Militia alegerilor. Episodul 6

VIDEO Designerul Oana Mizil, cu vidanja in campanie: Am venit sa scot rahatul

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:33 Actualitate | Politic


Galerie foto: Cu vidanja, in campanie
Nepoata fostului lider comunist, Paul Niculescu Mizil, designerul Oana Niculescu Mizil, isi face campanie prin Ferentari desfundand subsolurile blocurilor inecate in gunoaie si resturi menajere. Sustinuta puternic de Marian Vanghelie, Oana Mizil, candidat PSD, duce o ampla campanie cu vidanja in sectorul 5 al Capitalei, promitand ca va curata subsolurile cu canalizarile sparte, sa reabiliteze blocurile, sa creeze parcuri si spatii verzi. Majoritatea promisiunilor facute angajeaza insa primaria condusa de colegul sau de partid, nu eventuala functie de deputat la care aspira.

Creatoarea de moda si bijuterii Oana Niculescu-Mizil candideaza din partea PSD pentru Camera Deputatilor in colegiul 20 -Zabrauti-Ferentari. Mizil este sustinuta de presedintele PSD, Mircea Geoana si primarul sectorului 5, Marian Vanghelie.




Insotita de staff-ul de campanie si trei vidanje, Oana Niculescu Mizil si-a facut aparitia la blocurile paraginite din Ferentari. Cineva din staff a inceput sa strige: "Iesiti afara ca a venit doamna deputat sa va rezolve problemele! Spuneti ce probleme aveti".

Alaiul electoral a fost inconjurat instantaneu de oameni. Masina de desfundat a fost trasa in fata unui bloc, iar angajatii de la salubritate s-au pus pe treaba.

Intre timp, cetatenii au inconjurat-o pe candidata PSD, care a inceput sa le expuna proiectele. "Asa cum am promis am venit sa va ajutam. Scoatem apa si mizeria iar dupa ce facem curatenie, reparam tevile, terasam, reparam acoperisurile, ferestrele ca sa nu va mai ploua in casa. Conform proiectului de la primarie venim apoi si reabilitam termic blocurile. Eu il ajut pe primar cu aceste probleme. Toate le rezolvam prin sprijinul lui, stiti doar cate a facut pentru voi!?!", li s-a adresat Mizil oamenilor.

Interviuri la gaura cu rahat

Dupa discursul introductiv, designerul a intrat in bloc. Vidanjorii incepusera deja desfundarea subsolului. Insotita de presa, Mizil dadea interviuri, langa gaura cu mizerie, explicand presei care sunt proiectele sale, in calitate de candidat: "Am venit sa rezolv situatia, sa scoatem apa, noroiul si rahatul. Este un proiect mai mare in care sunt implicate 18 blocuri unde toata mizeria se scurge la subsol. Am curatat trei pana acum. Trebuie sa va spun ca este un focar de infectie in afara faptului ca in blocuri este mizerie, chiar rahat, sobolani morti, Eu incerc sa-i ajut".



Afara, oamenii asteptau cu nerabdare sa-si spuna doleantele "domnei deputat". Mizil a revenit in mijlocul lor, i-a certat, le-a facut educatie civica: "Am hotarat sa va reabilitam blocurile, sa va facem un parc dar trebuie sa respectati si voi curatenia, sa mentineti daca va fac. Trebuie sa imi promiteti si sa va implicati in mentinerea curateniei pentru ca primarul Vanghelie a facut parcul din Humulesti si bancile au fost vandalizate".  

O locatara a abordat-o transant cu ajutorul social: "Doamna, am trei nepoti, sunt singura, n-am barbat, sunt vai de capul meu. Am o fata care este si ea singura. Am depus dosarul de ajutor social la primarie dar nu am primit nimic. Va rog sa ma ajutati"

"Se noteaza, consiliera mea iti ia datele si se revolva. Ne interesam la primarie si vedem ce putem face.  Este o dovada a ceea ce v-am promis. De asta sunt aici" a reactionat Mizil.



















