Presedintele Basescu ii solicita lui Bogdan Olteanu sa trimita urgent Legea salariilor profesorilor la Monitorul Oficial

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2008, 19:23 Actualitate | Politic


 documente
Traian Basescu ii solicita presedintelui Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, sa trimita urgent la Monitorul Oficial decretul de promulgare a legii privind cresterea salariilor profesorilor.

"Monitorul Oficial se afla in subordinea presedintelui Camerei Deputatilor si nu este prima data cand domnul Bogdan Olteanu blocheaza publicarea unor acte oficiale ale institutiilor statului roman, inclusiv decrete ale Presedintelui Romaniei", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

Administratia Prezidentiala ii solicita presedintelui Camerei Deputatilor sa dea dovada de respect fata de institutiile statului si sa nu tergiverseze publicarea legii in Monitorul Oficial, se mai arata in comunicat.

Presedintele Camerei Deputatilor a declarat luni, pentru NewsIn, ca Legea care prevede marirea salariilor cadrelor didactice este trimisa Monitorului Oficial si ar urma sa fie publicata in cursul zilei de luni sau, cel mai tarziu, marti, dupa ce FEN l-a somat sa publice grabnic legea.

"Este trimisa la Monitorul Oficial", a precizat Olteanu, care a explicat ca, imediat ce vor fi terminate procedurile la care sunt supuse toate actele normative, va fi publicata de MOf. "Azi, cel mai tarziu maine", a estimat presedintele Camerei Deputatilor, precizand ca a primit Legea de la Presedintie in cursul dupa-amiezei de vineri.

La randul sau, Guvernul a postat, luni seara, pe www.gov.ro textul integral al scrisorilor transmise presedintelui Basescu de catre premierul Tariceanu privind impactul generat de cresterea cu 50% a salariilor profesorilor, in care arata ca efortul financiar nu poate fi sustinut.

In scrisori se arata ca "efortul financiar al maririi salariilor cadrelor didactice nu poate fi sustinut. O astfel de masura ar obliga la majorarea deficitului bugetar sau la reducerea drastica a cheltuielilor cu investitiile. Aceasta din urma varianta are, de asemenea, consecinte extrem de negative caci ar insemna oprirea procesului de modernizare si constructie pentru gradinite, scoli si universitati".

Basescu: declaratiile premierului Tariceanu, o operatiune de manipulare a opiniei publice

Presedintele Traian Basescu califica declaratiile premierului Tariceanu privind criza economica la care s-ar ajunge daca ar creste salariile profesorilor drept "o operatiune de manipulare a opiniei publice" si spune ca acesta exagereaza, incercand sa creeze o imagine "apocaliptica".

"Este regretabil si fara precedent ca insusi primul-ministru sa alimenteze nejustificat imaginea unei crize apocaliptice, in conditiile in care Romania are mijloace si resurse pentru a diminua efectele crizei economice mondiale", se arata intr-un comunicat al purtatorului de cuvant al Presedintiei, Valeriu Turcan, citat de NewsIn.

Presedintele Basescu spune ca pozitia guvernului cu privire la cresterea salariilor profesorilor "este o operatiune de manipulare a opiniei publice". El isi argumenteaza afirmatia aratand ca guvernul "se foloseste si de omisiune, intrucat nu spune ca pana la 1 octombrie, Ministerul Educatiei a reusit sa cheltuiasca doar 43% din banii alocati pentru investitii".

Pe parcursul ultimelor saptamani, presedintele a solicitat primului-ministru ca guvernul sa intre in legalitate si sa prezinte in termenul prevazut de lege, proiectul de buget pe anul 2009, se mai arata in comunicatul Presedintiei.

Basescu precizeaza ca efectele crizei financiare internationale nu au legatura cu cresterea salariilor profesorilor. "Noile exagerari, de aceasta data apocaliptice, ale primului-ministru, contrasteaza puternic cu declaratiile sale de acum cateva saptamani, cand exagera efectele cresterii economice", mai spune presedintele.

Presedintele considera ca Guvernul a procedat foarte bine atunci cand a dat publicitatii scrisorile in care arata care ar fi efectele majorarii salariilor profesorilor la nivelul economiei, "chiar daca acest lucru nu este tocmai o regula a dialogului intre institutii ale statului".

In acest fel, spune Basescu, "cetatenii se pot convinge de evaluarile apocaliptice ale unui guvern aflat in campanie electorala si care incearca disperat sa sporeasca ingrijorarea publica".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2508 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Un nemernic! (Luni, 27 octombrie 2008, 19:29)

    Adrian E. [anonim]

    A dosit-o nemernicul de olteanu la fundul sertarului,la fel ca cea impotriva taxei de inmatriculare votata de senat si ascunsa de acest plevusca.Nenorocit om !.
    • -2 (20 voturi)    
      Dom' profesor! Domnu Adrian E. (Luni, 27 octombrie 2008, 19:42)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

      Ramineti pe receptie.
      Stati linistit ca salariul o sa va creasca cu 50 de procente. E o lege votata si promulgata de dom' presedinte. Asta e vestea buna.

      Vestea proasta e ca prim mai-iunie anul viitor o sa cumparati mai putina papica si hainute din salariul majorat decit din actualul salariu.
      Sa ne fie de bine!
      • +4 (6 voturi)    
        Kolo nu stie ce zice (Luni, 27 octombrie 2008, 20:32)

        Adrian E. [anonim] i-a raspuns lui kolo

        Nu te ingrijora Kolo draga..! eu nu sunt bugetar si nu iau nici un leu din Romania,sunt platit in Euro si muncesc in Europa.
        Asa ca, Kolo mai bine ti-ai face griji pentru propria persoana..baiete !!.
        • -3 (9 voturi)    
          Pai tocmai ca imi fac griji (Luni, 27 octombrie 2008, 20:40)

          kolo [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

          Pentru ca eu nu sunt cadru didactic si nici bugetar. Oare mie o sa-mi majoreze cineva salariul cu 50%? Probabil ca nu. O sa-mi zica sa-mi caut altceva de lucru daca nu-mi convin banii. Mda, pentru cineva care lucreaza in Europa si nu va trebui sa plateasca impozitele din care se vor plati salariile majorate ale bugetarilor ai o atitudine civilizata si umanista. Te-ai gindit sa contribui si tu cu ceva la bugetul RO. Ca sa ne fie si noua mai usor...

