Diaspora pe ringul electoral: Ionela ia in obiectiv un scaun de deputat. Who the fuck is Ionela?

de Dani Rockhoff, Germania     HotNews.ro
Vineri, 12 septembrie 2008, 1:39 Actualitate | Politic


Ionela Van Rees Staicu
Foto: Hotnews
S-a nascut la Comanesti (Bacau), a migrat la Valcea, apoi a luat calea strainatatii, in Italia si Nürnberg. Are ambitii politice si planuri de nunta in Germania. Iese in fata cu consiliere juridica pentru romanii si afacerile din strainatate, cu o brosura pentru „Asi” si cu o platforma de actiune contra muncii la negru, pentru drepturile copilului si repatrierea lipsita de formalitati a decedatilor romani din strainatate. „Important este ca fiecare roman sa doarma linistit” declara ea. Pentru romanii din colegiul uninominal 1 (tarile Uniunii Europene) important este insa sa stie pentru cine voteaza, la alegerile parlamentare din 30 noiembrie.

Who is Ionela

"Cu cat stii mai multe despre un om, cu atat iti dai seama ca il cunosti mai putin!" scrie ca motto Ionela, pe situl agoniaV2. Asa zicem si noi, prin urmare sa vedem cine se ascunde in dosul bunelor intentii de reprezentare a diasporei romanesti din UE.

Ionela Van Rees Staicu, fosta Zotta, isi completeaza prezenta virtuala cu poezii de dragoste, cu impresii jurnalistice si o poza „in rosu sexy“, la un club foto pe internet. La „Asii valceni“, si „Rumänische Asse“, brosuri distribuite ocazional pe autobuze si la festivaluri, editorialul ii apartine.

Acest gen de brosura, in format lucios A5, pare a fi moda la Nürnberg, unde mai exista precedente, fara numar si fara pret, toate parand a servi intentiei de a demonstra ca „Iata, existam, vrem sa coagulam, servim cultura pe paine!“. Dincolo de derizoriul acestui gen sporadic de informare, intentiile unei publicatii in limba romana raman laudabile, caci Germania taie in carne vie, in acest sens.

Ionela e o persoana prietenoasa si ambitioasa. Si-a ispravit studiile juridice si jurnalistice, dupa cum declara pentru EvZ. Vrea sa candideze ca „independent“, insa afirma, pentru cotidianul sus-numit, ca: „Trebuie sa recunosc ca mi-ar face placere ca o formatiune politica din tara sa ma sustina si sa creada in puterile mele. Asa ne vom lansa reciproc“.  

Njet Politik!

Aici insa, ar putea interveni o problema. Asociatia nürnbergheza „Un alter Ego“, care i-a declarat sustinere, are stipulata -prin statutul sau de asociatie non-profit inregistrata la primaria si fiscul german- neangrenarea politica si religioasa. Sustinerea unui candidat cu eventuala optiune politica intra in conflict cu neutralitatea la care se obliga asociatia, prin statutul sau de functionare, fata de autoritatile germane.

Pentru a se inregistra si functiona, toate asociatiile de romani sau mixte romano-germane precum si parohiile ortodoxe in regim de asociatii non-profit, au trebuit sa adopte acest punct in statutul lor. Statul german incurajeaza asocierea, insa nu si politicile sau prolifererea necontrolata a diverselor confesiuni.

Revenind insa la candidata: Ionela e tanara, are 31 de ani, entuziasmul varstei si ceva sustinatori deja declarati. E locvace, chiar daca nu totdeauna bine informata. E probabil  „curata“, caci avea 12 ani la Revolutie si CNSAS-ul nu-i poate tranti un dosar. Prin casatoria din octombrie, va avea domiciliu permanent in strainatate, conditie de eligibilitate pe post. Dupa prevederile legii 35/2008, ea trebuie sa intruneasca doar 4% din voturile colegiului 1 pentru diaspora (spatiul UE),  minimum 2.000 de voturi. Deci are sanse, chit ca „greii“ diasporei din Germania si alte tari europene ar putea stramba din nas.