5612 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    haoleuuuu....aduceti vidanja (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:15)

    fero1914 [anonim]

    ....ca a intrat psd ul in rahat......in rahat cu sobolani
  • +12 (12 voturi)    
    Solicitam vidanja si in ... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:15)

    Claude [anonim]

    ....urmatoarele locuri infecte: Guvern, Parlament, Antena 3.
  • +6 (8 voturi)    
    rahat (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:29)

    dan [anonim]

    Nu stiu de ce nu a facut TASOMARE neste blocuri mai bune pe vremea cand era la PUTERE si nici de ce a adus atunci toti TARANII si RROMI in Bucuresti pentru a trai in acel minunat cartier
  • +8 (8 voturi)    
    ?!?!? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:39)

    ileana [anonim]

    Asta la ce candideaza?
    Nu stie ca "localele"au fost?
    Este adevarat, un parlamentar, e un mare mancator de ce scoate vidanja, in campanie electorala.....
    Parca era de mare succes prin Libia cu colectiile ei, facute pe conturile "mostenite "de la PCR?
  • +7 (7 voturi)    
    pasuri (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:52)

    luxdesign28 [utilizator]

    Spuneti-va pasurile acum :) ... ca mai incolo nu o sa mai pupati ... mana domnitei...
  • +8 (8 voturi)    
    Super...PSD inapoi la origini!!!!! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:58)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    De cacao sint cu cacao se ocupa. Ce cauta nepoata asta de comunist in PSD....aaaaa...am uitat....acolo s-au bagat toti comunistii. Super campanie, cu vidanja, numai Marean putea sa aiba o asemenea idee "c..cioasa"!!!!!!!!
    ....Shoshoiu'n bafta lor...
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 21:01)

    pai_da [anonim]

    excelent, bravo, go Oana, go, go like the wind :)
    si nu uita sa umpli niste sacotei pt viitorii colegi
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-i cata !Ii ai la nara.Nu ii simti.A cata oara? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 21:15)

    Poetul prozaic [anonim]

    Oana de la Mizil vine,
    Unde Bombo tocmai pleaca,
    Si vidanja ii mai tzine
    La comun, in a lor cloaca,

    Care cata in tot s(t)atul
    Umbland doar cu mirodenii,
    Tardiv sa scoata rahatul
    Pastrat de doua decenii.

    Nu cata ...ca catzi degeaba !
    Ei sunt in nucleul dur,
    Nu-i simtzi adunatzi cu ...treaba ?
    Ii ai de jur-imprejur.
  • +5 (5 voturi)    
    ??? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 21:35)

    cybergeist [utilizator]

    A platit din buzunarul propriu salubrizarea? Mira-m-as. Cred ca au fost folositi ilegal niste bani ai primariei
  • +5 (5 voturi)    
    sa se angajeze la rosal (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:03)

    vali [anonim]

    pai daca ii place ata de mult sa se angajeze in bransa
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru natafleti (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:19)

    Vidanjoru [anonim]

    Asta era treaba lui Marean ca el a fost si este primar. Legile nu se fac cu vidanja sau probabil asa face psd legile de 18 ani. Deputati de ...k...k...o.....Ce program de guvernare interesant.
  • +5 (5 voturi)    
    UN CANDIDAT FLAMAND (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 22:30)

    seinfeld [anonim]

    Sper sa nu-i stea in gat, ca se cam lacomeste... chiar asa, cu vidanja? :)
  • +1 (3 voturi)    
    10 pentru creativitate (Joi, 13 noiembrie 2008, 2:03)

    Caramfil [anonim]

    Candidez sa scot rahatu din Parlament!
    • +1 (3 voturi)    
      Oana, Cotroceniul e tot in sectorul 5 !!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 6:29)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Caramfil

      ...Tu vezi-ti insa de blocurile tale...si nu te atinge de rezervele strategice ...adunate in subsolurile Palatului ...pentru cazuri de razboi...de pilda .....pentru situatia cand ar fi bombardata Televiziunea B1 ....si Bucatarul sef Radu Moraru...nu ar mai fi disponibil...
      • +2 (2 voturi)    
        Vezi mai bine de Antena 3.... (Joi, 13 noiembrie 2008, 10:14)

        FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        De pastorul adventist, gadea, Coroiu si slrahta tiganilor in frunte cu Ciutacu. Parca vangheli este primar de vreo 8 ani. Pana acum nu a avut timp sa curate cacatul din sectorul sau? Si-a adus acum alti tigani sa pacaleasca pe amaratii aia din sectorul 5. vezi ca tiganii lui vanghelie de la primarie tocmai au furat casele unor batrani amarati. la voi la PSD nu se vade cacatul?
  • +3 (3 voturi)    
    Opriti gratarele!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 6:37)

    Aron Deleanu [anonim]

    "Opriti kkturile,nu mai trageti apa.A venit Oooooana Miiiizil".Citat din Marele Marean.In urmatorii 4 ani in Ferentari v-a mirosi numai a Rexona,Chanel,J'adore,Diana,Chalou,Boss,....
  • +2 (2 voturi)    
    Jales, ia-l si pe care este cu utilaju (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:06)

    Sticleanu [anonim]

