UPDATE Traian Basescu: Nu va fi premier cel care a hotarat, cu magnatii, crearea Companiei Integrate Energetic. Persoana premierului nu poate fi impusa sefului statului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 15:27 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, la RRA, ca niciodata nu va putea spera sa devina premier cel care stie ca a participat la o discutie cu magnati, unde s-a stabilit formarea marii Companii Energetice Integrate, in ciuda avizului negativ din partea CSAT, scrie Mediafax. Mai mult, seful statului a subliniat ca persoana premierului nu poate fi impusa presedintelui, nici chiar daca un partid ar obtine 51% la alegerile pentru Parlament.

Seful statului a aratat ca reprezentantii partidelor "care se vad premieri" trebuie sa stie ca "sunt lucruri publice si nepublice".

"Niciodata nu va putea spera vreun om sa devina premier, cat eu sunt presedinte, daca stie ca a participat la o discutie cu oameni de afaceri, unde s-a stabilit formarea marii companii energetice integrate. Daca stie vreun candidat ca a participat, impreuna cu magnati, cu asa-zisii moguli, sa isi ia gandul de a deveni prim-ministru al Romaniei", a declarat Basescu.

El a mentionat ca infiintarea acestei companii a avut aviz negativ din partea CSAT si a tinut sa precizeze ca energia electrica este un subiect de siguranta nationala.

Referindu-se la nominalizarea unui premier dintre cei trei nominalizati deja de partide, Basescu a spus ca "este posibil sa nominalizeze unul dintre cei trei, asa cum este posibil sa nu nominalizeze pe niciunul dintre cei anuntati".

"Este o chestiune de responsabilitate", a mai spus Basescu, precizand ca "are analizele sale, care vor merge continuu si in campanie, si voi anunta decizia la momentul legal".

Persoana premierului nu poate fi impusa presedintelui

Presedintele Traian Basescu a subliniat ca nici in cazul in care un partid obtine 51% la alegeri, persoana premierului nu poate fi impusa presedintelui, potrivit Constitutiei, ci doar formatiunea din care acesta va fi desemnat.

El a spus ca a observat ca unul dintre candidatii deja declarati la functia de premier vorbeste "cu aroganta" de aceasta calitate.

"Vreau sa ii informez pe romani preventiv: Nici cand un partid obtine 51%, persoana nu poate fi impusa presedintelui, ci doar partidul. Daca un partid obtine 51%, acel partid este indreptatit, conform Constitutiei, are dreptul garantat sa dea prim-ministrul, dar cand vine vorba de persoana, este o discutie care trebuie facuta cu presedintele, si acceptul presedintelui, pentru ca asa-i cladita Constitutia", a spus Basescu.

El a adaugat ca, potrivit estimarilor sale, niciun partid nu va obtine 51% la aceste alegeri, caz in care "libertatea presedintelui este mult mai mare".

"(Seful statului, n.r.) se consulta cu partide si decide, in urma consultarii, decide, nominalizeaza primul ministru. Ceea ce nu inseamna ca Parlamentul trebuie sa il valideze, dar, ori de cate ori s-ar repeta aceasta figura, litera si spiritul Constitutiei trebuie respectate", a spus Basescu.

El a subliniat ca, in cazul in care niciun partid nu obtine 51% la alegeri, presedintele decide referitor la premier.

"In aceste conditii, optiunile sunt deschise.
 
Este posibil sa nominalizez unul din cei trei, cum este foarte posibil sa nu-l nominalizez pe nici unul dintre cei trei care s-au anuntat a fi viitori prim-ministri
 
 
Traian Basescu
", a spus Basescu.

Basescu: Uneori reusesc sa fiu un adversar redutabil al lui Traian Basescu

Intrebat cum comenteaza faptul ca nu pare a avea, pentru 2009, un adversar in lupta pentru Cotroceni, presedintele Traian Basescu a declarat ca, uneori, chiar el reuseste sa fie un adversar redutabil pentru el insusi, prin comportament.

"Uneori eu reusesc sa fiu un adversar redutabil al lui Traian Basescu, stiti, prin comportament. Deci are adversar Traian Basescu, n-aveti nicio grija de asta", a spus Basescu, razand.

