Radu Mazare, trimis in judecata de DNA

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2008, 14:12 Actualitate | Politic


Radu Mazare
Foto: AGERPRES
 documente
(28 Oct 2008) PDF, 121KB
Primarul Constantei, Radu Mazare, a fost trimis in judecata de Directia Nationala Anticoruptie, intr-un dosar privind retrocedarea ilegala a unor terenuri, informeaza un comunicat remis HotNews.ro. In dosar mai sunt inculpati Nicusor Constantinescu, presedintele Consiliului Judetean Constanta, si alti 35 de functionari din cadrul Primariei Constanta, care ar fi provocat un prejudiciu de 114 milioane de euro.

Dosarul vizeaza retrocedarea ilegala a unor terenuri din municipiul Constanta, din statiunea Mamaia, de pe plaja si de pe faleza.

Cei 37 de inculpati sunt acuzati de procurorii DNA ca ar fi solutionat in mod defectuos o serie de cereri de restituire de terenuri, in scopul obtinerii de catre ei sau de catre persoane din anturajul lor a unor mari suprafete de teren.

Potrivit procurorilor DNA, cei 37 de inculpati ar fi provocat un prejudiciu de 114 milioane de euro, dintre care 77 de milioane statului si alte 37 municipiului Constanta.

Dosarul a fost inaintat Curtii de Apel Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3151 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:20)

    gigel [anonim]

    in sfarsit !
    • 0 (4 voturi)    
      si ce daca? (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:36)

      saab [anonim] i-a raspuns lui gigel

      tu ce crezi ca o sa faca justitia romana? o sa confirme in fata tuturor nevinovatia preacinstitului Mazare.
  • +7 (7 voturi)    
    Iete frate... lupta anticoruptie... (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:22)

    Gigel Contrel [anonim]

    ce chestie....mmm...

    Apropo, stiati ca in unele tari chiar se face pushcarie pentru treburi din d-astea?
    • +1 (1 vot)    
      serios?!?!?! (Marţi, 28 octombrie 2008, 21:17)

      dixit [utilizator] i-a raspuns lui Gigel Contrel

      vrei sa spui ca majoritatea politicienilor romani (care au fost si care sunt) risca puscaria?!?!? alesii neamului? binefacatorii natiei romane? cei care ne-au scos din noroiul comunismului si ne-au dus in binefacatoarea epoca de aur a uniunii europene? vrei sa spui ca ei risca (in alte tari, cum veni vorba) ani grei de puscarie pentru coruptie, fals, uz de fals, trafic de influenta, sperjur, furt, furt din banii publici, imixtiune in actul de justitie, amenintari si alte chestii dastea minore in romania?!?!?!? NU TE CRED!!! ei sunt albi si puri ca neaua! uita-te la iliescu, degeaba au vrut toate javrele sa dea vina pe el ca e de vine de vreun mort..... imi vine sa plang in pumni de furie ca rand pe rand sunt scosi nevinovati de draga justitie romana.....
      • +1 (1 vot)    
        serios!!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 11:36)

        leo76 [utilizator] i-a raspuns lui dixit

        ai absoluta dreptate! si eu simt la fel!
        DAR...
        atunci de ce tot noi ii alegem pe nenorocitii astia? alegeti un partid mai mic... alegeti verzii sau forumul german (vezi exemplul sibiului care are primar sas si ce a reusit in ultimii ani)... nu alegeti partidele mari, ca sa se parleasca ca lumea toti p...-istii si ca sa se miste ceva in tara asta extraordinara care a ajuns si mai de kkt...
        noi suntem poporul, noi alegem si fiecare popor are conducerea pe care o merita...
        nu va plangeti pe internet!
        actionati!
        votati!
        schimbati!
        acum este sansa la urmatoarele alegeri sa miscam ceva!
  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:29)

    cristian [anonim]

