

      ...nu ti-a iesit.

      Mai incearca.
  • +15 (15 voturi)    
    la vot (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:07)

    marius curca [anonim]

    A vota este esential pentru procesul de normalizare a societatii.

    Stefan, ai pus punctul pe 'I'.

    Haideti, la vot!
  • -8 (12 voturi)    
    Ce rost are? (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:07)

    spune nu [anonim]

    ce rost are sa mergi si sa votezi niste hoti care nu fac altceva decat circ politic? Au murit oameni in '89 ca sa ii ajute pe astia sa fure si au fost omorati tot de ei, comunismu' a fost rau dar nici capitalismul in stil romanesc nu e mai breaz...
    • +2 (10 voturi)    
      are (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:32)

      Hansi [anonim] i-a raspuns lui spune nu

      Marea felie de mafioti oligarhi se afla la PC/PSD si PNL. Mergi la vot sa votezi pe altii, oricine numai sa schimbam pe acesti excroci nemernici
    • -2 (8 voturi)    
      are (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:32)

      Hansi [anonim] i-a raspuns lui spune nu

      Marea felie de mafioti oligarhi se afla la PC/PSD si PNL. Mergi la vot sa votezi pe altii, oricine numai sa schimbam pe acesti excroci nemernici
  • -8 (12 voturi)    
    nu ma duc (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:09)

    galati [anonim]

    aveam alta vizune despre votul uninominal! in colegiul din care fac parte candideaza numai nulitati! nu am de ce sa ma duc!
    • +4 (8 voturi)    
      mafiotul (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:36)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui galati

      Si la mine, din pacate. Dar daca nu votez pe un altul ies iarasi nemernicii de la PC/PSD sau PNL, mafia oligarhica ce ne-au furat atatia ani. Se pot schimba daca mergem sa votam pe altii, mai e o sansa.
    • +5 (7 voturi)    
      doar nu credeai ca sint toti... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:46)

      Santa Claus Conquers The Martians [anonim] i-a raspuns lui galati

      ...fetzi frumosi cu stea in frunte.

      Nu se schimba asa usor clasa politica.
      Trebuie un schimb complet de generatii.

      Dar daca noile generatii invatza politica tot de la dinozauri, atunci e vai si jale. Ca sint toti dinozauri, asta e inevitabil. Dar unii sint mai ierbivori decit ceilalti...

      Asa ca voteaza.
      Mergi si gindeste-te la viitor.
    • 0 (6 voturi)    
      du-te (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:53)

      du-te [anonim] i-a raspuns lui galati

      Du-te si stampileaza-i pe TOTI (pe acelasi vot/formular)!
      Sigur va fi mai bine decit sa nu te duci ...
    • +6 (6 voturi)    
      galati (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:58)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui galati

      Ce inseamna "nulitati"?Nu este un Nastase,
      Oltean,Blaga?Oricine nepatat ar trebui sa primeasca o sansa!Pana se pateaza trec cei patru ani!Acum ptr.ca tu il alegi vei avea posibiltatea sa te "ratoiesti"la el.Asa ca da-i si acestei nulitati o sansa.Nu trebuie sa fie mereu nume sonor!
    • +9 (9 voturi)    
      vor hotari altii in locultau! (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:26)

      george [anonim] i-a raspuns lui galati

      Si eu sunt scarbit de clasa politica.
      Nu fac propaganda nici unui partid.
      Dar a nu merge la vot inseamna sa hotarasca altii in locul tau. Si daca tu muncesti, vor hotari cei care nu muncesc, pentru ca ei vor merge la vot(ati vazut cum se imbulzeau tiganii la vot in iunie), fiindca stiu sa-si apere interesele. Si ei vor vota pe cei care vor creste impozitele, ca sa fie bani pentru ei.
      Asa vad eu lucrurile, cel putin din acest punct de vedere.
      Dar fiecare face ce crede, mai ales sa se lamenteze.
      Nu degeaba Miorita a fost creata aici!
      • -1 (1 vot)    
        Serios!?? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:38)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui george

        Tu crezi ca tu hotarasti pentru tine? Esti naiv! Il schimbi pe tanda cu manda.

        Daca nu mergi la vot trebuie sa le de-a de gandit!!!!

        Daca le-ai dat votul iti zic mersi si ne vedem peste 4 ani.
  • -4 (10 voturi)    
    votam (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:16)

    j [anonim]

    Am merge d-le presedinte,dar vorba lui nenea Iancu-eu cu cine votez?Cu Voiculescu,Gioana,Nastase,Marinescu,A.Constantinescu,Mitrea,N.Nicolai,Chiuariu,Becali,manelisti,..etc.Si atunci parca nu-mi vine sa ies din casa.Ma mai gandesc pana duminica.
    • +3 (5 voturi)    
      voteaza bre sa-i schimbi (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:39)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui j

      Daca nu votezi pe nemernicii de la PC/PSD sau PNL, mafia oligarhica ce ne-au furat atatia ani, o sa iasa un altul, poate mai putin naravit la marsavii. Se pot schimba daca mergem sa votam pe altii, mai e o sansa.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu cred (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:46)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui j

      ca cei pe care i-ai enumerat candideaza toti in colegiul in care votezi tu.
      Ia fa bine si informeaza-te cine candideaza la tine acolo, macar atat sa faci.
  • -10 (10 voturi)    
    doar ? (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:16)

    Florin [anonim]

    Daca crezi ca doar pentru asta au murit acei oameni,te invit sa nu mergi la vot...le intinezi memoria....
    • +8 (8 voturi)    
      nu numai (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:26)

      Petcu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      A spus omul ca trebuie Parlament si guvern ca lumea. Judeca putin, nu fii diversionist
  • -16 (16 voturi)    
    de ce refuzam sa mergem la vot! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:20)

    mircea [anonim]

    domnule pres, daca vreti sa stiti suntem scarbiti de actuala clasa politica, cu tot cu clica care va inconjoara! Neputand noi schimba ceva, nici macar pe dumneavoastra, va aratam dispretul nostru, fata de listele cu candidati, fata de marlania care ne inconjoara, fata de de minciunile fariseistice care revin la fiecare 4 ani! Stiti ce este mai grav? Nici nu am avea cu cine sa votam, nici pe cine sa alegem in locul dumneavoastra! Toate voturile de pana acum au fost voturi impotriva contracandidatilor, nu voturi pentru cei alesi, partide sau parlamentari...Domnule Presedinte, pregatiti-va demisia! Ne-am reintors astazi la marea dilema: dictatura sau aducerea unui strain la putere, cu tot ce inseamna fiecare varianta in sine! Alta cale nu mai este!
    Va doresc o prezenta de max. 10% la vot! Sa traim bine si... fara tine!!!
    • +8 (8 voturi)    
      tu vorbesti pentru toata familia ta? (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:02)

      olandezu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Nu inteleg altfel folosirea persoanei I-a plural, doar nu vorbesti im numele meu.

      Oricum, faptul ca 10% vor merge la vot, asa cum iti doresti tu, inseamna ca ce aleg aia, aia iti doresti si tu, nu?
    • +2 (6 voturi)    
      E rau sa nu stii ce vorbesti. (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:47)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      E rau tare, noroc ca nu doare.
      • 0 (6 voturi)    
        stiu ce vorbesc, am si dreptul! (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:36)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui un roman

        dreptul de luptator in Revolutie, asa cum am simtit-o eu si cei ce au fost cu mine pe baricade in noaptea de 21 decembrie! Dreptul de a alege, de a ma exprima liber intr-o tara in care si tu ai dreptul sa mergi la vot si sa votezi cum te indeamna constiinta! Intrebarea e daca ai pe cine?! Nu pentru hotii astia am aparat niste idealuri in '89, nu pentru altii ca ei am protestat la Universitate impotriva transformarii "emanatiei" IN PARTID castigator, nu pentru ca niste neica nimeni sa ajunga sa traiasca pe spinarea mea am luat eu ciomege de la "mineri"...Poate de aceea mai vorbiti astazi voi, cei care ati capatat dreptul sa vorbiti liber, sa va duceti la vot si sa emigrati pentru binele vostru!
        Neprezentarea la vot este o forma de protest!!! Nu voi alege din nou raul cel mic, m-am saturat! Aleg sa vina altceva, o alta clasa politica, ori importata, ori intai dicatura! Numai asa vom scapa de corupti si hoti intr-o tara fara coruptie...pacat ca mai este locuita!
        Deci, daca aveti pe cine vota, votati! Daca nu, exprimati-ma dispretul! Valabil mai ales pentru cei sub 40 de ani! Aveti grija ca istoria se repeta!
        • +1 (3 voturi)    
          Mergi la vot! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 5:48)

          briank [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Prezenţa la vot e vitală democraţiei pentru care tu ai luptat pe baricade în 89 şi ai protestat la Universitate în 90.