Diaconescu: Respectarea majoritatii parlamentare in desemnarea premierului, obligatorie

In replica, vicepresedintele PSD Cristian Diaconescu a declarat ca seful statului are, constitutional, optiunea desemnarii premierului, in urma consultarii cu partidele intrate in Parlament, dar respectarea majoritatii parlamentare, in urma rezultatului alegerilor, este obligatorie.

Diaconescu a afirmat ca ratiunea prevederii constitutionale care il obliga pe seful statului sa se consulte cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui premier, in eventualitatea in care niciun partid nu obtine majoritatea absoluta, este tocmai identificarea unei majoritati parlamentare pe care o pot forma partidele.

"Nu vad alta ratiune pentru care Constitutia prevede ca presedintele se consulta cu partidele parlamentare pentru desemnarea premierului, daca nu exista un partid care sa detina singur majoritatea absoluta", a adaugat el.

Vadim Tudor: Prefer varianta de premier a presedintelui decat pe Mircea Geoana

Liderul PRM Corneliu Vadim Tudor a declarat ca presedintele Traian Basescu are dreptul constitutional de a nominaliza primul-ministru si a precizat ca prefera varianta sefului statului, decat sa fie Mircea Geoana in aceasta functie.

"Intre varianta Traian Basescu si alternativa Mircea Geoana, sunt alaturi de Traian Basescu. El are dreptate. E dreptul lui (al sefului statului-n.r.) constitutional sa nominalizeze un prim-ministru. Visele de marire ale lui Geoana vor fi spulberate, nu apuca sa fie nimic", a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, C.V.Tudor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4729 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    distorsiuni (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:39)

    elaxxx [utilizator]

    basescu doar incearca sa responsabilizeze partidele, ca acestia sa nu nominalizeze persoane asupra carora deja planeaza suspiciuni
    replica psd-ului este ridicola, partidul care are majoritate poate nominaliza premier...doar ca va trebui ca acesta sa fie si acceptat
    • 0 (0 voturi)    
      o mica precizare (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:35)

      iosif [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

      In principiu e corect ce ai spus, cu urmatorul amendament: partidul care obtine peste 50% la alegeri POATE PROPUNE. Nominalizarea este atributul Presedintelui. Toate cele bune!
  • -10 (16 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:42)

    iul [anonim]

    prietene Basescu, stii bine ca vei desemna premier pe cel care se va preta jocurilor tale la momentul respectiv, indiferent daca s-a intalnit cu magnatii sau nu
    • +3 (5 voturi)    
      bobocelu (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:24)

      men [utilizator] i-a raspuns lui iul

      eu as fi curios ce post de ministru s-ar potrivi pentru papagalu de boc
  • -20 (26 voturi)    
    Domnul Stie-TOT (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:43)

    AlinC [anonim]

    Mentalitate de securist 100%, nimic de luat nimic de adaugat, e securistul perfect. Orice alte comentarii sunt de prisos.
    • -4 (10 voturi)    
      cine se aseamana se aduna (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui AlinC

      uitati-va cu cine s-a aliat basescu. cu becali si cu vadim. doi dictatori innascuti. sa nu mai spun ca stabilitatea psihica a celor 2 (sau chiar 3) nu este certa. voi v-ati asocia cu becali? eu nu. voi v-ati asocia cu vadim? eu nu. voi v-ati asocia cu basescu? EU NU!
      • +2 (4 voturi)    
        oho (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:59)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui adrian

        am mult mai mult respect pentru Vadim, Becali si chiar si pentru Vanghelie si Cioaba decat pentru Voiculescu, Iliescu si alte gunoaie de grajd ca ei.
  • -18 (24 voturi)    
    bun e basescu de dictator.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:46)

    dorinteodor [anonim]

    omul asta e tot mai pe aratura. pentru basescu nu conteaza rezultatele unui guvern (cu bune si cu rele), conteaza doar ce crede el ca e bine sau rau.

    data fiin situatia internationala, eu as da mai degraba o nota buna guvernului, dar as vrea sa aud si care sint realizarile si care sint deficientele actualei guvernari. din nefericire, declarinduse cu coloratie politica, vorbele lui basescu nu mai pot fi luate in considerare....
    • +7 (13 voturi)    
      Sa inteleg ca ai dat nota buna... (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:10)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      ... si ministrilor care au votat in parlament legea majorarii salariilor. Nu prea stii ce vrei, scuza-ma ca ti-o spun.
      • +7 (11 voturi)    
        intrebare (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:24)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Claude

