In plina campanie electorala, parlamentarii nu isi mai maresc pensiile

Conducerea Parlamentului a abrogat hotararea prin care se mareau pensiile alesilor

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:38 Actualitate | Politic


Presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a declarat marti ca cele doua conduceri reunite ale Parlamentului au decis sa abroge o hotarare luata in acelasi for, in urma cu cateva saptamani, prin care se aprobau norme a caror aplicare marea pensiile alesilor, informeaza NewsIn.

Presedintele Camerei a argumentat ca vechea hotarare nu era in "spiritului dorintei opiniei publice", motiv pentru care a trebuit anulata.

Olteanu a mentionat ca, la propunerea sa, toti colegii din conducerea celor doua camere ale Legislativului reuniti marti in sedinta Birourilor Permanente reunite au adoptat o hotarare de abrogare a deciziei mai vechi care stabilea normele metodologice de calcul a pensiilor parlamentarilor, prin care se majora cuantumul pensiilor.

Conducerile celor doua Camere ale Legislativului au decis, in sedinta din 24 septembrie, modificarea normelor privind modul de aplicare a prevederilor privind calculul pensiilor din statutul parlamentarilor prin hotarare, care nu poate fi atacata.

Astfel, parlamentarii decisesera ca pensia de senator si deputat nu se mai calculeaza in functie de indemnizatia de baza medie lunara din ultimele 12 luni de mandat ale unui parlamentar in activitate, ci in functie de indemnizatia bruta lunara din ultima luna de mandat a unui senator sau deputat aflat in activitate, corespunzator functiei detinute in perioada de exercitare a mandatului.

Cei mai avantajati de noile prevederi sunt senatorii si deputatii care au indeplinit trei mandate in Legislativ, acestia beneficiind de o pensie care ajunge la 80% din valoarea veniturilor, cuantumul pensiilor fiind calculat intr-un mod similar celor ale magistratilor. Pentru doua mandate, cuantumul este de 40% din indemnizatie, iar pentru un mandat 20%.



















1749 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ca sa vezi! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:05)

    Dan [anonim]

    Uite dom'ne ca se poate! Oare sa le fi crapat si lor orbazu de rusine in sfarsit ?!
    Asta e un exemplu foarte bun ca ne meritam soarta! Si alesii... De ce? Simplu.. pt ca suntem un popor de "cuminiti" care stau in banca lor si se lasa calcati in picioare de cei de sus fara sa zica nimic! Astfel de hotarari cu maritul pensiilor, salariilor si altor drepturi pt "alesii poporului" trebuiau sanctionate de opinia publica imediat prin miscari de protest s.a.m.d. Dar noi am tacut ca fraierii si ne uitam la aia de sus cum se ingrasau mai mult pe seama noastra.
    Acum de cand cu scandalul cu salariile bugetarilor, cu Loganurile de 60.000 euro si cu criza financiara si-au dat seama si "jegosii poporului" ca ar fi prea mult sa isi mareasca iar pensiile!
    Oare sa se fi trezit in al 12-lea ceas? Nu cred! Un parazit odata instalat la "cornu abundentei" cu greu isi da drumu!
    • +1 (3 voturi)    
      oare se poate? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:31)

      hassan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      sa nu cadeti in confuzie nu este vorba de o abrogare mai degraba amanare, o sa aiba 5 ani la dispozitie sa refaca "spiritul dorintei publice"
  • +2 (4 voturi)    
    wow.... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:13)

    liviu [anonim]

    la asta nu ma asteptam...
    dar sa stam linistiti, daca nu o sa o dea in bara pana la alegeri SIGUR o sa o dea dupa...
    adica eu cred ca legea pensiilor lor e doar o amanare cu 1-2 luni ca sa-i voteze prostii
    • +2 (4 voturi)    
      Corect.... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:27)

      FSHO [anonim] i-a raspuns lui liviu

      sa-i vezi dupa alegeri cum incep sa ciordeasca din nou. Lupu-si schimba parul da' naravu' ba. Ma intrebam mereu de ce liberalii astia, cu numai 20% sustinere, nu au demnitate sa plece. Cum sa plece cainele din fata macelariei? Aflu acum ca-i vorba de ciordeala a aproape 8 miliarde Euro care nu mai sunt pe nicaieri.
  • +1 (3 voturi)    
    intr-un sfarsit... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:26)

    raluca [anonim]

    Nu pot sa cred...intr-adevar poate ca ar fi fost culmea tupeului ca aceasta recalculare sa fie acceptata si totusi acest lucru nu m-ar fi mirat.
    E cazul sa ne sustinem mai des opiniile, sa le aratam indignarea si sa nu uitam, ei ar trebui sa fie cei mai capabili dintre noi sa ne conduca...insa de cele mai multe ori acest fapt este de multe ori uitat sau ignorat...
    Atata timp cat nu exista bani pt majorari salariale d c ar fi pt recalcularea pensiilor alesilor?