          Votul e singurul mod în care tu, în calitatea ta de cetăţean, încerci să schimbi ceva fără să fie nevoie să lupţi pe baricade! Poate te răzgândeşti şi vii şi tu la vot! Alege-i pe cei care pot schimba în bine!
        • +3 (3 voturi)    
          Mircea, toata stima pentru tine daca... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 7:16)

          FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui mircea

          ai fost la baricada in decembrie 1989. Dar, in privinta sfaturilor esti cam confuz. ce sa faca tinerii? Sa mearga la vot si sa introduca in urna buletinul nestampilat, adica sa ajute pe nemernici sa fure voturile? Si asa se va frauda foarte mult, de ce sa ii ajutam si noi? Daca vrem sa protestam, atunci sa stampilam toti candidatii ca sa se anuleze votul. Dar, mai corect este sa alegem pe cei in care ne putem macar pune o speranta.
  • -7 (7 voturi)    
    NU VOTEZ (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:22)

    fumatoru' [anonim]

    Fara a vrea sa pornesc un flame cu stefan, eu nu o sa merg si nu o sa ma convinga nimeni cu ieftinaturi de-astea "In acest fel, parlamentarii vor avea o responsabilitate mai mare si vor fi mai legati de colegiul electoral.", "simbolistica aparte, se implinesc 90 de ani de la Marea Unire"

    Pentru mine aveau o simbolistica aparte daca aveam ceva mai multi banuti in buzunar, daca puteam sa parchez masina undeva, daca puteam sa fac mai mult de 100m in 10 minute cu masina dimineata, daca puteam sa merg pe o autostrada si in Romania, daca, daca, daca...

    Dar cum mi se tot repeta ca e recesiune la economie, o sa fie recesiune si la vot si NU o sa merg. Asta ca sa se inteleaga odata ca nu se mai poate asa. Si ziceti ca au murit oameni ca sa voteze liber. E adevarat, dar cati mai trebuie sa moara ca sa aiba pe cine sa voteze?
    • +9 (9 voturi)    
      Tu de fapt (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:49)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui fumatoru'

      esti intruchiparea perfecta a ciobanului mioritic.
      Tu nu faci nimic, doar astepti de altii sa-ti dea.
      De fapt stau si ma gandesc mai bine si cred ca de fapt esti mai degraba intruchiparea lenesului lui Creanga.
      N-avem nevoie de astia ca tine.
  • -8 (8 voturi)    
    da...da.... (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:24)

    DanMicu [anonim]

    "Pentru dreptul de a vota liber au murit oameni in 89."

    si daca ar sti la ce foloseste acum sacrificiul lor... din 4 in 4 ani ni se cere sa raspundem civic si sa mergem la vot pentru ce? pentru imbogatirea unor nesimtiti? pentru niste lichele care au dus tara asta in pragul saraciei? pe cine sa votam domnilor? cand din mandat in mandat se rotesc la putere aceiasi hoti care care nu stiu decat s fure din banul public... . A merge la vot, din pacate, in ziua de azi nu echivaleaza decat cu a te lasa prostit de o gasca de delicventi de prima clasa.
    • +2 (6 voturi)    
      Atunci VOTEAZA NU-PSD ! (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:06)

      Nu PSD-PNL [anonim] i-a raspuns lui DanMicu

      Si tit ai obtinut ceva, macar asa scapam de PSD

      PSD-istii nu sunt la fel, sunt ***CEI MAI MULTI

      CEI MAI MULTI CORUPTI

      ● PSD, partidul cu CEI MAI MULTI candidati cu dosare penale
      Lider absolut la toate categoriile dupa toate criteriile: PSD+PC
      Alegeri locale 2008
      “Lista neagra a candidatilor la presedintia Consiliilor Judetene””
      18 mai 2008
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3034909-lista-neagra-candidatilor-presedintia-consiliilor-judetene.htm


      ● PSD+PNL, au CELE MAI MULTE dosare penale
      “Topul dosarelor penale, pe partide”
      Costel Oprea
      Romania Libera Joi, 26 Iulie 2007
      http://www.romanialibera.ro/a102036/topul-dosarelor-penale-pe-partide.html

      » PSD
      40 dosare – acte premergatoare,
      cercetare si urmarire penala, 5 trimise
      In instanTa

      » PC
      6 dosare de cercetare
      si urmarire penala, unul trimis In instanTa

      » PRM
      6 dosare de cercetare
      si urmarire penala
      » PNL
      3 dosare de cercetare penala, 3 In faza de acte premergatoare

      » UDMR
      3 dosare de cercetare si urmarire penala

      » PD
      3 dosare, 1 trimis In instanTa, 2 urmarire penala

      » PLD
      2 dosare, cercetare penala"
      • 0 (0 voturi)    
        Esti penibil... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:20)

        Rali [utilizator] i-a raspuns lui Nu PSD-PNL

        Nu esti tu ala cu PSD-PNL TV? Ca stilul seamana!
        PDL 2 dosare si restul care nu sunt din diverse motive: Udrea-Cocos, Ciocu-Mic, Videanu, Talpes, Golden Blitz????
        Hoti mei nu sunt mai putin hoti decat hotii tai!!!
        HOTI si atat!
    • +3 (5 voturi)    
      si a nu merge (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:18)

      newyorkezul [utilizator] i-a raspuns lui DanMicu

      inseamna sa ne lasam prostiti de delicventi ca tine
  • +1 (5 voturi)    
    Stefane mama......! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:26)

    Duk of Hazzard [anonim]

    Eu chiar am participat la Revolutie si am tot votat cu incredere politicieni care au promis multe.
    Rezultatul este ca ei,politicienii,sunt tot mai bogati iar cei ce au fost manipulati la Revolutie se uita cum devin milionari in euro ".baietii destepti".
    Eu nu le cer decat sa respecte legea:nici macar dreptul meu legal ,dreptul de proprietate,nu-l respecta!Legile sunt facute pentru fraieri.L egea 247 nu a fost finalizata(punerea in posesie) desi suntem o tara democrata si libera,bla bla......
    Sa puna Base biciul pe ei!(pe primarii PD-L si ADS).
  • -1 (11 voturi)    
    Eu vroiam sa nu merg.. (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:33)

    bebe [anonim]

    ..dar m-am enervat pe Hotnews care a facut tot anul propaganda PDL si care ma scoate din casa !
    Oricine, numai maimutoii pedelisti de stanga-dreapta-stanga, nu !!!
    Site-ul vostru a fost un instrument de mobilizare a electoratului neutru, dar nu in directia in care va doreati voi, dragi hotneusisti.
    Tzeapa.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca asta este parerea ta, foarte bine! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:22)

      FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui bebe

      Dar, mergi la vot si voteaza pe cine crezi ca poate face ceva mai mult pentru tine si familia ta! Sa dovedim ca avem spirit civic si ne pasa de viitorul nostru!
  • -5 (5 voturi)    
    Nu votez ca n-am cu cine (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:44)

    Marius [anonim]

    Sa ma duc la vot ? Pentru ce?
    Prin neprezentarea mea vreau sa protestez impotriva clasei politice actuale.
    Sa votez actualii sau viitorii imbogatiti ai Romaniei? Aia care se gandesc numai la cum sa fure mai mult pentru ei si ai lor?
    Sa votez pe cine?
    Pe Geoana, Tariceanu, Voiculescu, Becali, Stolojan?
    Pe noii propusi ca reprezentanti ai neamului? Pe cantaretele de doi bani, pe comentatorii sportivi, pe actori, pe fostii lideri sindicali, pe ....
    Nu ma reprezinta nici unul. Nici guzganii vechi intr-ale politicii postdecembriste, nici paparudele noi propuse pentru schimbarea scenei politice romanesti.
    Ce scarba imi e de toti.
    • 0 (4 voturi)    
      ***CEI MAI BOGATI adica PSD+PNL (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:04)

