Eckstein isi face campanie cu Obama, Mona Lisa, Mozart si Madonna

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2008, 15:56 Actualitate | Politic


Afisul electoral al lui Eckstein Kovacs Peter
Foto: AGERPRES
Candidatul UDMR in colegiul 2 Cluj-Napoca pentru Senat, Eckstein Kovacs Peter, a tiparit un afis electoral in care apare alaturi de Barack Obama, Mona Lisa, Mozart si Madonna, in semn de protest fata de afisele candidatilor PDL in care apar persoane fara legatura cu alegerile parlamentare. Sloganul electoral al lui Eckstein Kovacs Peter este „Votează fain, votează Eckstein”.

Afisul a fost tiparit de Eckstein in semn de protest fata de afisele electorale ale candidatilor PDL in care apar persoane care nu au legatura cu alegerile parlamentare, cum este primarul Emil Boc sau presedintele CJ Cluj, Alin Tise, transmite Mediafax.

„Ideea este votul uninominal si mi se pare ca este cel putin fatarnicie, daca nu renuntarea la principiul uninominalului, cand te prezinti intotdeauna in poze de grup”, a declarat Eckstein in cadrul unei conferinte de presa, citat de NewsIn.

Senatorul a spus ca i se pare in regula daca pe un afis apare un candidat pentru Senat si doi candidati pentru Camera Deputatilor, daca colegiilor lor sunt aceleasi, insa fotografiile care includ si persoane care nu candideaza sunt o „intinare” a ideii de vot uninominal.

Afisele tiparite de Eckstein il arata pe acesta alaturi de presedintele ales al SUA, Barack Obama, de Mona Lisa, de compozitorul Wolfgang Amadeus Mozart si de cantareata Madonna si au mesajul "Voteaza omul, nu poza de grup", ultimele patru cuvinte fiind de culoare portocalie, precum si indemnul "Voteaza fain, voteaza Eckstein".

"I-am rugat pe cei patru sa imi fie tovarasi intr-o poza trucata. Mesajul nu este, insa, trucat: «Voteaza omul, nu poza de grup»", a spus candidatul UDMR, citat de Mediafax.

















1339 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    clar! (Joi, 27 noiembrie 2008, 17:18)

    Bogdan [anonim]

    e ungur dar e baiat destept!
    • +2 (4 voturi)    
      Drept graiesti! (Joi, 27 noiembrie 2008, 17:57)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      de fapt este singurul parlamentar UDMR, si unul din putinii din parlamentul Romaniei, care face treaba de calitate!
    • 0 (0 voturi)    
      e ungur (Vineri, 28 noiembrie 2008, 0:16)

      BB [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      E ungur SI e baiat destept.
      "Ungur" si "baiat destept" nu sunt deloc opuse.
    • 0 (0 voturi)    
      ?!?! (Vineri, 28 noiembrie 2008, 18:44)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      prin acest comentariu sincer ar trebui sa iei numai voturi in minus! voi chiar nu va dati seama ca majoritatea ungurilor din romania nu au alte teluri decat romanii? sa traiasca ei si copii lor mai bine? si majoritatea dintre ungurii din romania sunt oameni muncitori si cinstiti? pacat ca multi dintre romani au ciment turnat in cap.....
  • +2 (2 voturi)    
    are umor ! (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:01)

    vvvali [utilizator]

    nota 10 pt cel mai fain afis electoral, subtil da' plin de umor! :))

    ps: pacat ca trebe sa votez cu altu...cu afis de nota 5
  • -3 (5 voturi)    
    copyright! (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:07)

    nero [anonim]

    o fi "destept" dar are dreptul de a utiliza imaginile alea in public? Nu exista ceva drepturi pentru proprietatea imaginilor? Mai ales pentru cei la care imaginea are valoare comerciala! O fi cerut permisiunea la Obama sau Madonna?
  • 0 (4 voturi)    
    cartile din biblioteca (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:08)

    cocosila [utilizator]

    -cartea albastra din dreapta,sus,in margine "Beach Clubs"
    -cartea de langa mana lui dreapta "Luxury Hauses"

    hai,prostime,alinierea si mars la vot ca omul are treaba.
    • 0 (4 voturi)    
      observatii (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:34)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      Te-ai gandit ca poate omul nu e la el acasa?
    • +1 (1 vot)    
      s (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:39)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Poza e facuta la o librarie frate
  • +2 (2 voturi)    
    Fain :) (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:18)

    Mike [anonim]

    Misto afis, misto idee :))
  • -2 (2 voturi)    
    Om de nimic (Joi, 27 noiembrie 2008, 19:23)

    Martens [anonim]

    Individul a propus legalizarea casatoriilor intre sodomiti. Nu-mi spuneti ca e un parlamentar bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Copyright (Joi, 27 noiembrie 2008, 22:06)

    Nicolae [anonim]

    Poate fi dat in judecata de Obama si Madona !!!
    Tehnicile de manipulare sublimala folosite in afara legii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    obamozs (Joi, 27 noiembrie 2008, 23:35)

    ispy [anonim]

    buna ziua,sunt gioconda si vreau sa l dau in judecata pe acest ungur care seamana cu rasa umana. s-a folosit de imaginea mea fara acordul meu
  • 0 (0 voturi)    
    da robocop? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 13:32)

    dedeiu [anonim]

    Daca vrea sa arate ca vom avea o politie mai eficienta pai sa il puna domne' pe Robocop acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine (Vineri, 28 noiembrie 2008, 23:27)

    nemtodom [anonim]

    Mani bine isi facea campanie cu Adi de Vito, Florin Salam, Guta si Liviu Mititelu. Si sa cante melodia "De ce ma minti!"
    Porc unguru!