Coalitia pentru o Guvernare Curata a lansat on-line prima lista cu parlamentarii-candidati: Incercam sa construim primul site anticoruptie din Romania

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2008, 16:54 Actualitate | Politic


 documente
(11 Nov 2008) Excel, 80KB
Coalitia pentru o Guvernare Curata anunta ca pe pagina www.romaniacurata.ro au fost postate listele de monitorizare ale candidatilor la Parlament, incepind cu actualii parlamentari. Documentul contine informatii referitoare la modul cum au votat alesii la principalele legi anticoruptie sau proiecte legate de statul de drept. ONG-urile care formeaza Coalitia anunta ca monitorizarea va continua, iar in premiera, sunt invitati alegatorii sa contribuie la ea. “Incercam sa construim primul site anticoruptie din Romania”, a declarat pentru HotNews.ro Alina Mungiu Pippidi, presedintele Societatii Academice din Romania.

Cele 10 ONG-uri care semneaza comunicatul Coalitiei pentru o Guvernare Curata anunta ca, incepind din 17 noiembrie, pagina www.romaniacurata.ro va deveni un portal anticoruptie, care va gazdui monitorizari ale candidatilor la diferite functii publice, ale administratiei centrale si locale, anchete ale jurnalistilor din toata tara, informatii la zi despre anchetele judiciare in curs si despre institutiile care acopera justitia.

Va fi o chestiune interactiva. Incercam sa construim primul site anticoruptie care sa fie completat de jurnalistii de investigatii si de simplii cetateni care detin informatii despre candidatii lor, informatii despre care ei cred ca ar trebui sa fie publice”, afirma Alina Mungiu Pippidi, presedinte SAR.

Monitorizarea din acest an contine pana acum informatii despre 248 de actuali parlamentari care au si statut de candidati. Monitorizarea are in vedere patru criterii:
  • daca parlamentarul-candidat s-a implicat in actiuni contra statului de drept (de exemplu, cum a votat diferite proiecte de lege esentiale in lupta anti-coruptie)
  • daca a mai fost pe listele Coalitiei Pentru un Parlament Curat
  • daca a semnat sau nu Pactul pentru Statul de Drept propus in toamna acestui an tuturor partidelor
  • daca are probleme cu justitia
Informatiile despre candidati pot fi trimise la adresa cgc2008@romaniacurata.ro


Lista ONG-urilor din Coalitia pentru o Guvernare Curata

Academia de Advocacy
Alianta Civica
Asociatia Societatea pentru Justitie (So-Just),
Cartel Alfa
Centrul pentru Jurnalism Independent
Freedom House Romania
Grupul pentru Dialog Social
Initiativa pentru o Justitie Curata
Societatea Academica din România
Societatea Timisoara



















1300 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    re site anticoruptie (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:23)

    destept [anonim]

    Desteapta ideea aceasta. Sper sa se realizeze si sa si functioneze liber. !
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine... (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:33)

    Claude [anonim]

    ...sa-i vedem si noi pe panou de dezonoare!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Mai bine... (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:57)

      Jean Claude [anonim] i-a raspuns lui Claude

      ... la Gazeta de perete, ca pe timpul utecistei Alina Mungiu, activista la CC al UTC
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu mai apare Necula de la PDL Galati? (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:41)

    Ionel Turcu [anonim]

    Atunci cand candida pentru consiliul local avea urmatoarea descriere facuta de catre aceeasi societate:

    Marius Gerard Necula, candidatul PDL, a migrat de la PSD pentru a deveni candidat la CJ. In timp ce era prefect de Galati, a avut contracte cu Combinatul Sidex prin firma la care era actionar “Mims” SRL şi a vîndut tablă şi benzen. In firma era asociat cu Plătică Vidovici.

    Presa a relatat că firmele deţinute de Necula şi familia sa au beneficiat în perioada guvernării PSD de numeroase reeşalonări ale datoriilor.
  • +1 (1 vot)    
    "Cine ii pazeste pe paznici?" (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:45)

    Teo [anonim]

    De acord ca in Romania coruptia este mai mult decat un fenomen social, este un stil de viata pentru multi dintre romani, dar ca intotdeauna, exista doua fetze ale problemei: cine sunt cei care vor grupa aceste informatii si daca aceste informatii trebuie sa fie publice. Multe din aceste informatii, adevarate sau nu, ar putea fi folosite ca arme impotriva celorlati. Nu sunt adeptul preluarii informatiilor cu ochii inchisi, dar imi doresc ca odata pentru totdeauna sa se termine cu aceasta coruptie. Numai ca aceasta schimbare trebuie sa inceapa cu noi. Coruptia nu poate exista fara oameni, ei sunt cei care o genereaza. Si daca pestele de la cap se impute, cu atat mai mult trebuie facut ceva daca mirosul a ajuns pana la coada.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:52)

    Bine [anonim]

    foarte buna idee, un pas mic dar sigur in incercarea de a face transparente unele candidaturi
  • -1 (3 voturi)    
    vot alb (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:57)

    votalb [anonim]

    vot alb
  • 0 (0 voturi)    
    zic si eu ceva (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:00)

