Candidatii la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:48 Actualitate | Politic


HotNews.ro va prezinta listele cu candidatii propusi de principalele partide la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008. Listele PD-L au fost realizate cu ajutorul informatiilor obtinute de la Birourile Electorale Judetene si de la AGERPRES, partidul condus de Emil Boc fiind singurul care a refuzat sa furnizeze o lista centralizata a candidatilor.


!!! Cauta aici colegiul dupa numele strazii/Romania
!!! Cauta aici colegiul din Diaspora (sursa: thinkopolis.eu)
!!! Afla mai multe pe site-ul Biroului Electoral Central
Votul uninominal pe intelesul tuturor:
Ai vreo nelamurire privind desfasurarea alegerilor din 30 noiembrie? Intreaba aici, iar Asociatia Pro Democratia iti va raspunde

Stai cu ochii pe candidati si spune ce fac in colegiul tau la adresa: alegeri2008@hotnews.ro
Cele mai interesante povesti, poze sau imagini vor fi publicate pe site-ul HotNews.ro

Informatii despre candidati
  • Spune daca isi fac publicitate electorala si in ce fel
  • Trimite poze cu afise electorale haioase, intersante sau proaste
  • Inregistreaza-le declaratiile populiste, tentativele de mita electorala sau orice comportament abuziv in relatia cu alegatorii sau cu adversarii politici
  • Trimite orice informatie care completeaza in mod relevant profilul oricaror candidati menajati in presa locala sau centrala

















24559 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Votati pe cel mai bun (Joi, 23 octombrie 2008, 10:08)

    Americanu Canadian [anonim]

    In colegiul meu America/Canada am cautat on-line sa aflu activitatea fiecarui candidat. Majoritaea sunt necunoscuti, doar Constantin Timoc de la NASA si Bele Koroly au pagini de rezultate la Google. Restul, pauza... pauza mare de tot....
    • +1 (1 vot)    
      roman plecat in SUA (Vineri, 24 octombrie 2008, 10:41)

      cetatean_american [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Avem nevoie de candidati independeti care sa reprezinte imaginea Romaniei , si se pare ca da, cei doi, Constantin Timoc de la NASA si Bela Karoly par cei mai potriviti .
      • 0 (0 voturi)    
        Timoc nu va putea face (Joi, 20 noiembrie 2008, 4:07)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui cetatean_american

        Un candidat independent, desi suna frumos, nu va putea face mare lucru in Parlament pentru ca are nevoie de sustinerea unui partid.

        Ganditi realist!

        Singurul roman care intr-adevar are o solutie concreta pentru problemele romanilor din America si Australia, e Mircea Lubanovici.

        Mergeti pe www.lubanovici.us si apoi uitati-va la programul lui politic.
    • 0 (0 voturi)    
      eU CU CINE VOTEZ? (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:34)

      Boby [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      In nici un caz cu PDL,PNL sau PSD ce sa mai zic de PRM si Gigi-PNG.
      • -1 (1 vot)    
        ca sa vezi (Duminică, 16 noiembrie 2008, 12:15)

        propro [anonim] i-a raspuns lui Boby

        Faci propaganda UDMR?
    • 0 (0 voturi)    
      Lista candidatilor pentru SUA/Canada (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:47)

      Kioru [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Stefan Movila, pastor penticostal, zis "Locomotiva", PNL____ Mircea Lubanovici, PD-L______Ana Birchal, PSD________Constantin Timoc, Independent
      • +1 (1 vot)    
        Vrem un Parlament curat (Luni, 27 octombrie 2008, 23:08)

        Costel G [anonim] i-a raspuns lui Kioru

        Nu-i mai votati pe toti dinosauri in Parlament. Aici in Canada sunt peste 300,000 de romani care nu vor sa mai auda de vreun partid. Am gasit situl lui Timoc de la NASA si zice ca trimis o sesizare la Curtea Constitutionala. Cred ca omul asta stie ce face.
    • 0 (0 voturi)    
      Evenghelizarea Romaniei (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 23:55)

      Chicago man [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      completez ce e scris de kioru cu faptul ca la congresul penticostal din chicago au hotara sa-l sustina pe mircea liubanivici di oregon care este tot pastor penticostal ca si stefan movila.la senat e propus tot un pastor penticostal viorel duca care este senator prm. oare ce urmaresc acesti baptisi si penticostali sa puna mana pe locuri in parlament? nu cumva vor sa converteasca romanii ortodoxi la religia neo-protestanta?
      • 0 (0 voturi)    
        Constantin Timoc, foloseste urmatoarea strategie (Luni, 27 octombrie 2008, 11:18)

        Karl Rove [anonim] i-a raspuns lui Chicago man

        Prin analogie cu favoritul meu McCain, foloseste urmatorea strategie:

        Republican strategist and commentator Karl Rove: "Mr. McCain has only one hope: to drive home doubts about Mr. Obama based on his record, and share as much as he can about his own values and vision to reassure voters."

        Toti contra candidatii tai sunt foarte slabi la performante, nu au studii superioare, nici nu stiu de ce candideaza ca doar avem destui inculti in parlament.
      • 0 (0 voturi)    
        pr. Americanu Canadian (Joi, 20 noiembrie 2008, 16:03)

        Vasilica [anonim] i-a raspuns lui Chicago man

        Amice iti clarific eu problema. In ro exista peste 500 mii de neoprotestanti, romani si ei descendenti ca si tine din daco-slav-romani, deci de ce nu ar putea avea locuri in parlament?
        Daca religia ortodoxa este cea mai buna pt. homo sapiens, ar trebui ca popoarele ortodoxe sa fie deosebite fata de celelalte cu religii mai naspa. Dar dupa 2000 de ani de educatie ortodoxa, nu sunt fruntase la nimic, nici ONG-uri ,ecologie, cercetare medicala, inventii, justitie,sau organizare sociala. Ba chiar se vor ridica cu fonduri UE, care sunt platite de tarile protestante din nord. De fapt tarile protestante sunt locomotiva in lume, cele ortodoxe imita tot si de calitate mai slaba, zeci de mii de inventii vin din vest. Eu nu inteleg unde vezi tu superioritatea babelor din biserica?
    • 0 (0 voturi)    
      CEL MAI TARE DIN PARCARE (Luni, 27 octombrie 2008, 16:45)

      The Great Cornholio [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      cel mai tare din parcare, nume n-are, nume n-are.
      la mine in cartier numai ciupacabre. o sa ma duc sa scriu cu pixu' pe buletin "nici un candidat" si acolo o sa pun stampila.
      beavis & butthead
      • +3 (3 voturi)    
        Si ce castigi daca nu votezi? (Luni, 27 octombrie 2008, 23:15)

        Americanu Canadian [anonim] i-a raspuns lui The Great Cornholio

        Macar voteaza si pune pixu pe cel ce crezi tu ca e cel mai bun. Ce e rau cu unu care a studiat la Columbia University, a lucrat la NASA si acum se duce la Parlament? Zi-mi si tu unu mai bun decat asta? Ca n-ai auzit de el pana acum, pai cum sa auzi daca acum candideaza prima data. Vezi si tu ce CV are, ce caracter, verifica tot ce zice pe situ lui ca are linkuri la tot ce afirma ca a facut. Eu l-am verificat si n-am gasit nimic rau.
        • +2 (2 voturi)    
          Voteaza, nu sta acasa (Vineri, 31 octombrie 2008, 22:57)

          chirstoion [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

          Votul tau conteaza...din 4 in 4 ani ai ocazia sa schimbi clasa politica.. nu sta acasa...dute si voteaza la consulat vezi sa iei cu tine pasaporul romanesc si canadian ca latfel nu te lasa sa votezi...
        • 0 (0 voturi)    
          Cel ce e mai bun .... (:) (Marţi, 25 noiembrie 2008, 13:43)

          Dracula [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

          Ma faceti sa rad in hohote, sper sa nu ma inec ....
          CINE e cel mai bun ? Unde sunt faimoasele CV-uri pentru noi, amaratii, idiotii de peste granita ???? Pe cine cucu sa votez, cand habar nu am cine e persoana ??????????????? Ce studii are, a fost implicat in scandaluri, trafic de droguri sau cine stie ce ....
          Imi pare rau, oameni buni, dar isi bat iar joc de noi, pe considerentul ca suntem "dincolo" si ei manevreaza totul ca pe timpul lui Ceausescu. HALAL BEC - s-a spart demult ...........
    • +1 (1 vot)    
      Constantin Timoc din SUA (Luni, 3 noiembrie 2008, 3:52)

