Top 30 blaturi la uninominal: varfuri de la PNL, PSD si PD-L se bat cu anonimi

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:53 Actualitate | Politic


Politicienii nu iubesc concurenta
Foto: AGERPRES
Mai sunt cateva zile pana la debutul oficial al campaniei electorale – 1 noiembrie. Nume grele din PNL, PSD si PD-L au nimerit in colegii cu adversari anonimi. HotNews.ro a inventariat 30 de cazuri cu parfum de blat din cele trei partide. Presa a speculat inca de la desenarea colegiilor electorale ca liderii cu vechime s-au inteles sa-si imparta colegiile in asa fel incat sa nu se concureze direct. Pe de alta parte, fiecare formatiune politica si-a directionat oamenii in colegiile uninominale in care au majoritate politica la primarii sau consilii judetene, avand teoretic cele mai bune sanse.

In comisia parlamentara, PSD si PNL au fost acuzate ca si-au votat reciproc propunerile de delimitare a colegiilor, in timp ce propunerile PD-L au fost respinse.  Miza cea mare a fost ca un colegiu uninominal sa cuprinda cat mai multe primarii de aceiasi culoare politica.

Cu o luna inainte de alegerile parlamentare, Guvernul a directionat, la rectificarea bugetara, aproximativ 2 miliarde de lei catre primariile PNL si PSD, mai exact catre colegiile in care candideaza importanti lideri ai celor doua partide.

Sute de milioane de lei au plecat in judetele cu canidati importanti ai celor doua partide: Dolj - Mircea Geoana, Ilfov - Calin Popescu-Tariceanu, Bacau - Viorel Hrebenciuc, Iasi - Varujan Vosganian, Tudor Chiariu, Cristian Adomnitei, Relu Fenechiu, Vrancea - Miron Mitrea, Calarasi - Eugen Nicolaescu, Teleorman - Doru Ioan Taracila si Norica Nicolai,  Hunedoara - Dan Radu Rusanu etc.  

Topul blatistilor

1. Premierul Calin Popescu-Tariceanu (PNL) candideaza pentru Camera Deputatilor in colegiul 4 din Ilfov impotriva reprezentantului  PD-L, patronul de la Angst, Sorin Minea si a social-democratei Viorica Ioana Mates.

2. Mircea Geoana (PSD) candideaza pentru Senat in colegiul 5 din Dolj si are contracandidati pe presedinta femeilor liberale, Elena Costea iar din partea PD-L pe fostul prefect Nicolae Giugea.
 
3. Vasile Blaga (PD-L) candideaza pentrun un mandat de senator in colegiul 5 din Capitala impotriva unui profesor fizician din partea PSD, Constantin Traistaru si un jurist din partea PNL-  Ioan Danut Fleaca.

4. Adrian Nastase (PSD) candideaza pentru un mandat de deputat in colegiul 8 din Prahova, la Mizil, si are contracandidati din partea PNL pe Gheorghe Matei, inspector scolar iar din partea PD-L pe consultantul politic, Mircea Staicu.

5. Dan Voiculescu (PC) candideaza in colegiul 8 din Capitala unde este si primarul conservator Cristian Popescu-Piedone si are contracandidati pe liberalul inginer Daniel Paul Mircescu si reprezentantul PD-L inginerul Razvan Ionescu.

6. Miron Mitrea (PSD) candideaza in fieful lui Marian Oprisan in colegiul 2 din Vrancea, pentru un mandat de senator si are contracandidati din partea PNL pe omul de afaceri Nicu Mazare, iar democrat-liberalii merg pe mana unui consilier local Danut Popoiu.

7. Bogdan Olteanu (PNL) candideaza in sectorul lui Andrei Chiliman, colegiul 1 si are contracandidati un medic de la PSD, Mihaela Anton si un jurist de la PD-L, Gheorghe Groza.

8. Cornelui Vadim Tudor (PRM) candideaza in colegiul 12, Bucuresti pentru Senat si are contracandidati pe avocatul Ionel Olteanu din partea PSD, un pedolog - Mihai Toti, PNL si un jurist - Gabriel Mutu, PD-L.

9. Radu Berceanu (PD-L) candideaza pentru un mandat de senator in colegiul 1 din Dolj si are drept contracandidati pe omul de afaceri din partea PNL- Dumitru Ungureanu si din partea PSD - Maria Antoneta Dobrescu - inspector scolar.  

10. Viorel Hrebenciuc (PSD) candideaza la el acasa in Bacau in colegiul 9 impotriva consilierului judetean, Corneliu Pricope-PNL si a democratului liberal Bebe Coanda.

