Ilie Ilascu, Ana Birchall, Petre Roman si Bela Karoly tin capul de afis al candidatilor din partea romanilor din strainatate

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:06 Actualitate | Politic


 documente
Lista de candidati pentru cele patru colegii ale circumscriptiei 43 - pentru romanii cu domiciliul sau resedinta in strainatate - cuprinde cateva nume cunoscute si in Romania, restul fiind practic persoane cunoscute de diaspora romana, in circumscriptia in care candideaza. Ana Birchall (PSD), Ilie Ilascu (PRM), Petre Roman si Mariana Stoica (PNL) William Branza (PD-L) si Bela Karoly (UDMR) sunt politicienii care se bat pe voturile diasporei.

PD-L il propune romanilor din strainatate pe William Branza, deputatul foarte cunoscut in Spania prin prezenta sa la evenimentele comunitatii romane, in special in Castellon, unde ofera consultanta juridica conationalilor plecati in Spania. El este propus pentru functia de deputat in Colegiul uninominal 1, ceea ce inseamna Europa - UE. Democrat liberalii l-au mai inclus pe lista pe directorul Centrului pentru Educatie Democratica, Eugen Tomac, si pe editorul ziarului Romania Times din Portland, Mircea Lubanovici.

Liberalii au drept candidati pe Petre Roman, senator pentru colegiul uninominal 1, Europa-UE, si pe Mariana Stoica, fostul ambasador in Israel, propusa pentru un loc de deputat in Colegiul 4, Africa - Orientul Mijlociu.

PDS-PC are pe lista un judecator moldovean, Tudor Pantaru, pentru un post de deputat in Colegiul 2, Europa non-UE si Asia, pe Ana Birchall pentru colegiul 3, America, si pe presedintele Ligii Romanilor din Italia, Marian Dan Mocanu, pentru Colegiul 1, Europa de Vest.

PRM mizeaza pe Ilie Ilascu pentru un post de senator in Colegiul 1.

PNG-CD si UDMR propun, la randul lor, candidati pentru locurile in Parlament destinate diasporei. Fostul antrenor de gimnastica al lotului Romaniei, Bela Karoly va candida, din partea UDMR, pentru un loc in Senat in Colegiul 3.

Diaspora are si un candidat independent, Constantin Timoc, stabilit din 1969 in California si care candideaza pentru un post de deputat in Colegiul 3.

Circumscriptia pentru romanii din strainatate include patru colegii uninominale pentru Camera Deputatilor si doua colegii pentru Senat, delimitate in functie de zona geografica. Cele doua colegii pentru Senat sunt compuse din colegiile pentru Camera Deputatilor, suprapuse astfel: Europa si America, Orientul Mijlociu si Asia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1064 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine ma impusc in picior... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:49)

    vasilica [anonim]

    ...decat sa-i votez p'astia.
    Cum sa ma reprezinte pe mine candidatii acestia?
    Si-au pierdut orice urma de bun-simt partidele politice.
  • 0 (0 voturi)    
    ne lasati? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:17)

    andix [anonim]

    cu Ilascu n'am nimic, pentru ca e o marioneta a lui Vadim si nu stie ce face. dar pentru iliescu o sa pun la rece niste branza, numai bine se invecheste pana ajunge pe'aici. Bela Karoly ar face mai bine sa urmeze exemplul Nadiei, care se pare ca a avut ceva mai mult bun-simt cand a venit vorba de politica.
    in sfarsit, ana birchall? care consilia h@rm@nal ministri pe la Integrarea Europeana acu' mai niste ani? sa fim seriosi. om fi noi plecati, dar unii mai stim niste lucruri, ca doar de'aia am plecat. si mai ales, am plecat sperand ca departe, unde'am ajuns, o sa scapam de maimutoii de politicieni romani.
    astept sa deschida cineva birou electoral aproape de Polul Nord, unde m'am mutat. hai sa vedem, pe care'l tin curelele? 'r'ati ai dreacului cu melcii vostri!
    • 0 (0 voturi)    
      eu am ceva cu ilascu (Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:24)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui andix