      Caramfil [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Fugit din Romania in 1968

      Columbia University, MSEE, 1972

      Research and Development la NASA

      Stiinte Politice Americane
    • 0 (0 voturi)    
      Presa din Canada despre Ana Birchall (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:11)

      Birlic [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Ar trebui sa vedeti aici in ce fel este vazuta candidatura doamnei Birchall in Canada:

      http://www.paginiromanesti.com/articol.asp?codart=2-M02-10085
      • +1 (1 vot)    
        PDL si PSD, Jamais! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 6:52)

        Americanu Canadianu [anonim] i-a raspuns lui Birlic

        Da, am vazut cum au fost primiti PDL -isti Eugen Chivu-Ceuasescu si Mircea Lubanovici-KGB la Toronto, am fost in sala si te apuca greata ce oameni vor PDL-ul sa ne bage pe gat in Canada. Jamais, PDL

        Cu Ana Bich-all, ce sa mai zic decat PSD, jamais!
      • 0 (0 voturi)    
        Pericolul pentru diaspora este PDL (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:11)

        Gresesesti stimabile [anonim] i-a raspuns lui Birlic

        Nu PSD este problema ci PDL. Vezi ce oameni au trimis in Canada... te doare mintea ce anagramati..
        • 0 (0 voturi)    
          :))))) (Vineri, 21 noiembrie 2008, 21:29)

          Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Gresesesti stimabile

          "anagramati", zici!??? :))) AGRAMATULE!!..
          PSD, n'asa? Si nu te doare mintea, evident...
    • +2 (2 voturi)    
      Stefan Movila - candidat PNL (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:16)

      Vladimir [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Stefan Movila asa zis si regele locomotivelor (vezi articole google) pastor pentecostal, are nevoie de aces mandat ca de aer.
      El nu mai poate reveni in Romania de cand a fugit in 2007 datorita condamnarii la puscarie pentru evaziuni, frauda si inselaciune. Numai daca castiga aceste alegeri se poate intoarce linistit in Romania cu imunitatea parlamentara si isi poate continua activitatile sale dubioase prin firmele pe care le are.
      Eu as zice: HAI SA II DAM O MANA DE AJUTOR! parlamentul Romaniei trebuie sa aiba si pentcostali corupti nu numai ortodoxi...
      • +1 (1 vot)    
        Romani, nu votati candidati escroci in Parlament (Marţi, 11 noiembrie 2008, 0:38)

        Emmanuel din Oregon [anonim] i-a raspuns lui Vladimir

        Candidat PNL la Senat din colegiul America de Nord si Sud este Viorel Duca care este acum senator PRM-PDL-PNL, mare escroc de Hunedoara cu fals in acte publice la Senat trecut cu doua (doua, nu unu) doctorate false de la universitati inexistente. Google-estel si ai sa te convingi.

        Candidatul PDL Eugen Chivu la Senat a fost prieten al familiei Ceuasescu.

        Candidatul PNL Stefan Movila -Locomotiva, pastor penticostal sustinut de Pastorul milionar din Los Angeles, Lazar Gog de la biserica Emmanuel. Google-este si ai sa-i gasesti.

        Candidatul PDL Mircea Liubanovici agent KGB trimis de Ceusescu sa ne infiltreze aici in America bisericele penticostale, a fost refuzat de penticostali sa fie sustinut si acum s-a dus la dusmanii nostri baptisti. Atentie baptisti, nu votati pe diavolu asta ca o sa va faca de rasul lumii.
      • 0 (0 voturi)    
        Movila e trimisul lui Dumnezeu (Joi, 20 noiembrie 2008, 4:09)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Vladimir

        Movila se crede trimisul lui Dumnezeu in Parlament. Cititi mai jos:

        http://vasilebouleanu.blogspot.com/2008/11/stefan-movila-e-cu-noi.html
    • 0 (0 voturi)    
      Candidati din America si Australia (Joi, 20 noiembrie 2008, 4:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Americanu Canadian

      Te contrazis. Informatii exista pe internet despre candidati. Doua articole chiar ii prezinta in detaliu pe fiecare:

      http://vasilebouleanu.blogspot.com/2008/11/circumscriptia-trei-groapa-cu-lei.html

      http://mirceadabacan.wordpress.com/2008/11/19/dintre-ce-candidati-au-de-ales-romanii-din-america-si-australia-pentru-camera-deputatilor/
  • -1 (1 vot)    
    Pacaleli (Joi, 23 octombrie 2008, 10:44)

    Aristocratul [utilizator]

    Ma uit pe liste si concluzia pe care o trag este ca imi voi anula votul. In colegiul unde ar trebui sa votez sunt fie corupti, fie lingai.
  • +3 (5 voturi)    
    doar 7% sunt femei!! (Joi, 23 octombrie 2008, 12:12)

    http://blogul-medusei.blogspot.com/ [anonim]

    De numarat cate femei sunt pe listele partidelor. Eu am calculat la PNL 7,6% pentru Camera Deputatilor si 8,8% pentru Senat.
    La PD-L cred ca sunt vreo 12% pentru Camera Dep si cam 8% pentru Senat. Inca n-am analizat lista PSD.

    Daca imi amintesc eu bine, femeile parca sunt mai mult de 7% din populatia tarii.
    Cu cat ne deosebim de o tara musulmana?
    • 0 (2 voturi)    
      Cu cat ne deosebim de o tara musulmana? (Joi, 23 octombrie 2008, 16:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui http://blogul-medusei.blogspot.com/

      Nu putem avea mai multe neveste...
      • +1 (1 vot)    
        romancele au drept de vot (Vineri, 24 octombrie 2008, 9:32)

        http://blogul-medusei.blogspot.com/ [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Stii care-i diferenta? Romancele au drept de vot, musulmancele nu. Politica in tarile musulmane e facuta 100% de barbati iar in Romania 90% de barbati.
      • 0 (0 voturi)    
        mai nimic (Marţi, 25 noiembrie 2008, 10:39)

        yoni [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        nu suntem musulamani
    • -1 (1 vot)    
      femei vs. barbati (Marţi, 28 octombrie 2008, 9:47)

      moi [anonim] i-a raspuns lui http://blogul-medusei.blogspot.com/

      cum nu s-a ajuns la o intelegere cine sunt mai inteligenti, parlamentarii sau parlamentarele, s-a tras la sorti. astfel au revenit candidatelor numai 7%, stiut fiind ca ele sunt mai preocupate de cumparaturi.
      • +2 (2 voturi)    
        pe cand o lege de paritate femei-barbati si in Ro? (Marţi, 28 octombrie 2008, 12:36)

        http://blogul-medusei.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui moi

        In multe tari UE s-au adoptat legi de paritate femei-barbati, care obliga partidele sa prezinte minim 40% si max. 60% de candidati dintr-un sex (minim 40% femei -maxim 60% barbati)

        In Franta legea s-a aprobat, nu fara greutati, in 2000. Inainte de adoptarea ei, partidele de stanga promovau liste in care femeile sa fie minim 40%.

        PS. Aceste legi s-au adoptat in f multe tari tocmai pt ca desi legal oricine are acces la putere, partidele prezentau doar 10% femei candidate la alegeri. In Franta inainte de adoptarea legii paritatii, de ex. in 1993, in Parlament erau doar 6,5% femei.
        In Spania legea s-a adoptat in 2006.
        In Romania? Cand s-or destepta femeile ca facatorii legii sunt barbati desi cetateni suntem si femei si barbati? Cand oare ...in 2050??
        • 0 (0 voturi)    
          Votati la consulat pe 30 Noiembrie (Miercuri, 29 octombrie 2008, 5:19)

          KaraKala [anonim] i-a raspuns lui http://blogul-medusei.blogspot.com

          Atentie! trebuie sa vaeti pasaport romanesc valabil si un green card sau pasaport canadian sau sua ca sa faceti divada ca locuiti in colegiul in care votati. Fara aceste acte, nu veti putea vota. Sectii de votare vor fi si in alte locuri anuntate pe site MAE. See you at the vote. Votati ca anul acesta miza este mare!
  • -1 (1 vot)    
    Alegerile parlamentare (Joi, 23 octombrie 2008, 13:46)

    www.alegeri.tv [anonim]