11. Relu Fenechiu (PNL) candideaza pentru un mandat de deputat in judetul de domiciliu, in colegiu 2 din Iasi si are drept contracandidati un avocat din partea PD-L, Dragomir Tomasevschi si pe presedintele interimar al PC Iasi, Daniel Matasaru din partea Aliantei PSD+PC.

12. Varujan Vosganian (PNL) candideaza pentru Senat in colegiul 1 din Iasi si are drept contracandidati un medic chirurg  Iulian Serban, din partea PD-L iar din partea Aliantei PSD+PC, un necunoscut si proaspat conservator, Marian Enache.

13  Manuela Mitrea, (PSD) sotia lui Miron Mitrea, candideaza in fieful lui Radu Mazare, in colegiul 8 din Constanta si are contracandidati pe Sebastian Septimiu Bourceanu - PNL si din partea PD-L pe Petrescu. 

14. Paul Pacuraru (PNL) candideaza pentru un nou mandat de senator in colegiul 1 din Galati si are drept contracandidati pe Constantin Petrea din partea PD-L si pe Laurentiu Chirvasuta din partea PSD+PC.

15. Doru Ioan Taracila (PSD) merge in colegiul 1din Calarasi si are drept contracandidati un agricultor Vasile Nedelcu, din partea PNL si un democrat-liberal - Emil Musat.

16. Catalin Predoiu (PNL), ministrul justitiei, candideaza pentru un mandat de deputat in colegiu 5 din Buzau impotriva deputatei PD-L, Gratiela Iordache si a controversatului om de afaceri Marian Ghiveciu din partea PSD.

17. Titus Corlatean (PSD) canideaza pentru un nou mandat de deputat  in colegiul 2 Brasov si are drept contracandidati pe liberala Felicia Carmen Tansescu senator si din partea PD-L,  Mihai Vetea, consilier judetean.

18. Eugen Nicolaescu (PNL) candideaza in colegiul 1din Calarasi, impotriva presedintelui PD-L Calarasi, Marian Dinulescu si social-democratului, Marian Dragan, fost candidat la primaria Calarasi.
 
19. Daniela Popa (PC) candideaza pentru un nou mandat de deputat in colegiul 19 din Capitala impotriva consilierului juridic din partea PNL Andrei Petrescu si din partea PD-L, Cristian Mircea Raicu, economist.

20. Teodor Melescanu (PNL) candideaza in colegiul 3 din Prahova si are drept contracandidati un avocat din partea PD-L, Ion Ardelean si un consilier judetean din partea PSD, Constantin Augustin Mitu.

21. Cristian David (PNL) candideaza in colegiul 3 din Vaslui si are drept contracandidati din partea PD-L un oarecare Emil Bordeianu, iar din partea PSD un fost prefect - Ioan Tibulca.
   
22. Gheorghe Barbu (PD-L) candideaza in colegiul 1 din Hunedoara impotriva finantatorului echipei Jiul  Petrosani, Alin Simota - PNL, si a deputatului PSD, Cosmin Vasile Nicula.

23. Norica Nicolai (PNL) candideaza in colegiul 2 din Calarasi si are drept contracandidati un senator PD-L - Dumitru si un deputat PSD, Ion Neagu.
 
24. Silviu Prigoana (PD-L) candideaza pentru Camera in colegiul 15 din Bucuresti si are drept contracandidati pe deputatul PSD Mihaela Mandrea si avocatul Pierino Ionescu, PNL.

25. Puiu Hasotti (PNL) candideaza in colegiul 1 din Constanta si are drept contracandidati  pe fostul primar la Navodari, din partea PD-L, Tudorel Calapod si pe fratele primarului din Eforie, din partea PSD, Liviu Tit Brailoiu.
 
26. Mihail Hardau (PD-L) candideaza in fieful lui Emil Boc in colegiul 1 din Cluj impotriva unui fost secretar de stat - Aurel Netin, PNL si a profesorului universitar, Ioan Bolovan, PSD.   

27. Dan Radu Rusanu (PNL) candideaza in colegiul 3 din Hunedoara si are contracandidati pe fostul subprefect de Hunedoara din partea PD-L, Vladu si pe campionul mondial la box Mihai Leu din partea PSD.

28. Teodor Atanasiu (PNL) candideaza in colegiu 3 din judetul Alba si are drept contracandidati pe deputatul PD-L, Stefan Bardan si social-democratul Vasile Emilian Cutean.

29. Tudor Chiuariu (PNL), protejatul lui Relu Fenechiu, candideaza in colegiul 1 din Bacau si are contracandidati din partea PD-L pe viceprimarul Constantin Draganuta iar din partea PSD, Gabriela Zvetlana Zaharia.