    Capra Vecinului [anonim]

    eu consider ca partidele ar trebui sa posteze pe siteurile de partid lista cu cei mai importanti 500 oameni de partid, in ordinea descrescatoare a importantei acestora. Cred ca ar trebui sa stim din timp care vor fi candidatii lor la parlament, la primarii etc . Cred ca ar trebui sa aiba CVurile publicate, declaratiile de interese etc . Eh, eu cred mai multe insa deocamdata ajunge :) .
  • 0 (0 voturi)    
    mafia (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:09)

    Petrovici [anonim]

    Ar trebui sa se puna presiune pentru scoaterea de pe liste ale Olugarhilor mafioti Felix Voiculescu, Tamara Nastase, DIP, Niculicea, Vacaroiu, Hrebenciuc, Verestoy Atila, Miki Spaga. Mai puneti si voi. Ar trebui sa se initieze o lista de semnaturi inaintata la Curtea Constitutionala sa-i rada de pe liste. In colegiile de doi bani in care sunt pusi sunt in stare sa obtina obtinerea unui mandat care sa le fereasca pielea prin imunitate parlamentara. Le ajunge cat au furat. Sa luam pozitie cat mai putem.
  • -1 (3 voturi)    
    S-au trezit (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:15)

    oschy [anonim]

    S-au trezit si aceste ONG inscrise in PD-L cam tarziu.
    Daca sunt asa de corecte sa ne spuna de unde au bani sa fiinteze,care sunt sursele acestor finantari si structura lor organizatorica la nivel mondial, european,zonal.
    Din ce structuri provin sefii lor(CIA,FBI.MI6,fund Soros.masonerie,clubul Bilderberg. sau persoane aflate in influenta acestora.
    Hotul striga cel mai tare
  • -1 (1 vot)    
    apreciez initiativa dar... (Luni, 10 noiembrie 2008, 19:52)

    ginel [anonim]

    Apreciez initiativa dar sunt niste mici probleme acolo.
    Oamenii care sunt ok, sunt alaturi de niste oamenii care nu sunt ok. Sau asa reiese din informatiile de pe site-ul ala.
    Pusul la gramada confuzeaza vizitatori si mi se pare ca anuleaza efortul initiatorilor.
  • -1 (1 vot)    
    Daaaa.... (Luni, 10 noiembrie 2008, 20:00)

    Martens [utilizator]

    Mungiu Pipidi nu e obiectiva. Sa ne lase cu monitorizarile ei. O initiativa obiectiva e cea a Aliantei Familiilor din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    copy-paste (Luni, 10 noiembrie 2008, 21:31)

    Pongo [anonim]

    "A votat amendamentele la legea privind sanctionarea faptelor de coruptie prin care se elimina din randul faptelor penale acordarea creditelor cu incalcarea normelor de creditare si folosirea acestora in alt scop decat cel declarat"- Cam toti sunt trecuti cu chestia asta in carca.

    Poate ar trebui sa explice de ce ar trebui sa fie de natura penala cumpararea unui covrig dintr-un credit pentru o masina, credit achitat ulterior integral. Probabil titlul legii suna pompos, dar "bancruta frauduloasa" la asta se rezuma. Un simplu instrument de santaj ordinar.
  • -1 (1 vot)    
    MAI MULTA ATENTIE SI COERENTA (Luni, 10 noiembrie 2008, 23:28)

    si el [anonim]

    Am dschis site-ul cu pricina. De doua ori si, fiind o persoana cu o anumita varsta, incerc sa judec cat mai obiectiv. Pe multi ii cunosc personal, indiferent de partid.
    Concluzie clara: PREZENTAREA ESTE TOTAL SUBIECTIVA, lipsita de informatii care sa prezinte, bine sau rau o persoana. CRED ca este un dictat al unei partide. Sunt sigur ca si voi credeti la fel. Cu cat vor fi mai multe comentarii, acestia isi vor inchipui ca au ceva audienta si deci rezultat
    Va rog sa lasam numai prostii sa comenteze (alegerea este simpla: prin continutul frazei se dau de gol)
  • 0 (0 voturi)    
    Idee buna. (Marţi, 11 noiembrie 2008, 14:08)

    Alin [anonim]

    Ce ne facem cu fief-ul electoral al persoanelor corupte - satele, orasele foarte mici. Greu il vad pe badea Gheorge, ridicandu-se din alcoolism, cumparandu-si un calculator, navigand pe site-ul romaniacurata.ro, si sanctionand cu severitate retinuta, strangand din dinti, la vot, personajul corupt. Si sunt cam 50% din populatia Romaniei la rangul de badea Gheorghe.
  • 0 (0 voturi)    
    românia curata (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:06)

    the [anonim]

    e un vis frumos.
    Chiar daca unii au obraz si strâng gunoaiele lasate în drum, altii fac gunoaie la loc.
    Coalitia o fi frumoasa ca idee, dar e compusa din mai multe lobby-uri, fiecare cu merchezul lui si cu actionarii respectivi.
    Iar îndemnul "stiti ceva despre un candidat ..." este implicit "stiti ceva nasol, picant, murdar, compromitator ... despre cutare ..."
    Traiasca gazeta albaneza de strada ...
    Nu asa se face curat, prin murdariri anonime.
  • 0 (0 voturi)    
    bun venit in campanie (Vineri, 14 noiembrie 2008, 14:41)

    huhu [anonim]

    De ce este oare considerata legea anti-Macovei,,actiune contra statului de drept"? A observat oare cineva ca pe lista par doar 11 parlamentari PD-L?