          Oare cit o mai fi costind niste flecuri?
          • +3 (5 voturi)    
            Nici un leu! (Luni, 27 octombrie 2008, 21:05)

            Adrian E. [anonim] i-a raspuns lui kolo

            Am contribuit destui ani,Kolo,a venit vremea sa-mi vad si de propria persoana.
            Cat despre bugetul RO tu nu ai vazut unde se duc banii...!?? salarii de 10-15 mii Euroi pentru directorasi care nu fac mai nimica pe la institutii de stat,lor sa le platesc eu impozit ?? din sudoarea mea sa se imbuibe ei !??.M-am jurat ca nu mai dau nici un leu miseilor astia care-si zic ´´Bugetul de Stat´´.am zis !.
            • -2 (2 voturi)    
              Corect (Luni, 27 octombrie 2008, 21:22)

              kolo [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

              Numai ca eu va trebui sa cotizez la buget, atit pentru directorasi cit si pentru profesori. Sa nu-i uit pe: medici, militari, angajatii din ministere, parlamentari, presedinte, angajatii TVR si ai Radio Romania, Agerpres, primari, consilieri locali si judeteni, etc. Cind voi cere o marire de salariu cu 10 procente mi se va raspunde ca firma merge slabut si nu se poate. Daca nu-mi place pot sa-mi caut altceva de lucru. Cind le va zice Basescu, Tariceanu, Geoana, Boc, Vadim asa ceva bugetarilor?
              Fug sa culeg niste stevie ca se anunta vremuri grele.
              Sau (nu-i asa?) pot pleca si eu din tara. Sa-si plateasca ei impozitele si lefurile.
              Sper, Adrian E., sa apuci si tu ziua (in Europa) cind iti va creste peste noapte salariul cu 50% pe acelasi post.
              Btw, lasa second-hand-urile si cumpara o masina noua.
              • +2 (2 voturi)    
                Final de mandat PSDN.L.: platim din buzunar de 2,5 (Luni, 27 octombrie 2008, 22:21)

                PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui kolo

                de 2,5 ori mai multi “asistati social” adica dependenti de Statul-Tata-Si-Mama-Lor

                Numărul de beneficiari care primesc lunar o formă de asistenţă socială din bugetul Ministerului Muncii a crescut astfel:
                – in 2004 – 3.617.505
                – în 2005 – 4.078.177,
                – în 2006 – 4.293.318,
                – în 2007 – 7.755.505,
                – in 2008 – 11.135.000
                Romania, o tara a asistatilor social apti de munca
                Ajutoarele de caldura pe 7 ani costa cat Autostrada Bechtel
                Bursele locurilor de munca au o misiune imposibila: sa trimita la serviciu peste doua milioane de romani
                Camelia Popa
                Miercuri, 28 Mai 2008
                http://www.romanialibera.ro/a125612/ajutoarele-de-caldura-pe-7-ani-costa-cat-autostrada-bechtel.html
                Jumatate dintre romani beneficiaza de ajutoare sociale Joi, 27 Martie 2008, ora 19:29
                (unul din doi romani traiese pe bani NE-MUNCITI)
                11.135.000 de romani beneficiaza in total de ajutoare sociale, ceea ce inseamna ca 1 din 2 cetateni primesc asistenta financiara din partea statului, a dezvaluit ministrul Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse, Paul Pacuraru, intr-o conferinta de presa la Targu Mures.
                In Romania exista in prezent 35 de tipuri de prestatii sociale, fata de 2004 cand existau 18 si doar 3.617.505 de beneficiari ai acestora.
                Ministrul a explicat ca numarul cetatenilor care primesc ajutoare sociale a crescut, in special, prin preluarea de catre directiile de munca a alocatiilor pentru copii.
                http://www.ziare.com/Jumatate_dintre_romani_beneficiaza_de_ajutoare_sociale-276187.html
              • +3 (3 voturi)    
                Final de mandat PNL: DETURNAREA DE FONDURI (Luni, 27 octombrie 2008, 22:36)

                PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui kolo

                C. Diaconescu sustine ca 800 milioane de lei din bugetul MApN s-au dus in buzunarele pensionarilor
                22-10-2008

                http://www.gardianul.ro/Diaconescu-sustine-ca-800-milioane-de-lei-din-bugetul-MApN-s-au-dus-in-buzunarele-pensionarilor-s122884.html
            • -1 (1 vot)    
              taxa globala (Luni, 27 octombrie 2008, 21:44)

              andy [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

              Adrian E. : daca nu ti-ai platit impozitul global, care este obligatia ta, tocmai ai savirsit cea mai mare infractiune!!! se pare ca nu. nu ai invatat nimic din experienta ta europeana.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:01)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Adrian E.

          si ce cauti aici atunci? Am uitat.. daca ai trecut granita esti mai destept domn zidar? sau tamplar? sau ce esti.. indiferent... latri si tu pe aici ca da bine.
        • -1 (1 vot)    
          Kolo are dreptate! (Marţi, 28 octombrie 2008, 8:38)

          Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

          Asa este! Preturile o vor lua la vale si asta nu neaparat pentru ca vor creste costurile de productie ci pentru ca asa este moda in Romania. Am auzit cu urechile mele un vanzator in piata care justifica marirea peste noapte a unui pret prin aceia ca ,,ce pensiile nu au crescut cu 30%? Ce nu spune Kolo este ca preturile vor creste cu saui fara marirea de salariu a bugetarilor si astfel oricum prin vara vom cumpara mai putina papica din veniturile noastre. Ca asa e moda la romani! Este sau nu este nevoie crestem preturile ca oricum romanul cumpara ca doar nu o rabda de foame si setea de avere a comerciantilor facuta, repede repede, este mare.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:00)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui kolo

        basescu are pene din ce in ce mai colorate. Imi pare rau ca l-am sustinut la alegerile trecute.
    • -1 (1 vot)    
      Da, eu, B.O. recunosc ca sunt un nemernic ... (Marţi, 28 octombrie 2008, 11:04)

      BOGDAN OLTEANU [anonim] i-a raspuns lui Adrian E.