30. Cristian Adomnitei (PNL), un alt protejat al lui Relu Fenechiu, candideaza in colegiul 7 din Iasi impotriva reprezentantului PD-L, Narciza Nedelcu, om de afaceri si a social-democratului PSD, Vasile Catea, consilier judetean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8208 vizualizari

  • +2 (30 voturi)    
    Blaturi fac doar PSD si PNL (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:14)

    marius [anonim]

    PD-L nu are nevoie de blaturi. Nu este vina lor ca adversarii politici nu au niste oameni de marimea lui Boc, care sa aiba charisma lui Blaga si cinstea lui Berceanu si, in consecinta, le opun doar niste caricaturi politice!...
    • +4 (18 voturi)    
      Mai spart (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:40)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui marius

      La faza cu marimea lui Boc aproape ca am cazut sub masa!
      • +3 (9 voturi)    
        a fost buna, nu? :)) (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:02)

        marius [anonim] i-a raspuns lui un roman

        si cu toate astea toti au sarit sa imi traga suturi in fund.
        nisa faci un misto finut nu mai merge pe forumul asta...
        eu sunt penelist, de fapt :)))
        • +1 (1 vot)    
          PNL-ist? (Joi, 30 octombrie 2008, 9:59)

          gcprmr [anonim] i-a raspuns lui marius

          PNL-ist sau partidul razgandenilor?!
        • 0 (0 voturi)    
          PNL-ist? (Joi, 30 octombrie 2008, 9:59)

          gcprmr [anonim] i-a raspuns lui marius

          PNL-ist sau partidul razgandenilor?!
      • -1 (1 vot)    
        mai (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:08)

        brigantes [anonim] i-a raspuns lui un roman

        m-ai asteapta pana prin luna m-ai ca poate atunci nu m-ai trebuoe sa cazi sub masa
    • -2 (10 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:49)

      men [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ce IQ ai mariuse - nu de alta dar fac un studiu despre........partidul lui boc si al lui franchestein ( stolojan ) - a........si al lui ,, piratul ,, ( base )
    • +5 (9 voturi)    
      "cinstitul" Berceanu (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:04)

      NELU [anonim] i-a raspuns lui marius

      Stimabile,
      Si eu sunt simpatizant PD-l, jur, dar sa nu ocolim uscaturile din partid , daca Berceanu e cinstit atunci suntem dusi cu mintea!Tu stii cind era el ministru industriilor ca nu iesea un gram de aluminiu de la Slatina fara sa"vizeze" el??Las-o jos ca macane!!
      • 0 (4 voturi)    
        de acord (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:29)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui NELU

        Si eu am auzit numai lucruri naspa despre Berceanu, de la oameni care au avut de-a face personal cu el, fosti elevi de la L.I. 1 din Craiova.
        Si de asemenea, sint simpatizant PDL, dar sa nu faca matrapazlicuri d-astea de tip PNLPSD ca uit de ei instantaneu.
        Cum dracu' se face ca in fiecare din astea 30 de grupuri de cite 3 candidati numai numele unuia singur e cunoscut?
        • +1 (1 vot)    
          Mai usor cu liceul (Joi, 30 octombrie 2008, 9:25)

          sile [anonim] i-a raspuns lui sadwank

          Prietene, eu am fost elevul lui Berceanu in lic ind. 1 din Craiova. Ca profesor era absolut ok, chiar era destul de slobod la gura impotriva regimului (asta era prin anii 1985). Dupa aia nu mai comentez..
      • 0 (0 voturi)    
        pentru nelu (Joi, 30 octombrie 2008, 7:06)

        tataia [utilizator] i-a raspuns lui NELU

        tu nu ai observat ca acest Marius a pus niste atributii oponentilor PSD/isti numai ca a uitat sa foloseasca ghilimelele (" " )
      • 0 (0 voturi)    
        v-ati pierdut simtul umorului? (Joi, 30 octombrie 2008, 18:21)

        minunea [anonim] i-a raspuns lui NELU

        simpatizantii pdl nu au simtul umorului? pai cand vorbea de marimea lui boc si carisma lui blaga, era normal sa se refere si la cistea lui berceanu. sau pt voi boc e chiar mare si blaga are carisma???
    • +4 (6 voturi)    
      PD-L va fi cel mai avantajat de votul uninominal (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:08)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui marius

      @marius, n-are rost sa mai faci campanie desantata pe net, pentru asa cum e gandit sistemul de vot uninominal, PD-L va profita din plin. Pe nedrept vor iesi avantajate cele doua partide mari, PD-L si PSD iar restul se vor duce la lada de gunoi a istoriei.
      Sistemul de acum va conduce spre un bipolarism politic, ca in SUA, care din pacate nu e foarte potrivit pentru o democratie fragila ca cea din Romania.
      Partidele mijlocii si (PNL, PNG, PIN) vor fi cele mai dezavantajate.
      Un partid regional ca UDMR va castiga in colegiile din Harcov si eventual cateva colegii in Mures, restul voturilor se vor duce in neant.

