Mirlanii de campanie electorala. Azi, PSD-PC

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 12 noiembrie 2008, 10:54 Actualitate | Politic


Campanie electorala PSD - PD-L
Foto: Subiectiv
Stiti sloganul PD-L-ului, nu? “Ei cu ei, noi cu voi”. Ghici cine s-a luat de el? Ei bine, dupa cum spune si titlul, alianta PSD-PC. Alex Mihaileanu scrie pe blogul sau un articol despre ce efecte poate avea o astfel de campanie electorala.

Cind vezi o mirlanie precum cea de mai jos, nu e chiar usor sa o treci cu vederea. Practic, nu face altceva decit sa demonstreze ca nu s-au schimbat cu nimic in patru ani de opozitie, ca pe cit de incorecti sint cind vine vorba de a cistiga niste alegatori, cel putin tot atit de incorecti vor fi si daca vor cistiga.

Lasind la o parte orice fel de concluzii, pe care nu vreau sa le trag eu, ci pe care le las la latitudinea cititorului, s-ar parea ca Biroul Electoral Central a decis ca bannerele de genul asta trebuie scoase cel tirziu in seara asta. Motivul este acela ca un partid nu are voie sa foloseasca, in campania electorala, insemnele altui partid concurent.

In cazul in care nu le da jos, PSD-PC va fi penalizata cu 100 de lei pe zi per spatiu de expunere. Si cum eu am vazut vreo patru-cinci bannere de genul asta intr-o singura parcare, faceti voi socoteala.



















4898 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Orice (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 10:57)

    Psd [anonim]

    Psd-ul este disperat sa nu piarda. Din cauza asta este lipsi de ONOARE si BUN SIMT. Au fost 18 ani cei care au decis in Romania speram sa dispara!!!
    • -6 (10 voturi)    
      care 18 ani? CDR era tot PSD? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Psd

      nu mai stii cum a castigat CDR in 96? fara niciun program, doar toti impotriva PSD. chiar nu stii ca PSD a fost in opozitie in 96-2000? demagog pd-ist
      • +4 (6 voturi)    
        Asa e nenea PSD-istu, cum zici mata (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:36)

        sile [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Auzi, poate e adevarat ce zici tu, ca CDR nu a avut niciun program in 96 si erau si rupti in fund si vai de mama lor.

        Dar nici nu a avut nevoie de program, programul il facuse deja PSD-ul:
        - curatirea sistemului bancar dupa celebrele falimente din 95-96 (vezi Bancorex si Bivolaru de ex)
        - strangerea la sange a curelei pentru a plati datoria publica facuta de Vacaroiu: in 1998 Romania a fost la un pas de faliment, intrare in incapacitate de plata din cauza imprumuturilor enorme facute de guvernul Vacaroiu fara cap si fara coada, numai pt consum
        - eliberarea fortata a cursului de schimb si a ratei inflatiei tinuta artificial de PSD jos, pana dupa alegeri: leul a cazut cu 100% fata de dolar in cateva saptamani imediat dupa alegeri
        - genoflexiuni si pupaturi din greu in diverse parti ascunse catre UE si NATO pentru integrare, ca sa mai stergem impresia de neamuri proaste dupa 4 ani de guvernare cot la cot PSD-PRM (ahh, ce pamflete sublime anti-NATO scria Vadim in anii aia..)

        Asa ca daca te uiti bine guvernarea CDR +PD (slaba altfel, asta e si parerea mea) a trebuit sa stranga rahatu dupa meseriasii aia de la PSD, care, nu-i asa, nu au guvernat 18 ani..
    • -7 (9 voturi)    
      Onoare si bun simt???? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:56)

      Marc [anonim] i-a raspuns lui Psd

      De ce vorbesti despre Onoare si Bun Simt si in numele cui?

      1. Mie mi s-a parut o replica de onoare si bun simt ceea ce au facut cei de la PSD. E o replica hazlie si draguta.

      2. Daca vorbim de Onoare si Bun Simt, du-te sa vezi acele panouri astazi... Ceea ce au facut "idolii" tai e mult mai indoielnic decat o ironie subtila...

      P.S.1: Sloganul PD-L era "Ei cu Ei, Voi cu Voi"... Ceva fad si fara substanta... PSD doar a adaptat un slogan rece si care nu exprima nimic in "Ei cu Ei, Noi cu Voi". O chestie foarte desteapta si inteligenta! De, pentru cine pricepe...

