Ministrul educatiei, Anton Anton: Andronescu ii ruga plangand pe sindicalisti sa accepte majorari de 5% cand era ministru

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2008, 16:17 Actualitate | Politic


Anton Anton / Ecaterina Andronescu
Foto: AGERPRES
Ministrul educatiei, Anton Anton, a declarat luni ca predecesorul sau social-democrat, Ecaterina Andronescu, vede diferit "meciul de fotbal" din tribuna, amintind ca, pe vremea cand detinea portofoliul educatiei, ii ruga "in termeni feminini - plangand" pe sindicalisti sa accepte cresteri salariale de 5%.

"La vremea cand doamna Andronescu era ministrul educatiei, negocia majorarile salariale cu aceleasi sindicate, in termeni feminini evident, plangand si spunandu-le <va rog frumos, acceptati o crestere salariala cu 5%, mai mult nu se poate!>. Sigur ca, in momentul in care ai iesit de pe teren si ai intrat in tribuna, vezi altfel meciul de fotbal", a declarat ministrul educatiei, citat de NewsIn.

El a intrebat retoric parintii daca vor revenirea vremurilor in care mergeau la scoala cu cateva zile inainte de inceperea anului scolar pentru a zugravi si pentru a spala podelele, in conditiile in care partidele de opozitie sustin directionarea banilor alocati pentru investitii catre salarii.

Anton a spus ca in sistemul educational este nevoie intr-adevar de cadre didactice bine platite, dar diferentiat, in functie de performante. El a precizat ca tinerii care vor sa devina cadre didactice si actualii profesori care au performante trebuie sa primeasca mai multi bani. "Nu avem grija de performerii din educatie. Performerii si cei care-si fac treaba cu lehamite sunt salarizati la fel", a spus ministrul.

Ministrul educatiei a precizat ca peste 70% din fondurile alocate pentru educatie in 2008 au fost cheltuite pana in prezent, insa exista scoli unde lucrarile efectuate nu au fost inca achitate.



















1705 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Excelent (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:45)

    un roman [utilizator]

    De ce nu a fost omul asta ministrul Educatiei de mai mult timp?
    • -2 (4 voturi)    
      Vorbe.. (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:03)

      X [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Cit sinteti de naiv!
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:34)

      cadru didactic [anonim] i-a raspuns lui un roman

      de un asemenea ministru am avea nevoie si in continuare. la cei care au vechime salarizarea trebuie facuta obligatoriu dupa performante - unii dorm si altii muncesc.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu sustin cresterea salariilor (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:05)

    adik [anonim]

    Nu sunt membru de partid si urasc in egala masura toate partidele din Romania.

    Dar un asemenea argument mi se pare pueril.
    "La vremea cand doamna Andronescu era ministrul educatiei, negocia majorarile salariale cu aceleasi sindicate, in termeni feminini evident, plangand si spunandu-le <va rog frumos, acceptati o crestere salariala cu 5%, mai mult nu se poate!>"

    Pai, daca vrea sa fie corect, sa ne spuna ce buget avea la dispozitie doamna Andronescu si cat are actualul guvern.
    Pentru a putea face comparatie.

    Este o chestie de bun simt.

    Vad ca domnul ministru a inceput sa-si argumenteze pozitia cu atacuri la persoana.
    Mmmm. S-au epuizat argumentele?
    • +1 (1 vot)    
      Adica (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:09)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui adik

      Tu compari bugetele in functie de valoarea absoluta sau in functie de procentul care poate fi alocat pentru cresteri salariale din fiecare buget?

      In alta ordine de idei, chiar daca bugetul este mai mare acum, si salariile sunt cu mult mai mari avand in vedere dublarea salariilor in invatamant in peroada guvernarii liberale!

      Ca si ultima idee, cine este responsabil pentru cresterea economica sustinuta care a facut posibil un buget mai mare decat pe vremea PDSR-ului? Pai cine, liberalii lu' Tariceanu!
      • 0 (0 voturi)    
        Cum vrei tu (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:28)

        adik [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Ori in valoare absoluta, ori in procente.
        Dar cred ca trebuiau prezentate bugetele, pentru o corecta informare.

        Corect, si salariile sunt mai mari acum.

