Militia electorala. Episodul 13

Generalii PSD Iordanescu, Oprea si Muresan lupta in campanie cu arme interzise

de A.Biro, D.Tapalaga    
Luni, 17 noiembrie 2008, 20:22 Actualitate | Politic


Anghel Iordanescu si Gabriel Oprea in tinuta militara
Foto: Hotnews
Candidatii PSD Anghel Iordanescu, Gabriel Oprea si Mircea Muresan sunt acuzati ca se folosesc fara drept de insemnele Armatei pentru a face propaganda electorala. Cei trei generali in rezerva s-au afisat in uniformele militare in colegiile senatoriale 1 si 2 din judetul Ilfov. Oficialii Ministerului Apararii sustin ca folosirea insemnelor militare pe post de agent electoral este interzisa. Presedintele Asociatiei Ofiterilor in Rezerva din Romania, generalul de brigada Constantin Savoiu, sustine ca va tirmite un raport ministrului Teodor Melescanu pentru a interzice utilizarea uniformei in campanie.

Senatorul Anghel Iordanescu si deputatul Gabriel Oprea, candidati PSD in colegiul 1 Ilfov la alegerile paralementare, apar pe afisele si banere electorale in uniformele militare, primite dupa ce au fost trecuti in rezerva. Alaturi de cei doi apare si primarul orasul Voluntari, Florentin Pandele, si el imbracat intr-o uniforma militara de ceremonie.

Intr-un alt afis electoral, Iordanescu si Oprea sunt pozati in uniformele militare alaturi de Mircea Muresan, alt candidat al PSD la senat in colegiul 2 Ilfov. Anghel Iordanescu are gradul de general-maior cu o stea, Gabriel Oprea are gradul de general de brigada cu doua stele (distinctii militare: Steaua Romaniei si Ordinul Serviciu Credincios) iar Mircea Muresan are gradul de general de armata cu patru stele.

General cu patru stele, vedeta in posterele PSD

Fata de ceilalti doi candidati, generalul Mircea Muresan care a fost trecut in rezerva in august, a detinut functii de conducere in cadrul armatei. Muresan a  indeplinit functiile de prim-loctiitor al ministrului de interne si secretar de stat intre 1999 si 2001, apoi adjunct al sefului Statului Major General pentru conducerea operatiilor pana in 2002 si loctiitor al sefului Statului Major General (2002-2003). In anul 2003, generalul cu patru stele Mircea Muresan a fost numit in functia de comandant (rector) al Universitatii Nationale de Aparare.

Campanie de patru stele
Foto: Hotnews
MApN: “Este interzisa utilizarea uniformei in campanie”

Reprezentantii MAp sustin ca utilizarea insemnelor si a uniformei militare in afisele electorale este interzisa. “Prin statutul cadrelor militare, uniformele si insemnele militare nu pot fi utilizate in materialele de propaganda electorala. Chiar daca cei in cauza sunt in rezerva, ei nu pot utiliza imaginea armatei in campania electorala. Exista un ordin intern al MApN care interzice chiar si cadrelor in rezerva sa utilizere uniforma si insemnele in campania electorala”, a declarat pentru HotNews.ro, Andrea Dumitru, purtatorul de cuvant al ministerului. Reprezentantul ministerului a explicat ca uniformele militare pot fi utilizate doar pentru ceremonii oficiale, bine stabilite in statutele MAp.

Potrivit statutului cadrelor militare, dreptul de a purta uniforma militara este un privilegiu conferit militarilor care intra in rezerva si au o activitate de cel putin 20 de ani sau au merite deosebite. Reprezentantii MAPN au explicat ca acest prvilegiu poate fi retras prin ordin al Ministrului Apararii la solicitarea Asociatiei Ofiterilor in Rezerva din Romania.

Asociatia rezervistilor: Uniforma ca agent electoral este un sacrilegiu

Presedintele asociatiei, generalul de brigada in rezerva Constantin Savoiu, a explicat pentru Hotnews.ro ca utilizarea uniformei in campania electorara reprezinta o incalcare grava a statutului de militar.