      Nu PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Pai astia toti tocmai asta vor ca sa ajunga SUS
      Cei care nu voteaza ajuta PSD+PNL sa castige alegerile

      ***CEI MAI BOGATI adica PSD+PNL sunt votati de saraci de prosti si de absenti
    • +2 (6 voturi)    
      Voteaza atunci NU-PSD (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:09)

      Nu PSD-PNL [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Ca sa-i scoatem definitiv din parlament
      daca nu votezi, o sa-i bage in parlament prostii si saracii, pentru ca PSD e destept si-i face pe cei "destepti" sa nu voteze - > deci absentii voteaza PSD


      ● PSD+PC+PNL - CEI MAI MULŢI hiperbogaţi ai României se află în curtea PSD
      “Cei mai mulţi „hiperbogaţi” ai României se află în curtea PSD”
      Cotidianul, 30 Sep 2008
      http://www.cotidianul.ro/cei_mai_multi_hiperbogati_ai_romaniei_se_afla_in_curtea_psd-59707.html


      ● PSD+PC+PNL - CEI MAI BOGATI politicieni din Romania, in 2008
      “Topul celor mai bogaţi politicieni din România”
      Marti, 14 Octombrie 2008 10:49
      http://www.realitatea.net/topul-celor-mai-bogati-politicieni-din-romania_365836.html


      ● PSD+PC - CEI MAI BOGATI politicieni din Romania, in 2006
      „Top 10 - cei mai bogati politicieni din Romania”
      Hotnews, 28 februarie 2006
      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1188220-top-10-cei-mai-bogati-politicieni-din-romania.htm
    • +3 (5 voturi)    
      si mie de tine (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:17)

      newyorkezul [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      prin neprezentare votezi geoana, dar esti platit sa spui altceva. sper sa folosesti banii pentru salvarea ta
  • +5 (7 voturi)    
    pesedistiipenalistii sunt pe forumuri (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:45)

    newyorkezul [utilizator]

    In ziua in care romanii se vor duce la vot ca in 1990, atunci predictia lui Brucan se va indeplini. Va veni democratia si in Romania. Pina atunci romanilor le place sa fie indobitociti de tipi ca cei de la posturi "independente" de tv sau cred ca merge si asa ca acum. Nu mai credeti balivernele nenorocitilor care va spun sa nu votati ca nu conteaza. CONTEAZA PENTRU CEI CARE-I PLATESC. Pentru ca jegurile care va spun sa nu votati ii indeamna pe ai lor sa voteza. iN 1990 NU AM STIUT PREA MULTE DESPRE LIBERTATE. ACUM STIM Mergeti si votati, indiferent cu cine vreti voi, dar votul vostru conteaza.
  • +4 (6 voturi)    
    Apel din Canada - Mergeti la Vot! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:50)

    drsuz [anonim]

    Aveti un drept, dar si o obligatie sa mergeti la vot. Nu lasati pe altii sa decida pentru voi.
  • +3 (5 voturi)    
    PNL ne-a facut cadou la 18 ani de la revolutie (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:51)

    18 ani [anonim]

    comunistii corupti

    Acesti comunisti isi datoreaza existenta pe liste PNL-ului - care a fost la putere DAR NU A VRUT SA ADOPTE LEGEA LUSTRATIEI.

    Viorel Hrebenciuc

    Miki Spaga

    Adrian Nastase

    Dan Voiculescu - PSD+PC

    Serban Nicolae - PSD+PC

    Ioan Chelaru PSD+PC

    Doru Ioan Taracila PSD+PC

    Eugen Nicolicea - PSD+PC

    CEI MAI MULTI LUSTRABILI

    ● PSD+PC, partidul cu CEI MAI MULTI lustrabili
    Toti lustrabili au primit DE LA PNL “liber in politica”
    Primii 100 de lustrabili
    EVZ, 27 Aprilie 2006
    Mihail Bumbes, Mihai Burcea
    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/614999/Primii-100-de-lustrabili/
  • +2 (6 voturi)    
    PNL Iasi: Relu Fenechiu va lua peste 50% din votur (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:53)

    18 ani [anonim]

    poti vota impotriva ELECTORATULUI prostit de foame?
    • +3 (3 voturi)    
      Poti incerca (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:52)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui 18 ani

      Sau poate tu nu ai vointa la 18 ani, atunci cand o sa ai? La 80?
  • -7 (7 voturi)    
    NICI NU MA GANDESC SA MERG!!! (Joi, 27 noiembrie 2008, 20:58)

    catalin [anonim]

    Din pacate pentru mine si cred ca nu numai, n-am intalnit persoana care sa ma reprezinte in Parlament. Poate ca ea exista dar nu s-a implicat politic. Oricum cred ca mai bine facem daca nu mergem sa votam toate scursurile societati imbracati in costume si cersind voturile prin cartiere. Sunteti jalnici si-mi pare foarte rau ca sunt roman, imi pare rau ca va bateti joc de cei care, asa cum spuneti d-le presedinte au murit in tara asta pentru CEVA. Imi este rusine de mine, imi este rusine de voi.
    • 0 (2 voturi)    
      De fapt (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:52)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Tu nici nu gandesti, ca sa fim corecti.
  • +9 (9 voturi)    
    motive (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:03)

    Silviu Viorel [anonim]

    Votul fiecaruia conteaza - exprima apartenenta la o natiune , la viitorul acesteia - indiferent de optiunile fiecaruia - suntem toti cetateni romani si traim in Romania . Daca am fi trait in Uganda - mi se pare corecta atitudinea lui viorel t - nu am semnat nimic , nu ma duc -adica mi se rupe de toti care ma inconjoara , de copiii , de parintii mei , de toti . Atitudine perfecta pentru un om care peste ani este descoperit mort singur in apartamentul lui - mi se pare corect sa fie tratat cu aceeasi indiferenta de vecini , prieteni , etc.
    Indiferent de optiuni si favoriti trebuie mers la vot
    - cui ii pasa .
    Celor dezamagiti de dreapta de pina acum le-as transmite ca in vest societatile civile au luptat mult , constant si cu multe suisuri si coborisuri , cu multe scandaluri ca sa ajunga la controlul politicienilor de acum .
    Numai cu implicare deasa si constanta se poate ajunge ca puterea politicienilor sa fie amendata mai des prin votul cetatenilor - tocmai pentru a nu-si mai permite sa-si voteze legi pentru muschiul propriu .
    Daca ar sti de frica cetateanului si a votului nu si-ar mai permite asa nesimtire .
    Dar cu un electorat pasiv , lenes , cumparabil este mult mai usor .
    HAIDETI SA LE FACEM VIATA MAI GREA TUTUROR POLITICIENILOR CARE NU RESPECTA VOINTA ELECTORATULUI
  • +6 (6 voturi)    
    La vot fratilor (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:06)

    Lucianmotzul [anonim]

    La vot si lasati deoparte lamentarea ,votul uninominal pe cercumscripti ,VEZI PE CINE VOTEZI SI AI DREPTUL SA-L TRAJI LA RASPUNDERE ,DACA NU FACE TREABA NU MAI POATE SA I-TI CEARA VOTUL. ACUM VEZI CLAR PE CINE VOTEZI POATE MAI REPEDE UN NECUNOSCUT PE LISTE ESTE MAI BUN DE MII DE ORI CA UN CORUPT SI HOT , HOTII SINT IN TOATE PARTIDELE DAR CEI MAI DIN CEI MAI SINT IN PSD = PARTIDUL HOTILOR SECURISTO COMUNISTI. la VOT CU TOTI UN DREPT CISTIGAT CU JERFA NU SE DA CU PICIORUL IN EL NU TOTI CARE CANDIDEAZA SINT LEPRE. TRAIASCA 1 DECEMBRIE TRAIASCA TARA NOASTA ROMANIA , DUMNEZEU SA O BINECUVINTEZE.
  • +6 (8 voturi)    
    Absentii sunt votantii lui: Sergiu Andon (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:25)

    - [anonim]