      Votul uninominal nu-mi da voie mie sa votez pe cine vreau dintr-un partid. Sa zicem de ex. ca imi place Cristian Diaconescu de la PSD dar la mine in colegiu candideaza Luminita Anghel care-mi displace ...ce optiuni am? Ideea cu uninominalul era buna daca puteai alege pe oricine.
      • 0 (0 voturi)    
        pina la urma (Joi, 30 octombrie 2008, 10:02)

        gcprmr [anonim] i-a raspuns lui sempere

        pina la urma PSD a fost deacord si cu candidatura Luminitei Anghel. lasa ca daca intra in Parlament ne trage o cantare.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e asa (Joi, 30 octombrie 2008, 11:51)

        A [anonim] i-a raspuns lui sempere

        Nu e asa. Era asa daca era uninominalul majoritar propus de Basescu.
        Sistemul actual este proportional, adica nici un vot NU se duce in neant. Partidele mijlocii vor avea reprezentanti proportional cu numarul de voturi pe care le-au primit pe tara, indiferent de colegiul in care le-au primit.
        Voturile pe colegii conteaza doar la a decide "topul" candidatilor din acelasi partid, deci cine din cadrul *aceluiasi partid* intra in Parlament.
        Deci partidele mijlocii au exact aceleasi sanse ca inainte, sistemul nu avantajeaza deloc partidele mari.
      • 0 (0 voturi)    
        PNL si-a facut-o singur ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:03)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui sempere

        ... ca si PNT-CD la vremea lor.

        Ideea cu uninominalul e buna. Ce-as mai rade daca in colegiile astea in care candireaza nume cunoscute vs. locali necunoscuti, ca urmare a "recunoasterii meritelor" numelor mari, ar iesi aia micii si necunoscutii.

        Ideea de baza e asta: pe liste, puneai primii 3-4, care aveau sanse la un loc in parlament, pe primele pozitii, si umpleai restul cu oameni care sa aduca voturi. De voturile aduse de mijlocul si coada listei beneficiau aia din varf, care de obicei erau hotii.

        Cu liste, nu mai merge asa. Fiecare e pe barba lui. Plus ca daca al de candideaza e unu' local, cunoscut si apreciat, are sanse bune, chiar si impotriva unui nume mare.

        Ca idee: la PNL Timisoara se plangea de curand organizatia locala ca dupa ce au facut ei si trimis la mitici liste cu oameni ca lumea, de ziceau ei ca au sanse la voturi, pt. circumscriptiile de-aici, le-a venit o cu totul alta lista de la mitici. De-aia n-au sanse, nu din cauza aburelilor din PD-L.
  • +12 (14 voturi)    
    solutie impotriva blaturilor (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:18)

    sile [anonim]

    Avand in vedere situatia descrisa,cea mai inteligenta miscare pe care ar putea sa o faca alegatorul roman,pentru a bara calea "dinozaurilor" din politica romaneasca,ar fi aceea de a vota numai nume noi,necunoscute.

    Dar de unde atata inteligenta ???!!
    • +5 (5 voturi)    
      bravo sile (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:46)

      bravo sile [anonim] i-a raspuns lui sile

      Corect, bine zis, asa vad si eu ca solutie! Doar asa scapam de acesti "consacrati" care-si dau mana pentru distrugerea noastra. Astia stim cat pot, sa vina altii necunoscuti poate or fi mai buni!
      Se cearta la TV si in ziare si fac afaceri in rest! N-au nici o legatura cu cinstea, corectitudinea, constiinta pentru poporul pe care il conduc. Au doar constiinta banului!
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:52)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui sile

      si adomnitei era necunoscut pana sa-l puna ministru

      o posibila solutie ar fi sa votezi partide mici. sa vezi distractie cand nu mai prind prm/pc/udmr locuri in parlament
      • 0 (2 voturi)    
        bravo sile (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:28)

        bravo sile [anonim] i-a raspuns lui un anonim

        La asta m-am referit si eu nu la anonimi din marile partide care ne-au dus de rapa - la partide mici si anonime care se inlocuiasca actualele second-hand-uri.
    • +1 (1 vot)    
      Ce solutie utopica.. (Joi, 30 octombrie 2008, 9:29)

      vasi [anonim] i-a raspuns lui sile

      Ce solutie frumoasa si utopica :)

      La mine in circumscriptie am de ales intre
      - Rodica Nasser (PSD), fost director roman in tarile arabe in anii 80 - vezi SECU
      - Unul Melciu de la PNL venit din Craiova, are 26 de ani. am intrebat prieteni din Craiova de el si il stiau: era derbedeul si repetentul liceului, apoi a fost copilul de fax al unor barosani de la Interne, pe unde a si ajuns un fel de consultant
      - Si bomoana de pe coliva: de la PDL candindeaza nea Popa din serialul "La bloc". Da ati citit bine.