    O ZI MINUNATA VA DORESC!
  • 0 (2 voturi)    
    ce chestie... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:28)

    un roman [anonim]

    mi se pare mie sau e doar in joc de imagine...
    dragii de ei nu au votat renuntarea la marirea pensiilor, ci doar au schimbat metoda de calcul.

    vai vai, ce multi bani au economisit cu chestia asta... eu zic sa mai incerce varianta cu renuntarea la marire, daca vor sa spele putin din jegul de imagine pe care il au...
  • 0 (2 voturi)    
    campania (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:31)

    elul [utilizator]

    cred ca ar trebui sa avem alegeri odata la 3 luni, poate asa s-ar face cate ceva :)
  • +2 (4 voturi)    
    Dar mai sunt vreo 100 de legi prin care si-au dat (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:42)

    PSD.PNL.TV [anonim]

    tot felul de privilegii:

    In patru ani, presedintele Traian Basescu a trimis spre reexaminare 71 de legi, cele mai multe datind din 2007, iar de la inceputul lui 2008 au fost deja respinse 14.

    Legile care s-au lovit de refuzul presedintelui de a le promulga vizau diferite privilegii acordate unor categorii sociale: parlamentari, militari, diplomati, magistrati.

    Altele, constituiau plocoane politice, cum au fost legea berii, a duty-free-urilor sau cea a vinzarii prin atribuire directa a locuintelor RAPPS. In pofida cererilor de reexaminare, multe dintre legi au ramas in forma initiala dorita de parlamentari.

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3367556-basescu-refuzat-promulge-71-legi-4-ani.htm
  • +2 (4 voturi)    
    Spiritul dorintei opiniei publice ! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:51)

    martin [anonim]

    Este iarasi o smecherie a acestui grup de priviliegiati. Aceasta anulare reduce putin si momentan din marile privilegii de care se bucura parlamentarii.
    Ceea ce doreste de fapt opinia publica atat de la parlamentari, cat si de la celelalte tagme de privilegiati: miltari,politisti,servicii speciale, magistrati, diplomati,etc,este sa li se aplice integral legea generala de pensionare. Si mai este de dorit, ca atunci cand se va intocmi legea de stabilire a veniturilor bugetarilor, sa fie introdusi in ea toti, inclusiv parlamentarii, ca sa nu mai fie mereu mai presus de lege !
  • +1 (3 voturi)    
    acesti asa zisi alesi... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:54)

    Valentin [anonim]

    Cel mai bun lucru ce poate fi facut in aceste momente este de a refuza ori ce vot pentru cei din parlament. Putem face aceasta ! Sa votam numai persoane noi sau persoane in care avem deplina incredere. Restul...sa plece! nu avem nevoie de ei. Acesti asa zisi Liberali si-au facut de cap cu ajutorul santajului psd-ilor. Asa ca ADIO indivizilor !
  • +2 (4 voturi)    
    pacalicii (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:03)

    farfuridi [anonim]

    bravo nepoate !!! cred ca bunicuta e mindra de nepotelul ei liberal oltean uuuuuuuuuuuu



    pai unde s-a mai pomenit ca mariri de pensii si alte beneficii pt gusatii si burtosii neamului sa le ia si sa aprobe singuri pt ei .
    un clan de putori nesimtite
    harciogii neamului astia sunt
    alearga cu limba scoasa dupa voturi gifiind . oare de ce ?
    n-ar putea sa practice alte activitati?
  • +3 (5 voturi)    
    De ce nu? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:08)

    BellCross [anonim]

    Stiti care este faza si mai grava ? De ce nu am azuit de legea asta pana acum? Cel putin eu nu am auzit nimic de ea? Cum adica toate legile prin care pot ei sa isi faca campanie electorala sunt mediatizate si astea care sunt pt ei nu ??
    Oricum peste 2 luni oar o sa se intample la fel asa ca.....
  • +2 (4 voturi)    
    tot nesimtiti raman (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:11)

    cristus [anonim]

    Oare daca functia de parlamentar ar fi una onorifica, neremunerata si fara influenta, s-ar mai bate jigodiile sa ajunga acolo ? La pariu ca in prima sesiune isi voteaza maririle ???
  • +1 (1 vot)    
    vai vai vai (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:57)

    gigi [anonim]

    vai vai, manca-i-ar tata, pai sa nu-i votezi?? ce oameni, ce caractere!!! unde e stampila aia, sa-i votez repede!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 9:26)

    cornel [anonim]

    ...si credeti ca celelalte legi speciale prin care unele categorii de salariati iau pensii priveligiate sunt in "spiritului dorintei opiniei publice" ?

    vai voua domnilor parlamentari sunteti ...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt tampit (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 10:09)

    pintea [anonim]

    Hai sa le dam un avertisment. Vezi campania "Nu sunt tampit !"

    http://destul.haipa.ro/archives/18.