        / TOT partidul PNL a votat pentru marire in parlament si acum Tari vine si vinde gogsi cu cat de responsabili sunt ei...
        Si dupa ce au votat pentr, au aruncat pisica la Basescu , sa cada el de papagal si sa nu o promulge. Tot ce a facut Base in cazul asta, a fost sa-i dea pisica inapoi...
      • 0 (0 voturi)    
        esti novice, claudiule, scuza-ma ca ti-o spun.... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 15:34)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Claude

        claude,
        in parlament s-a jucat un meci de cea mai joasa speta in care cineva a vrut sa-l atraga pe tariceanu in capcana. oricine din parlament ar fi votat contra majorarii absurde de salarii ar fi fost stigmatizat ca fiind contra profesorilor care,bla, bla, bla,....asa ca ministri liberali nu au avut incotro si au votat si ei.

        din fericire, tariceanu s-a dovedit un om politic integru, care si-a sacrificat cu buna stiinta sansele electorale pentru pastrarea stabilitatii economice a tarii. din nefericire valul de populisti iresponsabili ar putea arunca tara intr-o catastrofa economica datorita stimularii valului de cresteri de salarii ale bugetarilor. si nici un guvern, afara de liberali, nu va avea curajul sa se opuna. eu iau de buna ceea ce a spus isarescu (ne-angajat politic si demn de tot respectul) dar si institutii internationale. oare rominii chiar au vocatie de sinucigasi?
  • +18 (26 voturi)    
    La cine se refera oare? (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:46)

    Ovidiu [anonim]

    Oare se refera la :

    - cel care trimite biletelul roz pentru Patriciu catre presedinte?
    - cel care a chemat-o pe Monica Macovei la o discutie cu inculpatul Dinu Patriciu?
    - cel care iese din CSAT si striga in gura mare in fata la toate televiziunile ce a spus Presedintele de Rusia, astfel incat sa se auda pana la Moscova si in Kazahstan?
    - cel care a adus la Justitie pe Quariu si a zburat-o pe Macovei?
    - cel care a ingropat PNL-ul in 3 ani?
    - cel pe care il injura profesorii acum?
    - cel care nu isi asuma responsabilitatea fata de deciziile subordonatilor sai?
    - cel la care Politia vine acasa pentru a-i face poza de buletin sotiei?

    Oare la cine se refera?
    • -13 (19 voturi)    
      daca, prin absurd PNL obtine 51% ?! (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:07)

      Nero [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ...atunci ce mai face capitanu Jony Walker? aud?
      • +4 (6 voturi)    
        Va declara razboi USA...tot prin absurd (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:39)

        Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui Nero

        Va declara razboi USA...tot prin absurd si ne vor ocupa americanii iar noi vom trai fericiti pina la adinci batraneti!!!!!!!!
      • +4 (6 voturi)    
        uite ce poate face: (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:35)

        pareristu' [anonim] i-a raspuns lui Nero

        poate refuza nomnializarea individului propus. Si atunci aceeasi formatiune politica trebuie sa faca alta propunere, care poate sau nu sa fie si ea acceptata de Mr. President. Da' e greu cu pianul pe scari, nu-i asa? Mai ales cand nu sunt multi care ar risca lombosciatica , alaturi de slugile motociclene din garda patriciana.
      • +1 (1 vot)    
        si daca... (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:00)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Nero

        si daca declaram razboi Chinei si ii batem... unde-i ingropam?
    • +8 (10 voturi)    
      La cel care a incearcat (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:09)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ....sa-si legitimeze mizeria aia de "afacere" cu Logan-urile de 70.000 de euro, aducind-o pe ordinea de zi in CSAT.
      Cind a declarat ca salariile se vor mari la 1 aprilie, o fi crezut ca va fi sustinut si de PSD pentru a fi prim-ministru. La munca!!!
    • -9 (13 voturi)    
      eu cred ca se refera la tine :)))) (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:17)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      - nu era roz biletelul :))
      - mai e inculpat Patriciu? mai e ridicat sambata seara si dus la parchet pentru declaratii ca pe vremea comunistilor?
      - Base zice a declarat in gura mare o serie de prostii despre Rusia...acum incearca sa linga unde a scuipat...asa ca nu trebuie sa zica nimeni public ce singur a strigat
      - a ingropat PNL de la 17% la 20%
      - profesorii universitari il injura? mai bine il injura profesorii acum decat sa-l injure toti peste 6 luni...cum se va intampla cu prezidentul nostru economist :D
      - ii face politia acasa poze sotiei in loc sa ii ia carnetul altuia care umbla noaptea baut la volan, dupa o cinste cu porietenul Becali...
      • -6 (8 voturi)    
        Misto raspuns.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:42)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui Tim