    Sergiu Andon = PSD+PC

    colegiul electoral D16

    Actiuni contra statului de drept: A propus si a votat amendamentele care transforma Codul de Procedura Penala intr-un scut al infractorilor, criticate de Comisia Europeana; a votat amendamentele la legea Agentiei Nationale de Integritate care i-au limitat prerogativele; a propus amendamentele la legea deconspirarii securitatii ca politia politica in care se inlocuieste "nota de constatare cu "dosarul de constatare; a initiat si redactat textul motiunii impotriva ministrului justitiei, Monica Macovei; a votat in 2006 proiectul de lege prin care procurorii sefii sunt propusi de CSM in loc de ministrul justitiei
    A mai fost pe listele CPC/CGC
    Nu a semnat Pactul pentru Statul de Drept 2008
    Declaratia de avere: www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=133&cam=2&leg=2004&pag=5&idl=1
  • -8 (8 voturi)    
    s (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:32)

    all [anonim]

    NU mergeti la vot!Haideti sa aratam ca ne pasa de mizeriile care se intampla la noi!
    • +4 (4 voturi)    
      ABSENTII VOTEAZA ! (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:02)

      - [anonim] i-a raspuns lui all

      Datorita Absentilor PSD+PC+PNL intra in Parlament pt. ca ii voteaza pensionarii si taranii

      De-asta se lupta atat de mult PSD+PC+PNL sa va convinga sa nu votati

      Un Absent = Un vot pt. PSD+PC+PNL

      ***CEI MAI MULTI BOGATI sunt votati de ***CEI ABSENTI

      CEI MAI MULTI BOGATI

      ● PSD+PNL+PC - CELE MAI MARI CONTURI
      Pe langa sumele uriase depuse in strainatate sau in tara, pe numele unor rude, alaturi de case si terenuri, averea politicienilor e colosala
      PARLAMENTARII DECLARA 1 MILIARD $. RESTUL?
      31-01-2006
      http://www.gardianul.ro/2006/01/31/dezvaluiri-c11/parlamentarii_declara_1_miliard_restul_-s73397.html

      Clasamentul conturilor si depozitelor bancare la Camera Deputatilor

      1 Partidul Social Democrat – 4.103.081 Euro

      2 Partidul National Liberal – 1.432.670 Euro

      3 Partidul Romania Mare – 1.027.721 Euro

      4 Partidul Democrat – 902.290 Euro

      5 Uniunea Democrata a Maghiarilor din Romania – 316.727 Euro

      6 Partidul Conservator – 314.520 Euro

      7 Grupul parlamentar al Minoritatilor Nationale – 266.141 Euro

      8 Independenti – 74.425.492 Euro (cu tot cu Nati Meir)
  • +2 (4 voturi)    
    Caracatita psd (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:54)

    emigrantul [anonim]

    In mod normal emigrantii fiind tineri voteaza cu dreapta, la suspendarea presedintelul cei care s-au prezentat la vot au votat impotriva 97%. Acum intrati pe pagina Fedrom, (Federatia tuturor asociatiilor romanesti din Spania, vro 30-40), uitati-va daca gasiti ceva despre votare. In mod normal trebuia sa fie anuntata la vedere, dar nici cand cauti mai mult nu gasesti nimic. La fel ca si anii trecuti, nu sufla o vorba.
  • +4 (6 voturi)    
    Absentii il aduc in Parlament pe Serban Nicolae (Joi, 27 noiembrie 2008, 21:58)

    - [anonim]

    Serban Nicolae PSD+PC

    colegiul electoral S4

    Actiuni contra statului de drept: A propus in martie 2007 amendamentele la proiectul de lege prin care procurorul general, procurorul sef al DNA, procurorul sef al DIICOT si adjunctii lor sunt propusi de CSM in loc de Ministrul Justitiei, cu avizul Sectiei pentru Procurori a Consiliului; a sustinut si votat in comisie, in 2008, amendamentele prin care procurorul general, procurorul sef al DNA, procurorul sef al DIICOT si adjunctii lor sefi sint numiti in functie de CSM, la propunerea ministrului justitiei, seful statului pierzand aceasta prerogativa; a votat impotriva transformarii Parchetului National Anticoruptie in Departamentul National Anticoruptie, creind astfel premisele disparitiei unei institutii cerute de Comisia Europeana; a votat amendamentele la legea Agentiei Nationale de Integritate care i-au limitat prerogativele; a propus amendamentul care le interzice inspectorilor ANI sa faca publice rezultatele verificarilor; a propus amendamentul care i-a scapat pe reprezentantii cultelor religioase de verificarea averilor; a propus amendamentul care a largit caile de atac impotriva adeverintelor de colaborare emise de CNSAS, ajungandu-se pana la Curtea de Apel; A introdus amendamentul care introduce controlul Parlamentului asupra membrilor Consiliului; a votat amendamentele care elimina din randul faptelor penale acordarea creditelor cu incalcarea normelor de creditare si folosirea acestora in alt scop decat cel declarat; a semnat Motiunea anti-Macovei
    A mai fost pe listele CPC/CGC
    Nu a semnat Pactul pentru Statul de Drept 2008
    Declaratia de avere: www.senat.ro/pagini/Membrii%20Senatului/Default.aspx?SenatorID=75&Tip=Avere
  • +2 (4 voturi)    
    UN ABSENT = UN VOT PT. PSD+PNL+PC (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:07)

    - [anonim]

    *** CEI MAI MULTI BOGATI sunt votati de :

    *** CEI MAI MULTI ABSENTI

    PSD si PNL au reusit la 18 ani de la revolutie, cea mai mare REVOLUTIE ANTI-DEMOCRATICA: sa fie votati de idioti, si ei sa aiba exact mijloacele inteligente de a-i indeparta pe destepti de la vot.

    *** CEI MAI MULTI BOGATI

    Clasamentul bijuteriilor si colectiilor de arta
    Deputatii Romaniei detin bijuterii si colectii de arta in valoare totala de aproximativ 5,1 milioane de euro, dupa cum urmeaza:

    1 Partidul Social Democrat – 2.811.176 Euro

    2 Partidul Romania Mare – 650.000 Euro

    3 Partidul Democrat – 635.800 Euro

    4 Partidul National Liberal – 342.883 Euro

    5 Partidul Conservator – 248.300 Euro

    6 Deputatii independenti – 205.278 Euro

    7 UDMR – 97.333 Euro

    8 Grupul Minoritatilor Nationale – 53.944 Euro

    PARLAMENTARII DECLARA 1 MILIARD $. RESTUL?

    http://www.gardianul.ro/2006/01/31/dezvaluiri-c11/parlamentarii_declara_1_miliard_restul_-s73397.html
  • -5 (5 voturi)    
    Ba baieti, vremea voastra s-a dus (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:20)

    Laur [anonim]

    Acu' e randul nostru. Luati o pauza de 4 ani. Ati avut o sansa, v-ati certat intre voi pentru ciolan .... va priveste.
    Tot PSD-ul e partidul cel mai puternic din Romania.
    E vremea noastra. Daca sunt cuminti, o sa-i luam pe-aproape si pe aia care se gudura mai bine pe langa stapan.
    E destul carnita pe ciolan. Aia pentru noi, pentru voi osu.
    Pana atunci, roiu si ciocu mic. Sa nu aud ca va smiorcaiti.
    VIN BASTANII INAPOI.
  • +3 (5 voturi)    
    Un Absent = UN VOT pentru Dan Voiculescu (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:27)

    - [anonim]

    Dan Voiculescu PSD+PC

    colegiul electoral S8

    Actiuni contra statului de drept: A initiat proiectul de lege care elimina avizul ministrului justitiei din procedura de numire si de revocare din functie a procurorilor; a semnat Motiunea anti-Macovei
    A mai fost pe listele CPC/CGC
    Probleme cu justitia: Cercetat de DNA in dosarul in care este anchetata privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare; acuza de "folosirea influentei si autoritatii in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si spalare de bani" in dosarul privind pachetul de actiuni detinut de Agentia Domeniilor Statului la SC ICA SA Bucuresti; urmarit penal in doua dosare: privatizarea ICA Bucuresti si Loteria II. In ambele este acuzat de mita, spalare de bani si fals; urmarit penal in dosarul Loteria II.
    Declaratia de avere: www.gardianul.ro/Mogul-sarac.-Dan-Voiculescu-are-o-avere-declarata-de-doar-12-milioane-de-euro-s123046.html
  • -1 (1 vot)    
    da (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:42)

    ola [anonim]