      E, hai spune-ti ce sa votez..
      • +1 (1 vot)    
        partidul (Joi, 30 octombrie 2008, 11:52)

        A [anonim] i-a raspuns lui vasi

        Voteaza partidul, simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        nasol de tine (Joi, 30 octombrie 2008, 18:24)

        minunea [anonim] i-a raspuns lui vasi

        si ca tine mai sunt si alti in aceeasi situatie!!! fericiti cei din colegiul unde candideaza dna udrea (apropos ea nu e pe lista de blaturi! - normal!) caci ale lor vor fi sarmalele si fularele
      • 0 (0 voturi)    
        Musai nea Popa (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:07)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui vasi

        Asta, in cel mai rau caz nu face nimic. Ailalti doi, in al mai bun caz doar fura o caruta de bani.

        Da' vezi care e avantajul uninominalului? Chiar daca ai doar variante proaste, ai cat de cat mai bine acces la informatie si stii mai bine unde se duce votul tau.
  • +10 (12 voturi)    
    E si nu e! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:25)

    mitx [anonim]

    S-ar putea ca unii anonimi din lista sa fie mai acceptati pe plan local decat "figurile" de mai sus!
    Eu aici unde sunt as vota cu un anonim decat cu un politician deja cosumat!
  • +5 (9 voturi)    
    blaturile! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:26)

    emil calinescu [anonim]

    Deci nu e chiar cum ziceti voi....blatu e in ghilimele...pt ca sa nu credeti ca PDL isi doreste sa iasa Adrian nastase, dar pur si simplu de ce te-ai duce acolo sa candidezi?preferi un loc sigur....iar acolo lasi oamenii tineri sa-l bata pe Nastase....ceea ce nu e exclus.
    Iar la petrosani, Alin Simota are sanse de 10 ori mai mari ca Gheorghe Barbu
    Gheorghe Barbu (PD-L) candideaza in colegiul 1 din Hunedoara impotriva finantatorului echpei Jiul Petrosani, Alin Simota - PNL, si a deputatului PSD, Cosmin Vasile Nicula

    Cine se pune cu banii lu SImota....articolu e scris tendentios...pe bune acu, ca om politic PSD-ist, nu e mai bine sa candidezi in sectoru 5 sau 4, sau ca liberal la sect 1? Ba da! Iar ca PSD-ist, de ce te-ai duce in 1 sa pierzi??E simplu...asta e....o sa ne obisnuim d-acu incolo cu chestiile astea!
  • +9 (9 voturi)    
    cativa ar trebui sa piarda oricum (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:31)

    minos [utilizator]

    indiferent de contracandidati, unii ca Nastase, Voiculescu, Mitrea, Vadim si nu sunt singurii, ar trebui sa piarda fara drept de apel. Dar am vazut ce s-a intamplat la alegerile locale, asa ca orice e posibil
  • +5 (5 voturi)    
    Pai se rezolva (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:40)

    AfterD [anonim]

    Hai sa votam anonimii aia , ca sa nu iasa cum si-au calculat ei :)
  • +4 (4 voturi)    
    si ce daca pierd? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:48)

    ela [anonim]

    datorita partidului sunt primii pe lista pentru locurile redistribuite.... asa ca vor fi cel putin 10 pe fiecare partid care au locul asigurat datorita redistribuirii locurilor de la final
    Asa ca nu va faceti griji si-au asigurat de mult locsorul cald la parlament/senat ... iar pentru cei batrani care au orcum trei mandate s-a asigurat o pensie imensa ca sa se dea din drumul unora potenti financiar si avizi de putere.
    • 0 (0 voturi)    
      mai informeaza-te (Joi, 30 octombrie 2008, 11:55)

      A [anonim] i-a raspuns lui ela

      Nu mai e nici o lista. In cadrul partidului intra in functie de numarul de voturi primite in circumscriptia lor.
  • +4 (6 voturi)    
    nu sunt singurul care va vota asa!!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:57)