    Va asteptam la un dialog direct cu candidatii in campania electorala pe alegeri.tv
  • +1 (1 vot)    
    lol (Joi, 23 octombrie 2008, 14:00)

    Razvanica [anonim]

    Oh, da, eu il am pe Petre Roman :))
  • 0 (0 voturi)    
    eu cu cine votez? (Joi, 23 octombrie 2008, 15:30)

    remi [utilizator]

    Ma simt ca ceteanul turmentat. M-am uitat pe listele din colegiul meu si n-am auzit nimic de nici un candidat. Pe google iarasi pauza.... Dupa ce criterii sa votez?
    • 0 (0 voturi)    
      oligarhia (Luni, 17 noiembrie 2008, 21:49)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui remi

      Degeaba votezi un candidat teoretic bun daca acela intra in Parlament si primeste clar ordin ce sa faca, cum si ce sa voteze. Majoritatea primesc bani foarte buni, mai presus de orice vis, si voteaza ce spune seful. Deci tot partidul conteaza la vot. Tot partidul trebuie votat chiar daca acel candidat este mai slab decat cel de la un partid rival. In Parlament nu mai conteaza candidatul ci ce-i spune seful ca altfel zboara de pe statele de plata. Mafiotii oligarhi se folosesc de unii candidati (valorosi) pentru a castiga majoritatea in Parlament dar de fapt acestia nu mai fac nimic pe urma, scule in mana maharilor. Asa ca vezi cine sunt in spatele acelor candidati
  • 0 (0 voturi)    
    galati (Joi, 23 octombrie 2008, 17:17)

    cris [anonim]

    sunt din galati si in afara dinozaurilor care au mai fost si in alti ani si nu au facut nimic constat ca ceilalti sunt total necunoscuti si la noi ca si in alte parti! deci sigur nu ma voi duce la vot! am votat pentru uninominal dar sunt total dezamagit (nu-l dezaprob!) pentru ca organizatiile din judet nu au fost capabile sa ofere canditaturi care pot starni un oarecare interes...
    • 0 (0 voturi)    
      tot e bine (Joi, 23 octombrie 2008, 20:35)

      fil [anonim] i-a raspuns lui cris

      ca nu sunt vechii dinozauri. Poate ca interesandu-te afli cate ceva despre fiecare si-ti faci o opinie care te ajuta sa alegi.
      • 0 (0 voturi)    
        erata (Joi, 23 octombrie 2008, 21:17)

        Fil [anonim] i-a raspuns lui fil

        raspunsul meu era pentru Remi sii s-a a
  • 0 (2 voturi)    
    PNL isi face iluzii (Joi, 23 octombrie 2008, 18:21)

    Boldor eugen [anonim]

    la fel ca ADRIAN NASTASE in 2004 PNL isi face iluzii
    sint expirati...la fel PSD ul lui Geoana, PRM si partidul televizor a lui FeLIX informatorul
    • +1 (1 vot)    
      nastase e deja in campanie, la greu ! (Joi, 23 octombrie 2008, 20:37)

      DM [anonim] i-a raspuns lui Boldor eugen

      Presa nu a stiut sau nu a vrut sa scrie, dar iata ce s-a intamplat duminica 19 octombrie :
      In satul Vadul Sapat, situat langa Mizil, la 5 Km. (Sic ! e acea circumscriptie care-l intereseaza pe dl Nastase !) a aparut un TIR si cateva masini care s-au oprit in centru. Din masini au iesit mai multe personaje printre care si celebrul candidat la impunitate parlamentara, Adrian Nastase. Baie de multime, strangeri de maini, declaratii de dragoste (ex. : suntem vecini ! - dl Nastase poseda o parte din fostul IAS al comunei vecine Tohanni -, adica asta inseamna trec dealul si vin oricand la dumneavoastra) etc., etc. Cei din TIR s-au pus pe impartit faina si zahar. Satenii, nestiindu-se sinistrati, au fost mirati la inceput, dar cand li s-a sugerat ca aceste daruri trebuie sa ramana secrete au inteles ca e pomana electorala inainte de inceperea campaniei. Echipa candidatului a mai montat si un soi de cort in care locuitorii puteau merge sa li se ia tensiunea (asta e chiar original, nimic de spus, si-n plus nu costa prea mult !). Printre "atentii" mai erau si mingi si orare pentru copii. Cativa tineri din anturajul dlui Nastase s-au dedicat chiar unui pseudo-sondaj. Un exemplu de intrebare : Daca este ales dl Nastase va fi : la fel ca acum ? Mai bine ? mult mai bine ? - cam astea erau optiunile de raspuns).
      Iata cum se cladeste sansa de a-ti pastra imunitatea parlamentara : cu sarg si cu "atentii" ! Ce mai conteaza ca nu a inceput campania ? Ce conteaza legea ?
      • 0 (0 voturi)    
        Lege?.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:27)

        Na si tie [anonim] i-a raspuns lui DM

        Ce o mai fi si legea asta ? Sau pentru cine? Penalul tot penal ramane. Si probabil iar v-a ajunge in capul statului sa ne fure. De aceea s-a si ascuns de oraseni.
        Pentru ca ii lasam sa-si bata joc de noi pentru o punga de faina....asa ne trebuie.
  • +1 (3 voturi)    
    alegeri (Joi, 23 octombrie 2008, 19:36)

    Petrovici [anonim]

    Puneti umar langa umar sa eliminam din viitorul Parlament marii mafioti superbogatani care au jefuit tara si, implicit, pe noi. Sa agitam justitia sa le confiste paralele obtinute prin excrocherii si sa ni le redistribuie noua. Vor in Parlament ca sa obtina imunitatea pentru a nu fi judecati pentru jafurile comise sau pe care le vor comite batjocurindu-ne munca noastra. Ocoliti-i pe marele excroc Felix Voiculescu, vestita Tamara Nastase, imberbul Nicolicea, securistul Cuteanu transformat in mare revolutionar, avocatul pacatului si al jafului comunist Andon, bisnitarul Mihailescu, bogatanul Brasovului Nita, speculantul taxei de poluare Tariceanu, mincinosul Vosganian, superbogatanul Rusanu.
    • +1 (1 vot)    
      De acord, da sa vedem cum stam si cu vedele de la (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:12)

      Bozgovici FSHO [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      Videanu, Udrea, Cazacu, Boureanu etc
      • 0 (0 voturi)    
        care pe care (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:55)

        Bozgor baci [anonim] i-a raspuns lui Bozgovici FSHO

        Nu mi se par de talia celor din prima insiruire.Nici la degetul cel mic.Votarea banditului Felix mi se pare un sacrilegiu.Numai inscrierea lui pe liste atinge oroarea oricarui bun roman. Ori pe el ori stafia lui Ceausescu e tot aceea.
  • +3 (3 voturi)    
    Greseala (Vineri, 24 octombrie 2008, 2:16)

    Zolti [anonim]

    As fi votat cu PNL daca nu mi-l baga pe gat pe Petre Roman.

    Neo-comunistul asta care a mai adus si minerii.

    O sa votez PD-L la senat si PNL la deputati.
    • 0 (0 voturi)    
      si io (Marţi, 28 octombrie 2008, 10:52)

      moi [anonim] i-a raspuns lui Zolti

      as fi votat cu pnl daca nu mi-l baga pe gat pe tariceanu.. srry sper sa va reveniti, o sa va votez pe viitor daca reusiti sa va limpeziti
  • 0 (2 voturi)    
    Lipseste PRM (Vineri, 24 octombrie 2008, 7:56)

    Bogdan [anonim]

    El n-a depus inca listele?
    • 0 (0 voturi)    
      candidati independenti (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:57)

      Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Candidati independenti nu sunt?
  • 0 (0 voturi)    
    fooarte interesant (Vineri, 24 octombrie 2008, 9:26)

    smaranda [anonim]

    ca un cetatean cu simt de raspundere ma apuc sa-mi caut coledziu si sa ma informez despre candindanti....si ce sa vezi?! la capitolul "educatie" doar un sfert isi prezinta CV-ul. restul nu-s educati? chiar de loc?
    dupa care zic: ia sa vedem declaratia de avere? sa nu aleg fun' sarantoc venit cu ganduri de imbogatire..:) si ce sa vezi?! Nu-i domne' nici o declaratie de avere disponibila (cel putin pe site-ul asta catre se face trimitere din articol) si mai departe e fost si mai rau! am gasit un minoritar (sa fim corecti dpdv politic si cu respect catre cei care merita) care construieste ilegal la noi in cartier de ani de zile si nimeni nu i-a daramat ceva, sau sa-l amendeze macar ceva mai zdravan. ei, deci se apropie alegerile...Eu cu cine votez ?
  • +1 (1 vot)    
    ALEGERILE AU FOST FRAUDATE - IN CADRUL PLANULUI SO (Vineri, 24 octombrie 2008, 9:52)