    Avem nevoie deun parlament al meu!
  • -3 (3 voturi)    
    comentariile de aici sunt cenzurate pro-vot (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:43)

    Dan [anonim]

    Remarc cu greata ca toate comentariile impotriva participarii la votul de duminica sunt rapid votate negativ si ascunse de o clica de simpatizanti PDL, aceiasi care indica acest partid drept alternativa la guvernare. PDL a decis sa iasa de la guvernare acum doi ani, in speranta ca va antrena caderea PNL-ului. De ce sa-i votez din nou? In plus, apropo de minciuna cu "votam oamenii", cati realizeaza ca aceiasi oameni care ne cersesc acum votul au fost si prin patru partide deja, in ultimii 18 ani. Mi-e sila si stau acasa. Nu am ce vota. Sa se legitimeze reciproc. Ei cu ei!
    • +2 (2 voturi)    
      sunt voturi impotriva stupiditatii (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:37)

      newyorkezul [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      inregistreaza-te si tu comunistule si da-ti vot pozitiv. Si STII SI TU BINE CA COMUNISTUL TAU ILICI L-A AJUTAT PE MOTOCICLIST SA-I DEA AFARA PE PDL, n-au iesit singuri. Dar vorba aia tu iei bani a scrii prostii.
  • +4 (4 voturi)    
    IESITI LA VOT! (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:18)

    Carmen din Canada [anonim]

    Oameni buni, acesta este singurul moment in care vi se cere parerea oficial! Profitati de el si spuneti-va cuvantul!
    Iar pe perioada mandatului, cereti-i contul reprezentantului vostru, invatati sa iesiti din carapace si sa ii presati cu intrebari, cu propuneri si cu urmarea mesajelor voastre.
    Aveti puterea sa schimbati lucrurile, trebuie numai sa iesiti din indiferenta, sau comoditate.
  • 0 (2 voturi)    
    VOTUL (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:28)

    nelu25osan [anonim]

    sunt niste gunoaie toti!Noi, romanii niciodata nu vom fi uniti asa ca maghiarii sau tiganii.Suntem niste lasi toti.Ce ne-ar putea face daca n-am plati toti ratele ,facturile umflate ,impozitele multe,bunastarea alesilor.Plecam capul platim.sperind ca miine va fii mai bine si noua nu ni se va intimpla nimic.Sa i se intimple vecinului!SI ei tocmai de asta profita stiindu-ne cu prea mult bun simt!NUsunt adeptul niciunui partid e parerea mea personala!munca cinstita nu mai inseamna nimic!TRAIASCA MANELELE ,HOTIA SI CLASA POLITICA
    • +1 (1 vot)    
      nu confunda (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:05)

      levi [anonim] i-a raspuns lui nelu25osan

      lasitatea cu bun simt
    • +2 (2 voturi)    
      si (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:36)

      levi [anonim] i-a raspuns lui nelu25osan

      vrei sa vine Obama sa-ti rezolve problemele?nu votezi nu existi,lasa ca pensionarii o sa voteze in locul tau....ptr.o punga de faina..
  • +3 (5 voturi)    
    Daca viitorul Parlament ar vrea... (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:32)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    ... ar face votul OBLIGATORIU, prin corespondenta, cu imputernicire, oricum, numai sa voteze TOTI cei care au dreptul SI-I NU VOR SA SI-L EXERCITE !!!
    Ca sa vedem incotro ar trebui sa se indrepte tara asta, avem nevoie de parerea tuturor, altfel voteaza doar amaratii si pomanagii sau cei cu constiinta civica peste medie, ceea ce este insuficient.

    Si referitor la votul de peste 3 zile, i-as amenda pe toti cei care si-au rezervat locuri la munte, la mare , la shoping in Viena sau Paris, pentru ca dovedesc ca ii DOARE-N COT DE VOT !
    Daca nu ma insel, in Grecia, leaganul democratiei, votul este obligatoriu. Sa-l facem si noi la fel ! Atunci ar disparea si comentariile de mai sus, gen "eu sunt mai destept decat candidatii si nu ma duc la vot ! Sâc !"
    • -1 (1 vot)    
      asta (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      e comunism...
      lasane si pe noi sa speram macar ca suntm liberi...
  • +2 (4 voturi)    
    Pe mine nu ma doare-n cot de vot ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:10)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    "Pe mine nu ma doare-n cot de vot !"

    Acesta poate fi sloganul alegerilor parlamentare 2008 !
    A spus-o si presedintele, dar la modul elegant...
    Poate e nevoie de mesaje mai dure, mai directe, care sa miste masele spre urne.

    Pe mine nu ma doare-n cot de vot !
  • -3 (5 voturi)    
    E DEMOCRATIE? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:20)

    fumatoru' [anonim]

    Mai baieti si fete, un lucru uitati scriind pro sau contra: e democratie, si democratia imi permite sa merg sau nu la vot. Eu consider ca e mai potrivit sa NU. La fel de bine (sau de rau) as putea alege sa merg si sa pun 2 stampile ca sa invalidez votul. Asta insa nu m-ar deosebi de un cetatean ce nu stie cum se voteaza corect, si poate preaiubitii nostri conducatori ar mai arunca niste bani pe programe de educatie civica (la niste organizatii pe persoana fizica).
    Din pacate observ din limbajul vostru cat de permisibili si intelegatori sunteti. Ati demonstrat (o buna parte din voi) cat de lupi moralisti sunteti. Mergeti la vot si alegeti ce vi se potriveste. Ramaneti sa duceti lupta de clasa, dar impotriva celor care au idei diferite de ale voastre, si nu impotriva celor care va fura si votul, si visele si banii. Bravo lor, v-au mai mintit odata, ura si la gara si sa va vedeti cu aceeasi candidati peste 4 ani.

    @un roman: daca votezi si la urna ca pe site, spera Romanie ca atat ti-a mai ramas
  • -3 (5 voturi)    
    Nu ma duc si gata (Vineri, 28 noiembrie 2008, 1:19)

    Nicu [anonim]

    Daca nu te duci la vot iti pare rau, daca te duci si vezi ce porc ai votat iti pare si mai rau. Eu nu ma duc niciodata si sunt tare fericit.
  • +1 (1 vot)    
    Vor merge, vor merge....asa cum vreti voi ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 2:01)

    Bozoncea [anonim]

    In sectorul 6 s-au montat deja ghirlande luminoase ! "Ei'" nu mai pot de grija noastra, ne ureaza "La multi ani " inca din noiembrie ! Parcuri lasate in paragina ani intregi, se renoveaza acum in 3 zile...Stai si te intrebi: vor pacali pe cineva toate aceste lucruri hilare ? Raspunsul este: da ! Din pacate. Dar sa nu ne mire, pentru ca am fost avertizati: mama idiotilor e MEREU gravida !
  • 0 (2 voturi)    
    la vot (Vineri, 28 noiembrie 2008, 6:45)

    cetateanu turmentat [anonim]

    Bine , bine sa merg la vot....dar eu cu cine sa votez?Toti sunt o apa si-un pamint , vorba sloganului " Ei cu ei si noi cu ...noi". Nu exista doctrina politica , nu exista programe clare iar dupa alegeri nu mai exista decit interesul lor transpartinic.Si atunci merita sa-i legitimez cu votul meu doar pentru ca am acest drept ?
  • 0 (2 voturi)    
    io nu ma duc la vot (Vineri, 28 noiembrie 2008, 6:57)

    un roman [anonim]

    Majoritatea covirsitoare a fostilor, prezentilor si, de ce nu, viitorilor parlamentari sint penali.
    N-am de ce sa-l "legitimez" pe nici unul dintre hotii aia.
  • +3 (3 voturi)    
    Mergem la vot ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 7:17)

    mihai2 [anonim]

    Da, voi merge la vot impreuna cu toata familia. De ce sa nu-mi fac datoria fata de tara care-mi da un loc sub soare? Daca nu se duc romanii atunci fiti siguri ca ungurii din Transilvania se duc ...... Si iar o sa treaca de pragul de 5 % si iar o sa aiba reprezentanti in Parlament ... de se mira toti din UE ca avem si la guvernare unguri....
    Deci Presedintele are iar dreptate. Sa mergem la vot, sa aratam lumii ca suntem CIVILIZATI.
    Eu am si arborat steagul Romaniei la fereastra. Recunosc ca acest lucru il fac de multi ani, dupa o vizita in Transilvania .... Acolo, am vazut multe steaguri maghiare, chiar si pe primarii .... Si totusi acolo e Romania .... tara noastra draga .....
    • 0 (2 voturi)    
      =)) (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai2

      europa de vest are prezenta tot la 50-60% si eu nu-s civilizati nu?
      frumoasa logica...
      si daca nu merita nici unul votul meu ce fac la vot ?!?!?!
    • 0 (0 voturi)    
      Desi (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:07)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2

      cred ca in ruptul capului n-ai sa votezi PD-L ti-am dat un mare plus.