      /
      • +4 (8 voturi)    
        Cerceteaza inainte sa scoti sloganuri din burta :) (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:36)

        R. [anonim] i-a raspuns lui Marc

        Din pacate gresesti.. Sloganul initial al PD-L-ului este "Ei cu ei, noi cu voi". Ce scrii tu acolo "Ei cu ei, voi cu voi" nu are nici cea mai mica noima :)
      • +3 (5 voturi)    
        Ti se pare OK??? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:40)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marc

        Hai sa ne intelegem.

        Partidul A (sa zicem pdl) vine cu un slogan. Partidul B (sa zicem psd) vine si-i fura sloganul inversind siglele (adica la cei buni se aseaza pe ei iar la cei rai pun adversarii).

        E exact la ca gradinita cind unu zice" esti prost" iar celalalt replica " ba tu"

        Daca asta e replica hazlie si draguta, ironie subtila, sau cum ii mai zici tu, ma intreb la a cita clasa de studii te-ai oprit.... prima? a doua?

        Iar dezinformarea aia ieftina cum ca sloganul pdl era "voi cu voi" in loc de "noi cu voi" face parte din acelasi film pe care-l joaca zi de zi psd in aceasta campanie, mintind cu nunsalanta despre orice, numa, numa i-o crede cineva. Si se pare ca inca vro 30% din Romania iii mai crede. Frumoasa tara, pacat ca-i locuita!
        • +1 (1 vot)    
          O mica corectura (Joi, 13 noiembrie 2008, 7:50)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Nu ca as simpatiza in mod deosebit cu PD-L dar consider ca o precizare poate arata adevarata fata a pdsr-ului ( miniscule intentionate). Pe afisul lor in dreptul textului "ei cu ei" nu figureaza nici o sigla, deci nu fac "publicitate negativa". Pe de alta parte insa ce poti astepta de la Vanghelie. Face si el ce stie mai bine. Fura tot, inclusiv afisele electorale. Asa ca tovarase Marc mai rafirati baieti, mai rasfirati.
        • +1 (1 vot)    
          psd cu minciuni... (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:14)

          Costel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          psd-istii se agita ,
          cer intr-una,dau din gura,
          sa-i alegem,sa ne minta,
          inca o legisletura.
          Asta au invatat de la mentorul kgb-ist iliescu,asta fac.Poate cineva sa arate cateva din maretele realizari ale Epocii iliesciene,in afara de cele care au distrus tara si ne-au dus inapoi cu 50 de ani?Sa auzim,concret.
        • +1 (1 vot)    
          La ce te asteptai... (Joi, 13 noiembrie 2008, 14:46)

          lol [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          ... de la Marian care este? O sa scoata "almanahe" cu sloganul modificat daca ii da BEC jos afisele.
      • +2 (4 voturi)    
        ce ratat esti, amice... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:49)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Marc

        ...daca nu cunosti, ce naiba iti dai cu parerea??
        te faci de mandra minune si rusine, si-n plus aduci grave prejudicii de imagine idolilor tai comunisti, ceea ce dealtfel mie mi se pare ok. deci da-i inainte.
        sloganul pdl e "ei cu ei, noi cu voi", tu vorbesti prostii si lume rade inca odata de tine, cei ca tine si partidul tau de suflet, plin de ratati :))
      • +1 (3 voturi)    
        inteligenta rara (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:36)

        poxim [utilizator] i-a raspuns lui Marc

        Avem nevoie de astfel de oameni inteligenti, daca n-ai fi explicat cum sta treaba, n-ar fi inteles nimeni ce au vrut sa transmita PCR-istii, am vrut sa spun PDS-istii.
        Cata lipsa de creativitate!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Criteriu pentru a vota? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:39)

      RA [anonim] i-a raspuns lui Psd

      Tara nu mai este de mult a poporului si guvernata de politicieni ij interesul poporului. Tara este a marilor corporatii internationale (a se citi grupuri de interes) servite de politicieni. Indiferent care partid va ajunge sa guverneze Romania in urmatorii ani nu va guverna pentru interesele poporului ci pentru intereselor celor putini care sunt in spatele scenei. Alegeti acel partid care va cere mai mult pentru popor de la grupurile de interes pentru popor. In decembrie 89 nu am avut o revolutie veritabila, in 89 nu a avut loc o explozie a unei noi mentalitati ci s-a schimbat un sistem comunism cu unul capitalist (corporatist, al marilor corporatii). Pentru marile coporatii internationale Romania dinainte de 89 nu era o tara in care poporul suferea din cauza unui regim dictatorial ci era o tara a carei resurse nu puteau fi exploatate in interesul acestora si o piata pe care un putea sa-si vanda produsele. In Decembrie 89 si-au deschis poarta spre bogatiile si piata noastra si treptat ne-au cucerit nu militar ci economic pentru profitul corporatiilor internationale. De ce s-a privatizat Petrom, o parte din Electrica, distributia de gaz pentru ca aduceau pierderi la buget? Un cred. De resursele unei tari trebuie sa beneficieze tot poporul nu cateva corporatii care au pus mana pe ele cu complicitatea politicienilor. Politicienii sunt cea mai depravata patura a societatii zilelor noastre pentru ca nu vand in interes propriu un televizor subtire pe post de LCD ci bunastarea unui popor intreg pentru profitul marilor corporatii.
  • -7 (15 voturi)    
    la cat de demagogic e sloganul o meritau (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:07)

