Pro Democratia si Agentia de Monitorizare a Presei au publicat o lista de 130 de candidati patati

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2008, 16:23 Actualitate | Politic


 documente
(11 Nov 2008) PDF, 292KB
Organizatiile non-guvernamentale Pro Democratia si Agentia de Monitorizare a Presei, impreuna cu Centrul Roman pentru Jurnalism de Investigatie, au elaborat o lista care cuprinde 130 de persoane din jumatatea de vest a tarii care aspira la un mandat de deputat, dar nu corespund unor criterii de integritate, criterii care, cu mici variatii, au fost folosite si in 2004 de catre Coalitia pentru un Parlament Curat.

Acestora li se imputa traseismul politic, colaborarea cu Securitatea, conflictul de interese sau averile insuficient justificate. Peste o saptamana urmeaza sa fie publicata lista candidatilor cu probleme din estul tarii, urmata de lista celor ce candideaza la Senat, dar nu corespund criteriilor selectate. Informatiile au fost culese de catre jurnalisti din presa locala si verificate de catre APD si AMP, potrivit agentiei NewsIn.

Printre cei 130 se regasesc numele a numerosi actuali parlamentari, dar si ale unor persoane care au avut functii importante la nivelul administratiei locale.

  • Teodor Atanasiu, Daniel Buda, Dan Ilie Morega, Eugen Nicolicea, Laszlo Borbely si Dumitru Dragomir, pe lista

In judetul Alba, sunt printre cei nominalizati seful AVAS Teodor Atanasiu, caruia i se imputa faptul ca si-a angajat cumnatul in institutie si are o avere nejustificat de mare, si deputatul Nicolae Popa, care are la activ trecerea succesiva prin PDSR, ApR, PUR si PNL. De la PSD, este pomenit deputatul Emilian Cutean, care a fost trimis in judecata pentru abuz in serviciu si deturnare de fonduri.

In Arad, candideaza actualul senator Danut Ungureanu, care a fost inclus pe lista deoarece este autorul amendamentelor care au exceptat de la controlul CNSAS pe fostii activisti de partid, preotii, juristii etc. Deputatul Lakatos Peter, ce candideaza pentru UDMR la Arad, a obtinut o vila de la primaria Oradea, pe 10 ani, cu o chirie de 150 de lei pe luna, in mod ilegal, sustin autorii documentului.

La Bistrita-Nasaud candideaza Ioan Oltean (PD-L) si Ioan Aurel Rus (PRM). Oltean este suspectat ca a ajutat afaceristi locali sa obtina energie ieftina de la stat, iar Rus a fost trimis in judecata pentru constituire de grup infractional, racolare, si calauzire a unor persoane pentru trecerea frauduloasa a frontierei, complicitate la fals privind identitatea si fals material in inscrisuri oficiale.

In Brasov, cel mai mult spatiu ii este rezervat PNL-istului Dumitru Puchianu. Autorii cercetarii sustin ca, inainte de 1989, acesta a fost condamnat pentru furt de brazi, iar apoi cercetat pentru implicare in rapire, inselaciune, santaj si concesiuni ilegale. Puchianu ar fi facut afaceri cu mafiile din Iasi care furau tabla de la Sidex si teava de la Targoviste si cu mafia ucraineana. A fost asociat, mai spun cele doua organizatii, cu Vasile Mares, fost lider al tineretului PD-ist, condamnat la inchisoare pe viata in 2007 pentru omor deosebit de grav.

In Caras Severin candideaza deputatul PRM Marius Iriza, care a locuit ilegal intr-un camin al Facultatii de Medicina, cu o chirie de 200 de lei pe luna, desi Camera ii deconta 1.000 de lei.

Clujeanul Daniel Buda, de la PD-L, este mentionat pentru implicarea sa in dosarul "Gazeta". Tot din Cluj, este mentionat PSD-istul Vasile Soporan care, in 1971, a devenit colaborator al Securitatii.

La Dolj, candideaza ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Mihai Voicu, caruia i se imputa ca a cumparat o vila de la ANL desi nu indeplinea criteriile cerute.

Mugurel Surupaceanu, de la PSD, candidat in Gorj, a fost inclus pe lista din cauza ca a vandut catre Romsilva un tanc cu 300.000 de dolari, unealta pe care o cumparase anterior cu 6.250 de dolari. In acelasi judet candideaza si liberalul Dan Ilie Morega, cercetat in dosarul "Bani pentru partid" si in cel in care este cercetat si fostul ministru al Muncii, Paul Pacuraru.