        te-am votat dar se pare ca nu se tine cont. de votul meu...
        • 0 (2 voturi)    
          hehe (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:02)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Anca

          esti frustrata rau
          • +1 (1 vot)    
            Pfai (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:50)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

            Ce replica tare ai dat!!!!!!111unu
      • +4 (6 voturi)    
        Visezi, ai tot dreptul, toti liberalii viseaza... (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:59)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Tim

        -culoarea biletelului era galbena
        -Patriciu este in continuare inculpat, nu s-a ajuns pe fond din cauza chichitelor de procedura gasite mereu de avocatii lui Patriciu, desi acesta spunea raspicat ca de abia asteapta sa intre pe fond.
        -PNL are doar vreo 12%, restul fiind de la tara, din electoratul PSD, pe baza de galeti
        -nu stiu daca universitarii il injura pe presedinte pentru ca a promulgat legea si castiga mai mult, dar tu il injuri cu siguranta
        -Orban ii poate arata toate drumurile din imprejurimile Cotrocenilor, mai ales ca si-a petrecut mult timp pe acolo pentru a-i indupleca pe parintii fetei sa nu depuna plangere
        -Traian Basescu este o obsesie necesara pentru liberali, numai asa o pot lua pe urmele PNTCD...
    • +9 (11 voturi)    
      Da ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cred ca la tradiceanu se referea ... Geoana e prea prost sa participe la intelegeri cu "mogulii" iar despre PD-L nu putea fi vorba ... el stie ce e in ograda lui ...
      • +2 (2 voturi)    
        normal ca stie ce e in ograda lui (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:30)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Si a incercat (deloc timid) sa faca ordine, dar sa fim seriosi, i-a iesit doar partial.

        Asta e marele meu regret in treaba asta. Singurul partid care as vrea sa conduca Romania in urmatorii 4 ani, PDL-ul, este mult sub asteptarile mele. Deasupra celorlalti, dar oricum sta foarte prost. Ma consolez cu gandul ca daca (printr-o minune la care tot sper) vor iesi castigatori, Basescu ii va putea pune la punct de fiecare data cand fac prostii mult mai usor decat spera el sa faca cu Tariceanu la inceputuri. PNL-ul a mizat pe lepadarea de Basescu imediat dupa alegeri, dar nu cred ca PDL-ul ar face o asemenea gogomanie.
  • -18 (20 voturi)    
    REGATUL BASESCU (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:46)

    George [anonim]

    Basescu se joaca cu desemnarea premierilor crezandu-se un fel de rege care-si desemneaza succesorul la tron. Constitutia cu care se joaca toata ziua Boc muc cel mic spune ca premierul trebuie desemnat dupa consultarea partidelor parlamentare. Basescu va desemna premierul de la PDL chiar daca acest partid unilateral dezvoltat va obtine 5% din voturi. Nu v-ati obisnuit? asa vrea muschii lui....
  • +10 (12 voturi)    
    TRADARE (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:54)

    EccE [utilizator]

    Nu stiu cine are dreptate in numirea unui prim-ministru. Din pacate, Constitutia e neclara aici, oricum ai citi-o, si va trebui discutat si modificata. Ce stiu sigur insa este ca infiinarea "companiei energetice nationale" este o TRADARE de tara si va aduce prejudicii majore unui popor prea incercat si amarat ca sa mai poata reactiona. JOS TRADATORII SI HOTII
  • -1 (9 voturi)    
    Pai spune-ne care e, sa stim si noi gloata nu?... (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:57)

    Electricianu [anonim]

    Legat de personajul care a fost la discutii cu oligarhii sunt doua variante pentru Basescu:
    1. Daca stie care e atunci sa ne spuna si noua ...sa nu mai tina la secret .
    2. Daca nu stie atunci sa ne spuna cum o sa procedeze ca sa nu-l numeasca: o sa-l ia pe fiecare la rand si o sa-l puna sa se jure pe ce-are mai scump (familie etc) ca n-a participat??
  • +12 (14 voturi)    
    Lovitura (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:03)