    sariti cu minusurile [anonim]

    total de acord cu psd. e prea demagogic sloganul pd. parca pd nu are case prin mihaileanu sau borduri si parcari in tot orasul. parca ei doar la noi se gandesc.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa inteleg ca... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:23)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui sariti cu minusurile

      "Noi cu voi" scris de PSD iti convine de minune
    • +5 (7 voturi)    
      borduri (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:21)

      pedelistul observator [anonim] i-a raspuns lui sariti cu minusurile

      Alo, psd-ul, mai stiti placa cu bordurile "lui Videanu"? Am trecut prin sectorul 5 ieri si pe o strada care urma sa fie asfaltata tocmai se schimbau bordurile. ("Pai ce aveau dom'le cele vechi"? - tipa vanghelistul acum ceva timp). Magarilor!
      In plus, in afara de tam-tam-ul de inceput, sunt curios ce va face Oprescu in tot mandatul asta. Zicea ca desfiinteza Dalli de a doua zi, ca face autostrada suspendata cu tot cu pomi ("nu pe diametru, pe raza") si vad ca nu se mai misca nimik.
      • +3 (3 voturi)    
        borduri (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:41)

        CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui pedelistul observator

        Noroc ca-n sectorul lu' Vanghelie nu s-au prea omorat cu asfaltarile... acolo unde au facut-o, insa, au schimbat bordurile cu acelasi model ca si-n restul orasului!
      • 0 (2 voturi)    
        pai de autostrada (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:48)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui pedelistul observator

        au uitat toti votantii lu' buggs bunny. AMR un an si cateva luni, ca zicea ca o face in 2 ani.

        Evident, a fost magarie totala de campanie, si toti vitejii din strainataturi care se jurau pe aici pe forumuri pe mormantul mamii lor ca e super simplu sa faci autostrada suspendata in buricul bucurestiului erau niste marsavi platiti cu bani grasi de campania PSD-ului pentru "independentu".

        Da' se uita, ca romanii sunt popor de batuti in cap, de berbeci si oi. De-aia meritam sa fim condusi de becali, ca oieru' se pricepe la sheep herding.
  • -12 (18 voturi)    
    Dar de marlania PDL ului ce spuneti? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:10)

    Mircica [anonim]

    Faptul ca PDL vorbeste in campanie de guvernarea PNL-PSD incercand astfel sa fie exonerati de raspunderea pentru cei doi ani de guvernare alaturi de PNL nu este tot marlanie?
    Toti sunt marlani, dAR PDL-UL enerveaza prin nesimtirea si violenta cu care incearca sa ne convinga cai ei sunt fete mari si restul c/.
    • +3 (9 voturi)    
      si (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mircica

      ce legatura are ma pesedoiule, cu articolul?
      Sau pe voi, daca va intreaba cit e ceasu, raspundeti: jos pdleul?
    • +6 (8 voturi)    
      pai domnule Mircica (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:31)

      un roman2 [anonim] i-a raspuns lui Mircica

      Din moment ce toate voturile PNL-ului a fost sustinute de PSD si invers..ce intelegi prin asta? Ca PDL a guvernat cu PNL?
      Iar exemplul cel mai clar sunt banii alocati luna trecuta pentru consiliile judetene unde PSD-ul a luat cel mai mult (in jur de 20-30 mil euro/consiliu), PNL ceva mai putin (in jur de 15-25 mil euro/consiliu) iar restu...maxim 10 mil euro.
      • 0 (4 voturi)    
        Ai dreptate pana la un punct... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:20)

        Mircica [anonim] i-a raspuns lui un roman2

        Nu este posibil totusi ca PD-L sa vorbeasca de guvernarea PNL fără să-şi asume partea sa din această guvernare. A fost 2 ani in guvernare, nu se uita asta...
        Sa lamurim lucrurile, nu voi vota pe nimeni....
        /
        • 0 (2 voturi)    
          nu poti pune semn de egalitate (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:44)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mircica

          intre ceea ce tu percepi ca fiind marlanie in discursul PDL si ceea ce este faptic o incalcare a regulilor elementare de campanie in cazul PSD.