        Pot sa accept ca liberalii sunt responsabili de cresterea economica (dar pot sa intreb: oare nu s-ar fi putut si mai bine?).

        Nu vreau sa discut oportunitatea cresterii salariilor.
        Tu ai perceput comentariul meu ca pe un atac politic la adresa guvernarii. Nu am intentionat asta.
        Doar am aratat ca o asemenea maniera de a-ti argumenta pozitia, CHIAR DACA AI DREPTATE, nu mi se pare corecta.
        • 0 (0 voturi)    
          despre cresterea economica (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:36)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adik

          a nu se uita ca aceasta crestere economica are loc in momentul in care Romania este membra EU (facilitati pt investitori) si mai si primeste fonduri substantiale de la EU.

          Nu neg importanta cotei unice de impozitare dar nici sa spui, la infinit, ca tu, si numai tu, ai facut cresterea economica din nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine da pilde? (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:54)

    Misu [anonim]

    In principiu Anton are dreptate. Numai ca UNDE in sistemul bugetar salariile se acorda in functie de PERFORMANTA? Cumva la agentiile din subordinea guvernului? Cumva la intreprinderile cu capital majoritar de stat falimentate de managerii pusi pe criterii politice! Sau poate cumva la AVAS-ul condus de Atanasiu? Sau chiar in cazul sau personal, ajuns profesor la constructii fara nici un articol ISI? Ar trebui sa fie ultimul om care vorbeste de criteriul de performanta atata timp cat a facut din programul de excelenta in cercetare un fiasco la fel ca si coana Leana Ceausescu!
  • -1 (1 vot)    
    - (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:53)

    Oprescu Leonidas [anonim]

    Atata sa-mi fie iertat kakanaris pe furis cu salariile dascalilor ! Toata problema se rezuma la matematica si la respectarea legilor care in Romania au devenit chestii facultative inlocuite cu gargara. Constitutional si legal se aplica legea fara comentarii, iar financiar banii sunt din cei 6% din PIB-ul invatamantului, bani care de fapt au fost luati si dati primarilor psd-pnl ca pomana electorala. Treaba ca unii profesori merita acesti bani este o alta discutie, ca performanta vorbind, iar aceasta este treaba lui Anton Anton nu Barbologia. Bayul mare este altul, Furtul direct sau indirect si ma refer la furtul de miliarde de euro, exemplu:-licitatii pentru oligarhi, infintarea unor agentii de ti se strica limba in gura cand le pronunti si fara nici o treaba, AVAS, Proprietatea, ADS, RAPPS, contracte oneroase in defavoarea Romaniei de miliarde de euro, Becthel, Petrom, Rompetrol, Petromidia, gaze, electricitate, etc, unde se dau TUNURI neimaginate de mintea omului, cat si stergerea de datori de miiarde de euro ale unor companii de stat prin care Mafia Statala psd-pc-pnl-udmr isi spala furturile si care sunt date la miez de seara sau noapte, bani care daca ar fi folositi in favoarea Romaniei va face din noi oameni normali care trebuie sa traiasaca intr-o tara normala, dar cum unii ca Ilici, Patriciuy, Felix , Nastase &company sunt tot in fruntea bucatelor imaginati-va cat``bine`` doresc ei Romaniei si romanilor?, si cu asta am cam spus TOTUL si la alegeri faceti-va un mare bine si miscati-va kururile comode si votati dand cu ei de pamant mama lor de hoti securisto-mafioti, iar eu va doresc o zi buna.
  • -1 (1 vot)    
    comentarii (Marţi, 4 noiembrie 2008, 10:01)

    costi [anonim]

    Dezgustator - toti cei care primesc o functie in anumite momente nu au puncte de vedere proprii,acestia servesc umili,sefului care ia uns in aceasta functie,problma este sa le mearga lor bine,rusine oameni fara nici un bun simt .Frica ca o sa scape ciolanul si bunastarea lor . Mentionez ,totul este politica si cum stim ca politica este o mare mizerie ori ce comentariu este de prisos.
  • 0 (0 voturi)    
    Anton Anton... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:52)

    D,Lavrancea [anonim]

    credeam ca esti barbat , domn ,dar esti un cabotin . Nu stii sa respecti o doamna deci nu stii sa te respecti pe tine ..