    The great Cornholio [anonim]

    la colegiul unde votez eu, as vi votzt pdl. asta e, nu e nimeni perfect.
    cand l-am vazut pe blaga, mi-am adus aminte ca in ultimii 3 ani a fost in top10 la capitolul chiul din parlament. Si atunci mi-am pus o intrebare sic eu decenta: "De ce p*** mea sa-l votez pe asta, pentru o functie la care nu se duce???" Cum o sa ma reprezinte el pe mine si interesele mele cand el de fat nu se duce acolo?
    Si atunci m-am decis sa urmez sfatul unui prieten:
    http://aghora17.idilis.ro/
    VOTEZ cu Beavis & Butthead. Nu sunt pe liste? las' ca-i pun eu cu pixu', ca si pe ei tot in pix ii doare!
  • +5 (5 voturi)    
    solutie ............ (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:00)

    solutie impotriva arnajamentelor dintre patide [anonim]

    romani !!!!!!!
    e sansa noastra sa eliminam dinozaurii din parlamentul tarii, votati-i peste tot pe cei necunoscuti, cel putin asa nu o sa le mei vedem cefile groase dormitind ale imuibatilor din toate partidele!!!toti sunt la fel , nu exista deosebire intre partide!! nu vedeti ca la golanii s-au aranjat intre ei???
    • +3 (3 voturi)    
      Sansa noastra! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:31)

      roman [anonim] i-a raspuns lui solutie impotriva arnajamentelor dintre patide

      Asta e singura noastra sansa! Acum e momentul, cascati bine ochii si ocoliti-i pe actulii si actualele partide. Mai bine necunoscuti total decat ce avem acum.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:18)

    Sara [anonim]

    Si cine ii VOTEAZA?
  • -2 (4 voturi)    
    Mi se rupe.... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:19)

    Claude [anonim]

    (scuzati expresia). Eu nu merg la vot.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine gandeste,stie cu cine sa voteze ! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:41)

    martin [anonim]

    Acest vot nu e foarte uninominal,in sensul ca in final devine foarte proportional. Asa ca voi vota cu PD-L si desi si ei au lipsa de figuri cunoscute,oricum au mai multe ca altii. De aceea PD-L militeaza pentru un parlament unicameral si mult mai mic.
    Iar clonele pot sa indemne linistite la votarea aiurea a necunoscutilor, ca e deja tarziu si alegerile vin si oricum vom scapa de Tradiceanu. Macar asta e sigur !
    • -2 (4 voturi)    
      despre scursuri ..si alte alea (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:56)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui martin

      Sunt scarbit de tot ce inseamna PD-L! Dac-as avea ocazia sa votez IMPOTRIVA lor..as fi primul la vot! Mi-e lehamite de ipocrizia si falsitatea pe care o afiseaza..sa fim seriosi! toti politicienii sunt o apa si-un pamant..asa ca mai lasati-ma cu pozele PD-L-ului de "sfanti apostoli" ocrotitori ai dreptatii si adevarului! Pe buna dreptate se mai inteleg doar cu "resturile menajere" din politica romaneasca: partidul lui Becali si a lui Vadim!
      :)))) Sunt de-a dreptul patetici!
      Iar Basescu?!? gura mare si proasta!
      ..si daca s-a dus mitul "zanii surprizelor"..cu singuranta se va duce si mitul "basescian".
      • 0 (2 voturi)    
        hu PSD (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:41)

        make21 [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        SI eu sunt scarbit de tot ce inseamna PSD.Ia bani din banat si ardeal si ii baga in moldova, tipic comunistilor
    • 0 (0 voturi)    
      Clonele??!!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:47)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui martin

      Clone sunt cei care, platiti fiind de partide, dau sugestii de vot pentru un partid sau altul - care si asa n-a facut nimic(de fapt toti o apa si-un pamant cum a remarcat cineva). Daca vroiau parlament unicameral ce i-a impiedicat , la fel reducerea numarului de parlamentari? Au agitat doar o propunere si apoi au abandonat-o fara sa faca nimic pentru a se realiza. Nu asa castigi capital electorul, alta era treaba daca se zbateau si nu iesea din cauza unor partide la vot.. asa au pierdut cu toti.. au lansat niste fumigene! Votand total necunoscuti de la partide mici insa tu iti pirzi leafa probabil si de-aia vorbesti de clone!
  • +3 (5 voturi)    
    Eroare ... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:44)

    bogdan [anonim]

    Imi pare rau sa o spun, dar acest articol este scris de cineva ce nu are nici o treaba cu politica romaneasca. Un articol scris pe genunchi si lipsit total de logica si substanta. Doar 11 analizati din lipsa de spatiu

    Sa o luam metodic:

