Mark Gray despre schimbarea procedurii de numire a procurorilor: Am vorbit in numele Comisiei Europene

de Iolanda Badilita     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2008, 18:04 Actualitate | Politic


Purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, Mark Gray, a declarat pentru HotNews.ro ca afirmatiile sale in legatura cu obligativitatea statului roman de a nu modifica procedura de numire si revocare a procurilor-sefi DNA si DIICOT, ca parte a angajamentelor Romaniei fata de Uniunea Europeana, reprezinta punctul de vedere al Comisiei Europene. Mai multi parlamentari de la PNL, PC si PSD au pus la indoiala faptul ca reactia purtatorului de cuvant dupa votul de joi din comisia juridica a Senatului reprezinta pozitia oficiala a CE.  

"In momentul în care eu fac o declaraţie, o fac in calitate de purtator de cuvant oficial, în numele Comisiei Europene. Prin ceea ce am spus pur şi simplu am repetat ceea ce Comisia Europena a afirmat constant precum si in cel mai recent raport al nostru din 23 iulie", a spus Gray.

Interventia de ieri a oficialului european in care a argumentat de ce posibila schimbare pregatita de senatori in modalitatea de numire a procurorilor incalca angajamentele Romaniei fata de Bruxelles a inflamat o parte din membrii Parlamentului in frunte cu presedintele Camerei Superioare, Nicolae Vacaroiu.

In timp ce senatorul PSD a declarat indignat ca va trimite o scrisoare "dura" Comisiei Europene", presedintele Comisiei Juridice din Senat Norica Nicolai a afirmat ca nu crede ca pozitia lui Gray exprima pozitia oficiala a Comisiei Europene. Acelasi lucru l-au sustinut, intr-o emisiune televizata, Ioan Ghise (PNL), Madalin Voicu (PSD) si deputatul PC Sergiu Andon. Seful Comisiei Juridice a Camerei Deputatilor a declarat ca “acest purtator de cuvant devine tot mai obraznic". Contactat de HotNews, Mark Gray nu a reactionat la declaratiile deputatului PC.

Purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, Mark Gray, a declarat, joi, pentru NewsIn, ca schimbarea procedurii de numire a procurorilor "incalca cerintele Uniunii Europene", dupa ce Comisia Juridica din Senat a votat, joi, un amendament la Legea 303/2004 privind statutul magistratilor, care prevede ca numirile la sefia DNA, DIICOT si Parchetul ICCJ sa fie facute de catre CSM, la propunerea Ministerului Justitiei, nu de catre seful statului, cum e in prezent. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1978 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 5 septembrie 2008, 19:27)

    Orpheus [utilizator]

    Mai exista PC?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu numai ca mai exista (Vineri, 5 septembrie 2008, 23:31)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Dar tocmai a revendicat functia de vicepresedinte al senatului. Si intr-o istorica victorie a democratiei, functia a ajuns la alt partid de sub 3%.
  • +5 (7 voturi)    
    corect... (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:09)

    judex [anonim]

    iar Sergiu Andon a vorbit in numele hotilor si coruptilor din Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:34)

    sadwank [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Marlania romaneasca da in clocot! (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:49)

    Escu [anonim]

    Dupa ce au cersit intrarea in U.E. acum sunt deranjati ca trebuie sa respectam regulile lor.
  • +2 (4 voturi)    
    Sfidarea politicienilor (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:02)

    damboviteni [anonim]

    Cei de la Comisia Europeana ar trebui sa puna joarda pe obraznicii si arogantii de pe Dambovita.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebari (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 21:02)

      marc gray [anonim] i-a raspuns lui damboviteni

      Nu discut exprimarea amicului nostru forumist. Se vede ca avem un intelectual de factura manelista. Nu inteleg nota data de trupa de la Hotnews:+2. Insemana ca sunt de acord cu concluzia manelistului( pardon, forumistului) Ce inteleg ei prin: "Comisia Europeana ar trebui sa puna joarda pe obraznicii si arogantii de pe Dambovita".? Sa fie vorba de o nuia mai groasa? Si unde sa-i bata ? La palma? La cur? Cum deosebim obraznici si arogantii de prostii ailalti? Cei de la HN ce fac in timpul asta? Aplauda sau scriu vreun articol?
      • 0 (0 voturi)    
        imixtiune (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:16)

        Sky [anonim] i-a raspuns lui marc gray

        At putea astia de la CE in frunte cu Franco Fratini sa ne mai slabeasca cu cele ce le soptesc la ureche(printre altele)alde Macovei si Moraru ?!
  • +2 (4 voturi)    
    wazaaa? (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:16)

    Iulian [anonim]

    Iti dai seama daca am ajuns la astfel de precizari, porcul securist este autodesfiintat si dezgolit in plenitudine lobotomiei sale.

    Da domnule de scoala veche, domnu' de la UE nu glumea, si in plus fata de tine a avut cel putin un scurt episod de reflectie inainte de a face vreo afirmatie.
  • +1 (1 vot)    
    obraznicia securitatii (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 2:29)

    viorel [anonim]

    acesti hoti cu cefe groase de securisti au tupeul
    sa-l faca obraznic pe purtatorul de cuvint al comisiei europene - cum isi permite sa-i deranjeze din furat, coruptie, viloaie, merzane si firme pentru nevasta,fiica si nepoata pe spinarea romanilor ce muncesc pe 200 de euro pe luna.... iar romanii saraci continua sa-i voteze ca niste imbecili irecuperabili
  • +1 (1 vot)    
    In conceptia (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 5:16)

    Aron Deleanu [anonim]

    ciocoflenderilor dimboviteni:N.Vacaroiu,N.Nicolai,M.Voicu,V.Ponta,I.Ghise,S.Andon,Bolcas etc.mai intii ar trebui sa se intruneasca toate comisiile posibile si imposibile ale U.E. si pe urma sa intervina Gray si sa explice ce angajamente a luat RO.in privinta schimbarilor dorite de "adunaturile"partidelor patriciene.Nu-i sha?!
  • -1 (1 vot)    
    reprezentantul UE-ofsaid clar (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 18:19)

    leonid [anonim]

    Nu cred ca purtatorul de cuvant al UE are dreptate. UE nu-si transmite in felul acesta cererile, "prin puncte de vedere afirmate constant", ci prin directive clare adoptate cu acceptul tuturor statelor membre. Daca era corect, ar fi spus: Directiva 425341 din 13 iulie anul 4000 spune:bla, bla, bla. Ca sa nu existe dubii. Asa ca restul este apa de ploaie. Apa de ploaie este si interventia lui. UE nu poate incalca suveranitatea unui stat membru si controla viata sa politica interna. UE poate constata ca Justitia nu functioneaza si poate aplica clauza de salvgardare. De ce n-a facut-o? Baieti astia de la UE sunt baieti buni, dar s-au incurcat probabil in spagi si nu prea stiu cum sa scoata camasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Dlui Mark Gray (Duminică, 7 septembrie 2008, 11:34)

    Weisehilde [anonim]

    Dlui M.G. ii surade f. tare monstruoasa coalitie dintre PDL si PRM, intre f.f.f. marii barbati de stat Basescu si Vadim, de aceea crede ca parlamentul e prost, CSM e prost, doar PDL si Basescu sunt curati ca spuma marii.