Tariceanu, limbaj de campanie: Boc vorbeste numai tampenii/Vad la talk-show-uri scursori ale societatii

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2008, 17:37 Actualitate | Politic


Tariceanu ia o tarie la Cluj
Foto: AGERPRES
Premierul Calin Popescu Tariceanu a renuntat la limbajul elegant si l-a adaptat la campania electorala. Liderul PNL l-a acuzat astazi la Cluj pe Emil Boc ca “vorbeste numai tampenii ca o moara stricata”. Ieri, premierul a rabufnit impotriva “scursorilor societatii” care apar la talk show-uri si debiteaza tot felul de enormitati". Transformarea s-a petrecut inca din august, cand Tariceanu s-a adresat sefului CNADR Dorin Debucean cu formula “fratele meu”.

"Il aud pe domnul Boc spunand numai tampenii ca banii se dau pe criterii politice. Vorbeşte ca o moara stricata şi nu ştie despre ce vorbeşte" (Tariceanu la Cluj, vineri 14 noiembrie 2008)

Vad pe la anumite televiziuni talk-show-uri pe unde apar tot felul de indivizi, tot felul de as spune scursori ale societatii care debiteaza tot felul de enormitati si sunt lasati sa vorbeasca asa fara niciun fel de limita de bun-simt si cred ca polueaza o dezbatere politica care ar trebui sa fie concentrata pe solutiile pentru romani. Se discuta tot felul de nazbatii, de prostii care nu au niciun fel de legatura cu problemele cu care se confrunta romanul” (Tariceanu citat de Gandul, joi 13 noiembrie 2008)

"Uite-l şi pe Debucean! Sta la distanţa! E bine ca sta la distanţa. Ai vreo treaba cu proiectul asta cumva? Eh, nu pot sa cred! Ia vino încoace. Deci, fratele meu, vroiam sa vad un grafic de lucrari, o prezentare, ce aţi facut pâna acum, cât mai aveţi. Tu ce-ai venit aici? Pentru ce? Ca sa stai sa te uiţi de la distanţa?" (Tariceanu pe santierul de la Baneasa,  21 august 2008)



















1686 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Tariceanu = Becali (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:02)

    Cristian [anonim]

    in termeni academici, scursura a societatii este insusi d-ul Tariceanu avand in vedere notele de 5 si 6 pe care le-a luat pe tot parcursul scolii, inclusiv la universitate. El a intrat in 1971 la Constructii fiind prins intre o fiica de nomenclaturist si ultimul clasat pe lista. Prin suplimentarea locurilor la cererea partidului a fost "admis" si scursura care avea sa devina PM.
    Tariceanu ar trebui ca inainte sa deschida gura despre scoala sa se uite la situatia scolara a PM-istrilor din tari precum UK, FR, DE, NL, SE. Intre Tariceanu si Becali este doar o diferenta de educatie a parintilor celor doi! In rest au amandoi scoala vietii!
    • 0 (0 voturi)    
      ce spui? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:05)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      cristiane,
      nu sint fan tariceannu dar nu cred ca a condus rau tara. mai degraba l-as felicita pentru ca stam inca bine fata de altii. iar faptul ca s-a opus cresterii aberante a salariilor profesorilor acum in prag de alegeri, il face demn de tot respectul. gineste si tu mai obiectiv; niciunde in lume rezultatele din scoala nu sint garantie pentru capabilitatile de la maturitate. marele fizician albert einstein a avut probleme cu lucrarea de diploma, i s-a refuzat un post de asistent si greu si-a gasit un amarit de post la un birou de patente. tot ce a creat nu s-a datorat scolii...
  • -7 (15 voturi)    
    Asa, si? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:05)

    Andrei [anonim]

    Care e problema? Cineva trebuie sa spuna pe nume unor lucruri. Despre Boc are dreptate, nu stie nici el ce vorbeste.
    • -5 (11 voturi)    
      Cum sa nu stie? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:19)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Boc spune exact ce-i dicteaza Basescu. Ca nu intelege nimic din ce ii spune Basescu sa repete, asta e cat se poate de clar!
  • +7 (11 voturi)    
    Manechin (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:10)

    TUDOR [anonim]

    Si catinel catinel se renunta la limbajul de "manechin" in favoarea de "repetent" la constructii din tineretea si maturitatea sa
  • -5 (13 voturi)    
    portocala mecanica (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:27)

    boboc [anonim]

    Boc e in campanie de o saptamina, umbla prin tara cu gasca portocalie; si-o fi luat oare concediu fara plata de la Primarie?
    • +7 (11 voturi)    
      dar guvernul? (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:47)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui boboc

      tot guvernul e in campanie electorala. ai impresia ca ei si-au luat concediu?
      dar boboc vede doar boc.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu vad legatura (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:32)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Boc e primarul Clujului si acolo ar trebui sa fie la datorie.
        Guvernul este al Romaniei deci poate avea treaba oriunde in tara!
        • 0 (0 voturi)    
          Off (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:30)