      ...si ca daca Tariceanu n-ar fi fost nasul meu, probabil ca as fi ramas tot un banal angajat de-al lui Patriciu.
      A, si bunica-mea aia care a slujit ca activist PCR, mi-a transmis muuuulte cunostinte...de-aia vreau sa pun umarul la distrugerea firavei democratii romanesti.
      Ne vedem in iad...
      A...un mesaj pentru prietenul meu Hrebenciuc ... cand il mai suspendam odata pe presedinte?
  • -2 (8 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 27 octombrie 2008, 19:37)

    un roman [utilizator]

    A ajuns Basescu sa se roage de Bogdan Olteanu!
    Tare de tot!
  • 0 (18 voturi)    
    Mai repede cu pomenile!!! (Luni, 27 octombrie 2008, 19:37)

    MariusV [utilizator]

    Trimiteti odata pomenile alea la monitor, ca vin alegerile si inca nu am distrus economia!
  • -1 (11 voturi)    
    Kooool (Luni, 27 octombrie 2008, 19:49)

    Fostul PDL-ist [anonim]

    Ce se grabeste Base sa fie publicata legea buclucasa care-l va da jos de pe tron la anu si ii va face pe PDL-isti sa schelalaie la alegerile din noiembrie.
    Olteanu mai amana putin si e o tactica buna. Cu cat tam-tamul e mai mare, PNL-ul va fi privit ca adevaratul partid caruia ii pasa de Romania, in detrimentul PDL-ului.
    Fraierii de PDL-isti nu stiu in ce joc au intrat.
    Se bucura de voturile ipotetice ale catorva zeci de mii de profesori, insa au pierdut inzecit mai multi simpatizanti care migreaza catre PNL.
    • -1 (7 voturi)    
      si inversul e valabil (Luni, 27 octombrie 2008, 20:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Fostul PDL-ist

      Si reciproca e valabila. Nu poti sa te joci cu legile in Romania. Daca o lege a trecut prin Parlament, prin proceduri, prin Curtea Constitutionala, prin semnatura Presedintelui...nu poti sa te pui tu Presedintele Camerei Deputatilor impotriva cu tactici de curtea scolii.

      PNL ar trebui sa aiba grija ce face ca sa isi mentina electoratul. In fond PNL au votat legea in Parlament, dar PDL s-a abtinut. De fapt perdantul este Basescu aici (pentru ca nu a considerat retrimiterea legii in Parlament), nu PDL.
      • -2 (10 voturi)    
        Nu te amagi prietene (Luni, 27 octombrie 2008, 20:25)

        Mister [anonim] i-a raspuns lui alex

        PDL nu este nimic fara Basescu.
        Pica Basescu, se duce la fund si PDL-ul.
        Cam asta e tendinta si o merita.
        • +4 (6 voturi)    
          da' la pnl nu-i valabil? (Luni, 27 octombrie 2008, 20:39)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mister

          si este chiar realizabil. daca vrei punem si-un pariu. dupa ce slabiceanu n-o sa mai fie premier sa vezi cum nu mai este nici sef de partid.
          in ianuarie este programat congresul PNL in care se alege o noua conducere. daca prm-ul in colaborare cu psd-ul si pnl-ul nu pun bete-n roate sa anuleze votul uninominal ca slabiceanu sa aiba motiv sa amane alegeriel sigur nu-l mai vedem nici secretar la pnl.

          iar gasca lui de la partid or sa ajunga sa munceasca, de data asta legal, la patriciu. eventual sa ghiceasca secunda cand va cadea o scama pe costumul lui patriciu :)

          niste jigodii. in maxim 5 ani istoria ii va taxa rau. or sa-si gaseasca locul langa ceausescu in manualul de istorie, nu in ghencea :)
          • -1 (3 voturi)    
            Vezi ca aici nu esti la Bailesti (Luni, 27 octombrie 2008, 22:57)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui sucaa

            Unde un prostovan a ajuns primar - bineinteles ca este de la PDL - si se viseaza in functie pina la pensie.
            • +2 (2 voturi)    
              ai complexe? (Luni, 27 octombrie 2008, 23:40)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              oare de ce nu poti raspunde la subbiect si nu stii decat sa ataci? lipsa de viziune in comunicare sau pur si simplu nu ai argumente?

              de ce trebuie s-o dati in penibil? nu mai bine va abtineti?
      • -1 (3 voturi)    
        Perdantul (Luni, 27 octombrie 2008, 22:55)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

        este PDL-ul, vei vedea la alegeri.

        Iti dai seama ce timpit au ca sef de partid daca vrea sa depuna plingere penala impotriva guvernului si a lui tariceanu ?

        Prea ne ia de prosti o asfel de aschimodie, cica profesor universitar.
      • 0 (0 voturi)    
        joaca cu legile (Marţi, 28 octombrie 2008, 10:46)

        yggdrasil [anonim] i-a raspuns lui alex

        Cu legile este de joaca in Romania cel putin de la Mihai Viteazul incoace. Nu intru in detalii, sunt de notorietate si creioneaza normalitatea politico sociala la romani. Totusi, zavera curenta poate prezenta ceva interes, in sensul in care va releva daca a avut loc o schimbare in tara noastra in ultimii ani, sau nu. Daca votul asistatilor va fi covarsitor si decisiv, respectiv va da castig de cauza PDL, nu prea putem vorbi de schimbare si va trebui sa ne cautam alte orizonturi, straine si mai evoluate socio economic. Daca, dimpotriva, votul va fi favorabil celor ce se opun populismului delirant, putem presupune ca Romania s-a schimbat in bine, avem un fel de clasa de mijloc responsabila si, de asemenea, avem o speranta de viitor aici, acasa.
  • -4 (8 voturi)    
    Nemernicia absoluta (Luni, 27 octombrie 2008, 20:04)

    Dragos [anonim]

    Daca mai exista cineva care mai crede in inocenta lui Basescu, sau nu vede asemanarea dintre deciziile lui si guvernarea PSD-ista cu miros de coliva atunci suntem in mare rahat. ... coliva noastra, a celor ce muncesc si contribuie in mod real la buget (exclus cei ce platesc taxe din salarii bugetare).
    S&P si cei ca ei vor incepe sa ne puna capac, iar noi ce facem ? Votam !
    Ce trebuie sa se intample ca noi
  • -4 (8 voturi)    
    UN Vot. (Luni, 27 octombrie 2008, 20:18)

    Escu [anonim]

    Nu am crezut vreodata ca votul meu, al unui singur cetatean, a contat sau ca am pe cine alege. Asa, ca n-am votat.
    De data asta o sa ma duc sa votez impotriva acestui dusman. Termenul nu-i dur, este foarte real.
    Omul este chiar un dusman: inflatie, deficit bugetar, rating scazut de tara, autonomia teritoriala a unor judete. Asta este ce ne ofera acest om ? Pentru ce ? Pentru majoritate in parlamanet ? Cat trebuie sa inghitim populism ?
    • +1 (7 voturi)    
      Care om? Tariceanu? Geoana? Hrebenciuc? (Luni, 27 octombrie 2008, 20:45)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui Escu