    Andrei [anonim]

    Sper ca Presedintele Basescu sa reuseasca sa dea o lovitura decisiva celor care au pus stapanire pe resursele vitale ale tarii
    • -6 (8 voturi)    
      A spart cineva crama de la Cotnari? (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:28)

      Bachus [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ....ca altfel nu se bagă Băse....
  • +9 (11 voturi)    
    Constitutia e foarte clara! (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:03)

    claudiopolis [utilizator]

    In primul rand nu scrie nicaieri in Constitutie ca presedintele trebuie sa desemneze un membru de partid pentru functia de premier. Indiferent de rezultatul alegerilor, orice cetatean roman major poate fi desemnat premier.
    Constitutia spune doar cu cine se va consulta, insa decizia desemnarii ii apartine 100% presedintelui.

    Cine are dubii sa citeasca art.103, alin.1 din Constitutie:
    "Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate in Parlament.
    • -13 (15 voturi)    
      Avem solutia de a scapa de robocapii lui Marinel (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:27)

      Vică [anonim] i-a raspuns lui claudiopolis

      E clar ca Marinel o sa-si puna omul lui la conducerea guvernului, nimeni nu poate face nimic. Noii parlamentari or sa voteze guvernul pt ca nu-si pot permite sa treaca iarasi prin alegeri, au cheltuit prea multi bani...
      Dar.......dupa un an de guvernare PDL in conditii de criza economica, cu toti bugetarii insetati de salarii mari (isterizati tot de ei) o sa avem alegeri prezidentiale...
      Imi tai capra si o dau la caini daca in aceste conditii mai castiga tot Marinelu!
      Urmariti-ma in continuare : opozitia majoritara (PSD, PNL) vor demite guvernul incompetent al pedeleilor printr-o motiune de cenzura iar noul presedinte va numi un alt prim-ministru, de la PSD sau PNL..
      Sa vezi atunci coada la DNA, deh, acu nici un pedelist nu stie unde are sediul DNA-ul
      Rabdare, baieti, rabdare..-..
      • +1 (3 voturi)    
        Sa mearga la cremenal robocotii (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:47)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Vică

        Vad ca pe mata de ... grija ca o sa ajunga pdl-istii la DNA. Pai se ajunga nene, ca nu sunt rudele mele.

        Parerea mea e ca e bina sa ajunga la DNA oricarine merita.

        Si decat nimic mai bine asa: acum mergem noi la DNA, acum mergeti voi

        Ori mata preferi varianta blanda a lui Iliescu: acum furam noi, acum furati voi, hai sa ne iubim ca fratii..
      • +1 (1 vot)    
        nuuuuu (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:06)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Vică

        nu-ti taia capra ca o sa mori de foame, ca minte nu prea ai.
    • +3 (3 voturi)    
      inteleg ce vrei sa spui dar cred ca nu e asa (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:35)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui claudiopolis

      Aici e o chestiune de interpretare. Constitutia noastra, la cat de confuz are formulat fiecare paragraf in parte, necesita interpretare mai ceva decat coranul si biblia la un loc. Daca Basescu ar refuza numirea unui premier din partidul ce detine majoritate absoluta in parlament se va ajunge imediat la CCR si acolo ar avea castig de cauza partidul castigator. Iar Basescu ar risca o a 2-a suspendare.

      Ar fi o cacealma stupida. Basescu nu e prost si nu va face asta. Tot ce trebuie sa faca este sa gaseasca o persoana in care sa aiba incredere in cadrul partidului aluia. Oricand poate folosi argumentul (care nici macar nu e un pretext) ca persoana primului ministru trebuie sa fie o persoana cu care presedentia sa poata purta oricand un dialog.
  • -12 (14 voturi)    
    Oare l-o fi informat Ghita Pristanda? (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:06)

    Dragos [anonim]

    Dupa faza cu biletelul pastrat la portjartiera de doamna Udrea, asistam la un nou episod clasic. Nemuritorul Caragiale...
  • +11 (15 voturi)    
    bai vomentatorilor, lasati-ne (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:22)

    gigi [anonim]

    mey astia agitatori platiti de pnl si psd, dati-i drumul de aici ca nu va ia nimeni in seama. mai bine faceti si voi ceva util si scoateti-va din partid pe geoana, tariceanu, iliescu, nastase, patriciu etc
    • +5 (7 voturi)    
      corect (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:44)