          Silviu [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Voi macar va uitati la ce scrieti?
          Cu asa oameni care fac aceste comentarii nu ma mira ca iar o sa-i vedem alesi tot pe acei corupti care ne mananca zilele de 15 ani incoace.
  • +8 (12 voturi)    
    SECURIST PROST. (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:33)

    Cela [utilizator]

    Cine crede ca ai fost crescut de un suflator la securitate si ca nu ai imprumutat din atitudine este naiv . Acum esti strins cu usa si dai din colt in colt . Timpenii vorbesti tu si " Scursorile " de la TV sint ale voastre adica ale PSD si PNL . V-ati facut frati ca sa puteti trece puntea . Sper sa cadeti cu succes la alegeri in groapa de gunoi a societatii . Te-a facut Basescu premier si iti bati joc de el. Sper ca macar Dumnezeu sa nu te ierte , In alte conditii nici macar profesor (asa cum te lauzi ca esti ) nu ai fi putut fii. Iar prietenul tau Patriciu ar trebui sa -si numere zilele , care le mai poate folosi pt . a te putea manipula . RUSINE pt amindoi ca ati facut liverali de ris. Eu am votat din "9o necondionat cu liberalii . Acum deabia m-am lamurit ce va poate pielea .
    • -2 (6 voturi)    
      hai dome... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 20:19)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Cela

      de parca basescu nu a fost securist. nu sunt nici unul mai bun decat celalalt. cat despre gramatica limbii, atat unul cat sicelalalt dau cu stangul in dreptul; iar cand esti premier, presedinte sau sef de partid si nu stii sa vorbesti corect iti iei o bona profesoara de romana ca sa te ajute.
      cat despre doctrine... sa lasam deoparte conceptul in Romania. nu exista inca doctrine in tarisoara asta!
      • 0 (0 voturi)    
        o fi fost (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:27)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui razvan

        dar basescu nu pare sa mai fie in continuare, spre deosebire de tariceanu.

        iar pt cei care urla ca de ce nu vrea basescu sa numeasca premier pe cine ar dori pnl+psd: pai cata vreme pnl+psd face tot ce e posibil sa nu voteze romanii plecati in strainatate nu sunt nici eu convins ca rezultatul alegerilor ar fi unul corect. pnl+psd ii tot dau inainte cu ce vrea poporul, ca basescu sa asculte de ce vrea poporul trebuie sa asculte intai pnl+psd.
  • +10 (14 voturi)    
    ce limbaj grobian !repetent ,repetent dar nici asa (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:39)

    Eneas [anonim]

    stiti cum ziceau Romanii :ce ii se permite boului , nu ii se permite zeului !ar fi cazul sa se controleze , sa repete analizele , e ceva cu el ,are fundul prea incordat
  • +10 (14 voturi)    
    despre un ciocoi autentic (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:44)

    quintus [anonim]

    Unul dintre miturile moderne de pe plaiurile mioritice spune ca Tariceanu este un tip stilat.De parca stofele Armani si mutra de om constipat sunt suficiente pentru a da o alura de gentleman acestui demi-fanariot.
  • -9 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:44)

    Alex [anonim]

    poate limbajul nu e cel portivit, dar in privinta lui Boc, are dreptate, nu da impresia ca stie ce vorbeste ci pare o moara stricata.
  • +9 (13 voturi)    
    Tariceanu, limbaj de campanie: Boc vorbeste numai (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:50)

    Adrian US [anonim]

    Bai "furiceanu" ...tu vorbesti numai tampenii ...tu chiar nu te vezi? Boc a facut ceva pentru Cluj. Tu ce ai facut pentru tara? Nu vesi ca nu te suporta nici macar vecinii? Pleaca si mai lasa pe altii sa faca treaba daca tu nu esti in stare. I-al pe Patriciu de mana, pe iliescu, geoana si nastase si plecati la matusa lui nastase.