    1.Tariceanu contra patronului de la Angst. "Premierul" nu are deloc un adversar usor. As spune ca sunt mari sanse sa nu se aleaga ...
    2. Geoana se lupta la Dabuleni cu fostul prefect Nicolae Giugea. Pe plan local un fost prefect poate avea mai multa influenta decat unul venit de la centru.
    3. Adrian Nastase se lupta cu Mircea Staicu fost angajat al sau la DAIS si mana dreapta a lui Octav Cosmanca. Nu as vrea sa ma gandesc ce stie omu despre Nastase. Asa ca lupta nu e deloc usoara.
    4. Varujan Vosganian, poate cel mai slab ministru de finante din istoria Romaniei se lupta cu Iulian Serban, medic chirurg la Spitalul Clinic de Urgenţe "Sf. Ioan" din IASI. Pe cine vor vota ieseni pe chirurgul de la Urgenta sau pe armeanul de la finante?
    5. Catalin Predoiu vad ca da piept cu o "madam deputata" si un controversat om de afaceri. De ce are mai multa vizibilitate locala un anonim venit de 6 luni la Ministerul Justitiei in comparatie cu ceilalti doi?
    6. Titus Corlatean, actual senator PSD se lupta o senatoare PNL si un consilier judetean PD-L. Nu stiu de unde s-a tras concluzia ca se poate vedea Corlatean deja castigator...
    7. Eugen Nicolaescu, un ministru injurat de o tara intreaga, are drept contra-candidat seful PD-L Calarasi, Marian Dinulescu, un individ foarte influent in judet. Nu ii va fi deloc usor lui Nicolaescu, poate chiar imposibil.
    8. Cristian David, cu un ministeriat din ce in ce mai hulit, chiar si de PNL-isti, nu are un adversar usor in persoana unui fost prefect.
    9. Gheorghe Barbu se lupta cu Alin Simota, patronul Jiului Petrosani si un deputat PSD si voi spune-ti care are "super colegiu".
    10. Norica Nicolai iese la bataie cu doi parlamentari.
    11. Adomnitei si Chiuariu se lupta cu persoane cu vizibilitate locala
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 29 octombrie 2008, 16:20)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Si eu gandesc ca si tine, unele nu arata deloc cum vrea sa ni le prezinte Luminita.
      /
      Sunt oameni care nu sunt prazi usoare in aceste colegii, de blaturi ce sa mai spunem!
      Un fost prefect sau cineva care a lucat in judetul ala are mai multe sanse decat unul care a lucrat doar pe la televizor. In primul rand cunoaste oamenii care fac diferenta la nivel local care dau banu/punga/tricoul votantului.
      /
    • 0 (0 voturi)    
      intr-adevar (Miercuri, 29 octombrie 2008, 18:53)

      colegiu' [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Ai perfecta dreptate! Autoarea merge constant pe teza ca un om vizibil la centru are sanse mai mari ca unul vizibil local. Ceea ce poate fi adevarat intr-o oarecare masura (tendinta omului de a vota cu cel despre care crede ca va castiga, pornind de la premisa ca o asemenea credinta e mai puternica despre unul care deja are functia respectiva). Dar in niciun caz aceasta tendinta nu iti da din start un castigator clar. Influentele si interesele locale par a fi complet ignorate. or nu totate merga ca intr-o scrisoare pierduta. In alte cazuri autoarea ori nu stie, ori a uitat unele chestii. Ca la Tariceanu: Angst are o fabrica in Buftea si da de mancare (si prin angajari, si prin vanzari) la alegatorii din colegiu. Ca doar n-o candida omu' ala de talamb fix in colegiul cu pricina ....
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare firesc (Miercuri, 29 octombrie 2008, 19:58)

    bogdan [anonim]

    Mi se pare normal ca cei cu mare notorietate sa nu candideze in colegii unde mai e cineva cu mare notorietate. Ce sens are ca Tariceanu si Boc, de exemplu sa vrea sa candideze unul impotriva celuilalt? ca sa ce? ca sa-si ingreuneze reciproc situatia? E ceva firesc. Intr-o competitie cu 400 de cistigatori e normal ca cei mai puternici sa nu candideze pe acelasi loc pentru ca ar fi un dezavantaj major petru fiecare din cei doi.

    Nustiu cum de nu va duce capu si pe voi la un asemenea rationament banal!
  • +1 (1 vot)    
    Campanie PNL pe net (Miercuri, 29 octombrie 2008, 20:30)

    zack [anonim]

    Locuiesc in strainatate si citesc majoritatea forumurilor de pe Hotnews.ro.
    Ce ma socheaza in ultimele saptamani sunt comentariile de genul:'Eram cu PDL dar acu votez cu PNL'.Cititi comentariile si o sa vedeti la ce ma refer.
    Nu cred ca este opera unui singur individ asa ca treaba asta ma face sa cred ca PNL si-a propus sa-si trimita cercetasii pe net,bloguri,forumuri,etc.?
    • +1 (1 vot)    
      Este corect ce ati observat (Joi, 30 octombrie 2008, 9:38)

      sile [anonim] i-a raspuns lui zack

      Asa este, a inceput deja campania. Probabil asta a fost mesajul care a fost gandit de echipa de campanie de la pnl. Sa dislocam cati mai multi de la pld catre noi. Mesajul se repeta in draci in multe forumuri. Acum eu zic ca fiecare trebuie sa voteze folosind capul lui. Doar daca iti zice unu "eu votam Vadim, dar acum votez Marko Belo" parca nu iti vine sa te repezi sa il stampilezi pe Belo..
    • 0 (0 voturi)    
      da da bine (Joi, 30 octombrie 2008, 12:01)

