Autocarul de campanie al PSD a fost avariat de o sarma desprinsa din podul de la Otopeni

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:13 Actualitate | Politic


Autocarul PSD, tinta unui atac armat?
Foto: AGERPRES
Autocarul de campanie al PSD ar fi fost avariat, duminica, de o sarma desprinsa din podul de la Otopeni, alti patru soferi semnaland in aceeasi zi la Politie lovirea masinilor din cauze similare, au declarat, marti, pentru NewsIn, surse judiciare.

Potrivit surselor, aceasta este concluzia preliminara a anchetatorilor, insa se asteapta in continuare rezultatele expertizelor in acest caz. De asemenea, politistii au reconstituit traseul autocarului de campanie al PSD, fiind facute cercetari la locul incidentului.

Ma mult, politistii nu au gasit urme de proiectil la locul producerii incidentului, in localitatea Otopeni, pe DN 1.

Reprezentantii PSD au facut o plangere telefonica luni, la ora 10:30, la ancheta participand ofiteri din cadru Institutului Criminalistic al IGPR si politistii ilfoveni.

Liderul PSD Mircea Geoana a declarat, luni, ca este posibil ca PSD sa fi fost supravegheat in timpul actiunii de campanie din Prahova de duminica si crede ca atacul asupra autocarului a fost premeditat, fiind o incercare de a folosi violenta in campanie. Geoana a facut, totodata, un apel la politicieni sa faca o campanie "curata" si "fara bani murdari".

PSD va depune plangere la Politie dupa ce autocarul de campanie a fost atacat duminica la Otopeni, a declarat, luni, deputatul Gabriel Oprea, care sustine ca atacul a fost provocat de focurile unei arme cu aer comprimat.

"S-a tras probabil cu o arma cu aer comprimat. Azi se face constatarea", a declarat liderul PSD Ilfov. De asemenea, soferul autocarului, Vasile Mihai, a declarat luni ca autocarul a fost atacat dupa ce a trecut de podul de cale ferata de la intrarea din Otopeni si ca presupusele focuri s-ar fi tras de pe pod. El a mai spus ca o lovitura a afectat partea de sus a masinii, acoperisul, iar alte cateva au actionat asupra parbrizului.

Soferul a mai spus ca nu avea cum sa opreasca sa vada ce s-a intamplat pentru ca "traficul era bara la bara". Tododata, acesta a mai declarat ca de la intrarea in Otopeni, autocarul ar fi fost urmarit de un Mercedes si o masina de teren.

Accidentul a avut loc duminica seara in jurul orei 18:30, la Otopeni, pe DN1. In autocar se aflau presedintele PSD Mircea Geoana, cativa dintre consilierii sai si ziaristi, care se intorceau in Capitala dupa o deplasare electorala in Prahova, ultima oprire fiind la Ploiesti.



















1290 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    psd (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:38)

    ast [anonim]

    Stiau ei de ce s-au speriat :)
  • +6 (8 voturi)    
    Atentat la Prostanac (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:50)

    Sicktir [anonim]

    Nu este adevarat! A fost de fapt un atentat la Mircea Geoana, acest Kennedy al politicii dambovitene, care urma sa fie eliminat fiindca stie (sau are el impresia ca stie) prea multe. Dupa ce au eliminat-o pe Birchall din schema, mai ceva ca pe Marilyn Monroe, lasand-o fara microfoane, acum lunetisii dotati cu sarme de litza si cupru de doi jumate isi indreapta catarile spre marele Mirciulica, nedandu-i ocazia sa sucombe (politic) din cauza prostiei din dotare.
  • +7 (9 voturi)    
    are dreptate prostanacu (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:52)

    observator OSCE [anonim]

    Si mie mi se intimpla foarte des sa fiu urmarit in trafic si nu m-am plins la nimeni pina acum.
    De exemplu azi dimineatza era in fata mea un Ford si in spate un Logan si am tinut prizonier in intersectie la Lujerului o ora si ceva pina s-a deblocat intersectia