          Poti pune semn de egalitate intre "marlania" PDL de a vorbi de guvernarea PSD-PNL si "marlania" PSD de a ocoli complet raspunderea pentru actualul cabinet. Ambele partide isi prezinta pozitia asa cum vor ele - PDL se spala pe maini de primii doi ani, PSD de ultimii doi ani.

          Dar ce face PSD cu afisul asta electoral este nu doar josnic si marlan, stil de campanie de tarani de oras, ci si contrar normelor de campanie.

          In alta ordine de idei, eu nu inteleg cum de PDL nu a reactionat imediat la marlania asta. Ce a pazit pana acum? Eu am vazut mesajele astea de mai bine de o saptamana si stateam ca prostul si ma uitam si ma intrebam: ori PSD sunt niste viermi nenorociti (e al lor afisul) ori PDL sunt niste retardati mintal (e al lor afisul). Ei bine se pare ca e al PSD afisul...
      • -2 (2 voturi)    
        Pai normal (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:48)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui un roman2

        Adevarul e ca PSD initial a votat gvernul de frica anticipatelor. Dupa care, daca tot l-a votat, s-au gindit sa mai colaboreze oleak (suspendare, pensii, colegii uninominale negociate ca la piata...

        Da' nu a existat domle nici o guvernare PNL-PSD. Cind PSD se lauda ca ei au marit pensiile, nu pNL, asta o facusera din opozitie, ca doar opozitia mareste pensii, nu puterea,
  • 0 (4 voturi)    
    Partinic (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:15)

    cristi [anonim]

    Nu vreu eu sa trag concluziile dar vi le induc.Nu vezi ca nu esti deloc impartial bai autorule?
  • -6 (10 voturi)    
    PDL va invinge alianta celor 310 (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:27)

    El Base Maximo [anonim]

    Sub atenta indrumare a Carmaciului, PDL va zdrobi orice incercare de opozitie! Nu ne este frica de voi, PSD si PNL! Avem oameni valorosi si cu idei. Ii vom bate pe cei 310 prin superioritate si inteligenta.
    Cei 12 parlamentari care l-au suspendat pe Basescu si care au parasit clica PSD, PNL si PC pentru a fi alaturi de justa cauza , vor schimba lucrurile in PDL!
    • 0 (4 voturi)    
      da? Base Maximo (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:59)

      BMR [anonim] i-a raspuns lui El Base Maximo

      Ma indoiesc scumpule visator la binele partidului sau. Am votat cu D.A. in absoluta cunostinta de cauza. Acum nu voi mai vota cu nimeni. Ma pis pe ei politicieni.. la 28 de ani nu mai am chef de a vota...
      • 0 (2 voturi)    
        Tocmai pe asta mizeaza si ei (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:51)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui BMR

        A nu vota echivaleaza cu a-i lasa pe altii sa ecida pt tine. Daca asta vrei, stai acasa.

        Din cele 3 solutii PSD/PNL/PDL, o leagi pe cea mai putin prosta si mergi si alegi. Ca altfel vor alege agricultorii pt tine
    • -2 (6 voturi)    
      Prea subtil mesajul tau (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:14)

      Pedicu [anonim] i-a raspuns lui El Base Maximo

      pentru talibanii PDL care freaca menta pe forum,
      altfel nu-mi explic numarul mic de voturi negative... oricum, misto...
  • -1 (9 voturi)    
    Tot aia... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:43)

    serban [anonim]

    Eu in ziua votului ma duc la pescuit. Din pacate, am avut ocazia sa-i cunosc la nivel foarte inalt pe aproape toti reprezentantii partidelor. Credeti-ma, diferentele sint atit de mici, incat nu conteaza. Vor fura la fel, ii va afecta drept in basca de votangii. Nu ai de unde alege, sau mai bine zis, trebuie sa alegi dintr-un cos de mere stricate.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu votezi, sa nu comentezi dupa! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:17)