    Adrian US
  • +9 (13 voturi)    
    mai sunt inca 16 zile.... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 18:55)

    mark [anonim]

    tariceanu prin astfel de declaratii se coboara sub nivelul moral si intelectual al lui emil boc
    • -5 (9 voturi)    
      Moral? Poate... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:21)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui mark

      Intelectual? N-are cum sa se coboare sub nivelul lui Boc.
      • +4 (4 voturi)    
        normal ca nu poate.. e deja.. (Vineri, 14 noiembrie 2008, 22:56)

        alin [anonim] i-a raspuns lui un roman

        cum sa se coboare sub un nivel intelectual care e deja deasupra lui?.. ai dreptate.. :)
        • -1 (1 vot)    
          iti place sa te contrazici? (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:34)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui alin

          Sau e doar nivelul tau intelectual de vina?
  • +6 (10 voturi)    
    este deja pe lista rusinii neamului... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:00)

    aaa [anonim]

    tariceanu si-a castigat deja locul pe lista rusinii neamului romanesc...
  • +9 (11 voturi)    
    Iuda (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:01)

    Petrovici [anonim]

    Are un tupeu fantastic Iuda Finkelstein Tariceanu. Tare ma mir ca nu-l ia lumea cu oua stricate pe unde-si vantura dovleacul scarbos. Dupa ce ne-a furat de-a stins vrea acum sa intre la Parlament, la imunitate, sa mai sustina legile mafiote ale oligarhiei. Un nemernic ce si-a umflat buyunarele si ne tine pe noi la fundul Europei.
    • 0 (8 voturi)    
      Du-te (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:22)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      la sefii tai la Moscova si abereaza pe acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Iuda (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 15:01)

        Petrovici [anonim] i-a raspuns lui un roman

        N-am nici sefi si nici altfel de cunostinte la Moscova. De unde scoti aberatia asta ? Ce-i drept nici la Monaco sau la Viena unde-si petrec nababii liberali onomasticile. Citeste almanahul celor 500 de bogatani ai tarii si explica-ne de unde a ajuns Iuda Tariceanu atat de bogat dintr-un parlit de student repetent. Si mai povesteste-ne cum ne-au furat Patriciu cu Tamara Nastase si Finkelstein Tariceanu Petromul. Cum au risipit averile tarii in cele 4 vanturi si ne-au lasat de prosti cu cele mai mici salarii din UE. Vin porcii sa-i votam pe ei si se gasesc dobitoci sa-i sustina.
  • -5 (7 voturi)    
    836 KM de autastr. nu se discuta se executa (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:15)

    oschy [anonim]

    Papagi au adoptat in videoclipurile de campanie limbaj cazon la sugestia capitanului,planse ca la scoala primara si alte solutii depasite care i-au dus la 28.50% la alegerile locale
    In plus nasul,talpes.tender,iancu,iacubov,hurezeanu.dinescu turcescu,ungyreanu,dragotescu,cartarescu,pataccr,liiceanu,voines cu,p(r)esu,(l),ampipi,
  • +4 (8 voturi)    
    Dezamagire (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:17)

    Un alegator [anonim]

    Tu nici nu stii ce faci; de vorbe nici nu se mai pune problema!
    Dupa ce ai legiferat hotia, te-ai dus la stanga cu politica si masuri cu tot, ne-ai guvernat cu un guvern penal, si te-ai lasat santajat de hotii psd-ului, vrei sa ne mai tii si discursuri?
    M-ai dezamagit si nu te voi mai vota niciodata.
    Si nici familia mea!
    Ai compromis un intreg partid.
    • +2 (6 voturi)    
      Am aceeasi parere (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:47)

      Alegator II [anonim] i-a raspuns lui Un alegator

      Nu vom vota niciodata acest partid care a dat mana cu stinga !
      • 0 (2 voturi)    
        Votati (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:13)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Alegator II

        Nu-i nici o problema, votatii pe cei care au dat mana cu extremistii din PRM.
        • 0 (0 voturi)    
          prefer prm (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 9:29)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          decat sub talpa rusiei. pana la urma, in afara demagogiei, care e problema prm? ca sunt nationalisti? ce e asa rau in asta, sa-ti sustii interesele nationale? problema reala e ca de fapt prm sunt mai mult demagogi decat nationalisti, macar de-ar fi fost.
        • 0 (0 voturi)    
          diversiune (Duminică, 16 noiembrie 2008, 0:38)

          Sandu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          De unde pana unde diversiunea asta abjecta ca si-au dat mana PDL cu PRM !? Asta-i politichia bolsevica cu diversiuni marsave, minciuni care sa duca de nas pe cei mai slabi cu intelectul. Prosti dar multi, hai sa-i pacalim ca suntem noi destepti. Hai sa zicem ca mananca copii, ca aduc mosierii, ca vand uzinele... Pana una alta ne-au vandut bogatiile tarii, s-au imbogatit peste poate si si-au batut joc de noi lasandu-ne paria UE. Asta e cu oamenii oligarhiei.
  • +1 (5 voturi)    
    Deci Debucean.... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 19:32)

    Claude [anonim]

    ...e fratele lui Tariceanu. Atunci nu ma mira limbajul de santierist a lui Tariceanu..
  • -1 (3 voturi)    
    Tradiceanu- Grobianu ! (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:31)

    martin [anonim]