    Tov. Geoana, credeti ca ar trebui sa dau si eu un comunicat de presa???
  • +6 (8 voturi)    
    =)) (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:00)

    rakkone [utilizator]

    Fix conu Leonida fatza cu reactiunea. Nu fu revolutie, fu doar Lasata, secule :))
    Ce tristete pe saracu Geoana, a ramas neatentat
  • +3 (5 voturi)    
    s-a mai intamplat (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:10)

    Pink Panther [anonim]

    ....in '89 dar parca atunci se numea PCR.
    Aaaah, si sefu' era parca Ceausescu apoi Iliescu.
    Sa fie adevarat ca acum este unu' Geoana? Eu nu cred!
    Tot Ilici o fi.
  • +4 (6 voturi)    
    atentatul... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:49)

    vallya [anonim]

    Nu se poate! Acest om valoros nu poate sa nu treaca prin niste atentate...Chiar si inchipuite ! Bun premier vom mai avea...
    Dar ce-ar fi sa va inchipuiti acest tandem Nastase/Geoana la conducerea tarii? Mai ganditi-va...
  • +3 (5 voturi)    
    Ha!Ha!Ha! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:10)

    Goa Uld [anonim]

    Eu, sunt sigur ca a fost atentat, cu arma de foc, doar ca "agenturili" straine au dechizat Kalasnikov-ul in srama de lita ...
    Noroc cu parbrizul securizat de al "avtobuz" ca a scapat prostanacul Mutulica.

    Jesus, cine vrea sa fie prim-ministru!!!!!!!
    Daca iese asta Prim, Romania va fi un film de GROAZA cum nu am mai vazut pana acum. Steven King ( sau cum lo fi chemand pe autorul de filme de groaza ) va fi la "pitici" pe langa Romania Prostanacului.

    Vai si amar de noi!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    bolsevicii (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:46)

    Petrovici [anonim]

    Stilul bolsevic iese la suprafata la fel ca in 46 cand au desfiintat partidele politice si i-au inchis pe marii politicieni ai tarii. Incep sa vina si acum cu diversiuni (vezi si pe Vanghelie cu urmarirea SRI !?) si trag din toate partile sa ia puterea. Cu Felix Voiculescu in fruntea masinatiunilor mi-e c-o sa ajungem intr-o noua dictatura curat bolsevica. Bine i-au mai prostit pe PNL, isi fac campanie cu banii guvernului (vezi Hrebenciuc si Geoana care au umflat o multime de banet pentru colegiile lor de alegeri). Ar trebui sa se autosesizeze cineva pentru aceste practici. Ia bani Hrebenciuc de la guvern printr-o ordonanta de urgenta, asfalteaza comuna si pe urma zice : votati-ma fratilor, uite ce v-am facut. Mai destepti ca PNL-ul pana acum. Imi place ca peste toate PSD a scos si diversiunea cu PNL-istul Bogdan Ionescu Vlass pe post de homosexual. Diversiuni marca bolsevica. Se pare ca e o stratagema pentru aceste alegeri. Ce o sa mai avem pe viitor ? Bai PDL-isti nu mai dormiti in front, scoateti ceva cu adevaratul homo Tamara Nastase, criminalul Ilici, sobolanul rozaliu Hrebenciuc, Miki Spaga, DIP, securistul Felix of Crescent.
  • +1 (3 voturi)    
    hahaha! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 21:07)

    sniper [anonim]

    prostanacul a pierdut ocazia de a fi impuscat.
  • +1 (3 voturi)    
    Cea mai proasta reclama, ever ! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:08)

    bolsevici nenorociti [anonim]

    Se pare ca e singura cale prin care prostanacul spera sa mai capete un strop de atentie.
    Ce o sa faca dupa ce si treaba asta cu kktul ala de autocar va fi afumata?