      :)
  • 0 (2 voturi)    
    Ce sa votezi ? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 8:02)

    Noe [anonim]

    Ce poti sa votezi cind nici un candidat nu este ceea ce astepti ?
    Sa votezi numai ca sa fii la numar ?
    As vota "nici unul din cei propusi" dar asta nu se poate. E vot nul, ca si cum nu as fi votat!
    • +1 (1 vot)    
      Daca nu votezi e sigur ca vor fi TOT EI (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:39)

      Nu PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui Noe

      Daca te intreb CE anume a votat individul de mai jos, AI STI ?
      Este ceea ce astaptai de la el ?

      Razvan Emil Theodorescu = PSD+PC

      Daca nu stii atunci sa fii sanatos, ca pe el il vei vota ca absent.
      • -1 (1 vot)    
        cafap divers... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:14)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nu PSD+PNL

        cand a iesit constantinescu s-a votat tot ca sa nu iasa PDS (PDSR pe atunci ma rog) ...
        nu zic ca acum o sa fie la fel, da zic ca sa votezi pe x numai ca sa nu iasa y NU e o solutie
        • +1 (1 vot)    
          Ba da, cat timp PDSR a exclus de la guvernare (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:36)

          NU PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          pe unii atunci cand a vazut ca EI POT sa schimbe ceva

          Deci PDSR ti-a luat locul si - FARA ALEGERI - fara sa-ti ceara deci consimtamantul - a schimbat PUTEREA.

          daca PDSR si-a batut joc de tine du-te si tu sa-si bati joc de el si da-i peste bot cu-n vot

          daca stai acasa ii dai un vot ca sa vina la putere
  • 0 (2 voturi)    
    Nu merita deranjul (Vineri, 28 noiembrie 2008, 8:08)

    vali [anonim]

    punct
    • +1 (1 vot)    
      Atunci nu merita nici sa scrii aici. (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:40)

      NU PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui vali

      Ai bagat frica in POLITICIENI dac-ai scris?

      Aiurea! sa-ti fie de bine, II MERITI !
  • +2 (2 voturi)    
    selectia electorala (Vineri, 28 noiembrie 2008, 8:39)

    stefan v [anonim]

    Dupa fiecare selectie electorala alesii sunt un pic mai buni. Ca in natura. Raman acele insusiri care ajuta vietatea sa supravietuiasca.

    Mie mi se pare ca trendul este totusi pozitiv, de-ar fi sa iau in calcul ramanerea in parlament a 3-4 partide (prin anii 90 erau cu zecile...), disparitia PRM, esecul lui Gigi Becali, stanga nu mai domina, ba chiar se face de ras, etc.

    Sa fim optimisti!
  • +2 (4 voturi)    
    Cine nu merge la vot, ori e lenes ori e las ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:15)

    Westbam [utilizator]

    Cine nu merge la vot, ori e lenes ori e las !

    Iar dupa cateva luni va incepe sa se planga: ca nu-i convine aia, ca sunt impozitele prea mari, ca nu mai sunt locuri de munca, ca nevasta e urata !?
    • 0 (2 voturi)    
      asa... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Westbam

      si voi nu va plange-ti?!?!?! aia destepti care merg la vot?!?!
      nu sunt nici las nici lenes, pur si simplu exista 1000 de lucruri mai importante pentru viata mea decat votul... care oricum nu schimba nimic...
      sa o luam logic... s-a votat de .... 4 ori parca din 89 incoace... ce s-a schimbat?! nu mai fura parlamentarii??? nu mai dorm in parlament??? nu mai isi cumpara masini scumpe??? legile sunt mai bune? legile se respecta??? etc... zi ce au facut bine...
      • -1 (1 vot)    
        corect (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:40)

        cetateanu turmentat [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        singurul lucru facut bine a fost cresterea averilor , doar de aceea sunt in parlament.
        Intotdeauna puterea trebuie data celor ce nu o vor.........dar asta este practic imposibil!
    • +1 (1 vot)    
      Dupa alegeri nu mai plange nimeni ca PSD (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:43)

      NU PSD-PNL [anonim] i-a raspuns lui Westbam

      inchide "criticile".

      Gata, v-ati facut de cap, acum CIOCU MIC c-a venit la putere PSD
  • 0 (2 voturi)    
    baaaaaaa (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:18)

    liviu_ [utilizator]

    ian ne certam ca boii?!?!?!
    noi mergem la vot ca sa spunem care dintre partide va fura in urmatorii 4 ani!!!
    chiar nu -ati prins ca oricine vine tot fura (o bordura, o fabrica vanduta etc)

    m-as duce la vot, daca as avea cu cine vota...

    PS: se numeste DREPTUL la vot NU obligatia la vot... deci merge cine vrea...
    • -1 (1 vot)    
      de acord cu tine (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:05)

      kimbo slice [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      din nefericire aveti dreptate dl Liviu...:(
      la fiecare 4 ani decidem (democratic,cica) noua gashk de hoti...
      de ce i-as mai vota?? ca sa avem in continuare un sistem sanitar jalnic, o justitie favorabila doar politicienilor si mafiotilor ( cu rate la banca),o economie care "duduie" sper faliment..... Cica avem obligatia morala de a vota...Dar obligatia lor, de a realiza o Romanie normala si-au indeplinit-o vreodata??? O Romanie din care sa nu fi emigrat 2.500.000. de oameni disperati....o Romanie cu 10% din populatie infectatata de virusul hepatitei B & C si 60% cu boli de inima.........
    • 0 (0 voturi)    
      Daca esti cinstit... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:03)

      FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      mergi la vot si pune stampila pe toti sa anulezi votul. Altfel, ajuti indirect raul sa domine Romania!
  • +1 (1 vot)    
    nu votam = Ii meritam pe ***CEI MAI MULTI (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:48)

    NU PSD+PNL [anonim]

    un absent = un vot pentru PSD+PNL

    CEI MAI MULTI BOGATI

    ● PSD+PNL+PC - CELE MAI MULTE BIJUTERII SI COLECTII DE ARTA
    Pe langa sumele uriase depuse in strainatate sau in tara, pe numele unor rude, alaturi de case si terenuri, averea politicienilor e colosala
    PARLAMENTARII DECLARA 1 MILIARD $. RESTUL?
    31-01-2006
    http://www.gardianul.ro/2006/01/31/dezvaluiri-c11/parlamentarii_declara_1_miliard_restul_-s73397.html
  • -1 (1 vot)    
    Am cel putin sapte motive sa nu votez. (Vineri, 28 noiembrie 2008, 9:56)

    Cristian [anonim]

    Nu-i cunosc. Sunt nesimtiti. Nu mai are nici macar rost sa protestez. Nici macar in alb. Doar scriu...
    http://cristianpavel78.wordpress.com/2008/11/28/7-motive-pentru-lipsa-unui-gest-marunt/
    • +1 (1 vot)    
      Minti cu nerusinare... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:01)

      FSH/YFS [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      si faci rau romanilor.
  • +2 (2 voturi)    
    PSD+PNL fac de 4 ani campanie anti-vot (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:00)

    NU PSD+PNL [anonim]

    Iata ca au reusit.

    castiga alegerile votati de idioti, iar pentru destepti au inventat cele mai inteligente mijloace sa-i pacaleasca sa nu cumva sa voteze, pt. ca inteligentii nu-i voteaza ei
  • 0 (0 voturi)    
    Unde votez? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:06)