    Pana acum dubiosul Tradiceanu a incercat macar din cand in cand sa pastreze o anumita civilitate. Unii mai slabi la capitolul logica confunda, deseori din interes , minciunile lui Tariceanu cu aparenta decenta, cu adevarurile lui Basescu ,exprimate mai neconformist.
    Dat fiind ca nu-i face fata lui Basescu, Tradiceanu ca si alti corifei liberaloizi, si-au indreptat artileria parsiva contra lui Boc, care este acum tinta predilecta a "ocultei " liberale.
    Dar cred ca Boc, care a facut mai mult decat majoritatea jalnicilor ministrii liberali, va rezista.
    Toate atacurile impotriva lui Boc se vor dovedi baloane de sapun .
    Apropos ,alta tinta a ocultei, Videanu cel cu celebrele borduri, nu a ajuns la DNA ,ca minunatii PNL-isti si PDSR-isti din clasele Patriciu si Nastase, care pana la urma vor raspunde totusi pentru acuzatiile grave de jefuire a Romaniei !
  • -1 (3 voturi)    
    "Concurenţa", bat-o vina!... (Vineri, 14 noiembrie 2008, 21:31)

    Paganel [anonim]

    Se pare că reacţia violentă a (încă?) primului-ministru împotriva “scursorilor societatii” are drept cauză... concurenţa pe care menţionatele personaje, la fel ca dumnealui, i-o fac în mass-media... :) Probabil, se credea singura astfel de "scursoare" (apropos, parcă se spune, corect, scursură/scursuri!).
  • -1 (1 vot)    
    Mai clone nenorocite ! (Vineri, 14 noiembrie 2008, 22:45)

    martin [anonim]

    Degeaba ascundeti mesajele adevarului,care nu va convin. Cei ce merita sa le citeasca ,le vor citi.
    Nu va ganditi jalnice creaturi mercantile, ca democratia, cu care nu aveti nici o legatura, interzice tocmai bagatul pumnului in gura. Hienelor !
  • +2 (2 voturi)    
    imaginea 'europeana' (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 0:21)

    directia 5 [anonim]

    i a fost construita de o presa 'tonomatizata' si de consilieri de imagine platiti regeste
    Sub zambetul de baracuda se ascunde un caracter duplicitar o sete nestavilita de putere si o dorinta salbatica de parvenire,faptul ca a 'tinut'4 neveste arata si un instabil emotional, un om care nu pune mare pret pe sentiment,gata ori cand s a tradeze
    Opinia publica 'ajutata' de mass-media a trecut prea usor peste incidentul cu batrana de la inundatii,sau de episodul 'biletelu' in care a avut un comportament de badaran fata de d-na Macovei
    Discursu' PM din Parlament cu ocazia arestarii lui conu patriciu, a aratat un 'om politic', pentru care notiunea 'stat de drept' este o vorba goala
  • -1 (1 vot)    
    numai prostii (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 6:14)

    mihai [anonim]

    nu pot sa inteleg cum s-a dat cineva cu stanga cand s-a urmarit doar desfiintarea PNL de catre niste trepadusi din PD, nu cumva ati uitat cu totul ce este PD?
    Several structural conditions that have been under constant change since 1996 have permitted the former communists, the young wolves of the Democratic Party, to reenter the public space under a new skin. This not only changed their discourse to the right, but has provided the party with a young influx of idealists and intellectuals that felt disenchanted with the former right parties, and popular parties. At their turn, more experienced actors have already start to feel the gist of playing politics in reinterpreting their entering ideals with a new sense of the reality of the political intricacies they faced.
  • -1 (1 vot)    
    A avut de la cine invata (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 8:16)

    Mirrela [anonim]

    Da, stati, fratilor, asa ca a avut de unde sa invete limbajul suburban. "Ziarist gaozar", "un ministru imbecil", "tiganca imputita" nu va spun nimic? Si atunci de ce va mira?
  • +1 (1 vot)    
    Catre clonele Mihai si Mirrela ! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2008, 11:03)

    martin [anonim]

    La articolul asta trebuia sa-l injurati pe Boc si sa-l slaviti pe Tariceanu. Sau ati lipsit de la instructaj sau ati dormit , asa ca atacati PD-ul "ab initio" si inca in engleza ,iar cealalta clona repeta papagaliceste despre limbajul lui Basescu, demult recunoscut si regretat chiar de acesta.
    Cu asa prestari, s-ar putea sa va taie de la stipendii sau poate ca ticalosii platesc orice rahat !
  • 0 (0 voturi)    
    Deschideti mesajele inchise ! (Duminică, 16 noiembrie 2008, 11:07)

    martin [anonim]

    Cititori si postatori onesti, deschideti si cititi mesajele inchise.
    Cine le-a inchis sunt ticalosi absoluti, caci prostia nu e apanajul unei singure tabere !