    IOANDUMITRUORIGINAL@GMAIL.COM [anonim]

    alegerile au fost fraudate - in cadrul planului sovietic de lovitura mondiala !!!
    solicit imperios shi insistent anularea totala a alegerilor din acest an, din motivul ca depunerea candidaturilor a fost puternic blocata la nivel informatzional, prin constituirea unui uriash embargo informatzional in privintza alcatuirii shi repartizarii sectziilor de votare shi mai ales a oricaror informatzii privind depunerea candidaturilor, de catre vaste structuri "politice" shi "parlamentare", cu imensul concurs al serviciilor secrete, aflate in intregime incadrate in structuri sovietice care [pregatesc o uriasha lovitura mondiala !!!
    solicit insistent anularea alegerilor din romania din acest an !!!! acuz in totalitate serviciile secrete ale romaniei ca sunt incadrate cu intreaga lor activitate in vaste structuri sovietice care pregatesc uriashe lovituri la nivel global !!! solicit insistent arestarea tuturor shefilor de servicii secrete shi de armata din ultimii 20 de ani !!!
    dar in primul rand solicit blocarea imediata a alegerilor, care "alegerui libere" sunt incadrate in planuri ale structurilor sovietice de lovitura mondiala !!!!
    solicit oprirea imediata a procesului electoral shi reluarea, sub cea mai atenta monitorizare, de la punctul in care trebuia sa se prezinte public shi oficial alcatuirea sectziilor de votare shi modul de depunere a candidaturilor !!!
    solicit arestarea in totalitate a structurilor de comanda shi control ale tuturor serviciilor secrete din romania !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Am o mare scarba care risca sa se generalizeze (Vineri, 24 octombrie 2008, 10:05)

    YFS [anonim]

    Iata cine ne cerseste votul:
    1. PSD, partidul comunistului bolsevic kgb-ist, Iliescu, criminalul nr.1 al Romaniei, un partid nereformat, plin de hoti, tradatori si corupti, flamanzi, mincinosi si demagogi, dornici sa ajunga iar la ciolanul cel mare. Inter timp. inhaitat cu alti ticalosi, demagogii si pungasii dela PC, infrunte cu Voiculescu.
    2. PNL, marea dezamagire, partidul liberal al Bratienilor facut cadou de o gasca tradatoare lui Iliescu, Hrebenciu, Nastasec si Geoana, un partid al demagogiei, furtului si coruptiei dezmatate, dominat de personaje lipsite de caracter si elementarul bun simt, niste ageamii si amatori.
    3. UDMR, port-drapelul demagogiei, hotiei si coruptiei din maghiarime. Vrea autonomie pentru ca pretind ca sunt discriminati. Acum au primari maghiari si nu au facut nimic pentru etnicii lor amarati. Fura tot, de la paduri, bani pentru scoli si drumuri, pana la bunul simt,care a inceput sa lipseasca si aciolo cu desavarsire.
    4. PDL, da, se zbate si se zbate. Nu au fost in stare sa-si faca un post TV sau sa aibe niste patroni de presa pentru o minima propaganda. Au idei bune, au si vointa politica, dar cum sa-i creada votantii napaditi de cadouri si bani de catre partdul curva PSD/PNL? Cine te alege in Romania daca nu dai nimic? Si, mai grav, singurii votanti vor fi cei din mediul rural, pensionarii si tiganii. Orasenii sunt prea sictiriti sa mai mearga la urne.
    Concluzia este clara. Ne asteapta inca 4 ani de furt national, coruptie, inapoiere, saracie si demagogie. Oamenii cinstiti si corecti din aceasta tara sunt pe cale sa se sufoce din tot mai multa lipsa de aer curat.
    • 0 (2 voturi)    
      spero (Duminică, 26 octombrie 2008, 8:56)

      Petrovici [anonim] i-a raspuns lui YFS

      Dum spiro spero. Hitleristii si bolsevici ii impuscau pe defetisti. Fa-ti datoria sa crezi. Am scapat de Ceausescu, am scapat de Iliescu, sa speram ca scapam si de oligarhia mafiota. Nu vota bogatanii indiferent din ce partid ar fi si ti-ai facut datoria fata de cugetul tau. Daca te dai la o parte inseamna ca ne meritam soarta de sclavi ai excrocilor Voiculescu, Nastase, Nicolicea, Patriciu, Tariceanu, Rusanu, Vosganian, etc
      • 0 (0 voturi)    
        Aveti dreptate, asa vom face.... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 9:14)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

        Bogatanii nostri sunt mafiotii nostri. Niste ciocoi de ultima speta.
        • 0 (0 voturi)    
          nu vreau sa supar pe nimeni dar... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 14:57)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui YFS

          noi astia saracii oare daca am fi numai noi am sti sa ne organizam in asa fel incat sa fim multumiti?
          Or fi multi dintre bogati corupti, multi dintre tigani hoti, multi dintre romanii din italia infractori ....dar nu toti. E pacat pentru cei care sunt altfel sa ii desconsideram.
          • 0 (0 voturi)    
            dovleac (Duminică, 16 noiembrie 2008, 9:25)

            Sandu [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

            Nu suntem in stare. Trebuie sa ne luam niste banditi sa ne jecmaneasca, sa ne bagam in lanturi, sa tacem din gura, sa mancam fan si paie, sa ne dam copiii si nevestele spre desfatarea lor. Mare prost esti bai bula. Prost, prost dar tot insisti.
    • 0 (0 voturi)    
      PSD, PDL si PNL nici un vot de la mine (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:04)

      Kikinescu [anonim] i-a raspuns lui YFS

      Vrem oameni noi! M-am saturat de trasieristi, ciolanari cashcavalagii, gata asta-i ocazia generatiei noastre sa-i dam afara cu votul nostru in tara si in diaspoara. Huoooo!
  • 0 (0 voturi)    
    independentii (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:45)

    stef [anonim]

    mai sunt candidatii independenti. eu locuiesc in sectorul 6, in c. 25, si e un candidati independent - sorin paveliu, care si-a dat demisia din pdl si candideaza contra udrea
    un altul e bodyguard-ul lui becali si altul e Daniel Geanta, despre care nu stiu prea multe, dar am auzit zvonuri ca ar fi directorul unei firme de salubritate care a tot lucrat cu primaria. rog pe cine stie mai multe sa posteze
  • 0 (0 voturi)    
    impartialitate (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:41)

    sgavirdia radu [anonim]

    cum va permiteti sa nu publicati listele PRM chiar nu intelegeti ca un site profesionist este impertial
  • 0 (0 voturi)    
    lista PD-L? (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:16)

    Moni [anonim]

    Oameni buni, link-ul la lista PD-L duce tot la PNG! Lista, unde e lista?!!
  • 0 (0 voturi)    
    penege si pedele (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:18)

    calin [anonim]

    Linkurile spre PNG si PDL duc ambele la acelasi document, lista PNG.