In Hunedoara, candideaza deputatul PNL Ioan Timis, fost membru FSN, PD, ApR si PSD.

Fostul presedinte al CJ Maramures in perioada 2000-2004, Alexandru Cosma, ar fi favorizat, in cadrul licitatiilor din bani publici, firma la care era actionara fiica sa. Vicepresedintele Camerei Deputatilor, Eugen Nicolicea (PSD), este suspectat ca detine o avere prea mare in raport cu veniturile sale din salariul de deputat si un SRL.

Lui Laszlo Borbely, candidat in Mures, i se reproseaza faptul ca, in calitate de ministru, a secretizat abuziv numele beneficiarilor de locuinte ANL.

In cazul lui Dumitru Dragomir, candidat PRM in Olt, este mentionat dosarul pentru care a fost trimis in judecata de catre DNA, in mai 2008, pentru diverse fapte de coruptie.

Subprefectul UDMR de Satu Mare, Rudolf Riedl, a fost cercetat penal de catre DNA pentru abuz in serviciu, fiind acuzat ca a directionat sume provenite de la rectificarea de buget spre comunele cu primari ai Uniunii.

Deputatul PSD Filonas Chis, ce aspira la un nou mandat in Salaj, a fost activist de partid si fost secretar UTC in judet. In dreptul senatorului Ilie Stoica este trecuta lovirea cu circumstante agravante a unui adversar politic in campania de la alegerile locale din 2004.

In Valcea, Sorin Zamfirescu, in prezent membru PD-L, are la activ sase partide: PNTCD, UFD, PUR, PNL, PLD si PD-L. Ca inginer la regia publica de apa Acvarim, si-a luat concediu de boala de acum doi ani, primind o remuneratie de 800 de euro lunar.

Pentru judetele Harghita si Covasna, jurnalistii locali nu au transmis nici un nume de candidat asupra caruia planeaza suspiciuni. Autorii cercetarii spun ca au descoperit ca ineficienta ziaristilor din cele doua judete se datoreaza faptului ca presa locala este aservita fie unor lideri ai UDMR, fie unor organisme ale adminstratiei locale. "Harghita si Covasna sunt astazi condamnate la monopolul informational UDMR. Un asemnea control al accesului la informatia de interes public este precursor al unei societati totalitare. O societate inchisa, de limba maghiara", se arata in studiul "Actiunea pentru un vot uninominal curat".

  • Unii dintre candidatii care se regasesc pe lista ameninta cu procese

Autorii au afirmat ca acest studiu este destinat alegatorilor pentru a putea vota in deplina cunostinta de cauza. "Cei care s-au implicat in aceasta initiativa nu-si doresc un Parlament care sa fie un paradis penal, pentru ca Parlamentul a aparat suspecti de coruptie prin votul unor legi si blocarea cercetarii penale a unor demnitari", a declarat Mircea Toma, de la Agentia de Monitorizare a Presei.

La randul sau, Cristian Parvulescu, de la Pro Democratia, a mentionat ca deja o serie dintre cei mentionati in liste au inceput sa sune si sa recurga la amenintari cu procese, insa Parvulescu a reamintit demersul similar din 2004 al Coalitiei pentru un Parlament Curat, cand toti cei care au dat in judecata APD pentru incalcarea dreptului la propria imagine au pierdut procesele.

"Este o lectura fascinanta care se sustine in sine. As vrea sa vad un Parlament in umbra, in umbra zabrelelor, alcatuit din asemenea personalitati colorate", a mai spus Mircea Toma, adaugand ca ONG-urile implicate in acest demers au recurs la asistenta juridica a unui avocat pentru a preintampina includerea unor informatii insuficient verificate sau includerea unor exprimari "mai abrupte".



















5047 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    In Arges nu e nici un candidat patat. (Marţi, 11 noiembrie 2008, 16:44)

    Andrei [anonim]

    Si-a facut traba DNA in dosarul permiselor
    • -2 (2 voturi)    
      mijloace de plata ilegale si trafic cu metale pret (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:38)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      L-au trecut acolo pe un politician care detinea valuta inainte de 1989 si probabil ceva aur...si care a fost condamnat in 1989, probabil cu manie proletara pentru marsava fapta...
      Poate ar trebui sa mai lucreze la criterii...
      Probabil daca e vreun disident inchis inainte de 89 o sa apara si el ca avand o condamnare, astfel fiind patat...
  • +2 (2 voturi)    
    faceti cat mai vizibila lista asta (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:03)

    sile [anonim]

    Faceti lista asta cat mai accesibila, mai fratilor. Nu vad de exemplu un link clar, scuze daca nu sunt eu atent. Sa stim si noi ce votam. Multumim
  • +2 (2 voturi)    
    Sa ajutam cauza! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:05)

    Ionut [anonim]

    Propun sa se tipareasca acel supliment, care spune despre acesti 130 de oameni, intr-un numar mare si sa fie distribuit gratuit in tara.