      Aristocratul [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Si eu cred ca sunt platiti...sau pusi sa faca diversiune; la asta au fost buni comunistii. Daca privesti atent au aceslasi sablon...
  • -5 (7 voturi)    
    Ups! Se cearta baietii pe cioaln!!! (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:22)

    Aala Bala [anonim]

    Hopaaa se inchinge untura!!!! Se certa baietii pe sunculita!!!
    E oficial si din gura presedintelui!!!
    Ei ne conduc > inclusiv el< si fac ce vor!
    decid cand ce si cat ia fiecare si de unde!!!!
    o sa seinteleaga ei pana la urma in ciuda certurilor de fatzada!!! ;-))))

    boboru GURA!!!
  • -7 (9 voturi)    
    nebunie (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:26)

    eul [anonim]

    a cam luat-o pe aratura rau Basescu asta. din cauza ca CSAT (al carui sef este insusi maria sa basescu) nu a fost be accord cu ceva, toti care au alta opinie nu sunt buni de prim ministrii. Sic! Nu conteaza ce voteaza poporul, asa s-a gandit Basescu, asa o sa fie. Am ajuns ca la nebuni. Si avem un nebun sef!
    • -4 (6 voturi)    
      Te referi la cumpararea de F 16? (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:37)

      Martin (Looked) [anonim] i-a raspuns lui eul

      In prima saptamana dupa numirea noului guvern PDL se va tine CSAT si se va hotara cumpararea de F16 de la americani...
      Stie băietii.........
  • -7 (9 voturi)    
    Base si democratia (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:43)

    Marius [anonim]

    Poate imi explicati voi astia pro Base:

    1. Cand cei 322 l-au dat jos toti au strigat: cum sa il dai jos cand noi l-am ales. Acuma daca noi alegem un partid sa conduca e clar ca vrem un prim ministru de la aia( bun prost noi am decis) si nu vreau ca base sa decida.

    2. Se leaga de astia care au au relatii cu mogulli, dar el cand s-a aliat cu Felix sa ia puterea cum a fost?

    Un ipocrit care vrea onestitate.

    P. S Voi asia fanii pro Base care va dati asa de democrati, de ce votati negativ si ascundeti parerile negatiove negative. E democratie fratilor, fiecare cu parerea lui, vreti cumva ascunzand mesajul sa ma cenzurati cumva?
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:38)

      [anonim] i-a raspuns lui Marius

      • 0 (0 voturi)    
        apropos de voturi negative (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 1:56)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui

        voi ati observat ca la majoritatea mesajelor sunt doar 2 anti Basescu? Haha.. sunt doar doua potai PNL aici
    • +2 (4 voturi)    
      Mariusica fara frica (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:03)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Ia-uzi dom'le...ce zice Mariusica fara frica:
      " Se leaga de astia care au au relatii cu mogulli, dar el cand s-a aliat cu Felix sa ia puterea cum a fost?"

      pey nu crezi ca e normal sa se lege de aia care la ceas de seara amaneteaza viitorul si sigurantza noastra energetica? Tu crezi ca e normal sa se intample faze de genul asta , pt ca mai apoi respectivul ipochimen Prostanac sau Motociclean sau cum o mai fi el, sa aspire la functia din care ne poate " face" cu semnatura ce ii sta in varful pixului?

      Din partea mea, Presedintele Romaniei- cel pe biroul caruia ajung rapoartele seriviciilor de informatii - isi face datoria si se opune transarii ca la abator a intereselor cetateanului de rand. E normal ca mogulii si cei care nu isi pot face jocurile si malversatiunile la adresa mea -cetatean simplu- sa fie pusi la locul lor, cu botul pe labe? Eu zic ca da. Si pentru asta Presedintele isi merita cu prisosintza locul in istorie , alaturi de marii oameni ai acestei natii. Stiu ca e greu de suportat de catre moguli afrontul adus in cunostinta de cauza de Presedinte.
      Si pentru criticii in solda mogulilor, le furnizez o scuza, pe care sa o foloseasca penibil in fatza platitorului lor de pumn de argintzi: nu totul se poate cumpara in tara asta. Or fi multe lichele si multe uscaturi pe plaiurile noastre mioritice dar exista cel putin in aceeasi masura si oameni onesti care au constiintza datoriei fata de tara. Si Presedintele e unul din acesti oameni. Si pentru asta, acest om va avea un vot lde la mine si unul de la sotia mea la viitoarele alegeri prezidentiale.
    • +1 (3 voturi)    
      hai sa incerc (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:24)