    Moderator: Multumim!
  • 0 (2 voturi)    
    cd reloaded (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:02)

    vigilentu' [anonim]

    Nu stiu dar mie mi se face scarba pur si simplu cand vad ca incet dar sigur toti corifeii PNTCD si AC care mai aveau putin si ne terminau in perioada 1996-2000 au inviat si se regasesc care mai de care pe pozitii cheiei in statul roman sau, deocamdata, ingroasa listele de candidati ale pedeleilor ... Nu ma credeti? Stati asa: Dorin Marian e pe la Guvern, Degeratu la Presidentie, Mircea PLANGU, Constantin Dudu IONESCU, ASTA CA SA POMENESC NUMAI CATIVA.lO Lor i se alatura cei buni la toate dintre care mentionez pe domnisoara cu copil Boagiu, vecina de scara cu dl prsedinte care daca n-a fost aleasa primar de sector si-a gasit imediat vocatia de integrator european numai sa nu ramana cumva pe afara. Trezeste-te popor roman!
  • 0 (0 voturi)    
    votanti (Duminică, 26 octombrie 2008, 17:13)

    alex [anonim]

    Cred ca orice ati vota, e bine sa votati. Sunt alegeri foarte importante (probabil ca urmatorii 4 ani vor fi solicitanti din punct de vedere economic si politic) si e bine ca cei alesi sa reprezinte cu adevarat vointa populara. Oricine/orice incearca sa va tina departe de vot nu va vrea binele...
  • 0 (2 voturi)    
    Vai si amar de hotnews (Duminică, 26 octombrie 2008, 21:24)

    Vai si amar [anonim]

    Uite ca as vrea sa votez PRM. Ce-mi zic eu? ia sa vad care este candidatul PRM din colegiul meu. Pai unde sa ma informez? aa, pai pe hotnews ca astia-s profesionisti.
    Caut....caut....nimic. Profesionism supraestimat. Vai de capul vostru domnilor de la Hotnews. Asa manipulati lumea
  • +2 (2 voturi)    
    Alegerile au fost deja aranjate! (Luni, 27 octombrie 2008, 22:36)

    uluit [utilizator]

    Pardon... au fost deja aranjate "strategiile" de campanie.

    Tariceanu si compania lui:
    "Petrecerea de la Fratelli a fost prilejuita de a 39-a aniversare a unuia dintre cei doi consilieri majori ai premierului, l-am numit pe israelianul Tal Zilberstein, celalalt fiind Arthur Finkelstein. Acesta a lucrat in cariera sa de consultant pentru premierul Israelului, Ehud Barak, in lupta contra lui Benjamin Netanyahu, in 1999, ca si pentru presedintele Boliviei. Zilberstein a fost acuzat in presa internationala, acum cativa ani, ca ar fi folosit fonduri obtinute pe cai ilegale pentru campania electorala a lui Bill Clinton. In Romania, el a fost adus de fostul premier Adrian Nastase, al carui consilier, de asemenea, a fost, alaturi de Shimon Sheves si Israel Gat, cei trei care au reusit sa duca PSD pe locul intai in alegeri, in ciuda celor patru ani de guvernare. La petrecerea de luni seara au participat, cu tot cu sotiile din dotare, practic, toti consilierii premierului, in frunte cu Dan Andronic (organizatorul petrecerii), singura exceptie constituind-o Finkelstein, care nu e in tara. Cadoul lui Tariceanu pentru Zilberstein a fost o sticla de vin vechi romanesc, primita cu mare incantare de consilierul sau. Au mai participat Dorin Marian, seful Cancelariei lui Tariceanu, Remus Truica, fostul sef de cabinet al lui Nastase, angajatii companiei de consulting politic Multimedia Communication si Vlad Moisescu, consilier de stat la Cancelaria lui Tariceanu."

    Sper ca romanii sa se trezeasca si sa nu-i mai votati pe toti cei care sunt sprijiniti de acesti 'romani' care ne cheltuie banii de la buget!

    Oare ne mai trebuie inc-o Revolutie? ca prima stim c-a fost furata.
  • 0 (0 voturi)    
    PRM- UL UNDE ESTE? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 12:07)

    cetateanu [anonim]

    prm- ul unde este? udmr-ul vad ca l-ati pus!
  • -1 (1 vot)    
    Da' motanu? (Joi, 30 octombrie 2008, 15:07)

    soby [anonim]

    Stau prin Tineretului, si as dori sa stiu, daca Excelenta Sa, Domnul Profesor de Excelenta Voiculescu imi face marea onoare sa candideze prin jurul blocului.
    Va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:45)

    TERENONLINE [anonim]

    vreau liste cu candidatii de la alte partide(excluzandu-le pe cele 6 prezentate); aveti?!!!multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    celelalte partide? (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:26)

    b [anonim]

    publicati si listele cu celelalte partide, nu doar aceste "partide".
  • -2 (2 voturi)    
    desteata-te romane (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:18)

    un observator [anonim]

    Stimati concetateni,
    se apropie momentul in care puteti, prin fortele voastre sa scoateti ciuma portocalie impusa de SUA care ne-a adus in prgul crizei si al disperarii.
    portocaliii suntnumai pentru ei; nu vedeti cum e trag unii pe altii?
    ia-u inviat din cimitirul istoriei pe dudu ionescu, pe sarbu, si pe atatia altii... mai lipseste mumia diaconescu...
    nu-i lasti sa faca ce vor basecu si gadca lui formata din bleaga, udrea si toti cei pe care ni-i baga zilnic pe gat hotnews-ul si relittea tv! PSD SI PC v-au dovedit ca sunt singuriii care mai lasa si pentru voi cate ceva. Ati vazut, salari, pensii, crstere economica, stabilitate. Votati candidatii PSD, PC si PNL.!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si eu?pe cine sa votez? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 14:22)

    egroeg [anonim]

    M-am uitat pe listele candidatilor din Brasov...probabil ca majoritatea romanilor se vor afla in aceeasi situatie..nu vor sti cu cine sa voteze.
    In liste am gasit vreo trei nume mai cunoscute,dar unul,cu care am fost si coleg,este in PSD,si n-as vota nici de frica,altul s-a plimbat prin vreo doua partide dupa un loc mai caldut,a treia persoana parca a lucrat pe la inspectoratul scolar,dar cam atat.Restul ,total necunoscuti.Alegerile vor fi o loterie,probabil voturi la intamplare sau nu se vor prezenta la vot multi alegatori.Ce parlament o sa avem? De astia ne-am saturat pana peste cap,dar ce viitor necunoscut ne paste?
  • 0 (0 voturi)    
    iancu de bacau (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:35)

    loialul [anonim]

    Ii rog pe alegatorii apartinand colegiului uninominal nr 8 Bacau sa-si faca un bine si sa nu care cumva sa-l voteze pe numitul Iancu Iulian ! Nu a facut nimic absolut in Neamt , judetul pe listele caruia a fost ales deputat in actualul ciclu electoral ! Absolut nimic !
  • 0 (0 voturi)    
    candidat senat (Luni, 3 noiembrie 2008, 23:01)

    Anonim [anonim]

    candidat PRM la senat colegiul 9 Bucuresti - Toma Brumusescu - http://tomabrumusescu.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Omisiune BEC sau ... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 8:59)

    Tavi [anonim]

    Pe www.becparlamentare2008.ro (site-ul oficial al BEC), la sectiunea candidati, subsectiunea circ electorale, la circ electorala pentru diaspora, daca faci click pe link-ul catre Partidul Verde Ecologist primesti un mesaj de acces interzis!!! Stiut fiind ca ecologismul e mai bine vazut afara decat in RO, s-o fi gandit cineva ca devine periculos a-i informa pe votantii din diaspora despre oferta electorala (candidatii) singurului partid ecologist din Ro participant la aceste alegeri? Are cineva o explicatie? Eu unul tare as vrea sa stiu ce se ascunde in spatele acestei povesti.
  • 0 (0 voturi)    
    ilizibil (Marţi, 4 noiembrie 2008, 9:01)

    MARA [anonim]

    cei de la liberali din start pleaca gresit, adica cum sa votezi daca nu stii cine candideaza. au pus lista ca efectiv nu o poti citi, nici daca dai marit pentru ca nu se coreleaza textele.
  • 0 (0 voturi)    
    Timoc (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 15:14)

    Tiny [anonim]

    Un candidat independent nu are nici o sansa de a face vreun lucru in Parlamentul de la Bucuresti.
    O alegere mai buna mi se pare avocata Ana Birchall.
    Am vazut la ea pe site ca are si ceva experienta in relatia SUA-Romania, lucrand in MAE:
    http://www.anabirchall.ro/category/profesional/
    • 0 (0 voturi)    
      PSD? Jamais! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 7:00)

      Nu tine la noi [anonim] i-a raspuns lui Tiny

      Romanii din Canada si SUA nu vor vota nici odata PSD + PC.