    Acum vom vedea daca instanta ii gaseste vinovati de cele reclamate de DNA. Poate in cativa ani (ca nu cred sa se solutioneze mai repede) vom sti daca a fost sau nu un dosar politic - cum tipa de ani de zile domnul primar. A verificat cineva daca e constitutionala legea pe baza caruia i-au fost reclamate faptele de DNA? Nu de alta, dar nu vreau sa se intoarca dosarul la DNA peste 10 ani pe motiv de neconstitutionalitate. Vezi Bombonel.
    Eu personal as vrea sa-i vad pe toti cei care au incalcat legea la puscarie.
  • -1 (1 vot)    
    ep.2 (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:30)

    florin [anonim]

    acum e a 2-a oara. prima data a fost la alegerile anterioare. ce-mi plac alegerile facute prin mass media.
  • +3 (3 voturi)    
    Curtea de Apel Bucuresti (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:30)

    - [anonim]

    e un fel de Rai pentru PSD-isti

    pana acum a amanat procesele importante:

    ● Cum isi amana “rechinii” procesele
    Virgil Burla
    Joi, 04 Octombrie 2007
    http://www.romanialibera.ro/a107711/cum-isi-amana-rechinii-procesele.html

    ● Patriciu nu a venit la procesul Rompetrol, pentru ca un caine i-a rupt citatia Joi, 26 Iunie 2008, ora 15:58
    http://www.ziare.com/Patriciu_nu_a_venit_la_procesul_Rompetrol_pentru_ca_un_caine_i_a_rupt_citatia-341590.html

    ● Nastase nu se duce la DNA pentru ca e plecat din tara Joi, 26 Iunie 2008, ora 11:14
    http://www.ziare.com/Nastase_nu_se_duce_la_DNA_pentru_ca_e_plecat_din_tara-341487.html

    ● Procesul lui Remeş şi Mureşan, amânat pentru octombrie
    Vineri, 12 Septembrie 2008
    http://www.amosnews.ro/Procesul_lui_Remes_si_Muresan_amanat_pentru_octombrie_-255504
    • +5 (5 voturi)    
      mazare (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:28)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui -

      Sper ca o sa i se puna capac lui mazare asta. e cel mai mare impostor venit foarte curios din domeniul ziaristicii. cred ca o sa-l vedem in curind si pe noul candidat pnl florin calinescu in pirnaie, ptr. afacerile dubioase cu mapnul. sa nu mai insinueze unii ziaristi sau fosti ziaristi ca sint cinstiti. vor sa ajunga politicieni ca sa fure. are dreptate pres. basescu. deci la puscarie cu mazare si ai lui. sa le fie rusine ca reprezinta psdul.
  • +2 (2 voturi)    
    mai lasati-o fratilor (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:36)

    the great cornholio [anonim]

    lasati-o ca macane. acum in prag de alegeri mai dati cate un articol ca nu's care s-a dus la DNA. SI CE DACA? a facut pana acum vre-unul parnaie? NUUUUUUUUUUUUUUUUUUU! dupa alegeri (mai ales ca o sa iasa psd-ul), BAG MANA IN FOC, ca mazare iese curat.
  • +7 (7 voturi)    
    se poate? (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:37)

    catalin [anonim]

    oare o sa vedem si noi unu din asta in inchisoare in urmatorii 20 de ani? Sau tb sa ajunga la varsta lui Chitac sa stea unde ii e locul? Omu asta e putred rau si stiu ce spun! Si cati mai sunt...
  • +3 (3 voturi)    
    Zdup (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:39)

    Cristian [anonim]

    Am dori totusi macar o sentinta ca de circ ne-am saturat. Sunt curios daca in fata instantei se va prezenta imbracat camuflaj sau in salopeta si casca de santier asa cum se ducea la DNA. Dupa perceptia mea e un mare corupt, din pacate nu vor reusi sa demonstreze pentru ca traim in romania.
    BTW, Remes ce sentinta are, l-a vazut o tara intreaga cum ia spaga.
  • +5 (5 voturi)    
    Pt. puscarie > trebuie tariceanu OUT (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:53)

