Alegeri 2008: Cititorii HotNews.ro intreaba, APD raspunde

de APD     APD - Votul uninominal
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:12 Actualitate | Politic


Intrebare de la qwed:
Inteleg ca daca nu am pasaport canadian nu pot sa votez? Nu se poate cu pasaport romanesc si card de rezidenta canadian? Poate sa ma lamureasca cineva, va rog?

Raspuns: Da, puteti vota cu pasaport romanesc. Legea spune ca cetatenii romani cu resedinta in strainatate pot vota cu pasaportul simplu valabil sau, in cazul statelor membre UE, si cu cartea de identitate valabila, insotite de orice alt document emis de autoritatile straine care dovedeste resedinta in strainatate.

Pentru a vota in Canada, aveti nevoie de card de resedinta permanenta sau permis de sedere pentru a demonstra ca aveti resedinta in aceasta tara.

Intrebare de la blizz4rd:
Exista vreo reglementare a votului daca in ziua alegerilor nu te poti prezenta la urne in circumscriptia asignata? Adica pot vota de altundeva decat de 'acasa'? :)

Raspuns: Nu. Din pacate, la alegerile de duminica, 30 noiembrie, cetatenii din Romania vor putea vota doar in localitatea de domiciuliu, la sectia de votare unde sunt arondati potrivit adresei din buletin.

Intrebare de la Robi:
Mi-am refacut recent buletinul si politia mi-a facut si carte de alegator. Asta inseamna ca trebuie sa ma prezint cu cartea de alegator la vot? Sau au facut-o doar asa, sa mai faca ceva?

Raspuns: Nu. Pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie cartile de alegator nu vor fi folosite. Votul va fi exercitat doar in baza urmatoarelor documente de identitate: carte sau buletin de identitate, pasaport diplomatic sau de serviciu, carte de identitate provizorie. Conform legislatiei in vigoare in acest moment, cartea de alegator ar trebui sa fie folosita pentru alegerile din 2012.

Ai vreo nelamurire in privinta votului din 30 noiembrie? Intreaba aici, iar Asociatia Pro Democratia iti va raspunde



















921 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sectii de votare in Europa (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:25)

    Adrian [anonim]

    Sunt cetatean roman rezident in Suedia. Locuiesc in Malmo, foarte aproape de Copenhaga , unde am votat la alegerile de pana acum si la referendum (1 ora cu trenul, ~ 15 euro dus-intors). Cea mai apropiata sectie de votare din Suedia este la Goteborg (4 ore cu trenul -dus-intors: 8 ore, ~ 60 euro) . Atat Suedia cat si Danemarca apartin de acelasi colegiu uninominal, deci candidatii sunt aceiasi. Pot vota in Copenhaga si anul acesta? Daca nu, vi se pare logic? Daca nu, vi se pare ireversibil? (Sugestie: rezidentii in strainatate sa poata vota la orice sectie de votare din colegiul uninominal corespunzator, fara sa fie obligati sa voteze in tara de rezidenta)
  • 0 (0 voturi)    
    Ce le transmiteti celor care nu se duc la vot ... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:44)

    Addy [utilizator]

    ... datorita faptului ca nici unul dintre candidati nu poate fi reprezentativ pentru ei?

    Dreptul de a vota fara a putea fi reprezentat este un drept amputat. Ce formula propuneti ca,totusi, acesti oameni sa poata da un vot de protest fata de clasa politica ? La viitoarele alegeri nu s-ar putea pune pe buletinul de vot si un chenar de genul "Nu votez pe niciunul dintre candidati." ?
  • 0 (0 voturi)    
    anomalii (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:45)

    Alias [anonim]

    Legea votului uninominal-proportial prezinta o serie de anomalii grave, semnalate de Doc, pe blogul sau.

    De ce ati sustinut aceasta lege in aceasta forma? Dumneavoastra sunteti autorii ei sau domnul Stanciu? De ce nu ati initiat o campanie de comunicare in care sa explicati sistemul de vot uninominal-proportional cetatenilor?

    Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    50% (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:55)

    Io [anonim]

    Daca un candidat obtine 50%+1 si partidul sau trece de pragul de 5%, se mai face distributia pe circumscriptie sau i se atribuie mandatul inainte de distributie?
    • 0 (0 voturi)    
      50% + 1 (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:42)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Io

      In acest caz i se atribuie mandatul direct.
  • 0 (0 voturi)    
    vot in tara daca am resedinta in strainatate (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:24)

    Leam [anonim]

    pot vota in tara daca am resedinta in strainatate?
    • 0 (0 voturi)    
      daca ai buletin, da (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:12)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Leam

      Daca mai ai buletin romanesc poti vota in colegiul corespunzator adresei din buletin.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde va trebui sa votez? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:44)