      Un candidat independet reprezinta pe TOTI romanii din SUA si Canada in Parlament nu interesele unui partid care vrea sa ne controleze pe noi cei din diaspora. Toate ziarele romanesti din diaspora au decalat deschis ca nu vor sprijini decat un candidat independent. Vezi NY Magazin, Meridinaul din Los Angeles, Clipa din Los Angeles, Miorita USA din Sacramento, Observatorul din Toronto, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        acum votezi omul nu partidul (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:19)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Nu tine la noi

        Ar trebui sa se faca abstractie de partid daca omul este bun si obtine o functie in Parlament isi poate pune in aplicare proiectele.Si daca iesi ca independent si proiectele tale nu sunt sustinute nu-i poti ajuta pe romani ci doar ca sa toci banii care iti revin ca deputat
        • 0 (0 voturi)    
          Va prezentam candidata PSD pentru SUA (Marţi, 11 noiembrie 2008, 0:42)

          PSD? JAMAIS! [anonim] i-a raspuns lui mihai

          http://www.youtube.com/watch?v=GaLzDxEW_X8
        • 0 (0 voturi)    
          partidul (Duminică, 16 noiembrie 2008, 17:55)

          Sandu [anonim] i-a raspuns lui mihai

          Necazul este ca in parlament le da seful o directiva si trebuie sa voteze toti intocmai. Asa ca nu conteaza omul ci partidul. Degeaba e cineva bun daca partidul ii comanda sa voteze anapoda.Foarte putini am vazut sa voteze impotriva directivei sefilor... din pacate. Ce ne spun acum sunt doar palavrageli. Problema e sa scapam de oligarhia PC (PSD) - PNL. Nu conteaza oamenii. Ei vor fi platiti (regeste) pentru a vota apoi cum vrea bulibasa oligarh sef.
  • 0 (0 voturi)    
    oare merita cineva? (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 15:35)

    viorel [anonim]

    Nu stiu cum sa fac pentru ca mesajul meu sa fie vazut de cat mai multi dintre VOI care sustineti ca faceti mai bine, ca o sa aduceti binele, ca o sa fie bine si iar bine si tot asa, ca doar alta placa nu aveti. Dar eu ma intreb cum de unii dintre VOI, destepti(poate unii chiar sunt) nu-si dau seama ca DACA VREI VOTURI TREBUIE SA COBORI PRINTRE OAMENI, NU SA-TI LIPESTI FIGURA PE TOTI STALPII POSIBILI SI NU NUMAI ?
    De ce nu incercati oameni buni, sa stati de vorba cu oamenii, sa dati exemplu pentru societate ?
    Va sugerez chiar de maine:
    -iesiti si aratati-va interesul fata de curatenia colegiului unde candidati;
    -iesiti si vorbiti cu oamenii despre drumurile stricate ;
    -iesiti si vorbiti cu administratorii(puteti merge chiar cand sunt sedinte de bloc)despre problemele pe care le intimpina ;
    -iesiti si plimbati-va in parcuri sa vedeti si sa auziti nevoile oamenilor si tot asa.

    Asadar oameni buni, nu va mai pierdeti timpul si BANII PUBLICI pe tot felul de prostii si promisiuni pentru oameni simpli(pe care oricum VOI îi considerati prostime), faceti ceva, aratati-va intradevar interesul !!
    Ca doar pana la urma, ce inseamna sa fi ales de alegatorii din colegiu?


    Cu sperante mari, un simplu alegator...
  • +1 (1 vot)    
    Obama (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 19:47)

    Petrovici [anonim]

    Spune Obama ca nu se poate atata bogatie pe Wall Street si atata suparare la oamenii simpli. Macar de-ar deschide si romanilor mintea sa nu mai voteze bogatia mafiotilor excroci de pe listele Parlamentului care ii supara zilnic pe simplii romani. Mafiotii excroci cu televiziunile la subtioara manipuleaza si mint de ingheata apele. S-a sculat si Iuda tariceanu sa raga dea-nboulea de cate succese a avut guvernul lui in cei doi ani de spaga. Macar primii doi ani au fost niste personalitati care ne-au dus in UE dar in urmatorii a fost tot o cacealma cu resuscitarea PSD care acum marsaluieste cuceritor precum Armata Rosie odinioara. Asta ai facut blegule de Tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu merita nici unul! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 3:11)

    Ion [anonim]

    candidatii propusi in cadrul colegiului de care apartin ma sperie! sa fiu al naibii daca merita careva sa aiba votu meu! toti sunt niste traseisti!
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:59)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Si la mine e la fel. N-am ce face votez PDL in speranta ca vor foma guvernul.
  • +1 (1 vot)    
    Stefan Movila - candidat PNL (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 11:30)

    Vladimir [anonim]

    Stefan Movila asa zis si regele locomotivelor (vezi articole google) pastor pentecostal, are nevoie de acest mandat parlamentar ca de aer.
    De cand a fugit din tara in 2007 ca urmare a condamnarii la puscarie pentru evaziune, frauda, furt si inselaciune etc., nu mai poate reveni in Romania fara imunitate de parlamentar.
    Eu as zice: HAI SA IL AJUTAM CU VOTUL NOSTRU! ca omul sa poata reveni in Romania pentru asi continua activitatile dubioase prin firmele pe care le detine...
    E normal sa avem la conducerea tarii si parlamentari corupti pentecostali, nu numai ortodoxi.
  • 0 (0 voturi)    
    Alegerile parlamentare (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 13:09)

    Un Roman [anonim]

    Suntem oare asa de incuiati la minte? Atat de naivi si fraieri? Daca s-a ajuns la concluzia de a avea un deputat care sa reprezinte diaspora nu este normal sa avem unul dintre noi? Am mai multe pretentii de la toti Romanii care locuiesc in afara Romaniei si care ar trebui sa vada lucrurile mai clar.

    Sa nu credeti ca acesti candidati din Romania care sunt corupti pana peste cap cum ar fi de exemplu Ana Birchall care este parte din partidul corupt PSD sau Stefan Movila care este condamnat la inchisoare si are nevoie de imunitate parlamentara, sunt intresati de mai binele nostru. Nici de cum! Ei doar se foloseasc de voturile noastre pentru asi atinge scopul si asi promova in continuarea afacerile de pe o pozitie de parlamentar.

    Votati pe cine doriti dar va rog: nu votati pe acesti sarlatani din Romania care se infiltreaza printre noi sa ne ia de prosti.
  • 0 (0 voturi)    
    Vot din afara circumscriptiei... (Luni, 10 noiembrie 2008, 15:39)

    blizz4rd [anonim]

    Exista vreo reglementare a votului daca in ziua alegerilor nu te poti prezenta la urne in circumscriptia asignata ?
    Adica pot vota de altundeva decat de 'acasa' ? :)
  • 0 (0 voturi)    
    site (Marţi, 11 noiembrie 2008, 17:34)

    valentina [anonim]

    De ce va bateti joc de oameni? Daca stiti ca adresa pt cautarea colegiului etc nu functioneaza, de ce ne mai aburti cu cautarile? Chiar nimic nu poate functiona ca lumea in tara asta? Nici macar o adresa in care sa ti gasesti reprezenantul ?
  • 0 (0 voturi)    
    wtf? (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 2:46)

    qwed [anonim]

    Inteleg ca daca nu am pasaport canadian nu pot sa votez? Nu se poate cu pasaport romanesc si card de rezidenta canadian? Poate sa ma lamureasca cineva, va rog?
    • 0 (0 voturi)    
      Uite aici Info... Vot in Canada (Vineri, 28 noiembrie 2008, 19:11)

      urmatoru [anonim] i-a raspuns lui qwed

      Informaţii cu privire la exercitarea dreptului de vot de către cetăţenii români cu domiciliul sau reşedinţa în Canada, cu ocazia alegerilor generale pentru Camera Deputaţilor şi Senatul României din data de 30 noiembrie 2008

      1. Cetăţenii români cu domiciliul în Canada pot vota pe baza paşaportului românesc valabil, în care, la rubrica „Domiciliul”, este înscris „Canada” şi are aplicat colantul cu menţiunea „Titularul are domiciliul în Canada”.2. Cetăţenii români cu reşedinţa în Canada pot vota cu paşaportul românesc valabil, în care, la rubrica „Domiciliul”, este înscris judeţul de domiciliu din România, ÎNSOŢIT de unul dintre documentele emise de autorităţile canadiene care dovedesc reşedinţa pe teritoriul Canadei:-Permanent Residence Card (card PR);-Visa Record of Landing (IMM 1000), document distribuit rezidenţilor permanenţi înainte de iunie 2002; -Permisul de conducere (eliberat de autoritatile provinciale); - Cardul de asigurare medicala (eliberat de autoritatile provinciale); - Permisul de munca.
      Conform legii, nu se va putea vota cu paşaport românesc expirat sau cu titlu de călătorie. Cetăţenii români care în ziua alegerilor se vor afla în străinătate în scop turistic ori de afaceri nu vor putea vota.