      Am crezut ca omul asta a facut puscarie pentru niste crezuri inalte, dar s-ar putea sa nu fie chiar asa. De ce? Pentru ca a lipsit cand s-a votat in parlamentul Europei rezolutia referitoare la romanii din Serbia. Cu votul lui nu s-ar fi votat amendamentul care recunoaste doua denumiri valahi si romani. Tocmai el a lipsit de la acest vot si nu a explicat de ce. Nici macar nu si-a trimis inlocuitorul la care are dreptul. Deci nu i-a pasat, deci cum l-ar interesa ce se intampla cu romanii din afara?
      • 0 (0 voturi)    
        al lipsit ca de obicei (Joi, 23 octombrie 2008, 20:47)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Vazusem la "carcotasi" ca Ilascu a avut cele mai multe absente din Parlament, mi se pare din cauza ca era tot plecat din Romania. Asadar, lipsa sa de la vot nu e o surpriza. Il apreciez mult pentru curajul sau de a se opune rusofonilor din Transnistria si in general, comunistilor din Republica Moldova, care l-au condamnat si la moarte. Dar imi pare extrem de rau pentru el ca a cazut in cursa lui Vadim. El e patriot adevarat, dar din pacate a crezut ca " Partidul Romania Mare" insemna - dupa cum numele ar spune - patriotism. Din pacate, nu e asa, e doar xenofobism, rasism si paranoia lui Vadim. Pacat.
  • +1 (1 vot)    
    Bela Karoly (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:42)

    mihai [anonim]

    Presupunand ca ar castiga mandatul de parlamentar din primul tur, Bela Karoly chiar ar renunta la functia de antrenor al lotului de gimnastica al SUA, sau doar isi bate joc de sistemul de vot uninominal?
    Daca as fi reporter chiar l-as intreba asta.
    • +1 (1 vot)    
      ti-ar raspunde reporterul... (Joi, 23 octombrie 2008, 11:44)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sotia e antrenor nu el...
      Pe de alta parte nu cred ca se bazeaza ca ar castga un colegiu. Asta ar presupune ca foarte multi maghiari cu cetatenie romana, stabiliti dincolo, sa mearga la vot...
    • 0 (0 voturi)    
      Bella (Joi, 20 noiembrie 2008, 5:00)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Voturile pe care le ia Karoly in numele UDMR vor fi luate de UDMR si adaugate in alta parte ca sa aiba majoritatea.

      Acelasi lucru il face si Birchall si cea care candideaza in numele PNG-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    50%+1 (Duminică, 9 noiembrie 2008, 4:00)

    Markus [anonim]

    Din pacate se va ajunge tot la un fel de vot pe liste pentru ca, cel putin in diaspora nu vad pe nimeni sa ia majoritatea simpla dupa primul tur.
    Mi-a placut Birchall( http://www.anabirchall.ro ) cum gestionat scandalul sexual si i-as da votul meu, e printre putinii juristi(avocati) si are deja conexiunile necesare la Bucuresti.
    Timoc e depasit total iar Lubanovici mai preocupat de afaceri, ca si Karoly cu antrenoratul.
    Sa fim cinsitit, PSD va intra in guvern indiferent de cum se vor alia dupa alegeri si cel mai bine e sa fie cineva acolo din partea castigatorilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Lubanovici (Joi, 20 noiembrie 2008, 4:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Markus

      Te-as contrazice ca Lubanovici e preocupat de afaceri. Nu inteleg de ce Ana Birchall e mai calificata sa ne reprezinte, cand ea nici nu locuieste in America?

      Dintre toti, Lubanovici e cel mai potrivit sa ne reprezinte. Au mai scris si altii despre asta:

      http://mirceadabacan.wordpress.com/2008/11/19/dintre-ce-candidati-au-de-ales-romanii-din-america-si-australia-pentru-camera-deputatilor/
      • 0 (0 voturi)    
        ANA BIRCHALL (Joi, 20 noiembrie 2008, 21:48)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Alex ca sa reprezinti cu succes romanii din diaspora trebuie sa fi prezent in Parlament ca sa te bati acolo nu sa locuiesti in America de la distanta nu poti face nimic.
        Pe blogul lui Mircea Dabacan scrie ca este jurnalist independent insa se vede clar in prezentarea candidatilor diasporei ca are o apartenenta politica.
        Cum ti se pare ca domnul Lubanovici a intrat in pd-l doar de o luna sau doua?si se foloseste de imaginea lui Basescu în campanie?nu iti suna a oportunism?oare isi va neglija familia domnul Lubanovici in caz in care va castiga si se va muta la Bucuresti?
        Oare cine va castiga oportunismul sau profesionalismul?
        Calificarea profesionala a Anei Birchall cred ca nu o poate contesta nimeni sunt si romani din diaspora care sunt preocupati de alegerea candidatului potrivit http://www.eduard.ro/
  • 0 (0 voturi)    
    lubanovici comunist (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:05)

    Luby [anonim]

    http://www.badin.ro/2008/11/exclusiv-pd-l-vrea-sa-cucereasca-america-cu-agentu.htm
    EXCLUSIV: PD-L vrea sa cucereasca America cu agentura comunista-fesenista