      Poti numi hotii, coruptii si tradatorii Romaniei oameni?
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu + PDSR (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:10)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui YFS

        Ai cerut ai primit.
        • +1 (1 vot)    
          Alta ineptie... (Marţi, 28 octombrie 2008, 6:54)

          YFS [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Sa-ti spun eu ce vede toata lumea, in afara de voi, hotii, coruptii si tradatorii. Tariceanu + Patriciu + Iliescu, Hrebenciuc, Nastase, Nicolicea, Voiculescu.
  • -2 (6 voturi)    
    Circ politic (Luni, 27 octombrie 2008, 20:41)

    cvm [utilizator]

    Circ, circ si iar circ.
    A!!! Ai paine... dar asta s-ar putea sa coste mai mult peste ceva timp!!
    Nasol de noi!
  • +4 (6 voturi)    
    Marirea salariilor? 6% din bugetul invatamantului (Luni, 27 octombrie 2008, 20:49)

    papadie [anonim]

    Am citit scrisoarea lui Taricescu cu consecintele cresterii salariului profesorilor. Stiti cat reprezinta cresterea din bugetul ministerului? 6% . Deci nimic. Cei care fac achizitii pentru inspectoratele scolare si contracteaza reparatii fiti siguri ca fura mai mult decat 6%. Este drept ca se poate genera o spirala a cererilor bugetarilor. Dar de ce sunt atat de multi bugetari? N-a fost tot politica lui Taricescu? Multi, cu bani putini, care lucreaza prost, dar tac din gura si la alegeri mai primesc pomana un 9% la salariu sa dea votul Taricescului. Deci se pot mari fara probleme salariile profesorilor. In acelasi timp s-ar putea face si ordine in invatamant. Cine nu respecta regulile afara. Si atunci vom avea cine sa se ocupe de copii nostrii. Acum, pentru o leafa de mizerie (in nici un caz leafa medie bruta in invatamant nu este 1.800 cu spune Taricescu) profesorii, cu exceptii binenteles, fac o treaba de mantuiala. Si asa copii nostrii sunt niste manelisti, cu cercei in buric si cu scara a valorilor de mahala bucuresteana.
  • -2 (8 voturi)    
    dezamagire profunda (Luni, 27 octombrie 2008, 20:53)

    panika [anonim]

    Traiane sunt dezamagit profund de tine.
    Am ras cu tine la succesuri, am plans cu tine dupa Stolo, te-am sustinut in lupta cu mogulii, si cand ai zis ca Marea Neagra nu e lac rusesc, nu i-am crezut pe oligarhi cand au zis ca tu ai vandut flota, ca ti-ai dat singur casa, ca i-ai favorizat pe Euroconstruct. Am fost cu tine in Covasna sa ii ajutam pe fratii unguri, mi-am luat cizmele la inundatii si te-am urmat, am injurato si eu pe tiganca aia imputita care te-a filmat, am votat impotriva celor 322, pe Tariceanu nu l-am crezut niciodata.... .. am fost cel mai mare fan al tau, chiar mai mare decat Boc si toti lingaii din PD-L.
    Dar De Ce Traiane? De Ce ma dezamagesti…Sa dai la profesori mai multi bani pot intelege… dar 50%...nu iti dai seama ce faci? Vrei sa incepi razboi civil ? Chiar nu gandesti? Armata ta de consilieri nu iti spune nimic??
    Dar m-am convins esti ca toti ceilalti… nu iti pasa de “poporul roman”. Vrei doar sa ingropi guvernul, sa te inalti pe tine si ai tai cu pomeni electorale. Imi pare rau sa spun dar esti unul din cei 322, esti un PESEDIST, un politician iresponsabil, esti tot ceea ce ai acuzat!
    Inca o data m-am convins.. Renunt la dreptul meu de vot.
    Sa vina Gigi sa ne conduca de la loja!
    • +2 (2 voturi)    
      un rationament simplu... (Luni, 27 octombrie 2008, 23:58)

      CrisS [anonim] i-a raspuns lui panika

      Educatia joaca un rol important in dezvoltarea unei tari, in evolutia unei societati. Ori educatia trebuie sa fie asigurata de oameni competenti si motivati....

      Cum poti sa motivezi profesorii cu... lefuri mici?!...

      Alti bugetari, ca alti bugetari... Insa meseria de profesor est o meserie cheie pentru ca macar generatia viitoare sa iasa din... aceasta mizerie.

      Legat de acesti banii care merg pentru cresterea salariilor... Cred ca o gramada de cititori au adus argumente pe forum... Daca vrea guvernul, are de unde sa scoata banii... In cel mai rau caz, n-are decit sa micsoreasca salariile ministrilor: tot nu prea vedem mari rezultate ale muncii lor... ;)
      • 0 (0 voturi)    
        dar boborul, (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:26)

        luci [anonim] i-a raspuns lui CrisS

        ce crezi ca zice boborul? este de acord cu aceasta marire?
        mai scuteste-ne cu oamneii competenti si motivati
        este un sistem la fel de corupt ca toate sectoarele bugetare, si nu numai, bazat pe pile, relatii, etc., ...
  • -2 (4 voturi)    
    Subiecte tari (Luni, 27 octombrie 2008, 20:59)

    StefanB52 [utilizator]

    Scrisoarea lui Tariceanu catre Basescu, mentionata in acest articol, ar fi meritat un articol separat. Inca sper sa apara.
  • -1 (3 voturi)    
    despre crestere (Luni, 27 octombrie 2008, 21:00)

    roman [anonim]

    Mai bine ar mari salariul minim pe economie macar cu 25 % sa beneficem toti romanii!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Este vremea celor cu EXPERIENTA ...!!!! (Luni, 27 octombrie 2008, 21:04)

    brandy2ro [anonim]

    rezolvarea a fost si este ff simpla..ramane doar sa se infaptuiasca...in curand !!! atat in tara cat si pe afara !!!
    trebuie sa fie bine !!!! adevaratii romani/oameni trebuie sa ramana in politica, in afaceri, in invatamant ....!!!! tradatorii, smecherii, cei indoielnici trebuie sa plece !!!!
    oamenii de calitate cu principii si ideologii clare trebuie sa faca jocul politic !!!

    nu putem sa ne dorim/multumim cu conducatori care se vaicaresc si mimeaza responsabilitati..???!!