      http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=73149
  • 0 (0 voturi)    
    Eu cu cine votez (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 10:04)

    Duiliu [anonim]

    Fac parte din colegiul electoral d25 si s11. De la inceputul campaniei am vrut sa stiu cu cine votez. Imposibil. Stiu doar atata ca la d25 candideaza Elena Udrea iar la s 11 Alexandru Radu. Dar ceilalti ? Cine sunt, cu ce se ocupa, ce au de gand sa faca. Liniste totala. Am cautat pe site-urile partidelor si nimic. Am cautat pe info vot si tot nimic. Am scris si cateva SMS-uri. Tot nimic. Cred ca la vot imi voi anula buletinul.
  • 0 (0 voturi)    
    Carte de alegator (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 13:16)

    Robi [anonim]

    Mi-am refacut recent buletinul si politia mi-a facut si carte de alegator. Asta inseamna ca trebuie sa ma prezint cu cartea de alegator la vot? Sau au facut-o doar asa, sa mai faca ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    situatie ipotetica (Miercuri, 12 noiembrie 2008, 23:00)

    DanDa [utilizator]

    Poate nu am inteles eu bine, dar daca e cum am inteles eu e nasol. Eu am inteles ca intr-un colegiu se alege din prima candidatul care are 51% din colegiul respectiv. Presupundan ca in toate colegiile din tara acelasi partid castiga in fiecare colegiu 51%, sa se calculeze rezultatul alegerilor si componenta parlamentului. Raspuns: Acel partid, care castiga 51% din voturi in fiecare colegiu din tara va avea 100% in parlament. Adica, in acest caz ipotetic, partidul de pe locul 2, sa zicem cu 40% la nivel national, nu va intra in parlament. Gresesc cu ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      SUA (Joi, 13 noiembrie 2008, 11:33)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      In SUA e si mai rau - teoretic poti iesi presedinte cu ~25% din votul popular.

      Dar cazuri din astea sunt foarte improbabile.
  • 0 (0 voturi)    
    lucian cotora png (Joi, 13 noiembrie 2008, 13:50)

    banatanu [anonim]

    cine este candidatul lucian cotora ?a lucrat el vreodata?
  • 0 (0 voturi)    
    Dilema (Vineri, 14 noiembrie 2008, 10:46)

    Andrei [anonim]

    Vrei sa votezi un ( singur ) partid .In colegiul la care
    esti arondat candidatii repartizati de acest partid nu-ti convin . Dai votul in alb .
    Dar, parafrazandu-l pe Tanase : ...si cu asta ce-am
    facut ?
  • -1 (1 vot)    
    fara dileme (Duminică, 16 noiembrie 2008, 9:36)

    Sandu [anonim]

    Trebuie sa impiedicam formarea unei majoritati PC (care a inhitit PSD) - PNL ca dracu ne-a luat. Indiferent ce personaj se afla pe liste trebuiesc votati altii decat PC (PSD), PNL, UDMR. Imi pare foarte rau de calitatea unor candidati PDL dar nu sunt asa de rai precum oligarhii mafioti din PC (PSD), PNL, UDMR. Un om mai putin inteigent dar harnic si cinstit poate fi mai putin folositor societatii dar un ticalos inteligent nu poate fi decat o pacoste (vezi Hitler, Stalin, WC Tudor, Felix Voiculescu). WC Tudor spune ca l-a iertat pe Base dar Base si noi il iertam pentru ce-a facut !?.
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi... (Duminică, 16 noiembrie 2008, 18:33)

    george [anonim]

    Locuiesc in Constanta, str. Dionisie cel Mic, nr. 42, bl. 42. Conform www.thinkopolis.eu, numerele 1-47 de pe aceasta strada sunt arondate colegiilor S2 si D8. Pe de alta parte, blocul 42 este arondat colegiilor S4 respectiv D9. Eu cu cine votez?
    • -1 (1 vot)    
      alege (Duminică, 16 noiembrie 2008, 21:29)

      Patria [anonim] i-a raspuns lui george

      Alege PDL pentru binele patriei tale, sa scapam de mafiotii oligarhi.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu publicati candidatii pe colegii ? (Luni, 17 noiembrie 2008, 22:36)

    Tedu [anonim]

    De ce publicati tot timpul candidatii fiecarui partid. Sunt alegeri uninominale, nu pe partide. Publicati lista tuturor candidatilor din fiecare colegiu.
    Eu vreau sa stiu dintre cine am de ales in colegiul meu, nu pe cine a pus PDL/PSD/PNL in nu stiu ce alt colegiu.
    Vreau sa stiu care sunt toti candidatii, nu vreau sa fiu fortat sa aleg tot intre cei care au umplut si pana acum parlamentul. Am vazut de ce sunt in stare. Vreau sa vad cine sunt toti canditatii, sa caut informatii despre ei, poate e unul mai bun decat ce propun partidele mari. La mine in colegiu de la partidele mari toti sunt nulitati sau compromisi, nu am pe cine alege.
  • +1 (1 vot)    
    colegiu (Marţi, 18 noiembrie 2008, 13:36)

    mark [anonim]

    am cautat dupa adresa colegiul din care fac parte si am gasit urmatoarele: Colegiul Bucuresti D3 - si mai jos: Acest colegiu face parte din colegiul Bucuresti S2

    Ce $%#@% sa inteleg? D3 sau S2?

    foarte folositor, sunteti dibaci!
    • +1 (1 vot)    
      Corect e D3 si S2. S2 include D3. (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:34)

      Tedu [anonim] i-a raspuns lui mark

      Raspunsul corect este D3 si S2, adica in traducere libera:
      - la Camera Deputatilor alegi dintre candidatii din colegiul D3
      - la Senat alegi dintre candidatii din colegiul S2

      Din cate am observat eu, un colegiu pentru senat contine 2 colegii pentru camera deputatilor. Asta inseamna ca doua colegii (D3 si D4 de exemplu) vor avea cate un deputat fiecare, dar un singur senator comun (din colegiul S2 = D3 + D4).

      Sper ca explicatia mea sa te fi lamurit.
      • 0 (0 voturi)    
        colegiu (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:07)

        mark [anonim] i-a raspuns lui Tedu

        m-a lamurit. merci frumos
  • 0 (0 voturi)    
    Vise uninominale (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 23:04)

    Andrei [anonim]

    2 senatori si 3 deputati pentru fiecare judet, plus 1 senator si 2 deputati pentru Bucuresti;

    Vot prin corespondenta bine reglementat;

    Vot in localitatea de resedinta, unde aduci valoare adaugata, pe baza vizei de flotant si a cartii de alegator;

    Data alegerilor stabilita intr-un weekend de 2 zile, nu intr-unul prelungit (daca vrei prezenta la urne mai mare).
    • 0 (0 voturi)    
      Mircea Lubanovici (Joi, 20 noiembrie 2008, 4:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Singurul care are un plan concret pentru a rezolva imposibilitatea romanilor din diaspora de a vota e Mircea Lubanovici. Cititi aici:

      http://www.lubanovici.us/Program-Politic.aspx
      • 0 (0 voturi)    
        NU Mircea Lubanovici (pentru Alex) (Luni, 24 noiembrie 2008, 10:05)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Fara sa faci trimitere la un site ai putea sa sustii afirmatia ca Lubanovici e cel mai potrivit? De curand am aflat despre el, un tip dornic de afirmare, care acum o luna s-a pus la adapostul PD-L, fost fotograf si vanzator de baticuri ar fi fost oare in stare ca independent sa formuleze platforma program la care ne trimiti? Ma indoiesc. Diaspora trebuie sa aleaga un om care sa ne poata reprezenta. Ne-am saturat sa fim asociati cu niste tarani si inculti. Timoc, despre care am inteles ca este si pasionat de politologie si e autodidact de multi ani, si cu un CV impresionant cu siguranta ar fi mult mai potrivit.
  • 0 (0 voturi)    
    vot in alb (Vineri, 21 noiembrie 2008, 10:06)

    oprea [anonim]

    Intrebare: daca eu ma duc la vot si votez in alb, nu ma apuc sa mazgalesc buletinul de vot si sa-mi exprim parerea despre "alesii" nostrii, ce sanse sunt ca acel buletin sa nu fie "mazgalit" cu o stampila de "votat" pe candidatul care trebuie sa iasa? Merita sa faci efortul de a deplasa pana la sectia de vot pentru a vota in "alb"?
  • 0 (0 voturi)    
    Întrebări... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 19:26)