    Ma ofer voluntar pentru Bucuresti si Focsani!

    Cei mai multi dintre oamenii de rand nu cunosc nimic despre candidati si o astfel de informatie poate nici nu le ajunge la ureche.

    Hai sa-i ajutam!
  • +1 (1 vot)    
    Candidat Necula - PDL Galati (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:09)

    Ion [anonim]

    Acest candidat are 2 mari "calitati":
    - este un trasesit politic: a fost prefect de Galati din partea PSD pana in 2004. Acum este candidat PDL;
    - a fost angajat al FPP. A umplut de datorii firma ATLAS pe care ulterior a preluat-o. Dupa aceea a mutat datoriile catre o firma de apartament in Braila. Acest fapt a fost subiect al mai multor investigatii, ca de exemplu: http://www.adevarul.ro/articole/2003/firma-lui-marius-necula-subprefectul-de-galati-a-pagubit-bugetul-de-stat-cu-56-de-miliarde-de-lei.html

    Cand a candidat la CJ Galati aparea in listele asociatiilor civile, acum nu. De ce oare?
  • -2 (2 voturi)    
    Asta seamana cu vanatoarea de vrajitoare (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:14)

    teo [anonim]

    Daca tot vor sa inceapa cu cineva, sa inceapa cu magistratii care, dupa ce nu vor mai fi lichele si corupti printre ei, sa poata face dreptate cu adevarat, ca intr-un stat democrat unde justitia este cea care hotaraste vinovatia cuiva, nu o grupare de oameni avand mai multe sau mai putine interese personale in aceasta situatie.

    Sper sa nu ajungem sa ne facem singuri dreptate pe strada cand il vom intalni pe vreunul din cei "patati".
  • 0 (4 voturi)    
    incorectitudine si partizanat (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:22)

    oschy [anonim]

    Foarte putini de la PD-L si multi de la ceilalti.
    PPC-urismul este in floare la stiri fierbinti
  • +2 (2 voturi)    
    dar constanta unde e ? (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:23)

    mike [anonim]

    lipseste echipa lui mazare din constanta ...
    • 0 (0 voturi)    
      in est (Marţi, 11 noiembrie 2008, 20:33)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui mike

      Constanta e in est. Lista este despre vest.
  • 0 (0 voturi)    
    In Canada si SUA sunt trei (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:43)

    Americanu Canadian [anonim]

    Stefan Movila PNL

    Viorel Duca PNL

    Mircea Liubanovici PDL

    Eugen Chivu PDL

    Rusineee...!!!

    Google sa vezi cine sunt astia propusi de la centru
  • +1 (1 vot)    
    Salaj, Zalau - Buboi Petru (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:55)

    nombladoo [anonim]

    ati uitat cativa pe-afara fratilor: Petru Buboi, candidat PNG la Camera Deputatilor, un personaj in stare sa picure lacrimi oricui l-ar baga intr-un partid (el vroia la PNTCD dar, deh, nu -lau crezut pe cuvant ca-i taranist), un persoaj in stare (pentru ca si poate )sa iti ridice toate controalele posibile in cap in caz ca angajezi vreun om care si-a dat demisia de la vreo firma de-a lui, in fine, un personaj care nu si-a platit constructorii care i-au ridicat baza sportiva din Zalau de langa strand, un personaj care cautand un sfat la un ilustru profesor l-a intrebat: Dom' profesor, vreau sa ma apuc de facultate, am tot ce nevoie, ce sa mai fac? La care profesorul, sugubat din fire ii tranteste un raspuns corect: Pai fa liceul ! Deci, unde-i buboiul?
  • 0 (2 voturi)    
    Alegeri (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:35)

    Laurentiu [anonim]