    este vremea supravietuitorilor a celor care nu-si permit sa se vaicareasca cand dau de greutati, a celor care stiu ptr. ce-i voteaza oamenii, a celor care stiu sa se mobilizeze in cel mai scurt timp ptr. a duce natiunea la viata !!!!

    romani hai sa privim/vedem in profunzime !!! nu este normal ca atat in tara cat si pe afara sa vedem mari conducatori care toata ziua se vaicaresc, ca economia nu merge, ca somaju va creste, ... si care nu au alt "plan de salvare" decat plimbatu din stanga in dreapta, intalniri prin diverse colturi ale lumii...pentru a cersii noi sclavi, noi orbi, ptr. ca mai apoi sa-i puna la caruta....si sa-i faca datori pe vreo 500 ani de acum in colo!!

    de ce romania este asa de scumpa ??? ptr. ca pradatorii sunt geana pe noi !!! si nu are cine sa ne ajute !!!!

    de ce trebuie sa avem o stanga puternica ...??? ptr a nu ajunge sclavi ...!!!!!

    de ce trebuie sa avem o dreapta puternica...?ptr. a nu ajunge la POPULISM GRATUIT !!!!

    bullshit !!!! trebuie sa facem un efort in a intelege ca inainte de toate suntem romani !!! altfel vai de viata noastra !!!

    romania trzestete !!!!
  • -2 (6 voturi)    
    "mai animalule" (Luni, 27 octombrie 2008, 21:21)

    samadau [anonim]

    Tov. presedinte este cel mai slab de dupa revolutie, un presedinte mai penibil si mai iresponsabil nici ca se putea. L-a preocupat circul, Golden Blitzul, cizmele de la Maracineni, scandalul politic si strangerea de capital electoral. Cel mai mult ii place conflictul cu Tariceanu, iubeste sa intre in clinciuri cu el. Mai nou il doare undeva de economia tarii si de iresponsabilii din parlament..a votat legea si i-a dat-o guvernului sa se spele cu ea pe cap. Are si ceva reprosuri de facut..."cum adica sunt bani pentru Loganuri si nu pt profesori?"
    Bine, bine sa le dea si la profesori, nimic de zis...ai mei parinti sunt profesori as fi absurd sa nu-mi doresc sa le creasca salariile, dar prea e cusuta cu ata alba..asa in ajun de alegeri brusc un 50% de parca n-ar fi criza la nivel mondial.
    Stam pe un butoi de pulbere, bursa e praf, bancile stau si ele sa crape, imobiliarele la fel...se vede de la o posta ca suntem in picaj si s-ar putea sa prindem viteza.Pe noi cine ne mai salveaza?
    Personal cred ca acest scandal va lasa urme adanci si tot noi fraierii de platitori de taxe o vom duce in carca.
    Lui Baselu sa-i dai o tuica sub nas si sa-i pui o muzica sa joace cu Maria lui... si uite asa a trecut mandatul si ne facem ca muncim.
    P.S. - e posibil ca multi tineri care muncesc de le sar capacele la privati sa-ti ceara socoteala pentru neghibiile tale. Ai sa dai sama Chiorule'.
  • +5 (7 voturi)    
    Jenant (Luni, 27 octombrie 2008, 21:25)

    Carcotasu' [anonim]

    ...deci acum Basescu e de vina pentru cresterea salariilor profesorilor, nu Parlamentul Romaniei care a votat legea?, lege care a trecut si de Curtea Constitutionala.
    E jenant pentru cei care induc aceasta idee. Cand trimitea cate o lege inapoi in parlament nu era bine ca nu e treaba lui, ca el trebuie doar "sa dea cu pixul pe decret", acum cand nu exista motiv legal de nepromulgare Tariceanu il invinovateste pe Basescu, in loc sa dea de pamant cu penelistii care votat- in parlament.
    Cat de prosti ne cred astia ...!!, deci nu parlamentul poarta responsabilitatea pentru lege, ci Basescu.
    • -1 (1 vot)    
      Mai frate.... (Luni, 27 octombrie 2008, 22:04)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu'

      Nu am sa-l incriminez pe Base deoarece e presedinte , dar asa o simpla intrebare as dorii sa-ti spun ...

      Ce parere ai daca eu brandy2ro(care nu sunt presedinte)spun sus si tare ca toti cei de pe acest site poarta o anumita responsabilitate...
      La ce as putea sa ma astept...eu singur contra celor cateva sute mii sau poate milioane de indivizi ...Cum mai cataloga.?..Sau care ar fi SCOPUL urmarit de mine?.....Nu ar fi cumva practic O NEBUNIE pe care as afisao intr-un mod dement , cu scopul ca eu sa am ultimul cuvant/decizie care nu ar folosii nimanui altuia ...

      Ce mai inseamna pana la urma DEMOCRATIA ??? ...

      Cum vad eu lucrurile ? Base nu a avut capacitatea sa se fac un conducator inteles. Nu pot si nu am nici un drept sa contest intentiile/proiectele lui, dar ar trebuii sa stie cum sa si le puna in practica , altfel sincer nu pot sa inteleg ce mai cauta intr-un post de conducere atata timp cat nu stie sa comunice... ..

      CREZI CA MULTOR ROMANI LE PALCE CIRCUL IN CARE NE AFLAM DE 4 ANI !!!!!!????
      • 0 (0 voturi)    
        to brandy2ro (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:04)

        ina eyre [utilizator] i-a raspuns lui brandy2ro

        asa e! Tie si multora altor oameni le placea linistea lui Ilici Visarionovici. Se fura in liniste, se mintea in liniste si primul vinator al tarii isi impusca, tot in liniste, ministrii, in locul cu care gindeau. Vai, ce bine era: atita liniste si prosperitate pe tarisoara. Inteleg ca va e dor!
    • 0 (2 voturi)    
      Si mai jenant. (Luni, 27 octombrie 2008, 22:49)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu'

      Ceilalti sunt asa cum ii stim, nu se pretind portocalii.
      Tine cont de un lucru, tu primesti salariu din taxele platite la stat de noi.
      Nu mi-o servi p-aia cu taxele platite de tine, fiindca esti bugetar si platesti tot din banii nostri.
      N-ar fi mai frumos daca n-ai lua ordine si ai munci pe bune ?
    • -2 (4 voturi)    
      Foarte jenant (Luni, 27 octombrie 2008, 23:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu'

      Sa ai un prostovan in fruntea tarii, pe care nu il intereseaza decit propria persoana.