    Laura [anonim]

    Eu am o mare nelamurire - nu stiu UNDE votez? Adresa este Sos. Mihai Bravu 446. MA poate ajuta cineva. Multumesc!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:24)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Laura

      http://www.thinkopolis.eu/colegiu/Bucuresti-D12

      poti cauta la:

      http://www.thinkopolis.eu/tools/cauta/colegiu
    • 0 (0 voturi)    
      re: unde votez (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:30)

      tavi [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Stimata doamna, incercati sa cautati un afis cu lista de sectii de votare din sectorul dvs. De obicei sectia unde votati e in scoala sau liceul care sunt cel mai aporape de domiciliul Dvs, dar sunt si exceptii. Oricum, chiar si asa, la scoala cu pricina puteti gasi lista de care vorbeam mai sus si veti avea ocazia sa va lamuriti.
  • +1 (1 vot)    
    prezenta mica la vot (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:06)

    StefanAlin [utilizator]

    poate daca alegerile nu ar fi fost puse pe data de 30 noiembrie, in mijlocul weekendului prelungit prilejuit de ziua national, probabil ca prezenta la vot ar fi urmat sa fie mai mare, dar in situatia data, nu ma astept la o prezenta mare la vot mai ales in mediul urban; "urbanii" cel mai probabil or sa "emigreze" in masa in afara oraselor...si avand in vedere ca nu se poate vota in alta parte....asta este...
  • +3 (3 voturi)    
    Hai mai ca se poate! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:27)

    sile [anonim]

    Mai, cei care sunteti pe forum si sunteti oameni normali (nu naimiti ai partidelor): sunteti oameni cu carte, stiti sa scrieti si sa cititi si sa postati ceva intr-un forum. Mergeti mai oamenilor la vot: aveti si partide si oameni de votat. Optiunea voastra va fi oricum cu mult mai inteligenta si mai corecta decat a unuia cumparat cu un kg de ulei sau analfabet

    Iar trebusoara asta trebuie facuta din 4 in patru ani: e simplu cu cat voteaza mai multi oameni normali si corecti, cu atat vor fi alesi oameni politici mai normali. Incet, incet, pas cu pas. O sa vada de exemplu un partid ca un dinozaur cu dosare grele la parchet va pierde cu tot cu miile de afise electorale si cu pomenile de 10 lei: marea masa de oameni corecti il va rejecta. Iar partidul va fi fortat incet incet sa schimbe placa.

    Stiu ca e o schimbare care se face descurajant de incet, dar zau ca sa stai acasa si sa lasi pe altii sa aleaga pentru tine nu e o solutie.
  • +1 (1 vot)    
    Nu va lasati pacaliti de PSD: LE E FRICA DE VOI ! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:42)

    NU PSD+PNL [anonim]

    In 2004 PSD-istii s-au speriat de faptul ca tinerii votau si s-au blindat cu TELEVIZIUNI si "consilieri" adusi pe bani multi sa faca tabula-rasa din Romnaia, adica sa-i prosteasca pe desteptii ca sa nu mai voteze.

    Uitati-va care e rezultatul: si-au asigurat voturile prostilor - iar pt. destepti fac campanie ca sa-i tina acasa sa nu voteze

    LE E FRICA DE VOI !!!!!

    VOTATI !

    :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    Nu va lasati pacaliti: PSD-ului II E FRICA DE VOI! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:47)

    nu votam=ii meritam [anonim]

    De-aia au cumparat toate TELEVIZIUNILE

    De-aia au pus alegerile in vacanta

    De-aia au facut colegiile impreuna cu "fratii" lor patati dina PNL

    De-aia au inventat pacaleala cu "votul alb" - care se poate apoi stampila fara problema

    De-aia si-au dat bani din banul TAU, de la buget, doar la primariile PSD+PNL

    De-aia fac acum campanie pe net sa va pacaleasca sa nu votati:


    Pentru ca: Le e frica de VOI !!!

    :)))))
    VOTEAZA !
  • +1 (1 vot)    
    Starpiti raul din Romania! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:00)

    FSHO/YFS [anonim]

    Vinovati pentru starea de inapoiere si saracie a tarii sunt Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Serban Nicolae, Nicolicea, Voiculescu, Sergiu Andon, Patriciu si Tariceanu. Daca vreti sa se schimbe ceva in aceasta tara, iesiti la vot si terminati odata pentru totdeauna cu acesti dusmani ai poporului roman! Dati cu PSD/PC de pamant, daca vreti sa mai respirati aer curat in tara asta !!!
  • +1 (1 vot)    
    IATA DE CE TREBUIE SA MERGEM LA VOT>>> (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:15)

    FSHO/YFS [anonim]

    PSD este partidul comunistilor, bolsevicilor si kgb-istior: este partidul lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Nicolicea, Vanghelie si a altor manelisti, un partid nereformat, plin de hoti, tradatori si corupti, „flamanzi” si pusi in permanenta pe ciordeala, mincinosi si demagogi, dornici sa ajunga iar la ciolanul cel mare, inhaitat cu alti ticalosi, demagogii si pungasii de la PC, in frunte cu Voiculescu si Andon. Incearca acum sa ne pacaleasca din nou; indiferent cine va fi plasat in fata, sforile vor fi trase tot de Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Mitrea. Daca au asa de multi profesionisti, iubesc asa de mult pe romani si le vor binele, cum se explica faptul ca, dupa 18 ani de dominare a Romaniei, direct si prin guverne impotente sau tradatoare, tara se afla intr-o jalnica stare de inapoiere si saracire?
    PNL, marea dezamagire, partidul liberal al Bratienilor facut cadou de o gasca tradatoare, vremelnic la conducere, lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Geoana, un partid al demagogiei, furtului si coruptiei dezmatate, dominat de personaje lipsite de caracter si elementarul bun simt, niste ageamii si amatori, reprezentanti nerusinati ai ciocoilor vechi si noi. Au intrecut in hotii chiar si pe mentorul lor, PSD. Patriciu si Tariceanu vor purta intreaga vina pentr incercarea de a readuce PSD la putere.
    UDMR a ajuns port-drapelul demagogiei, hotiei si coruptiei din maghiarime. De multa vreme, au primari maghiari si nu au facut nimic pentru etnicii lor amarati. Fura tot, de la paduri, bani pentru scoli si drumuri, pana la bunul simt, care a inceput sa lipseasca si acolo cu desavarsire.
    Dati o sansa PDL care are idei bune, profesionisti si au avut niciodata puterea de decizie, fiind mereu obligati sa suporte impotenta si tradarea. Cred ca merita sa le dam o sansa, poate ultima pe care o mai are Romania sa iasa din marasmul celor 18 ani de hotie si coruptie si sa porneasca pe calea civilizatiei, modernitatii si prosperitatii.
  • 0 (2 voturi)    
    VOT (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:15)

    Anca Radu [anonim]

    stau acasa si....tricotez.asta spune tot. rusine !!!
    pentru conducatorii acestei napastuite tari.ei au produs tot acest dezastru national din care nu vom ami iesi nici peste alti 20 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      si.... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 12:25)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Anca Radu

      Udrea tricoteaza....:))
  • +1 (1 vot)    
    FIECARE ABSENT = UN VOT IN PLUS PT. PSD+PNL+PC (Vineri, 28 noiembrie 2008, 11:26)

    NU PSD+PNL [anonim]

    fiecare absent = il merita pe dan voiculescu

    fiecare absent = un vot pentru marele jaf psd+pnl care va urma : 33 de miliarde de euro

    cine e mai destept: psd-ul sau absentul?

    perioada 1990 - 2008
    1990-2004 = in 14 ani au jefuit: 25 de miliarde
    2005-2008 = in 4 au jefuit 13 miliarde
    total = 38 de miliarde in 18 ani, banii publici din taxe platite de catre noi
    viteza jafului = 2 miliarde de euro/an, timp de 18 ani de zile

    perioada care urmeaza, 2009 - 2013
    2009 – 2013 = in 5 ani vor jefuit 32 de miliarde
    viteza jafului = 6,4 miliarde de euro/an, timp de 5 ani de zile

    viitorul: in urmatorii doar 5 ani psd+pnl va jefui de 3x mai repede - de 3x mai mult, 33 de miliarde, adica o suma egala cu cea jefuita pana acum in 18 ani

    dupa 2013: in romania vor exista doar doua clase : hiper-bogatii din psd+pc+pnl care au jefuit 18 ani romania, si restul populatiei care ca si astazi, va fi cea mai saraca din europa.