Cand porti uniforma si insemnele reprezinti intreaga tara nu un partid sau altul. Haina militara este scut pentru patrie, nu agent electoral. Este un sacrilegiu sa te folosesti de insemnele militare in campanie. Niciun cadru militar, fie si in rezerva, nu poate face politica imbracat in uniforma. Este permis portul unifomei la ceremonii, la ziua nationla, eventual la o nunta sau un banchet mai special, dar nu in campanie. Protestez fata de ce au facut acesti domni. Si eu am angajamente politice dar nu mi-as permite sa fac politica in haina militara”, a declarat generalul de brigada (r.) Constantin Savoiu. El a declarat ca va inainta un raport ministrului Teodor Melescanu.

Oprea: “Am dreptul sa port uniforma pentru ca e vot uninominal”

Cei doi reprezentanti ai PSD, Anghel Iordanescu si Gabriel Oprea, sustin ca  au dreptul sa poarte uniforma in campanie. “Am dreptul sa port uniforma pentru ca eu sunt candidat la uninominal deci nu sunt pe lista de partid. La uninominal te prezinti asa cum esti. Asta sunt eu, deci pot sa port uniforma. Daca eram miner spuneam ca sunt miner, asa spun ca sunt general de aramata. Ordinele ministerului se refera la cadrele active”,  a declarat Gabriel Oprea pentru HotNews.ro.

Fostul selectioner Anghel Iordanescu a fost mai succint: “Va inselati, am dreptul sa port uniforma. Nu mai dau interviuri prin telefon. Va astept la sediul PSD Ilfov”.

















5051 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    credeti ca sunt mai generali decat Stanculescu ? (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:03)

    Eneas [anonim]

    Puiu Iordanescu in uniforma arata ca Raj Kapoor in" Articoul 420 " cand canta :"Avaramu aaaaa -Despre Oprea numai de bine -orice milog din Bucuresti arata mai barbat decat el ,imi aduce aminte de costumul in care a alergat intro cursa prin Bucuresti parea de la minoritarii curcubeului,avea niste chiloti nebunia de pe lume ..
    sa ii votati pe astia ?in uniforma parca sunt scapati de la azil ,le mai trebuie niste baloane in maini -mai tineti minte ziaristul ala matusalemic care mergea la conferintele de presa in uniforma militara ?
    • +1 (1 vot)    
      RETRAGEREA DREPTULUI DE A PURTA UNIFORMA (Marţi, 18 noiembrie 2008, 8:27)

      george stancu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Acestor indivizi incapabili sa convinga prin idei sau proiecte politice ar trebui sa li se interzica dreptul de a mai purta uniforma. Avem de-a face aici cu o forma mascata de politizare simbolica sau electorala a armatei, ceea ce este inacceptabil intr-un stat de drept. Cati dintre voi l-ati vazut pe Colin Powell in uniforma dupa ce a trecut in rezerva si s-a implicat in politica administratiei americane???
      Rusine! NU meritati gradul de general ai armatei romane. In esenta, Oprea nu este mai mult decat un oportunist balbait dar bine croit pe afaceri imobiliare de genul celor facute de Becali in schimbul de terenuri cu armata. Despre Muresan, circula vorba ca a luat spagi serioase pentru numiri in functie. Cei care i-au fost victime ar putea sa vorbeasca.
    • 0 (0 voturi)    
      GENERALI DE OPERETA (Luni, 24 noiembrie 2008, 15:49)

      Calugarul Vasile [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Ce academie militara a absovit tov general Iordanescu? Ce mari unitati a comandat in ultimii 45 de ani? Doar ordine date ghetelor de fotbal ale lui Hagi &co. Nu mai vorbim de tehnici si proceduri militare in situatii operative...Si totusi poate ca si caratul mingiilor de fotbal reprezinta o diploma de scoala militara....
  • +5 (5 voturi)    
    Candidati in uniforma (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:07)

    Szabo Karoly [anonim]

    Domnii despre care este vorba traiesc inca in regimul de dictatura comunista.Ipostaza in care se gasesc dovedeste ignorarea totala a Constitutiei.Intr-o tara normala ,institutiile cu atributii s-ar fi pus deja in miscare eliminandu-i din cursa electorala.La noi nu se petrece asa ceva,pentru ca statul de drept nu functioneaza.Altminteri,nu cred ca este un demers aducator de voturi.Jalnic si ridicol!
    • 0 (0 voturi)    
      Observatie corecta... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 6:56)

      FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui Szabo Karoly

      Din pacate, mai mai avem mult pana vom fi un stat de drept autentic si functional. Daca noul parlament nu va schimba constitutia si legile strambe, vom continua sa traim in "suc propriu".
  • -10 (10 voturi)    
    dar basescu ce face ? (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:18)

    antiprostie [anonim]

    ce diferenta este intre redusii astia si basescu ? acum a devenit patriot . cumpara dacii ,produse romanesti ...: adica doua prune sau saniutza ? prefacatoria lui nu mai poate pacali pe nimeni . el este autorul crizei in romaniei cel putin in acest an .
    • +7 (7 voturi)    
      Tema era alta (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:43)

      Hop si tu [anonim] i-a raspuns lui antiprostie

      Una stii una spui! Si clopoteii udiui,udiui...
      Vezi ca afara ploua . Nu e vinovat tot Basescu? Sau poate e vinovat ca tu ai un computer.
  • +4 (4 voturi)    
    stele (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:35)

    nelu [anonim]

    General de brigada = 1 stea;
    General maior = 2 stele.
    Dincolo de cadrul legal, faptul ca apar imbracati in tinuta militara avand drept scop o tinta politica, consider ca este o activitate imorala.
  • 0 (0 voturi)    
    Fatada! (Luni, 17 noiembrie 2008, 22:41)

    florin [anonim]

    Parca noua la unitate ni se spunea ca armata nu face si nu are voie sa faca politica.dumneavoastra stiti ca din 2004 slariila la militarii (aia mici ,profesionosti, ca asa ne numesc) au fost doar corelate,asta fiinca nu avem cam sa strigam ca ne doare!
  • +1 (1 vot)    
    Numele ministerului s-a schimabat... (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:05)

    Manea [anonim]

    din Ministerul Apararii Nationale in cel al apararii.
    Recent si fara zgomot. Vai de capul lor de generali.
  • +4 (4 voturi)    
    Adrian Nastase in Uniforma Gherla... (Luni, 17 noiembrie 2008, 23:11)

    Ovidiu [anonim]

    Daca Justitia isi va intra in drepturi, cred ca peste 4 ani, cand va candida din nou, Adi Nastase va fi imbracat intr-un costum vargat....si cu o bila mare legata de picior...
  • 0 (0 voturi)    
    Iordanescu si Irina Loghin (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:28)

    capcaunul [anonim]

    toate gradele date in trecut jucatorilor de la cluburile steaua si dinamo ar trebui redenumite in "special".. iordanescu in uniforma de general e un scuipat de dispret pe institutia armatei. ce ordinar.. auzi, cica e uninominal.. iti place sa te impopotonezi cu titluri care ti-au fost date moaca, mai animalule? cu ce esti tu mai bun ca dukadam care moare de foame? ce jarle, ce lipsa de caracter.. maimutoi impanati, asta sunt caricaturile astea
  • 0 (0 voturi)    
    mno binie (Marţi, 18 noiembrie 2008, 0:50)

    busymind [anonim]

    Dar ce se mai respecta in Romania totusi? Imoral in vocabularul politicienilor nu exista, lege nici asa. Totusi ce mai ramane este doar vointa noastra in a pune stampila unde trebuie. Dar si aici o alegerea buna e grea al naibii.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidand pentru fsn- psd, partid al (Marţi, 18 noiembrie 2008, 6:28)

    Romanul [anonim]

    hotilor si talharilor ,partid care a legalizat hotia si jaful si al carui presedintele de "onoare" este un criminal si diversionist, acesti generali murdaresc uniforma armatei si-si murdaresc propiile constiinte.Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      PDL=FSN Basescu fost deputat FSN (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:10)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      pai sa vedem :

      Basescu liderul lor absolut a fost deputat FSN...

      citez:
      "La alegerile legislative din 1992 a fost ales deputat de Vaslui din partea FSN (1992 – 1996) "

      sursa :
      http://ro.wikipedia.org/wiki/Traian_B%C4%83sescu
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-un stat politienesc (Marţi, 18 noiembrie 2008, 7:46)

    Fabian [anonim]

    cum e Romania asta e contraproductiv. Mama lor de securisti, nu-i votati baaaaa!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Misto (Marţi, 18 noiembrie 2008, 9:24)

    gogu [anonim]