      Kap [anonim] i-a raspuns lui serban

      Pai ai face bine sa si ramii la pescuit.Nu de alta dar asa ne potcovim de fiecare data cu alde Oprescu sau Iliexu, ca sint prea multi care se cred inteligenti daca nu se duc la vot.
      Si uite asa ramine nemodificat rezultatul alegerilor cel stabilit cu autobuzul, urna sau alte "instrumente" ale puterii.
    • +2 (4 voturi)    
      poate ca da (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:22)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui serban

      nu cred ca esti prea departe de adevar, dar asa am o ciuda pe nastase si ilici si alte asemenea animale, asa de mult vreau sa i vad tarati prin tribunale, si cu viitorul politic distrus, incat as vota pdl cu draga inima.

      cand prostanacu' deschide gura, parca e campanie implicita pentru pdl. geoana numai ineptii scoate, ar avea mai mult de castigat daca ar fi mut. norocul nostru ca nu e :).

      foarte probabil ca nu o sa schimbam decat denumiri de partide in conducere, dar merita incercat.

      pana una alta, dusmanul dusmanului meu imi e prieten pana la urmatoarele alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      nu iti este foame (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:24)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui serban

      altfel ai alege marul cel mai bun.
      • -1 (1 vot)    
        mod parent up (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:29)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui olandezu

        pentru ca este cel mai bun raspuns pe care l-am vazut la ineptia lui Serban.
    • +1 (3 voturi)    
      Curat dezinteres.. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:39)

      sile [anonim] i-a raspuns lui serban

      Daca sunteti atat de dezinteresat nu vad de ce va obositi sa scrieti un comentariu de 5 randuri la un articol care trateaza un subiect pur politic. Sau nu sunteti chiar atat de dezinteresat? :)

      p.s. bafta la pescuit
  • +1 (3 voturi)    
    MAFIA CU MAFIA VOTEAZA, NU CU NOI. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:02)

    Alex [anonim]

    Daca asa-zisa guvernare cu PNL-ul sau casa din Mihaileanu sunt subiectele de campanie ale pesdistilor, asta arata ca NICI NU EXISTA subiecte adevarate pe tema coruptiei PDL. Ceea ce exista, ramane si tot iese la iveala este SISTEMUL MAFIOT PATRONAT DE PSD : miliarde de euro dirijate spre clientela politica a PSD, contracte dubioase, privatizari frauduloase, fonduri europene deturnate sau neaccesate pentru ca nu puteau fi furate, contracte de gaze&petrol negociate la preturi insuportabile pentru romani, etc. etc. etc.
    Si. sa nu uitam, DOSARE DE URMARIRE PENALA BLOCATE DE PARLAMENTARII ARONDATI MAFIEI PSD (inclusiv de la PNL, PC, PRM si UDMR, poate si cativa de la PDL – dracu mai stie).
    PRIN ASTA RAMANE PSD IN MEMORIA ROMANILOR : PRIN SISTEMUL MAFIOT ORGANIZAT, INTRETINUT SI PERPETUAT DE ACEST ASA ZIS PARTID (chipurile, social-democrat !).
    Si asta se intampla in conditiile in care MAFIA PSD are in mana si dirijeaza si TVR1, si alte organe de presa si televiziune ! Am zis ORGANE pentru ca exact asta este comparatia cea mai veridica.
    Asa ca cine oare mai voteaza pe 30 nov. cu MAFIA PSD, inafara de beneficiarii ei ? NAIVII.
    Sincer, doar F A R A M A F I A P S D
    SE VA PUTEA TRAI BINE.
  • -1 (5 voturi)    
    mie mi se pare corect (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:20)

    dxro [utilizator]

    Mie mi se pare corect ca PDL si PSD sa stea pe acelasi banner.
    Ambele partide sunt in egala masura lipsite complet de doctirna politica si se manifesta doar prin demagogie.
    Adevarul este ca atat PSD nu este catusi de putin un partid social democrat cum nici PDL-ul nu este catusi de putin liberal.De ce?
    In timpul guvernarilor PSD sau luat numai masuri de protectie a averilor fostilor nomenclaturisti - actuala burghezie
    De asemenea politicile promovate de PDL (protectia chiriasilor in defavoarea propietarilor de drept - si supraincarcarea bugetului cu cheltuieli(+50%))nu au chiar nimic in comun cu liberalismul.
    Ambele se intrec sa critice guvernul Tariceanu desi l-au sustinut timp de 4 ani - asta mi se pare pura demagogie
  • +1 (3 voturi)    
    fluturasi identici (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:33)

    dana [anonim]

    eu am primit ieri - 12 nov, in cutia de scrisori fluturasi cu acelasi mesaj.