Ne trebuie parlamentari damboviteni?

Problema e insa, alta. In tarile cu emigratie mai veche, cum e si Germania, nu se vede rostul unei reprezentari a diasporei -foarte eterogene si in parte asimilate- in Parlamentul Romaniei.
„Este nevoie intr-adevar de deputati din partea romanilor ce traiesc in strainatate? Marturisesc ca nu vad de loc rostul“, spune Alexander  Timoschenko din Köln.

„Cei care traiesc si isi cistiga existenta in strainatate sunt in general integrati in societatile respective, respecta legile tarilor respective si au interesele reprezentate de parlamentari din tarile respective. Cu ce pot ajuta concret deputatii din Bucuresti pe cei din strainatate? Exista oficiile diplomatice si consulare ale Romaniei, care au datoria sa acorde sprijin in cadrul legal cetatenilor romani locuind in strainatate; nu vad ce ar putea face mai mult niste deputati care ne-ar "reprezenta".

„Se uita faptul esential ca romanii din strainatate nu sunt o masa omogena, au virste, pozitii sociale si culturale diferite, ca sa nu mai vorbim de confesiuni religioase sau convingeri politice diferite. Singurul lucru mai usor de inteles este ca un scaun de deputat in Parlament - cu toate avantajele de care se bucura - nu este deloc de lepadat; aceasta nu inseamna insa ca in acest scop sa cautam un segment de populatie care sa fie neaparat reprezentat de acestia. Vor rezolva acesti ipotetici "deputati ai diasporei" problemele romanilor traitori peste hotare? Greu de crezut!“ mai spune mentorul cercului de discutii „Dialog“ din Köln.

Un vis al Esplanadei

Un scaun in Parlamentul Romaniei a fost clamat, de multi ani. Unul din vajnicii promotori ai ideii, scriitorul Doru Novacovici din Franta, luptator anti-comunist pe L`Esplanade din Paris, a avansat si sustinut ideea, la toate reuniunile diasporei cu administratia Romaniei, de la Mangalia. Dl. Novacovici reprezinta punctul de vedere al exilului romanesc, care, in ciuda schimbarilor din tara, n-a incetat sa se considere in exil fata de realitatile politice ale Romaniei.

Pentru o serie de alti diasporeni cu ambitii politice, legea uninominalului „cu extensie globala“ –dealtfel, unica in Europa- creeaza oportunitati. Scopul benefic ar fi ca, dincolo de scaunul caldut si bine platit, dincolo de purul declarativ de campanie, alesii sa faca ceva. Nu ca „romanii sa poata dormi linistiti“, ci ca sa poata trai si munci normal, neumiliti de oglinda cea proasta din tarile de resedinta. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2384 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Gender (Vineri, 12 septembrie 2008, 9:46)

    666 [utilizator]

    1. "Dani" Rockhoff e "frau" sau "herr"?
    2. Vulgarităţile în limbi străine din titlurile articolelor în română sunt noua modă din presa online?
    • +1 (1 vot)    
      nu vulgaritate, ci umor (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:03)

      dani [anonim] i-a raspuns lui 666

      "Who the fuck" nu e vulgaritate, ci un citat dintr-un renumit cantec, in care textul e.."Alice, Alice, who the fuck is Alice" si inseamna doar "cine naiba e Alice", cu o nota de umor si simpatie.
      • -1 (1 vot)    
        Şi nr. 1? (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:19)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui dani

        Care e răspunsul la prima întrebare?
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:08)

          titi [anonim] i-a raspuns lui 666

          e o "Frau"

          desi nu-i reuseste, se chinuie; merita puncte pt. perseverenta
        • 0 (0 voturi)    
          nr.1 (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:36)

          dani [anonim] i-a raspuns lui 666

          prescurtare de la daniela.
        • 0 (0 voturi)    
          nr.1 (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:36)

          dani [anonim] i-a raspuns lui 666

          prescurtare de la daniela.
          • 0 (0 voturi)    
            Încântat (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:04)

            666 [utilizator] i-a raspuns lui dani

            de cunoştinţă!