    99% din candidati sunt patati. Si cine nu e constient de asta e naiv rau. Pentru prima oara in viata nu ma voi duce la vot. Si ca mine vor face multi. Va fi cel mai mic procent de prezentare la vot la vreun scrutin.
    • 0 (0 voturi)    
      DUTE LA VOT> (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:29)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      Trbuie sa fie macar o persoana normala . Voteaza pe aceia. Chiar daca nu este din vreun partid. Important este sa mergem la vot cit mai multi si sa iese o amestecatura de tot risul asa incit sa nu poata forma nimic. SA FIE DIN NOU ALEGERI I SA VINA CU OAMENI NOI SI NEPATATI > Cam greu dar se poate.
  • 0 (2 voturi)    
    Terminati mah.... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 18:52)

    beatles [anonim]

    Terminati oameni buni cu incaieratu' intre romani..
    Pai Pro Democratia de unde o avea bani sa functioneze si in interesul cui ?
    Astia din America au furat banii din banci si nu mai zice nimeni nimic....
    Directorii de la AIG au primit 80 mil. $ ca sa-si revina si ei se relaxau la nu-sh ce hotel de lux.
    BNR si guvernul Romaniei au spus ca nu au nevoie de bani de la FMI pentru ca rezerva valutara este de 25 mil EURO.....Si ce-au zis baietii :AAA
    nu vreti sa luati.....??!! Stati ca va bagam noi in c...t si o sa veniti voi sa cereti . Asa ca agentiile de rating S&P si Moody's ne-au retrogrdat doua trepte ca sa alunge investitorii din Romania si sa ne distruga echilibrul economic.
  • 0 (0 voturi)    
    Timisoara (Marţi, 11 noiembrie 2008, 19:28)

    dan [anonim]

    Sa inteleg ca toti candidatii timisoreni sunt curati ca lacrima ? Sunt cativa care se vad de departe, mai ales ca sunt personalitati publice in oras/"muncipiu". Mai sapati, baieti, mai sapati ...
  • 0 (0 voturi)    
    Bihor (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:35)

    donache [anonim]

    Ma uit pe lista de la Bihor si ma minunez. Nici un PNL-ist. Doar UDMR, PD-L si PSD are oameni patati la noi.. .ca sa vezi... De Popa Cornel au auzit? E doar un exemplu...
  • 0 (0 voturi)    
    incorect (Marţi, 11 noiembrie 2008, 22:39)

    donache [anonim]

    Asa cum bune rele cum sunt, totusi avem niste legin in tara asta si niste institutii abilitate in a da verdicte in cazul unor persoane care au comis infractiuni. De unde pana unde ADP si AMP au ajuns sa dea verdicte? Din pacate nici in ONGuri nu putem avea incredere. Ne ramane un singur lucru, sa-i consideram pe TOTI patati. Eu zic sa nu luati in seama aceasta lista ptr. ca este influentzata. Fiecare sa se informeze personal despre candidati si sa voteze ca atare. Daca are cu cine...
  • 0 (0 voturi)    
    ia vezi si prin TM... (Marţi, 11 noiembrie 2008, 23:16)

    gabe [anonim]

    uite ce ziceau bajetii de la evz prin februarie 2008 despre un candidat din colegiul 2 TM de la deputati. o fi adevarat?

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/793827/Hipermarketul-Kaufland-construit-cu-tepe/

    traiasca (PRO) democratia!!!
  • 0 (0 voturi)    
    raport neconcludent (Marţi, 11 noiembrie 2008, 23:50)

    manipulare [anonim]

    nu se poate lua in considerare o informatie care nu e completa si a carei sursa nu este verificata si declarata .sintagma presa scrisa nu ma ajuta deloc(nici macar nu sunt enumerate ziarele in care s-a facut cercetarea) deoarece si presa e controlata.
    criterii concludente ar trebui sa fie :
    cazier penal,cazier fiscal,control al averii de la garda financiara premergator alegerilor,si nu in ultimul rand controlul la psihiatru Prezumtia de nevinovatie trebuie luata in considerare in cazul celor cercetati
  • 0 (0 voturi)    
    Două idei... (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 5:32)

    Paganel [anonim]