      Parca functia lui este de presedinte al tuturor romanilor sau ma insel cumva ?
    • +1 (3 voturi)    
      nu e vina lui (Luni, 27 octombrie 2008, 23:45)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu'

      ca promulgat legea dar este vina lui ca insista asa de mult sa fie aplicata. vezi nuanta dintre un lucru care trebuia facut si unul care iei decizia sa il faci?
      avea dreptate cineva mai sus. am fost un fan dar mi-a trecut. pana la urma cu cine o sa votez? ca de gigi nu imi place.
  • +4 (10 voturi)    
    Tariceanu sa abroge HG-ul cu banii pt baroni!!! (Luni, 27 octombrie 2008, 21:43)

    metronom [utilizator]

    Tariceanu este cel mai mare mincinos din istoria Romaniei! Saptamana trecuta, prin hotarare de guvern a dat echivalentul a peste 600 mil. euro clientelei politice pentru "cheltuieli curente" de campanie electorala, iar acum ne spune ca nu are 160mil. euro pentru educatie.
    Sa abroge acea hotarare de guvern scandaloasa si va avea bani atat pentru profesori, cat si pentru sanatate si functionarii publici!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect.. un alt adevar.. (Luni, 27 octombrie 2008, 22:06)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Cum spuneam mai sus..., nu pot sa contest...CORECT...si pana la urma ce drac facem ????
    • -2 (6 voturi)    
      Socilogii SRI (Luni, 27 octombrie 2008, 22:52)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Hai las-o moarta, e veche tehnica asta.
      Nu devia atentia de la subiectul principal.
      Pute a SRI pe blog.
      Parca e o armata de sacali puturosi, asteapta sa se posteze ceva impotriva prea-luminatului si apoi apar, cam lenti, dar apar.
      Mirosul va tradeaza, folositi sapun, saliva nu ajunge.
      • 0 (0 voturi)    
        "securistii imputiti" + sefii lor din parlament (Luni, 27 octombrie 2008, 23:44)

        PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        ● SRI = PSD 285 de voturi PENTRU

        Senatorii şi deputaţii au votat, miercuri, cu 285 voturi pentru şi 123 contra, numirea în funcţia de director al SRI a lui George Cristian Maior şi cu 294 voturi pentru şi 114 împotrivă, numirea lui Claudiu Săftoiu în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe.

        Votul exercitat de senatori şi deputaţi a fost secret, cu buletine.
        Revista Atheneum
        ● SRI = PSD ● SIE = PNL ● Parlament + SRI + SIE


        ● SRI = PSD 285 de voturi PENTRU

        Senatorii şi deputaţii au votat, miercuri, cu 285 voturi pentru şi 123 contra, numirea în funcţia de director al SRI a lui George Cristian Maior şi cu 294 voturi pentru şi 114 împotrivă, numirea lui Claudiu Săftoiu în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe.

        Votul exercitat de senatori şi deputaţi a fost secret, cu buletine.
        Revista Atheneum

        ● SIE = PNL 295 de voturi PENTRU

        Camera Deputatilor si Senatul s-au intrunit, miercuri dimineata, in sedinta comuna pentru a valida nominalizarea lui Mihai Razvan Ungureanu la conducerea Serviciului de Informatii Externe.

        Din cei 449 de senatori si deputati ai Parlamentului, au fost prezenti 318. Dintre acestia, 295 au votat "pentru", iar 23 au votat impotriva. Astfel, intrunind majoritatea voturilor exprimate, Mihai Razvan Ungureanu va fi noul sef SIE. El a depus juramantul in fata unei sali aproape goale.
        Comisiile reunite de Aparare si pentru controlul SIE au avizat, marti, cu unanimitate de voturi, numirea fostului ministru de externe la sefia serviciului secret.
        RL online, 05 Decembrie 2007
    • -1 (5 voturi)    
      info (Luni, 27 octombrie 2008, 22:56)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui metronom

      Micutzule, lamureste-ma te rog.... 160 mil luna asta? sau anul asta? sau pe 2009? sau in fiecare luna din 2009? sau in fiecare luna de-acum incolo? ia mai documenteaza-te. Nu stiu de unde ai scos cifrele astea dar de vreme ce nu spui exact ce inseamna, mie imi suna a text intrat pe o ureche si iesit pe ailalta.. nefiltrat! Apropo, daca le maresti cu 50% salariile la profesori, vor ramane asa luna de luna forever and ever.Ca doar nu le dai o luna, apoi gata! Or sa faca greva in fiecare an! Ah.... my mistake... ei oricum fac greva in fiecare an....
      • +3 (3 voturi)    
        micutzo, pana la sfarsitul anului (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:01)

        metronom [utilizator] i-a raspuns lui skeptica

        deci pe 2 luni!
        fondul de rezerva bugetara din care s-a aruncat cu cele 600 mil. de euro in clientela politica nu a fost alimentat din venituri exceptionale, ci tot din veniturile curente ale bugetului. Aceste venituri care vor fi incasate si anul viitor...
    • -2 (4 voturi)    
      pe luna (Luni, 27 octombrie 2008, 22:57)

      Combo [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Pai domnule draga, hai sa facem o afacere. Eu iti dau 600 de lei acum si dumneata imi dai 160 de lei pe luna. Dupa logica dumitale e clar ca iti ajung. Si sa vezi ce bine iti ies calculele peste 4 luni.
      • +3 (3 voturi)    
        hai sa facem altfel (Marţi, 28 octombrie 2008, 0:10)

        metronom [utilizator] i-a raspuns lui Combo

        tu, din veniturile din acest an, dai pe sub mana 600 de lei la prieteni. Dar in acelasi timp spui ca nu ai bani pentru copiii tai. Atunci eu iti propun sa iei cei 600 inapoi ca sa ai cate 80 lei lunar pentru copiii tai. Ce alegi?
        Iar daca vei constata ca cei 600 nu sunt suficienti pentru a le asigura copiilor un trai decent, mai taie din cheltuielile cu loganul de 70.000, cu softul de 5 mil. de euro petru centralizarea voturilor, mai concediaza din cei 5000 de salariati ai cancelariei premierului s.a.m.d....