    Lion [anonim]

    Buna ziua
    Am carte de identitate cu domiciliul in Bucuresti dar si flotant in Timisoara. Unde va trebui sa votez? Bucuresti sau Timisoara?
    Multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      sunt in aceeasi situatie (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:15)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lion

      In aceeasi situatie sunt si eu (Bucuresti - Constanta), iar din cate stiu nu poti vota decat la adresa din buletin (nu la cea de flotant). Ceea ce este un pic aberant.
  • 0 (0 voturi)    
    statut de rezident? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:43)

    Razvanica [anonim]

    Eu locuiesc de 4 ani in Franta. Dupa ce Romania a intrat in UE nu am mai avut nevoie de permis de sedere si prin urmare nu l-am mai innoit. Cu ce acte pot sa demonstrez ca am resedinta aici? In Franta am demonstrat tot timpul lucrul acesta cu o factura de electricitate sau de telefon fix. Sunt astfel de "acte" valabile acum?
  • 0 (0 voturi)    
    Vot alb (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:16)

    Radu [anonim]

    La noi se ia in considerare votul alb - votul de blam sau cum se poate proceda pentru ceva asemanator, in afara de neparticipare?
    • 0 (0 voturi)    
      asta mi se pare riscant... (Joi, 13 noiembrie 2008, 8:46)

      blizz4rd [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Am mai vazut si prin alte parti discutata teoria asta cu vot alb = vot de blam. Pai la cat se fura la noi, nu m-ar mira ca la numararea voturilor, stampila sa ajunga 'unde trebuie'...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari pt APD (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:42)

    ioan timisoara [anonim]

    Am mai multe intrebari pt APD. Chiar daca par intrebari retorice, nu sunt, si APD ca promotor al reformei electorale si ca organizatie (pseuso?) garant al democratiei in Romania are datoria sa raspunda.
    (din motiv de spatiu voi folosi sintagma "a nu protesta si impiedica". prin ea inteleg: a aproba deschis sau tacit, a nu avertiza, a nu atentiona opinia publica si partidele in forma cea mai vehementa posibil, a nu ataca in fata Curtii Constitutionale)

    1. Cel mai de baza drept democratic garantat de Constitutie este dreptul de vot. Prin legea electorala in vigoare un numar record din populatia cu drept de vot, ca. 10 pana la 20% dintre alegatori ( cetateni romani in strainatate fara domiciliul stabil acolo, studenti, militari si flotanti) SUNT PRIVATI DE DREPTUL DE VOT!!! (prin lipsa votului prin posta). Acest lucru este un scandal constitutional de cel mai inalt rang. De ce nu a protestat APD in fata acestui scandal nonstru?

    2. Alt drept constitutional fundamental este dreptul oricarui roman de a fi ales. Cu toate acestea, legea electorala, incalcand grav Constitutia, prevede: candidatii independenti trebuie sa platesca un depozit insuman 5 salarii medii, aceasta suma nu le este retrocedata daca candidatul nu este ales. Acesta prevedere incalca grav dreptul oricarui cetatea de a fi ales. De ce nu a protestat APD fata de acesta prevedere nedemocratica si neconstitutionala?

    3.Las la o parte nimplicarea APD in a evidentia public si dezavantajele sist. uninominal. Odata ce parlamentul a votat un compromis proportional in colegii uninominale: este evident CA SIST UNINOMINAL PT A AVEA UN MINIM DE ECHITATE SI LEGITIMARE DEMOCRATICA TREBUIE SA SE DESFASOARE IN COLEGII EGALE DPDV AL NUMARULUI ALEGATORILOR. Ori, mai ales din cauza recentelor miscarilor demografice absolut significante, o asemenea delimitare democratica si echitabila a colegiilor s-ar fi putut face doar in urma unui recensamant. Status quo va produce rezultate la limita grotescului. Care e pozitia APD?
  • 0 (0 voturi)    
    eu unde votez?! (Joi, 13 noiembrie 2008, 10:37)

    anca b [anonim]

    Sunt la cursuri in franta, si as vrea sa stiu dc pot vota la consulat sau nu, ar fi pacat sa nu se poata.(marseille)
  • 0 (0 voturi)    
    marea teapa care ne-o trag politicienii (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:25)

    xbd [anonim]

    Data alegerilor a fost stabilita pe 30 noiembrie, desi a doua zi este luni 1 decembrie.

    Cati raman in localitatile de domiciliu sa voteze in conditiile in care pot avea o mini vacanta sambata , duminica (ziua de vot) si luni ?

    Desi avem prezenta scazuta la vot in general, acum o sa fie si mai mica. Si nimeni din cei responsabili nu incearca sa schimbe in bine.