      directia % [anonim] i-a raspuns lui Marius

      1] intrebare haotica a dumitale-dar incerc un raspuns-cei 322 nu l au 'dat jos' ,base a fost SUSPENDAT ,NOI prin votul de la referendum am fi putut sa l 'dam jos',cum votul nostru a fost in proportie de 75% pro base cei 322 r fi fost democratic sa plece
      2] base a facut alianta cu felix pentru a instaura guv. tariceanu si astfel sa respecte programl aliantei DA, base a recunoscut ca 'solutie imorala' si a propus alegeri anticipate,din pacate tariceanu,pupila lui patriciu ,a ales salvarea psd-lui de la dezastru si alinta cu comunistii kaghebisti iliescu-patriciu
    • +3 (5 voturi)    
      NOI ASTIA PRO BASE !!!!!! (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:45)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Care sinteti voi care alegeti un partid sa conduca ?????? E vorba de UNINOMINAL daca n-ai aflat . E cam greu sa stii cine va fi cistigatorul. Pt. uni o sa fie o mare surpriza. Oricum nu "voi " care votati PSD si nici PNL nu o sa desemnati premierul . Din fericire , mai pune mina pe Constitutie bai Marius !!!!! Va fi trist dar Basescu mai are ceva de spus in tara asta. Sper sa reziste/ Si o sa mai fie 4 ani presedinte . Daca nu cumva reusesc PSD-isti sa ne omoare pe toti PRO BASESTI ! HA ,Ha,
  • -9 (11 voturi)    
    pro-basescu? apasa sagetuta rosie din stanga (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:49)

    geo [anonim]

    de ce toate comentariile pro-basescu sunt expanded (pot fi citite direct) si toate anti-basescu sunt compactate (ascunse implicit)?
    • -7 (9 voturi)    
      Lasa-l si pe base sa aiba si el Antena lui (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:59)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui geo

      Nu fi rau acuma...
    • +1 (3 voturi)    
      uite de ce... (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:23)

      iosif [anonim] i-a raspuns lui geo

      ...pentru ca alea care contin aberatii si insulte la adresa bunului simt primesc voturi negative de la public, iar alea cu o logica, bun simt si corecte sunt apreciate. Si tinand cont de astea doua spuse mai sus, se face bilantul voturilor primite. Alea cu bilantz pozitiv sunt expanded, oar alea cu voturi negative sunt ascunse. O viata are omul si aia trebui musai sa fie incarcata cu texte aiuritoare?
    • +1 (1 vot)    
      DE AIA . (Vineri, 31 octombrie 2008, 23:26)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Pai ce mai intrebai tu acum ,bai PSD _istule
  • -5 (7 voturi)    
    pt gigi (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:52)

    ovidiu vantu [anonim]

    a jignii este simplu...lasa ca poate il pune P.M pe casuneanu, ridtzi-miti, preda,brceanu,mantale, nuti, bucsaru, stolo, boc-poc-papagalul, cazacu, lenus-bamboo, patronii luxten, fratele lui....oameni intelectuali si nepatati foarte utili poporului dar mai ales partidului
  • -6 (8 voturi)    
    re: Traian Basescu -Nu va fi premier (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:54)

    unroman [anonim]

    "igi [anonim]
    mey astia agitatori platiti de pnl si psd, dati-i drumul de aici ca nu va ia nimeni in seama. mai bine faceti si voi ceva util si scoateti-va din partid pe geoana, tariceanu, iliescu, nastase, patriciu etc "