    ... înainte de "a da cu barda"...
    În primul rând, felicitări celor care publică aceste "liste ale ruşinii". Succes în continuare! :)
    Dacă s-ar fi citit documentul ataşat, s-ar fi văzut de către mulţi dintre comentatorii de mai sus, că va apărea în 3 "episoade", care se vor publica săptămânal: documentul ataşat în această săptămână cuprinde candidaţii pentru Camera Deputaţilor din (aproximativ) jumătatea vestică a ţării. Va urma şi cea estică (episodul 2) şi candidaţii pentru Senat (episodul 3). Dacă "frunzăriţi" acelaşi document ataşat o să vedeţi că sunt mulţi şi de la PD-L... Şi foarte muţi traseişti politici...
    Acum urmează cele două "cestiuni" ale mele... Prima: la judeţul Braşov, infractorul PSD Ioan Bărbuţi, fost primar al Făgăraşului în anii 2000-2008 (două mandate) a candidat în 2000 din partea Partidului Ecologist... După câştigarea alegerilor, a "migrat", cu tot cu voturile făgărăşenilor, la PSD... Acest fapt nu e precizat în material şi am considerat că e bine să apară, ca să se ştie! I s-a atribuit, pe plan local, la alegerile din 2004, şi faptul că a "umflat" nejustificat numărul alegătorilor la aproape întreaga populaţie a municipiului (ca să voteze şi să iasă primar "cine trebuie"). Votul s-a lăsat şi cu "mită electorală"... Informaţia trebuie verificată, totuşi. În rest, justiţia să-şi facă treaba...
    A doua: va apărea şi o listă cu cei "pătaţi" şi pentru colegiile din diaspora?
    Mulţumesc !
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 15:29)

      dea [anonim] i-a raspuns lui Paganel

      da da da! vrem si pt diaspora ca acolo e interesant... A venit un nene ieri la chisinau si as vrea sa stiu mai multe despre el (imi e f interesant cum va da el cetatenie la toti moldovenii :)) ca el asta spune0
      in rest...abia astept celelalte 2 parti
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominalul (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 10:48)

    Cristi [anonim]

    As propune ca toate informatiile astea sa apara in dreptul candidatului pe buletinul de vot. Paradoxul uninominaului este ca votam un nume care nu ne spune nimic. Daca am fi votat ca inainte ar fi fost exact acelasi lucru, nu cunoastem candidatii, nu s-au remarcat cu nimic in zona unde-si depun candidatura, samd. Mai bine mergem la vot cu un fular pe ochi si dam cu stampila unde-o fi, obtinem exact acelasi lucru daca am face-o cu ochii deschisi.
    Mi-as dori sa se mearga la vot in numar cat mai mare si sa se voteze total aleatoriu candidati independenti sau orice alt partid in afara de cele mediatizate.
  • 0 (0 voturi)    
    Anti-campanie (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 11:48)

    Cristi [anonim]

    Si o alta idee: cine doreste sa faca afise "electorale" cu urmatorul continut: in mijloc il punem pe X-ulescu, un cetatean normal, cu o banda neagra pe ochi iar sub chipul lui, parafrazand un slogan deja popular: Votati-ne: Noi cu noi, voi cu noi. Va multumim pentru indiferenta!

    PS: Se poate muta articolul printre primele afisate pe pagina? E vorba de viitorul stralucit care ne asteapta...
  • 0 (0 voturi)    
    dar bacaul??? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 12:09)

    as [anonim]

    sa inteleg ca in Bacau nu e niciun candidat patat?
    ma indoetsc. sau poate ca v-au speriat prea tare
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred!!! (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 20:06)

    codrutza [utilizator]

    De Rizea, parashutat de PSD la Braila - nu zice nimeni nimic? NIMIC? Ca doar programele de Tineret finantate de UE au suferit cel putin 2 ani BUNI, de pe vremea cand era el la ANSIT... >:

    Hei! domnu' Toma, domnu' Parvulescu - sunteti "oengisti", chiar nu va pasa ca sta OLAF cu ochii pe ANPCDEFP de cativa ani, din cauza lui??? si ca ONG-urile de tineret sunt nevoite sa accepte conditii binishor mai "rele" ca-n alte tzari UE? Ce mama ******, ca doar chiar EU le-am zis de el celor de la APD? De CE nu e pe lista? ca si o simpla cautare pe google ar fi fost prea destul! >:
  • 0 (0 voturi)    
    tv realitatea (Luni, 17 noiembrie 2008, 18:50)

    Marinel [anonim]

    dece nu luati atitudine impotriva tv realitatea, pentru patizanatul politic afisat in favoarea pdl si pentru actiuni fatise impotriva pnl. Unde este echidistanta politica si deontologia acestor ziaristi de la realitatea tv.
  • 0 (0 voturi)    
    lubanovici comunist (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 18:26)

    maria [anonim]

    http://www.badin.ro/2008/11/exclusiv-pd-l-vrea-sa-cucereasca-america-cu-agentu.htm
    EXCLUSIV: PD-L vrea sa cucereasca America cu agentura comunista-fesenista