        PS. Apropo, stiai ca acest guvern nu a fost capabil sa cheltuiasca decat 43% din bugetul educatiei pentru acest an? Investitii nu se mai fac in acest an, deci ar mai fi si aici o rezerva pentru salarii...
    • 0 (4 voturi)    
      Cifrele, domn' profesor (Luni, 27 octombrie 2008, 23:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui metronom

      Vezi ca te baga in boala.
      Incurci stinga cu dreapta,de-aia esti plin de datorii.
      Mai citeste inca o data, poate te luminezi.
      • +1 (1 vot)    
        asta va fi, invariabil, raspunsul meu... (Marţi, 28 octombrie 2008, 10:29)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui Alex

        catre Alex si ciracii lui, pentru ca mint cu prea multa nerusinare. La fiecare interventie de-a vostra va voi da acest raspun.
        1. PSD, partidul comunistului bolsevic kgb-ist, Iliescu, criminalul nr.1 al Romaniei, un partid nereformat, plin de hoti, tradatori si corupti, flamanzi, mincinosi si demagogi, dornici sa ajunga iar la ciolanul cel mare. Intre timp. inhaitat cu alti ticalosi, demagogii si pungasii de la PC, in frunte cu cel mai morali indivizi dinRomania, Voiculescu si Andon.
        2. PNL, marea dezamagire, partidul liberal al Bratienilor facut cadou de o gasca tradatoare lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Geoana, un partid al demagogiei, furtului si coruptiei dezmatate, dominat de personaje lipsite de caracter si elementarul bun simt, niste ageamii si amatori, un demn pastrator al ciocoilor vechi si noi.
        3. UDMR, port-drapelul demagogiei, hotiei si coruptiei din maghiarime. Vrea autonomie pentru ca pretind ca sunt discriminati. Acum au primari maghiari si nu au facut nimic pentru etnicii lor amarati. Fura tot, de la paduri, bani pentru scoli si drumuri, pana la bunul simt, care a inceput sa lipseasca si acolo cu desavarsire.
        4. PDL se zbate si se zbate. Au idei bune, au si vointa politica, dar cum sa-i creada votantii napaditi de cadouri si bani de catre partdul curva PSD/PNL? Cine te alege in Romania daca nu dai nimic?
        Acum sau niciodata. Vrem sa continue minciuna, incompetenta, hotia. coruptia si tradarea, sau vrem marea schimbare? Revolutia a fost furata, marea schimbare, insa, depinde de noi!
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu (Luni, 27 octombrie 2008, 22:05)

    un cetatean [anonim]

    Basescu este vinovat si pentru faptul ca unii au net , isi spun parerile si se cred stapinii universului . Tot presedintele este de vina ca creierul este substanta ce nu se imparte in mod egal oamenilor . ( nu mi se pare normala aceasta marire dar stiu ca toti parlamentarii au votat pentru , SI CEI DE LA PNL , de frica electoratului , in teritoriu o parte din filiale incepusera sa se laude cu aceasta marire ce a fost propusa de PNL , o promisiune pe carte trebuia sa si-o tina Tariceanu ) Si acum toti dati in marinar ? Cred ca o gindire coerenta vom avea peste 40-50 de ani , odata ce capatam experienta politica
  • +2 (2 voturi)    
    HG-ul cu bani pt. baroni nu poate fi anulat ? (Luni, 27 octombrie 2008, 22:23)

    PSD+PNL [anonim]

    tov. tariceanu, anulati hg.ul pentru baronii psd si pnl !
  • +4 (6 voturi)    
    Final de mandat PNL: Mega-Statul Partidului Stat (Luni, 27 octombrie 2008, 22:30)

    PSD+PNL [anonim]

    Mega-Statul Partidului Stat PSD+PNL plateste din buzunarul POPULATIEI ACTIVE nu mai putin de 1,5 milioane de bugetari (administratie, politie, armata, servicii, sanatate, invatamant, agentii guvernamentale)


    Pacuraru: Numarul posturilor pentru bugetari a crescut, din 2004, cu 74%

    08 august 2007
    Numarul de posturi din sistemul bugetar central si local este de aproximativ 1,5 milioane, acesta crescand in ultimii patru ani cu 74%,
    iar acuzatia sindicatelor potrivit careia numarul posturilor de conducere a crescut excesiv nu se sustine, a declarat, miercuri, ministrul muncii.
    http://www.standard.ro/articol_9010/pac uraru__numarul_posturilor_pentru_bugetari_a_crescu t__din_2004__cu_74.html
  • 0 (0 voturi)    
    sictir (Luni, 27 octombrie 2008, 23:27)

    gogu [anonim]

    sictir voua tuturor astora de chitaiti pe forum impotriva majorarii salariilor profesorilor!!! Vedea-v-as progeniturile (unii cu bac, altii cu admitere) stand acasa vreo 4-5 saptamani asa, ca o pun profesorii de o greva mica... sa va vad, ma, mai chitaiti pe forum ? Ati uita de noiembrie 2005? Ati uitat se vede...
  • -4 (6 voturi)    
    ODA ptr. MarelePresedinte Base !! (Luni, 27 octombrie 2008, 23:27)

    Oda [anonim]

    Acest site este dedicat marelui, inteleptului si tuturor semenilor lui Basescu....

    Cei de neinvins ......Cei de neinteles... Cei de neclintit....
    • 0 (0 voturi)    
      ODA: Final de mandat PNL: Bancile fac profituri (Luni, 27 octombrie 2008, 23:46)

      PSD+PNL [anonim] i-a raspuns lui Oda

      NESIMTITE in Romania

      ♦ Băncile operează în România comisioane inexistente pe pieţele mature spoliindu-ne prin taxe invizibile adăugate unor produse pe care campaniile publicitare mincinoase ni le prezintă ca fiind deosebit de atractive. Asta în condiţiile unei competiţii scăzute şi a unor practici abuzive în faţa unei populaţii mai puţin avizate în legătură cu subtilităţile financiare. Dar, nu trebuie să ne supărăm pe faptul că am cotiza din greu la profiturile nesimţite ale unui sistem bancar care se laudă cu soliditatea sa pe cârca noastră. Dimpotrivă, faptul că acum acesta rulează sume mai mari este încurajator. Mai mulţi bani, deci PIB mai mare. Concluzia? "Economia duduie!".