    Dar ce ai cu Domnul Iliescu care e perintele emanat al revolutiei , pardon, loviturii de stat ' din 89 ?
    Ce ai cu Dl Tariceanu , prietenul Domnului Patriciu ? Daca Domnul patriciu este mai destept decat voi toti si a reusit sa privatizeze cu succes si apoi sa vinda inregistrand profituri , e caz de a-l ataca?
    Sau Domnul Nastase care a pus mina atunci cand a avut nevoie tara si cautam cu limba scoasa privatizari , acum de ce il atacati ?
    • 0 (0 voturi)    
      deoarece (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 2:03)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui unroman

      nu ne plac hotii.
  • +5 (7 voturi)    
    Care PRM? (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:55)

    Liviu Belega [anonim]

    Bine ca pe Vadim oricum nu il intreaba nimeni ce si cum. De intrat in parlament nu mai intra asa ca nu mai conteaza ce spune. Hai la revedere.
  • -5 (9 voturi)    
    Fandari prezidentiale si campanie electorala (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:12)

    oschy [anonim]

    Biletelul roz trebuia demascat in februarie 2005 nu in ianuarie 2006 de vedeta de la Cocos-elllului
    F-16/2008 = Bechtel/2004
    Loganuri2008=asfaltari si borduri/2005-2008
    Alegerea presedintelui sua/2008=cine va castiga alegerile de la noi din 2009( PD-L au dorit alegeri in octombrie-jumatatea lui noiembrie pt a primi biletelul cacaniu de la tufisul handicapat.
    In rest imbirligaturi de doi bani fata de singura conferinta de presa a pres Basescu.
    A profitat de faptul ca un mare ziarist va iesi la pensie(PAUL GRIGORIU) si din finete nu la contrat.
    la o editie aniversara a Radio Romania demn de
    respect si onor.
    CSAT a devenit un fel de scoala primara unde BAS
    Eescu este invatator si cei care detin forta de izbire sunt scoleri ca in schitele lui Caragiale.
    Uitati-va cati bani a cheltuit pt a modifica sala de sedinte a CSAT pt a umili pe cei prezenti.Ce pidistal inalt si-a pus lui si ce jos sune ceilalti
    • +4 (4 voturi)    
      hai nu mai plange (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:11)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui oschy

      si logica dumitale face fandari care depasesc absurdul
      Oare cat o fi costat renovarea ? mai mult decat un logan?
      PD-L doreste alegeri anticipate de aproape 2 ani ,si daca ele ar fi avut loc, astazi am fi avut un guv. cu o majoritate clar asumata, nu una 'negociata ' de hrebe si patritariceanu la Vila Lac 1
  • -2 (6 voturi)    
    baga Base! (Vineri, 31 octombrie 2008, 18:07)

    kllaus [anonim]

    eu unul stiu un lucru: pe nava nu prea e democratie- cuvantul capitanului e lege, chiar daca e beat in acel moment. Se pare ca doar atat a invatat Base din experienta lui de comerciant de blugi si VCR-uri. E drept ca in acest moment e pe val, adica se clatina !
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 2:07)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      in schimb in parlament e democratie si uite ce bine conduce tara. Si-a condus mai bine Basescu vaporul, asa beat cum era, decat au condus tara parlamentul si Tariceanul, treji dar prosti.
  • -1 (3 voturi)    
    re (Vineri, 31 octombrie 2008, 21:56)

    geo [anonim]

    mi se pare sau Presedintele e cam sigur ca va fi iar Presedinte?
    • +1 (1 vot)    
      pai (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 2:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui geo

      la cum arata sondajele, normal ca-i sigur. Tu nu?
  • -2 (2 voturi)    
    base se inseala (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 5:51)

    ioan timisoara [anonim]

    in orice tara deocratica primul ministru e cel care e sustinut de majoritatea parlamentara. punct.
    Daca el crede ca poate numi pe cine vrea el se inseala.
  • -1 (1 vot)    
    nu salariatii, ca basescu, fac politica unei tari. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 15:26)

    dorinteodor [anonim]

    mereu si mereu basescu nu pricepe pe ce lume se afla. nu am mai vazut nici o tara europeana in care presedintele sau regele/regina sa spuna cine poate fi sau nu prim=ministru. sintem singura tara din ue in care se mai intimpla asa ceva. in franta, care are un sistem similar cu al nostru, nu au existat niciodata astfel de declaratii ale presedintelui iar francezii au inventat chiar si un termen pentru a caracteriza situatia in care presedintele si primul-ministru provin din tabere diferite si anume coabitare. daca in franta au fost sau nu conflicte, nu stim deoarece ele nu au aparut in presa....