    Sunt de acord cu Alex Mihaileanu: PSD promite ca va fura si probabil va fi singura promisiune pe care si-o va tine.
  • -1 (1 vot)    
    gogomanie (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:11)

    cocos [anonim]

    tre sa mai stea psd-ul vreo 20 de ani in opozitie pana se mai schimba ceva la noi...
    la oras ca la oras da la sate ...daca esti intr-un sat psd-ist si tii cu alt partid..ai sanse sa ti-o iei pe cocoasa...politia romana doarme bine la sate.ar trebui politie mai multa si condusa de primarii ....si primaru luat de guleru de la camasa de cetateni.
  • -1 (1 vot)    
    talpes (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:24)

    kpital [anonim]

    Pacat ca nici acest uninominal nu ne va scapa de securistii pe care ii tinem in Parlament!

    http://kpital.wordpress.com/category/politics/
  • +2 (4 voturi)    
    practici de publicitate electorala mirlanesti PNG (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:29)

    dion [anonim]

    Revoltator

    Pe toata Calea Mosilor pe afisele electorale ale candidatului Teodor Paleologu PNG ul lui
    Gigi Becali a aplicat niste flyere rotunde pe care scrie PNG,exact pentru a nu se mai vedea fata candidatului.Am vazut si in alte zone ale bu fost facutycurestiului aceeasi practica mirlaneasca si necivilizata a PNG.Sint convins ca aceste flyere
    au fost facute special pentru a afecta vizibilitatea
    afiselor contracandidatilor.
    As dori sa reclam aceasta practica(pe care acest PNG crestin democrat a folosit-o si la locale).Unde ma pot adresa,stie cineva ? PNG ar merita o penalizare.Sau PNG nu este in Europa ci intr-o tara bananiera ?
  • 0 (2 voturi)    
    Se vede cat de morali sunt si PSD-istii. (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:53)

    Alin [anonim]

    Lor le arde de glumite de 2 bani vechi in campanie, pentru ca oricum nu prea au ce spune la programul de guvernare, pentru simplu motiv ca acesta nu exista.
    Cine citeste si ar fi vrut sa voteze cu PSD-PC, ar fi bine sa realizeze ca asta este atitudinea lor fata de tot ce nu tine de punga lor.
  • +1 (1 vot)    
    nesimtire (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 14:51)

    cristus [anonim]

    oricum, cea mai mare marlanie ramane a Elenei Udrea, care a cerut CNA sa se interzica un clip publicitar al contracandidatei de la PSD, Luminita Anghel. Si evident ca CNA s-a conformat, doar ei sunt la putere acum....ciocu' mic. Jigodii !! Nu se mai satura de bani, javrele ! Ar face orice ca sa ajunga in Parlament ca sa primeasca ravnita imunitate. Toti sunt mafioti si se tem de parnaie ! Si PSD si PNL si PDL...
    • 0 (2 voturi)    
      Corecta idea de final, dar ce lagatura are cu art? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:43)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui cristus

      Concluzia trasa in final e corecta (general speaking) dar stau si ma intreb. Ce legatura are cu asticolul? Aici se facea referire la un caz concret, afise reale, palpabile. Ca unii contesta la CNA sau nu e de acord cu mai stiu eu care muzicanta, ce relevanta are? Pentru asta sunt acele comisii / institutii speciale.
      Cat despre muzicanti (nu ma refer la muzicieni ci expre la acesti muzicanti - ex. canditata PSD) mai bine si-ar vedea de playback-ul, sa nu li se incurce banda decat sa ravneasca la tribune parlamentare. Acolo trebuie sa fi creativ dar mai ales sa sti a "fredona" in direct.
      • +1 (1 vot)    
        era un clip PUBLICITAR... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:08)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        era vorba de un clip publicitar la nu stiu ce sampon, pentru care compania respectiva semnase un contract cu cantareata si cu televiziunile. Dar se pare ca Garnier (parca astia erau) nu au influenta necesara ca si Euroconstruct93 pentru a stopa o ilegalitate (interzicerea reclamei respective). Nu crezi ? Pe cuvant ca nu "tin" cu niciun partid, dar pe ipocrita asta blonda chiar nu o pot suferi ! Croseteaza, da cu mopul, interzice ce vrea muschiul ei...ce mai urmeaza oare ? Sa o votam cu forta cumva ?
  • 0 (4 voturi)    
    PSD (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:11)

    George [anonim]