            Nu de alta, da' ştii cum e: http://www.gandul.info/sanatatea/creierul-femeilor-este-facut-din-alt-material-genetic-decat-cel-al-barbatilor.html?3891;2962447
            • 0 (0 voturi)    
              viceversa (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:59)

              d [anonim] i-a raspuns lui 666

              Cum s-ar zice, la barbati "n`emporta la carosseria, tutto il mottore",
              iar la femei viceversa?:))
      • 0 (0 voturi)    
        haha (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 2:34)

        Neamntul [anonim] i-a raspuns lui dani

        who the fuck este o vulgaritate toata ziua. in limba engleza nu confera o nota de umor sau simpatie; dupa judecata da verusrile lu versuri d-alde BUG Mafia ar trebui la fel incluse in editoariale right:))?
      • 0 (0 voturi)    
        am inteles (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 14:04)

        marius [anonim] i-a raspuns lui dani

        fuck = naiba.
        Deci daca iti spun "fuck you" inchipuiesteti ca o fac exact precum Mircea Solcanu interpretat de Bendeac atunci cand spune "la naiba!!"
  • -1 (1 vot)    
    Sunteti oligofreni? (Vineri, 12 septembrie 2008, 9:46)

    anonimus [anonim]

    N-am mai vazut un astfel de titlu pana acum. V-ati angajat baietasi de cartier sa va scrie articolele? Fereasca-ne Dzeu de mintea odihnita...
    Penibililor
  • 0 (0 voturi)    
    Un comentariu patetic... (Vineri, 12 septembrie 2008, 9:48)

    cocolocco [anonim]

    Fara sa cunosc sau sa doresc sa cunosc prea bine situatia doamnei Van Rees Staicu, pare deranjant de intensa polemica autoarei in sensul "demolarii" ambitiilor de parlamentar a sus numitei candidate.
    Transpira extrem de tare impresia ca doamna (sau domnul ?) Dani Rockhoff isi spala rufele murdare in public.

    Din acest motiv delar nul articolul de sus. :))
  • 0 (0 voturi)    
    asta ce inseamna? (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:08)

    Lauras [anonim]

    << Dupa prevederile legii 35/2008, ea trebuie sa intruneasca doar 4% din voturile colegiului 1 pentru diaspora (spatiul UE), minimum 2.000 de voturi. Deci are sanse, chit ca „greii“ diasporei din Germania si alte tari europene ar putea stramba din nas >>.

    La ce se refera doamna Rockoff cand scrie paragraful asta? Trebuie sa intruneasca 4% din voturi ca sa ce? Sa-si primeasca inapoi banii pe care i-a dat la Autoritatea Electorala (si-acolo e vorba de 2%)?
    • +1 (1 vot)    
      ne-am inteles (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:37)

      Lauras [anonim] i-a raspuns lui Lauras

      Doamna se refera la articolul 30 din legea respectiva:

      Candidatii independenti trebuie sa fie sustinuti de minimum 4% din numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente din colegiul uninominal in care candideaza, dar nu mai putin de 2.000 de alegatori pentru Camera Deputatilor si 4.000 de alegatori pentru Senat.

      Doamna, e vorba de semnaturi, nu de voturi, si va referiti acolo ca Ionela ar avea sanse sa devina candidat...
      • +1 (1 vot)    
        da, ne-am inteles (Vineri, 12 septembrie 2008, 12:25)

        dani [anonim] i-a raspuns lui Lauras

        Da, e vorba de adeziuni, in paragraful cu pricina.
        In diaspora, la referendumul din 2007,
        au votat 75.000 de persoane, si era vorba de presedintele Romaniei. S-au invocat motivele deplasarii greoaie la sectiile de votare, lipsa votului prin corespondenta si electronic. Un motiv de baza este insa lipsa de cultura si preocupare politica a majoritatii romanilor de peste granite...cel putin, raportat la "milioanele" de care se vorbeste.
  • 0 (0 voturi)    
    De la NASA la Parlament (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 0:19)

    Diaspora SUA [anonim]