    Paganel [anonim]

    Înainte de a-mi spune "păsurie", vreau să le mulţumesc celor de la Thinkopolis că, după două săptămâni de insistenţe, au modificat denumirea celor 8 unităţi administrative NUTS 2 din "euroregiuni" în "regiuni de dezvoltare".
    În altă ordine de idei, nici nu ştiu cu ce să încep, dar hai să încerc...
    1. Dacă un cetăţean merge la vot şi doar împătureşte buletinul de vot, fără nici o ştampilă (aşa numitul "vot alb") nu credeţi că sunt şanse să pună cineva ştampila "unde trebuie", dintre cei care rămân după alegeri să numere voturile? Credeţi că ei nu se pot înţelege, ca fiecare să ştampileze, "democratic, o parte din aceste "voturi albe", pe care să le adauge, la numărătoare, unui partid sau altuia? O fi acest vot utilizat, de ani buni, în democraţiiile occidentale, dar acolo corectitidinea este (aproape) "la ea acasă"; în România, însă, eu mă îndoiesc serios că aceste voturi albe nu vor fi ştampilate de alţii, după...
    2. S-ar putea ca prima întrebare să fie pur teoretică, din punctul meu de vedere. Asta, fiindcă, pe lângă faptul că, încă, nu ştiu cu cine voi vota, s-ar putea nici să nu am voie să votez. Din septembrie sunt în Belgia, cu o bursă post-doctorală pe 6 luni. Am fost la autorităţi, am făcut cerere pentru viza de reşedinţă, cererea este aprobată, dar viza va veni după Anul Nou. DIn legislaţie şi din câte am întrebat deja la Ambasada Română de aici, din Bruxelles, se pare că dreptul meu la vot, garantat de Constituţie, este frumos, sublim, dar este încălcat de autorităţile române cu desăvârşire. Ce se poate face, în timp util, pentru ca asemenea cetăţeni (ştiu că mai sunt mulţi în aceeaşi situaţie) să aibă, totuşi, drept de vot?
    Oricum, dacă Ambasada îmi va confirma faptul că nu pot vota, deşi mă aflu perfect legal în Belgia, am de gând să las o petiţie la Human Right Watch, care are sediu şi la Bruxelles!
    Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri şi pentru abţinerea de la "minusuri"...
  • 0 (0 voturi)    
    Tot nu inteleg (Vineri, 21 noiembrie 2008, 21:27)

    Gimmy [anonim]

    Ce inseamna roman cu domiciliul in strainatate? Eusunt de doi afar pe un contract de cercetare, am inchiriat legal un apartament dar nu am trecut in pasaport ca as avea domiciliul in strainatate! Deci.. unde votez? trebuie sa ma intorc cumva in tara sau merg la sectia de votare cea mai apropiata?

    Cu multumiri...
    • 0 (0 voturi)    
      asigurare medicala (Duminică, 23 noiembrie 2008, 17:34)

      raluca [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      Este un raspuns care nu are direct legatura cu intrebarea. Daca vreti sa reveniti in Romania veti fi obligat sa platiti asigurarile de sanatate pe anii pe care nu i-ati petrecut in Romania daca nu ati renuntat la buletinul romanesc. Li s-a intamplat mai multor prieteni. Toate cele bune
  • 0 (0 voturi)    
    Listele PSD-PC (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:51)

    Vespasian Pella [anonim]

    Domnule Mircea Geoană,
    ce caută intre candidatii PSD oameni ca: Greblă Toni, Tărâţă Culiţă, Muşetescu Ovidiu, Viorel Hrebenciuc,Şerban Mihailescu, Miron Mitrea, Gigi Neţoiu,Ion Vasile, Alexandru Mazare, Doru Ioan Tărăcilă, Năstase Adrian, care pe o scară a corupţiei de la 1 la 10 s-ar situa undeva spre cifra 9, daca nu şi mai sus? Dumneavoastră nu cititi presa ca să vedeţi ce s-a scris, în mod documentat, despre aceşti vajnici oşteni ai PSD??

    Ce caută Iucinu Andrei pe lista PSD? A dat cumva banii lui tat'su pentru partid?
    Ce cauta pe lista comună PSD-PC Sereş Ioan Codruţ , cu un dosar de urmărire penală încă în curs de instrumentare?Ce caută Dan Ioan Popescu!!! ???, care a dobândit averi pe care nici el nu le mai ştie???!!Ca să nu mai vorbim de Sergiu Andon, pe care l-aţi pus pe listă pentru a-l recompensa pentru serviciile aduse in Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor (sau a Senatului, tot aia e) în salvarea lui Adrian Năstase de trimitere in instanţă si a altora cu probleme similare.
    Toate aceste nume vor îndepărta electoratul care încă mai gândea să voteze cu PSD. Aţi făcut un mare deserviciu partidului punând-i pe listele de candidaţi. Cât timp veţi mai veni cu asemene rebuturi şansele PSD de a reveni la guvernare vor fi nule. Aţi arătat astfel că ignorati total electoratul şi capacitatea de înţelegere a românilor, pentru a acoperi sau recompensa o clientelă politică putredă a partidului. Calcul total greşit. Rezultatele alegerilor o să v-o demonstreze!!
  • 0 (0 voturi)    
    In ciuda lor, hai la vot! (Luni, 24 noiembrie 2008, 13:20)

    Crisu [anonim]

    "Ca raii sa invinga e suficient ca cei buni sa nu faca nimic." (Edmond Burke)
    Asadar, haideti la vot, sa-i lasam fara glas si fara locuri in parlament! S-a dus vremea lor! Sa vina tinerii si cei ce vor sa faca treaba!
    Deci HAI LA VOT!
  • 0 (0 voturi)    
    Si inca ceva (Marţi, 25 noiembrie 2008, 12:28)

    Crisu [anonim]

    http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=469627

    F. multi prieteni ma intreaba de ce ma mai duc la vot. Printre altele, unul din motive se afla si-n aceste vorbe ale dlui Cartarescu: "Voi alege răul cel mai mic. O să votez cu nişte oameni de care mi-e silă, căci de ceilalţi mi-e groază, iar să nu votez înseamnă să votez cu cei de care mi-e groază."
    • 0 (0 voturi)    
      votez (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:41)

      IOANA [anonim] i-a raspuns lui Crisu

      Copii nostrii trebue sa vada ca noi cei care asteptam sa ne moara parintii pentru a reusi sa le facem lor o viata mai buna,ne unim fortele si esim cu toti la vot sa votam pe cei care dupa mine cit au .stat un pic la guvernare au facut ceva si merita sa vedem ce fac (PD-L). Sa stiti ca nu e drept sa minta PSD mereu batrnii cu pensiile ca doar nu le dau de la ei si tot de la noi cei care inca mai suntem angajati.Daca miine toti patronii sar uni si ar inchide toate fabricile si fabricutelede unde ar mai da acestea,,pensii, ajutoare sociale,salarii la functionari,la parlamentari,invatamnt,medici. De unde parinti dragi sa dea PSD. Stiu ca este normal sa avem locuri de munca nu cum vrea PSD sa ne injuge cu ajutoare,nu vom putea noi cei care avem copii de crescut, de dat la scoli sa reusim cu acel amart de ajutor social.Daca un batrn nu poate trai cu 3oo-400 unul singur oare noi 4 persoane putem trai cu 200. Va rugam dragi Parinti ajutatine si hai sa dam o sansa si PD-L
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i votam pe cei mai buni (Joi, 27 noiembrie 2008, 9:54)

    ana [anonim]

    Sa votam pe cei cinstiti si sa-i ajutam sa schimbe legile si in favoarea noastra. Nu este normal ca parlamentarilor sa li se calculeze pensia 80% din salariul pe ultima luna din activitate, iar noua, contribuabililor, sa ni se calculeze incepand cu contributiile din perioada comunismului. De aceea pensiile sunt atat de mici. Toti vom ajunge la un moment dat la pensie!!!!
    PD-L este un partid in care trebuie sa avem incredere.
  • 0 (0 voturi)    
    lubanovici comunist (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:18)

    antonius [anonim]

    http://www.badin.ro/2008/11/exclusiv-pd-l-vrea-sa-cucereasca-america-cu-agentu.htm
    EXCLUSIV: PD-L vrea sa cucereasca America cu agentura comunista-fesenista