    PSD+Pur-ul sau : PNL [anonim]

    El si PSD-ul au blocat in 2006 legile prin care Monica Macovei vroia sa re-organizeze activitatea JUDECATORILOR
    iar dupa 2007 a strambat toate legile facute de Monica Macovei

    Toate rapoartele pe justitie arata ca activitatea JUDECATORILOR nu e buna, Partidul Stat PSD+PNL n-a miscat un deget pt. asta.
  • -1 (1 vot)    
    CAMPANIA ! (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:58)

    Nicolae [anonim]

    A inceput "Campania Electorala "!
  • +1 (1 vot)    
    sa fie! (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:01)

    robert [anonim]

    Si dupa ,le da drumu' nu?
  • +1 (1 vot)    
    Pentru un prejudiciu (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:15)

    TOMIS [anonim]

    asa de mare , n-ar trebui sa-i bage putin la parnaie, ca poate sa-i judece si de acolo....
  • 0 (2 voturi)    
    Mare lucru (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:29)

    Marcel [anonim]

    Il doare exact in... cot pe Mazare ca l-au trimis in judecata cei de la DNA. Si ca el simt si alti netrebnici de prin tara asta. Nu va ajunge nici macar unul dintre ei sa faca un minut de parnaie.

    PS: nu pot sa nu remarc ca alaturi de stirea asta in dreapta jos de tot pe pagina se afla un link catre un topic de pe forum intitulat "Vreau sa plec in Canada"...
  • +2 (2 voturi)    
    meseriasul (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:30)

    croc [anonim]

    Nicusor Constantinescu nu este ala de s-a imbatat si a adormit in interesectie?
    Pai cine dracu sa-i faca lu asta ceva....este IMUN.
    HAHAHAHAHAHA
  • 0 (0 voturi)    
    Asta retrocedeaza ilegal si Copacabana ! (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:34)

    martin [anonim]

    Oricum trebuia sa-i puneti la articol o poza mai vesela,ca nu va pati nimic. Mai are de lucrat si Brazilia si apoi lumea intrega. Sa nu va puneti cu el !
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui bagati toti la DNA (Marţi, 28 octombrie 2008, 15:38)

    Jale [anonim]

    ce e si cu bula asta de sapun DNA? ce nu mai este justitie? trebuie DNA - raspuns : Trebuie sa scape politicienii si cu gastile lor de afaceristi formate din fosti tractoristi si ospatari si deci ca sa nu mai se bage justitia au format DNA-ul ca formula de legalitate pentru amenintari si totodata scapari de lege
  • 0 (0 voturi)    
    Ce surpriza... (Marţi, 28 octombrie 2008, 17:21)

    Claude [anonim]

    mi se parea un tip dragut si cinstit. Figura il caracteriza.
    Cum, si Nicusor? Pai el n-are timp sa fure ca doarme mai tot timpul in masina in intersectie..
  • 0 (0 voturi)    
    Urare (Marţi, 28 octombrie 2008, 21:11)

    daddy erectus [utilizator]

    Parnaie lunga..
  • 0 (0 voturi)    
    puscarie usoare (Miercuri, 29 octombrie 2008, 4:10)

    dan [anonim]

    si sa mai auzim de el la batrinete
  • 0 (0 voturi)    
    legat de calcule... (Luni, 3 noiembrie 2008, 17:01)

    ina [anonim]

    ..."ar fi provocat un prejudiciu de 114 milioane de euro, dintre care 77 de milioane statului si alte 37 municipiului Constanta."
    Mare noroc au daca ii acuza doar pentru atat.
    Cum ramane cu prejudiciul cauzat oamenilor care alearga de ani de zile pentru retrocedarile pe care n-au vrut ei sa le faca (decat in favoarea lor si a cunoscutilor)?
    Smecherii astia n-au furat doar statul si municipalitatea, au furat si omul de rand. Sau MAI ALES omul de rand.

    Oricum, nu vor pati nimic, asta e clar...