    http://axum6.wordpress.com/
    psd a “construit” 18 ani de jaf
  • 0 (0 voturi)    
    MAI EXISTA O SOLUTIE (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:17)

    cetatean [anonim]

    Este votul impotriva clasei politice de azi : VOTUL ALB
    Dece????.....o tara intreaga stie!..................
    • 0 (0 voturi)    
      VOTUL ALB = INVENTAT DE PSD+PNL (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:37)

      Nu PSd+PNL [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      pentru ca sa poata frauda mai usor alegerile

      orice vot alb poate fi stampilat ulterior
      daca vrei sa propestezi, mergi si pune stampile peste tot pe buletinul de vot, adica voteaza dar anuleaza-ti votul

      nu face cadou psd+pnl un vot pe care sa si-l dea singuri
  • -1 (1 vot)    
    votati! cu cine? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:41)

    badea gheo [anonim]

    eu nu ma voi duce la vot pt ca nu am cu cine sa votez. nimeni din colegiul meu nu prezinta incredere. toata campania asta e defapt "voteaza-ma pe mine ca sa fur si eu". daca te uiti in istorie, tara asta a fost condusa mereu de oameni care au furat, si-au facut bine numai lor si apropriatilor, toti boierii care isi cumparau functiile pe bani, etc. la fel e si acum. se stie, si aia "buni" si aia "rai" fura. pai si atunci te intrebi de ce sa fii de acord cu asta?
    • 0 (0 voturi)    
      stanga sau dreapta? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 16:27)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui badea gheo

      Stimati colegi!
      Cei care ne spunem parerile aici suntem educati si persoane active(muncim si platim impozite), deci ar trebui ca noi sa decidem viitorul tarii.
      Haideti sa facem o superficiala analiza a electoratului.
      Ungurii vor vota in mod normal cu UDMR.
      Pensionarii din motivele pe care le stim, vor vota in majoritate cu PSD.
      Saracimea oraselor si satelor vor vota cu PSD.
      Oamenii fara pregatire vor vota cu PSD.
      In concluzie cei asistati social vor vota cu PSD si fiti siguri ca se vor duce la vot, fiindca ei stiu sa-si apere interesele.
      Noi, cei care platim banii pentru cei asistati, din diferite motive nu ne prezentam la vot ca sa ne aparam interesele, adica sa alegem pe cei care reduc taxele si impozitele.
      Principial, partidele de stanga vor apara interesele celor care nu muncesc! Stanga inseamna sa ia de la cei care muncesc si sa dea la cei care din diferite motive nu muncesc(nu ma refer la pensionari).
      Partidele de dreapta apara interesele persoanelor active, taxe si impozite mai mici, grija fata de banul public.
      Stiu ca intelectualii au simpatii de stanga, dar la noi nu exista asa ceva(ma refer la "stanga").
      Nastase, Hrebenciuc, Mitrea, si ceilalti din conducerea PSD ar fi intrat in orice partid care ar fi fost la putere dupa 22 Decembrie 1989, fiind niste oportunisti!
      Asa ca mai ganditi-va inainte de a va hotari daca mergeti sau nu la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem martorii celei mai murdare..... (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:49)

    FSHO/YFS [anonim]

    campanii electorale, marca Vanghelie si PSD. Va imaginati ce va asteapta daca ajunge iar PSD la guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    merg si votez (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:54)

    me [anonim]

    Calatoresc 550 km dus intors.
    Ma duc sa votez. Votez importiva PSD. As vota orice, chiar si PNG numai PSD NU. Poate scapa Vrancea de monopolul de acum. :)
  • 0 (0 voturi)    
    parafraza la basescu (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:58)

    parafraza lu basescu [anonim]

    avaem nevoie de candidati care sa se identifice cu nevoile oamenilor, nu de hoti manelisti pusi pe furat si capatuiala.

    pana atunci, multumesc, dar nu multumesc. nu o sa legitimez cu votul meu alt imputit.

    sfaturi la o clasa politica de nenorociti:
    1.dati drumul votului pe internet
    2.faceti mandatul de maxim 2 - DOI - ani
    3.interziceti prezenta penalilor pe liste
    4.interziceti ca o persoana sa ocupe acelasi post public mai mult de 2 mandate

    si catre toti romanii care saracii se duc la vot: NU VA FACETI ILUZII. ca acum 4 ani, ca acum 8 ani si ca acum 16 ani, vor fi aceleasi probleme...
    • 0 (0 voturi)    
      Semnatura electronica (Vineri, 28 noiembrie 2008, 15:01)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui parafraza lu basescu

      Din pacate nu exista o lege care sa reglementeze acest lucru. In mod sigur daca va exista posibilitatea votarii prin internet vor fi mai multi votanti, si probabil si mai bine documentati. Nu stiu daca guvernantii sunt chiar atat de incapabili sa adopte un sistem de vot electronic sau poate chiar nu se doreste sa se voteze prin internet. Pobabil un candidat se gandeste in urmatorul fel: vin putini la vot, dar in mod sigur ma duc eu si complicii mei, voturile neexprimate se repartizeaza in functie de pondere si am sanse sa castig. Ce conteaza daca lumea zice ca sunt mincinos si hot? N-au venit la vot, treaba lor, eu sunt mai destept decat ei!
    • 0 (0 voturi)    
      Dimpotriva - ASA LE DAI PUTEREA TOT LOR (Vineri, 28 noiembrie 2008, 15:05)

      Allie [utilizator] i-a raspuns lui parafraza lu basescu

      Ii legitimezi adica si mai bine decat daca ar castiga corect prin participarea tuturor la vot

      De ce?

      Pt. ca daca castiga prin absenteism atunci NU LE MAI PASA DE TINE
      ori, daca-ti iamginezi ca in criza care vine PSd+PNL o sa se sinchiseasca fie chiar si de cei in drept sa le ceara ceva (sindicate, si altii) - cum o sa le pese de niste oameni care nu sunt nici macar interesati de vot -
      • 0 (0 voturi)    
        hmm...puterea?! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 15:35)

        badea gheo [anonim] i-a raspuns lui Allie

        pai care putere. si daca ma duc si daca nu ma duc unii sau altii tot au puterea si oricum nu le pasa de nimeni si nimic doar de sleahta lor...toti o apa si-un pamant...nu a spus cineva "spune-ti acum ce vreti", lasand sa inteleaga ca mai incolo "nici nu mai ma intereseaza". deci acu au nevoie de mine si oricum mai incolo sunt aruncat ca o carpa ordinara. deci prin urmare si in concluzie, de ce sa imi dau acordul la chestia asta? si nu ai cum sa ma faci sa cred altfel din pacate.
  • -1 (1 vot)    
    dorinta (Vineri, 28 noiembrie 2008, 18:40)

    Un nemultumit [anonim]

    am ajuns sa nu cred in oamenii politici care vor sa ne conduca. sunt slinosi, mincinosi, urati, aroganti, parsivi, gretosi, virulenti, caraghiosi, nemernici, ....................................
    am crezut in 89', am sperat atunci ca se vor schimba multe lucruri in romania, dar........................
    nu cred ca o sa schimbam nici macar acum ceva. totul este la mana acestor farsori ai vietii, care s-au inconjurat de lachei si pupincuristi.
    sunt din rm. valcea, municipiul care si acum este condus de un puscarias de drept comun, gutau care chiar si garanteaza pentru viitorii parlamenteri de valcea, si credeti-ma ca "cum e turcu si pistolul", toti o apa si-un pamant.
    ori cu cine votam tot nu v-a tine cu noi cei saraci.
    • 0 (0 voturi)    
      ei sunt oglinda noastra! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 22:06)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui Un nemultumit

      Tu in locul lor ai fi altfel??
      Toti cei care candideaza sunt din Romania.
      Ei sunt oglinda noastra. Cu bunele si relele noastre.
      Aceasta este Romania la anul 2008!