      Curierul National, 24 octombrie 2008
    • +2 (2 voturi)    
      de ce-l mai accesezi daca nu iti place? (Luni, 27 octombrie 2008, 23:55)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui Oda

      sunt atatea alte site-uri...
  • +1 (1 vot)    
    Calomniati, baieti, calomniati.... (Marţi, 28 octombrie 2008, 6:56)

    YFS [anonim]

    ...ca tot nu se mai uita nimeni in gura voastra. Ne-am obisnuit cu hotii, coruptii si tradatorii.
  • -1 (1 vot)    
    PD-L spre Victorie ! (Marţi, 28 octombrie 2008, 8:03)

    martin [anonim]

    Cand citesc comentariile la acest articol si la altele cu tematica apropiata, constat ca PD-L are sanse sa castige alegerile. Criteriul meu este ca a avut si multi aderenti care nu si-au schimbat parerea . Nu stiu de fapt daca sunt multi sau au numai multe nume la aceleasi persoane.
    Daca votau si acesti pierduti prin persuasiunea democratiei guvernamentale, PN-L putea lua vreo 120% si ce-ar fi zis Europa !
  • 0 (2 voturi)    
    Concluzie (Marţi, 28 octombrie 2008, 8:29)

    Marcu [anonim]

    Citez: "Presedintele Basescu ii solicita lui Bogdan Olteanu sa trimita urgent Legea salariilor profesorilor la Monitorul Oficial "
    Ma intreb: Daca este asa de urgenta treaba, de ce a asteptat dl. presedinte 10 zile (termenul maxim de asteptare) si nu a promulgat-o din prima zi dupa decizia Curtii Constitutionale?
    Va las pe voi sa trageti concluziile si sa descoperiti care a fost interesul.
    • 0 (2 voturi)    
      re (Marţi, 28 octombrie 2008, 11:24)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

      Exact asta ma intrebam si eu! Si in plus, de ce nu a zis clar daca va promulga legea sau nu de cand a fost votata in parlament? Scandalul incepuse dinainte sa fie trimisa legea la CC, dar a tacut malc pana vinerea trecuta. De ce ne-a tinut in suspans atata vreme? (excluzand remarcile interpretabile aruncate peste umar vreunui jurnalist prea curios..)
      Marcu, daca ai vreo presupunere, zi-mi si mie! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 octombrie 2008, 8:46)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    HAI SA NU NE MAI ASCUNDEM (Marţi, 28 octombrie 2008, 9:09)

    Un cadru didactic univ. [anonim]

    daca cititi cu atentie legea sau documentul de mai sus, scrie negru pe alb: majorare cu 55% pentru profesorii universitari si cu 37% pentru restul (de la conf. in jos ... inclusiv preuniversitarii).
    si asta dupa ceva timp in urma profesorilur universitari li s-au dublat salariile, cu promisiunea ca vor urma confii, lectorii .... pana la preuniv.
    ei ... asta e urmarea: prof.univ. 55% .... restul 37%.
    s-a facut o medie de 50% ca sa se mascheze acest lucru.
    niciunde in lege nu apare valoarea de 50%.
    nici macar in prag de alegeri nimeni nu a facut ceva pentru profesorii care au cu adevarat salarii mici. nici presedintele care a incurajat acest lucru, nici premierul care nu a spus explicit acest lucru ... de la parlamentari si curtea constitutionala ce sa ne mai asteptam .. .doar sun prof.univ ....
    sunt de acord ca efortul financiar e mare ... ganditi-va cat are acum salarul un prof.univ. ...majorat cu 55% devine enorm .... asta e efortul de care se discuta, nicidecum 37% pentru restul ....

    asta e problema si nu stiu de ce nimeni nu o spune clar, nici macar ziaristii ....
  • +1 (1 vot)    
    REMEMBER (Marţi, 28 octombrie 2008, 9:26)

    YFS [anonim]

    1. PSD, partidul comunistului bolsevic kgb-ist, Iliescu, criminalul nr.1 al Romaniei, un partid nereformat, plin de hoti, tradatori si corupti, flamanzi, mincinosi si demagogi, dornici sa ajunga iar la ciolanul cel mare. Intre timp. inhaitat cu alti ticalosi, demagogii si pungasii de la PC, in frunte cu cel mai morali indivizi dinRomania, Voiculescu si Andon.
    2. PNL, marea dezamagire, partidul liberal al Bratienilor facut cadou de o gasca tradatoare lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase si Geoana, un partid al demagogiei, furtului si coruptiei dezmatate, dominat de personaje lipsite de caracter si elementarul bun simt, niste ageamii si amatori, un demn pastrator al ciocoilor vechi si noi.
    3. UDMR, port-drapelul demagogiei, hotiei si coruptiei din maghiarime. Vrea autonomie pentru ca pretind ca sunt discriminati. Acum au primari maghiari si nu au facut nimic pentru etnicii lor amarati. Fura tot, de la paduri, bani pentru scoli si drumuri, pana la bunul simt, care a inceput sa lipseasca si acolo cu desavarsire.
    4. PDL se zbate si se zbate. Au idei bune, au si vointa politica, dar cum sa-i creada votantii napaditi de cadouri si bani de catre partdul curva PSD/PNL? Cine te alege in Romania daca nu dai nimic?
    Acum sau niciodata. Vrem sa continue minciuna, incompetenta, hotia. coruptia si tradarea, sau vrem marea schimbare? Revolutia a fost furata, marea schimbare, insa, depinde de noi!
  • 0 (0 voturi)    
    salariile profesorilor (Marţi, 28 octombrie 2008, 11:56)

    pusy [anonim]

    Asa D.nule.Basescu,tragei tare cu campania electorala,o sa te voteze pe tine si partidul tau toti profesorii,inclusiv suplinitorii care nu sunt in stare sa ia un 5 la examenele pentru obtinerea unei catedre cat si profesorii care deasemene nu sunt in stare sa ia un 5 la examenele de titularizare.Cui mai trebuie sa dati bani sa castigati alegerile?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt (am fost) (Marţi, 28 octombrie 2008, 14:34)

    luci [anonim]

    un sustinator al lui basescu... dar acum a dat cu oistea in gard, ceea ce face el acum duce la "un fel de razboi civil"...
    va pierde multi votanti, poporul nefiind de acord cu aceste mariri in conditiile in care salariile majoritatii cresc (daca cresc) cu inflatia ...
    in acelasi timp educatia a beneficiat de cele mai mari mariri de salarii in ultimii doi ani, peste 90 %, ca de altfel tot sectorul bugetar..., unde nu intalnesti salarii sub 1000 lei (incluzand toate sporurile, primele, etc.)...
    daca basescu crede ca va fi votaat de profesori, se inseala, multi fiind inscrisi in alte partide politice, avand diferite functii in ele si, nu sunt putin cei care sunt oameni mandri si constienti de faptul ca este o pomana electorala, cu efecte majore asupra altor categorii de salariati...