    Sa moara bibi, ejti buna de lider de grup, ca aduci un parfum nou in Parlament. Hai sa-ti traiasca pecereu, ca mari nepotzi a mai dat contemporaneitatzii...
  • +2 (2 voturi)    
    la asa unchi... (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:11)

    eeeuuuu [utilizator]

    asa nepoata! cu vidanja aia mai bine s-ar "scoate" pe ei si s-ar transporta "unde nu e nici intristare, nici durere...samd"! in tara asta de "urmasi ai rromei", numai descendentii teutonilor au facut ceva, in rest... o "treaba" putururoasa, ca tot e vorba de vidanje. pacat ca nemtii de la noi sunt prea putini si nu au interesul de a se constitui intr-un partid! dar daca-i pe-asa, o sa votez cu candidatii propusi de udmr, sa se strofoace toti istericii xenofobi si ciorile cu pretenti de "romani patri(h)oti"!
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i este frica? (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:35)

    Un roman anonim [anonim]

    Marean s-a imbolbnavit de paranoia. E urmarit de toate serviciile secrete lae statului. De, la asta duce invatatura multa la unii. Tovarasica asta ( nu pot sa-i spun domnisoara, nu este conform legii comuniste ce impune adresarea cu tovararse) are mult curaj. Boala de care sufera Marean e contagioasa mai ales penteu fedesenari. Iar un candidat serias s-ar feri sa se asocieze cu un asa personaj, care in fata unor cetateni normali si constienti il compromite iremediabil.
  • +1 (1 vot)    
    Miroase urat (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:39)

    Fabius [anonim]

    Trimiteti vidanja la PSD+PC, PRM si la Antene
  • +1 (1 vot)    
    aschia nu sare departe de trunchi (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:43)

    goe [anonim]

    sau cum sa mananci rahat la propriu!
  • +1 (1 vot)    
    Oana, du-te la Mizil ! (Joi, 13 noiembrie 2008, 8:29)

    martin [anonim]

    Am vazut-o la televizor pe aceasta domnisoara sau doamna si pot spune ca e agreabila, fiind frumusica si vorbind binisor. Mai incolo lucrurile se incurca, in sensul ca daca stim cine e bunicul si familia sa autentic muncitoresc revolutionara, nu stim daca e fata celebrului Serghei prietenul cam rau famatilor Nicusor si Madalin sau a vreunei surori, in care caz e legala folosirea numelui, dar manifesta intentii dubioase.
    Nu se cunosc nici radacinile averii consistente.
    Foarte de rau augur ,desi probabil necesare, sunt colaborarile cu caraghiosul Prostanac Geoana,cel aproape asasinat de o sarma , precum si cu grotescul primar "care este" grecul Vanghele.
    In ceea ce priveste vidanjarea, ideea e buna, dar ar trebui sa faca un program pentru tot orasul si sa presteze direct manual.
    Cel mai bine ar fi sa se duca Oana sa candideze la Mizil, macar are o legatura si sa ni-l trimita in Bucuresti pe Bombonel Nastase, sa-i facem un record negativ de voturi !
    • +1 (1 vot)    
      Acuma fac eu legatura... (Joi, 13 noiembrie 2008, 10:17)

      FSHO/YFS [anonim] i-a raspuns lui martin

      Inteleg si de ce candideaza Nastase la Mizil. Se pare ca pe-acolo este imparatia coloratilor. Macar de ar face ceva pentru acei amarati. Dar...pe astia, de matase, nu-i intereseaza decat ciordeala. Asta am si vazut pana acum, nimic altceva!
  • +1 (1 vot)    
    Restauratie totala (Joi, 13 noiembrie 2008, 9:35)

    mizilic [anonim]

    Na, c-au iesit si ultimile mizilicuri in fata. Poate lipseste doar puslamaua de serghei.
  • +1 (1 vot)    
    scot rahatul doar odata la 4 ani (Joi, 13 noiembrie 2008, 9:54)

    citizen [anonim]

    Acelasi scenariu penibil: inainte de alegeri se murdaresc si ei odata cu rahat, dupa care nu mai auzi de ei. Asa e si la mine in sat.
    Daca ar face asta tot timpul as aprecia. Deci daca designerul asta ramane in haznaua cu rahat urmatorii 4 ani (cineva sa ii duca mancare si apa (ca wc o sa aiba)), are votul meu la urmatoarele alegeri.
  • +1 (1 vot)    
    VENITI LA VOT!!! (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Oameni buni, mergeti la vot ca sa nu va treziti ca PSD va conduce viata dvs si a copiilor vostri! Cu Iliescu, Nastase, Tariceanu, Mitrea, Patriciu, Hrebenciuc, Geoana si Voiculescu, Romania se va prabusi dupa ce toti acesti hoti o vor aduce la sapa de lemn. Iar voi veti plati 40% impozit, asa cum prevede PSD in programul lor pentru a avea bani care sa-i fure. Veniti la vot, nu toti politicienii sunt la fel, asa cum noi, alegatorii, nu suntem la fel!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai nu era treaba lui Vanghelie? (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:51)