    Toate relele din tara asta sunt ale PSD-ULUI...normal...f usor de spus...dar mie mi s-a cam luat de SA TRAITI BINE...care de 4 ani...nu prea a facut nimic in plus fata de PSD...
    mie mi se pare super tare ideea celor de la PSD...sincer...sa scoata si domni de la PD un slogan mai adevarat...ca NOI CU VOI...nu prea au fost...
    • 0 (4 voturi)    
      dupa... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:53)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui George

      ...ideea si exprimarea "super tare" arati in mod evident cam pe unde stai cu nivelul de intelect, amice, deci un comentariu negativ de la unu ca tine nu poate fi pentru pdl decat un corect si adevarat compliment :)
      chestie de interpretare...
    • 0 (2 voturi)    
      tolo, (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:20)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui George

      presedintele nu poate face mare lucru, guvernul e ala care face, ca d'aia ii zice "executiv". si ghici ce... guvernul nu e al pd..

      dar asa sunt unii prosti.
      of de ce nu se intoarce antonescu, sau tepes, sau macar cuza sa depopulam un pic tara asta ca suntem prea multi, si prea prosti. ca veni vorba, mai bine sa vina lapusneanu, ca asa ceva ne trebuie noua.
  • +1 (1 vot)    
    n-ati inteles nimic (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:32)

    nume [anonim]

    afisul respectiv este un mesaj exclusiv pt psd si pc. deasupra textului "noi cu voi" apar cele 2 partide . adica geoana ii spune lui voiculescu: noi suntem cu voi. in "coltzul albastru" apare doar pdl, cu mesajul "ei cu ei" , adica ei sunt singuri, se pare...deci ei e singuri bah... :))))
  • 0 (2 voturi)    
    Vai de voi si vai de noi (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 17:55)

    Adi [anonim]

    Ce a facut PDL/PNL dupa ce a castigat alegerile? Nimic. Exact ce a facut CDR/ul din 96 pana in 2000. basescu si tariceanu au luptat pentru grupurile lor, din autostrazi nu au putut sa scoata bani asa ca le-au pus pe zero si au avut superba idee sa bata cota unica de impozitare> bogatii mai bogati, saracii mult mai saraci. Lupta anti coruptie? NIMIC x3. Patriciu umbla liber, Vantu la fel, Tender, Becali and so on. BUUN. Acum concluzia> PSD fura, PNL fura, PDL fura, PC fura, PRM nu a vut sansa si UDMR este la guvernare de 18 ani si fura big time. Diferenta dintre toate aceste partide este ca singurii care au si facut ceva, au si oameni competenti sunt cei de la PSD. Ideal ar fi sa castige forumul german...daca tot sunt locomotiva Europei poate reusesc sa faca ceva si cu amarata noastra patrie. Din pacate electoratul nostru este atat de usor de influentat si o sa ne trezim cu PDL ul la putere. Boc and friends...cel mai ingrozitor scenariu. Nici sa nu aud ca va plangeti in urmatorii 4 ani. You never learn.
    • +1 (1 vot)    
      Da, PSD-istii singurii care au facut ceva.. (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:27)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Nene, zici ca singurii care au facut ceva sunt cei de la PSD.. Auzi, da nu te duci tu sa canti la alta masa, ca eu imi aduc aminte ce a facut PSD-ul si oamenii lui competenti:

      Nastase @ Co a fost cel mai corupt guvern de la revolutie incoace. Niciun guvern nu a avut atatea scandaluri la nivel inalt. Ia sa le luam pe rand

      - Nastase - spaga la duty-free Otopeni (cauta pe net, exista inregistrari audio)
      - Mitrea - scandal firma TV Constanta Burci (6 milioene euro bani de la buget alocati direct catre firma prietene Bucri)
      - Mitrea - Taxi Fly Otopeni (ai idee cum arata caetul de sarcini??)
      - Miki Spaga - spaga la guvern, Miki saracu a si platit pana la urma, a plecat de la guvern
      - Stanoiu (min Justitiei!)- vanzare cu 100.000 euro cosmelie din Filiasi catre Petrom, cumparare cu aceiasi bani in Primaverii
      - Stanoiu - scandal dosare/stenograme (cand dam drumul la dosare, domnu Nastase?)
      - Nastase - scandal banii la negru. 400.000 de euro depusi cach in contul personal al danei nastase, spalare personala de dosar. De matusa tamara nici nu mai vorbesc (1 milion mostenit de la o batrana de 90 de ani ce statea intr-n apartament modest din Bucuresti)
      - Spaga 3 milioane partie de schi valea proahovei, negociat in parcare guvern