    Caracter, intelect, viziune, actiune astea sunt caracterisicele candidatului independent sustinut de diaspora SUA, Canada, Australia si N.Zeelanda.
    Constantin Timoc, MSEE, Columbia University, NY, IBM, NASA. Un alegator bine informat va lua cele mai bune decizii. Diaspora, votati anul acesta ca vom schimba fatza RO!
  • 0 (0 voturi)    
    Ionela for President! (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 8:37)

    apaca [anonim]

    Mai bine Ionela decat... comunist. Ma refer aici la intentiile leprei de petre roman de a candida din partea romanilor din strainatate. Da , nu e gluma, decat sa votez pe alde roman sau alt babalc comunist pus sa ocupe un loc cu orice pret, mai bine votam un capsunar, ca aia au ridicat romania prin banii trimisi acasa, sunt un simbol al noului val de imigranti roman in europa. deci, nu vad de ce nu am alege o ionela sau un costel pe locurile care li se cuvin. Petre Roman cu mineriadele lui a alungat oamenii din tara, acum vrea sa le ceara alora pe care i-a alungat sa il voteze. Mai bine capsunar decat comunist...
  • 0 (0 voturi)    
    who... (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 14:44)

    lauriciu [anonim]

    who the fuck is Rockhoff?
  • 0 (0 voturi)    
    articol fara cap si coada (Duminică, 14 septembrie 2008, 3:03)

    Lara [anonim]

    De fiecare data dupa ce citesc un articol Dani Rockoff, raman cu aceleasi intrebari pe care le aveam si inainte de a citi articolul. Speram sa fie macar un interviu cu Ionela, nu doar franturi de propozitii din ce a declarat ea pt EvZ si pe nu stiu ce blog. Mai concret, ce platforma are, ce ar putea concret sa faca pentru diaspora, si ce isi propune sa faca din multitudinea de optiuni.... Cer prea mult?
    N-am inteles ce legatura are „Rumänische Asse“ cu faptul ca Ionela vrea sa candideze? Ce tema au editorialele ei? Am fost informata ca exista, nimic mai mult. Bine ca sunt printate pe hartie A5 lucioasa, ca altfel ne faceam de ras.
    Sper ca data viitoare cand mai postati un articol de Dani Rockoff sa imi dau seama cine e autorul inainte sa termin de citit articolul, si sa nu-mi mai pierd atata vremea.
  • 0 (0 voturi)    
    MULTUMIRI (Joi, 18 septembrie 2008, 15:16)

    Ionela van Rees-Zota [anonim]

    Multumiri TUTUROR.
    Si celor care ma sustin si cred in puterea mea...si celor care nu ma sustin, necrezand in mine...
    Cel mai important fapt este ca TREBUIE si NOI.., cei care la revolutie nu intelegeam ce se intampla( din cazua varstei) sa NE IMPLICAM. Daca TOTI am sta si critica, facand supozitii, unde am ajunge?
    Cel mai important lucru la ora asta este sa aratam INCREDERE tinerilor. IN EI TREUIE sa investim, iar Romania va deveni ce-a care trebuie sa fie.
    Va mai trece un timp pana vom schimba conceptiile celor care fac politica de-o viata, care abia daca mai vad literele cand citesc o alocutiune sau care..ieri erau atat de "curati"..

    Va multumesc si...va PROMIT ca daca ajung sa va reperezint, NU VA VOI DEZAMAGI!
    Jurist,
    Ionela van Rees-Zota
  • +1 (1 vot)    
    Succes! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 13:02)

    Marius Tutunaru [anonim]

    Doresc in primul rind sa-ti urez La Multi Ani!Sa ai un an bun ,plin de impliniri si bucurii,fericire si mult noroc.La Multi Ani si pentru Sf.Ion.Ma bucur sa aud noutati despre tine si as fi bucuros daca,citind aceste randuri vei avea placerea sa-mi raspunzi.ambitioasa cum te stiu,nu ma indoiesc de succesul pe care-l vei avea.Ai tot sprijinul meu moral si nu numai,daca ai nevoie!
    in asteptarea unui raspuns,te salut cu drag!