    Daniel [anonim]

    Pai nu trebuia Vanghelie "care este" sa faca toate aceste lucruri? Ca doar el este primar. Cand am vazut filmuletul cu Oana Niculescu Mizil cu geaca pe umeri parca o vedeam pe Coana Leana (Ceausescu) in vizite de lucru. Deh! Aschia nu sare departe de trunchi.
    Uitati-va bine la ei ca ii mai vedeti peste 4 ani cand or mai veni sa va scoata o data din rahat - la propriu ca la figurat nu-si doresc acest lucru. Cel mai usor de manevrat sunt oamenii saraci. Pe bogati nu-i minti asa usor si nu se lasa cumparati pe 2 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar de ce nu il civilizati intai pe tzoparlan???? (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:58)

    Cristian [anonim]

    In 2 zile rahatul va fi tot acolo.
    Pt.ca noi tratam "efectul" nu "cauza".
    Construim si vidanjam cocini luxoase inainte de a-l invata pe porc sa locuiasca acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    cacampanie (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:59)

    marx si spencer [anonim]

    Acest lucru dovedeste ca sfatuitorii de campanie au ale varianta "campania de rahat".

    (intrebare? unde descarca d-soara vidanjele? la sediul psd? se recicleaza acolo cumva?)

    EA cu Ei , NOI cu ALTII, ALTII cu EI, EU cu ai MEI,
    ELE cu VOI etc....(destept asta cu mesajele astea subilminale de campanie cred ca e medium ceva...omida sau poate chiar adevarata...)
  • 0 (0 voturi)    
    se pregatesc pentru iarna (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:07)

    studintu' [anonim]

    =)) foarte tare asta, PSD-ul isi face "provizii" pentru iarna.... oare le ajung doar 3 vidanje?
  • 0 (0 voturi)    
    Vidanja (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:32)

    John [anonim]

    Sunt curios daca vidanja si celelalte accesorii (salariul celor care o manavreaza) au fost achitate din banii publici sau din sumele personale ale candidatei.
  • 0 (0 voturi)    
    aoleuuuu (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:27)

    GOGU [anonim]

    am auzit bine ce a spus oana mizil ca ,, se dau 48.000 de ajutoare " pentru prostimea din ferenari !!!!!, incredibil
  • 0 (0 voturi)    
    politica (Joi, 13 noiembrie 2008, 17:38)

    Pink Panther [anonim]

    -John!
    - Da, sir!
    - Unde este cainele?
    - Facea politica si l-am impuscat!
    - Cum ti-ai dat tu seama ca facea politica?
    - Manca rahat in gradina.
  • 0 (0 voturi)    
    psd (Joi, 13 noiembrie 2008, 18:09)

    ION MOCANU [anonim]

    Trebuia sa mearga prima data la Partid ,la PSD sa scoata rahatu
  • 0 (0 voturi)    
    pt oana niculescu mizil (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:56)

    Tufan Mihaela [anonim]

    Succes iti doresc din tot sufletul ve reusi Oana Niculescu Mizil ca ai un suflet de aur .Iti suntem alaturi si te vom sprijini .Mult noroc iti doresc .
  • 0 (0 voturi)    
    'saraca' oana mizil (Duminică, 23 noiembrie 2008, 12:26)

    katy [anonim]

    isi mai amiteste d-ra Oana Mizil ca in scoala generala in fiecare zi venea la scoala cu o alta pereche de pantofi/cizme? nu am vazut-o doua zile consecutiv cu aceleasi incaltari.....
  • 0 (0 voturi)    
    Am venit sa scot rahatul (Luni, 22 decembrie 2008, 1:18)

    dodo [anonim]

    Spuneti-va pasurile acum :) ... ca mai incolo nu o sa mai pupati ... mana domnitei... sa adeverit ce ai spus.acum are blog dar super cenzurat
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Joi, 19 august 2010, 22:52)

    silviu Turda [anonim]

    mai ere cineva,un nebun, care aresta toti hotii tarii in cateva ore, acum daca nu a castigat alegerile, pupa in fund pe toti hotii. cam asa e la noi la romani, mai bine era ales regele, atunci nu eram in starea asta jalnica, dar cum sa alegi pe cine nu te lasa sa furi ?