      JW [anonim] i-a raspuns lui zack

      Cand erau 5 mesaje pe zi "eram votant PNL toata viata, dar m-au dezamagit si votez PDL" de ce nu erau atacuri si clone ?
      Sau erau? Hmmm...
  • 0 (0 voturi)    
    Ocoliti raspunsul evident (Joi, 30 octombrie 2008, 7:19)

    Stefannel [anonim]

    In comentariile stimabililor de mai sus, se ocoleste raspunsul evident si anume: toti bossii si gastile lor (pdl, pnl, psd etc) vor sa prinda o bucatica de os si de aceea, in mod tacit, se evita unii pe altii. Acest lucru se intampla deoarece este o mare hora intre toti si toti isi dau mana peste tara cand e vorba de impartirea banului gros. De ce sa te bati cu cineva cand poti, f. simplu, sa fii prieten cu el si sa mancati aman2 din cascaval . Ce rost are sa fii dusman cu el cand poti fi prieten si aman2 sa papati in liniste. Cam asa se intampla si in politica cu tot cu "doctrinele, curentele, analizele" lor. Certurile, bataile de la realitatea tv/antena 3 sunt pentru papagalii care inca mai cred ca cineva chiar vrea sa munceasca sa administreze tara si viitorul cetatenilor.
    O zi buna!
    • 0 (0 voturi)    
      bine punctat (Luni, 3 noiembrie 2008, 15:36)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui Stefannel

      maestre, ma uimesti... ma bucur sa vad ca mai sunt prin tara asta oameni care nu privesc jumatatea plina sau goala a paharului, ci folosesc paharul drept luneta, descoperind astfel adevaruri pe care poporul de rand nu e in stare sa le vada, prada fiind demagogiei unuia sau a altuia.
      ma-nclin
  • +1 (1 vot)    
    ...prosteala pe fata (Joi, 30 octombrie 2008, 8:22)

    vuck [anonim]

    Chiar si cu estea date pe fata nu-si dau seama decat f putini ca totul e o prosteala pe fata, ca politicienii la TV se scuipa si pe la spate se pupa singurul lor scop fiind sa ne prosteasca pe noi, sa ramana in continuare sa ne invrajbeasca pe noi cei mici unii impotriva altora iar ei sa se puna mana pe bani !
  • 0 (0 voturi)    
    re: electorala (Joi, 30 octombrie 2008, 9:02)

    unroman [anonim]

    Si uite asa pleaca ai nostrii, vin ai nostrii, tugulanii tot ca prostii !
  • 0 (0 voturi)    
    iepurasii (Joi, 30 octombrie 2008, 10:29)

    tudor [anonim]

    niste lasi
    va reprezinta fricosilor, ordinarilor
    mie imi este greata de ei
  • 0 (0 voturi)    
    nu are legatura (Joi, 30 octombrie 2008, 11:22)

    ciolanus [anonim]

    cum puteti spune ca este blat cand in unele colegii se bat actuali senatori si deputati? ati innebunit la cap?
    blat e cand se bate o personalitate politica cu niste no-name, nu cu alti senatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Articol plin de inadvertente (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:50)

    Uninominalu' [anonim]

    1. Intrucat marea majoritate a mandatelor vor fi distribuite proportional prin metoda d'Hondt (fiindca putini candidati vor castiga colegiile), nu conteaza atat de mult pe cine ai ca si contra-candidat, ci cate voturi iei in comparatie cu cei care candideaza de la acelasi partid in alte colegii din judet.

    2. Din lista prezentata mai sus, nu rezulta 'blatul' decat in putine cazuri. Atunci cand autoarea articolului ii considera insignifianti pe fostii candidati la primarii municipii de judet, pe inspectorii scolari (care sunt influenti, mai ales in mediul rural) sau pe anumiti oameni de afaceri, se inseala amarnic. Iar atunci cand spune ca anumite candidaturi, precum cea de la Iasi, a lui Marian Enache (fost vicepresedinte al ApR-Melescanu) si fost consilier prezidential, cea de la Buzau, a deputatului Gratiela Iordache, sau, mai ales, cea de la Vaslui, a fostului prefect Ioan Tibulca, ar asigura marsul triumfal catre Parlament al contra-candidatilor mai cunoscuti, se afla intr-o eroare absoluta. Recomand mai mult prudenta si mai multe lecturi...