      Nu mai vorbesc de Oprisan si ce face el in Vrancea sau Mazare in Constanta

      Nu mai vorbesc nici de stadiu la care ajunsese presa in Ro pe timpul guvernarii Nastase: opozitia nu are voie la TV, numai realizari PSD la ore de maxima audienta, ziarsti bagati in spital vezi Timisoara, echipe de redactie date afara pt ca nu scriau bine de PSD (Evenimentul Zilei, Europa FM)

      Astia sunt oamenii pe care matale ii vezi competenti. Ai mai mari hoti din Romania

      Asa ca du-te mai psd-istule si canta la alta masa. Totdeauna ai ce alege, mai bine sau mai prost. Iar PSD-ul e optiunea cea mai proasta.
      • 0 (0 voturi)    
        Euroconstruct93 (Joi, 13 noiembrie 2008, 12:28)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui sile

        Dar de toate contractele atribuite Euroconstruct93? Adica zeci de milioane de euro ? De ce nu le vezi si pe astea ? Repet : nu am nicio afinitate fata de vreun partid. Aaaa, sa nu uit : sutele de milioane din borduri de proasta calitate si demontarea celor de granit (mamaaa, ce bune sunt astea in constructii durabile si ce pret au !!!).
  • 0 (2 voturi)    
    Adevarata marlanie electorala (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 18:22)

    Detectorul de imbecili [anonim]

    Marlanie mai mare ca cea pe care a comis-o PDL in Rm. Valcea nu poate exista.
    Absolut toate panourile publicitare din municipiu au fost ocupate cu benare uriase de campanie electorala ale PDL. Profitand de faptul ca primarul expuscarias este PDL-ist cu cateva zile inainte de inceperea campaniei electorale a umplut toate panourile existente cu afise si benare ale PDL.. Practic niciun alt candidat nu mai are unde sa-si puna un benar sau macar un afis micut.
  • -1 (1 vot)    
    ce e de facut? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 19:04)

    Ion I [anonim]

    Nu se poate lua nici o masura? Chiar fiecare face ce vrea? Exista legi de drepturi de autor in ceea ce priveste folosirea unor elemente precum un slogan sau un identificator grafic.

    Plus ca mai sunt si legi de concurenta neloiala.. etc...

    (aici nu e neaparat vorba de ceva politic ci de folosirea ilegala a unor elemente de copyright/trademark)
  • +1 (1 vot)    
    PSD - FURAM TOT !!! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:14)

    horace [anonim]

    inclusiv sloganele electorale !!
  • 0 (0 voturi)    
    tot acolo (Joi, 13 noiembrie 2008, 9:01)

    I. [utilizator]

    Azi dimineata m-am uitat special dupa acele panouri si am constatat ca sunt tot acolo...chiar mi-as dori sa avem cu totii o confirmare ca acele amenzi se vor plati...
  • +1 (1 vot)    
    Hotiiii !!! Ultima furaciune! (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:03)

    Daniel [anonim]

    Bai fratilor!! PSD istii astia nu se satura de furat. Au furat pana si sloganul PD-L. Rusine. Zic ca au facut smecherie. De fapt isi dau arama pe fata. Sunt hoti. Fura orice: Romtelecom, Rompetrol, Petrom, ........................................... sloganul PDL.
    • -1 (1 vot)    
      Hoo boala! (Joi, 13 noiembrie 2008, 16:42)

      Ciurdarul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Bai troglo, Romtelecomul a fost furat de catre PNTCD. Dar poate ca pe vremea aia tu inca sugeai din biberon.
      Si sa stii cornut, ca asii furaciunilor sunt pedelichelele si al lor taur sef, ala ciacarul.
  • 0 (0 voturi)    
    P.S.D. asta meritati!!! (Luni, 1 decembrie 2008, 13:21)

    un roman de ziua lui [anonim]

    asa va trebuie daca v-ati inhaitat cu excrocii de la P.C. Voi aveati o notorietate, si un prestigiu bun, o amintire buna:Iliescu , Nastase (partial},si niste membri PSD ...care cat de cat s-au remarcat ca niste oameni seriosi integri si pusi pe treaba in tara asta.L-ati adus pe geoana in frunte care de fapt era bun in alt domeniu i-ati pasat pe locul 2 pe cei care ar fi fost mai credibili si ati favorizat apaitia in umbra voastra a unor parveniti baroni locali care au crezut ca pot stapani lumea.Sa va fie rusine ca ati inselat increderea poporului roman!!!!!!!!