    De ce nu apare si Gigi Netoiu in uniforma, ca si el a fost ofiter de securitate, doar Dinescu ne povestea ca el a fost ,,filat" inainte de revolutie, de catre acesta.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa-i, gogule....da' poate ne spune si Dinescu... (Marţi, 18 noiembrie 2008, 11:45)

      FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui gogu

      de ce era filat si ce cauta prin URSS inainte de decembrie 1989?
      • +1 (1 vot)    
        Si eu am fost in viuzita in URSS inainte (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 6:16)

        Dicu [anonim] i-a raspuns lui FSHO/YFS

        de dec.89.Dinescu ,chiar daca a fost in URSS ca sa comploteze contra ceausescului ,in acel moment gestul sau a fost progresist.Nu uita ca din 1985,sovieticii aveau dreptul de a detine valuta,de a avea propietati private de productie si consum si de a circula liber in lume.La noi si in 1989 ,intrai in puscarie pentru un cent si ceausescu ne tinea in continuare in tarcul numit RSR.
    • 0 (0 voturi)    
      subofiter (Luni, 24 noiembrie 2008, 17:12)

      Gigi netzoiu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Faci greseli...subofiter de secu,
  • -2 (2 voturi)    
    o echipa de oameni de baza. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 16:05)

    aa [anonim]

    Niste oameni care au facut cariera,care nu incalca vreo prevedere militara sau a regulamentelor electorale,niste oameni care vor sa construiasca si nu doar sa faca circ ca cei din PDL/Basescu.
    Niste oameni care au muncit si si-au servit tara si nu au obtinut avantaje peste noapte ca multi din PDL.

    Hotnews poare ar trebui sa scrieti si despre legalitatea unor bannere aparute peste afisele electorale PSD citez:"PSD-ul fura tot" daca tot sunteti "impartiali".
    • +1 (1 vot)    
      Cariera? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:07)

      Cony [anonim] i-a raspuns lui aa

      Vorbesti de cariera? Cred ca singurul care are uniforma "pe bune" , din cei trei, este primarul. Ceilalti doi...Iordanescu este general deoarece a avut rezultate pe plan sportiv iar Oprea...Intendenta, nu stiu ce arma are, oricum, mare general...
      • -1 (1 vot)    
        1.te inseli 2. au facut performanta (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 11:45)

        aa [anonim] i-a raspuns lui Cony

        In primul rand ca este fals ceea ce sustii, in al doilea rand peste tot in lumea asta e rasplatita si promovata performanta de orice fel si sunt scoase in fata valorile,la noi PDL promoveaza nonvalorile,circul,imbogatitii de conjunctura.
  • +1 (1 vot)    
    Acesti caporali ,dezonoreaza armata, (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 6:10)

    ROMANUL [anonim]

    activand intr-un partid ce se situeaza pe primul loc din Europa la capitolul coruptie si alte ilegalitati.Acesti caporali, dezonoreaza armata, activand intr-un partid condus de un pros..... si al carui presedinte de onoare este un infractor.
  • 0 (0 voturi)    
    CINE ESTE GENERALUL CONSTANTIN BARTOLOMEU SAVOIU?? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 9:11)

    MANECAN [anonim]

    Domnul Constantin Bartolomeu Savoiu Presedinte A.O.R.R.este ultimul care ar trebui sa se ingrijeasca de onoarea UNIFORMEI DE OFITER IN REZERVA.
    Dumnealui "General fara a fi fost soldat" poarta Uniforma in adunari Masonice si face uz de diferite UNIFORME si de TITLUL DE GENERAL in campanii electorale politice, masonice, de la Piata la Tribunal!!!!
    Domnul General in Rezerva Constantin Bartolomeu Savoiu utilizeaza Adresa Asociatiei Ofiterilor in Rezerva A.O.R.R. pentru a posta Comunicate de Presa incendiare compromitand intreaga miscare Masonica din Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Atitudinea "generalilor" (Duminică, 17 ianuarie 2010, 0:40)

    adi [anonim]

    Oprea a fost, este si va ramine un tupeist. Ce are uninominalul cu uniforma? Nimic.Dar probabil ca in mintea lui, a celui care a trecut in rezerva maior si s-a trezit peste noapte general... Sint multe de spus, dar nu asculta nimeni, iar cei ce au puterea sa ia masuri, nu fac nimic....